DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ~F EU ILL ET ON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang; Dinsdag 24 Februari 1925 He 14183 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70,. per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bjj verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz, bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. I Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 8 Januari 192.5 het, verzoek van de N.V. MAATSCHAPPIJ OXY GEN IUM" om definitieve vergunning tot uit breiding van de waterstof- en zuurstoffcnfafcric-k met een luchtzuurstof-installalie en een inrich ting tot het comprimeeren van zuurstof en water stof in de panden Buitenhaven-weg nos. 4850, kadaster Sectie L. Nos. 2220—2221, met 4 elcc- tromotoren van resp. 100, 100, 60 en 60 P.K. drij vende 2 luchtcompressoren, 3 zuurstofcompresso ren, 1 waterstofcompressor en 1 reserve-dito, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 19 Februari 1925 VERGUNNING VERLEEND aan lo. de N.V. OLIE FABRIEK „SCHIEDAM" tot oprichting van een fabriek voor het bewerken van oliën en het pand Westerkade 18, kadaster Sectie M. No. 362, met, 2 electromofcorcn van resp. 7V« en lj2 P.K., drijvende een luchtcöm- pressor en een oliepomp on met een locomobiel van 27 M2, verwarmingsoppervlak <n 2o. het Technische Bureau Ir. F. DUBBEL MAN tot oprichting van een inrichting tot het smelten en vermengen van asphalt in den logger, liggende in de Buitenhaven, kadaster Sectie L. No. 1555 (ged.) achter het pand Hoofdstraat 40/ 42, kadaster Sectie L.No.2047, met een electromo tor van 4 P.K., drijvende een roerinrichting. S c h i c d a m, 24 Februari 1925. Buitenlan&seh Nieuws, IIET DAWES-PLAN. De maandelijksche opgave van den agent- generaal voor de herstelbetalingen wijst uit, dat de ontvangsten in Januari in totaal hebben bedragen 108.317.S07 goudmark (waarvan aan betalingen 103.575.348 goudmark). Het totaal van de eerste annuiteit bedraagt 394.061.255 goudmark. De agent-generaal heeft een kas- depositio bij de Rijksbank van 13.185.106 goud- mark. Volgens de opgave van den agent-generaal Gilbert Parker, waren de totale ontvangsten onder het Dawes-plan in de eerste 5 maanden sinds September vorig jaar in totaal 394.561.255 goudmark, verdeeld als volgt, betalingen in baar uit de opbrengsten der Duitsche buiten- landsche leening 385.191.515 goudmark en ontvangsten uit de terugbetaling van de kosten van steenkool- en cokesleveringen aan België en Luxemburg, welke niet tot de lierstelleve- ringen behoorden 9.389.739 goudmark. De betalingen beliepen in totaal 381.396.148, een saldo latende van 13.581.255 goudmark. De betalingen waren globaal verdeeld als volgt Frankrijk 161.4 millioen goudmark. Engeland 85.1 millioen goudmark. België 38.8 millioen goudmark. Italië 32.5 millioen goudmark. Joego slavië 11.9 millioen goudmark. Roemenië 2.8 millioen goudmark. Portugal 2.2 millioen goud- mark. Japan 1.2 millioen goudmark en Grieken land 953.846 goudmark. 57) „U ziet er ellendig- uit", ging zij opaanmer- kelijk zachteren toon voort. „Maak dus dat u naar huis komt, of" en het medelijden begon reeds zijn strijd met haar knorrigheid „heeft u misschien heel geen onderdak voor den nacht „Neen, en ik heb ook geen geld meer om een nachtverblijf te betalen". „Nummer twee dus en misschien ook wel nummer drie, want die met het valies ziet er ook niet naar uit, alsof hij over schatten te beschikken heeft. Nu, dat gaat dan in éene moeite door. Kom u maar binnen, kleine, u ziet er niet als een slechte viouw uit." i Helena Dorenberg aarzelde nog aan de on verwachte uitnoodiging gevolg te geven en vrouw Habermann die wellicht vreescje, dat dit uit lichamelijke zwakte voortkwam, leg de haar krachtigen arm om de slanke, bevende gedaante en bracht haar half bewusteloos in eigen persoon door de poort van den „Blauwen Leeuw" binnen. „Gegeten en gedronken heeft u onder zulke omstandigheden in de laatste vier-en-twintig uren waarschijnlijk ook niet véél", sprak zij, toen zij Helena op een stoel had doen plaats De agent-generaal heeft eveneens betaald 21.833.004 goudmark voor den dienst der bui tenlandsche Duitsche leening en 22.475.658 goudmark voor bet, onderhoud der verschillende commissies, dé" Commissie van