Moderne Danswoede. DAGBLADWO&R SCHIEDAM EAT OMSTREKEN FEUILL1TO 48ste Jaargang. Woensdag 18 Februari 1925. No. 14178 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 33. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cfc. per regel, post f3-per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 cta. toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallen verzekeringf 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood i 200 bij verlies van een duim; f EO ^'el.'^es vaa een ,15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holi.Algem. Verz.btnk Schiedam „Ook bij de aan onze zorg toevertrouwde geloovigen wordt de degelijke, echt godsdienstige geest van weleer veeltijds vervangen door een wuften, liohlzinnigen geest van zinnelijkheid en genotzucht." Zoo klonk de ernstige klacht van liet Gezemen- lijk Nederlandsch Episcopaat in den Vasten brief van het jaar 1924. Die wuftheid en lichtzinnigheid, door onze trouwe en zorgzame Herders met zooveel klem afgekeurd, toont zich niet. het minst in die over dreven zucht naar dansverinakclijldieden, die bij velen tot een ware danswoede, een dansmanie is uitgegroeid. Wij mogen en wij willen niet overdrijven. Op zich zelf is dansen niet verkeerd en indien het zich dan ook zou beperken tot een enkelen, gezeiligen avond, nu en dan, waarbij behoorlijk toezicht en goede keuze van clubgenooten de schutsengelen vormen van eer en deugd, dan wai;e een waarschuwing gelukkig overbodig. Maar de praktijd leert anders. Wat openhartige en eerlijke jongelieden over den aard en omstandigheden van liet hedendaag- sche dansen, ook in besloten roomsche clubs, mededeelen, dwingt en dringt Lot dit droef ge tuigenis dat de dans door een onrustbarend percentage van jongemannen en ook van jonge- meisjes op schandelijke wijze wordt .misbruikt tot zondige zinneprikkeling, tot een aanslag op de heilige deugd der kuischhèid. Zoowel do gedurfdheid van 'sommige dansen zelf, als de onvoldoende klecding der danseressen en andere omstandigheden, alsook het veel te dikwijls en veel te lang zich overgeven aan dit gevaar!ijk vermaak, zijn de voornaamste fac toren, welke tot een krachtig tegengaan dezer moderne danswoede met haar heilloozen nasleep van zedelijke ellende moeten dringen. En wie zijn op de allereerste plaats verplicht, hier te waken en te weren. Zij, die aan het opkomen en snel zich uitbrei dend kwaad de meeste schuld hebben. En aan wie is die groote, overgreote schuld Aan de ouders, met hun veel te toegeeflijke, weekelijke en ziekelijke opvoeding hunner kin deren. Er wordt als zwakke en laffe zelfverdediging geregeld gehoord De kinderen zijn niet meer als vroeger. De ouders hebben niet zooveelmeer over de kinderen tc zeggen. Doch, wat antwoorden, daarop de gezamenlijke Bisschoppen in hun Vastenmandement „Wij vragen wie is daarvan de schuld zoo niet de ouders, die de kinderen aldus tot hun verderf hebben opgevoed." Dat de blinde of kortzichtige, onervaren en onrijpe jeugd zich met-onbezonnen onstuimigheid wil werpen in de Jokkende genietingen der wereld, is natuurlijk niet te vergoelijken doch te begrij pen maar dat ouders, ook katholieke ouders en katholieke ouders uit families met de beste tra dities, als ziende blind zich betoonen ten opzichte van de groote, zedelijke gevaren hunner kinderen kan en mag niet anders dan bevreemding wekken en scherpe afkeuring. Zij kennen het kwaad, zij beseffen het gevaar. Om een dubbele reden, én Voor zich zelf en voor hun kinderen moesten zij inzien en door hun ernstig en