CALDERON De Groote Wereldmarkt. Opvoering Zondag 15 Februari. Symbolisch spel in 4 bedrijven met proloog 40 medewerkers. Mooi décor! Schitterende costumes 9e eeuw! Koor met Orgel- en Vioolbegeleiding! ring, die-be,halve zuiver-geestelijke verheffing, rijk was aan schoonheidsontroering en ti effende tragiek. - Hét breken 'n(1 de oude sleur, het moe dig inslaan van nieuwe banen, heeft altijd iets haclielijltfv vooral wanneer het geschiedt door dilettanten, die in technische scholing bij foe- roeps-,artisten natuurlijk^chterstaan. Wanneer deze" club, ondanks die bezwaren, jsoo'n groot succes mocht inoogsten.kan men dit eendeéls wel toeschrijven aan het irissche. en ongekunstelde, dat nieuwelingen op inet-trucj< s- doortrokken ouderen, juist, bij een symbolisch spel, voor hehben, wie maar ©enigszins kijk heeft op de moeilijkheden om een stuk als dit, gaaf en png.erept weer te geven, beseft, hel verdienste lijk werken van de medewerkenden in t alge meen en van den leider, den heer P. Groenendaal Jr. in 't bijzonder. Daar wij onlangs reeds een artixel hebben ge plaatst waarin „De groote wereldmarkt dat, in ons land hier de eerste openbare opvoering beleeft, '-eeds grondig is beschreven en toegelicht, kunnen we nu volstaan met de volgende kleine aanhaling „Calderon ziet, het leven en streven van den enkeling en de heele menschenmaatschappi,], als een handel om geestelijke goederen vóór d. n terugkeer naar het Vaderhuis. Het leven is een marktdag, waar goede en slechte waren worden geveild. Naar gelang de ruensch zijn talent aan verkeerde dingen besteedt of voor waardevolle zaken gebruikt, zal zijn leven mislukt <>f geslaagd zijn." Tpoph SlaoeloosheidOverspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebnSkt men de Zenuwstillende ea Zenuwsterkende Mijnkardt's Zennwtablelten Kaarten verkrijgbaar R. K. LEESZAAL R VOLKS BOND, H. VOORWALD, Lange Haven en S. H. RENDERS, Groenelaan. 608 50 Dit is de kern van liet aan zinnebeelden en levenswijsheid zoo rijke stuk. Hierin gelijkt het op „De geheimen der Mis maar verder ook niet, want er is een spanning brengende verwikkeling in'; bet, is t beweging- wekkende leven zelf dat hier klopt, gloed en glans geeft, aan 't geheel dan uitbarstend in een pijnschreeuw, dan opflitsend in een gulle grap of een geestig woord. Reeds bij 't begin toen het „Nieuws" den pro loog op klaren toon declameerde en de personen heel hoofsch, met mild gebaar en passende vol zinnen werden voorgesteld, was er de goede stemming, die zich naar bet einde in oploopende lijn versterkte en uitbrak in een donderend ap plaus. Het eerste bedrijf, waarin het plan wordt uit gestippeld, is, voor de komst van de huivering wekkende „Zonde", nog wat mat,- maar in l tweede bedrijf, dat speell in een Spaansche taveerne, begint de slof te gisten, sprankelen de samenspraken, in 't kort-vinnig woord en wedervoord, vallen er bij 'I. satanisch gebaar van. de „Zonde", diepten open waar men voor rilt. Met derde bedrijf toont de wereldmarkt, waar het drama der menschhêid zich afspeelt, bij gesnoef en krakeel der handelaars, tusschon den bónten pronk en praal die „Hoogmoed en „Schoonheid" uitstallen en de barre waren van Ontgdlfbheling en Boete terwijl de „Zonde in vele, vermommingen opduikt en rondsluipt, om .eindelijk bij l gefiedcl van de vedel en wei- velenden rondedans van kinderen, n laalsten demonischen aanval op de inenschen te doen. 