DAGBLAD WGOR SCHIEDAM DITJES EN DATJES. 48s$e Jaargang; Zaterdag 14 Februari 1885 14175 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 555- Postbus: 33. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad vertentiên: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 508 bij levenslange geböele invaliditeitf 280 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 180 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de NHoilAlgemVerz bank Schiedam wwumomsammmmn mm Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Nederland in een militair verhoud. Met groote hardnekkigheid wordt op dit oogenbiik, vooral in de Engelsche pers, pro paganda gemaakt voor een militair verbond ter bescherming van Frankrijk's veiligheid en welk verbond zou gevormd worden door Enge land, Frankrijk, België en Nederland. De Engelsche kolonel Reppington lanceerde enkele weken geleden liet denkbeeld en de na tionalistische pers in België, ,,Le Soir" b.v., was er dadelijk enthousiast voor. De diplomatieke medewerker van de Engelsche „Daily Telegraph" weet reeds te vertellen, zoo wordt ons uit Londen geseind, dat hieromtrent onder handelingen tusschen Nederland en België worden gevoerd, al is de medewerker omtrent, het resultaat, wat Nederland betreft, niet al te gerust. We weten niet in hoeverre het eerste in deze mededeeling juist is, maar voor het pessimisme van dezen medewerker is alle reden. De kwestie is niet nieuw, ook in 1919, bij de onderhande lingen van den Raad van Tien in Parijs, is deze kwestie opgeworpen, maar minister Van Kar- nebeek heeft toen een .duidelijk non possumus laten hooren. En we geloovcn niet, dat er een schijn van kans is dat een Regeering, die én in 1923 de ga ran lieverdragen van Lord Robert Cecil afwees én tegenover het pact van Genéve in 1924 een zeer aarzelende houding aannam, omdat het hoofdbeginsel van haar buitenlandsch beleid is een zelfstandigheidspolitiek, thans zou toe treden tot een militair verbond als thans bepleit wordt. En zelfs wanneer ze dat zou doen, zou daar tegen bij ons volk zulk een verzet rijzen, dat deze voornemens der Regeering nooit werkelijkheid konden worden. Maar op dit gebied heeft onze Regeering te zeer het vertrouwen van schier alle partijen in ons land, dan dat er iemand een ernstige vrees zou koesteren dat de Regeering op het Engelsch- Belgische plan zou ingaan. In de Nederlandsche bi itenlandsche politiek is gelukkig voor geen enkel militair verbond., in welken vorm ook, plaats. Eenige rem. ,,De Nederlander" wijst erop, dat de Regee ring van Tsecho-SIowakije aan de katholieke Bisschoppen de afkondiging van een bisschoppe lijk stuk verboden heeft. Het gaat in dat bisschoppelijk stuk over het verbod dat katholieken lid zijn van socialistische of communistische organisaties, welk verbod, naar men weet, wel door de Bisschoppen van Nederland is afgekondigd. „De Nederlander" schrijft dan „In Slo wakije heeft de regeering de bekendmaking van den bisschoppelijken maatregel belet. Belet in Nederland ware het eenvoudig ondenkbaar, dat de overheid da Kerk zou beletten om óp haar terrein te verordenen, wat haar goed dunkt. In Het fanfare-korps „Bazuin® Jericho's" voor heen „De hoorn des overvlocds" waarin eertijds opgenomen „De roem van het gehucht" was onlangs in feestvergadering bijeen. De eigenlijke oorsprong van liet, festijn is me ontschoten. 