AAA ▼TV DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. Dit is het merk WYBERT 48sle Jaargang. Dinsdag lOfFehruari 1925. $a. 14171 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bh doodf 100 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Qe1 -• - - - de NHoilAlgemVerz„ bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws, DE INTERGE A LLIEERDE SCHULDEN. Persstemmen.. De Fransche bladen bespreken de Britsche no ta uitvoerig. De voornaamste kwestie voor Frankrijk is te weten onder welke voorwaarden de annuiteiten vastgesteld zullen worden, welke het uit eigen middelen zal hebben te betalen. Aller aandacht is hierop geconcentreerd. De bepaling is in af wijking van de nota van Curzon van 11 Augustus 1923. Zij zegt, dat Engeland na de dekking van zijn eigen schulden aan Amerika, niét alleen af hankelijk wenscht te zijn van de Duitsche beta lingen. Daar het toch echter niet aangaat van de geallieerde debiteuren grootere betalingen te eischen voor het geval, dat Duitschland in ge breke blijft heeft aldus de Temps" Engeland blijkbaar op een compromis aangestuurd. Men kan hierover eerst oordeelen, gaat het blad voort, ais alle details daarvan gepubliceerd zijn. Het „Journal des Dj-bats" schrijft in verband met de vaste annuiteiten, welke Frankrijk te betalen zou hebben, onafhankelijk van de Duit sche stortingen, dat hierdoor niet alleen op het Fransche volk een last gelegd wordt, welke op het oogenblik ondragelijk is, doch dat hierdoor Duitschland aangemoedigd zal worden zich aan zijne verplichtingen te onttrekken. Herriot zal zich niet eerder naar Londen bege ven, voordat men in eelie uitvoerige schriftelijke gedachtenwisscling een basis voor onderhande ling gevonden zal hebben Zijn vertrek naar de Engelsche hoofdstad wordt derhalve niet voor het einde dezer maand of het begin der volgende maand venvacht. De nota aan de Fransche reeering in zake de schulden aan Engeland is te Londen door de pers over het algemeen met instemming ontvan gen. De Engelsche nota is te Washington met groote interesse ontvangen. Met groote belangstelling wacht men het Fransche antwoord af, voorname lijk omdat de Vereenigde Stateh eenzelfde hou ding zullen aannemen als Engeland. De Vereenig de Staten zullen bij de regeling der Fransche schulden, eischen, dat de betaling daarvan wordt gebaseerd op de Duitsche schadeloosstellingbe talingen aan Frankrijk. Tot nu toe is sedert de komst van den nieuwenFranschen gezant teNew- York geen voortgang gemaakt met de regeling van de schuldenkwestie. Niemand verwacht eenige ontwikkeling van deze onderhandelingen, voordat de besprekingen tusschen Engeland en Frankrijk in zake de schulden zijn afgeloo- p en. I)R. LUTHER TE KEULEN. De rijkskanselier, dr. Luther, is gister te Keu len aangekomen, en heeft bezoeken afgelegd bij den eersten burgemeester, en den kardinaal aartsbisschop. De rijkskanselier heeft gisteravond in een rede aan een feestmaal te Keulen gezegd, dat de Duit sche regeering bij de beschouwing van den nood in het bezette gebied zich ten volle bewust is van het feit., dat het nu reeds zoovele jaren be zette gebied voor heel Duitschland lijdt. Daar om is het de vanzelfsprekende politiek van de rijksregeering alles te doen wat zij kan, om te zorgen dat het Rijnland geen herstelgewest wordt en zij zal er in haar verdere politiek voor zorgen 46) Van mijn vriendschap kan je je onder' alle omstandigheden, verzekerd houden. Tot weer ziens", fluisterde zij de onbeweeglijk blijven de toe. „Denk aan wat ik je zooeven zeide Bleek en onbeweeglijk als een marmeren beeld bleef Helene op haar plaats staan, tot het geraas van het rijtuig, dat haar oom weg voerde, zich in de verte verloor. Toen hief zij met een diepen zucht haar ge vouwen handen omhoog als wilde zij een ge lofte en een bede tot den Hemel opzenden. Toen zij aan de deur geraas hoorde, liet zij haar handen zakken. De landrechter Holleben was het, die gekleed om heen te gaan, voor haar stond. „Ik moet u excuus vragen, juffrouw, dat