DA GBLMD W&GMSCHIEDAM EN I-MEM. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. f 48ste Jaargang. Woensdag 11 Februari 1925. 31* 14172 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiBn: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35*cent, 3 maat plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiön voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. ■p bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd dooi de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan» kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen, is een verzoek van de HOLLANDS!3IE FABRIEK VAN VUUR VASTE MATERIALEN (J. HARREMAN EN CO.) om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van vuurvaste materialen in het pand Schie 24, kadaster Sectie A. No. 1123, met een electromotor van 10 P.K. ter vervanging van den bestaanden electromotor van 5 P.K. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 25 Februari a.s., cics voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengén en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet. voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 11 Februari 1925. Ilufóexdaudseh Nieuws, ENGELAND. Hel Britsche parlement is gister weder bijeen gekomen. In verband met dc omstandigheid, dat de Koning de zitting in December reeds •heeft geopend en de. debatten over de nota van antwoord op den Troonrede nog vóór Kerstmis zijn gehouden, konden beide Htiizen terstond met de agenda beginnen. In het Lagerhuis vroegen Lloyd George en MacDonald, de leiders van de liberale' en de Labourparly debat over de regeeringsvóörStel- len, betreffende de bescherming der industrie. Baldwin antwoordde hierop, dat hij gaarne over deze aangelegenheid van gedachten zal wisselen, ten einde de misvatting uit den weg te nemen, welke over' deze kwestie is ontstaan Hij gaf de verzekering, dat het debat hierover voor Paschen zal plaats vinden. In antwoord op een, met betrekking tot Egypte, gestelde vraag, zeide de minister van Buitenlandsche Zaken. Chamberlain, dat de gedachtenwisseling met de Egyptische regeering als gevolg van de bestaande crisis, een bevre digend verloop heeft. De gemengde commiss'é van deskundigen zal binnenkort, bijeenkomen, onder voorz:tterschap van den Nederlandschen :ngen;eur Canter Cremers, ten ernde een onder zoek ;n te stellen naar-, en een voorstel te doen van dén grondslag, waarop het bevloeüngs- vraagstuk zal kunnen worden'opgelost. In het Hoogerhuis bracht de Aartsbisschop van Canterbury de uitzetting van de oecume- nischen patriarch uit Constanbinopel ter sprake. Hij vestigde er den nadruk op, dat het patriar chaat een. eerbiedwaardige, instelling is, welker invloedsfeer en indirecte autoriteit zich ver uitstrekken buiten de landsgrenzen van de natie, in welkt gebied de patriarch is gevestigd. Vele christelijke gemeenschappen hebben telegram. 47) „Ik heb het niet anders verwacht", mom pelde hij. „Niets dap loos gepraat en geklets. Deze Kruiskamp was dan toch ook te slim om zich met- een avonturier in te laten. Met. de open brief in de hand opende hij de deur van zijn werkkamer om zich naar de kamer te begeven, waar hij dacht dat Hertha te vinden zou zijn. Bij den eersten stap echter, dien hij op de gang deed, stiet hij op den ouden Wend land, die wellicht reeds geruimen tijd in den donkeren hoek bij de deur gestaan had. „Ik vraag u excuus, mijnbeer Armbrecht, dat. ik het wagen durf uw kostbaren tijd voor eenige oogenblikkftn in beslag te nemen Armbrecht had, toen hij den ouden herkende, de hand dreigend opgeheven alsof hij voornemens was hem in eigen persoon zijn huis uit te wer pen toen echter stiet hij de deur van zijn werk kamer weer open en zei met stroef gelaat„Ga binnen 1" Sidderend volgde Wendland dit bevel op. „U is zeer goed, dat u mij aanhooren wilt, mijnheer Armbrecht," stotterde hij, „ik heb ook al mijn hoop op uw grootmoedigheid ge steld. Door den plotselingen dood van uw over leden vriend, rnijn patroon vervolg men gezonden, waarin met klem wordt gepro testeerd tegen de onwaardige behandeling, den patriarch ten deel gevallen. Curzon, antwoordende uit naam der regee ring, sloot zich bij den vorigen spreker aan, dat het patriarchaat een der meest merkwaardige en