Stads» en Gewestelijk Nieuws. Vervolg Kerkberieht. Gemeenteraad. Gemengd Nieuw», alleen worden gevorderd voor het onttrekken van water aan kanalen, gekanaliseerde rivieren en andere kunstmatig op peil te houden Staats- wa teren. De zomertijd. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen verzoe ken om het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd niet te aanvaarden o.m. van het ver bond van R. K. Werkgevers 0 t Ontwapening. Naar „Het Volk" verneemt, is het initiatief- ontwerp der sociaal-democratische Tweede Ka merfractie in zake ontwapening gisteren defini tief vastgesteld en is publicatie tegen a.s. Dins dag te wachten. Verlaagd transporttarief. De Minister van Waterstaat heeft medege deeld, dat de directie der Ned. Spoorwegen zich bereid verklaarde een lager tarief te ont werpen voor het transport van Limburgsche steenkolen. Dit den Raad. We hebben gister weer eens een raadszitting beleefd, welke maar even i1/2 uur onafgebroken heeft geduurd. En wat de reden is geweest van dat langdurige ,,zitten?"WeI een echt dwarrelde- bat over een kwestie, welke eerst nog niet eens op de agenda stond vermeld, doch er feitelijk wel op had moeten staan, daar 't de vorige zitting was beloofd, de kwestie n.l. van de steunverlee- ning aan de werklooze bouwvakarbeiders, cate gorie metselaars, stucadoois en schilders. De heer Dinkelaar sneed deze koek aan, welke al spoedig heel taai scheen te zijn. Men draaide er maar om heen, zonder de eigenlijke kern nu in- een= eens goed te treffen. Als men zoo'n debat in z'n geheel volgt, dan merkt men pas ten lan gen leste, waar 't eigenlijk precies omgaat en dit was bij deze discussies 't volgende Welke steunverleening was voor de hier bedoel de werkloozen de beste de regeling over de schijf van 't Burgerl. Armbestuur of de z.g. crisisregeling, welke reeds lang geldt voor de overige categorieën bouwvakarbeiders timmer lieden, grondwerkers. En welke van deze beide regelingen door de gemeentekas te dragen of niet te. dragen zou zijn. Weth. de Bruin verdedigde met hand en tand de crisisregeling van gemeentewege, die gelijk voor alle werklooze bouwvakarbeiders moest gelden en van zijn standpunt uit had hij ook ge lijk daarin. De uitkeeringen door 't Burgerl. Armbestuur vond hij bovendien ook te vernede rend, plagend. De ov'erige wethouders echter stonden 't idee voor,dat de bestaande crisisregeling voor timmer lieden enz. geleidelijk moet worden opgeheven, omdat 't Rijk de bouwvakarbeiders ook niettot de crisis-werkloozen rekent. Verder achtten zij genoemde regeling ook nretr bevorderlijk voor een zoo vlug mogelijke vermindering der werkloos heid, daar zij vlot en zonder omwegen voor de arbeiders werkte, wat niet van de steunverlee ning van 't, Burgerl. Armbestuur kan worden gezegd, dat ieder geval iedere keer nauwkeurig controleert. Zoo stonden dus die beide meeningen tegen over elkaar en werden heen en weer, maar aldoor gelanceerd, totdat eindelijk een stemming over een motie-Dinkelaar, wier inhoud overeenkwam met weth. de Bruia's ideeën, een einde aan de haast eindelooze discussies maakte. Deze motie werd met 12—-11 stemmen aangenomen. Alle werklooze bouwvakarbeiders vallen dus nu onder een gemeentelijke crisisregeling. Of dit de ge meente veel meer zal kosten, dan wanneer 't Burgerl. Armbestuur de uitkeeringen had moeten doen, is moeilijk te zeggen. Wij vertrouwen op de bouwvakarbeiders, dat zij er geen misbruik van zullen maken. 'Wat ook jiog al eenigen tijd kostte, was 't voorstel van B. en W. om een tijdelijken ambte naar op een salaris van 1000 te benoemen, die speciaal met gemeentelijke belasting-controle zou belast worden. De heer Scheffers trad hierbij op den voorgrond en kantte zich vooral tegen 't plan van B. en W.om weer een reeds gepension- neerd persoon voor dezen post aan te wijzen. Ten slotte werd men 't er toch over eens, dat een openbare oproep zou worden geplaatst zoodat dus alle gegadigden een goede kans zal worden gege ven. 