kloek gedrag dit inzicht Looncn en be lijden dat die moderne, overdreven danszuclit niet enkel een treurig teeken is van el en wuften lichtzinnige» geest,welke volgens het Bisschoppe lijk vermaan ook in vele onzer katholieke families is binnengeslopen, maar dat diezelfde dansmanie op hare beurt steeds verac-r vervoeren en verlei den zal tot ontkerstening van huisgezin en maat schappij, tot vergetelheid van het hoogeren, liet eeuwige, bet bovennatuurlijke, in.a.w. leiden zal tót het moderne paganisme of heidendom, hetwelk niets meer verstaan wil van Sl. Paulus' vermanend woord zoekt en smaakt de dingen, die boven zijn." De wijze en krachtige Ouder-wake moet daarom de rem zijn, welke de, anders aldoor wilder voortstormende danswoede tegenhoudt. En het allerminste, wat van de ouders gevraagd moet worden, is toch zeker, dat zij zich verzet ten tegen het helaas ook in roomsche kringen reeds doorgedrongen, dwaas en gevaarlijk mis bruik der zoogenaamde „kinderbals". Deze immers strooien en kweeken in de ont vankelijke harten onzer jeugd de heillooze za den en kiemen der op later leeftijd wild woekeren de, schier niet meer uit te roeien danszuclit. CASTO. üuiteniaMs®li Rilenws, HE MILITAIRE CONTROLE Generaal Walch, de voorzitter van de inter- geallieerde militaire controlecommissieinDuitsch- land, en generaal Wanchope, het Engelsclie lid daarvan, die Maandagavond uit Berlijn zijn ver trokken, zijn gisteravond te Parijs aangekomen en zijn de dragers van het rapport dier oommisie Het rapport is geheel in het Fransch gesteld hetgeen de reden is geweest van de vertraging daar verschillende passages uit het Engelseli en Italiaansch in het Fransch vertaald moesten worden. Er is nog geen beslissing' genomen in Zake de publicatie van het rapport. Het onder zoek van de militaire technische experts van de geallieerde militaire commissie zal tot het einde van deze week duren. Hoewel de conclusie van het rapport in zijn redevoering van 28 Januari door Herriot vrij duidelijk is medegedeeld, dringt men toch op publicatie aan en men meent, dat van Engel sclie zijde geen onoverkomelijke bezwaren daar tegen gemaakt zullen worden. Het bericht is gelanceerd, dat Herriot naar Londen zou komen om over de conclusie met Baldwin te spreken. In officieelc Fransche krin gen weet men daar nog niets met zekerheid van af, hoewel men gelooft, dat, indien Bald win-en Chamberlain uitdrukkelijk het verlangen te kennen geven, Herriot in Engeland te ont moeten, deze bereid zal zijn Parijs voor één of twee dagen te verlaten. Het geheim van het moeras. 53) „Neen, hij had misschien niet eens iets van mijn bestaan geweten. Ik echter ben uit lafheid en eigenbelang behulpzaam geweest bij een schurkenstreek die tegen hem werd uitgevoerd." „Dan zal het u misschien verlichting ge ven liet aan mij toe te vertrouwen. Ik heb het lot van den overledene zou nauwkeurig gekend, alsof het mijn eigen geweest was en u zultmij nauwelijks iets nieuws kunnen vertellen. Ik ben dan wellicht in staat u tot. uw troost te ver klaren, dat mijn broeder u vergeven, heefL, zooals hij al zijn vijanden en tegenstanders vergaf." ,,U zegt dat u alles weet, maar dat isniet mogelijk. Buiten Armbrecht en mij wist het niemand, zelfs Friedrich Dorenberg zelf niet." „Nu goed, ik wil er niet bij u op aandringen, dat u mij iets openbaren zult wat u voor een geheim houdt." De vreemdeling sprak voortdurend op een kalmen, vriendelijken toon met vermoeide, doch aangenaam klinkende stem, en juist de. klank van deze stem scheen zonderlinge