hij niet voornemens is, gevolg te geven aan den isch te abdiceeren. AMERIKA. De Senaat heeft de benoeming van Kellofg tot opvolger van Hughes als Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken bevestigd. ALLERLEI. Uit Berlijn.Een Duitschc handelsdelegatie ver trekt binnenkort naar Moskou, om de onderhan delingen over een Duitsch-Russisch handelsver drag voor te zetten. De onderhandelingen zullen vermoedelijk tot Paschen duren. Uit Londen. De minister van Buitenland- scne Zaken C-hamberlain zal deelnemen aan de eerstvolgende vergadering van den Volkenbonds raad, die te Geneve op 6 of 9 Maart bijeenkomt. Uit Londen. Asquith nam gister zitting in het Hoogerhuis als Lord Oxford and Asquith. De gebruikelijke plechtigheden hadden plaats Vöör een druk bezocht huis. Uit Parijs. De Fransche kardinalen hebben gezamenlijk een brief aan Herriot gericht, waarin zij protesteeren tegen de opheffing van het ge zantschap bij het Vaticaan. Zij verklaren, dat het besluit van de Kamer hen in hun overtui ging ten zeerste gegriefd heeft, en voegden er aan toe, dat een dergelijke maatregel door geen enkele handeling van den Heiligen Stoel ge rechtvaardigd wordt. Uit Berlijn. De Rijksdagafgevaardigde Langer-Hegermann is uit de Centrum-partij en uit de fractie getreden. Men zal zich herinneren, dat Lange-Heger- mann fi.a. betrokken was bij de affaire van de Depositen- und Handelsbank. (Barmat c.s.) Sinten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 17 Februari. De gewijzigde motie-De Boer inzake beper king van de opheffing van hulppostkantoren is z.h.s. aangenomen. Üe heer Weitkamp (G. H.) vraagt verlof, aan de regeering vragen te stellen over den toe stand in de Overrijsselsche en Drentsche venen. Morgen wordt hierover beslist. Aan de orde is dè wijziging van het Regeerings- reglement voor Indië. Mej. Van Dorp (lib.) wijst op onvolmaakt heden in de voorgestelde wijziging. De heer Scheurer (A. R.) spreekt over de beteekenis van het ontwerp. De ontwikkeling van de bestuursregeling is historisch gegaan in de%richting van zelfbestuur. Spr. vreest de te groote macht van den wetgevenden raad ten koste van den Volksraad. De heer Albarda (S. D.) is door het wetsontwerp teleurgesteld. Hij schets uitvoerig de verzwakking van de positie van den Volksraad in het voorgestelde stelsel. De heer Gerritsen (V. B.) mist leiding in deze herziening en daardoor is een slapte in het ontwerp ontstaan die niemand tot steun uitlokte. Hij hoopt dat de Minister door oen Staatscommissie zal laten onderzoeken hoe de reorganisatie van het Bestuur in Indië moet worden tot stand gebracht. De verhouding tusschen G.-G. en de Regeering is veel te vaag geregeld. Den Wetgevenden Raad acht hij ook geen gelukkig instituut. Wie krijgt nu eigenlijk de wetgevende macht en wie zullen dien Raad vormen Spr. vreest dat de leden daarvoor wei nig geschikt zullen zijn. Üe regeling voor de goedkeuring der Begroo ting acht spr. ook niet ideaal. Hij vreest daling der belangstelling in Nederland voor Indië en juist Nederland moet arbiter zijn bij conflicten. Deze wijziging is overbodig want het bestaande stelsel is niet slecht te achten en beter dan het voorgestelde. Van het recht van amendement is steeds een matig gebruik gemaakt. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. tnnifflenÜKMd. Rijwielplaatjes. In December zijn voor 1,866,888 gulden rij wielplaatjes verkocht, dus voor 622,296 rijwielen; en in Januari voor 2,417,670 gulden, voor 805,890 rijwielen. In totaal zijn dus 1,428,186 fietsen belast voor een bedrag van 4,284,558 gulden. De minister van financiën heeft bij de in voering van deze nieuwe belasting de opbrengst ervan geraamd op 3 millioen gulden. In Augustus 1924 begon de verkoop van de rijwielbelasting- plaatjes voor 1924. Tot 1 October is toen ver kocht voor een bedrag van 5,233,008 gulden, zoodat het aantal