iw Woningbouw. Indien door de Bouwvereenigingen wat spoe dig hun bouwplannen, waartoe Rijksvoorschot ten zijn verleend, kunnen worden uitgevoerd, dan kan er ook voor onzen Bouwvakarbeiders werk aan den markt komen. Door Volkshuisvesting wordt de volgende week reeds een complex van 46 woningen aan besteed en spoedig kan tegemoet worden gezien een bouw van 44 woningen. St. Jozef heeft bouw plannen voor 53, Schiedam Vooruit voor 36 en Eendracht voor 68 woningen. „Freuleken." Men vergete niet, dat hedenavond 8 uur in den R. K. Volksbond de uitvoering plaats vindt van 't mooie tooneelstuk „Freuleken." Liefdadigheidsuitvoering. Ook herinneren we er onze lezers nogmaals aan, dat morgenavond in Musis" de liefdadig heidsuitvoering wordt gegeven, waarbij Lou Nijland, Jörl Kaschnar en het Orpheuskwartet hun medewerking zullen verleenen. Buurtfeest. De feestavonden zijn den laatsten tijd niet van de lucht en speciaal de buurtcomité's „roeren zich." Gisteravond is er weer feest gevierd door de buurtvereeniging v. Beverenstraat c.a., welke in den R. K. Volksbond haar leden en andere belangstelling een genoeglijken avond met zang en voordrachten heeft weten te verschaffen. De bezoekers ontvingen tegelijk met het keu rige program het bekende laatste portret van H. M. de Koningin, met diadeem en ridderorden. „Nieuwe Waterweg." Door de algemeene vergadering van aandeel houders is benoemd tot directeur der Naaml. Vennootschap Scheepsbouw Maatschappij „Nieu we Waterweg" alhier de heer Ir. A. Knape. Ouze H. B. S. Om te onderzoeken, of er voldoende deel name bestaat voor de nieuw op te richten af- deeling aan de H.B.S., had het bestuur der afd. Schiedam der R.L.V. een enquete onder de ou ders der 2e en 3e klas ingesteld en hun de ge legenheid gegeven Maandagavond in het gebouw d< r H.B.S. inlichtingen omtrent het onderwijs aan de nieuwe afdeeling in te winnen. Dat dit door de ouders op prijs gesteld werd, bleek uit de goede opkomst. De voorzitter der afdeeling, de heer Ir. Vol levens, heet de talrijke ouders welkom en zegt, dat het voorrecht om in nauwer contact te komen met de ouders den leeraren veel te wei- nog te beurt valt. Hij geeft een kort historisch overzicht van de ontwikkeling der tegenwoordige H.B.S.vanaf de stichting in 1863 door Thorbecke tot op dit oogenblik en laat daarbij uitkomen, dat langzamerhand het onderwijs der H.B.S., afge weken is van de oorspronkelijke bedoeling van den stichter en geworden is tot voorbereidend hooger onderwijs, in het bijzonder voor die vak- ken, waarin de physica een belangrijke rol speelt. Dit neemt niet weg, dat toch het onderwijs der tegenwoordige H.B.S. algemeen ontwikkelend onderwijs mag 'neeten, alleen de nadruk op het onderwijs wordt sterk gelegd op de exactie vak ken. Waar nu uit de kringen van handel en indu strie stemmen opgaan om onderwijs, dat een goe de voorbereiding geeft aan diegenen, die later in handel en industrie een min of meer leidende roi zullen spelen, lijkL het redelijk, om naast de gewone H.B.S., een nieuwe z.g. literair-oecono- mische afdeeling te stichten. De mogelijkheid hiertoe is er, sedert de K.B. van Nov. en Dec. 1923, waarin een tabel gegeven wordt van het minimum aantal lesuren, dat aan verschillende vakken in zoo'n gewijzigde school moet worden gegeven en tevens een eindexamen-program. Uit tabel en program blijkt, welke aard het onderwijs in de nieuwe afdeeling zal hebben vooral bij de eind-exameneischen staat spr. uit voerig stil, vergelijkt deze met de eischen van het tegenwoordige eindexamen en stelt in het licht, dat voor de talen, de aardsrijkskunde de geschiedenis, de Staathuishoudkunde en de handelswetenschappen de eischen veel zwaar der zullen zijn, dan die van het bestaande eind examen daarentegen kan vervallen het exa men in wiskunde, natuurkunde, scheikunde cn natuurlijke historie, ofschoon deze vakken in de nieuwe afdeeling wel zullen gegeven worden. Vakken