eerbiedwaardige' instellingen ter wereld is, doch, zeide hij, de patriarch is een Turksch ambtenaar, die Ottomaansch onderdaan moet zijn en slechts kan worden gekozen uit een, door de Turksche regeering goedgekeurde voor dracht. Dc Turken hebben ter conferentie van Lausanne verklaard, dat de toenmalige waar- digheidbekleeder betrokken was bij politieke kuiperijen, dat zijn verkiezing onwettig was en dat een dergelijke stand van zaken voor het niet toelaatbaar was. Hij, Curzon, heeft toen voorgesteld, dat do burgerlijke en bestuursfuncties van den pa triarch zouden worden opgeheven en dat hij slechts zijn geestelijke macht zou behouden. De conferentie heeft zich daar toen mede ver- eenigd. De tliajns gerezen kwestie, is, of Ismet pasja's belofte, den zetel van het patriarchaat in Gon- stantinopel te zullen doen gevestigd blijven, ook den persoon van den huidigen hoogwaar- cligheidsbekleeder omvat. De Turksche regeering heeft het voorstel van Griekenland, de kwestie aan het Haagsche Hof voor te leggen, afgeslagen en thans doet de Grieksche regeering een beroep op den Volken bond. Deze kwestie, zeide Curzon-, is eene, welke moreele en religieuze overtuigingen en nationale gevoelens omvat. Naar het oordeel der Engelsche regeering moet dat geschil worden opgelosl door bespre kingen en door een overeenkomst tusschen de partijen cri men kan er van verzekerd zijn, dat de Britsche regeering, in samenwerking met de bondgenooten, haar invloed zal aanwenden tot een billijke oplossing. Februari meldt aan de „Msb." Z. E. kardinaal Gasparri en de Poolsche ambassadeur bij den H. Stoel, Skrzynski, be nevens de Poolsche oud-minister van eeredienst, Grabski, hebben heden het tusschen den II. Stoel en Polen tot stand gekomen concordaat geteekejid. DE CRISIS IN PRUISEN. De Pruisische Landdag heeft gister tót 'mi nister-president gekozen den voormaligen rijks kanselier dr. Marx en wel bij herstemming met 223 tegen 162 stemmen, welke uitgebracht werden op den candidaat der Duitsch-Natio- nalen en der Duitsche Volkspartij, den voor maligen Pruisischen minister van Financiën, Dr. von Richter. Op de verkiezing van den minister-president volgde de definitieve verkiezing van den voor zitter van den Landdag. Bij herstemming werd Bartels met 215 stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl 183 stemmen op von Kries werden uit gebracht. Tot onder-voorzitters werden een Duitsch- Nationaal, een Centrum-afgevaardigde en een lid der Duitsche Volkspartij gekozen. FRANKRIJK. Op liet socialistisch congres te Grenoble zijn de debatten over de kwestie, of de socialistische partij de regeering-Hcrriot zal blijven steunen aangevangen. Bium, de parlementaire leider der partij hield een rede, waarin hij als zijn mee ning uitsprak, dat de socialistische partij haar steun aan Herriot verder zal moeten vcrleenen. ONTWAPENING EN VEILIGHEID. In officieele kringen te Londen wordt-er nogmaals de nadruk opgelegd, dat, overeenkom stig de politiek der Britsche regeering, de kwes tie, in hoeverre Duitsehland heeft voldaan aan de ontwapeningsbepalingen en die van de ont ruiming der Keulsche zone, geheel en al afge scheiden blijven van het algemeene vraagstuk van Frankrijks veiligheid. Engeland is voorts ook in de toekomst nim mer van zins dc Fransfehe veiligheid en de regeling der Fransche schuld aaneen te kop pelen. JOEGO-SLAVIE. De „Chicago Tribune", verneemt uit Belgrado dift gedurende de verkiezingen in Kroatië zes personen werden gedood. In den loop van de verkiezingscampagne heb ben 21 personen den dood gevonden meer dan honderd zijn ernstig gewond. IIET VATICAAN EN POLEN. Een particulier telegram uit Rome d.d. 10 In zijn gansche lengte had Armbrecht zich voor hem opgericht en zijn scherpe oogen sche nen den ouden man te willen doorboren. „Ben je van plan. den spot met mij te drijven," donderde hij hem toe. „Je weet beter dan iémand ter wereld, dat Kruiskamp mijn vriend niet was en ik verbaas mij over de stoutmoedigheid, waarmede je mij weer onder de oógen durft komen." „Maar mijnheer Armbrecht u moet zich vergissen ik weet waarlijk niet „Je weet niets Nu, veroorloof mij dan, dat ik je geheugen of je verstand te hulp kom. Was Kruiskamp zulk een medelijdend man, dat hij u uit