crediteuren beter is dat zij genoegen nemen met een nrnnelijke liquidate dan dat een faillisse ment wordt uitgesproken. Er hebben verschillende crediteuren vergaderingen plaats gehad, die alle zich voor een minnelijke schikking hebben uitgesproken en spr. raadt ook crediteuren hier bijeen aan, dit te doen, al hebben zij natuurlijk het laatste woord. Hij stelde vervolgens voor een comité té benoemen uit. het hoofdbestuur, commissaris sen en crediteuren, om tot een goed einde te geraken. Hierna gaf hij het woord aan den secretaris van den raad van commissarissen, den heer Peters, die zich aansloot bij den voorzitter en mede, deelde dat de commissarissen allee, willen doen om de zaak in deze richting te sturen en belangeloos daartoe hun medewerking zullen verleenen. Vervolgens heeft de heer Perquin, hoofd directeur, een overzicht gegeven van de om standigheden, die aanleiding hebben gegeven tot de bestaande moeilijkheden en gaf daarna een overzicht van den stand der Hanzebank op dit oogenblik. De balans op 31 December jl. komt vrijwel overeen met die van de balans toen de surséance werd aangevraagd. Alleen de post reorganisatie kosten is eenigszins hooger geloopen en bedroeg op dien datum 640.000. Hierna gaf spr. een becijfering van den alge- heelen financieelen toestand. Hij rekent uit, dat het voorloopig tekort op H/2 millioen kan worden geschat, dat echter, zooals hij nader uiteenzette, tot 8V2 9 ton zal kunhen worden teruggebracht. Bij een minnelijke schikking zal minstens aan crediteuren direct 25 pet. kunnen worden uitgekeerd, welk bedrag zal kunnen stijgen tot 40 pet. De directie wil gaarne de eventueel te benoemen commissie bijstaan. Spr. verklaart dat hij zijnerzijds zich geheel belangeloos met de liquidatie zal belasten. Nog deelde hij mede, dat er thans nog geen plan van liquidatie bestaat. De commissie zal met de directie dit plan moeten ontwerpen. Hij zeide ten slotte onder applaus, dat de directie ook in de commissie gaarne' niet-katho- lieke crediteuren zag opgenomen, want het is in het belang van de bank, dat de openbaarheid niet wordt geschuwd. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en het maken van opmerkin gen. De voorzitter, de heer Struycken, stelde thans voor te besluiten tot de benoeming van een com missie. Mr. Francken (den Haag) zeide het faillisse ment te hebben aangevraagd. Hij dacht eerst dat faillissement de beste weg was, doch voelt nu meer voor een minnelijke liquidatie (Applaus). Bij minnelijke liquidatie is er echter gevaar, dat goede debiteuren worden opgekocht door cre diteuren, teneinde zich dan de volle lOOpct. te zien toebedeeld. Nu zegt de hecrPerquin wel,dat er 'if circulaire is gezonden om daarnaa niet mede te werken. Doel spr. is hiet niet gerust op. Naar zijn meening moe ten de crediteuren zelf tegen cessie waken. Spr. heeft een denkbeeld, gevomd om cessie van vor deringen tegen te gaan, dat hij aan het bestuur zal mededeelen. Mr. Sjollema(Rotterdam) waseerst carte blan- ce. Hij is thans van meening, dat oen minnelijke regeling voor crediteuren het voordeehgst is. Mr. Witteman (Amsterdam) bespreekt de voorgestelde samenstelling van de centrale commissie, waarmede hij zich niet kan vereeni gen. Er moet rekening gehouden worden met de beteekenis van elk rayon in verband met de hoegrootheid der bedragen van de crediteuren. Hij wil 12 commissieleden, voor elk half milliocn gulden één, zoodat Amsterdam er dus 3 zal kun nen aanwijzen. Spr. vreest dat we bij een minnelijke liquidatie op groote schaal cessies zullen krijgen. Hij vindt dat de directie daartegen reeds eerder had moeten optreden dan zou het bedrag der cessies nu niet reeds tot f139.000 geloopen zijri. Spr. wil ten slotte liever een faillissement. Mr. Schaapveld (Amsterdam) oud-directeur van de Centrale Hanzebank, in het bisdom Haar- iem, zeide, dat aks Den Bosch en Utrecht niet gevallen waren, de zaken van de Hanzebank Haarlem er ook anders zouden voorstaan. Hij verwijt den heer Perquin, dat hij zijn plan niet eerder gepubliceerd heeft, waardoor heel