'Het vierde'bedrijf brengt dan de ontknooping als de rechtsprekende Huisvader, de „Genade verleent aan de „Goede Neiging en Booze Neiging den duivel prijs geeft. Het spel der spelers, in aanmerking genomen het dilettantisme der dames en heeren, was su- bliem. Namen t e gaan noemen van enkelen zou een onrechtvaardigheid tegenover de anderen beteekenen. Voor één moeten we echter een uitzondering maken, en dat is voor den neer P. Groenendaal, die de domineerende rol van de „Zonde" in verscheidene vormen op 7.00 n geweldige wijze vertolkt dat zooals er een te recht uitriep, je de schrik soms om l hart slaat. Het spel, hoe mooi ook, had nog niet zoo n machtigen indruk gemaakt, wanneer het niet werd gesteund door een stijlvol en suggestief décor, niet zorg en smaak gekozen costumeering en een stemmingsvolle belichting, alles het werk van den teekenaar Thomas Groenendaal. Orgelmuziek en zang door den heer Veiïgelers en koristen van het Frankelandsche koor completeeren het geheel,dat men veilig kan aan duiden ais een gebeurtenis. In de pauze heeft dan ook kap. Paulussen met aller instemming het gezelschap en zijn leider gelukgewenscht, bedankt en hen toegtwi-nscht, dat zij, ook om liet goede doel steun aan de R.K. Leeszaal, Zondag voor 'n volle zaal kunnen optreden gisteravond was dit jammer gtnöeg niet 't geval. Uit den Raad. Met vreugde kunnen wij, katholieken, aan de raadszitting van gister terugdenken, waarin 't, voorstel van B. en W. in verband met de be stemming der renten van het Fabri-fonds ten slotte met alg emeene stemmen werd aange nomen. Men weet 't gedeeltelijk zullen die gel den 400.000) besteed worden voor den bouw van een nieuw St. Jacobsgasthuis (ƒ240.000) en van 't overige 160.000) zal de rente (ƒ8000) worden toegekend aan de overige gestichten vooi ouden van dagen in onze stad, momenteel '1 Gereformeerde Rusthuis en ons St. Liduina- Gesticht. Die heerlijke instelling van ons is er dus heerlijk mee gebaat en zal voortaan den al Lc zwaren strijd om 't bestaan niet meer zoo te kampen hebben. 't Is waar, dat eerst de goedkeuring van Ged. Staten of misschien ook nóg van de kroon op 't aangenomen voorstel moet afkomen, maar in den raad maakte men zich daarover blijkbaar geen zorgen. Men kan dus goeden moed houden. De heer Lollé was de eenige, die met hatelijke, domme zetten ons de baten der renten trachtte te ontfutselen, waarvoor bij echter door weth Boddeüs op rake wijze op zijn nummer werd ge- zet. Ook Mr.Kavelaars verdedigde ons goed recht Fabri was een katholiek en zelfs waarschijnlijk een priester, die dus nooit heeft kunnen gewild hebben, dat zijn geloofsgenooten van zijn testa ment niet zouden genieten. Hij meende tevens zekerheid te hebben, dat particulieren (familie leden) geen aanspraak op de gelden konden ma ken, welke bewering een heftig protest uitlokte van rnej. Noordijk, de bekende figuur in de F abri- kwestie. Weth. v. Velzen bracht tenslotte warme woor den van hulde aan 't adres van regenten van T St. Jacobs-Gasthuis en aan administrateuren van het Fabri-fonds, van wie de grootste stoot tot de gister verkregen gelukkige oplossing was uitge- gaan De tweede belangrijke kwestie omvatte 't voorstel lot 't maken van een nieuwe Koemarkt- brug, dat na ampel clebat eveneens met glans (met 23 tegen 3 st).erdoor kwam. Alleen de heeren Evers, Mr. Kavelaars en Scheffers voelden zich niet verantwoord in dezen tijd de gevraagde sommen te voteeren. 't Zal goed beschouwd,onze stad ook niet gemakkelijk vallen, jaarlijks weer een 40.000 extra er bij te moeten dragen, maar weth. Boddeüs, de beheerder der finantiën, ver zekerde, dat dit toch geen verhooging van be lasting zal medebrengen, hoogstens een verlaging wat tegen houden. De nieuwe brug, welke be weegbaar zal worden, achtten bijna allen zoo noodzakelijk, dat zé een offer waard was. Onverwacht kwam nog de zaak ter sprake van steunverlening aan werklooze bouwvakarbeiders van wie timmerlieden- en grondwerkers, reeds 't vorig jaar in de gemeentel.