DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 48ste Jaargang. Vrijdag 20 Februari 1925. No. 14180 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarbovsn 35 cent, 3 maa' Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. ==^È|gjg||g|ijgJL toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Buttenlandseh Nieuws. ONTWAPENING. Gister verluidde in goed ingelichte kringen te Londen, dat Chamberlain in opdracht van het EngeIscheN kabinet aan den gezant Kellogg, bij diens vertrek naar Amerika een nota heeft meegegeven, waarin het standpunt der Britsche regeering ten aanzien van het protocol van Genève en van de veiligheidskwestie uiteen gezet wordt. In deze nota zou de Britsche regeering ver klaren, dat zij rliet voornemens is, een tweede ontwapeningsconferentie bijeen te roepen, maar dat zij het ten zeerste zou toejuichen indien de Amerikaansche regeering een dergelijken stap zou doen, aanknoopendé aan de resultaten van de conferentie van Washington. De Britsche regeering is bereid zich daar bij aan te sluiten. Tot dusves is nog geen formeel voorstel van Coolidge ontvangen voor de ontwapeningscon# ferentie, doch elk Amerikaansch voorstel zal in gunstige overweging worden genomen. In antwoord op een vraag van Kenworthy betreffende het houden van een ontwapenings conferentie in Juni, verklaarde Chamberlain in het Lagerhuis, dat de afgevaardigde zonder twijfel de conferentie bedoelde, die op grond van art. 17 van het protocol van Gerieve hijeen zal worden geroepen. Dit artikel maakt de bijeenkomst van een ontwapeningsconferentie afhankelijk van de voorwaarde, dat het protocol voor den lsten Mei van dit jaar door de meerderheid van de permanente leden van den Volkenbondsraad geratificeerd moet zijn. Indien deze ratificatie op genoemden datum niet heeft plaats gehad, blijft het den Volkenbondsraad voorbehouden, hetzij de uitnoodiging op grond van art. 17 van het protocol in te trekken, hetzij een latei- tijdstip voor de conferentie te bepalen. Of het mogelijk zal zijn^bovenomschreven voorwaarde voor den lsten Mei te vervullen, kon Chamberlain niet zeggen, maar hij wilde daaraan toevoegen dat alle termijnen, die voor de behandeling van het protocol oorspronkelijk waren bepaald, te Rome met drie maanden zijn verlengd, zoodat de eerste termijn 1 Maart a.s. zal afloopen. Daaraan kan worden toegevoegd, dat zooals reeds gemeld, de Britsche regeering in Maart, wanneer de Bondsraad te Londen bijeenkomt, zeer waarschijnlijk de definitieve antwoorden van de Dominions in zake de door haar voor gestelde amendemenEëh op het protocol nog niet za-1 hebben ontvangen, in welk geval'Cham berlain den Bondsraad opnieuw uitstel zal moe ten vragen. PRUISEN. Verschillende moties van vertrouwen en van wantrouwen zijn gister in den Pruisischen Land dag ingediend. De moties van wantrouwen zijn niet tegen het kabinet-Marx maar tegen enkele ministers gericht. Zoo willen de afgevaardigden van de oeconomische partij b.v. niets weten van Severing, van Ifirtsiefer en van dC Steiger, den nieuwen minister van landbouw, die uit Han nover komt en daarom in een slecht blaadje staat bij de Wellen in de oeconomische partij. De volkschen zijn Weer eens om iedenen van tactischen aard met een motie van vertrouwen voor Marx voor den dag gekomen. Een paar Duitsch-nationalen hebben deze motie mede ge- teekend, daar zij anders bij gebrek aan voldoen den steun niet in behandeling zou zijn genomen. De Duitsch-nationalen en de Duitsche volks partij hebben moties van wantrouwen ingediend tegen alle ministers met uitzondering van minis ter-president Marx zelf. Zooals men ziet, zal de eindstemming tamelijk ingewikkeld zijn. Ver rassingen zijn daarbij natuurlijk niet uitgesloten. het duitsch-roemeensciie GESCHIL. Gisteravond heeft te Boekarest een minister raad plaats gevonden, waarin dedoor de re geering tegen Duitschland te nemen maatregelen zijn besproken. Besloten werd, dezer dagen de volgende maatregelen te treffen lo. Inbeslagneming van Duitsche voor-oor- logsche bezittingen. 