wat onrust zou zijn voorkomen. De heer Bloem (Hoorn) wil dat aan menschep, die uitsluitend van de rente van hun bij de bank belegd kapitaal moeten leven, de rente wordt uitgekeerd. De heer Perquin beantwoordt de verschillende sprekers. Het meest sympathiek was hem de opvatting van mr. Francken. Hij doet uitkomen dat de cijfers omtrent het percentage der uit- keering eerder aan den lagen dan aan den hoogen kant zijn. Naar zijn meening zal or meer dan 85 pet. uit den boedel kunnen worden gehaald bij minnelijke liquidatie. Hij schetst verder de nadeelen, aan een faillissement verbonden. De commissie, zoo zeide spr. verder, zal den doorslag moeten geven bij de beantwoording van de vraag, of surceance of faillissement gewensebt is. In tegenstelling met wat hij eerst heeft ver klaard zal spr. zich bij een eventueel faillisse ment er niet aan onttrekken om zoo veel moge lijk voor de belangen der crediteuren op te komen (Applaus). Spreker verklaarde wel wensehen gehoord te hebben om tot een faillissement te komen doch voordeelen van een faillissement boven een min nelijke schikking heeft hij niet vernomen. Ern stig raadt hij aan, vooral bekwame mannen in de commissie te kiezen. Tegenover mr. Schaap veld betoogt spreker, dat juist als hij eerder Tnet plannen was gekomen? er onrust zou zijn ont staan. Hij bestrijdt dat er onrust is gekomen. Als dit het gevolg geweest was zou er geen 90 pet. der crediteuren bereid zijn gevonden voor een minnelijke liquidatie. Spreker besluit met als zijn meening te kennen te geven, dat de afwikkeling moet geschieden als was zij een gerechtelijke en met dezelfde recht vaardigheid. Vtrvolgens kwam in stemming een voorstel, om negen leden te benoemen met recht van as sumptie en met volmacht, dat de commissie alles mag doen, wat zij in liet belang van crediteuren acht en dat de commissie 'optreedt alsof tof minnelijke liquidatie besloten was, zoodat, zij zich ook inetdeprocureursin verbinding kan stel len. De stemming had tot resultaat, dat er 9875 stemmen werden uitgebracht en dat gekozen wer den de heere K. I. B. A. de Coster, bezuinigings inspecteur departement van financiën, oud-se cretaris der regeering voor het middenstundscre- diet te 's-Gravenhage, H. A. Jaspers, wascbindu- strieel te Gouda, Kahman, directeur der Neder- landsche Landbouwbank te Amsterdam, S. J. 8. Keesom, accountant te Alkmaar, mr. dr. D. J. I. van den Oever te 's-Gravenhage, J. F. Rekers, werktuigkundige te Haarlem, Bas Remijn, dijk graaf te Nieuwdorp, A. Ruiter, notaris te Groote- brock, mr. H. Schaapveld te Amsterdam en mr. J. R. H. van Schaik, lid van de tweede Kamer e 's-Gravenhage. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Rijkskieskring „Dordrecht.' Van de 33 Kiesvereenigingen in den Rijks kieskring „Dordrecht" hebben er 17 deelge nomen aan de voorloopige candidaatstelling. De heeren G. W. Kampschoer te Monster en C. J. Kuiper te Utrecht werden beiden in 9 Kiesvereenigingen candidaat gesteld de heer G. W. Kampschoer 9 maal als no. 1, de heer C. J. Kuiper 7 maal als no. 1, 1 maal als no. 2 en 1 maal als no. 3. Mevr. BronsveldVitringa werd in 5 kies vereenigingen, prof. Veraart in 4 gecandideerd. Het kiescomité „Dordrecht" (100 leden) stelden de volgende candidaten 1. v. Wijnbergen, 2. Kuiper, 3. Th. Schaep- man, 4. mr. W. Baars, 5. dr. Kortenhorst, ter wijl 100 leden van de kiesvereeniging te Delft een lijst indienden met de volgende namen 1. Kuiper, 2. Veraart, 3. mevr. Bronsveld Vitringa, 4. Guit, 5. Conijn. Op de candidatenlijst der kiesvereeniging te Delft komt de heer C. J. Kuiper eveneens voor als no. 1. „Msb." Spoorwegen. De Nederlandsche Spoorwegen laten een aan tal oude gesloten goederenwagens van 10 ton draagvermogen sloopen. In de plaats daarvan worden nieuwe van 15 ton draagvermogen aan geschaft. Naar men uit Brussel meldt, hebben de Belgisch-Nederlandsche onderhandelingen over het doortrekken van den buurtspoorweg Bres- kens-Eede (Nederlandsch-Belgische grens), tot Maldegem, in de provincie Oost-Vlcanderep, tot een gunstig resultaat