uit werking op Wendland te hebben. Hij keek een poos strak vóór zich heen en zei dan als bij zich- De Berlijnsche correspondent van de „Tri- Luna zegt in staat te zijn de volgende bijzon derheden mede te deelen betreffende den inhoud van de geallieerde-nota aan Duitschland in zake dc ontwapeningskwestie. Ie. De voorraden zijn grooter dan noodig is voor een leger van 100.000 man 2e. De rijksweer is nimmer tér handhaving van de openbare orde gebezigd en beschikt over afdeelingen en uitrustingen, die verder gaan dan geoorloofd is 3e. De rijksweer is van machinegeweren voorzien hetgeen niet geoorloofd is 4e. Aan de universiteiten bestaan rccrutee- j .ngsbureaux van de z,g. zware rijksweer, die op straffe van hoogverraad niet mogen worden aangegeven. De geallieerden beschikken over foto's van deze geheime gewapende corpsen en over lijs ten, bevattende de namen van degenen, die er deel van uitmaken 5e. Het toegestane percentage voor aanvul ling van 5 is belaitgijk overschreden 6e. De- politie krijgt jaarlijks bij de manoeu vres wapens en is nimmer-ingedeeld bij de locale p oliti e-afd eel ingt n 7e. Tussehon de,rijksweer en de politiecorp sen bestaat nauwe samenwerking 8e. Documenten over den stand dc r Duitsclie bewapening bij het sluiten van den wapenstil stand, nadat deze door Fransche officieren waren ontdekt zijn verdwenen. 9e. Het ministerie van Oorlog laat in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag door civiele personen mobilisatieplannen voor de verschillende oorlogsteoneelen uitwerken 10e. Er worden wapens vervaardigd in fa brieken, welker machinerieën, daartoe niet he- heel onbruikbaar zijn gemaakt Het rapport noemt verder karaktcrisitiek dat talrijke arbeiders van wie de geallieerde auto riteiten de.ze mededeelingen verkregen hebben zwaar zijn gestraft. Even opmerkelijk zijn de moeilijkhe'den aan de verschillende commissies in den weg gelegd, wanneer zij systematisch materiaal verlangden, en het herhaalde malen aangevoerde voorwendsel, dat de lócaliteiten, waarin men de aanwezigheid van wapens ver moedde niet zonder schennis van de huisvrede bezocht konden worden. de behandeling van het protoc. opnieuw uit te stellen. DE KALENDER-HERVORMING. Uit Genéve verneemt de „Msb" Onder leiding van professor van Eysinga heeft dc volkenbondscommissie voor kalenderhervor ming wederom hier een zitting gehouden voor het aanhooren van de meeningen van de vertegen woordigers der Protestantsche en Israëlitische kerkgenootschappen, nadat reeds het vorig jaar de meening van den Heiligen Stoel, van den aartsbisschop van Canterbury en van den Oecu- meenschen patriarch over 't in vele handels kringen gekoesterde verlangen naar kalender hervorming was ingewonnen. De kansen op een ingrijpende kalenderher vorming worden thans gering geacht, doch de commissie neemt zich op grond van de te harer kennis gebrachte kerkelijke inzichten wel als gerechtigd te mogen beschouwen, haar arbeid ten gunste van de vaststelling van een vast tijdstip voor Paschen voort te zetten, Principieele dogmatische bezwaren tegen een zoodanige hervorming schijnen bij geen kerk te bestaan. zeiven „Wonderlijk, wonderlijk. Het is alsof ik hem zelf hoor spreken, zoo duidelijk is mij zijn stem in het- geheugen gebleven. Waar is hij dan gestorven „In-Amerika in Chicago." „In den vreemde dus En misschien in ar moede, in.de bitterste ellende, zooals ik nu ook aan mijn einde zal komen. O, er is een eeuwige g-.rcchtigheid, ja, er is een Rechter hier boven „U kunt gerust zijn. Mijn broeder heeft