2o. Onmiddellijke invoering van de 26 %-hef- fing op den Duitschen invoer. 3o. Onmiddellijke invoering van maximum tarieven, die driemaal zoo hoog zijn als de be staande, voor alle uit Duitschland ingevoerde goederen. 4o. Liquidatie van Duitsche eigendommen, na den oorlog verworven. Naar vernomen wordt, zal Duitschland, zich in verbinding stellen met de Commissie van Herstel en haar de Roemeensche eischen voor leggen, die het in strijd acht met het Dawes-plan. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft gister de debatten over de begrooting voortgezet. Minister Clémentel verklaarde, dat het duide lijk is, dat de eenige basis voor het herstel der financiën een buitenlandsche leening is. Hierover zijn reeds voorloopige besprekingen gehouden en, naar Clémentel mededeelde, is hem de officieuze toezegging gedaan, dat, zoodra de begrooting is goedgekeurd, een lee-ning van 100 millioen dollars in Amerika kan worden geplaatst. Hij voegde hieraan toe, dat het in zijn be doeling ligt, niet alleen ambtenaren, maar ook vertegenwoordigers van den handel, de indus try, de arbe'ders u:t te nood'gen, mede te werken bij het beheer vanhet amorDsat'efonds. In d;t fonds zal 20 der Dawes-annu;te;ten worden gestort. OOSTENRIJK. De conferentie te Weenen van de regeèringen der Oostenrijksche landen, welke overeenkom stig den wensch van den Volkenbondsraad een vereenvoudiging in de landen-administratie tot stand moest brengen, is mislukt. Doordat geen overeenstemming kon worden bereikt, moesten de leden der conferentie on verrichter zake huiswaarts keeren, totdat het' den Bondskanselier Ramek gelukt zal zijn een regeling te treffen. Zooals men weet moest-Seipel indertijd af treden, omdat hij geen regeling met de lands- regeeringen tot stand kon brengen. AMERIKA. Coolidge heeft, aangekondigd dat de Ameri kaansche verdediging ter zee de volgende maat regelen eischt lo. moderniseering der oude slagschepen zon der geschut-elevatie 2o. voltooiing en aanvulling van de sterkte aan vliegtuig-moederschepen en vliegtuigen 3o. bouw van twee kruisers van elk tien duizend ton. In weerwil van de ingevoerde bezuinigingen schat men de suppletoire vlootbegrooting dit jaar op 30 millioen dollar. PORTUGAL. De Nationaiisaticpartij heeft bij wijze van protest en bloc de zittingszaal van het parle ment verlaten en zal aan geen enkelen parle mentairen arbeid deelnemen. HET GRIEKSCH-TURKSCHE GESCHIL. Hóewei Griekenland aan een vredelievende oplossing van het geschil met, Turkije, in zake de uitwijzing van den Patriarch de voorkeur geeft en geen van beide landen daarvan een casus belli wenscht te maken, bestaat te Athene toch eenige ongerustheid over het verloop der kwestie. De reden daarvan is de beweging van de Turksche troepen en verplaatsing van oorlogs materiaal, die sedert de verbanning van den patriarch toenam. Tot dusver levert een en ander nog geen gevaar voor Griekenland op, doch het zou kunnen leiden tot tegenmaatre gelen van Griekse lm zijde. Het. Permanente Hof van Internationale