LONDENSCHE KRONIEK. telegrammen. Gemengd Nieuws. Liaisle Berichten, INGEZONDEN. Parijs2' 2 Madrid 2 2 2 Milaan Rechtzaken, Kerknieuw». Burgerlijke »iani. Scheepvaart. 18 Feb. 19 Feb. f 11.877, f 11.887, - 0.5934* -0.5941* -13.15 - 13.037, - 12,60 - 12.58 - 47.927, - 47.96 -2.49 - 2.497, -0.007, - 0.007, -44.277, -44.377, - 67.237, - 67.29 - 37.927, - 37.95 - 35.40 - 35.49 -10.237, -10.207, Handelsfeerlehlen. Bears ras Sekledana, It Londen, 18 Febr. 1925. (Van onzen correspondent). e t k w ij hen d e steenkolen, bcdr ij f Het bedrijf der steenkolen-mijnen verkeert in slechten toestand. De vraag naar steenkool is de laatste jaren verminderd, ten deele door het gebruik van andere brandstoffen, ten deele ook omdat de prijs verhoogd is. Als gevolg van een en ander zijn er meer dan honderdduizend mijnwerkers werkloos. De mannen zijn ook ontevreden over hun loonen en de werkgevers verklaren dat de acht-urige werkdag terug moet komen. Frank Hodges, die aftrad als secretaris van den vakbond der mijnwerkers toen hij lid werd van MacDorialds regeering, en die in tegenstelling met de meeste arbeidsleiders, zijn betrekking niet terugkreeg, heeft een paar dagen geleden een heldere uiteenzetting gegeven van de positie. Hij beschouwt, het steenkolen- vraagstuk als een internationale zaak en hij vindt daarom dat het bedrijf internationaal moet worden georganiseerd. Dat hij zoo ophet internationale den nadruk legt, is begrijpelijk indien men weet dat hij op de nominatie staat secretaris van den Internationalen bond te worden. Intusschen acht hij thuis groote verbetering noodig. Verspilling en onproductieve werkwijze dienen rigoreus te worden onderdrukt. Hij wil samensmelting der verschillende bedrijven tot op zekere hoogte en in overeenstemming met de geologische gesteldheden der velden. Vervoerkos ten moeten worden verlaagd en het verspreidings of verdeelings-stelsel worden gereorganiseerd op een wijze, die de functies van den middenman, handelaren en kleinhandelaren zoo niet uitslui tend dan toch aanzienlijk beperken. Het plan van Hodges komt neer op overheidsbemoeiing. Hij wil de gemeenten steenkool laten koopen en aan de gemeenten de verdeeling in het klein opdragen. Zulk een plan zou uiteraard grooten tegenstand ontmoeten. Hij raakte ook den weten- schappelijken kant van het vraagstuk aan en verklaarde dat de mannen der wetenschap moes ten worden aangemoedigd de vruchten van hun kennis en onderzoek aan de gemeenschap te geven. Niet minder dan 45 millioen per jaar, c'ie men thans uitgeeft-voor invoer van petroleum, kon worden bespaard door aan steenkool alle brandolie te onttrekken, die het land noodig had. Er zou zelfs nog wat voor uitvoer overblijven. Hij pleit ook voor vrijdom van „interne conflicten" (m.a,w. stakingen) gedurende drie of vier jaar. Zooiets is te mooi orn er aan te gelooven. Op het oogenblik is er weer een beweging gaande onder de mijnwerkers voor hooger loon en extremisten sprekeii hoopvol over vernieuwing van het Drie voudig Verbond van mijnwerkers, spoorwegperso neel en transportarbeiders. De president van den Britschen mijnwerkersbond is het niet heelemaal met Hodges eens en acht nationalisatie de oplos sing. Het is een opvatting, die door de meeste leiders der mijnwerkers wordt gedeeld. van hel dagelijkse)) leven. He Ministerie voor Gezondheid richt er een stand in betreffende het 'huizenvraagst.uk die belooft de grootste aantrekkelijkheid tè worden van het Paleis voor Techniek. Verschillende nieuwe bouwvormen en nood-methoden zullen er aanschouwelijk worden voorgesteld en het publiek zal dan kun nen beoordeelen -wat het best aan doeltreffend heid, sierlijkheid en zoo beantwoordt. dan wel kunnen uitmaken dat dc nieuwe construc ties noch het een noch het ander doen. Verleden jaar trokken de levende machinerieën van het Paleis van