't Voorstel van B. en W. betreffende de vast stelling van een verordening op de monumenten (die hier helaas maar zoo weinig zijn) ontmoette ook nog alwat oppositie, vooral van de zijde van de heeren Mr. Kavelaars en v.d. Tempel, wat tot gevolg had, dat 't nog nader zal worden beke ken. Over 't algemeen, was de zitting van gister nog al rumoerig en zwaar van protesten. Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. In de dezer dagen gehouden Ledenvergadering van het Departement Schiedam werd na een geanimeerde bespreking eenstemmig besloten tot het zenden van een Adres aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, houdende het verzoek om hare goedkeuring wel te willen onthouden aan het Raadsbesluit van 13 Februari 1925 be treffende den aanleg van een nieuwe Koemarkt- brug met bijkomende werken en de credietver- leening ad. 450.000.zulks in verband met het feit, dat de gelden ter dekking van de finan- tieele lasten niet beschikbaar zijn. Voorts werd besloten adhaesie te betuigen aan het door de Kamer van Koophandel te Amster dam aan de 2e Kamer der Staten Generaal ge zonden adres, houdende verzoek het voorstel tot afschaffing van den Zomertijd te verwerpen. Nog werd besloten bij den Telefoondienst der Gemeente Rotterdam met klem aan te dringen op het zoo spoedig mogelijk in werking stellen van het z.g. streeknet. Langendoen's reclame. Hieronder, volgen de namen van hen, die deze week in aanmerking kwamen voor Langendoen's presenteerblad met. luxe trommels P. van Wamden, Lange Achterwég 22. W. v. Ós, Maasdijk 104. J. Reij, Louronstraat 8. W. Vink, Bakkershaven 11 A. Hamerslag, Hoofdstraat 55. A. van Duinhoven, Hoogstraat 178. Gijsman, kloof dstraat 253. I.. Dijkstra, Oosterstraat 20. J. de Kaper, Korte Kerkstraat 9. M. Groen, Oude Dijk 91a. Keuzekamp, Broersveld 49. Gerritsen, Binnenweg 120, Rotterdam. v. Wingerden, Nieuwsticht 211X. M. Roeling, Broersvest 95. v. d. Laan, Baan 25. W. v. Beek, Fabriplein 9. Ploos v. Am stel, Oude Maasstraat 35. P. Vo.s, p. a. Groeneweegje 35. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags Alpacca beursje met inh., sleutel, gasPÜP> broodzakje, koperen penning, geelharige hond, ceintuur, d. portemonnaie, roode kinde)muts, étui met rozenkrans. Bij vinders damestaschje, Mulder, Grwne" laan 95 tabakspijp, A. Duhen, Oostsingèl 65 fantasie broche, J. v. d. Mast, Hoofdstr. 185/5 bril in étui, G. Schuurmans, Zwartewaalschestr. 17; rozenkrans, J. Möhre, Spinhuispad 3; riek, G. Wuister, Boterstr. 39b kinderporte- monnaie met inh., Lagerwaard, Laan ons Ge noegen 7/8; k.portemonnaie, 0. v. Gink, Elzen- steeg 7 R. K. kerkboekje, C. Admiraal, K. Achterweg 12/2 reticule met. inh., A. Huigen, Rotterdamsche Dijk 1/10 herdershond, A. v. d. Bos, Brecdstr. 76 te Kcthel ceintuur, J. v. d. Hul, Maasdamschestr. 14a dameshandschoen, J. Sprong, Pernisschestr. 12 harder, W. Koens, Dwarsstr. 25 Ceintuur, A. Sonne, Voornr sche- slr. 14 bos sleutels, F. de Kaper, Hoerenstr. 37 kerkboekje, C. van Pelt, Nieuwsticht M' 13 rozenkrans, J. van Otterlco, van Smalevcll sir. 31b paar sokken, C. de Ronde, Wattstr. 30b mes, vijl en drinkflesch, H. Stolk, Pr. F. Hendrik- str. 2A kinderiaschje, A. Bitter, Oosterstr. 77 glazen deurtje van autolantaarn, Soeters, Hoofd- slr. 87 pak bezems, L. Mak, Ediaonplein 13 deken, A. Weber, St. Liduinastraat 17 zilveren collier met ketting, H. Aldag, Pr. F. Hendrikstr. 14b poLlood, M. Melchers, L. Nieuwstr. 141 portemonnaie met eenig geld, de Gier, Rotter damsche Dijk 59a gummi handschoen, J. van Katwijk, Maasdamschestr.- 6b koperen passer, A. Noordijk, Nieuwstr. 21 kinderiaschje, J. v. d. Tempel, Nieuwstr. 37 vernikkeld d.horloge, sleutel, d.handschoen, zaalchcf van de Luxor" bioscoop rijwiclbelastingplaatje, M. Gecrards,' Gasslr. 