geleid. Het nieuwe traject hoopt men spoedig in bedrijf te kunnen nemen. Tegen den woeker. Het bestuur van den Armenraad te 's-Graven hage heeft een commissie benoemd, ten einde een onderzoek in te stellen naar den omvang van het kwaad, door woekerondernemingen aldaar gesticht, en een rapport uit te brengen omtrent middelen tot bestrijding van dit maatschappelijk kwaad. Nederland en Indie. In de gister gehouden zifting der Tweede Kamer is met 47 tegen 29 stemmen aangenomen het amendement-Febcr-c.s., om in artikel I van het regeeringsreglemcnt voor Ned. Indië te bepalen, dat de goüverneür-generaal het bestuur van Ned.-Indië behoort uit te oefenen, met inachtneming van 's konings aanwijzingen. De bedoeling van dit amendement was om de ministerieele verantwoordelijkheid jegens de Sta ton-Generaal te handhaven. Tweede Kamer. De heer Juten heeft thans voor den duur vap de huidige zitting bedankt als lid van de Tweede Kamer. Ds. G. M. Kusters, 'la ndbbu w-special i- teit', komt in zijn plaats in de Kamer. Het handelsverkeer met Rusland. Uit Rotterdam schrijft men aan liet „Hbl." dat, behalve de aankoopen van meel door Rusland, er ook nog partijen zaaigraan voor Russische rekening in ons land worden aan gekocht. Wat den uitvoer uit ons land naai Rusland betreft valt thans nog melding te maken van de verscheping v^n een partij van 5000 ton suiker, die in Rotterdam wordt geladen. Overi gens gaat er weinig om den laatsten tijd. De invoer uit Rusland blijft, nu er geen graan komt en nu het seizoen voor houtverschepingen voorbij is, in hoofdzaak beperkt tot lijnzaad. Af en toe komt er een schip met een dergelijke lading. Dezer dagen arriveerde te Rotterdam ook een Russische schip, geladen met soya-olie. De houtaanvoer is in het afgeloopen seizoen nog al levendig geweest. Behalve veel pap:er- hout was er ook weer een vrij groote aanvoer van mijnhout. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Wijziging. Van B. en W. is heden nog bij den Raad inge komen het volgend schrijven Naar wij vernemen zal het door het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op prijs gesteld worden, indien in de verordening tot heffing van keurloonen enz. welke door Uw Raad onder dagteekening van 9 December 1924 is vastgesteld, de navolgende wijzigingen worden aangebracht. Als derde lid van artikel 1 ware in te voegen een nieuw lid, luidende als volgt „Het keurloon is evenmin verschuldigd voor de keuring van gestorven en in nood gedoode slachtdieren, welke worden afgekeurd". In artikel 2 waren in plaats van „keurloon" te lezen „keurloon, waaronder mede verstaan wordt het recht op het onderzoek van vleesch, bedoeld in artikel 8, eerste lid derVleeschkeuringwet 1919 S. 524." In de artt. 2 en 4 in plaats van „paard en ezel" en „paarden en ezels", te lezen „eenhoevig dilr" en „of eenhoevige dieren". Waar onzerzijds tegen deze wijzigingen geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer Uw Raad voor te stellen deze wijzigingen in genoemde verorde ning aan te brengen en de Verordening tot hef fing, zoomede de Verordening op de invordering van keurloonen, enz. opnieuw vast te stellen. Daarbij waren dan tevens in art. 7 de woorden „het keurloon" te veranderen in „deze rech ten". Uitvoering „Kinderzangkoor". De eerste uitvoering van het „Kinderzang koor" dirigent de heer Ko de Keijzer, gisteravond in den B.K. Volksbond gegeven, heeft stormen derhand de groote en blijvende sympathie van alle aanwezigen en dat waren er zeer vele weten te veroveren. De heer Wychers leidde den avond met een woord van welkom en verklaring in. 't Kinder zangkoor, zeide hij, was pas in Oct. 1.1. opgericht en reeds zoo rijk aan leden, dat men gedwongen was geweest 't in tweeën te splitsen, 'f Omvat 250 kinderen, kleinere en wat grootere, waarvan er gisteravond ca. 130 present waren en de overi gen zich de volgende week Donderdagavond zul len laten hooren. Spr. bracht hulde aan den kra- nigen dirigent en deelde tenslotte nog mede, dat voor deze eerste uitvoering verschillende hoof den van scholen speciaal waren uitgenoódigd, verder de inspecteur van'LL.O.,dic echter bericht van verhindering had gezonden en ook de wet houder van Onderwijs, die eveneens op sympa thieke wijze zijn wegblijven had moeten veront schuldigen. 