Uit Berlijn. Het Centraal Uitvoerend Comité te Moskou heeft het- Russisch-Japansch verdrag geratificeerd. In 't hoogverraadproces te Hamburg werd de .communistische Rijksdagafgevaardigde Urba- nus wegens hoogverraad tot 10 jaren vesting straf veroordeeld. Vijf andere communisten weiden wegens medeplichtigheid veroordeeld tot straffen van ten hoogste 6 jaren. Naai Reuter uit Peking verneemt, lijdt dr. Soen Jat. Sen aan kanker van de lever en nemen zijn krachten den laatsten tijd zienderoogcrf af. Op zijn eigen verzoek heeft, de familie hem weer uit het ziekenhuis gehaald. 11 Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. 18 Februari. De interpellatie-Weitkamp over den toestand in dé venen van Drenthe en Overijsel zal Dinsdag gehouden worden. Voortgezet wordt de behandeling van de her ziening van het Regeeringsreglement van Ned.- Indië. De heer Rutgers van Rozenburg (C. H.) bespreekt de positie van den gouverneur- generaal. Spreker meent, dat het ontwerp te ver gaat, en allerlei remmen noodig maakt. Tenzij groote veranderingen worden aange bracht, is het. ontwerp onaannemelijk. De heer Dressel h.u y s (V. B.) mist den logische» bouw in het ontwerp en wenscht duidelijker wettekst. Spr. betoogt, dat de gouverneur-generaal verantwoordelijk moet blijven aan de Kroon om absolutisme van den gouverneur-generaal te voorkomen. Een andere vraag is, wat de regelingsbevoegdheid der Indische organen ten aanzien van inlandsche aangelegenheden fce- t tekent. .Deomschrijving van de inwendige aangelegen heden door den minister is onvoldoende. Een betere wetstecbniek is noodzakelijk. Spr. acht. Iridië nog niet rijp voor een parlement en vraagt versterking van de positie der departements hoofden. Hij kan zijn stem nog niet bepalen. De heer O u d (V. D.) bestrijdt de opvatting van Mr. Dresselhuys ten aanzien van de vraag wat opperbestuur is. Misschien was het woord oppertoezicht beter geweest want in dat woord ligt de juiste bedoeling van het op persbestuur. lir't nieuwe grondwettig stelsel is voor het geven van bevelen aan den G.-G. door den Minister geen plaats meer.De G.-G. is niet meer de manda te, is van de Kroon. Met den Minister is ^pr. het op dit punt eens. Echter introduceert de Minister de bevelen weer in ce regeling omdat de Kroon bevoegdheid heeft intrekking van besluiten te bevelen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. - tt i 11 u e n 1 tt 11 d. Uit liet klecrmakersbedrijf. De bond van kleermakerspatroons in Neder land bericht ons het volgende: Van de R.K. naaisters- en kleermakersbond Si. Gerafdus Majella ontvingen wij het telegra fisch, bericht dat deze bond de collectieve ar beidsovereenkomst aanvaardt met inbegrip dei- laatste toezeggingen. De Nederl. Christelijke bond van arbeiders(ster) in de kleedingindustrie zond een telegram, waar in hij mededeelde zich in beginsel en onder voorbehoud bereid te verklaren zijn afdeelingen te advisecren tot. aanvaarding onder voorstellen. Deze bond aclit een conferentie noodigd. Namens den Bond van mannelijke en vrouwe lijke arbeiders in de kleedingsmdustrie, den F- iteratieven bond van arbeiders en arbeidsters in de kleedingindustrie en den Neutralen bond ontvingen wij telegrafisch bericht, dat deze borideh' dévoorsteilen zooals die daar liggen, thans niet aanvaarden. En zij vragen een confe rentie aan op aanstaanden Donderdag of Vrijdag. Deze conferentie heeft de bond van kleermakers- patroons toegestaan en zal vandaag, Donuerdag te Amsterdam worden gehouden in het bonds- bureau. Ten gevolge van deze berichten kunnen de R.K. en Christelijke werknemers aan het werk blijven. Op de overige georganiseerde-werkne mers zal van Donderdag 19 Februari af de aan gekondigde aansluiting worden toegepast. Het muntstelsel. De minister van financiën heeft op de vragen van het lid van den Eerste Kamer, den heer Dobbelmann betreffende maatregelen in het belang van bet Nederlandsehe muntstelsel geantwoord lo. Handhaving van den gulden op het goud- peil acht de ondergeteekende gewenscht. 