-steunregeling wer den opgenomen, doch nog niet de metselaars ep schilders, onder wie thans juist weer een werkloo ze crisis heerscht. Weth. de Bruin wilde in één klap hierin zijn zin hebben, maar weth. Houtman was hem hierbij een harde sta-in-den-weg, doch 't slot van 't, liedje was, dat er een middenweg werd gevonden in den vorm van een voorloopige steunregeling tot, de volgende raadszitting, welke waarschijnlijk wel over 14 dagen zal worden ge houden. De werkloozen zijn dus voorloopig weer geholpen. Met dit al was 't erg laat geworden, zoodat de rest der agenda moest worden verdaagd. zal bezoeken, baar dan een „blijde inkomste te bereiden. Re verkoop der loten voor de schitterend voorziene tombola ging vlug van stapel, evenals de uitreiking der prijzen en het was aan allen te zien, hoe men de prestat ie van het bestuur in deze dingen waardeerde. Men dronk een glas wijn en van de aangeboden bruidsuikers en biscuit werd gretig gebruik gemaakt. Nadat een nieuw bestuurslid was ge kozen en een aantal vakbekwame buurtbewoners was ingeschreven om het bestuur bij de uitvoe ring der plannen ter zijde te staan, moest weer aan „huistoe" worden 'gedacht. Allen werden opgewekt om, als de lente komt, in' tuinen, bakken en potten oranjekleurige bloemen te zaaien, en de vrouwen, om zich gereed te houden vlaggen, wimpels en linten te vervaardigen. Tegen 12 uur werd aan allen dank gebracht voor de gulle medewerking en vooral aan humorist en pianist voor bun prachtige pres taties. Na hel zingen van het Wilhelmus sloot de voorzitter de zeer geslaagde vergadering en ging elk voldaan huiswaarts. Na de pauze een schitterende film „Haar vergulde Kooi", een gevoelvol drama met in de hoofdrol de bekende filmactrice gloria Swanson, het spel der hoofdpersonen in deze film is af. Een bijzonder mooi programma. Vervolg Kerkbericht. K A L E N DE R. Parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie, en van het Allerh. Hart van Jezus. Zondag. Sexagesima Mis blz. 222 zonder Gloria. 2e Oratie van de H.H.Faustinas enJdvita uit de Mis Salus autem blz. 1049. 3e Oratie a cunctis blz. 1291. Credo, prefatie der Allerh. Drievuldigheid blz. 34. Maandag. Van den dag Mis als Zondag, geen Gloria, geen Credo, geen tractus 2e Oratie a cunctis blz. 1291. 3e Fidilium blz. 1323. 4< Oratie naar verkiezing. Dinsdag.Als gister maar de oratie Fidelium valt uit.. Woensdag. H. Simeon Mis Statuit blz. 1001 2e Oratie a cunctis, 3e Oratie haar verkiezing. Donderdag en Vrijdag. Alles als Dinsdag. Zaterdag. Van Maria op Zaterdag Mis Saive Sancta parens blz. 1197 met Gloria. 2e Oratie van den H. Geest. 3e Oratie voor de kerk. 4e Oratie voor den Paus alles blz. 1203. Zondag. Quinqua gesima. Gemeenteraad. Gevonden voorwerpen. Tc bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van'l lot 2 uur 's middags rozenkrans, d. handschoen, tabakszak, melkbus, ceintuur, zinken plaat, das, sleutel, gewicht- achterbord van vrachtwagen. Bij vinders sleutel, A. Jongepier, St. Anna Zusterstraat 13a h. handschoen, M. v. d. Berg, Rozenburgerslr. 24 postduif, A. de Bleeker, Beijerlandscbestr. 45b. papieren geld, M. Boss- resj Rroersveld 124; bruin hondje, J. Kreuger, St.' Anna Zusterstr. 15; motorhandschoen, J. Schippers, Brielschestr. 17 lederen h. cein tuur, J. II. Eijkenbrock, Ged. Baansloot 3; herdershond, A. Zagwijn, Singel 194/5; h. por- lemonnaie met inh., J. de Haan, Abbenbroek schestr. 16a. rozenkrans, J. Braak, Gasst.r. 17 rijwielsleutel, S. Meurs, Overschiescheweg 37 portemonnaie met. inh., G. van Leeuwen, Piet H einstra at 9, Vlaardingen trekhond, L. Spits, Middelharnisscheslr. 2 dividendboekje, P. van Tol, Huijsinanstr. 80 wit kinderhandschoentje, A. Pil, Hcerenstr. 