DAGBLAD VOORSCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. ck,3aïpafcfehiva n(J i, rw- ft 0 48ste Jaargang. ■■a*n«»«iij. Zaterdag li Februari 1825. 54175 KÖEMARKl 4. - Telefoon Intercommunaal 85 - Postbus 39. A d v e r t e n t i n 1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent 3 maal per 3 maanden 2./O, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pér reirel. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven "worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden bei ekend. Bureau Abonnementen post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 580 bij levenslange geheele invaliditeitf 20Öbfverlies van een hand, voet of oog f200 bij dood f 280 bij verlies vaneen Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bnitenlandsek Nïeaswg, ENGELAND. In een artikel over de Britsche marine-be grooting zegt de „Times" o.a. Het Kabinet hecht zeer veel beteekënis aan het voorstel om in de naaste toekomst een ontwapeningsconfe rentie te houden en lie gevoelt, dat Engelands positie op zulk een conferentie aanmerkelijk versterkt zou worden, als het in dien tusschen- tijd op tastbare wijze blijk van zijn sympathie met het voorstel kon geven. liet heeft daarom een commissie opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de geheele po sitie in zake den bouw van nieuwe schepen en naar verluidt, zal niet met den houw van nieuwe schepen begonnen worden, voor die -commissie haar rapport heeft ingediend. Het is derhalve niet waarschijnlijk, dat de marinebegrooting zoo'n stijging zal aantoonen, als in sommige kringen, waar men een getal van 10 millioen noemt, wordt aangenomen. De vijf kruisers, tot welker bouw de vroegere Labour-regeering besloten had, zullen voltooid worden in 1927. Het zal een uiteenzetting geven van het industrieele en sociale leven in Rusland. De „Daily News" zegt, dat de delegatie de actie van de labourbeweging, om langs wet- Lelijken weg hervormingen te verkrijgen de juiste acht, en dat zij het communisme en de bolschewistische methoden in Rusland onmoge lijk acht in de bestaande omstandigheden in Groot-Brittannië. ZUID-AFRIKA. Rij de heropening van het Unie-parlement zijn onder meer wetsontwerpen aangekondigd, behelzende maatregelen in zake zelfbestuur voor Zuid-Afrikaansche nationaliteit betreffende en ontwerping van een eigen Zuid-Afrikaansche vlag. Voorts ontwerpen tot, regeling van een uniforme directe belasting en de instelling van een fonds voor de ontwikkeling der inboorlingen, bevordering van het onderwijs en anderemidde len tot verheffing der inheemsche bevolking. DUITSCHLAND. De „VorwSrts" spreekt de berichten tegen, volgens welke Ebert zou afzien van een nieuwe verkiezing tot president. Niettemin wordt ver wacht, dat. de republikeinsche partijen het eens zullen worden over een presidentscandidatuur van Marx. Rijkskanselier Luther is gisteren van zijn reis te Berlijn teruggekeerd. Hij zal zich, na eenige dringende aangelegen heden te hebben afgedaan, heden naar Konings bergen begeven om een bezoek aan Oost-Pruisen te brengen. FRANKRIJK. De Kamer heeft gister eenstemmig de begroo ting goedgekeurd. De gewone uitgaven beloopen 34.187 millioen francs, de buitengewone 4 milliard De dienst der vlottende schuld beloopt 18 mil liard, de dienst der ministeries 13.777 millioen. De begrooting behelst een herziening der militaire pensioenen de pensioenkas zal een leening uitgeven, die tot dat doel noodip is. BELGIE. Naar uit Brussel wordt gemeld, blijft de on zekere toestand in de Belgische politiek voort duren en blijft kamerontbinding waarschijnlijk. LABOUR EN RUSLAND. Het rapport van de delegatie der vakbonden, die het vorig jaar Rusland bezocht heeft, is door den algemeenen raad van het congres goedgekeurd en zal de volgende week in boek vorm, met illustraties, ter perse gaan. ZWEDEN. Van betrouwbare zijde wordt medegedeeld dat de Zweedsche regeering nog in den loop van deze maand een ontwerp bij liet parlement za! indienen, betreffende eene