CALDERON De Groote Wereldmarkt Opvoeringen Vrijdag 13 en Zondag 15 Februari. Symbolisch spel in 4 bedrijven met proloog i 40 medewerkers. Mooi décorI Schitterende costumes 9é eeuw! Koor met Orgel- en Vioolbegeleiding! lier initiatief, met steun van de overheid en inmiddels de behandeling van de melkvoor- dracht uit te stellen. Door aanneming dezer motie is de instelling van het gemeentelijk melkbédrijf voorloopig van de baan. Prof. van Eysinga. Professor Van Eysinga is benoemd tot lid der commissie van drie juristen, welke den Vol kenbondsraad moet adviseeren over de vraag, of Polen al of niet gerechtigd is te Danzig een spoorwegdirectie te vestigen. De andere leden zijn de Italiaan Bivante en de Zwitser Niquille. Het Twente—Rijnkanaal. Bij de Commissie tot bevordering van den aanleg van-het TwenteRijnkanaal is bericht ingekomen, dat de minister van Waterstaat thans opdracht heeft gegeven tot het gereed maken der bescheiden, benoodigd voor de eerste ter visie ligging, als bedoeld bij artikel 6 der onte'genmgswet, ten behoeve van den aanleg van het TwenteRijnkanaal. Het rapport-Nolting. In ieder der elf mspecUe-afdeeb'ngen zal een proef worden genomen met het omzetten van dre post-, telegraaf- en telefoonkantoren in plattelands-bijkantoren, zooals de comm:ss;e van reorganisatie-Noltmg heeft voorgesteld. De vlootcommissie. De vlootcomm;ss;e heeft een bezoek aan W'llemsoord gebracht. Stalen-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 10 Februari. Over het verzoek van den heer Oud om de regeering te mogen interpelleeren over de ver breking van het contact met den Centralen bond van postpersoneel zal morgen worden be slist. Daarna wordt overgegaan tot het trekken van de afdeelingen, welke morgen hun voorzitters zullen benoemen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de dividend- en tantiémebelasting 1917 en wijziging van de regelen tot heffing van opcenten ten behoeve der gemeenten. Dit ont werp, alsmede dat .tot wijziging en aan vulling van de Hoogeronderwijswet en tot wijzi ging en verhooging van het negende hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1924, worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorts wordt zonder discussie en zonder stem ming aangenomen het wetsontwerp tot toeken ningvan een renteloos voorschot uit 's rijks schat kist ten behoeve van den aanleg en het in exploi tatie brengen van een tramweg van Zutphen naar Deventer. Aan de orde is de motie-D e B o e r, luidende De Kamer, van oordeel, dat de dienst van Post-, Telegraaf en Telefonie op het platteland, toepassing behoort te vinden naar redelijken eisch, noodigt den Minister uit de voorgenomen op heffing van onderscheiden hulppostkantorcn niet uit te voeren. en gaat over tot de orde van den dag. De minister van Waterstaat de heer Van S w a a y zegt dat de opheffing van eenige hulp kantoren niets heeft te maken met de reorga nisatie-rapporten. Die rapporten zijn adviezen waarover nog geen beslissing is genomen. Reeds zijn kantoren omgezet en de ervaring daarmee opgedaan leeft niets van al die bezwaren die zijn geopperd. De bezwaren zijn breed uitgemeten en dus zeer overdreven. Spr. zet uitéén, dat de werking van de post-stations geheel anders is dan men in de Kamer denkt. Wel degelijk wordt aan rede lijke eischen voldaan als er een station is. Het, is noodig den dienst te versoberen en dat kan zonder schade geschieden.Het aantal bestellingen heeft met een omzetting niets te maken. De open stelling bij de hulpkantoren is vijf a zes uur per dag- In een paar jaar tijd zijn 153 kwantoren in stations omgezet en geen enkele klacht is ge hoord. De openstelling voor den postdienst wordt