als cosmografie, mechanica, en lijntee- kenen behoeven in de nieuwe afdeeling in het geheel niet onderwezen te worden. De heer Vollewens wijst erop, dat het niet de bedoeling van de nieuwe afdeeling is om het >:;d rwijs daarin makkelijker te maken dan in d g'won H.B.S., maar alleen de nadruk ver legd W' dl van de exacte vakken op de literaire en economische vakken. Op de rechten, die het einddiploma der nieuwe afdeeling geeft, gaat inleider uitvoeriger in, omdat deze voor de keuze der ouders voor liun kinderen van zoo groot belang zijn. Hij somt de r eds bij ministerieele beschikking gegeven rech ten op en gaat ook na welke rechten in het nieuwe nog te behandelen wetsontwerp (van Dec. 1924) aan diL einddiploma worden toegekend in verband met universitaire studie. O.a. zal het einddiploma vai^ de Jit.-eeon. afd. het recht geven om, na een aanvullingsexamen in Latijn alleen, in de rechten te studeeren in andere faculteiten mod aanvullingsexamen gedaan worden ten genoeg'-n van die faculteiten. Voor het staats examen geeft het diploma eener lit. econ. H.B.S. vrijstelling in de talen. Na nogmaals de hoop uitgesproken te hebben, dat bijeenkomst een begin moge zijn van een nu wei' contact tusschen ouders en leeraren eindigt de voorzitter de inleiding. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen Werd een rüim gebruik gemaakt vele ou ders vonden het moeilijk et n keuze te den, sommigen waren gehecht aan de oude H.B.S., en meenden, dat deze zonder gebroken was en begrepen niet waarvoor een nieuwe afdeeling noodig was. De heer v.d. Most bepleitte hetnut derwiskunde voor het bevorderen van het logisch denken en als hersengymnastiek en wist niet welke afdeeling zijn zoon, die accountant wilde worden moest volgen. De voorzitter gaf hem den raad zijn zoon op de oude H.B.S. te laten, de heer v. Gelder adviseerde hem naar de nieuwe afd. te zenden. De heer Post vraagt, of het mogelijk is, indien later blijkt, dat een leeiling een verkeerde keuze had gedaan, van de eene afdeeling naar de andere terug te keeren of het voortbestaan eener klasse der nieuwe afdeeling ook verzekerd is, wanneer het getal leerlingen sterk gedaald is of er na de 2e of 3e klas gesplitst zou worden. De heer Gerlagh vond de kwestie,of de nieuwe afdeeling in het algemeen belang was, gewichti ger dan de vraag, wat men speciaal voor zijn eigen kind zou kfezen. De heer Büller vond de kwestie van algemeen belang, omdat het voor kinderen, wier ouders dikwijls overgeplaatst worden, wenschelijk is, dat zij elders hetzelfde soort van onderwijs kun nen vinden. De heer Keuning gaf verschillende redenen, o.a. de ligging van de stad Schiedam in een industrie-, handels- en verkeerscentrum, die ander onder wijs wenschelijk maakten, dan aan de oude H.B. S. gegeven wordt. Ook wees de heer Keuning op de onjuiste mee ning die in Schiedam heerscht, ais zouden de leeraren zelf tegen de oprichting eener nieuwe afdeeling zijn het tegendeel was waar de meer derheid der leeraren was er voor. De voorzitter sloot zich, wat deze opmerking betrof geheel en al bij den heer Keuning aan.De heer Bouscholte wees er op dat de wet op liet voorbereidend hooger onderwijs nog niet was aangenomen en dat een nieuwe minister andere zienswijzen kon hebben nog voelde hij de noodzakelijkheid der nieuwe afdeeling niet en meende ook weinig geestdrift daarvoor te bespeuren. Ook de heer Baan vond de keuze voor de ouders zeer moei lijk waar van de kant der leeraren alleen vooi- standers zich hadden laten hooren, wilde hij ook wel eens argumenten van leeraren hooren, die tegenstanders waren, waarop de heer Boorsma mededeelde fel tegen de oprichting der nieuwe afdeeling gekant te zijn le. omdat bij versnip pering het onderwijs eenzijdig wordt en 2e omdat voor de middelmatigen geen van beide afdeelin- gen geschikt zal blijken beide afdeelingen zullen lastiger worden, de eischen voor wiskunde zullen in de eene afdeeling