Justitie zal Zaterdag 21 Februari a.s., des voor middags 11.30 een openbare zitting gehouden ter voorlezing van zijn advies in de zaak betreffende de Gricksche en Turksche bevolkingsuitwisseling. BELGIE. Na stormachtige debatten werd de door de regeering voorgestelde tekst van In t. ontwerp betreffende onderwijzerssalarissen, waaromtrent Theunis de vertrouwenskwestie had gesteld, door de Kamer aangenomen. ALLERLEI. Uit Berlijn Een telegram uit Weenen aan de „Deutsche Allgemeine Zeitung" meldt, dat de Albaneesche minister-president, Achmed Zo- goo, aan Joegoslavië het gebied van St. Naoem zou hebben afgestaan. Dit gebied was door de grenscommissie van den Volkenbond aan Al banië toegewezen en behoorde dus niet meer tot de streken waaromtrent meeningsverschillen bestonden over de vraag, aan welk land zij toebehooren. In het betreffende gebied bevinden zich eenige petroleumbronnen. Uit Parijs De Nationale Katholieke Fede ratie heeft gisteren haar eerste alge meene ver gadering gehouden, waarbij gedelegeerden van 85 diocesaan-groepen tegenwoordig waren. De vergadering werd geleid door generaal de Gastel- nau en besloot een condoleantie-telegram te zenden aan de familie van de slachtoffers van Marseille en een adres aan den Paus. De Castelnau heeft vervolgens een rede ge houden. Uit Berlijn De bond van mijneigenaars en de mijnwerkersbonden hebben bij de onder handelingen, die tegenwoordig op het rijksminis terie van Arbeid plaats vinden, verklaard, dat zij hun afwijzende houding ten opzichte van de arbitrale uitspraak moeten handhaven. Het ministerie van Arbeid zal dezer dagen een be slissing nemen. Uit Wellington Na Australië wordt thans Nieuw Zeeland met een havenstaking bedreigd. De havenarbeiders nemen geen genoegen met de uitspraak van het scheidsgerecht betreffende hun looneischen. Het Joodsche Telegraaf Agentschap meldt uit Kairo, dat Abd el Krim door invloedrijke Egyptische mohammedanen op het mohammc- daansche congres als Kalief zal worden candidaat gesteld. Binnenland. De candidaatstelling in de S.D.A.P. Op het jongste partijcongres kwam een af gevaardigde met de klacht, dat de afdeelingtn en de leden bij de candidaatstelling van de Tweede Kamer, in de S. D. A. P. zoo weinig medezeggenschap hebben. De voorloopige lijst wordt door den Partijraad samengesteld. In dien Raad zitten een groot aantal belanghebbenden. En nu-mogen de leden in de afdeelingen over fbe voorloopige lijst wel stemmen, maar een ieder weet, dat het advies van den Partijraad van zoo veel invloed is, dat eenige verandering in dc volgorde der candidat.cn of het naar voren bren gen van andere candidaten practised vrijwel is uitgesloten. De afgevaardigde achtte dien gang van zaken alles behalve democratisch. De candidaatstelling moest z. i. van onder op gebeuren. En de belanghebbenden zelf de Kamerleden moeten hierbij niet het hoogste woord spreken. Wij waren eenigszins benieuwd, schrijft „de Tijd", wat de congresvoorzitter, die het beleid van het partijbestuur moest verdedigen, op deze gegronde critiek zou antwoorden. De heer Vliegen gaat voor 'n klein gerucht niet, op den loop Hij kent zijn Pappenheimers en hij weet, dat zij zich gemakkelijk in den hoek laten druk ken. Het antwoord van den heer Vliegen was dan ook heel erg vrijmoedig ,,Hct is niet waar, dat de candidaatstelling op mei-democratische wijze is geregeld. Ik daag een ieder uit, een beter, democratischer stolsel aan de hand te doen. We zullen een fijne medalje voor hem laten maken." Terloops deelde de oolijke