iets beperkt bij omzetting in stations, maar voor den telegraaf en telefoondienst wordt dat juist beter. De'nadeelen van de omzetting zijn uiterst gering en worden steeds meer opgeheven. Er zijn al vele kleine bezwaren ondervangen. Spr. ontkent ten stelligste, dat de postdienst door de omzetting lijdt. De ervaring heeft het niet geleerd en als er klachten komen, worden zij zorgvuldig onderzocht. De heer De Boer (Platt. Partij) repliceert en wijzigt zijn motie zóó, dat op beperking wordt aangedrongen. „Niet uit te voeren" wordt gewij zigd in „te beperken". Dé stemming heeft plaats na de interpellatie- Oud. De vergadering wordt verdaagd tot heden 2 uur. Mads- en Gewestelijk Nieuws. Installatie pastoor Warnink. Maandag j.l. is pastoor Warnink plechtig ge ïnstalleerd als pastoor van de parochie Achthui zen. Een overvolle kerk was, ondanks het storm weer, tegenwoordig bij de schoone plechtigheid. Nadat de ccremonie's waren vervuld hield de hoogeerw. heer Deken Schraag een predikatie waarin hij den geloovigen van Achthuizen hun nieuwen pastoor voorstelde als een priester, die na zijn zware zorgen bij de oprichting van een nieuwe parochie te Schiedam, hier in de frissche buitenlucht zijn gezondheid kwam herstellen en tevens zijn liefderijk vaderhart kwam geven om allen te winnen voor God. Na de werkzaamheden van het pastoraat te hebben uiteengezet, schetste deken Schraag hoe moeilijk het voor pastoor Warnink was gevallen van Schiedam te scheiden waar hij zich zooveel vrienden had verworven door zijn jarenlangen arbeid vooral ook door zijn bestuur van de door hem gestichte parochie. Onderworpen aan Gods wil was pastoor Warnink heengegaan om geheel zijn hart te geven aan zijn nieuwe parochie. Met den wensch, dat het ideaal van pastoor Warnink, de liefde van Jezus hart meer te doen beminnen en meer te doen spreken in het leven van de gewone gezinnen, vervuld moge worden, eindigde de hoogeerw. Deken zijn predikatie. Met een kort Lof, gecele breerd door den nieuwen pastoor werd de plech tigheid geëindigd. Jaarfeest R.K. Vrouwenbond. Het gebouw van den R.K. Volksbond was gisteravond te klein voor allen die waren opge komen om het jaarfeest van den R.K. Vrouwen bond mede te vieren. De voorzitster, mevr. Evers, met applaus begroet, riep de dames en heeren een hartelijk welkom toe en garandeerde allen een gezelligen avond, daar het Haagsche clubje de z.g- „count William Follies" hun leuk program vertolken zouden. De spr. kreeg een nieuw applaus toen zij aankondigde dat de jaarverslagen bewaara zouden blijven voor een volgende vergadering, waarop dan tevens lichtbeelden van de G. Z. Kleine Theresia vertoond zullen worden. Na een ferme opwekking tot activiteit voor de leden van den Vrouwenbond en een aansporing om zich aan te sluiten tot de buitenstaansters, eindigde spr. haar korte maar krachtige inleiding- Toen was het de beurt voor de Follies Het scherm ging op, de nachtwacht wekte de slapende pierrots voor hun avondtaak, een drie tal pierrettes, bloeiden als bij tooverslag, uit kubussen op, en het spel kon beginnen. En wat een spel Costumeering, decor en réquisieten tot een lust voor de oogen sprookjesachtige lichteffec ten spel, zang, muziek, dans en declamatie van de goede soortwaarlijk dit Haagsche amateur- clubje mag er zijn en het succes dat de leider, de heer Hubaty met zijn troep -van- zessen klaar, reeds op twintig uitvoeringen gehad heeft, is wel te verklaren. Het was een welvoorzien programma dat de Follies ons brachten en met veel bijval afwerkten. De idylle op den schoorsteenmantel tusschen de levensgroote Boudha-beeldjes en de maikiezin van porselein was bijzonder aardig en het naive Bretonsche