't kan zijn dat men 't lrste lustrum van den laat- sten directeur vierde mogelijk gaf liet vijfen twintigste motgaatje in het veelomvochte vendel, stof tot verheuging, of waren er onder de oudste vergulde medailles,* koperen jubilaressen. In elk geval het was een feestvergadering en er was eerewijn, met natuurlijk, als een der eerste lee- lijke gevolgen van dezen keurigen drank, een geheele stoet toosters, drijvend in lofuitingen en angstzweetdruppelen. We zullen ons niet ophouden met de zenuwaeh- tigen, die doorb.oomen en doorslaan, omdat zc de grap, die het doen moet,vergeten zijn, even min zullen we de steekjes opzoeken, die de zeur kousen laten vallen, als maar mompelend van, ik hoop en ik wensch. De vegetariërs, die den mond beloven te houden, wijl het gras hunvoor de voeten- weggemaaid is, knikken we slechts sympathiek toe, gelijk ook de hulpbehoevenden, die zich „bij de vorige sprekers aansluiten. Maar de volle aandacht schenken we aan de woorden van den bewogen en getroffen directeur, die edelmoedig en geestiglijk, de hem gebrachte eer, grootendeels afwentelde op de ruggen van zijn „hoornvee" en inzonder een der leden van 't gezelschap, prees als den pijler waar alles op steunde. Dit laatste, op geheimzinnige wijze uitge sproken, gaf een stilte waarin alle leden ver- het roomsche Tsecho-SIowakije misschien be ter in dit land, dat roomsch is geweest en niet protestantsch geweest is doet de overheid het wel. Niet alleen in Slowakije, maar ook in Frank rijk, in Roemenië enz. D.i. "de Roomsche Kerk is in haar beweging- slechts volkomen vrij dèèr, waar het protestan tisme zijn stempel gedrukt heeft op de staats rechtelijke verhoudingen." „De Gelderlander" plaatst hierbij de volgen de kantteekening Met andere woorden danken onze Bisschop pen aan het protestatisme, dat zij vrij hun ambt kunnen uitoefenen. beweging van April 1853 tegen het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland Waar het protestantisme, door „De Neder lander" vertegenwoordigd, immers geheel bui ten stond Had die beweging gezegevierd, dan zouden er zelfs geen Bisschoppen in Nederland ge weest zijn laat staan, dat zij vrij zouden zijn geweest in hun bewegingen. In „De Nederlander" huist tegenwoordig een manie, om alle goeds wat er in ons land te vinden is, in rekening van het protestantisme bij te schrijven eenige rem op haar over-ijver leek ons gewenscht. bezwaren gemaakt tegen slechts drie credieten, n.l. de credieten aan Mannesmann, Lange He- germann en Barnat. Gister voormiddag is dr.Hoefle uit de oude gevangenis te Moabit overgebracht naar het ziekenhuis van het Huis van Bewaring. Deze overbrenging was noodzakelijk, daar geconsta- teerds is, dat Hoefle lijdende is aan een verzwak te hartspier. Het. 'proces tegen Coppée. De der- dé afdeeling van liet Assisenhof van Brabant heeft'uitspraak gedaan in het civiele proces van Dat schrijft men in 1925, dus 72 jaar nade ^en staat contra baron Coppée en laatstgenoemde veroordeeld tot betaling van 20 millioen francs kosten, schaden en interessen. Sociaal-democratisch kapitalisme. Naar aanleiding van hetgeen de socialistische „Voorwaarts" rouwmoedig beleed over hare relaties met den geld-speculant Barmat merkt K(uipers) in „De Volkskrant" het volgende op Als we dus goed zien, heeft Barmat van zijn in enkele jaren bijeengewoekerd kapitaal aan de „Voorwaarts" beschikbaar gesteld 180.000 en 40.000 en 141.750, dat is 361.750 gulden, plus hetgeen gestort is op zijn 3 aandeden van te zamen 75.000 gulden. Het is dus niet overdreven als men de con clusie trekt dat dit sociaal-democratisch dagblad er gekomen is bij de gratie van den partijgenoot kapitalist Julius Bannat,en derhalve de finan- cieele basis waarop het rust er een is van de aller- bedenkelijkste kapitalistische structuur. De ergerlijkste kapitalistische uitwassen heb ben geleid tot