2b. Over het tijdstip, waarop de bedoelde uitzonderingsmaatregelen (de monetaire maat regelen, bij het uitbreken van den wereldoorlog getroffen) dienen le worden ingetrokken heeft de ondergeteekende reeds vóór cenige maanden cv Heg gepleegd met den president van de Né- derlandsfihë Bank. Een beslissing kon nog niet word.. n! genomen, aangezien onze houding ten deze noodzakelijkerwijze geinfiuenceerd wordt dóór hetgeen elders ter zake wordt overwogen. De Rijksmiddelen. Gelet op het eindcijfer, maakte de Middelen- staal óver de eerste maand van hel jaar een gunstig figuur. Zoow. 1 ten opzichte der raming als vergeleken met de ontvangsten in Januari (924 w'Yl de staat op vooi uitgang. Aan gewone ui Id-Jen werd n.l. 40,854,'647 ontvangen tegen ■en raming van 34,828,500 of 6 mi Ui oen meer c tegenover een bedrag van 35,965,263 in Januari 1924 of bijna /5 rmllioen meer. Een nadere beschouwing der verschillende bronnen bewijst, dat het grootste gedeelte van het belangrijk accres op rekening komt van de rijwielbelasting, welke 4.28 millioen opbracht tegenover een opbrengst van nihil in Januari 1924, toen deze belasling niet bestond en een raming van 416,667. De raming van 5 millioen 'over het geheele jaar is dus bijna bereikt, hetgeen met het vroeg aanschaffen dér njwièïplaatjes verband houdt. De opbrengst van andere bi-onnep.vyas tamelijk afwisselend, maar per saldo zóódanig, dat het gezamenlijk bedrag daarvan ongeveer met ver leden jaar gelijk staat. Er valt derhalve ditmaal evenals vele maanden in het vorig jaar, geen achteruitgang waar te nemen. Van de directe belastingen bleef de opbrengst der inkomstenbelasting circa 1 millioen bij verleden jaar Januari ten achter, opbrengend 8,187 millioen tegen 9,158 millioen. De grond belasting en de personeele belasting brachten respect. 7 ton en 4 ton meer op, n.l. ƒ2.34 mil lioen en 2.48 millioen, tegen 1.62 millioen en /2.04 millioen in Januari 1921. Tegenover de raming leverden deze bronnen tin ook de in komstenbelasting resp. 8, 4 ton een ruim 1 mil lioen meer op. De dividend- en tantiémebelasting wijst een bedrag aan van 586.084 tegen 370.676 in Januari 1924 bij een raming van 1 millioen bleef deze opbrengst ruim 4 ton ten achter. De opbrengst- der vermogensbelasting stond vrijwei aan die van Januari 1924 gelijk 521.743 tegen ƒ543.685 een lichte achterstand dus. Bij dc,raming van ƒ875.000 valt hier een vrij belangrijke achterstand waar te nemen. Ook de accijnzen werkten verschillend. Het accijns op suiker treedt naar voren met een accres van ruim 1 millioen, opbrengend 4.637 millioen tegen 3.533 millioen in Januari 1924. Tegenover dc raming van 3.29 millioen is het voordeeling verschil nog groot-er. Het accres op zout vorderde van 131.421 tot ƒ203.888, op bier van ƒ506.494 tot ƒ755.124 op tabak van ƒ1.24 millioen tot ƒ1.33 millioen, welke alle behalve zoui, bij ele raming iets ten achter bleven. Daartegenover liep de opbrengst van het accijns op wijn van ƒ56.923 tot 50.41*5 terug, het gedistilleerd van ƒ4.01 millioen tot 3.63 mil lioen, bet geslacht van /8Ö3.613 tot 755.752, Ook ten opzichte van de raming wijzen deze bronnen op een vermindering. Van de bronnen, welke mot liet zakenleven verband houden, brachten de zegelrechten 2,09 millioen op of 21/i ton meer dan in Januari 1924, terwijl deze de raming met 6 ton overtreffen. De registratierechten wijzen een bedrag aan van ƒ1.74 millioen tegen ƒ1.79 millioen in 't vorig jaar, maar overtreffen de raming, groot 1.62 millioen met bijna 1 1/4 ton. De successierechten maakten een ongunstigen indruk en bleven 1.4 millioen bij verleden jaar Januari ten achter, 3.36 millioen tegen 4.72 millioen ook bleef deze ppbrengst beneden de raming, grool 3.58 millioen. De rechten op den invoer brachten 2.85 millioen op tegen 2.76 millioen en wijzen op een achterstand van 4 ton vergeleken bij de raming. De kleinere belastingen maakten een vrij gunstig figuur. De belasting op gouden en zilveren wer ken vorderde van 71.445 tot 89,687, het sta- tistiekrecht van 303.609 tot 354.684, de Do meinen van 147.921 tot 184.169, de loodsgel den van ƒ255.273 tot ƒ347.679. De inkomsten ten bate van liet. leeningsfonds beliepen 7.52 