liedje „Par le petit doigt'' (aan het pinkje) met zijn trippelend melodietje, schonk meer dan gewone bekoring. „Als de lente in 't land komt" Was h e t num mer van den avond; daar haperde niets aan. Ook de tooneelspelkunst werd met talent be oefend in de kleine een-acter „Hun eerste ru zietje" en de zangnummers van een dér dames klonken helder op. Kortom het was mooi alles liep vlotde kleine pauzen tusschen de tooneelvei'andefingen, werden met luchtige grappen van een oi meer Follies aangevuld en iedereen genoot. Het volijverige bestuur van den Vrouwen bond, dat dezen feestavond organiseerde en alles zoo voortreffelijk regelde, kan voldaan zijn over den verrichten arbeid waarin teverts een mooi stuk propaganda stak. Katholieke Kring. De Katholieke Kring houdt morgenavond 8 1/4 uur in „Musis Sacrum" een feestavond. Bij zuigelingen en kinderen geneest men de onstoken roode en smettende deelen spoedig door middel van PUROL. 558 5 Kaarten verkrijgbaar R. K. LEESZAAL, R. K. VOLKS BOND, H. VOORWALD, Lange Haven en S. H. PENDERS, Groenelaan. 556 50 Vice-eonsulaat Noorwegen. De heer M. v. Deventer alhier is door de Noör- sche regeering, in plaats van wijlen den heer Th. A. J. Zoetmulder, benoemd tot vice-consul van Noorwegen. Departement voor Nijverheid en Handel. Bij de behandeling van de gemeente-begrootipg voor 1925 had het departement Schiedam der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zich met een adres tot den raad gericht, waarin gewezen werd op de fniancieel-zorgelijke positie van Schiedam, met het oog waarop werd aangedrongen op betrachting van de meest-ino- gelijke bezuiniging. O.m. werd in dat adres ge zegd, dat geen uitgaven door den raad behoor den te worden gevoteerd, wanneer daarvoor geen middelen aanwezig zijn. In dit verband werd ge zegd, dat het maken van een nieuwe Koemarkt- brug alleen dan mogelijk zou zijn, indien voor de daaruit voortvloeiende financieele lasten de noodige gelden beschikbaar zouden zijn. Daar enkele leden van den raad gemeend hadden hier uit te moeten opmaken, dat het departement een principieele tegenstander was van vernieuwing van de brug, heeft genoemd departement zich met een nieuw adres tot den raad gewend, waarin zijn vroeger standpunt gehandhaafd en verde digd wordt. Tevens worden in dit adres behan deld de resp. voordeden, verbonden aan een Vaste en een beweegbare brug. Met bet oog op het verkeer te water, dat in het adres het aangewezen middel voor goedkoop massavervoer wordt ge noemd, en het feit, dat door een vaste brug de daarachter gelegen fabrieken min of meer zouden worden geisoleerd, meent het departement er bij den raad op te moeten aandringen, te beslui ten tot den bouw van een beweegbare brug. De conclusie van het adres blijft echter, dat de raad eerst tot vernieuwing van de brug zal mogen besluiten, wanneer de daarvoor noodige middelen beschikbaar zijn. Naar wij vernemen, is het Bestuur van het Departement Schiedam der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel erin geslaagd, zich de vertooning te verzekeren van de bekende film der Bataafsche Petroleum Maatschappij. Deze B.P.M.-film, welke een interessant beeld geeft van de petroleumindustrie- in Ned.