Industrie veel meer menschen dan de stands, waar de verschillende producten stil voor zichzelf moesten spreken. Misschien had de uitdeeJing van koekjes en ulevellen in de tentoonstellingsfabrieken in dat Paleis wel iets met die aantrekkingskracht te maken. Hoe het zij, dit beginsel zal nu ruimer toepassing vinden, zoodat men er zich wellicht aan proefjes en mon stertjes voor den dag kan voeden. Maar er zullen menschen zijn, die dit geen verbetering vinden. De stands met de verschillende fabrikaten waren voor menigeen bron van aantrekkelijke studie. Dc gedienstige menschen van die stands putten zich uit in uitleggingen voor wie belangstelling toonde in de processen van vervaardiging, waar aan artikelen onderworpen waren, geweest. En zoo kon men een hcclen boe! nuttige cn belang wekkende kennis opdoen. Indien nu alles in het, Paleis van Industrie gaat „draaien", zal de ge legenheid om op aantrekkelijke wijze achter het wezen van vele dingen te komen vermin deren. K a r e 1 I. De plint van het ruiterstandbeeld van Karei I, den in 1649 onthoofden koning het staat op het Trafalgar Square was de afgeloopen week versierd met bloemen, in liefdevolle herinnering aan den gemartelden koning. De meeste bloemen waren er neergelegd door vertegenwoordigers van godsdienstige vereenigingen, die de herinne ring aan den ongelukkiger! man veisch houden. Maar er waren ook nederige bloeftienhulden bij van individueels vereerders. De opschriften der linten klonken vaak alsof liet een dierbaren vriend of bloedverwant gold. De aanblik van het bebloemde standbeeld bracht onwillekeurig de beiinncring terug aan de terechtstelling, die ui tegenwoordigheid van een groote menigte in Whitehall plaatshadZe vormde een van de meest ontroerende tooneclen uit Engelands geschiedenis. Een ooggetuige zeide dat het ge kreun, dat de koning liet hooren toen dc bijl omhoog ging, alle beschrijving te boven ging. Er waren twee beulen, beiden met maskers voor tn de identiteit van hem, die de terecht stelling volbracht, is nimmer bekend geworden. is hel de vraag of de trein berekend is dp het vervoer van zóóveel passagiers. Dit alles kan voorkomen worden zoo de sup porters zich tijdig aanmelden. Zij kunnen dan per gezelschapsbiljet voor 39 cent heen en terug de reis naar Delft maken. Dit biljet moet echter tij'dij aangevraagd wordqh. Het bestuur vén Hermës-D.V.S. is bereid de supporters hierbij van dienst te zijn. Het zal daartoe zitting houden Vrijdagavond van 8.9/\ uur in hotel Beijersbergen, Vlaardingerstraat alhier. Onder overlegging van 39 cent geve men zich daar op het bestuur zorgt voor 't biljet. Aan latere aanvragen kan niet voldaan worden. Voor de goede orde is het gewenscht, dat men te 1 uur aan het station aanwezig zij. Met dank voor de opname. Hoogachtend D. RIS Jzn. Voorzitter ,,Hermés-D.V.S': A'damseh Beurso verzicht van heden. Het zakenverkeer had heden weer geen groo ten omvang. Van de oliewaarden rezen Koninkl. een weinig, Geconsol. waren prijshoudend zonder meer. Suikerfondsen weinig variëerend tabak ken vast, maar bescheiden rubber ondervond niet veel interesse. Scheèpvaartmarkt, Nederl. Indië'en Amerikanen verlaten. Prolongatie 2 Wembley 192 5. Het lijkt er op alsof men van plan is van de Wembley Tentoonstelling dit jaar een grandiose Kermesse d'Eté te maken. Nog kan men ver wachten dat alle deelen van het Rijk in de ver schillende paviljoens yan verleden jaar zullen zijn vertegenwoordigd. De wegen, die het vorig jaar na regen (en het was bijna altijd „na regen" of „regen" zonder meer) nogal modderig waren, zijn veel verbeterd. De tuinaanleg is uitgebreid. Dit houdt de belofte in dat het er van den Zomer 's avonds prettiger zal zijn, als nu het weer wil meewerken. Twee galerijen van het paviljoen der Britsche regeering zullen nu een weten schappelijk doel dienen ze zullen