27 d. handschoen, Kramer Freher, Singel 152b rozenkrans en wollen k- muts, J. van Waglendonk, KI. Groenendal 23/ 22 notitieboekje, L. van Dijk, N. Haven 253 ring met steen, T. ''as, Fabristr. 1 1 labrieks- penning, G. Klein, Mariastr. 48rozenkrans, W. van Gelderen, Raam 20 sjaal, M. Sorgo, Zwartcwaalschestr. 26a. sleutel, G. Koogje, Gasstr. 6 hond, Gemeente Reiniging h. por temonnaie met inh., G. Holleman, Houtst.r. 8/4 k. schort, S. de Jong, Nieuwe Haven 41/6; glazenmakersdiamant, W. Hoenderkamp, Lelic- str. 29 sleutel, pet en zakje met portemonnaie, L/ van Aken, Cerrit Verboonstr. 6 k. muts, A. Óosterman, K. Achterweg 1. Iluurteomilé. Woensdagavond werd met een overvolle zaal de tweede feestavond gehouden in „Liefde en Vrede" van het buurtcoahté Nieuwe en Oude Maasstraat. Tegen 8 uur werd door den voorzitter met een hartelijk weikom aan de zeer talrijk aan wezigen de feestvergadering geopend, waarbij Lij er op wees, dat zulke feestavonden niet het doel zijn, doch Jiet middel, althans een der middelen om straks als onze Koningin Schiedam Liixor. Het l.iixorprogramma is deze week weer zoo als men dit, van een theater wat zich een repu tatie verworven heeft, verwachten mag. Als eerste nummer gaat „Knock out door Liefde" een komische 'dric-acter. Papa wil zijn dochter niet laten trouwen dan met een le luas bokser. De man van haar hart verstaat biel. van deze edele kunst, doch geeft zicli voor etn be roemd bokser uit. De verwikkelingen welke hicr- -door ontstaan zijn koddig.Als tweede nummer een aardige comedie „Dé' 'dienstknecht in huis." De groote attractie vóór de pauze isechter „Welk nummer wensclil U" een dolle klucht, gespeeld door Kareltje. Waar deze komiek optreedt, kunnen wij ons van een beschrijving ontslagen achten. Na de pauze een boeiende film in 6 acten „De Groene Bliksem", met in de hoofdrol de békende heldenspelcr Jack I-Iolt. Voor hen die van sen satie houden om van te smullen. Een mooi programma, wat wij gaarne aan bevelen. Buurtfeest. Naar wij vernemen heeft de Buurlvereeniging „van Beverenstraat c a" tegen a.s. Donderdag avond in de groote zaal van den R. K. Volksbond een feestavond georganiseerd, waarvan de netto opbrengst komt ten bate der kas. Hel programma beval een aantal voor drachten, die zeer zeker in den smaak van bet publiek zullen vallen. Voor niet-leden der Vereeniging en voor ni et- bewoners van het stratencomplex „van Beveren straat c.a." zijn toegangsbewijzen ƒ0.50 ver krijgbaar des avonds aan\de zaal. UIT ROTTERDAM. Mr. Zimmerman. De oud-biugemeester van Rotterdam, Mr. A. R. Zimmerman, die eenige dagen hier te lande vertoeft,bracht gister 'n bezoek aan de Maasstad en beeft eert onderhoud gehad met den burge meester ,Mr. Dr. J. Wytema, den hoofd-commis- saris van politie, den beer A. H. Dirks, en eenige hoofdambtenaren. Onderonsje. De handelsreiziger P. II. M. J. V. heeft ruzie gekregen met zijn schoonvader, den steenhouwer G. A. W., in diens woning in de Raephorststraat. alhier. De schoonzoon beeft in hel vertrek, waar hij ontvangen werd, de stoelen en ander huisraad kort en klein geslagen. De schoonvader heeft zijn schoonzoon niet een pook eenige gaten in het hoofd geslagen. AA -is in hot ziekenhuis op den Bergweg verbonden. VV. B. Theater. Het journaal laat ons o.m. zieiq hoe men te werk gaal. bij het naar boven brengen van .de schatten der Lutine, welke reeds meer dan 120 jaren op den bodem der zee bijTefschellingrusten terwijl de revue ons een beeld geeft van de fees telijkheden ter eere van het 350-jarig bestaan van L.eiden's LIniversiteit. „De Huwelijksloterij" is een geestige -vlot gespeelde comedie met een origineel gegeven. Als hoofdnummer vóór de pau ze draaide „In de klauwen van den tijger" met, een romantischen inhoud en spannend van het begin tot het einde. Agenda. 