DAGBLAD WOOR SCHIEDAM £JV OMSTftEKEM* alleen in pakjes FEUILLETON. Het geheim van het moeras. WYBEI3T 48ste Jaargang, Zaterdag 21 Februari 1325 Sa. 14101 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Abonnementen per 3 maanden post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers met Officieel Kerltbericht 10 ets. Intercommunaal 85. Postbus 39. 2.70, per week 20 cent, franco per cent. Zaterdagavondnummer Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag' toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 hij doodf 100 bij verlies duim; 160 bijverlies van een wijsvinger; f labij verlies van eiken anderen vinger, pc verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz bank S van een Scfaiedsm Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij ef krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Oemeentebestunr. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 16 Februari 1925 VERGUNNING VERLEEND aan A. VAN MEURS tot uitbreiding van de slachtplaats in het pand Lange Achterweg 24, kadaster Sectie B. No. 1036, met een rookerij en kokerij van vleesshwaren. Schiedam, 20 Februari 1925. Rultenk»ds«h Nieuws, PRUISEN. Marx weer ten val. In den Pruisischen Landdag is gister het nauwelijks tot stand gebrachte kabinet-Marx met 221 stemmen der rechtsche partijen en de com munisten tegen 218 stemmen van het Centrum, de sociaal-democraten en de democraten ten val gebracht. De beslissende stemming was die over de ver klaring, waarmede de voormalige Rijkskanselier Marx eergisteren zijn kabinet aan den Landdag had voorgesteld. Onmiddellijk te voren hadden in de zittingszaal stormachtige tooneelen plaats gehad, toen de sociaal-democratische afgevaar digde Heilmann de sprekers-tribune besteeg om de aanvallen der rechtsche partijen in verband met het Barmat-schandaal af te weren. Heilmann die zitting had in de raden van toezicht van ver schillende Barmat-ondernemingen, had Barmat reeds in de commissie van onderzoek uit den Pruisischen Landdag als zijn vriend verdedigd en de rechtsche partijen ontvingen hem gister met een oorverdoovend kabzal, zoodat het Heilmann onmogelijk was, zich verstaanbaar te maken. Vijf minuten lang trachtte de voor zitter tevergeefs de rust te doen terugkeeren, waarna de zitting moest worden geschorst. Toen Heilmann na de heropening een half uur later wederom het woord kreeg, ging hij tot het offensief over. Hij hield den Deutsch-Völkischen voor, dat de Direktor Grützner, die aan het hoofd had gestaan van de gefailleerde bank der Deutsch Völkischen, wegens 2000 gevallen van bedrog door den officier van justitie wordt vervolgd. Aan de Duitsche Volkspartij vroeg hij, of haar leider Stresemann niet van den bekenden spTri- tus-smokkclaar Weber belangrijke sommen had gekregen voor partij-doeleinden. De rechtsche partijen kunnen op deze aantijgingen niets anders antwoorden, dan dat men het resultaat van het gerechtelijk onderzoek moet afwachten. Daarna volgde de stemming, waarbij de re- geeringspartijen in de minderheid bleven. Eenige hunner afgevaardigden waren ziek, terwijl twee Centrumafgevaardigden, namelijk Von Papen en Loenartz, niet aan de stemming deelnamen. De Centrumfractie besloot daarop met algemeene stemmen, van deze beide afgevaardigden die op den rechtervleugel der partij staan te verlangen, dat zij hun mandaat neer zullen leggen. Verder heeft de fractie besloten aan de tot dusver ge volgde politiek vast te houden en Marx bij de nieuwe verkiezing voor een Pruischen minister- 56) ,,0, ik was ellendig genoeg om dit te doen, maar hij heeft mij door zijn bediende buiten de deur laten zetten, want hij vreest mij nu niet meer. Ik heb namelijk geen bewijzen en Fiederik Dorenberg is niet meer zooals toen in leven. Wat zou ik, de arme boekhouder, nu tegen den rijken en aanzienlijken heer Armbrecnt kunnen begin nen 1" ,,U ziet dus dat het een vruchtelooze on derneming zou zijn, aie half Vergeten dingen nog eens aan den dag te brengen." „Wat Wilt u ook afstand