verzameling van het Kapitaal, waarmede „de Voorwaarts" werkt. De Nederlandsche partijgenooten hebben dus wel van den kapitalistischen buit geprofiteerd Maar zij niet alleen, want ook in Duitschland hebben ze er blijkbaar slag van gehad. Gemengd Nieuws. B e w aar uw oude b e 1 a s t i n g p a- pieren. We lezen in 't „Vdl." We hebben van een onaangename ervaring van een onzer lezers gehoord, die wij gaarne ter waarschuwing hier mededeelen. Op een morgen omstreeks 10 uur vervoegden zich aan zijn wo ning een deurwaarder en twee assistenten om exploit te doen in verband met. beweerde be lastingschuld, het niet voldoen van een der laatste termijnen van het belastingjaar 1923-'24. Hij zelf was niet thuis en mevrouw verzocht de heeren dus terug te komen, wetend, dat haai man geregeld zijn belastingen betaalde. Om half één kwam de deurwaarder, ditmaal alléén terug en de inmiddels thuisgekomen lezer toonde toen de papieren, waaruit bleek, dat het geheele bedrag van den aanslag over 1923-'2-1 reeds in Augustus was voldaan. De deurwaarder weet de fout aan de administratie der Belastingen en was van meening, dat de lezer inderdaad het vrij aanzienlijk bedrag had moeten betalen als hij zijn papieren niet had kunnen toonen. Het spreekt vanzelf, dat dit een hoogst on aangename ervaring is, vooral voor iemand, die trouw zijn belastingen betaalt en allerminst gesteld is op de verschijning van drie ambte naren aan zijn deur. Een fout als hier gemaakt is, zou inderdaad bij de Belastingen niet voor moeten kunnen komen. In ieder geval leert de historie, dat men goed zal doen zyn gekwiteerde belastingbiljetten niet, op goed vertrouwen in do belastingadministratie, weg te doen O m de Bar m a t-a f f a i r e. Staatssecre taris Sauter te Berlijn gaf gister aan vertegen woordigers van de pers een overzicht van de dooi de posterijen verleende credieten. In totaal is i door de rijksposterijen 600 millioen mark credïet j verleend. Het grootste gedeelte vèn dit bedrag was voor de Rijksbank, Staatsbank; de girocen- trales en de groote ,,B"-banken bestemd ge- j wecst en slechts een gering deel van (leze som heeft men als particuliere credieten verstrekt. De door de administratie van posterijen inge stelde commissie van onderzoek heeft in totaal Zonken om aanspraken op dien schoonon titel naar boven te delven. De piston-ist, de bombardon-ist, de klari- net-ist, de saxophoon-ist, de fagot-ist, dc hobo- ist, beurtelings keken zij naai- hun scepter- zwaaier, om de hoop van hun hart uit zijn oogen te lezen. Zelfs de man met de tuba, die geen ande re verdiensten had, dan daL hij in den goeden ouden tijd, prijzen-kwesties bij voorkeur uit vocht en de verban dkist in zijn instrument mee voerde, keek nog even schuinslinksch naar boven Alleen de bespeler der groote trom, kweekte geen trotsche verwachtingen, hield zijn blikken stemmig naar beneden en toch was hij het, die even later als de bron van veel succes wers' aangeduid. De groote trom, goed bespeeld, zoo zei de oprechte Herr Direktor, is het mooiste instru ment, omdat zij de schrilste wanklanken inet haar machtig geluid overdondert en verbergt. De leden van Bazuine Jericho's zaten eenige oogenblikken zonder woorden De groote trom Herr Direktor heeft gelijk zij is het mooiste instrument ter wereld en niet alleen bij muziek- en fanfare-korpsen Wat zou het stil zijn op den aardbol, zoo zij niet werd bespeeld cn hoe zou men 't valsche spel van velen beluisteren moeten. Hoe moeilijk zou het de brutalen ook vallen, om zonder haar, de halve wereld te behouden. Indien b.v. de heer (dit edele bijvoeglijk naam woord gebruiken „Volk" en „Voorwaarts"), Judko Barmat met de hulp van ettelijke tonne tjes, de Nederlandsche S.D.A.P. niet op de groote troin had laten slaan, om zijn rechtschapenheid der wereld kond te doen, nooit zouden de credie ten der Pruisische Staatsbank hem de ettelijke Dure dag. Twee vreemdelingen, vermoede lijk Polen, kwamen gistermiddag in een juweliers winkel in de Kalverstraat bij de Munt te Amster dam om een gouden sigarettenkoker te koopen. De keuze werd tenslotte bepaald en er werd op dracht gegeven, een monogram in de gouden doos te graveeren. Een paar uur later zouden de heeren terugkomen om den koker in ontvangst te nemen. Een bedrag van 10 werd alvast gede poneerd. Eenige oogenbiik later na het vertrek van de beide vreemdelingen miste de winkelier een diamant uit een étui, dat dicht bij de uit stalling had gestaan. De steen had een waarde van ongeveer ƒ2500. Vermoedelijk is van het oogenbiik, dat de gouden koker werd gewogen, gebruik gemaakt om den steen weg te nemen. L'Auto over Jaap Eden. In 't Fransche sportdagblad „L'Auto" wijdt Ch. Ravaud een weemoedig gestemd artikel aan Jaap Eden, naar aanleiding van zijn doods bericht-. Wij citeeren er het volgende uit „Ziehier een bericht, dat de jongeren slechts matig zal interesseeren, omdat Jaap Eden hun totaal onbekend is. En toch was-Jaap een groot, een volmaakt athleet, een man, die meer dan een glorie-uur, jaren van triomf en van eerbied voor zijn naam gekend heeft. Eden, Hollander, was een schaatsenrijder van groote verdienste, en zelfs zonder gelijkwaardigeh tegenstander en toen hij wereldkampioen was, kwam,omstreeks 1894 het denkbeeld bij ham op, het ook eens in de wielersport te probeeren. En hij blonk er onmiddellijk uit. Het is waar, Jaap was geen gewoon sportsman hij had het aanzien van een „as." van den kampioen van groote klasse soepel, nerveus, buitengewoon sterk, wilskrach tig hij was goed in velerlei zaken en konmet zijn kwaliteiten, slechts in dc eerste rijen schit teren. Weldra bezat Holland in zijn persoon een geduchte crack, tot de schoonste verrichtingen in staat, voorbereid voor groote daden, een. die van zijn onvermoeibare spieren de meest verbijsterende resultaten kon, eischen. Hij Lalmde niet in de wielersport dezelfde plaats in te nemen, die hij bij liet schaatsenrijden be zette". De schrijver geeft dan een overzicht van Eden's schitterende verrichtingen en eindigt aldus „Ik heb hem intiem gekend. Ik heb hem in al zijn uitingen gewaardeerd. En met die pen eerbied ontbloot ik het hoofd voor zijn stoffelijk overschot. De wielei sport zal angst vallig zijn naam in eere houden. Er waren cr, die luider weerklonken, maar niet sympathie kei." Den heldendood gestorven. Alle zijn thans gestorven. Het laatst ging de leider heen,Balto, de Siberische wolfshond, meer wolf dan hond, die zijn inspangenooten was voorgegaan over de ijsvelden van Alaska naar Nome om daar de reddende anti-toxine aan de bedreigde bevolking te brengen. Bevroren longen waren het gevolg van die race met den dood, die snelheid van 60 mijlen in 71/,, uur, bij een temperatuur van 35 graden beneden het nulpunt. Balto was een der beroemdste honden van het Noorden. Niet alleen was hij nog nimmer „ge klopt" als snelle sledehond, doch ook had hij twee jaar geleden Roald Amundsen's Pooltocht meegemaakt. Amundsen noemde hem den besten „spanleider" dien hij kende en zeide, dat geen sledebestuurder nog ooit bij hem de zweep had behoeven te gebruiken. Hij zou het trouwens niet gewaagd lubben. Balto verdroeg evenmin i ets van de zijde van zijn spangenootcn als van •en menseh. Het eenige, dat, hij verachte, was