vermindering der legersterkte. Het Zweedsche leger wordt dan vier corpsen groot met elk één regiment cavalerie, een regiment artillerie, één treinbataljon en 17 a 18 infanterie-regimenten, elk van 6 com pagnieën. Thans zijn er 28 infanterie-regimenten elk van 12 compagnieën, zoodat men de sterku met 1/3 gedeelte zal verminderen. De militaire diensttijd wordt voor de infanterie 140 dagen korter, voor de artillerie en cavalerie 200 dagen. De kosten zullen 100 millioen zijn tegen 14(1 millioen in het vorige jaar en 180 millioen in 1914. BULGARIJE. Verscheidene ministers die deel hebben uit gemaakt van de regeering van Stamboeiiisky, welke het voiig jaar ten val is gebracht, alsmede een aantal andere bekende persoonlijkheden zijn uit de boerenpartij getreden en hebben een nieuwe gematigde boerenpartij gevormd. PORTUGAL. De leider der Portugeesche democratische Kamerfractie, Guimaraes, is belast met de vor ming van een nieuw kabinet. JAPAN. De Japansche begrooting is door de Kamer aan genomen bij afwezigheid van de geheele opposi tie, die gezamenlijk de zaal verliet, omdat de rechterzijde .door tumult te veroorzaken, hei den oppositieleider onmogelijk had gemaald aan het woord te komen, toen deze de verwerping der begrooting wilde voorstellen. De begrooting voorziet in een bedrag vaan staatsuitgaven van anderhalf milliard yen. Inn en I a a Pensioenbetaling. Het departement van financiën meldt Bij het departement van financiën is een ver anderde wijze van pensioenbetaling in voor bereiding. In verband hiermede wordt aan alle gepen- sionneérden (met uitzondering van de gepen- sionneerde weduwen en weezen, van de gepen- sionneerde gemeente-ambtenaren, van de In dische gepensionneerden en van hen, wier pen sioen op hun postrekening wordt bijgeschreven), in hun eigen belang verzocht, aan het departe ment. van financiën, afd. pensioenen en eere diensten, spoedig schriftelijk mede te deelen, in welke gemeente zij metterwoon zijn geves tigd, met vermelding van straat en huisnummer, het nummer der pensioenakte en de betrekking, waarin zij zijn gepensionneerd. Pauselijke Internuntiatuur. In de vacature van Mgr. Kaldewey is, naar de „Msb." verneemt, tot secretaris aan de Pauselijke Internuntiatuur te 's-Gravenhage benoemd de eerw. heer Fortunat J. Mantovani. De eerw. heer Mantovani, die afkomstig is uit hel diocees Verona, in Italië, is een dezer dagen te 's-Gravenhage aangekomen. Alpen afgelegd met een gemiddelde snelheid van niet minder dan 225 K.M. per uur. Descamps was verrukt over de schitterende kwaliteiten van het product der Nationale Vliegtuig-indus trie uit den Haag. De kapitaalvlucht. In de memork van antwoord aan de Eerste Kamer in zake „Financiën" lezen we o.m. Of de kapitaalvlucht uit ons land tot staan is gekomen, weet de minister niet. Wel kan hij mededeelen, dat in het belasting jaar 1923/1924 582 aangeslagenen in de ver mogensbelasting, met een gezamenlijk vermogen van 79 millioen, naar het buitenland zijn ver trokken. De nieuwe Tariefwei. Het Verhond van Nederlandsche Fabrikan- ten-Vereenigingen bericht in zijn orgaan, „De Nederlandsche Nijverheid", dat invoering van de nieuwe Tariefwet niet vóór 1 April a.s. wordt verwacht. CANADA. Er zijn speciale beambten aangewezen, die in de Canadeesehe havens de immigranten tegen zwendelaars zullen beschermen. Het geheim van het moeras. 50) „Daarmee zul je hem zeer gelukkig maken, lieveling. Ik mag helaas niet uit de school klap pen, anders kon ik je allerlei bekentenissen ver halen, die een zeker jong aristocraat mij zooeven gedaan heeft." „Papa „Neen, neen, wees maar niet bang dat ik je van het genoegen beroovon wil, die uit eigen mond te vernemen. Het is mij genoeg te weten, dat hij geen afwijzing te vreezen heeft." „Schijnt u dat zoo zeker? Nog heeft graaf Ramin niets gedaan ,oin mijn liefde te win nen." „Daaraan zal het hij hem niet ontbreken. Stel hem gerust op de proef, hij zal zich uwer waardig betóonen." In zijn bijzonder goede luim had hij dit thema nog