u zonder noodzakelijkheid hier zoo lang op gehouden is. Ik kon niet voorzien dat een her haald verhoor overtollig zou blijken." De ernstige, smartelijk verwijtende blik, dien zij op hem richtte, bracht den ouden rechter bijna in verlegenheid. »u Leeft, de gerechtigheid heden een slech ten dienst bewezen, mijnheer de rechter", sprak zij, zonder acht te geven op zijn woorden, dat de besprekingen tusschen Duitschland en de geallieerden niet ten schade van het Rijniand hun beslag krijgen. De Duitsche rijkskanselier kon over de kwestie van de niet-ontluiming van de noordelijke zone van het Rijnland niet spreken, zonder steeds weer er op te wijzen, dat de redenen vooreen eenzijdige beslissing van de geallieerden in de ontruiming»1 kwestie nog steeds niet aan de Duitsche regeering zijn meegedeeld.Het feit is dat aan de voorwaar den voor onderhandelingen nopens de ontrui ming uitsluitend van den Kant der geallièerden niet voldaan is. De Duitsche regeering is, zooals zij bij elke gelegenheid verklaard heeft, tot onderhandelen bereid Namens de Duitsche regeering verklaarde hij, dat zij bereid is aan de oplossing van het veilig heidsvraagstuk positief mee te werken. Wanneer men echter van de oplossing van dit vraagstuk de ontruiming afhankelijk wil maken, dan moet dit, waar het geenerlei grond vindt in het ver drag van Versailles, worden afgewezen. Het zou bovendien inbreuk maken op de zedelijke en rechtsgrondslagen voor de samenleving der volkeren. DE KEULSCHE ZONE. Volgens een nog niet bevestigd bericht, is het niet uitgesloten, -dat einde dezer maand te Londen een nieuwe FranschEngelsch—- Belgische conferentie zal plaats hebben naar aanleiding van de ontruiming van de zone van Keulen. DE CRISIS IN PRUISEN. In parlementaire kringen te Berlijn verluidt, dat het vooruitzicht bestaat, dat de voormalige rijkskanselier Marx de opdracht tot vorming van een Pruisische kabinet zal aanvaarden. Hij zal trachten, allereerst een oplossing van de cri sis tc vinden op basis van de oude coalitie van Weimar. ITALIË. De Groote Fascistische Raad zal 12 dezer bij eenkomen onder voorzitterschap van Mussolini, en ter onderzoek van de mogelijkheid eener universeele samenwerking tusschen de ver schillende congrueerende fascistische bewegin gen. JOEGO-SLAVIE. De verkiezingen in Joegoslavië hebben een meerderheid van 9 zetels voor de regeerings^ coalitie opgeleverd. De Raditsj-partij wist zich te handhaven. Uit Gzabadka (Maria-Theresiopel) (Joegosla vië) wordt aan het Hongaarsehe telegraaf- en correspondentiebureau gemeld, dat in de vroege re Hongaarsehe gebieden geen enkel vertegen woordiger van de Hongaarsce partij werd geko zen. Het is niet onmogelijk, dat men deze ver kiezingen ongeldig zal verklaren, daar misbrui ken en dwangmaatregelen zijn geconstateerd waaraan ook gendarmes en politiebeambten hebben deelgenomen. Volgens berichten uit Zenta zijn aldaar de stembussen der Hongaarsehe partij bij de Joe goslavische verkiezingen vernield en op straat, geworpen. Uit beide plaatsen worden gevallen van zware mishandeling gemeld. Jn Zebuatica zouden een gendarme en een hoer bij de opstootjes gedood zijn, terwijl in de omgeving van Zagreb vier afgevaardigden der Raditsj-partij zwaar gewond werden. „want u heeft een onschuldige in plaats van den vverkelijken moordenaar gevangengenomen." De rechter toonde zich niet beleedigd of verontwaardigd, maar kwam een schrede na derbij en antwoordde met zachten ernst „Ik heb gedaan, mijn beste juffrouw, wat plicht en overtuiging mij geboden. Mijn ge weten zou mij vrijspreken, ook als het soms mocht blijken, dat ik door zeldzame toevallig heden in dwaling was geraakt. En om uwentwil zou ik mij van ganscher harte verheugen, als ik aan de mogelijkheid eener dwaling geloovën kon." „Ik hoop u spoedig hiervan te overtuigen. Mag ik u verzoeken, mij een grooten dienst te bewijzen. „Wat ik doen kan zal gaarne geschieden, juffrouw. „Mijn oom Armbrecht, die al reeds naar het slot Schönheide is teruggekeerd, heeft deze som