doen van een vol doening, die „Antwoord mij nog op één vraag," viel de vreemdeling hem in de rede. „Wat is er van Helene Dorenberg geworden Heeft Armbrecht de belofte vervuld, die bij eens aan haar vader gedaan heeft „Ik weet niet hoe de zaken in Armbrecht's huis staan, maar ik zag de jonge dame toch voor enkele dagen nog in zijn rijtuig in gezel schap zijner dochter. De yreemdeling slaakte een zucht van ver lichting, alsof hem eindelijk de last van een jjwaren twijfel aan het hart gewenteld was. president opnieuw candidaat te stellen. Marx heeft zich bereid verklaard, bij deze verkiezing opnieuw een eandidatuur te aanvaarden. Ook de andere, coalitie-partijen, waarop het heden ten val gebrachte kabinet-Marx steunde, hebben besloten hem opnieuw tot minister-president te verkiezen. Waarschijnlijk zal de verkiezing op 4 of 5 Maart a.s. plaats vinden. Bij de rechtsche partijen is men overtuigd, dat binnenkort nieuwe algemeene verkiezingen zullen plaats vinden. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Van welingelichte Amerikaansehe zijde ver luidt, dat Kellogg den omvang van het program der ontwapeningsconferentie van liet resultaat zijner sondeeringen in de Europeesche hoofd steden en in Tokio zal laten afhangen. Als minimum-program, dat instemming zou moeten vinden om liet succes der conferentie te ver zekeren, beschouwt men va» Amerikaansehe zijde, de gelijktijdige beperking van het aantal duikb'ooten, kruisers en duikbootjagers, terwijl van Engelsche zijde daarnevens de wensch is te kennen gegeven, dat ook een beperking van de bewapeningen in de lucht op liet program zal worden geplaatst. Borah zou bereid zijn, ook de algemeene ver mindering der landlegers in aanmerking te doen komen, doch daarop schijnt weinig kans te zijn. Als tijd voor de ontwapeningsconferentie heeft men tot dusver de tweede helft van Au gustus en een datum omstreeks einde October aan de hand gedaan. DUITSCHLAND. In den Rijksdag is gister in behandeling ge komen het regeenngsmemorandutn over de Roercrediteen, schadevergoedingsverplichtingen en schade der particuliere nijverheid in Roer- en Rijngebied. Verbonden daarmee waren de com munistische en socialistische vootsrellen tot instelling van een commissie van onderzoek naai de Roercrtdieten, welke tenslotte werden vaard. aan- RAAD VAN DEN VOLKENROND. De agenda is verschenen voor de drie-en* dertigste vergadering van den raad van den Volkenbond, die 9 Maart te Genéve zal' aan vangen. Minister Chamberlain, die zeif hier ver wacht woröt, is aan de beurt het voorzitterschap te beldeeden. Overeenkomstig de te Rome ge nomen beslissing staat de bespreking van het vredesprotokol van de vijfde Volkenbonds vergadering vooraan op de agenua, ook al mocht Chamberlain, zooals men ook bier vermoedt, wel weer opnieuw uitstel van behandeling ver zoeken, zoo zal het toch ook thans wecler niet zonder eenige gedachten wisseling vergezeld gaan. Interessante discussies in een verga dei ing achter gesloten deuren staan ook te wachten van de behandeling van het rapport der permanente militaire commissie van advies inzake de vraag wat den Volkenbondsraad te doen staat inciien een rapport van een commissie van onderzoek tot de gevolgtrekking komt dat een der over wonnen volkeren de ontwapeningsvoorschriften niet is nagekomen. Het rapport van de eerste opiumconferentie zal ook reeds behandeld wor den. Natuurlijk staan ook weder de rapporten van de financieeie commissie en van de com missarissen-generaal Zimmerman en Smith over het financieel herstel van Oostenrijk en Hongarije op clc agenda."Het opvallendste is echter dat ook de Duitsche memorie van December over ae mogelijkheid van Duitschlands toetreding tot den Volkenhond uitdrukkelijk op de agenda is geplaatst. BELGIE. Gistermiddag heeft minister Theunis in de Belgische Kamer een verklaring afgelegd, wat betreft de agenda van de Kamer. Hij zeide, dat door een vrij groole meerc ei- heid is besloten, dat na de behandeling van de wet