de verhouding laten zien tusschen de wetenschap en de dingen Detroonvan A lb anië. De Albaneezen, wier beslommeringen wij Nederlanders van voor den oorlog een beetje kennen en voor wie kostbaar Nedcrlandsch bloed heeft gevloeid ten tijde van de „heer schappij van den Mbret, hebben weer behoefte aan een koning. Zij zouden graag een Engelsch- man hebben; maar daar de candidaat oen aanzienlijk man moet zijn en tevens een Moslim, is de keuze wat beperkt. Lord Headly, de Mó- hammedaansche Pair, die den pelgrimstocht naar Mecca heeft ondernomen, is gevraagd maar heeft geweigerd. Iiij vertelde in een pèrsgesprek dat aan de eerebetrekking geen salaris was verbonden en dat de waarschijnlijkheid, dat hij als vorst van het land zou worden vermoord bijna zekerheid was. Dat verklaart de vacature Het geval herinnert aan den tijd, toen de kroon van Griekenland,te geef was. De „Duke of Edin burgh" en de „Earl of Derby" wezen de Grieksche kroon van de hand. Wijlen Prins Louis van Bat- tenburg werd eens gevraagd koning van Bulgarije te worden maar hij gaf er de voorkeur aan of- 1 icier van de Britsche marine te blijven. Kronen worden weinig meer gevraagd. H.H. gearresteerd. TI. heeft reeds bekend en proces verbaal ip tegen hem opgemaakt. Gisteravond is den bocht S i n- gel-Emmastraat de 6-jarige Jan Dijkstra door een auto van de firma Bijloo overreden en een eindje meegesleurd. Toen de chauffeur de schok Voelde, remde hij onmiddellijk, waarop voorbij gangers, het ventje onder den wagen uithaalden en liet bij Westendorps apotheek binnenbrach ten. Dr. de Bruin, die de eerste hulp verleende constateerde een zware hersenschudding en achtte den toestand bedenkelijk. Het ongeval is ontstaan doordat de chauffeur v. L. den bocht links nam en om een anderen auto te laten passeeren, nog meer naar den ver keerden kant moest wijken proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Vreeselijk ongeluk. Gisteravond om 6 uur voer de motorboot Jo hanna Marijke van de huis- en scheepssmederij Jan Kesten uil de Leliestraat, ter hoogte van de Maashaven alhier op de rivier in de richting van de Rijnhavcn-.Voor den mond van de Maas haven gekomen, kwam uit deze haven de motor- vrachtboot „Noord Holland 3" van de naaniloo- Ze vennootschap Koopvaart, kantoor houdende aan de Maaskade, kapitein G. M. van Os, wonen de te Hedel. Volgens de door dezen kapitein afgelegde ver klaring moest de „Noord Holland 3" naar de Maaskade en gaf hij daarom 'n stoot op de fluit. Echter moest hij eerst bakboord aanhouden om vóór een sleep om te komen, die ongeveer terzelfder hoogte eveneens de Maashaven uit voer.' De „Johanna Marijke" wilde nog vóór de „Noord Holland" 3 overgaan, maar jl^on dit niet meer halen met het gevolg, dat deze motorboot van achteren werd aangevaren door de Noord Holland 3 en dadelijk zonk. Nader wordt geseind, dat zich aan boord van de te Rotterdam gezonken motorboot bevond de 26-jarige kapitein A. de Raad, alsme de de 2-,jarige J. Peperkamp, welk tweetal werd gered door het personeel van de motor- vrachtboot Noord-Holland 3. In de kleine jajuit vooiop an de gezonken motorboot Johanna Ma rijke bevonden zich 6 personen van de firma Van Resteren. De kajuitsdeur was dicht geschoven. Alle 6 verdwenen met de boot in de diepte.Hun namen zijn B Peters, 53 jaar (gehuwd' vader van 8k mderen), Anloon Zoom, N. Heijkamp, J. Kolb, A German en J. Kloppstra. De rivierpoli tie zou hedenmorgen de boot laten lichten. R. E. T. M. R D®orrjiet R- E- T- M.