een rustige en voorname vervulling van zijn plichten als spanleider. Hij was zich deze verantwoordelijkheid ten volle bewust. Gunnar Kasson, de Finse he slee- De beide Polen zijn niet teruggekeerd om hun gekochten sigarettenkoker in ontvangst te ne- j drijver, \ertelde, dat het Balto ten slotte ge men. weest is, die de expeditie naar Nome heeft gc- millioenen van het Duitsche volk in handen gespeeld hebben. Had Willem Broekhuijs genoemde Turksche vinding nooit geroerd, het gokgrage Nederland sche publiek had hem nooit een gouden kalf in do kuip gebrachtzou zich evenmin goedsmoeds met sneeuwballen hebben laten bekogelen. Hoe zouden die paar liberale vrijhandelaars ooit gelegenheid krijgen onze burgerij jaarlijks voor 700 millioen gave guldens in den nek te zien, wanneer ze niet 'n paar toonaangevende bladen, en eenige grootschreeuwende roode volks verlakkers voor omroepers hadden Toen voor eenigen tijd terug, de omstandighe den voor de „neutrale" geldkoningcn gunstig werden, om de Hanzebank te nekken, hing 't welslagen van den aanval, al weer af van de groote trom. Slordig beheer ondeskundig personeel roe keloosheid in 't credietgeven begunstiging van vriendjes 't waren allemaal lawaaibonzen, die in konden slaan en dan ook in sloegen, omdat onze onnoozele menschen het motief van deze ketelmuziek niet waarnamen en onnadenkend het wijsje nafloten, onze middenstanders vooi millioenen benadeelden, honderden geloofsge- nooten het brood uit den mond stieten en hun veilig gestelde centjes sjouwden naar de nobele zonen Israels of hun ledepoppen. Het was w'el tragisch voor de lasteraars, dat juist in die dagen twee andere financiëele in stellingen, die niel door katholieken, dus wel goed beheerd werdén op apegapen kwamen te liggen en alleen door genadige tegemoetkoming van de Twentsche en Nederlandsche bank „met de goudstofkoffer" bijgebracht werden, een hulpvaardigheid waar de Hanzebank na een run van 1Va jaar niet op te rekenen had integen deel Zelfs de Ilaagschc rechters zaten zoowat al rrft-t de strop bij de galg, voor het vonnis geveld was. Gelukkig zijn de gevolgen van het oorverdoo- vencl gerucht niet altijd zoo tragisch en geeft 't nog wel eens gelegenheid voor een luiden lach. Van humor was althans lang' niet ontbloot de boemboem-rede waarmede een onzer wethouders de vorige-week de reclame-campagne voor de „Voorwaarts" opendoen dit bi ad o.m. schetste als de verheffer van den arbeider. Wie bJijftvoor zulk een mop nog ongevoelig 1 Het is natuurlijk heel nol» :I van dezen bur- o-e'r, dat hij, nu de donateur van genoemd orgaan, achter slot en grondel zit, zijn lijfblad «'ocdig ter hulpc snelt, maar 't. moet toch beneden de waardigheid- van een met gezond verstand begaafd mensch zijn, een zaak te dienen met de opbrengst van enormiteiten. Van dezelfde kleurige zijde werden eenige dagen later de 'menschen blij gemaakt met een snorkende proclamatie, waarin de burgerlijke pers (in tegenstelling met dc „Voorwaarts" die tot de kapitalistische behoort) naar het vuur werd verwezen, zeker omdat zij, ondanks het voorbeeld der roode redacteuren, niet op dc knieën ligt voor 't Partijbestuur. Voorts moest liet vierdehandsch jokkentje, dat de burgerlijke pers alle verslechteringen goed praat, als knal-effect dienst doen. Noodlottig was het bulletin echter gedrukt op persen, die men juist op hoog hevel van de Voorwaarts-bekeerders, drie uren langer per week hac; laten draaien, wat alles met een s'ss. r deed afloopen yo(Nh«n die zich niel dom- etc groote trom laten bedotten. Maas lan dus. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5