DMGBLMO WO OR SCHSEDM M FEUILLETON. laarflanji. öiüsdag 3 Maait taag. Buk.,, KOEMARKT 4. - Telofoo» 85 - T»,U.a,f llCnCiVt Abomementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per er,l.e 1 n,: L1-^ rege,s 1-75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer plaatsen wordt 2 maal berekend ingezonden mededelingen 75 ct. per regel, met Officieel Kerkbericht 10 ets. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraan toegezonden. Incassokosten worden berekend. b5 veriies,van een ba,ld' voet 00.9} 1 auo Dij doodi 200 bij verlies var een De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Vftrz hir.h SohK.,u™ Bnltenlanfeefe Jfienws, DE BEGRAFENIS VAN EBERT. Het rijksnrnisterie te Berlijn heeft gisteren het volgende programma opgesteld voor den ofFcieelen rouwdienst voor den overleden rijks- president. De rouwplechtigheid in de presiden- tieele woning vindt Woensdagnamiddag om 3 uur plaats. De kist wordt op een katafalk geplaatst in de groote zaal van het huis, waar de genoodigden bijeenkomen, n.l. de vertegen woordigers van het officieele Duitschland en de deputaties der vrijsteden, alsmede het corps diplomatique. Onmiddellijk na den rouwdienst, waarbij rijkskanselier Luther het woord zal voeren, zal de kist onder militair geleide naar het Postdamer Bahnhof worden overgebrachL, van waar zij verder naar Heidelberg zal worden vervoerd. Van een rouwplechtigheid in het Rijksdaggebouw zelf heeft men afgezien daar entegen zal voor het gebouw een korte plechtig heid plaats vinden. De lijkwagen met de kist zal stilhouden voor de groote trap waarop de leden van den Rijksdag zich zullen opstellen. De voorzitter van den Rijksdag, Loebe, zal hier een rede houden ter herdenking van den over ledene. Daarna gaat de stoet door de Friedensallee naar de Postdammer Platz. Hier wordt een ka tafalk opgericht waarop de kist geplaatst zal worden. Het stoffelijk overschot van den pre sident zal anderhalf uur lang opgesteld blijven de deputaties en het publiek zullen gedurende dien tijd langs de kist trekken. Na het défilé zal de kist naar het Postdamer Bahnhof ge dragen worden, waar een speciale trein gereed staat, om den overledene naar zijn laatste rust plaats te Heidelberg te brengen. Als veitegen- woordiger van de regeering zal Rijkskanselier Luther aan de bijzetting te Heidelberg deel nemen. Onderweg zal de trein stoppen aan de groote stations, met name te Frankfort a. d. Main. De trein vertrekt tegen 6 uur 's avonds van de Postdamer Bahnhof naar Heidelberg, waar Donderdagvoormiddag de begrafenis zal plaats hebben. In verband met de overbrenging van het lijk van president Ebert naar Heidelberg heeft de Pruisische regeering bepaald, dat op 4 Maart ö-s. alle openbare muziekuitvoeringen, ver makelijkheden, schouwburg- en bioscoopvoor stellingen verboden zullen zijn. Volgens een mededeeling van het rijksministe rie van Binnenlandsche Zaken kunnen de kiezers lijsten, ofschoon de laatste verkiezingen voor den Rijksdag op 7 December jl. hebben plaats gehad, niat voor beg'n April gereed zijn, zoodat er rekening meer moet worden gehouden dat de presidents-verkiezingen op zijn vroegst op 19 April a.s. zullen plaats vinden. Het is even wel mogelijk dat de verkiezing pas op 26 April zal worden gehouden dit zal ten deele ook van de wenschen van de partijen afhangen die wellicht zullen voorstellen eenigen tijd be schikbaar te stellen om voorbereidingen tot de venriezing te treffen. sluiten Het gaat er hierbij niet omcen oorlog te I oponthoud van den Britschen minister te Pariis vermijden, maar d e n nni-W Vonral uuW ion 1 W bL 1 anJ8 vermijden, maar den oorlog.Vooral sedert 1914 is het iedereen bekend, wat de tactiek van de ,,localisatie van het conflict" waard is en Frank rijk denkt er dan oök niet aan, met de buur staten van Duitschland zooals Polen,. Ceeho- slovakije .en Oostenrijk dergelijke verdragen te sluiten. Wanneer men dit overweegt, waarom zou Frankrijk dan moeten weigeren, over een der gelijk verdrag met Duitschland in onderhande ling te treden vraagt de auteur. Omdat achter elk Duitsch voorstel een valstrik zou zijn ver borgen Maar zou Frankrijk niet evengoed in een valstrik loopen als het van te voren iedere gedachtenwisseling daarover van de hand wees en daardoor aan Duitschland gelegenheid bood voor de geheele wereld uit te roepen, dat Duitsch land wel den vrede wilde, maar dat Frankrijk heeft geweigerd. Daardoor zou men den natio nalisten in Duitschland juist in de kaart spelen. Juist nu kan men eens zien, of Duitschland wer kelijk te goeder trouw is. Maar hoe zal men ooit weer kunnen gelooven aan Duitschlands goede trouw, dat zijn onderteekening, die de neutrali teit van België waarborgde, heeft geschonden. Doch in dit geval is de afwezigheid van een verdrag evenmin een garantie. Men kent de conclusies, waartoe de Engelschc commissie, onder voorzitterschap van lord Balfour is gekomen, waaraan de bestudeering van het Protocol van Genéve was opgedragen. Na te hebben verklaard, dat het