-Mannenkoor met de i r M-.Harmon-'e-Vereeniging wordt op Zondag 5 April a.s„ in de groote Doelezaal een groot vocaal en mstrumentaal IJefdad;ghcids- concert georganiseerd. De baten van dit con cert komenten goede aan het herstellingsoord der vereemgmg van het Rotterdamsche Tramwee- personee „de Eendracht", de kinderverpleging en de balans van 1924. B Het Rotorschip „Buck au". Het Rotorschip „Buekau" is Dinsdagavond te Grage- mouth aangekomen. Talrijke toeschouwers waren bij de aankomst van het schip tegenwoordig. De bladen geven uitvoerige berichten over het schip en de reis. Het schip heeft over het alge meen met zwaar weer te kampen gehad. Aan bood verklaarde men dat Flettner's uitvinding een succes is gebleken, vooral in dien men in aanmerking neemt de ongunstige omstandigheden, waarmede het schip te kam pen heeft gehad. Na lossing der lading zal het schip ter be zichtiging toegankelijk zijn en ook zullen ér proefvaarten mee gehouden worden. Een bijzondere correspondent van de „Daily News" heeft een lid der bemanning geinter- viewd, die verklaarde dat de rotoren uitste kend hebben voldaan. Het schip rolde tijdens de vaart niet zoo sterk als een gewoon zeil schip. Het is weliswaar een harde proef ge weest, doch het schip heeft zich uitstekend gehouden. De overtocht duurde in het geheel 4 dagen en 4 uur. Tegen den drankimport. Ten einde het smokkelen van verboden dranken in Canada van Amerika moeilijk te maken, heeft de Cana- deesche ministervan justitie in het federale par lement een voorstel ingediend, om den invoer dezer dranken te verbieden in alle Canadeè- sche provincies, waar de drankhandel onder controle van de provinciale regeering staat. De wet verbiedt tot dusver den invoer alleen in die Canadeesche provincies, welke de pro hibitie hebben ingevoerd. (Binten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken nnt .i j ni*kt sreolaa 1st IJOjf j ook al worden ze gcP'aatgt - w<ndt de kopy niet teruggegeven D.H.C.Hermes-D. V.S. M. de R„ Het bureau der H. IJ. S.M. belde mij gister op met het oog op den wedstrijd D.H.C.—Herrnes - op Zondag a.s. Het is te verwachten, dat honderden supporters met den trein van 1.23 naar Delft zullen gaan. Wanneer deze allen ongeveer gelijkertijd aan het station komen om een kaartje te halen, is het plaatsbureau niet bij machte ze in dien korten tijd te helpen en loopt men kans nog aan het loket te staan op het oogenblik, dat de trein vertrekt. Bovendien Weerbericht. Verwachting: Matige tot zwakken Z. W. tot N.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt; nog kans op regen en hagelbuien. Aan alle stormwaarschuwingsposten is heden vanuit de Bildt geseind: Attentie, sein meer. Hofnieuivs. De Koninklijke Familie zal re^ds 18 Maart a.s. van de Residentie naar het paleis „Het Loo" vertrekken Voor de Rcddingsmaatseliappijen. Wij vernemen, dat ten.ba te van de jubileeren- de reddingsmaatschappijen in totaal een bedrag van 227.471.95 is bijeengebracht. Rotterdam bracht alleen reeds meer dan 68.000.op, Indië ruim 37.000. De ramp op de Maas. Dit Rotterdam vernemen wij Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met het lichten van de gezonken motorboot „Johan na Marijke" .Een eerste poging om het scheepje op te takelen, mislukte. De lijken van de zes verdronken personen werden aan boord van de politieboot genomen en verder naar 't bureau vervoerd. Ook de motorboot is in beslag geno men. Vermoedelijk zal de 26-jarige kapitein D. R. wegens dood door schuld worden aangeklaagd. Uitsluiting. Reden is over 't geheele land de uitsluiting in de kledingindustrie (maat-zaken) in werking ge treden. Alleen de modernen, neutralen en fede- ratieven worden door de uitsluiting getroffen. De groote confectie-zaken zijn niet in het con flict betrokken. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen Berlijn België Zwitseiland- 47.927a Amerika Weenen Kopenhagen Stockholm ObIo per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, VLIEGONGELUK. LONDEN, 19 Febr. (draadloos) De Roemeen- sehe vlieger Stenapesko is met zijn vliegtuig kort na 't opstijgen van het Whitleyvliegveld neergestort. Hij zelf en de^piloot kwamen hier bij om 't leven. DE OOGST IN RUSLAND. MOSKOU, 19 Febr. (draadloos) De oogst van het lentegraan is onvoldoende 15 van het graan is vernield. Dc malversaties bij den Rijksgebouwendienst. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gister arrest gewezen in de zaak van den ge wezen Rijksbouwmeester Vr., die veertien dagen geleden in hooger beroep terecht stond van het vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbij hij, terzake van de bekende malversaties gepleegd aan het voormalig bureau van den Rijksbouw meester voor de Onderwijsgebouwen, wegens oplichting en valschheid in geschrifte, tot 21/t jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis werd veroordeeld. Het Hof veroordeelde Vr. tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopig ondergane hechtenisstraf, welke zooals men weet langer dan een half jaar heeft geduurd. Men zal zich herinneren dat bij de behande ling van deze zaak voor het Gerechtshof de Pro cureur-Generaal die aanvankelijk bij zijn requisi toir bevestiging van het vonnis der Haagsche Rechtbank had gevorderd, bij zijn repliek, na het pleidooi van den verdediger, mr. J. van Kuyk nader aan het Hof voorstelde beklaagde te ver- oordeelen tot een gevangenisstraf gelijk staande aan de ondergane preventieve hechtenis.' Zooals gemeld is Vr. kort nadat hij voor het Hof had terecht gestaan uit het voorarrest ontslagen. Mgr. Dabilch. In Hotel „de Twee Steden" te Den Haag heeft naar het HaagschCorrespondenliebureau meldt, intrekgenomen Mgr. Serge Dabilch, archimandriet tvan arijs. Geboren Febr. 16. Abraham Herman z.v. J. Boekbinder en E. van Messcl, Willem de Zwij- gerlaan, 17, Bernardus Hendricus Johannes z.v. M. A. Ronteltap en C. G. L, Zoun, Munniken- buurt.— Gerry d.v. J. van Katwijk dn J. Breure, Lange Kerkstraat. 18. Arie z.v. J. van Steen- sel en J. Waardenburg, Strijenschestraat. Overleden: Febr. 16. Henricus van Leeu- wen, oud 70 j„ O vcrschicscii estraa i, Hoog watei te Hoek van Holland. 19 Febr. v.m. 10.48 n.m. 11.37, 20 Febr. v.m. n.m. 0.04.' 21 Febr. v.m. 0.43 n.m, 1.02. Gem. duur vloed 5 u. 31 m.; gem. duur eb 6 u, 54 m. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagon Stockholm Oslo New-York per billioen. 18 Feb. f 11.873/« - 0.5935* - 13.15 -12.60 - 47.95 -0.0035 Vi - 44.35 - 67.25 - - 37.95 - 2.487 s 19 Feb. 11.88 - 0.5945* -13.04 -12.577, -47,977, -0.0035 V4 - 44.377, - 67.30 -38.— - 2.496/e NEWPORT MON, 18 Febr. Aangekomen s.s. ,Eemdijk," ledig van Schiedam. OUESSANT, 16 Febr. Gepasseerd s.s. „Tji- besar", van Schiedam naar Cuba. GOTHENBURG, 15 Febr. Aangekomen s.s. „Sumatra", van Yokohama laatst van Schie dam. NARVIK, 17 Febr. Aangekomen": s.s. „Seir- stad", ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 18 Febr. Aangekomens.s. „Rietfoptein", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Moutwijn. SCHIEDAM 19 Feb. Officinale noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namen* de commie*)* voor de noteering. H. J. JANSEN, gplvdtu. SCHIEDAM, 19 Febr. M*a noteert voor nritus 100 f 29. Sptellng. Noteering van de doop. V*r**n. „Schied. Spoelingverseniging". Eedan f 3.p*r ketel. VEEMARKT DELFT, 19 Febr. Aanvoer 182 runderen 79 schapen of lam meren, 10 paarden, 382 varkens, vette kalveren, 519 biggen, 285 magere kalveren, 4 geiten of bokken, vette varkens, veulens. lammeren. Vette koeien le kw. f200—450, 2e kw. f1 kalfkoeien le kw. f2o0f 525, 2a kw. fvaarkoeien lekw. 150 - f350, 2e kw. ffvette kalveren le kw. f2e kw. fvette schapen le kw. f 2e kw. fschapen met. lammeren le kw. f2e kw. f weilammeren le kw. f2e kw. f magere, varkens le kw. f 16—52, biggen, f 6— 16, nuchtere kalveren le kw. f 1026, paarden f 150 —350. Rundvleeseh per kilo f 1.25 f 1.10 f0.90 Boter f 2.80 a f 2.90 per kilo. Aanvoer 4/3, en 1/16 wegende te zarnen 96 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3