wel ondanks harden en ingespannen arbeid in de Nieuwe Wereld geen schatten kunnen verza-* melen, voor de uiterste ellende is hij toch be waard gebleven." „Maar hij-was toch arm Hij heeft in het zweet zijns aansehijns voor zijn dagelijksch brood moeien werken terwijl de nietswaardige, de bedrieger hier in overvloed zwelgde. En toen is hij ges torven zonder zijn kind weer te zien, zonder zijn naam te kunnen zuiveren van de smet door een ellendeling daarop geworpen. Neen, neen, duizendmaal neen, ik wil niet langer zwijgen ondanks al zijn bedreigingen. U is Friedrich Dorenbergs broeder en, al ligt hij zelf ook in liet gial, zijn eer en zijn rechtschapen naam moet u minstens zoeken te redden om wille van ziin kind." J De verlegen, bevreesde oude scheen geheel v. ïanderd. Hij had zich al sprekende meer en meer opgewonden, en terwijl nu de kwellende lioest opnieuw zijn gebroken lichaam deed ENGELAND EN HET PROTOCOL. De Engelsche subcommissie uit de commissie Voor de rijksverdediging houdt zich nog bezig met de bestudeering van het protocol van Genéve betreffende de vreedzame beslechting van inter nationaal geschillen. In de Engelsche pers wordt verklaard, dat, ofschoon nog eenigen tijd zal verloopen voor dat dit onderzoek is afgeloopen, reeds eenige besluiten zijn genomen, welke in den heden te houden kabinetsraad zullen worden medege deeld. Ieder noodzakelijk geacht amendement op het protocol zal slechts worden ingediend na goedkeuring door de premiers der dominions Men acht het waarschijnlijk, dat Austen Chamberlain; die als voornaamste Britsche ver tegenwoordiger de eerstvolgende bijeenkomst van den Volkenbondsraad,' welke den 9den Maart a.s. aanvangt, zal bijwonen, zal vragen PRUISEN. De 1 ij s t van ministers. Gistermiddag heeft de Pruisische minister president Marx medegedeeld, dat hij zijn ver kiezing tot Pruisischen aminister-president heeft aangenomen. De avondbladen melden de vol gende namen voor dc nieuwePruisische ministers: Marx (Centrum) Minister-presidentDr. Hoec- kei-Aschof (Democraat) Financiën Severing (S.D.) Binnenlandsche Zaken Dr. Schreiber (Democraat) HandelDr. Steiger (Cehlrum) Landbouw Dr. Becker (Centrum) Eeredienst Zehnhoff (Centrum) Justitie Hirt Siefer (Cen trum) Nat. Welvaart. De tegenwoordige minister-president Braun •zal heden zijn functie neerleggen. Marx zal heden zijn kabinet aan den Land dag voorstellen. De voorlezing van de regeeringsverklaring zal ongeveer 20 minuten in beslag nemen. Na de pauze zullen dan terstond de debatten hier over beginnen, welke Donderdag en Vrijdag worden voortgezet. Vrijdag zal de stemming over de regeeringsverklaring waarschijnlijk nog plaats vinden. ENGELAND. Bij de Lagerhuis-debatten over het regeerings- voorstel met betrekking tot de bescherming der binnenlandsche industrie verklaarde de premier Baldwin in antwoord op de door MacDonald voorgesLelde motie van wantrouwen, dat de regeering bij het opstellen van haar program ma Len aanzien van het onderhavige onderwerp speciale termen heeft gebruikt en uitdrukkelijk heeft verklaard, dat zij geen protectie beoogt te voeren. ENGELAND EN RUSLAND. Reuter verneemt, dat de geruchten, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Rus land zullen worden hervat, onjuist zijn. Ieder voorstel, door de Russische regeering betreffende het sluiten van een nieuw handelsverdrag zal in overweging worden genomen, maar noodzakelijk is, dat eventueele Russische voorstellen belang rijk verschillen van het Engelsch-Russische han delsverdrag van verleden