-Indië speciaal van het machtig bedrijf der Bataafsche, zal, toegelicht door een der deskundigen dier maatschappij, te dezer stede in de eerste helft van Maart worden vertoond voor de leden van het Departement Schiedam en genoodigden. Gezien het groote succes in andere steden, twijfelen wij niet of ook alhier zal voor deze filmvertooning en lezing veel belangstelling zijn. Liefdadigheid. Naar wij vernemen zal Zaterdag 21 Februari a.s. een liefdadigheidsavond worden gegeven in „Musis Sacrum" ten bate van de Schiedamsche armen en de noodlijdenden in de Drentsche venen Op dezehi avond zal de heer Lou Nijland, uibden Haag in onze stad wél bekend, optreden en zijn „Chansons internationales" ten gehoore bren gen. Verder zal het Orpheus-kwartet komische zangnummers geven, waarmee het elders reeds veel succes had. Een en ander waarborgt dan ook ben avond, waarop men zich zeer goed zal kunnen amuseeren Het initiatief tot deze liefdadigheidsuitvoering is uitgegaan van den heer G. A. van Bergen-Wai- raven, terwijl een comité is gevormd, waarvan dr. G. R. Vermaas, rector van het Gymnasium, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. De spiritusdicfstallen. De R'damsche rechtbank veroordeelde gister G. v. d. M., losse werkman alhier wegens heling van alhier gestolen spiritus, tot 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. L. v. d. W., caféhouder alhier, wegens heling van alhier gestolen spiritus, tot 50 boeLe subs. 25 dagen hechtenis. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor Schiedam en zijne hulppostkantoren. Maand Januari 1925. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 23.526,59 en terugbetaald 31.147,48. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 7620,89. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 51. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal ƒ3000.#en niets afgeschreven. Gisteravond is op de Koemarkt door de politie de Rotterdamsche chauffeur A. v. H. aangehouden, omdat hij zijn auto op zoo'n manier bestuurde dat hij het verkeer in gevaar bracht. De man, die onder invloed van sterken drank bleek te zijn, werd zoolang opgeborgen in de politie-post Koemarkt. De auto, waarin nog een passagier zat, doe ook al niet nuchter was, in in beslag genomen. Het bleek de politie ook, dat de gearresteerde in het politie-blad staat gesignaleerd wegens een vonnis, waarin hem voor drie maanden verboden was, een auto te besturen. Door de politie zijn gistermid- dag op de Koemarkt twee Rotterdamsche jon gens v. S. en v.D., leerlingen van de ambachts school, wegens baldadigheid en verzet tegen de politie opgebracht naar de post op de Koemarkt proces verbaal is tegen hen opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Gouden zaak-jubilé. De firma M. van Os, de bekende zaak in opti sche artikelen, op de Hoogstraat238,teRotterdam herdenkt 14 Febr. haar gouden bestaansjubileum. De oprichter, de heer M. van Os, verschijnt nog iederen dag in zijn zaak. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U mij nog eens gastvrijheid in Uw geacht blad te willen verleenen en wel naar aanleiding van het gesprokene in de raads zitting van den 30sten Dec. 1.1. in verband met de door mij in een vorig ingezonden schrijven ge dane uiting dat verschillende raadsleden mij hebben verklaard niet „op" te kunnen tegen de wijze waarop vanaf de Bestuurstafel hunne be merking en en tegenwerpingen worden bestreden. Het is wel wat lang geleden, doch de analytische raadsverslagen worden niet spoedig publiek Bij voorbaat mijn besten dank. Ik herhaal dan dat meerdere raadsleden -on geveer van alle partijen (en uit het verslag van bovengenoemde raadszitting blijkt ook de heer Collé het met mij eens te zijn, daar hij zegt„Ais voortaan van de Bestuurstafel cijfers genoemd worden, zullen die met de noodige reserves he keken moeten woiden" zich met bij mij zijn komen BEKLAGEN zooals men het geliefde voor te stellen, maar in gesprekken met mij heb ben verklaard(dit is het dooi1 mij gebruikte woord) dat zij niet GP kunnen tegen de manier waarop hunne zienswijze vanaf de Bestuurstafel wordt bestreden. a Hun bedoeling was, dat heeren