Herstel, de Gontrölecommissie, de Rijnlandcommissie enz. DE MILITAIRE CONTROLE. Het rapport van de intergeallieerde militaire commissie van controle in Duitschland, wordt thans, gelijk reeds gemeld, door de betrokken regeeringen en het militaire comité bestudeerd. Deze commissie zal, naar wordt verwacht, haar rapport aan het einde van deze week aan den gezantenraad overhandigen. Inmiddels wordt tusschen Londen en Parijs niet verder van gedachten gewisseld over den inhoud van bovengemeld rapport en bet bericht, dat de Engelsche minister van Buitenlandsche zaken waarschijnlijk dezer dagen naar Parijs zal gaan, ten einde deze aangelegenheid met, den Franschen premier nader te bespreken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een conferentie over deze kwestie noodig zal blijken, doch dit is iets, waarover Frankrijk en Engeland niet alleen hebben te beslissen. Op het oogenblik is geen besluit genomen, nóch over het tijdstip, nóch over de plaats van een eventueele confe rentie. RIJKSPRESIDENT EBERT. Naar wij vernemen is rijkspresident Ebert lijdende aan een blindedarmontstekingeene operatie wordt dringend noodzakelijk geacht en de bekende Berlijnsche chirurg, Diehl, zou nog hedennacht deze operatie verrichten. Volgens de grondwet moét ingeval van ziekte van den president een plaatsvervanger benoemd worden. Als zoodanig is aangewezen rijkskanse lier dr. Luther. EEN REDE VAN MARX. Het provinciale bestuur van de Westfaalsche Centrumspartij is gister te Hamm bijeengekomen Op de vergadering sprak minister-president Marx over de ontwikkeling van de politieke verhoudingen in het rijk en in Pruisen na de aanvaarding van de Dawes-wetten. Omtrent de ontwikkeling der gebeurtenissen in Pruisen verklaarde Marx, dat hij liet als zijn plicht had beschouwd, zich overal ter be schikking te stellen, waar de partij dit noodig achtte. Hij had cr naar gestreefd een kabinet te vormen, dat rustte op een zoo breed moge lijke basis, van de Duitsch-nationalen af tot de sociaal-dcmoctaten toe. Deze poging is mislukt daar de Duitsche volkspartij de groote coalitie niet meer wcnschte. Hem bleef daarop slechts over een kabinet te vormen uit het Centrum en de democraten. Hij protesteerde er krachtig tegen, dat men dit kabinet een kabinet van de coalitie van Weimar heeft genoemd er was in liet geheel geen coalitie. „Aan Severing houd ik vast", zoo verklaarde Marx, „uit overwegin gen van binnenlandsche en buitenlandsche po litiek." Om den persoon van Severing draait op het oogenblik alles Marx achtte hem op het oogenblik onontbeerlijk en zal zich tegen zijn heengaan verzetten. Hij vroeg, hem iemand te noemen, die zoo in staat zou zijn in het bin nenland de rust te handhaven als Severing. Aan dit kabinet heeft dé landdag zijn vertrouwen ontzegd en daarna is het afgetreden. De vergadering nam ten slotte een resolutie aan, waarin de houding van de Rijksdagfractie nemen, en voor een oogenblik leek het of zij de tweemaal versmade eieren en ham rui voor de derde maal zou aanbieden. Na een blik op het fijne gelaat, dat met gesloten oogen als een verwelkende bloem tegen- de leuning van den stoel was gevallen, trok zij echter den arm, dien zij reeds naar- den schotel uitgestrekt had, weer terug. Uit een kast bracht zij nu in plaats daarvan na lang zoeken een half geledigde flesch wijn te voorschijn cn zij rustte niet vóór Helena een glas daarvan opge dronken en daarbij eenigc beschuiten die. even eens uit den geheimen voorraad genomen waren, gegeten had. Nog veel verwonderlijker dan deze vrijgevigheid was het feit, dal de nieuwsgierige vrouw, om haar beschermeling bij haar ellendigen toestand te ontzien, haar brandend verlangen bedwong cn geen enkele vraag deed naar den naam van Hclene, waar zij vandaan kwam en andere omstandigheden voor zoover zij overigens tot teedere zorg in staat was, legde zij die nu aan den dag, en eerst, toen de geregelde ademhaling van het jonge meisje bewees, dat zij rustig sliep, verliet zij het kamertje dat zij zelf onder veel zuchten in allerijl had gereed gemaakt. „Nu hebben wij het huis gelukkig vol", mom pelde zij, terwijl zij beneden in de gelagkamer dc walmende lamp uitdeed, „en dat wei op een dag, dat wij niet gewoon zijn gasten te krijgen." van het Centrum werd goedgekeurd en de ver gadering