fietsen 1,744,336 bedroeg. Men vraagt zich £f, hoe het komt, dat thans voor 316,150 fietsen minder plaatjes zijn gekocht dan verleden jaar. Een veronderstelling, die het meest voor de hand ligt, is, dat vele eigena ren van fietsen wachten met het koopen van een plaatje tot het voorjaar. Spoorwegen. Men meldt ons, dat bij de directie van de Nedêrlandsche Spoorwegen het voornemen be staat, met ingang van 5 Juni in de treinen D 171 en D 172 van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag via Oldenzaal naar Berlijn ook 3e-klas- rijtuigen' in te lasschen, waardoor het over stappen in den sneltrein te Oldenzaal voor 3e- klas-reizigers niet meer noodig zal zijn. Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Januari 40.85 millioen opgebracht, tegen 35.96 millioen een jaar geleden. Het verschil is bijna geheel te danken aan de rijwielbelasting, die 4.28 mil lioen opleverde. Vlugge reis. Nieuwenhuys, de stationschef van het vlieg veld Waalhaven is gistermiddag met een Pander klein vliegtuig van Rotterdam naar Amsterdam gevlogen in 23 minuten. Er waren nog geen drie liter benzine verbruikt. Het verbond „St. Michael." Zondag hield, zooals wij reeds mededeelden in hotel l'Europe te Utrecht het Verbond ,,St. Michaël" een vergadering, waarin het aëcoord met de R. K. Staatspartij werd bekrachtigd. Over deze bijeenkomst wordt nog het volgende medegedeeld Mededeeling werd gedaan van de oprichting van een 6-tal nieuwe studieclubs, zoodat het totaal aantal clubs thans 77 bedraagt. Ver schillende clubs zijn nog in voorbereiding. Na de pauze hield prof. Veraart een rede, om uiteen te zetten wat het verbond ,,St. Mi chaël" bereikte, voorts tot verdediging van het door het hool'dbestuuy aanvaarde compromis. Spr. herinnerde er aan, dat van den eersten dag der oprichting van het verbond af, de or ganisatorische eenheid der R. K. Staatspartij voorop heeft gestaan. Ernstig heeft men z.i. ook nooit kunnen twijfelen aan het behoud van de eenheid. Spr. stelde er prijs op te verklaren, dat hij, overziende al wat er in het eigen kamp werd geschreven, geen gemotiveerde vrees voor het verbreken der eenheid ontmoette, maar slechts angst voor den triomf der Katholieke-Demo- cratische gedachte in de Staatspartij. Spr. stond voorts stil bij de onderhandelingen met prof. Aengenent. Daarbij stonden aanstonds twee feiten vast en wel de noodzakelijkheid van een grondige hervorming van den Bond van Kieskringorganisaties en van den wensch, dat die vorming zóó moest zijn, dat een Verbond als St. Michaël, voortaan overbodig was Spr. vertrouwde, dat de vergadering het hiermede volkomen eens was. Zou onverhoopt de te ontwerpen reorganisatie mislukken, dan weet men natuurlijk, dat het Verbond opnieuw zijn taak zou moeten vervullen. Maar hij ver trouwde, dat. de democratie het voor goed in de Partij zou hebben gewonnen. Vervolgens ging prof. Veraart na, wat het Verbond heeft bereikt. Behalve het voorgaan de werden belangrijke resultaten ten aanzien van het Program van Actie verkregen. Had de Partij een volkomen democratische organisatie gehad, was zij niet belemmerd geworden door allerlei „instanties", dan had men nog grooter resultaten gezien, zeide spr. Het Verbond bracht een politiek leven in de Partij, zoo krachtig als de Partij nog nooit kende en als geen enkele andere partij te zien geeft. Terecht kon de heer' v. Schaik dan ook zeggen, aldus de heer Veraart, dat, dank zij „St. Michaël"' eën frissche wind door ons politiek leven voer. tslatis- en bewesiel^jk Nieuws. - St. Augustinus Patronaat. j Zondag 15 Februari was er in de zaal yan het Patronaatsgebouw voor de leden en hunne ouders van bovengenoemde patronaat, de jaarlijksche feestavond. Kap. Leesberg, de directeur, heette de aan wezigen welkom en maakte van de gelegenheid gebruik de schoolvrije jeugd mét hunne ouders aan pastoor Möller voor te stellen, waarna