Wethouders met zooveel stelligheid iets beweren of door cijfers, die later zeer aanvechtbaar blijken te zijn, iets staven,dat die anders oordeelende raads leden, die dan zoo ineens geen materiaal bij c(e hand hebben, zich gewonnen moeten geven, terwiji later blijkt, dat zij volkomen gelijk had den. DAN is echter het besluit genomen of het crediet goedgekeurd en napraten helpt niet veel, want het geld is weg Ik kan zoo goed begrijpen hoé dat gaat ZOO sloeg men mij uit het veld bij de bespreking van het in mijn vorig ingezonden stuk aange haalde voorbeeld betreffende het peil van Nieuw - land. Ik stelde vertrouwen in de door een ge» meente deskuhdige genoemde cijfers en. ze waren dubbel te hoog Men weet, hoe het met de waterleiding is gegaan De heer Houtman geeft toe„ dat wij 245.Ü00 hebben beiaald, die ten laste van Rot terdam hadden moeten komen de burgerij be taalt bovendien minstens 38.000 per jaar meer voor water en dan zegt NOG genoemde Wethou der dat wij daarmede een goeden koop hebben gedaan, hetgeen toch een voor een ieder duide lijke onjuistheid is, daar, zooals van de Bestuurs tafel is verzekerd geworden, het water den Schie dammers niet duurder zou gaan kosten. In die zelfde raadszitting van den 30slen Dec. geeft de heer Houtman nóg een staaltje van hout doch geheel onjuist beweren waar, na eerst den Raad in goeden luim te hebben gebracht door te betogen, dat de heeren „flink" genoeg zijn om bij de eerste poging m die richting (het debiteeren van onjuistheden door B. en W.f er een stokje voor te'steken, hij zégt dat hij zich van ingezonden stukken niets aantrekt terwijl hij in de raadszitting waarvan het verslag voor komt in de Schiedamsche Courant van 12 Dec. (dus slechts circa 14 dagen vroeger) zegt „dat het niet zijn bedoeling is om in Le gaan op het (in den Raad) besprokene (dat was toen blijk baar minder gewichtig). Het trof spreker (de heer Houtman) in een der ingezonden stukken te zien, dat hij heeft toegegeven, dat hij 1 Va mil- üoen heeft zoek gemaakt. En dan komt er een iang betoog waarbij hij tracht die ingezonden stukken te weerleggen. Nu vraag ik den ernstigen lezer Hoe rijmt dit nu met de zeer pertinente bewering in de raadsvergadering van den 30sten Dec. „dat ZEd. Achth. zich niets aantrekt van ingezonden stukken Dit is toch in absolute tegenspraak Weer in die zelfde raadszitting verklaart de heet Houtman dat hij'NIET zou hebben gezegd in een conferentie met een Commissie uit de Kamer van Koophandel betreffende de beruchte transactie pnet Rotterdam, dat er geen grond ge noeg ter beschikking was om net aantal reservoirs uit te breiden. 1-Iet. blijkt nu dat de heer Houtman die dwaze bewering (zoo qualificeert Zed. Achtb. ze terecht) heeft vergéten. Doch zij was de oorzaak dat ik aistoen op kondschap ben uitgegaan zoo als ik in de Raadscommissie uit de Burgerij heb uiteen gezet en aistoen heb moeten constateeren dat die bewering van den heer Houtman er weer eens een geweest was die moest dienen om het door hem ingenomen standpunt te versterken zonder veel op de juistheid van het argument te letten, namelijk noodzakelijk de bekende trans actie met Rotterdam aan te gaan. Evenmin heeft de heer Houtman destijds do bezwaren van de Kamer van Koophandel weten te weerleggen, zoöals hij in diezelfde zitting beweerd heefthetgeen ook niet gemakkelijk zou zijn geweest aangezien, zooals de uitkomst elaas heeft b -Wezen, de bezwaren tegen het plan zeer gegrond waren. Alle leden waren er tegen, behalve de heer van der Vlies. NOG een voorbeeld uit diezelfde raadszit- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingeionden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2