haar vertrouwen uitsprak in de Cen trumsfractie van den Pruisischen Landdag. ENGELAND. Zaterdag is de tekst gepubliceerd van een Wetsontwerp betreffende de Tj-ade Unions, dat is ingediend door het conservatieve Lagerhuis- lid Mac Ouisten en den eersten groeten politieleen storm in het nieuwe parlement dreigt te zullen veroorzaken. Het eenige doel van het ontwerp is, te ver hoeden, dat de geldmiddelen der Trade Unions worden besteed voor politieke, doeleinden. Dc Trade Unions mogen volgens het voorstel wel aparte politieke fondsen houden, maar geen lid mag gedwongen worden daarvoor bij te dra gen, hetzij hij zich schriftelijk daartoe bereid heeft verklaard. Tot dusver luidt de wet, dat een lid van een Trade Union, dat niet wenscht hij te dragen aan politieke fondsen, daarvan 't bestuur op de hoogte moet steden anders zal hij ook' daarvoor contributie moeten betalen. Labour-leden beweren, dat liet werkelijke doel van de wet is, de politieke macht van de Trade Unions te verlammen door hen te beroo- ven van de contributies dc* leden, die de Labour- Party niet steunen. De conservatieve leden zijn het over het al gemeen eens met het principe van het voorstel, maar velen zijn van oordeel, dat de maatregel de rechter- en linkervleugels der Lahpur-Party naar elkaar Loc zou brengen, en 't staat reeds vast, dat verscheidene leden van liet kabinet zich krachtig tegen liet voorstel zullen verzetten, dat 6 Maart in het Lagerhuis in behandeling zal komen. DE STRIJD IN MAROKKO. Een communiqué uit Marokko meldt, dat de toenemende activiteit der Rif-Kabylcn, de laatste dagen gemeld, geleid heeft tot een'aan val over een tamelijk groot front tusschen Fondak en BeJAbbas, De Spaansche troepen boden met de hulp v. reserves krachtigen tegen stand. Zij werden gesteund door de artillerie uit de naastbijgelegen posten. De Rif-bewoiurs wer den ten slotte niet aanzienlijke verliezenafge- slagen. De Spaansche verliezen zijn gering. Uit de Westelijke zone valt niets te melden. Primo de Rivera heeft verklaard, dat bo vengenoemde aanval van weinig of geen be tee kenis is. Hij heeft zijn vertrek naar Marokko opnieuw uitgesteld tot begin Maart. AMERIKA EN RUSLAND. Uit Washington verluidt, dat deze week Coo- lidge, senator Borah en de nieuwbenoemde mi nister van Buitenlandsche Zaken, Kellogg niet vooraanstaande leden van den Senaat de voor waarden zullen vaststellen, waaronder Amerika met Rusland over de erkenning der Sovjet-regee ring zou kunnen onderhandelen. Volgens deze berichten acht men iict waarschijnlijk dat. de Senaat zal oischen, dat eerst een commissie van onderzoek, samengesteld uit Amerikaanscbe congresleden en deskundigen, naar Rusland wordt gezonden. ITALIË EN EGYPTE. Ten aanzien van het Italiaansch-Egyptische conflict verklaart men van de zijde der regeering, dat de alarmeerende berichten in Egyptische bladen geheel ongemotiveerd zijn. Juist is, dat HOOFDSTUK XII. Omstreeks denzelfden lijd whip de studeer- luftip van den rechter, met een groen scherm omhuld, haar zacht getemperd licht op zijn schrijftafel. De oude heer, die hier in zijn be haaglijk vrijgezellen-tehuis er nog veel vriende lijker en goedhartiger uitzag dan in de verhoor- zaal, was met. 'n bundel actcn bezig, waarin hij voortdurend met aandacht las. Daarbij blies hij onophoudelijk zulke dikke rookwolken uit zijn pijp, dat het vertrek reeds met dictiten blauwach- tigen nevel gevuld was. Reeds tweemaal was er aan de deur geklopt zonder dat hij het gehoord of antwoord gegeven had. Toen nu echter een aangenaam klinkende mannenstem van den drempel klonk „Goeden avond, ook is het geoorloofd u te storen", toen toonde de rechter zich in het geheel niet onaangenaam verrast, maar stak met een vriendelijken lach den binncn- tredenden de hand toe. „Kom binnen, Guido Ik zit wel verdiept, m den onaangenaamsten arbeid ter were maai je bent ecu verstandige jongen, die met verlangt dat men over honden en paarden met je spreekt. Misschien kunt ge mij helpen eindelijk een lichtstraal in dit ondoordringbare duistei te Als twee goede kameraden schudden zij elkaar de hand toen trok de heer ven Reichenbach den stoel bij den lessenaar. Zijn heldere oogen keken ernstig door de glinsterende brllleglazen. Italië staat op de tenuitvoerlegging van de in 1919 te Londen