zijn Eerw.zeide, het zeer op prijs te stellen, dat er in de parochie ook zulke bloeiende jeugdinstellingen waren, en met eenige toepasselijke woorden de ouders aanspoorde vooral hun kinderen trouw naar de verschillende oefeningen te zenden. Daarna trad de tooneelafdeeling der Jozefge zellen op, met de opvoering van het drama „Gui- do de Vendeër". Maandag 16 Februari was de zaal weder be zet met de donateurs van het patronaat. Bij afwezigheid van kap. Leesberg werd dezen avond op gebruikelijke wijze geopend door den secre taris, die een bijzonder woord van erkentelijk heid en dank bracht aan de donateurs die door hun krachtigen financieelen steun, het patro- naatsbestuur in staat stellen, zijn taak naar be lmoren te vervullen, waarna wederom de tooneel afdeeling optrad, die onder regie van den heer Dingenouts beide avonden zeer goed spel te zien gaf. Vervolgens bracht de Zeer Eerw. pastoor een woord van dank aan regiseur en spelers voor hun schitterend, ja leerzaam spel en verders aan allen die hebben medegewerkt deze avonden te doen slagen. Recollecte. Oud-retraitanten worden herinnerd aan de recollectie, welke heden avond 8 uur in de Fran- kelandsche Kerk wordt gehouden. Jubileum „O. R. K." Zooals reeds eerder gemeld, zal het Harmome- gezelschap „Oefenmg baart kunst" 25 Maart a.3. 25 jaren hebben bestaan. Met d:t gedenk- waard'g fe't voor de vereeniging gaat gepaard het 25-jarig jubileum van den heer II. van Gent, als Directeur dezer Vereeniging. Wij willen van een en ander een kort overzicht- geven |In het jaar 1900, toen nog de Glasindustrie alhier haai glorie-tijdperk had. kwam bij enkele arbeiders in deze industrie werkzaam, het denk beeld naar voren, om, zooals dit bij andere groot industrieën elders het geval is, een Muziek gezelschap op te richten. De toenmaligen directeur van de Gla fabriek „de Schie" den heer .J. C. van Deventer, over dit voornemen geraad pleegd, was dit sympathiek en zegde hierbij zijn financieelen steun toé. Zoo kwam op 25 Maart 1900 de oprichting van het Fanfarekorps „Oefening baart kunst" tot stand en deed de heer H. van Gent als direc teur zijn intrede: Het arbeidsveld hetwelk hem werd voorge legd, bleek aanstonds vruchtbaar te zijn, want reeds in datzelfde jaar toog men naar Leiden om deel të nemen aan de 3 October feesten. Doch het voornemen om het Gezelschap spe ciaal te doen bestaan uit arbeiders werkzaam in de Glasindustrie, moest men laten varen en zoo Werden,de poorten wijder opengezet en werd het meer een algemeene Vereeniging. „O. B. K." heeft in deze kwart-eeuw getoond te willen en te kunnen. Zag zij in den loop der jaren enkele getrouwen ontvallen of door andere oorzaken heengaan, het bestuur, hetwelk voor het grootste deel nog "heden op haar post is, wist de gelederen door eigen opleiding en andere wijze, wëer aan te vullen. Het eerste Concours waaraan werd deelge nomen was te Ammerstol en mochten daar met een 2en prijs de eerste lauweren geplukt worden. Gedurende deze 25-jarige periode werd aan 47 muziekwedstrijden deelgenomen en werden niet minder dan 67 prijzen en Eere-prijzen be haald, het steeds „crescendo" bracht de Ver eeniging van de 3e tot in de Afdeeling Uitmun tendheid. De mooiste prestatie, mag wel bijzonder vermeld, was de deelname te Zeist. Daar moest geKampt worden met 42 vereenigingen en werd „O. B. K." bekroond in de afdeeling Uitmun tendheid met den len prijs, met het maximum aantal punten, met hooge onderscheiding van de Jury; voorts werd hier toegekend de le Eere- prijs voor het hoogst aantal punten, de le Prijs in de marschwedstrijd en de le Directeursprijs, Ook heeft het Bestuur een ijverig aandeel gehad in de tot stand koming van de Nederl. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen, hetwelk zich ten doel stelt het aankweeken van muziëkkennis en het tegengaan van ver keerde praktijken bij wedstrijden. In het Hoofdbestuur is „O. B. K." vertegen woordigd. Dat de Vereeniging zich ook nog op ander terrein verdienstelijk heeft gemaakt, mag ge acht worden plaatselijk voldoende bekend te zijn medewerking op allerlei gebied is steeds met groote ambitie uitgevoerd. De zomer-Concerten op het Groote Markt plein, die steeds getuigen van degelijke uit voering, wat trekken deze niet telkens een enorme belangstelling en geeft de Burgerij hier zijn onverdeelde belangstelling. Zoo heeft „O. B. K." hier ter stede in den loop der jaren een zekere populariteit verkregen, die spreekt van erkènning. Natuurlijk heeft de Vereeniging, hoe mooi haar verleden in deze kwart-eeuw ook is geweest, de weg niet altijd bewandeld op rozen de wereld-oorlog bracht ook haar gevoelige slagen toe, doch het zij gezegd, de mannen van het echte ras blevep hun banier getrouw en konden den vijand trotseeren en niet zoodra was de weg weer eenigszins gebahnd, of het Bestuur Loog op nieuw krachtig aan den arbeid en nauw had men zich hersteld, of men zette, het korps om van Fanfare in Harmonie, een daad die van veel durf blijken gaf. De financieele steun die dit arbeiders-gezel schap in den loop der jaren mocht ondervinden, is behoudenis van enkele zéér prijzenswaardige burgers, voort moeten komen uit den werkenden stand, vandaar dat vaak van de leden zware offers moesten worden gevraagd, doch een vijs beleid overwon ook bier de moeilijkheden. En zoo staat thans „O. B. K." met een uiL gebreid ledental fier en frisch gereed het 25-jang jubileum met een Feest-Concert in de groote zaal van den R. K. Volksbond waardig te her denken op Zondag 22 Februari a.s. Hiertoe hebbend welwillend medewerking toegezegd mevr. BerckFeltzer en de heeren J. van Rijsselberg, J. G. M. Feltzer en P. Rosman. Uitnoodigingen tot bijwoning van dit Concert zijn verzonden aan verschillende besturen met hunne dames van hier bestaande vereenigingen. Er mag dus verwacht worden dat deze avond een recht intieme feestavond voor de Vereeniging zal zijn. In de middaguren van 21/2uur van de zen dag houdt de Vereeniging mede in de zaal van den Volksbond receptie ongetwijfeld zal ook door velen blijken van belangstelling worden gegeven. In de maand Juli zal gehouden worden een groot Nationaal Federatief Muziekconcours, waarop wij te gelegener tijd nader op terug zullen komen. Als erkenning voor hétgeen „O. B. K." in zijn 25-jarig bestaan gepresteerd heeft, heeft zich een Eere-C.omité gevormd met den heer Burge meester als Eere-Voorzilter, bestaande uit de heeren Wethouders enkele leden van den Ge meenteraad met verschillende ingezetenen' DaL de Vereeniging en ook de jubileercnde directeur, de heer H. van Gent, wiens kundige leiding hier en elders voldoende bekend is, met voldoening op dezen dag mogen terugzien, is onze hartgrondige wensch. Provinciale Crediet- en Spaarbank. Schiedam. In de gehouden Algemeene Vergadering wer den de Balans en Winstrekening over het 19e boekjaar goedgekeurd, en het dividend bepaald op 20 (v.j. 20 en het oprichtersdividend op 55.(v.j. 50. Aan het verslag is het volgende ontleend Behandeld werden 301 credietaanvragen tot een bedrag ad 5.789.603,83. Hiervan werden afgewezen 180 aanvragen met 3.457.556,20, toegestaan 121 leeningen met 2.332.047,63. Aan aflossingen werd ontvangen 2.232.601,95 Uitstaande leeningen op 31 December 1924 3.324.655,17 V2. Op de z.g. Gemeente-Hypotheken werd een bedrag ad 36.500.— afgelost, zoodat liet saldo dier hypotheken nog bedraagt 43.000,waar tegenover de Gemeente Schiedam een gelijk be drag aan 5 obligatiën dezer instelling bezit. Alle leeningen zijn gedekt door persoonlijke of zakelijke zekerheid. Blanco credieten worden dus nimmer verstrekt. Het bedrijfsgebied bleef tot Nederland beperkt, zoodat de Bank geen geldleeningen in het Bui tenland heeft loopen. Behoudens een afschrijving van 16.250,76 op leeningen, welk bedrag dubieus is te achten, bleef de Bank voor verliezen gespaard. Aan 5 obligatiën waren op 31 Decemberl924 in omloop 1.208.700.