geld hier laten liggen. Wilt u zoo goed zijn hem deze op een veilige manier weer te doen toekomen Zij reikte hem de verkreukelde bankbiljetten over, die tot nog toe onaangeroerd op de tafel gelegen haddendoch Helloben aarzelde om ze aan te nemen. „Zou het niet het eenvoudigste zijn, julfrouw Dorenberg, als u zelf voor dit teruggeven zorg- „Neen, dat is onmogelijk, want ik ik sta DE IIEDSJAZ. De regeering van den -Hedsjaz heeft, in ant woord op een vraag van de Indische Mohamme- daansche commissie, betreffende dc instelling van een republiek van den Hedsjaz verklaard, dat de Hedsjaz zich verheugt in 'n volledige onafhankelijkheid, vrij van ecnigen buitenland- schen invloed> Op liet oogenblik, zegt zij, is de Hedsjaz nog niet lijp voor den republikcinschen staatsvorm en weigert ieder ander gezag dan dat van koning Ali. De Hedsjaz gaat geheel en al accoord met de vereeniging der Arabische Emiraten tegen vreemde invloeden. ALLERLEI. Uit Londen Volgens een bericht uit Cairo heeft de minister van Onderwijs 600 leerlingen uit'de scholen te Cairo laten verwijderen daar zij besloten hadden wel de school te bezoeken, doch verder niets uit te voeren. MacDonald is van Jamaica teruggekeerd. In een interview zeide hij, dat de arbeiders partij spoedig na de bijeenkomst van het par lement een discussie zal vragen over Baldwin's maatregelen tot bescherming der industrie. Uit Cairo. Het onderzoek in zake den moord op den Sirdar is in een nieuw stadium getreden, doordat de adjudant van wijlen Sir Lee Stack de onlangs gearresteerde personen heeft her kend. Uit Tokio.Het Japansche slagschip Rosa is gister tot zinken gebracht, overeenkoins-ig de bepalingen van het verdrag van Washi ng ton. ile onderhandelingen tusschen den Bond van kleermakerspatroons in Nederland en den Bond in de kleedingindustrie, den Christelijken, den Roomsch-Katholieken cn den Neutralen bond van werknemers over de hernieuwing van het 15 dezer al'loopende jaarlijksche collectieve contract verbroken, besloten, dat de maat- patroons tegen Zaterdag a.s. het georganiseerde personeel ontslag zouden aanzeggen. Dit is inmiddels geschied. De patroons waren bereid, liet collectieve contract op de geldende voorwaarden voor een jaar tc hernieuwen. De werknemers eischen echter 10 pet. loonsverhooging, en voor de thuiswerkers acht dagen vacanUe en doorhetahng van de christelijke Jjeestdagen. Binnenland, De rede van den Bondsvoorzitter. „De Gelderlander" publiceert het volgende schrijven van baron v. Wijnbergen Utrecht, 6 Febr. 1925. Mijnheer de hoofdredacteur, ln „De Gelderlander" deelt U den lezers mede, dat ik in mijn openingsrede heb gesproken over het Geldersche voorstel. Mijn rede is tijdig aan alle katholieke dagbladen toegezonden met verzoek ze in extenso te willen opnemen. Boven dien is ze in druk verschenen. Ik vraag nu den lezers van „De Gelderlander" slechts mijn rede in haar geheel te willen nalezen. Mocht men ook nu nog hier of daar de per soonlijke bestrijding van den Bondsvoorzitter willen voortzetten, men drage daaryoor de verantwoordelijkheid. Door mij zal daarop niet worden gereageerd. Het vele, dat me de laatste dagen heeft be reikt, heeft ine afdoende doen inzien, dat ik dit standpunt kan, mag en moet innemen. JjUitsluitiny in liet kleermakersbeilrijf. In een in liet laatst van de vorige week te 's-Gravenhage gehouden vergadering, is nadat van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en verkoudheid beproefde In origineele doozen a 65 en 45 Cta. oou 12 Belasting op radio. Men meldt dat de regeering de radio-bedrij ven belastingplichtig denkt te maken. Zij zou bijdragen willen heffen van maatschappijen en personen, die zich bezighouden met het uitzen den van muziek, enz. De. zaak is sedert korten tijd in studie hij het hoofdbestuur der posterijen. Voor de heffing zou het Engelsche systeem wor den gevolgd, hetwelk hiehop neerkomt, dat van elke radio-installatie of radio-onderdeel, dat in den lande wordt verkocht, een bepaalde cour tage aan den staat wordt