voorzitter zoo langs zijn neus weg mede, dat de Partijraad 59 leden telt, onder wie slechts 31 Kamerleden (11 van de Eerste en 20 van de Tweede). En de heer Vliegen acht dit volkomen in orde Misschien mogen wij ter adstructie van den vriendelijken congres-voorzitter even mede- deelen, dat in de R. K. Staatspartij de Kamer leden absoluut geen 'invloed kunnen uitoefenen op de candidaatstelling. De voorbereiding ge schiedt bij ons door een adviseerend college, dat ook ongeveer 60 leden telt en waarin, behalve de voorzitter, geen enkel Kamerlid zitting heeft. Wanneer een lid van het adviseerend college ernstig in aanmerking komt voor het Kamer lidmaatschap, moet hij, nog vóór het politiek advies wordt uitgebracht, voor het lidmaatschap van het, college bedanken. Zoodat de belangheb benden niet den minsten invloed op de candi daatstelling kunnen uitoefenen. liet is ons niet om de beloofde medalje te doen, maar als de heer Vliegen werkelijk naar een beter „democratischer" stelsel zoekt, dan kan hij dit tegen betaling van een dubbeltje bij den secretaris der R. K. Staatspartij (mr. F. Teulings te Den Bosch) zich, aanschaffen. Een beter stelsel is er dus. Het is alleen maai de vraag, ol' de S.D.A.P.-sche Kamerleden in den partijraad, die elkaar op hun zetels vast schroeven, het democratische stelsel der R. K. Staatspartij zullen durven overnemen. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Het 2-jarg zoontje van den' heer V. te Voorburg ;s Maandagmorgen, tijdens een korte afwez'ghe'd van zijn moeder, m een tobbe met heet waschwater gevallen en g'ster aan de gevolgen daarvan overleden. De 78-jar'ge weduwe C. A. V„ d;e eerg;s- teravond bij het ongeval met de motorbrandspuit op den hoek We:marstraatKonmgm Emma- kade ;n Den Haag ernst'ge kwetsuren kreeg, 'S van morgen in het ziekenhuis overleden. De „doofstomme". De ongelukkige 53-jarige zamelde geld in de Parkbuurt, te Am sterdam in. Hij kreeg nogal wat, want men had medelijden met den man, die verteldeNeen, hij vertelde, niets, hij toonde een brief, waarin hij had geschreven doofstom te zijn. De po i u was zoo wreed aan 's mans inzamelpar ij ten einde te maken en het bleek haar, dat uj ei ege kon praten en hooren als hem i a zoo e pas kwam. Een potentaatje. In het „Wkbl. van het Recht" vinden we het volgende ingezonden stuk van mr. J. A. van der Lee te R'dam Donderdag 5 Fcbr. anno 1925 roept in de gemeente A mei de de dokter, een zeer achtens waardig man, mijn hulp in, omdat hij door den gemeenteveldwachter met arrestatie wordt be dreigd, indien hij zich niet onmiddellijk naar'de woning van den burgemeester dier gemeente begeeft, ten einde aldaar door burgemeester en wethouders te worden vërhoord. Ik ga met den dokter naar diens woning en inderdaad, vijf minuten later vervoegt de veld wachter zich daar met de mededeeling, dat de dokter onmiddellijk bij den burgemeester ont boden wordt; bij weigering heeft hij last den dokter „mede te nemen." Op mijn vraag: wat ei- aan de hand is en welken rechtsgrond dit bevel heeft, antwoordt de veldwachter dat de burgemeester van meening is dat de dokter hem 'tegenwerkt en dat hij zijn bevoegdheid ontleent aan des burgemeesters bevel. Nadruk kelijk wordt geconstateerd dat mijn cliënt weigert vrij willig mede te gaan en dit gedwongen en slechts in gezelschap van mij doet In de woning van den burgemeester gekomen, worden wij door don veldwachter aangediend. Na eenige oogenblikken komt de burgemeester de trap afstormen, rent naar de voordeur, rukt deze open en beveelt den