langer vastgehouden, als Hertha hem dit niet had belet door te vragen „En heeft u nog altijd niets van Helene gehoord, papa Ik doe mij voortdurend de bitterste verwijten, dat ik haar in mijn ontsteltenis op Gollnow zoo smadelijk in den steek gelaten heb." Armbrecht trok de wenkbrauwen samen en ALLERLEI. Lit Berlijn Gemeld wordt, dat Ludendorff een verklaring heeft gepubliceerd, waaruit blijkt, dat hij, te zamen met von Graefe en Strasser, is afgetreden als leider van de Natio- naal-Socialistische Vrijheidsbeweging Grosz- Deutscliland. In de verhouding tot de Voelkische vereenigingen, welkeï beschermer hij is, treedt geen verandering in. Dit Genéve De Grieksche regeering heeft met verwijzing naar het besluit van de Grieksche Nationale Vergadering van 3 Februari j.l„ den Volkenbondsraad verzocht in de kwestie van het protocol ter bescherming der minderheden in Griekenland op de agenda van de a.s. bijeen komst van den Volkenbondsraad te plaatsen. Uit Berlijn De polizei-praesident Richter is geschorst. Er is terstond een voorlooplg on derzoek tegen hem aanhangig gemaakt. De Nationale vliegtuig-industrie. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoor De bekende Fransche luitenant-vlieger Des camps, die onlangs een drietal wereldrecords op zijn naam bracht met de Koolhoven F. K. 31, gebouwd in de fabrieken der Nationale Vliegtuig-Industrie te 's-Gravenhage, heeft thans met eenzelfde machine een nieuw succes weten te boeken. Hij heeft al. een tocht naar den Bal kan ondernomen, vergezeld van twee passagiers. Hij legde de eerste étappe ParijsZürich met een gemiddelde snelheid van 218 K.M. per uur af, welke buitengewone snelheid hij bereikte ondanks het slechte weer en den tegenwind en de hooge bergpassen, welke moesten worden overgevlogen. Nader wordt uit Weenen aan het Haagsche Aneta-kantoor geseind De Koolhoven F. K. 31, bestuurd door den Franschen vlieger Descamps, is hier onder groote belangstelling gedaald. Het Hollandsche vlieg tuig had den afstand ZürichWeenen over de v.j^OSSEM's Mgr. Seipel komt niet. Naar door de eerste Christlich-soziale Nach- richtenzentrale wordt gemeld heeft de gewezen Oostenrijksche bondskanselier mgr. Seipel zich overwerkt en is hij genoodzaakt ziekteverlof te nemen. Hij heeft in verband hiermede zijn voorgenomen reis, waarop hij ook in Nederland lezingen zou houden, afgezegd. De bankuet. De minister van Financiën verklaart zich be reid de bankwet, met name de door den oorlog in het leven geroepen bepaling betreffende de me taaldekking te wijzigen en dit samen te doen vallen met eventueele maatregelen tot herstel van den vrijen gouduitvoer. Nederland—Rusland. Het Telegraaf-agentsehap verneemt uit Mos kou, dat handelsbesprekingen tusschen Neder land en Rusland op het punt staan aan te van gen. Rclastingontvverpen. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wets ontwerpen tot aanvulling van de Zegelwet 1917 wijziging van de Successiewetwijziging van de wet op de inkomstenbelasting 1914 herziening van de verdedigmgsbelasting II en wijziging van. art. 33 der Leeningwel 1914. Herziening militaire pensioenwetten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de landmacht, een ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet vour de zeemacht en een tot wijziging en aan vulling van de Militaire Weduwenwet 1922. De Vlootwet. Betreffende de plannen der regeering in zake de Vlootwet wordt meegedeeld, dat het naar haar meèmng onder de tegenwoordige omstan digheden niet verantwoord is ten aanzien van de sterkte en samenstelling der vloot voorstellen Ie doen, die een termijn van meerdere jaren omvatten. 