betreffende de traetementen, de kwestie van het vrouwenkiesrecht voor de provinciale verKiezingen aan de orde zal komen. Ik stel voor, zeide de premier, dit bèsluit. na te komen, doch het debat over deze kwestie op een gegeven oogenbhk te onderbreken, ten einde te stemmen over eenige kleine onderwerpen van dringenden aard. Daarna zal men uitmaken, of het debat over het vrouwenkiesrecht moet worden voort gezet. Men legt deze verklaring uit als een aankon diging, dat de Kamers over een week of drie zullen worden ontbonden. In sommige kringen verwacht men, dat de kamerontbinding tusschcn 5 en 10 Maart zal plaats vinden. is een welluidende stem van groot belang. Ge bruikt daarom vóór het zingen en spreken de verfrisschende 666 12 Dit document is, ter bestudeering, doorgezond» n aan den generalen staf. Uit Berlijn Volgens berichten uit Rcral is »p een buitengoed nabij het Peipüsmeer een wapendepót gevonden, bevattende 132 bommen .van Russisch systeem. Boeren ontdekten toevallig dezen voorraad, welke eerst kort geleden moet zijn verborgen. Uit Bern De commissie uit den Stenden- raad heeft eenstemmig de. Fransch-Zwitsersche arbitrage-overeenkomst voor de kwestie dei- zones, goedgekeurd. ENGELAND. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 220 tegen 153 stemmen het Labour-voorstel verworpen, strekkende tot. uitbreiding van het vrouwen kiesrecht. ALLERLEI. Uit Londen: Uit Parijs wordt gemeld, dal royalisten, als kellners vermomd, gisteravond geprobeerd hebben, een feestmaal ter eere van den oud-premier Caillaux gegeven, in de war te, sturen. Deze poging mislukte. Herriot was niet aanwezig de regeering werd op het feestmaal vertegenwoordigd door twee onderstaatssecretarissen. Uit Washington De arbiters van de gemengde Duitsck'Amerikaansehe commissie in zake de vorderingen van Amerikaansehe burgers, die afhankelijk of nakomelingen zijn van Britsche onderdanen, die door hel in den grond boren van de „Lusilania" den dood hebben gevonden, heeft beslist, dat Duitschiand verplicht is, scha deloosstelling te geven. Uit BerlijnDe Russische gezant te Rome Joerjenew heeft beweerd, dat de beslis sing van den gezantenr-ad, waarbij Roememë's soüvereiniteit over Bessambië erkend wordt, voor Rusland geen waarae heeft. Roemenië w eet zelf wel, dat het Bessarabië slechts tijdelijk bezet neeft. Uit Wellington De havenarbeiders heb- Len het werk op de „Rotorna" licivat. Waar schijnlijk is thans het geheele conflict bijgelegd. Uit BrusselDe Belgische regeering heeft een afschrift ontvangen van het rapport van de intergeallieerde militaire commissie van contröle. Staten-Geuer&tti. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 20 Februari. Voortgezet wordt de behandeling van de wij ziging van het Regeeringsreglement voor Ned,- Indië. Minister De Graaf zet zijn gister afgebro ken rede voort. De regeeringsvoorstellen zijn gericht op de tegenwoordige, zoowel als op de toekomstige eischen. Spreker betoogt dat in Indië voor een federa listische staatsorganisatie geen plaats is. Daar geen maatregelen in overweging zijn gege ven, practischer dan het ontwerp, beveelt spre ker dit aan. De heer Oud (V. D.) repliceert. De heer Albarda (S. D.) trekt zijn eerste amendement betreffende de verantwoordelijk heid van den G. G. in. Inderdaad heeft de Mi nister gelijk, dat deze aangelegenheid reeds vol doende is geregeld. Met verbazing heeft spr. net amendement Febcr-Gerritsen gezien. Het beetje zelfstandigheid dat den Volksraad werd gege ven wordt nog teruggenomen. Mej. Van Dorp (Lib.) repliceert en be toogt dat het budgetrecht het belangrijkste is en dat dit het laatste is dat aan een volk gege ven moet worden. De heer Dresselhuys (V. B.) repliceert. De Minister antwoordt nog kort. Op de be langrijkste punten zal hij bij de amendemen ten gelegenheid hebben terug te komen. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Dan is aan de orde de interptdlatie- Weitkamp inzake den toestand in de Overwijsel- sche en Drentsche venen. Een hevige strijd scheen zich in zijn binnenste te voltrekken. Toen hij de spanning gewaar werd, waarmede Wendland hem aanzag, legde hij zijn hand op de schouder van den boekhouder en zei „tl vraagt mij of ik voldoening zal eischen voor hetgeen mijn nroeder aangedaan werd en mijn antwoord luidt„Neen Wat Armbrecht tegen zijn zwager misdaan heeft, moge een hoogeren Rechter overgelaten blijven, maar ik zou tegen Dorenberg's kind wreedaardig handelen, als ik nu den vergeten naam van clenoverledene nog eens naar voren bracht, om alleen persoonlijke wraak te be vredigen. Ik ben een arm man, maar ik wil het weinige wat ik bezit gaarne met u deelen, om uw oogenblikkelijken nood te verzachten. U heeft dus geen reden meer om ter wille van uw voordeel die oude historie op te rakelen. Laat de vergelding met gerustheid aan den Hoogeren Rechter over, die goed en kwaad beter tegen el kaar weet op te wegen dan wij kortzichtige men- schen." Wendland's verbazing over deze onverwach te wending was in geenen deele verminderd maar hij kwam er niet toe die nomaals uit drukking te geven, want hijgend en blazend kwam vrouw Ilabermann nu met de borstlhee, die zij eigenhandig had gereekt gemaakt. „Hier, mijnheer Wendland, dit moet u drin ken. Erg hongerig schijnt u intusschen niet te zijn, of hebben mijn eieren en ham u niet ge smaakt. „Toch wel, vrouw Habermann, ze zijn uit stekend. Ik heb echter werkelijk niet veel eet lust. Jk ben alleen erg moe en uitgeput en als u inderdaad zoo goedhartig wilt zijn mij een onderkomen te verschaffen „Kom, maak u daarover maar niet zooveel drukte, anders zou ik er ton laatste nog spijt van krijgen. Drink uw thee en maak dan maar dat u naar bed komt. Daar is u het beste be zorgd." Wendland kwam haar bevelen getrouw na. Met moeite en veel hoesten werkte hij den heeten, weinig smakelijken drank naar binnen en stond toen langzaam en moeilijk op om zich te bed te begeven. „Goeden nacht, mijnheer" zei hij, „morgen zullen wij verder over deze zaak spreken." .«Ook Dorenberg was opgestaan en had naar zijn valies gegrepen. „Het is laat, waardin ik hoop dat mijn kamer intusschen gereed gemaakt is. Wil u mij er heen laten brengen „Och, die kunt u wel alleen vinden. Op de eerste verdieping de tweede deur rechts. Neem u echter in acht, dat u het hoofd niet stoot aan de balken. Wij hebben hier nog geen portalen en vleugeldeuren." Zoo haastig als haar lichamelijke omvang het gedoogde, begon zij nu aanstalten te maken voor haar eigen nachtrust. Met een kleine hand lantaren lichtte zij in alle hoeken van het voor huls. Toen opende zij de buitendeur om nog een blik op de straat te werpen, vóór zij de poorten van den „Blauwen Leeuw" sloot. De reeks verrassingen was echter Voor de wak kere vrpuw nog niet ten einde. Op de onderste der steile stecnen treden zat', in elkaar gedoken, een donkere vrouwelijke gedaante. „Hola, wat is dat riep vrouw Ilabermann met al 'de verontwaardiging, waartoe zij in staat was. „Heeft de „Blauwe Leeuw" op zijn oude dagen zulk een uitlokkend aanzien gekre gen, dat de vagebonden op hem toefladderen als de muizen op het lichtWil je wel eens maken dat je weg komt V' „Vergeef mij" sprak een zachte stem. „Ik ga al. Ik was van vermoeidheid hier in elkander gezakt." Daarbij omklemde haar handen het roestige ijzeren hek, alsof zij haar voeten niet toevertrouwde den geheelen last van haar lichaa te dragen. „Van vermoeidheid Ja, dat liedje ken ik al. Als men niet bij nacht en ontijd op straat, rondzwierf, zou men nie t. moe worden." Zij hief de flikkerende lantaren omhoog- en staarde ie een smal doodsbh ek gelaat, welks ■voornaamheid en liefelijkheid zelfs op deze Vrouw uit het volk niet zonder uitwerking bleef. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA nimiiiiiuitiiimiiiiiimuiuiiiiiiiiiminünmimüiüinmiiii.iiinmimmii: *1» TABLETTEN Greote doozen 65 Cts. flHHiniiiiiiii!ininminniiinmiiinniimiiniiiiiiniiiiiiiinii v. KOSSEM s „STER-KOFFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1