scherper gehandhaafd worden en de economische vakken in de andere stellen zeer hooge eischen aan het bevattingsvermogen. Alle vragers werden door den voorzitter uit voerig beantwoord ook gaf de heer Van Gelder nier en daar een aanvulling voor wat betreft de aan het einddiploma te verbinden rechten,in Int wetsontwerp genoemd, de waarde, ook van d,e economische vakken voor liet logisch leeren den ken, de wenschelijkheid van splitsing na 2e of 3e klasse, de mogelijkheid van oprichting en instandhouding met het oog op het aantal leer lingen der school in verband met andere scholen, van de vrees, dat de eischen aan het eind-examen der nieuwe afdeeiing gesteid, te veel zouden wor den opgedreven in verband met de aantallen ge slaagden der reeds bestaande litt. econ. afdeelin gen de behoefte aan de nieuwe afd. in verband met de bestemming der abituriënten dezer school over de laatste 14 jaren dc finamieeie bezwaren voor de meeste leerlingen tot bezoek van de II.B.S. m.g.l. te Rotterdam,de adviezen van don Onderwijsraad. Van uit de vergadering werd door den heer Van Brakelde wensch geuit, dat de voorzitter het initiatief zou nemen tot het verkrijgen van con tact, tusschen oudeis en leeraren. Wegens heb vergevorderde uur sloot de voorzitter deze geani meerde bespreking. Gistermiddag is uit de Wil- helmina-haven opgehaald het reeds in - ontbin ding verkeerende lijk van een onbekend mans persoon, vermoedelijk opvarende geweest van een Engelsch stoomschip. Het lijk is overgebracht naar de algemeene begraafplaats en door de politie worden pogingen in 't werk gesteld om de identiteit van den ver dronkene vast te stellen. We verwijzen onzen lezers in 't bijzonder naar een speciale advertentie in dit blad van de N.V. Schlatmann en Co's Kleeding- magazijnen. UIT ROTTERDAM. Het oude postkantoor. Hel voormalige postkantoor aan de Blaak alhier, dat sinds het in gebruik nemen van het nieuwe postkantoor aan den Coolsingel, groo- tendeels leeg staat, zal behoudens goedkeuring van den Raad ingericht worden voor Middelbaar Technische School. Gemengd' Nieuws, De ramp te Dortmund. Blijkens een aan het departement van buitenlandsche zaken van den consul te Dortmund ontvangen bericht, zijn geen Nederlanders omgekomen bij het mijn ongeluk, dat daar is geschied en, als hekend, een groot aantal menschenlevens gevergd heeft. Malversaties. Tegen den directeur der Maas- cn Waalsche bank, den heer J. G. J. te Nijmegen, die Wegens malversaties zich in hech tenis bevindt, is thans een bevel tot gevangen houding met last tot instructie der zaak uitge vaardigd. Omtrent de oorzaak van den. brand in de Tolkazerne te Gorinchem wordt ons het volgende medegedeeld. In twee boven elkaar gelegen lokalen wordt aan den landstorm les gegeven. Den avond vóór den brand is er wel in het beneden geiegen lokaal endciwijs gegeven, doch niet in het daar boven gelegene Omdat er evenwel op gerekend was, dat daar wel les zou worden gegeven, was er de kachel aangemaakt. Achter de kachel lagen eenige turven te drogen. Deze turven zijn aan het smeu len gegaan en het vuur heeft zich langzamerhand voortgeplant tot de archiefkamer. Deze is ge deeltelijk uitgebrand. Aan kwaadwilligheid be hoeft bij dezen brand niet te worden gedacht. Brandstichting. Gisternacht is plot seling brand uitgebroken in een gramafoon- magazijn van den heer B. in de Bcntinckstraal te Arnhem. De brand kon spoedig worden ge- bluscht. Het onderzoek door de politie en den gerechtelijken scheikundige dr. W. F. Hesseiing ingesteld, heeft geleid tot arrestatie van den heer B. en zijn huishoudster. De geheimzinnige moord te Me lis s a n t. Naar men verneemt, is gistermorgen uit Putlershoek per lijkwagen naar. het zieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd een bjK, dat in den vorigen nacht, op last \an de justitie, aldaar was opgegraven. Het lijk is in het ziekenhuis gerechtelijk geschouwd en vervolgens naar