599 15 keerde zich dadelijk om teneinde het vertrek te verlaten. „Spreek mij niet van haar, Hertha Zij is uw medelijden niet waard, .want haar geheime plannen waren er op aangelegd om mét Kruis- kamp's hulp ons allen in het verderf te stor ten." „Kom, dat is een dwaas vertelsel, waarin ik nooit gelooven zal", riep Hertha ontevreden, en zelfs mevrouw Armbrecht, die anders door de enkele aanwezigheid van haar echtgenoot het spraakvermogen scheen verloren te hebben, verstoutte zich tot een antwoord, dat met be vende stem van haarrustbed klonk „Je doet het lieve kind onrecht aan, beste Armbrecht. Tot zulk een slechtheid zou zij nooit in staat geweest zijn. En hoe zou zij dat ook hebben moeten aanleggen, om zulk een onmogelijk plan uit te voeren „Ik heb geen lust mij daarover in lange ver klaringen met u in te laten. Helene Dorenbcrg is •als een onwaardige uit mijn huis verstooten en wij hebben geen gemeenschap meer met haar, dat moest je voldoende zijn." Hij had de knop der deur reeds in de hand en het was zeker het verbazingwekkende van het ongehoorde feit, dat hem terughield, toen zijn echtgenoote voor de eerste maal werkelijk tegen- sp.aak waagde, „Maar zij is het kind van mijn broeder, Armbrecht, en zij heeft op de geheele wereld geen helper of beschermers dan ons. Je had zoo niet mogen handelen zonder inij te hooren want mij is zij door mijn ongelukkigen broeder aan het hart gelegd en ik zal het ongeluk van zijn kind te verantwoorden hebben, als ik hem wederzie, hetzij hier op aarde of aan gene zijde van het graf." „Ik had dus je toestemming moeten vragen Werkelijk Is dat in ernst je meening Deze hardnekkige migraine schijnt je gedachten in de war te brengen, liefste. Of heb je vergetenhoe duur ik het heb moeten betalen, toen ikeensdwaas genoeg geweest ben om naar je te luisteren Het zal goed zijn, je daaraan te herinneren, dal dergelijke aanvechtingen in de kiem verstikt worden." „Armbrecht," smeekte de arme vrouw, en haar bleek gelaat wendde zich uit het hall- donker met een smeekende uitdrukking tot hem. Hij was ni echter eenmaal besloten haar voor de toekomst den lust tot een zoo ongebonden tegenstand te ontnemen. „Was het niet op je raad en verzoek dal ik je lichtzinnigen broeder meer dan eens met mijn zuur verdiend geld uit de verlegenheid redde, waarvan hij zelf de schuld was En draag jij niet de verantwoording er voor, dat ik. eindelijk gedwongen werd, zijn vervalschte.wissels in L lossen, alleen om te voorkomen, dat de lui mij zouden vragen „Hoe gaat het mijnheer uw broeder in het tuchthuis Ik denk dat je na De gedistilleerd-accijns. De Minister van Financiën heeft in studie genomen het vraagstuk of verlaging van den gedistilleerd-accijns mogelijk is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De groote wereldmarkt. De kloeke durf van de jonge tooneeïclub, die al dadelijk naar hei, hoogste greep, bracht ons gisteravond in een goede vertaling van een Cuide- rons symbolieke meesterwerken, in een uitvoe- zulke gevolgen toch voor altijd 't recht verbeurd hebt je om mijn handelingen te bekommeren iiet meest, wanneer liet je broeders familie is, die het betreft." Hij ging heen en trok de deur met een slag achter zich dicht. Zacht weenend had mevrouw Armbrecht haar bleek gelaat weer voorovergebogen. Hertha knielde bij haar neer en omvatte de gebrekkige gestalte in een uitbarsting van hartstochtelijke teederheid met beide armen. „Mijn lieve, lieve moeder", snikte zij. „O, dat u zulke mishandeling verdragen moet," Snel droogde de lijderes hare tranen. „Stil, mijn kind, stil Zoo mag je nooit weel- sprekenJe vader is een streng man en de rechtvaardigheid gaat hij hem boven alles, zelfs boven zijn liefde tot mij. Daarin moet ik mij schik ken,want hij is heer en meester en wal hij doet is welgedaan." „Neen, neen, en duizendmaal neen. Het is niet welgedaan, maar het is harteloos en gruw zaam en slecht. Ik was laf en zelfzuchtig, toen ik de arme Helene uit vrees voor vaders toorn aan haar lot overliet, maar ik wil niet ook laf toezien, hoe hij u ten doodc kwelt. Nu weet ik welke proef ik den graaf zal opleggen en als hij bereid is daaraan te voldoen, dan wil He hém trou wen, onverschillig of het' liefde is wat ik voor hem gevoel of niet." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSÜHE COURANT Lv

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1