tusschen Lord Milner en Senator Scialoja gesloten overeenkomst, waarbij de oase Djaraboeb aan Italië werd toegewezen. De Italiaansche regeering blijft bereid, ter zake onderhandelingen te voeren, doch meent geen afstand te kunnen doen van de oase Djaraboeb daar deze oase een belangrijk knooppunt is voor de naar Egypte leidende karavaanwegen en ook boor den stam der Senoessi 'n politiek en reli gieus centrum is, dat Italië in bet belang van de rust in Tripolis moet cóntroleeren. JAPAN. De Japanscbc regeering heeft thans bij het parlement het wetsontwerp ingediend in zake het algemeen kiesrecht, waardoor tien millioen inwoners voor het kiesrecht in aanmerking zouden komen. Het ontwerp bedoelt het kies recht te geven aan alle mannelijke inwoners boven de vijf cn twintig jaar, uitgezonderd aan de hoofden van adellijke families, leger- en ma rineofficieren in actieven dienst, regeerings- ambtenaren, zwakzinnigen, bankroetiers, arm lastigen en hun, die meër dan zes jaar gevange nisstraf hebben ondergaan. Alle mannelijke Jnp.anschc onderdanen boven de dertig jaar, uitgezonderd zij, die behooren tot bovenge noemde categorieën, zullen verkiesbaar zijn voor het parlement. ALLERLEI. Uit New York Ten gevolge van een seinfout in het telegram van Chicago naar New Yoek, werd abusievelijk gemeld, dat generaal Daves in ccn afscheidsrede op de bankiersclub te Chi cago gesproken heeft over de Fransche schul den aan Amerika. Het is echter de bekende Engelsche econoom Si; George Paish geweest, die deze rede heeft gehouden. Uit Washington. De Senaatscommissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden heeft gister het Verdrag van Lausanne goedgekeurd, waarbij de diplomatieke en handelsbetrekkingen tusschen Turkije en de Vercenigde Staten wor den hersteld. Uit Londen Volgens een offieieele opgave kwamen verleden jaar 11851 Joodsche immigran ten in Palestina aan, nl. 4573 mannen, 3856 vrouwen, en 3442 kinderen, terwijl 2037 emigran ten het land verlieten, zoodat de vermeerdering van de bevolking door immigratie netto 9814 bedroeg. Uit Brussel De procureur des konings en de civiele partij hebben cassatie aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis van den flamin gant Remi Deman. Uit CairoBij het onderzoek van de gearresteerde verdachten in verband met den moord op den Sirdar is gebleken, dat de moor denaarsbende zich eenigen tijd geleden, achter een pyramide geoefend heeft in het werpen van bommen. Daarbij werd een hunner gedood en door de anderen in de woestijn begraven. Aan de moeder van het slachtoffer werd met veel geld het stilzwijgen opgelegd, doch zij heeft thans alles verteld. Uit Angora Turkije zal aan de ontwape ningsconferentie van Genéve deelnemen. Uit Rome De oud-minister van Buiten landsche Zaken, Scialoja, zal Italië vertegen woordigen bij de a.s. zitting van den Volken bondsraad. Uit Londen Uit Parijs wordt gemeld, „Freising heeft dus ook vandaag niet bekend Natuurlijk, hoe zou hij daar toe kunnen komen, terwijl hij de schuldige niet is.' „Potstausend, en dat zeg je met een ver trouwen, dat allersbehalve een compliment is voor mijn scherpen blik in rechtzaken En het ergste is, dat ik je in mijn hart maar al te gaarne gelijk zou willen geven. Als de man inde verhoe ren voor mij slaat heeft hij een houdmg en ma nier van spreken, die onmogelijk alleen handig doorgezette comedie kunnen zijn en toch wijst alles wat voor en na de daad gebéurd is op hem en op hém alleen." Hij is niettemin onschuldig en het is zeer ere, dat men hem zijn vrijheid nog steeds niet kan weergeven. Als ik in uw plaats was, oom, dan had ik zijn invrijheidsstelling al reeds bevolen." „En op welk bewijs van zijn onschuld, jonge driftkop Per slot van rekening heeft men toch nog merkwaardiger gevallen van veinzerij bij misdadigers beleefd dan ik en een rechter van instructie heeft met de feiten te rekenen en niét met zijn persoonlijke indrukken en sympathieën. Maar deze feiten pleiten volstrekt niet. beslis send tegen Freising. Naar mijn gevoelen is een ander individu veel zwaarder te verdenken clan hij en ik weet dat men dezen anderen maar al te veel tijd laat om zijn roof 'n veiligheid te brengen." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 5 J j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1