veldwachter mij de deur uit te zetten. Ik tracht iets in het midden te brengen, doch de deur valt reeds achter mij in het siot en mijn cliënt en ik zijn gescheiden. Van half negen tot kwart voor elf is mijn cliënt door het college van B. en W. verhodrd, waarbij naar mijn cliënt mededeelt de veldwachter als secretaris fungeerde. Na afloop van dit verhoor moest cliënt den burgemeester zijn eerewoord geven dien nacht zijn woning niet te verlaten, daar hij anders in het cachot zou worden gestopt. Bedenk ik dat de eenige dokter in dit afge legen dorp de meest, onmisbare mensch is en dat deze burgemeester nog maar enkeleweken zijn ambt bekleedt, zoo moet. mij de vraag van de lippen of in de gemeente Ameide het gezag is gelegd in handen van een burgemeester, aan wicn onder meer art. 157 en 158 van de Grond wet onbekend zijn, óf hoe op andere wijze deze handelwijze kan worden verklaard. K n o e i e r ij e n. De marechaussee te Ter- neuzen heeft een onderzoek ingesteld naar be weerde knoeierijen gedurende de bietencampagne van het afgeloopen jaar bij de leveranties van bieten aan de Paulina en Koninginnehaven te Biervliet. Gebleken is dat verscheidene voeren bieten op de weegbriefjes als geleverd zijn ge noteerd, waarvan de le-ering niet geschied is, en dat een en ander mogelijk ij geweest ten ge volge van een onderlinge afspraak tusschcn den „voerenweger" en den „tegenweger", in welk complot ook de chefweger was betrokken. Op deze wijze kon een groot bedrag ten nadeele van de Verschillende suikerfabrieken worden ver duisterd. De marechaussee heeft acht verdach ten aangehouden en aan de justitie te Middel burg voorgeleid, van wie drie zijn aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring. Italië'? verliezen in den oor- 1 o g. Het blad „U Mondo" publiceert nieuwe cijfers omtrent de verliezen door Italië in den groot,en oorlog geleden, blijkbaar ter overweging van credietverstrekkende landen. Volgens deze gegevens bedroeg het aantal Italianen, in den oorlog gedood 1.000.000, gewond werden 800.000 waarvan 500.000 invalide bleven. Bij het sluiten van den wapenstilstand werden de verliezen van Italië slechts op 450.000 man gesteld. De oor logskosten worden thans berekend op 31.000.000 lire. Een droeve statistic k.^De mijn ramp van de schacht „Minister Stein bij Dort mund, die 135 menschenlevens heeft gekost, is nog bij lange na niet de ergste, waarvan de an nalen van den mijnbouw der laatste halveeeuw gewagen. Werpt men een blik op de ongelukkenlijst van den ondergrondschen arbeid, dan zien we, dat verre weg de vreeselijkste ramp, ooit in eep mijn voorgekomen, die is geweest welke in Noord-Frankrijk, in de mijnen van Courriéres, plaats vond (10 Maart 1906), Daarbij verloren 1099 menschen het leven. In de tweede plaats komt de catastrofe op de Rabbod-mijn bij Hamm in Westfalen (12 No vember 1908) welke 348 dooden eischte. Bij de ramp in de mijn Camphausen (Saargebied) op 1718 Maart 1855, lieten 180 mijnwerkers het leven, en bij de mijngasontploffing op 28 Januari 190,7, in de schacht Reden, eveneens in het Saargebied, kwamen 150 arbeiders om. Dan komen achtereenvolgens de ongelukken in de mijn Carolinenglück (17 Febr. 1898) met 116, Lotharingen 1—11 (8 Augustus 1922) met 114, Mont-Cenis (20 Juni 1921) met 85, Westfalia (19 Aug. 1893) met 62, Hibernia (23 Jan. 1891) met 57, Consolidation (24 Sept. 1886) met 56 en Hibernia (8 Juni 1887) met 52 slachtoffers. De ramp van de minister Stein" neemt in de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5