louter barmhartigheid kost en loon gaf, ofschoon je bij je onbruikbaarheid toch geen van beide meer verdient Of had hij je aange steld in de hoop, dat je hem vroeger of later zou kunnen helpen om tegen mij te intrigeeren Wat Geef mij daarop mi eens een antwoord „Ik zweer u, mijnheer Armbrecht, dat ik nooit de bedoeling heb gehad u eenige schade toe te brengen." „De bedoeling had je niet, maar onder den druk van dwingende» nood zou je geen andere keus gelaten zijn - nietwaar Of zou je- willen loochenen, dat Kruiskamp door'u van handels aangelegenheden onderricht is, waarvan je in mijn dienst kennis gekregen had Wil je ont kennen dat je om wille van je voordeel mij geheel aan hem verraden zou „U beoordeelt mij te hard, veel te hard. ALLERLEI. Uit Tokio. Het Japansclie kabinet heeft gister zijn goedkeuring gehecht aan den tekst van het JapanschRussische verdrag. Uit Leningrad. Zeven Sovjetbeambten van het staaislederbedrijf zijn wegens corruptie ter dood-veroordeeld. Drie andere beambten werden tot gevangenisstraffen veroordeeld. --Uit Londen. De intertijd te Portsmouth en Londen gearresteerde Ieren, een scheepsbouwer en een ambtenaar, zijn gister tol 18 resp. lömaan- den gevangenisstraf veroordeeld,wegens het ver raden van marinegeheimen. Uit Londen. Door 41 organisaties van in dustrie-arbeiders, voornamelijk uit dc machine industrie is een loonsverhooging geëiseht van 1 pond sterling per week en per man. Deze eisch is door de werkgevers afgewezen. Uit München. Rijkskanselier Luther is gistermiddag uit Keulen alhier aangekomen. De Bëiersche minister-president Heldt, die zich aan het station bevond, vergezelde den rijkskanselier maar het ministerie van Buitenlandsche Zaken, waar de minisLer ter begroeting aanwezig wa ren. Binnenland. Uit de R. K. Staatspartij. Onder de vele brieven van gelukwensch haar aanleiding van de jongste Bondsvergadering mocht de Bondsvoorzitter het volgend eigen handig schrijven ontvangen van Kardinaal Van Rossum „Mijn hartelijken dank voor de toezending uwer schoone en gewichtige rede. Met ware blijdschap ook en dankbaarheid jegens den goeden God heb ik gezien,dat zij hare uitwerking niet heeft gemist en de eenheid onder de Katho lieken is hersteld. Geve God, dat de storm ten goede hebbe gewerkt en de eenheid hechter is geworden dan te voren." ,jSt. Michael." Voor de afdeeling Utrecht van „St. Michaël" heeft prof. Veraart een uitgebreide rede gehou den, waarin hij de oogenschijnlijke situatie der Katholieke Staatspartij na de Bondsvergadering Ik ben een ongelukkig mensch en als u wist hoe dat alles gekomen is, zoudt u toegevend voor mij zijn." „Nu, ik ben nieuwsgierig je rechtvaardiging 'te hooren." „Bij mijn terugkeer in het vaderland en na den dood mijner vrouw was ik letterlijk den hon gerdood nabij, want al mijn pogingen om een betrekking of werk te krijgen waren vergeefsch. Toen las ik toevallig in een courant een ad vertentie, waarin de heer Kruiskamp op Gollnow een boekhouder -en secretaris zocht. Ik meldde mij aan en wijl een opgave van vroegere betrek kingen verlangd werd, vermeldde ik in mijn sollicitatiebrief ook mijn vroegere werkzaamheid in uw huis. Daags daarop ontving ik reeds de uitnoodiging mij persoonlijk voor te komen stellen. Ik moest mijn laatste eigendom verkoo- pen om de reiskosten te kunnen betalen en toen ik het heerenhuis betrad, kon ik mij nauwelijks nog staande houden, want ik had in vier en twintig uren geen enkele bete broods genoten. De heer Kruiskamp was zeer vriendelijk jegens mij en noodigde mij uit een flesch wijn met hem te drinken. Nu is het niet moeilijk een uitgehon gerd doodelijk vermoeid mensch bedwelmd te maken en nog gemakkelijker is 'het een man, die zijn ondergang voor oogen ziel in zulk een toestand er toe te brengen, dat hij alles doet wat men van hem verlangt. Nooit te voren was ook maar een enkel woord van wal ik in uw huis vernomen had over mijn lippen gekomen, maar de ontwikkeling uiteenzette, in verband met van „St. Michaël" Spr. twijfelt er niet aan of spoedig zal men de Commissie-Kooien zien werken voor een or ganisatie, als in het, communiquó-Aengenent bedoeld. Wij mogen, zeide spreker, verwachten, dat de richtingen naar elkaar toegroeien, omdat er zoo weinigen onder