17 geld, G. de Bruin, Fabriplein bril, G. Hoogeveen, Eendrachislr. 18a. Het Bestuur der Sociteit tot Geneeskundige Verzorging „Te helpen, die in nood" deelt ons mede dat aan Dr. J. Endtz, na 37 jaren als geneeskundige aan hun Sociëteit verbonden te zijn geweest, op zijn verzoek,wegens gezondheidsredenen, op de meest eervolle wijze" ontslag is verleend. - In zijn plaats is benoemd de heer J. A. PI. van den Berg, Arts, Lange Nieuwstraat No. 113,. alhier. UIT ROTTERDAM. De pensiocnaftrek verworpen. Gister zijn in den Rotterdamschen Raad de voorstellen tot pensioenverhaal van het ge- meentepcrsoneel aan de orde gekomen. Aan het einde der vergadering werd een amendement- Van Aalten (vrijz.dem.) om over te gaan tot pensioenaftrek met 4 3/8 pCt. benevens een uni forme salarisvermindering van 4 ppt. verworpen met 40 tegen 3 stemmen. Alleen de vrijz. democraten stemden voor. Det amendement-De Meester, hetwelk in afwachting van een salarisherziening die in Juli zou moeten ingaan, slechts een pensioen aftrek van 51/2 pCt. voorstelde, werd eveneens veroworpen met 39 tegen 4 stemmen. Lit voorstel van B. en W. werd verworpen met 23 tegen 20 stemmen. Tegen stemden de soc. democraten, de communisten, de vrijz. de mocraten en 2 R.K., de heeren Hoebe en Van Dongen. Wethouder mr. A. v.d. Hoeven heeft naar aanleiding van dit besluit medegedeeld dat hij tot zijn leedwezen gedwongen was af te treden als wethouder van financiën. KALENDER. (1—8 Maart 1925). Parochiekerk van den H. Joannes de Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. le Zondag van den Vasten, blz. 137. 2e Oratie van den Z. Christophorus, Belijder der Dominicanerorde, blz. 613. 3e Oratie van den H. Albinus, Bisschop en Belijder, blz. 613. 4e Oratie van de H. Maagd, blz. 101 Oratio III. Maandag. 2. Henricus Suso, Belijder der Dominicanerorde, blz. 614. 2e Oratie van den dag, blz. 141. 3e Oratie a cunctis, blz. 101. Laatste Evangelie, blz. 142. Geen Gloria. Dinsdag. Van den dag, blz. 143. 2e en 3e Oratie, blz. 101. Woensdag. H. Casiminos, Belijder, blz. 615. 2e Oratie van quatertemper, blz. 144. 3e Oratie a cunctis, blz. 101. Laatste Evangelie, blz. 145. Geen Gloria. Donderdag. Van den dag, blz. 146. 2e en 3e Oratie, blz. 101. Vrijdag. Z. Jordanus van Pisa, Belijder der Dominicanerorde, blz. 615. Geen Gloria. 2e Oratie van den dag, blz. 147. 3e Oratie a cunctis, blz. 101. Laatste Evangelie, blz. 148. De ge zongen PI. Mis, Votiefmis van het PI. Hart, blz. 495, met Gloria en Credo en Prefatie van het H. Kruis, blz. 48. Zaterdag. -PI. Thomas van Aquino, Belijder der Dominicnanerorde en Kerkleeraar, blz. 616. 2e Oratie van den dag, blz. 149. Laatste Evange lie, blz. 151. a.s. Zondag. 2e Zondag van den Vasten. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 19 Februari 1925 VERGUNNING VERLEEND aan A. H.NOOR- DEGRAAF tot uitbreiding van zijn brood-, be schuit- en banketbakkerij in het pand Hoofd straat 83, kadaster Sectie L. No. 1400, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een deeg kneedmachine. Schiedam, 28 Februari 1925. Voor met de agenda wordt begonnen, vraagt de heer Dinkelaar, waarom de kwest'e der steunverleen ng aan de werklooze bouwvakar- be'ders, met op de agenda voorkomt, wat toch de vorige zitring pertinent werd beloofd. De voorzitter antwoordt, dat 't in de bedoeling ligt deze straks in comité te behande len, wat echter niet doorging, daar de raad wat later met een voorstel-Dimielaar accoord ging, dat de kwestie in 't publiek werd besproken. Agenda 1. Voorstel van B. en W. om den heer A. de Jong, onderwijzer aan School CII, gerekend te zijn ingegaan 16 Februari 1925, over te plaat sen naar School FII. Hiertoe wordt besloten. 