het gebouw van de justitie aan den Noordsingel overgebracht. Het stoffelijk overschot is daarna weder teruggebracht naar het ziekenhuis, waarheen ook eenige arrestanten werden geleid, vermoedelijk ter confrontatie. De opgravingen en het vervoer van het lijk worden in verband gebracht met het geheim zinnige geval te Melissant, cenigen tijd geleden gepubliceerd. II et smullende stembureau. Het is ergens gebeurd in een stil, afgelegen plaatsje, dat nooit van zich heeft doen spreken op ge meentelijk politiek terrein. Alles liep zijn gan getje. Er werd vergaderd door de vroede vaderen, er werden verkiezingen uitgeschreven naar wettelijk voorschrift en in die tijden waren de vergaderingen niet van de lucht. En op het Stembureau, tijdens de verkiezingen, werd hard gewerkt enbehoorlijk geconsu meerd Niemand zal d&èr aanstoot aan nemen. Niemand ook, die de zon wel een sprankje in het water kan zien schijnen, zal het vreemd vinden, dat in het meerbedoelde plaatsje, sappig gelegen tusschen en aan breede, Holiandsche stroomen, dat aan dien verkiezingsdisch werd genoten van het Vette der aarde. De leden van het stembureau smulden, smulden, toen de groote, rose mcoten zalm werden opgediend. Die Trfinen und die Seufzer, die kamen binternach Gooit daar een der Stem bureau-leden finaalweg roet in het eten. Figuur lijk gesproken, natuurlijk. En ettelijke weken na dato. Gaat daar dat lid een brief schrijven naar Gedeputeerden en meent in dien brief, dat er een specifieke nota overgelegd moest zijn van de geconsumeerde waren. In een Raads zitting voerde de voorzitter aan, dat hij die nota was kwijt geraakt, maar dat de maaltijd negen en negentig gulden bad gekost. De reke ning was nogal wat opgeloopen de zalm kostte zes guldc-n per ponden het leelijke van het heele geval was, dat het lid, dat dien klachtenbrief had gestuurd over die, te hooge, „onkostenrekening", even hard mee gesmuld had aan den zalm van zes gulden per pond enne enne de schrijver van dien brief des nachts om twee uur nog gestuurd had om wijnasjeblieft. Nietwaar, zei dat lid, da's jokkes. En er was heelemaal geen zalm geweest. Zalm is rood, dat wist dat lid maar wèt goed De vischjes, die hij gegeten had, hadden slanke lijven en smalle koppen. Hij had géén rooden visch ge zien en wijn had hij gedronken, niet om twee, maar om tien uur. Warme discussie volgde. De een sprak van wijn en van één uur na middernacht, de ander van zalm, de derde van kleine vischjes, die, naar de beschrijving, wel forellen geweest zullen zijn, dc vierde van drie uur en scheen zich niet meer fd te best te kunnen herinneren, wat hij had geconsumeerd. Had hij nu aangezeten aan een orgie of had hij enkel een belegd boter hammetje verorberd Discussies gesloten Sijmen betaal. Prettige v e r h o u d i n g. Bij de be handeling van de begrooting heeft de raad van Wormerveer met 10—3 stemmen (de beide wet houders stemden voor) een motie aangenomen, waarin, gehoord de bespreking óver de houding van den burgemeester in het algemeen, wordt verklaard, dat deze houding niet in het belang is van de gemeente. Staking constructiewerkers. Te Rotterdam is bij de N. V. Ned. Staalindustrie een staking uitgebroken. Een 80-tal constructie- werkers heeft het werk neergelegd, wegens ge weigerde looneischen. Geen enkele organisatie heeft de leiding van deze wilde staking. De autobus. Gistermiddag is bij de)Nor- gervaart (gemeente Assen) de autobus van den dienst Haulerwijk—Assen, waarin zeven per sonen zaten, bij een bocht in den weg door een stoomtram aangereden. De auto kwam te kan telen en werd van achteren geheel vernield. Twee personen werden verwond en door dr. La Chapel- le verbonden. De chauffeur had door den sterken wind het signaal niet gehoord. Wolven in Jioor d-S p a n j e. In de bergdistricten van de Spaansche provincie Santander richtten hongerige wolven een groote slachting aan onder de runderen en de schapen, waarop een