ons staan op het werkelijk kapitalistisch sLandpunt. Aan het op de rede volgend debat namen eenige R.K.V.P.'ers deel, o.a. de heer Oostveen, die verklaarde dat het werk van „St. Michaël" slechts een verwaterd aftreksel is van wat de R.K.V.P. beoogt, terwijl „St. Michaël" zich thans door de vorming van een Commissie- Kooien met een kluitje in het riet heeft laten sturen. In zijn repliek zeide prof. Veraart, dat mr. Arts geen juist inzicht heeft in den geest van Nijmegen. Men is zoo individualistisch geworden, dat men alleen een candidaat wil hebben die eigen meeningen volkomen dekt. Als de R. K. V. P. vijf man in de Kamer zal brengen bezorgt ze dien een onaangenaam lot, omdat in onzen tijd de staatkundige problemen alleen door sterke partijen kunnen worden behandeld. De politiek-organisatorische eenheid wordt te vaak onderschat, ook door iemand als Max van Poll. Ook in het rapport-Barge treft men die onderschatting aan. De debaters gaven blijk niet het moment te kennen waarop de organisatie behoort te spre ken. Zoudt u, riep men uit de vergadering, op mr. van Wijnbergen stemmen Ik zal, zeide spr., op de katholieke lijst stem men, ook al staat Van Wijnbergen daarop no. één. Anders zou ik een individualistische anar chist zijn. Smokkel van gedistilleerd. Op de vraag van het Tweede Kamerlid Staal man, betreffend het verstrekken van een over zicht van het aantal veroordeelingen en de daarbij opgelegde straffen omtrent het smokke len en ongedekt vervoeren van gedistilleerd en andere overtredingen van de wetgeving op den accijns van gedistilleerd gedurende 1924, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat vol gens hem, door den minister van Financiën toegezonden gegevens, het aantal veroordee lingen gedurende 1924 ruim 1100 bedraagt. Gelijk bekend is, werd in de tweede helft van 1922 een opleving der fraude geconstateerd, die, volgens bericht van den minister van Finan ciën, dank zij de genomen maatregelen in het begin van 1923 werd beteugeld. Een aantal der in 1924 uitgesproken veroordeelingen is nog een gevolg geweest van in dien tijd gepleegde over tredingen. Geen gemeentelijk melkbcdrijf. Na vijftien zittingen, welke de Gemeenteraad van Amsterdam gewijd heeft aan de beraadsla ging over .de voordracht van B. en W. tot in stelling van een gemeentelijk melkbcdrijf is gistermiddag de beslissing gevallen. Voordat de voordracht In stemming kwam werd gestemd over verschillende moties. Aapgenomen werd met 23 tegen 22 stem men de motie van den heer J. von Frytag Drabbe c.s„ waarbij oordeelende, dat een ge meentelijk melkbedrijf op den grondslag van een monopolie vooralsnog niet noodig is. B. en W. worden uitgenoodigd de verbetering van de melkvoorziening van Amsterdam te beproeven door aanmoediging en behoud van''het partic.u- in dat uur, toen de wijn en de doodsangst gelijk tijdig hun invloed op mij uitoefenden, vergat ik mijn belofte. Ik weel niet meer hoe het kwam en hoe Kruiskamp's vragen luidden, maar opeens werd ik het mij bewust, dat ik tegen mijn wil mijn geheim had prijsgegeven. Daar heeft u de onomwonden bekentenis van inijn schuld, mijn heer Armbrecht Ik heb mijn woord gebroken, dat is waar, maar het was in een oogenblik van ontoereken baarheid. En het was misschien niet eens Kruis- kamps doel mijn mededeelingen over Friedrich Dorenbergs bankroet tot uw schade te gebruiken Jn elk geval heeft hij het voor zich gehouden en wijl hij voor altijd tot zwijgen is veroordeeld, kan u mijn toenmalige handeling geen schade meer veroorzaken. Wil u nu een arm oud man, die zich aan den rand van het graf weer aan dc ellende overgeleverd ziet, niet vergeven Smeekend vouwde de oude man de beenige handen en dikke tranen woelden over zijn inge vallen wangen. Het scheen echter, alsof Arm brecht hem alleen had laten uitspreken om zich in zijn diepe vernedering te verlustigen. De hand'en op den rug samenvouwend, beet hij hem inet bitteren spot toe „En je bent kindsch genoeg om mij met dat gelamenteer te willen vermurwen Misschien heb je mij dit verhaal alleen opgediseht, opdat ik uit vrees dat je nog eens in een dergelijke positie zoudt geraken, nu zelf de zorg voor je toekomst op mij zou nemen. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1