zomer. Baldwin zal waarborgen eischen met betrekking tot de ac tiviteit van de derde internationale in Enge land, voordat een bevredigende basis voor een nieuw verdrag kan worden gelegd. DE VER. STATEN EN RUSLAND. Teneinde een einde te maken aan de wijdver spreide verhalen over een te verwachten wijzi ging in zijn houding tegenover Rusland, heeft president Coolidge een verklaring afgelegd, dat hij op het oogenblik- geen termen aanwezig acht voor een erkenning van Rusland voor de Vereen- nigde Staten. schudden, parelden groote zweetcroppels op zijn voorhoofd. Met innig medelijden beschouwde de ander deze jammerlijke menschengestalto wier levensvlam werkelijk op het punt- scheen van uit te dooven. ,,U moet u vóór alles in acht nemen", sprak hij kalmeerend. „Als u mij iets meededen wilt, dat op mijn broeder betrekking hoeft, is het daarvoor morgen nog tijd ge noeg." Wendland maakte echter een beslist ont kennend gevaar. Het was duidelijk dat er een koorts in zijn aderen gloeide, die zijn geringe energie -ziekelijk verhoogde. „Neen ik weet niet of ik morgen nog leven ?al. Ook de andere, dien ik mijn geheim toever trouwd had, is plotseling gestorven. En hij was zooveel jonger dan ik en gezond en sterk. Is het niet of deze ArmbrechlT met de machten der hel een verhond had aangegaan Hij zal echter niet nogmaals triomfeeren, al zou ik mijn laatsten adem er aan besteden om het te verhinderen. De vreemdeling, die zich Herman Dorenberg genoemd had, moest nu wel inzien, dat de lij der nu vast besloten was hem zijn bekentenis te doen, en hij zorgde nu ten minste, hem het pijnlijke daarvan naar zijn vermogen te verlich ten. „Misschien weet ik toch wat u mij zeggen wilt en ik vrees bijna, dal u een te goede meening over Friedrich Dorenberg koestert. Het is nu toch eenmaal niet te loochenen, dat hij toenmaals IN MAROKKO. .Spaansche troepen hebben Tauriat bezet, waarbij ze den rebellen zware verliezen toebrach ten. PER ZIE. Het parlement van Perzië heeft zooals men weet de tot nu toe aan den Sjah toekomende bevoegdheden opgedragen aan den minister president. De Sjah, die te San Remo vertoeft, heeft den minister-president getelegrafeerd, dat bij nacht en ontijd op de, vlucht ging, toen hij zag dat een schandelijk bankroet onvermijde lijk was geworden." „Ja, een schandelijk bankroet het laatste bedrijf .van het inlriguespel, dat zijn listige zwager Armbrecht had ingeleid en met dc siuw- henf van een volleerden duivel ten einde toe doorgezet had 1 O, kon ik het maar bewijzen De man met den grijzei^baard hief net hoofd op en in zijn onbedekt oog schitterde een blik semsnel weer verdwijnende gloed. „Wat zegt u daar 11a, dat is toch onmogelijk. U hebt een of andere reden om wraakzucht tegen Armbrecht te koesteren, en deze voert u tot zulke beschuldigingen." „Neen, bij het heil mijner zeil', ik zeg niels dan 'de zuivere waarheid Ik was in dien tijd Armbrechts boekhouder en juist wijl hij zich ervoor wachten moest om het publiek bekend t< maken, dat hij hij eenige minder fraaie han delingen de hand in het spel had gehad, was hij gedwongen mij tot zijn vertrouwde te maken. Stap voor stap kon ik den gang der gebeurtenissen volgen en ik verhaal u, dat Armbrecht met dui- vdsche slimheid op een dag vooruit nauwkeurig berekend had, wanneer het door hem gestrooide zaad rijp was voor een gcmakki lijken oogst. De moeilijkheden, die plotseling van alle kanten Friedrich Dorenberg benauwden niemand anders dan Armbrecht had ze uitgelokt. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1