1. Aanbeveling van de Commissie van ad ministratie der fondsen herkomstig van de Vernietigde Gilden ter benoeming van een lid van hare Commissie ter voorziening in de vaca ture, ontslaan door de periodieke aftreding op 1 Januari j.b van den heer C. H. Scheffers. Aanbevolen worden 1. de heer C. H. Scheffers (aftredend) 2. de heer W. A. Beukers A. Jzn. De heer Scheffers wordt, als zoodanig herbe noemd. 2. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot den aanleg van de nieuwe Koemarkt,brug met bijkomende werken (de opruiming van de daarvoor aangewezen gebouwen c.a. d'Mrin begrepen) en daarvoor een crediet te verleenen van 450.000. 't Voorstel wordt, mét 23 tégen 3 st. aangeno men. T, Tegen stemmen de heeren Evers, Mr. Kavelaars en Scheffers. 3. Voorstel van B. en W. tot het geven van een bestemming aan de gelden van het Fabri- fonds. 't Voorst el wórdt, met algemeen© stemmen aan genomen. Hierop komt aan de orde een spoedeischende kwestie, om aan de werklooze bouwvakarbeiders (metselaars en schilders) een uitkeering te geven. Weth .de Bruin dringt er op aan dit. voor stel aan te nemen. Er is thans een groote crisis in de bouwvakken, en reeds zijn er 223 bij de Arbeidsbeurs ingeschreven, Waarvan er reeds 56 uitkeering van 't Burgerl. Armbestuur ont vangen (timmerlieden en grondwerkers) Weth. deelt verder mede,dat 'I me. 't. werkloozenWaag- st.uk overigens hier niet slecht gaat. Een licht punt is ook, dat er Maandag a.s. reeds aan een 40-tal werkloozen van gemeentewege met eventu- eelen rijkssteun welke echter nog aangeviaagd moet worden werk kan verschalt worden de overigen moeten echter gesteund worden. Weth. H o u 1111 a n stelt voorop, dat hier in onze stad veel te veel bouwvakarbeiders zijn, die hier allen zijn gebleken uit den goeden ouden tijd. 't Gaat z.i. toch niet. aan, dat dergelijke over - bodige krachten op de gemeentekas teeren en wie weet hoe lang zullen blijven teeren. Weth. is overigens sterk voor werkverschaf fing, waarmee Maandag reeds een aanvang kan worden genomen. Hij vertrouwt dat t Rijk hierbij wel zal helpen. Meer werk verwacht hij verder van de brugplannen en hij zou tenslotte de gevraagde steun voorloopig slechts voor 14 dagen willen zien uitgekeerd. In dien tijd kan dan nader overleg worden gepleegd. De heer v. d. M o s t zou voorloopig een steun- tijd van een maand willen zien vastgesteld. De heer v.d. Kraan pleit voor een directe ondersteuning. De heer v. N 0 0 r d enne 11 meent, dat déze kwestie eigenlijk niet in den raad had moeten worden ter sprake gebracht.'t Burgerl. Armbe stuur had direct deze zaak in banden moe en nemen en ieder geval op zich moeten bezien. De heer C 0 11 protesteert tegen 't geen weth. 11oütman als zijn meening in dezen le kefinen heeft gegeven. Spr. is overigens van idee, dat. de gevraagde steun moet toegestaan worden. Weth. d e Bruin meent er tegen te moeten waarschuwen, dat de zaak niet wordt uitgesteld. Weth. Houtman doet nu 't voorstel, tot de volgende raadszitting den steun te verléenen. Weth. v. Velzen kan meegaan met. deze wijze van behandeling, maar hij moet érnstig er tegen opkomen, dat een voorname kwestie zoo maar zonder voldoende voorbereiding in den raad wordt ingediend. Overleg is hoogst noodig, bijzonder ook, omdat 't Rijk niet helpt, bij werkloosheid in de bouwvakken. Weth. d e Bruin kan met, 't. voorstel van weth. Houtman wrel meegaan, maar hij meent- er tegen te moeten protesteeren, dat in t éóllege juist de bouwvakarbeiders als de zwarte bokken worden beschouwd, 't Zijn juist deze, die t hardst werken en 't. laatste om uitkeering zulten komen, 59 8 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2