't, Program, wat wij hierop te hooren kregen, getuigde al dadelijk, dat de vele bemoeiingen van den dirigent met rijke vruchten waren beloond. Zoo vrij en lief stonden daar die kleinen te zin- geh, dat je hart open moest gaan, al ware 't, ook nog zoo bedrukt geweest.Allemaal echte Holland- sclie liedjes schalden er uit hun kelen, frisch, levenslustig en toch zeer beschaafd. Wat een geduld en opoffering moet 't den dirigent ge kost hebben, om reeds na een half jaar, langer betstaaL 't, koor nog niet, 't zoover te krijgen. Van de vele nummers van '1 repertoire noemen wij met name 't schoone liedje van Cath. v. Ren- nes „Wees gegroet, volschoone lentetijd," „Schommelliedje", bewerkt door Ko de Keyzer, do bekende cantate van Richard Hol „In den zomer uit", 't inslaande „Kikkerlied" van Jos Reekers en de heerlijke cantate van Hendriea van Tussenbroek „Prins Lente", welke alleen door de wat oudere meisjes keurigwerd gezongen. Mevr. Overman-Zöilner, uit Rotterdam speel de de pianobegeleiding, terwijl eenige heeren 't accompagnement hier en daar nog met strijk- muzick verrijkten. Leerlingen van den heer de Kéyzer zetten vóór en na de pauze't program in met een aardig vioolnummer. Wij rneenen, dat de dirigent en de verdere leiders'en leidsters van het koor over deze eerste uitvoering meer dan te vreden kunnen zijn. „Allerzielen" Door den heer G. Korpel is in de heden gehou den Raadszitting den Burgemeester de volgende vraag gesteld Is het juist dat aan het Tooncelgi zeischap W. van der Veer geweigerd is een opvoering te ge ven van „Allerzielen" tooneelspel van Heyer- mans en in dien dit zoo is wat zijn de motieven geweest voor deze weigering. In de volgende vergadering zal de burgemees ter antwoorden. Gev. en verk. onroerende goederen. Veilingen, 17 F e b r. Notaris D. Boddeus. Perc. I. Een gunstig gelegen winkel- en woon huis met bakkerij open plaats, erf en achteruit gang, aan de Hoogstraat Nr. 142, Geveild voor 10200. Perc. 2. Een gunstig gelegen pand, bekend als Maison van der Heiden, met open plaats, erf en achteruitgang, aan de Hoogstraat, groot 89 centiaren Geveild voor 10200. Perc. 3. Een huis met erf en open grond aan de Zwaansteeg Nr. 9. groot 32 centiaren. Geveild voor 800. Perc. IV. Een pand, beneden ingericht voor autogarage, met afzonderlijke bovenwoning en erf aan de Zwaansteeg Nr. 1, groot 44 centiaren. Geveild voor 1250. Notarissen D. B o d d e s e m M r. C. v. d. Ven (E n s c h e d Perc. 5. Een woonhuis met erf aan de villa straat Nr. 8. te Schiedam, groot 75 centiaren. Geveild voor 3100. Afslag 6 Maart. .Jubileum. Dinsdag a.s. is het 35 jaar geleden dat de heer J. v.d. Spek in dienst trad bij de firma Kramers, alhier. UIT ROTTERDAM. De verkeerde in de doos. Zeven weken geleden werd in de gevangenis te Rotterdam in bewaring gesteld W. H. Het kwam de politie echter ter oore, dat het niet de echte W.ll. was en dat deze verblijf hield in een pand in de omgeving van de Electrische Spoor. Dit bleek juist en de echte W.H., een zeer bekende Zeedijker uit Amsterdam, die nog een vonnis te goed had van twee maanden we gens verzet tegen de politie te Amsterdam werd gearresteerd, Hij vertelde toen, dat zijn vriend G. H., het vonnis voor hem zou opknappen en van de twee maanden nu al 7 weken had ge zeten. De echte W.H. werd daarop naar de gevangenis overgebracht en zal nu zijn tijd moe ten uitzilten. Vermoedelijk zal G.II. wel een aardige duit betaald hebben voor den vrienden dienst. Gemengd Nieuws. Brand te Almelo. Vannacht is een blok van vierwoningen aan de Borriselustraat te Almelo toebehoorende aan de dames Ostenkoppe- le, uitgebrand. Alles was verzekerd. Auto-ongeluk. Terwijl de goed verlich te autobus van de Maasbuurt Spoorwegen, rij dende tusschen Steil en Venlo, op den Rijksweg in de nabijheid van Tegelen stopte, werd ze aangereden door een