millioen, waarvan door de Ver dedigingsbelasting en inkomstenbelasting te zamen bijna 4 1/4 milïioen werd opbefcrac-ht. He fusie bij de belastingen. De commissie van drie leden door den minister van financiën aangewezen dn de onder zijn voor zitterschap in de vergadering van 2 dezer 1.1. genomen beslissinen in zake fusie bij de belas tingen uit te werken, bestaat uit den hoofddi recteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen aan het ministerie van financiën te 's-Gravenhage den directe ur dier diensttakken te Rotterdam en den directeur der registratie en domeinen Le Maastricht. Spoorwegpersoneel. De hoofdbesturen der vijf spoorwegpersoneel- organisaties hebben een telegram aan de minister van waterstaat gezonden, waarin verzocht wordt spoedig een beslissing te nemen in zake het ver zoek om een duurtebijslag. De weeldebelasting. Naar dc „Tel." verneemt moet het niet uitge- sloten worden geacht, dat binnenkoit op het ontwerp Aanvulling der Zegelwet 1917 (Weelde belasting) een nota van wijziging zal worden ingediend, waardoor in verschillende bepalingen van het ontwerp nog verandering zal worden gebracht. De taricfcommissie. Naar de Tijd verneemt, heeft de minister van financiën aan het R.K. Werkliedenverbond mce- deeling gedaan, dat hij ook bij nadere overweging van de in den brief van dit verbond d.d. 4 dezer ontwikkelde gronden, geen aanleiding kan vinden terug te komen op z'n opvatting neergelegd in zijn brief van 1 Januari jl. dat de arbeiders niet in do Tariefcommissie vertegenwoordigd zullen zijn. „Troelstra's opvolger". De heer J. W. Albarda schrijft aan |Jet Volk „Herhaaldelijk ben ik in de laatste maanden in- dagbladen en tijdschriften aangeduid als de man, die Troelstra zal opvolgen als politiek lei der. Mijn benoeming tot lid van het Partijbestuur door ons Congres van Amsterdam, heeft opnieuw aanleiding gegeven tot beschouwingen,.die zich met mij als „Troelstra's opvolger" bezig houde 1. „Het schijnt noodig er aan te herinneren, dat de benoeming vap een nieuwen voorzitter van Onze Kamerfractie nog niet aan de orde is geweest, veel minder dus nog is geschied. Troel stra heeft het voorzitterschap der fractie nog niet neergelegd. Zoolang dat niet het geval is en er is in onze fractie niemand, die hem daartoe zou willen bewegen is de tijd voor de aanwijzing van zijn opvolger nog niet gekomen. Alles wat de bladen daaromtrent schrijven en schrijven, is dus voorbarig en ongegrond. „Dat ik, nu Troélstra het Partijbestuur verT laten heeft, tot lid van dat college gekozen ben, beteekent volstrekt niet, dat ik door het congres als „Troelstra's opvolger" zou zijn aangewezen. Qok in de jaren 1917 en 1924 ben ik tot lid van het P.B. verkozen. In 1917 bedankte in enkele maanden later wegens mijn benoeming tot wet houder van 's-Gravenhage. In 1924 kon ik in het P. B. niet zitting nemen, omdat dan het aantal Kamerleden-partijbestuurders grooter zou zijn geworden dan onze Statuten toelaten. Ditmaal werd in verband met Troelstra's aftreden, dat maximum niet overschreden. Maar evenmin als in 1917 en in 1924 beteekent ditmaal mijn ver kiezing de aanwijzing van „Troelstra's opvolger". De demping der Zuiderzee. De Overijselsche Maatschappij van Landbouw pleit ervoor, dat bij de inpoldering van de Zuider zee niet met de Wieringermeer, maar met den Noord-Oostpolder zal worden begonnen. Een politiek partijbureau. De „Leidsche Crt." schrijft „Zooals men weet is een commissie uit het Bestuur van den Alg. Bond van R.K..Rijkskies- kringorganisatic-s bezig met het overwegen van een plan voor een politiek partij-bureau. Die overwegingen duren lang. Wat niet te verwonderen is. Als'zoo'n bureau er komt moet het ook on middellijk goed zijn wat niet altijd synoniem is met duur en staan op een gezonde finan- cieele basis. Vooral de zorg voor dat laatste is, gezien de ondervinding in deze, zeer conscien tious op te vatten, opdat men niet spoedig of later voor teleurstellingen kome te staan. In de laatste aflevering van „De nieuwe Eeuw" wijs., mr. K. (mr. Kropmans) er op, dat do vraag zou kunnen worden overwogen, of niet een