2. Voorstel van B. en W. lo. om den heer L. Scheffers gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1925 te benoemen tot vak onderwijzer in Handenarbeid aan de Centrale School voor het 7e leerjaar 2o. om in verband met vorenstaande benoe ming te besluiten tot aanvulling van de Ver ordening regelende de bezoldiging van ambte naren in dienst der Gemeente Schiedam. Dienovereenkomstig het voorstel wordt tot een en ander besloten. De heer v.d. Most maakte eenige bezwaren, daar hij meende, dat de heer Scheffers te oud *s voor de bedoelde betrekking. Men moest deze aan een jongere kracht over laten. Weth. de Bruin antwoordde, dat de heer Scheffers thans de eenige js, die tot dit onderwijs bevoegd ri. 3. Schrijven van B. en W. waarbij ter vast stelling worden aangeboden twee ontwerp besluiten tot wijziging van de gemeente-begroo ting voor den dienst 1924, Model D. tot een bedrag van resp. 1200.— wegens kosten van inrichting van een Politie-posthuis en f 140.32 in verband met. de verdeeling van de post „Schrijf- en bureau behoeften." Beide ontwerpbesluiten worden goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan M. Blommesteijn of anderen tegen een huurprijs van 19.per week van de boerderij aan de Hoofdstraat 85. De machtiging wordt verleend. 5. Voorstel van B. en W. om hun College te rnachtigen iemand in tijdelijk dienstverband te belasten met controlediensten voor de gemeen te-belastingen en voor 3alarieering van deze bijbetrekking een bedrag van 1000,per jaar beschikbaar te stellen. Ook deze machtiging wordt verleend, onder voorwaarde, dat vooraf een openbare oproep wordt geplaatst. 6. Voorstel van B. en W. om te besluiten lo. dat de Gemeente Schiedam met ingang- van 1 Februari 1925 zal toetreden tot de regeling der gemeenschappelijke gemeentelijke bewaar- school-akte-examens, zooals die is aangegaan tusschen de Gemeente Rotterdam, 's-Graven- hage, Arnhem en Groningen 2o. tot intrekking van de Verordening rege lende het examen tot het verkrijgen der akte van hulponderwijzeres en van Hoofdonder wijzeres in de Gemeente (Gemeenteblad no. 26 van 1905). Tot een en ander wordt besloten. De heer S w a r t j e s vraagt of de gemeente dit nog wat kost. Weth. de B r u i n 2 per persoon en hoog stens zijn er ieder jaar 5 candidaten. 7. Voorstel van B. en W. om aan de weduwe p. Schrooten, voormalige werkster aan de open bare lagere school aan de Lange Nieuwstraat, tot wederopzegging een uitkeering te verleenen van 350.berekend naar een jaar. Hiertoe wordt besloten. 8. Voorstel van B. en W. om een crediet van 825.toe te staan voor de aanschaffing van 33 schoolbanken voor het schoolgebouw aan het Edisonplein. Het crediet wordt veileend. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 38.500.— voor ophooging en straataanleg op perceel XXI van het Grond bedrijf. Doordien de Vereen. Volkshuisvesting spoedig tot den bouw aan de van Swindenstraat zal over gaan is het noodig deze straat aan te leggen. Het crediet wordt verleend. Door de heeren Kavelaars" Korpel en v.d. Kraan, werden hierbij eenige inlichtingen ge vraagd welke weth. H outraan naar genoegen beantwoordde. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe Verordening regelende de samen stelling en den werkkring van de Schoonheids commissie voor de Gemeente Schiedam. De heer Kavelaars maakt eenige opmer kingen. De heer C o 11 heeft eenige bezwaren Legen 'L bedrag van 't presentiegeld 10), dat de leden der schoonheidscommissie ontvangen. De raads leden ontvangen maar 5. Weth. van Vel zen zegt, dat men raads leden niet met vakmenschen, als architecten, leden van een schoonheidscommissie, moet ver gelijken. Met10 is z.i. een deskundig avdies ook niet te duur betaald. Weth. de' Bruin is 't geheel hiermee eens, menschen, die deskundige adviezen geven en zelfs van elders daarvoor hier komen, zijn niet te vergelijken met raadsleden, die vrijwillig 't welzijn van hun eigen stad trachten tebevorderen. De heer C o 11 is niet overtuigd en stelt voor 't presentiegeld van 10 op 5 te brengen, wat echter niet voldoende wordt ondersteund. 