afgedragen. Dc R» K. Universiteit. Naar de „Msb." verneemt, is aan de Slich- tenhorststraat te Nijmegen een uitgestrekt bouwterrein aangekocht, met het plan, om daar in de naaste toekomst een convict voor de priester-studenten der R. K. Universiteit te stichten. Het ligt in de bedoeling, om deze stichting onafhankelijk van de R. K. Universiteit tot stand te brengen. juist op het punt een kleine reis te onderne men. In haar oogen blonken tranen en nu meende de rechter haar te begrijpen. Zonder eenige tegen spraak nam hij nu het geld aan. „Ik zal voor de terugzending naar uw ver langen zorgen en wijl u mij nu eenmaal uw vertrouwen waardig geacht hebt, zult u mij wellicht een goedgemeende vraag toestaan. Heeft u behoefte aan steun of vaderlijken bijstand, juffrouw? Helene schudde ontkennend het noofcl. „Ik dank u, mijnheer. Mijn reisplan is vast gesteld en ik heb alles wat ik voor de uitvoering noodig heb." „Des te beter. Het zal mij echter verheu gen, als u zich mijner wilt herinneren, ingeval u raad of hulp wenschen mocht." „Ik wijs dit vriendelijk aanbod niet zonder meer van de hand, maar ik weet niet eens uw naam." „Rechter Holleben. Naar ik vermoed, wilt u zich naar de stad begeven. Mag ik u een plaats in mijn rijtuig aanbieden Ook deze uitnoodiging nam Helene niet aan. „Ik heb nog iets hier in de nabijheid te doen V crkiezingsbrochurcs Futura te Leiden gaat ih overleg met het be stuur der R.K. Staatspartij een aantal verkie zingsbrochures uitgeven. Reeds zijn er een zestal verschenen. Om te beginnen de rede, door Mgr. Nolens in de Tweede Kamer uitgesproken bij het al gemeen debat over de jongste Staatsbegrooting. Van Ir. M.'Bongaerts vervolgens een brochure over de „Noodzakelijkheid der Katholieke een heid." Van dr. L. Deckers een betoog over „Het Ontwapeningsvraagstuk", waarin met voor zichtig beleid liet Roomsche ontwapeningsplan wordt uitgestippeld. 'ijVan ir. L. 4. M. Feber een pleidooi voor „Een vloot voor Indië". Van den heer G. J. Kuiper een terugblik over „Zes jaren van sociaal bewind". Van den heer A. G. A. van Vuuren, een finan- cieele beschouwing over „De tering naar de nering en de nering naar de tering". Wij bevelen deze propagaftda-lectuur met het oog op de naderende stembus, gaarne onzen kiesvereeniging-besturen en propaganda-clubs ter verspreiding aan. Studiereis. Prof. mr. J. C. Kielstra, hooglecraar aan de. Landbouwhoogeschool te Wageningen, zal op uitnoodiging van den gouverneur van Suriname, baron Van 'Heemstra, een studiereis naar Suri name maken. Tijdens zijn verblijf met verlof hier te landc( heeft baron Van Heemstra een onderhoud ge. hem evenwel toch niet de waarheid gezegd. Zij bezat op dit oogenblik niets dan de kleederen die zij droeg en een bedrag aan geld, dat m- ge ring was onr voor meer dan eenige dagen de kosten van haar levensonderhoud te bestrijden. Hoe had zij onder deze omstandigheden een bepaald plan voor haar tuekonrst kunnen maken?" Bijna zonder er aan te denken, waarheen haar weg haar voeren zou, sloeg Helene den straatweg naar de stad in. Haar hoofd was zwaar en haar ledematen deden haar pijn. Haar krach tige wil hield haar echter staande cn als in een droom ging zij werktuiglijk verder en verder, haar donker omsluierde, onbekende toekomst tegemoet." HOOFDSTUK X. Onder de stukken, die twee dagen later de ochtendpost voor Armbrecht gebracht had, be vond zich een brief, die er geheel als een handels brief uitzag en die hem naar het scheen zeer bij zonder belang inboezemde. Hij las hem herhaalde I malen door en zijn gelaat,dat sedert het tragische en het zal wefniet moeilijk zijn later een rijtuig slot van zijn inwijdingsfeest meestal een recht verdrietige uitdrukking had vertoond, klaarde zichtbaar op. te Krijgen." Holleben had geen reden aan de waarheid harer woorden te twijfelen, en na een vriende lijk afscheidswoord ging hij heen. Helerie had (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT TABLETTEN uwuiimi s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1