reeds bestaand Instituut tot een poli tiek paitij-bureau zou kunnen worden ver vormd of althans mede als zoodanig dienst doen. En hij vervolgt dan „Om niet in raadselen te spreken wij be doelen het Centraal Bureau voor de Katholieke Sociala Actie.. Wij zien niet over het hoofd, dat hiertegen tal van bezwaren zijn aan te voeren, bezwaren, die misschien onoverkomelijk zul len. schijnen. Het minste, dat men vragen kan, is, dat deze bezwaren dan tenminste on derzocht worden. Wellicht zou het Centraal Bureau voor de K.S.A. een groot deel zijner- tegenwoordige werkzaamheden moeten opgeven. Is dit echter, vragen wij, zulk een bezwaar cn wel in dezen tijd, die eenigszins anders is dan de tijd, toen dit Centraal Bureau werd opge richt? En zou, aan den anderen kant, het niet een voordeel zijn van onze politiek, als zij wat gedrenkt werd door de maatschappelijke waar den, waarvan het Centraal Bureau zoo langen Lijd de bewaarder is geweest Wij blijven van moering, dat waar de behoefte van een instituut als door ons bedoeld wordt gevoeld en uit Kamerkringen hebben wij meei malen de ver zekering ontvangen, dat dit het geval is de totstandkoming ervan mogelijk is en wel mogelijk met niet minder financieele kosten dan men meent. En daar het Instituut met verkiezingen weinig van doen heeft, hopen wij, dat de gedach te er aan niet door verkiezingsagitatie zal wor den opgegeven." Deze wenschen onderstreepen wij gaarne. Stads- en Gewestelijk Nieuws. (L M. Meyer f De alhier op 73-jarigen leeftijd overleden heer G. M. Meijer, was steeds een onzer stadgenooten, tot wien ieder Schiedammer altijd inct bijzondere achting heeft opgezien. In 't bijzonder kan de firma Herman Jansen, welke de heer Meijer meer dan 52 jaren, in verschillende functies, van ge woon employé tot procuratie-houder toe, trouw heeft gediend, ervan getuigen, wat men heeft aan een man van karakter en plichtsbesef,, zooals de overledene er steeds een is geweest. Toen hij zijn gouden jubileum bij genoemde firma mocht vieren, beloonde men hem ook van regeeringswege, met de toekenning van de gouden medaille, verbonden aan de Oranje- Nassau-Orde. Vermeldenswaard is verder nog, dat de heer Meijer tijdens zijn leven ongeveer 30 jaar lang officier en een tijd daarvan ook kapitein bij de schutterij is geweest, waar hij eveneens algemeen gezien en geroemd was. Bij de opheffing dei- schutterij, in Aug. 1907, verkreeg de overledene eervol ontslag, nu t verleening van den rang van majoor. Zijn verdiensten als bevelvoerder der schutterij werden van hoogerhand speciaal gewaardeerd door de toekenning van het eere- kruis voor 30-jarigen dienst als officier. .,Reeht, plicht en orde". Gisteravond waren in het Verkooplokaal aan de Lange Haven heel wat Roomsche kiezers ter vergadering opgekomen. Na de opening door den voorzitter, den heer Mouwens, las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die na eenige opmerkingen werden goedgekeurd. De voorz. deed hierna mededee- hng dat de secr. de heer H. Steens, voor zijn functie bedankte, zoodra er een opvolger gekozen was en dat er een brief van de studie-club „St. Michael" was ingekomen, waarin de heeren Kui per, Veraart, C.onijn en mevr. Bronsveld candi- daat werden gesteld dit schrijven was evenwel overbodig. Nadat de voorz. medegedeeld had dat er eenige nieuwe leden waren ingeschreven gaf hij een uiteenzetting, waarom de vergadering was uitgeschreven. Het doel voor dezen avond is, zoo vervolgde spr., het opmaken van een Voorloopige lijst, met de namen van hen, die wij gaarne als onze ver tegenwoordigers in de Tweede Kamer zoude u zien. De plaatselijke kiesVemöiging kan een' vijf tal eandidalen plaatsen op de lijst, welke dad voor 20 Februari bij het bestuur van den Rijks- kieskring, Dordt ingeleverd moet worden. Voorts heeft ieder 50-tal afzonderlijke kiezers heb. recht om een candidaat naar zijn keuze Lc stellen. Het kringbestuur maakt van de verschillende opgaven een alphabetischc lijst en zend deze van de noodige 'aanwijzingen voorzien naar het Bondsbeslpur te Utrecht, dat de candidat.cn Iaat verklaren zich aan de gestelde regelen