't Voorstel van B. en W. wordt hieropz.h.s. aangenomen. 11. Schrijven van de Commissie voor de Strafverordeningen betreffende de vaststelling van een Verordening op de monumenten in de Gemeente Schiedam. D3 heer Kavelaars kan niet inzien, dat de raad de bevoegdheid zou hebben, iemand te dwingen ervoor te zorgen dat een z.g. monu ment in stand blijveDe onkosten van bouw valligheid zou hij dan b.v. ook nog moeten be- talen. Spc. meent, dat geen enkel wetsartikel 't voorstel van B. en W. kan rechtvaardigen. Hij zal daarom tegen 'L voorstel stemmen. De heer v.d. 1 e m p e 1 sluit zich hier geheel bij aan. B. en W. willen hier iemand in zijn eigen domsrecht benadeelen en dit zonder eenige ver goeding. Schiedam heeft z.i. ook zóó weinig monumen ten, dat de verordening absoluut overbodig is. De heer Dinkelaar is er een voorstander van, dat de gemeente de weinige monumenten, die hier nog zijn, overneemt. De voorzitter zegt, dat de heer Kavelaars vergeet, dat 't voorstel van B. en W. gerechtigd is uit een oogpunt van algemeen belang. Tenslotte wordt besloten eerst een lijst van de Schied. monumenten af te wachten, dan kan men altijd nog verder zien. 12. Voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen tot wijziging van de Verordening op de tapperijen, logementen, openbare ver makelijkheden en den handel in gebruikte roe rende goederen te Schiedam. Wordt aangehouden. 13. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot wijziging der Verorde ning ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam. Wordt aangehouden. 14. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Reglement voor de Schoolvergaderingen aan de openbare lagere scholen te Schiedam. De hoofden van scholen en onderwijsorganisa ties zijn hierover gehoord. Wordt aangehouden. B. en W. vragen machtiging tot het voeren van een rechtsgeding in eersten aanleg tegen C. J. J. L. de Vos, ter zake van de betaling der achterstallige huurpenningen ten bedrage van 625.betreffende huur van een oppervlakte gemeentegrond aan de Wilhelminahaven. De machtiging wordt verleend. Voorstel Lot wijziging van de Verordening tot heffing van keurloonen, van slachtloonen en andere rechten op het gebruik van het keurings gebouw voor vee en vleesch in de gemeente Schie dam en tot vaststelling onder nieuwen datum van genoemde verordening op de invordering van genoemde loonen en rechten. Goedgekeurd. Dc voorzitter sluit hierop de zitting om 6 3/4 uur. Brand te Dordrecht. De Dordtrecht- sche Asfaltfabriek, aan den 's Gravendeelschen weg, is geheel afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Rare b e r g p laats. Onder toezicht van politieambtenaren uit Zeist heeft gistermiddag de stadsreiniging van Amsterdam in de O.Z. Kolk aldaar gedregd naar zilver, dat in het na jaar van 1923 uit een villa te Zeist is gestolen. De politie had aanwijzingen gekregen. Een groote hoeveelheid antiek tafelzilver en andere zilveren voorwerpen van groote waarde zijn opgevischt. De vorige week heeft devracht- rijdcr v.d. E. teVaassen, die een vrachtautodienst op Apeldoorn oderhoudt, aldaar een portefeuille met/3500 verloren.Thans is de portefeuille door een paar jongens gevonden, doch van den inhoud ontdaan. De politie te Slied recht heeft gistermiddag gearresteerd en naar Dordrecht overgebracht de vrouw van K., wiens arrestatie wij dezer dagen gemeld hebben, mede in verband met den het vorig jaar gepleegden moord op den spoorwegwachter te Giessen-Nieuwkerk. Inbraken. Te IJmuiden is gisternacht voor de tweede maal ingebroken aan deVisschers_ haven,ditmaal in het kantoorvan deV.E.M.,waar_ toe men zich door insnijding van een ruit toe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2