jachtpartij werd georganiseerd pm de roofdieren uit ta roeien. De mijnramp te Dortmund. Een Wolff-telegram meldtVan de in de mijn „Minister Stein" zich sedert dc ramp nog be vindende lijken van vier verongelukten, zijn er Woensdag nog twee geborgen. De laatste twee slachtoffers hoopt men, ondanks alle moeilijk heden, binnen enkele dagen eveneens te kunnen bergen. Gelukkig New Foundland! De Wetgevende Vergadering van New Foundland is geopend. De regeering drukte haar voldoening uit over de \Velvaart der lands. Zij stelde voor, de invoerrechten op rund- en varkensvleesc.h en op petroleum te verminderen, de bankbe- lasting te verlagen en de inkomstenbelasting af te schaffen. Het grootste bankgebouw. De Midland Bank te Londen heeft besloten tegen over de Bank of England een nieuwe bankcentra- le te bouwen, die het grootste bankgebouw ter wereld zal worden. In de eene straat zal het ge bouw een frontbreedte van 200 voet, in de andere van 120 voet krijgen de oppervlakte zal 35.000 vierkante voet bedragen. Het trouwen inTurkije. De alge meene vergadering van de villajet van Constan- tinopel heeft 'n wetsontwerp in behandeling genomen hetwelk zal dienen om aan alle buiten sporigheden volgens de Turken dan bij 0 bruiloftspartijen een einde te maken. Volgens deze nieuwe wet mag de bruid slechts meubelen voor één kamer aankoopen. De bruidegom mag zijn bruid niets meer schenken dan een ring. Banketten en festiviteiten ter viering van geboorten en huwelijken worden verboden. Het geheele ontwerp is geinspireerd door den idee, om aan Constantinopel de sobere en Spar- taansche gewoonten van Angora op te leggen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt weinig of geen neerslag, lichte vorst, 's nachts, zelfde temperatuur over tlag. Hauze-aetic. Begonnen in de Amerfoortsche Hanze, wordt heden in 't Aartsbisdom Utrecht een groote actie op touw gezet, om het kleinmiddenstands- bedrijf door de regeering te laten steunen. De actie zal ook uitgebreid worden tot de vier overige bisdommen, waarna tenslotte de kwestie aan den algemeenen Middenstandsraad zal wor den voorgelegd. Jhr. de Jonglie. Het soc. dem. Eerste Kamer lid Jhr. W. C.de Jonghe is hedenmorgen te 's-Hertogenbosch overleden. Lijk opgehaald. Te Tilburg is uit het kanaal aan den Bosschen- weg het lijk opgehaald van een tot nu toe onbe kende ca. 25 jarige vrouw. Een voorbijganger hoorde hulp roepen, maai- toen deze kon worden geboden, waren de levensgeesten van het slacht offer rec'ds geweken. 'o t.' Secretaris ontslagen. De gemeente-secretaris van Veenendaal is wegens gepleegde onregelmatigheden in de ge meente-administratie door den Raad oneervol ontslagen. Tevens nam de Raad een motie van afkeuring aan op het beleid van den burgemeester en stelde een commissie samen, om een nader onderzoek in te stellen. De voorzitter zeiae dit onderzoek met vertrouwen tegemoet te zien. De ramp op de Maas. De Rotterdamsche rivierpolitie is 't heden ge lukt 't lijk op te dreggen van P., een der slacht offers van de „Johanna Marijke". Naar twee lijken wordt nu nog gezocht. De overvaren hoot is niet lek geslagen, maar door den overvloed van water gezonken. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 19 Feb. 20 Feb. Londen ƒ11.881/, 11.887, Berlijn - 0.5941» - 0.5934* - 13.03V2 -13.02 België - 12.58 - 12,56V2 Zwitseiland - 47.96 - 47.917a Amerika - 2.49 V, -2.491/, Weenen - 0.007, -0.007, Kopenhagen - 44.37 V, - 44.3772 Stockholm - 67.29 - 67.22Va Oslo - 37.95 - 37.97 Madrid - 35.49 - 35.41 Milaan - 10.201/, -10.21 Vg per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 19 Feb. 20 Feb. Londen ƒ11.88 11.887, - 0.5945* - 0.5935* -13.04 - 13.027g Brussel -12.577a - 12.571/, -47,977a - 47.95 Weenen -0.0035 7 4 -0.00357, Kopenhagon -44.377a -44.427a Stockholm - 67.30 - 67.221/ Oslo - 38.— - 37.95 - 2.497, - 2.49b/8 per billioen. Parijs

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2