te houden, waarna het Adviseerend College hit politiek advies Opmaakt, wat aan de Kieskrin gen gezonden wordt eb waarover de leden der kiesvereenigingen gelegenheid krijgen, hun slem uit te brengen. Voor hen die zich met het politiek advies niet kunngb vereenigen is een lijst met namen bijgevoegd waaruit zij een keuze kunnen doen. Terugkomende op het doel der vergadering, zeide de spr., dat het bestuur gemeend had, he den naar voren te brengen, de heeren J. A. J. Nolet, C. J. Kuiper en v.cl. Brille (middenstan- over de candidaten van „St. Michaël". der) terwijl ieder uit de vergadering het recht natuurlijk had, andere namen te noemen. De heer Alberts hield een langwijlige oratie De heer Comb rink stemde in met de door het bestuur genoemde candidaten, maar gaf een aanvulling in overweging. De heeren Post en v. Noort bevalen cle candi- datuur van den heer Nolet warm aan. Op een vraag van den heer Kloppers om eenige inlichtingen over de door het bestuur genoemde candidaten wees de voorz. eerst op de verdien sten van den heer Nolet als industrieel en de mocraat en zijn arbeid op charitatief gebied den heer Kuipers kennen we allemaal,zei spr. en de heer v.d. Brule geniet een gunstige reputatie bij den middenstand. De heeren Scholte en Et,man braken nog een extra lans voor L. J. Kuiper en de heer Janse voor v.d. Brule. .-^Besloten werd een viertal samen te stellen. ygjTot stemming werd tenslotte overgegaan. De meeste stemmen verwierven C. J. Kuiper, mevr. Bronsveld-Vitringa, J. A. J. Notet en v.d. Brule, zoodat- dit viertal op de voorloopige aanwijzing geplaatst wordtverschillende uit de vergadering gaven hun instemming hiermede te kennen. Na een propagandistisch woord van dén voor zitter, kwam de rondvraag, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. De heer Alberts bepleitte o.m., voor de werk- looze leden, vrijstelling van contributie en een vroeger uitschrijven van de vergaderingde onmogelijkheid daarvan werd door den voorz. aangetoond. De inning der contributie kwam ook weer ter sprake en bleek nog steeds de moeilijke kwestie De heer Post wees nog eens op den grooten invloed die een sterke kiesvereeniging heeft in den Kring. De heer Gombrink deed een voorstel dat ledeiï er toe zouden overgaan ieder voor zich de contri butie voor één werklooze té-betalen verscheide- nen gaven hieraan gevolg. Na nog- eenige geanimeerde besprekingen sloot de voorz. de vergadering. Op verzoek wijzen wij gaarne op het l'eifc dat ieder lid of degene die als lid beschouwd wi' worden, vóór 1 Maart zijn contributie moet betaald hebben dit schrijft het reglement v.d Kieskring allen voor die deel wenschen te nemen aan de stemming over het Politiek advies. Zij die nog niet in de gelegenheid zijn geweest om te betalen, kunnen het verschuldigde bedrag storten bij den penningmeester, den heer p. Janse, Liduinastraat 96. Pater Borromaeus. Zooals velen reeds zullen weten, komt de bekende predikant, de zeereerw. pater Borro maeus de Greeve, d;t jaar in de Havenkerk de Vasten-meditaties houden. Een motor-rijwiel voor dc politie. Een lang geuite wensch van het politie-korps is vervuld gister is bij een firma hier ter stede, een Indian-motorrijwiel met zijspanwagen aan gekocht, ten dienste van het korps. Als bestuurders zijn aangesteld dc inspecteurs van Veen en de Vries. Gisteravond zijn op een door de S.D.A.P. belegde openbare vergadering, na een door den voorz. daartoe gedaan verzoek, twee communistische dames en een communis tische heer, die de orde verstoorden, door de politie uit de zaal verwijderd door tactisch optreden van den betrokken inspecteur bleef het hierbij. Maandag hadden bij de Futnes twee belastingambtenaren post gevat ter contro leering der rijwielplaatjes van de fietsende werk lieden. Twee rijwielen, waarop 't belastingmerk man keerde, werden door hen in beslag genomen, maar door de kameraden van de gedupeerden, met dreigementen en handtastelijkheden' weer buitgemaakt. Op aanwijzing van de ambtenaren is nu gister avond de aanvuurder van het verzet, een zekere

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2