—Aan 5 Note's 197.000. Aan deposito's werd ontvangen 3.101.039,30 en terugbetaald 2.997.894.811/,. Saldo op 31 Dece. 1924 1.066.343,51. Van de netto winst ad 58.852,4072 (v.j. 62.696,43) werd, na uitkeering van het boven genoemde dividend ad 20 toegevoegd aan het Reservefonds 5.600,en aan het extra reser vefonds 25.112,92, waardoor deze reserves thans gestegen zijn tot 325.000,(v.j. 290.000,—). Feestavond. Het 'Comité „St. Liduinastraat" heeft gister avond een welgeslaagde feest-coneort in TivoJi gegeven. Het opzet, om hierdoor een nadere kennismaking der bewoners, in verband mef de komst van de Koningin, te bevorderen, is voor zeker bereikt. R. K. Kiesvereeniging. Onze lezers herinneren wij nog even aan de b e 1 a n g r ij k e vergadering der R.K. Kies vereeniging, welke hedenavond half negen in 't Verkooplokaal a.d. Lange Haven wordt gehouden. Voor de werkloozen. Naar wij vernemen, heeft Prol. Henning zijn belofte, vorige week in Luxor gedaan, nm ;aan werkloozen een gedeelte van zijn honorarium af te staan getrouw vervuld. Een viertal gezinnen van werkloozen schonk hij elk een rijksdaalder. Over eenigen tijd zal Prof. Henning hier weer optreden, misschien wel met een Looneelstuk, cn dan zal ook weer een gedeelte der baten aan werkloozen worden afgedragen. Liefdadigheidsuil voering. De animo voor de liefdödigheidsuitvoeiing van 21 Febr. a.s. ten bate van de Schiedamsche armen en de noodlijdenden in de Drentsche venen waar Lou Nijland, Jörl Kaschnar en het Orpheus- kwartet zullen optreden, is van dien aard, dat plaatsbespreken dringend in overweging wordt gegeven. Daartoe zal gelegenheid bestaan in Musis Sacrum" Zaterdagmiddag a.s. van 121 uur i\ 10 ets. per plaats. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in dele helft der maandFebru- ari 1925. Brieven binnenland. Mej. Breed- veld, Rotterdam; Gem. Gasfabriek, Schiedam; fa. L. Kamp, SchiedamMin. v. Financiën, den Haag; Dr. Otken, Schiedam Raad van Arbeid, Schiedam Rijkswerkinrichting B. 146, Veenhuizen A. C. Rooijers, ZeistRott. Nieuw- blad, Rotterdam Werf Gusto, Smulders, Schie dam. Briefkaarten binnenland. Adr. Bliekendaal, Schiedam E. Lizau, Rotterdam Mej. D. de Wijn, Haarlem J. de Gelder, Zieken huis, Schiedam. Brieven buitenland: Mej. Broun, Antwerpen Esq. J. Harvey, London Julien Mathonch et Gie, Brussel, John, Peeters, Lon don, Briefkaarten buitenland: J,ack Post, New York. UIT ROTTERDAM. Valsche rijwielplaatjes. De politie hier ter stede, zoo meldt de,,Msb." is er in geslaagd, de hand te leggen op drie mannen, die betrokken zijn bij de uitgifte van valsche rijwielplaatjes. Eén der aangehoudenen is vermoedelijk de maker van vele der in omloop zijnde valsche plaatjes. In ieder geval is bij de gene, die opdracht tot het maken gaf. De twee anderen brachten ze aan den man. Bij een huis zoeking heeft de politic eenige onafgewerkte stempels, welke bij de fabrikatie dienst degen, in beslag genomen. Het onderzoek is in vollen gang. Mislukte poging tot oplichting. Aan het kantoor der Twentsche Bank, Boom pjes alhier, bood gistermorgen een heer een kwi tantie aan, groot/ 2500,ten name eener maatschap pij alhier. De. kassier vertrouwde de zaak niet en verzocht den heer even te wachten. Intusschen vergeleek hij de handteekeninge, waarbij bleek, dat de kwitantie valsch was. De aanbieder had blijkbaar lont geroken, want even latei' was hij spoorloos verdwenen. Bij ot krachten! wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. ^Ingekomen zijn verzoeken van "*"lo. de N.V. FABRIEK VOOR METAAL- PRESERVEN te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een fabriek van bitumineuze- en andere verven in het pand Bakkerstraat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2