met groote snelheid van achteren naderenden luxe-auto, die weer ge volgd werd door een anderen auto. De luxe-auto werd gedeeltelijk vernield. Van de tweede, die tegen een boom geslingerd werd, bleef zoo goed als niets heel. De inzittende 8 dames en heeren werden uit de auto geslingerd en allen in meerder of mindere mate verwond, levensgevaarlijk echter geen enkele. De Lolaal vernielde auto was niet verzekerd. A|u tobus te water. Gistermiddag om streeks half twee is een autobus van Lekkerkerk naar Gouda nabij de spoorweghalte bij het Bei- ersche aangereden door een luxe-auto, die uit de richting Stolwijk kwam. De autobus waarin 7 personen zaten, geraakte te water. Alle passa giers, onder wie de burgemeester van Berkcn- woude, de heer Gautier, zijn gered verschillende zijn vrij ernstig aan het hoofd gewond. Storm op de E n g e 1 s c li e kust. Gisternacht heeft aan de Engelsche kust op nieuw een hevige storm gewoed, die gepaard ging met zware regens en, blijkens de waarne mingen van hel meteorologisch instituut te Dover een snelheid van56 mijlen per uur bereikte. In verscheidene kustplaatsen is ernstige schade aangericht. De beroemde wandelpier te Portcawl is geheel vernield. Stortvloeden meer van dan zeven meter hoogte sloegen over de pier en ver brij zelden du peilers, zoodat het bovengedeelte iTistortte. In het visschersdorp Porthleven aan de kust van Cornwales, zijn de zeedijk en de weg naar de haven over grooten afstond onder- geloopen. De belendende huizen moesten wor den ontruimd, daar gevaar voor instorting be stond. De Theems, die sedert twee dagen twee voet is gewassen, is nabij de Walton brug aan de Mid- lesex-zijde buiten haar oevers getreden. Het laaggelegen dorp Mimms, in de nabijheid van Darnet is geheel overstroomd. De bewoners moesten met vaartuigen worden gered. In het kanaal van Bristol was de storm zoo hevig dat vele schepen naar Swansea moesten vluchten. De postbooten uit Nederland, België en Frankrijk zijn op tijd aangekomen, doch het stoomschip „Lorina" van de Southern Rayway, dal te middernacht te Yersiy had moeten aan komen kon gisterochtend pas em 5 uur van Southampton vertrekken. Groot proces. Voor het landgevecht, teAltona begon gistermorgen het proces tegen 174 communisten wegens deelneming aan den Putsch te Hamburg in October 1923. Zij worden beschuldigd van deelneming aan handelingen van hoogverraad. Er zijn ongeveer 350 getuigen gedagvaard. Het proces zou meerdere maanden duren. Het graf van Tuta nkha m e n. Een draadloos telegram uit Cairo meldt, dat toeristen ontevreden uit Luxor terugkeeren. Gelijk men weet worden door de regeering per week 60 personen tot het graf toegelaten. Het is niet waarschijnlijk, dat de kist dit sei zoen geopend zal worden. De langste tunnel. Een tunnel van 24 K M. lengte zal worden geboord door den hoog- sten berg van Schotland, den Bon Navis, ten einde het water van het Loch Laggan en het Loch Treig te leiden naar het hydi o-eleclrisch station van de North British AJumunium Cy. te Fort William. Dc tunnel zal 4 K.M. langer zijn dan de beroemde Simplon-tunnel en dus de langste van Europa worden. Muur ingestort. Op het terrein van de ,Usine Lorraine" le Saarburg is een in aan, bouw zijnde muur van vijf M. hoogte ingestort- ten gevolge waarvan twaalf werklieden onder de neervallende steenen werden bedolven. Men neemt aan, dat vijf hunner gedood en verscheidenen zwaar gewond zijn. Indisch allerlei. Een voortvluchtige Chinees, die goederen aan pandrecht onttrok, benadeelde Balaviasche banken voor ongeveer meer dan een millioen. Drie Bataviasche banken loven thans 1000 uit voor de opsporing van den voortvluchtigen Chinees. De procuratiehouder en twee Chineesche mandoers zijn gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid. Er is 'n zeer uitgebreid complot ont dekt. Men is begonnen met den inventaris op te nemen. De schade nadert vermoedelijk de 1.700.000. De voortvluchtige is vermoedelijk Zaterdag middag onder valschen naam naar Singapore vertrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2