protocol noch aannemelijk, noch amendeerbaar is, noch zelfs op het oogenbliK gewenscht, voegde de commissie er aan toe, dat het eenige, wat het Britsche rijk op het oogenblik kan bijdragen tol de algemeene veiligheid was het sluiten van een Engelsch- rransch-Belgisch pact, dat begrensd blijft tot West-Europa en gebaseerd moet zijn op de aitikelen 42, 43 en 44 van het vredesverdrag Dit pact zou na 1935, op uitdrukkelijke voor waarde dat dan ook Duitschland er toe zou behooren, ook tot de andere buurstaten van Duitschland uitgebreid worden, op welk oogen blik het tot een protocol zou worden, analoog aan dat van Genéve, maar van zuiver Euro- peesch karakte., wanneer men Azië rekent aan te vangen aan Polens Oostgrens. ranf!rUiïhblijtfc derha'v®> dat de Britsche ga- In hel Ma Van J?uitsclllands deelneming, in het belang van Frankrijk en zijn bondge- nooten is het beter - zoo besluit de schrijver- nrntn '7 er Le gaan en over een Europeesch protocol te gaan onderhandelen, zonder daarbij de fout te maken tot 1935 te wachten. J DE VEILIGHEIDSKWESTIE. De heer Henry de Jouvenel gaat in een artikel in de Matin" na, of het voor Frankrijk wen- schelijk is, een algemeen arbitrage-verdrag met Duitschland te sluiten. De schrijver komt, tot de conclusie, dat Frankrijk met Duitschland slechts een verdrag van algemeenen aard kan Het geheim van het moeras. 63) „Ja, ja, dat dacht ik wel. Het moest iets fijns zijn. En hoe heet die oom „Armbrecht." „Armbrecht Kijk, waar heb ik dien naam gehoord Neen, het wil mij niet te binnen schieten. Als ik eenmaal iets vergeten heb, valt het mij mijn leven lang niet meer in. Nu, het komt er ook niet op aan. Maar hoe komt u dan zoo moederziel alleen hier Ik heb het huis van mijn oom verlaten." „Ei, ei, juffrouw Helene, ik zal toch geen leelijke dingen moeten vernemen Heimelij ke liefdeshistories of zoo iets Nu, u behoeft niet zoo te kleuren, ik bedoei het niet kwaad. „Het zou mij zeer leed doen, als u iets slechts van mij dacht. Ik kan u echter helaas niet. zeg gen, wat mij tot dezen stap bewoog, maar ik hoop, dat u toch wel zult willen gelooven, dat ik mij over de beweegreden daartoe niet behoef te schamen." „Dal geloof ik al, mijn hartje, ik geloof het heel zeker 1 Lui die eén slecht geweten hebben, zien er anders uit dan u. Maar zou men dien oom niet kunnen bewegen iets- voor u te doen Dat j« ten slotte toch zijn plicht." - Naai verimdt had de Engelsche gezant te Berlijn lord d Abernon reeds verschillende be sprekingen met Streseman over dit punt. Men gelooft te Londen niet, dat de oude entente cordiale zal worden vernieuwd, daar de regeering van Baldwin in geen geval een geheime over eenkomst met Frankrijk zal willen sluiten, maar is toch overtuigd, dat spoedig na de conferentie te Genéve een nieuwe ontwikkeling in den toe stand te wachten is. Zoowel Chamberlain als Churchill moeten overtuigd zijn, dat eerst aan Frankrijk's wensch voor veiligheid zal moeten zijn voldaan, wil men werkelijk voortgang bereiken op den weg naar d' stabilisatie van Europa. Herriot heeft gister een onderhoud gehad met den Britschen gezant. Wij vernemen, dat de ontmoeting tusschen Chamberlain en Herriot binnen eemge dagen zal plaats hebben bij het op zijn doorreis naar Genéve. ZWEDEN. De socialistische Zweedschc premier en mi nister van Verdediging heeft in beide Kamers van den Rijksdag het regeeringsontwerp-te berde gebracht betreffende de reorganisatie van de nationale verdediging. Het oorspronkelijke plan van de socialistische partij is iets gewijzigd, ten einde den steun van de liberalen te verkrij gen, zoodat liet thans Van een meerderheid verzekerd is. Volgens de huidige voorloopige regeling zullen de jaarlijksche uitgaven voor de verdediging van 138 millioen kronen tot 105 millioen worden verminderd. Het leger wordt beperkt tot 4 gemengde corpsen en 18 regimenten infanterie. De jaarlijksche oefentijd wordt bepaald op 140 dagen voor de infanterie en 200 dagen voor de andere wapens. De huidige sterkte van de vloot wordt ge handhaafd. Na 1927 zullen nieuwe schepen wor den gebouwd tot een jaarlijksche uitgave van 7 millioen kronen. PRUISEN. De verkiezing van den nieuwen Pruisischen ministerpresident is op 10 Maart bepaald. FRANKRIJK. De Kamer heeft gistermorgen om 8 uur, na een zitting, die bijna 24 uren duurde, de ge zamenlijke middelenwet aangenomen met 328 tegen 231 stemmen, nadat op het laatste oogen blik nog een heftige politieke botsing plaats gevonden had tusschen Herriot en Bokanowski. De begrooting is thans in evenwicht gebracht op een totaal van 34.180.000.000 francs. Op ver scheidene consumptieartikelen is een belasting ingevoerd. FRANKRIJK EN IIET VATICAAN. De „Sereno" schrijft, dat het bezoek van se nator De Monzie en van kardinaal Dubois aan Rome in zooverre resultaat heeft opgeleverd, dat de ernstigste kwesties betreffende de ver tegenwoordiging van Frankrijk bij het Vaticaan zijn opgelost. Gelijk bekend is, heeft de Fransche Kamer hij de behandeling der begrooting van Buiten- landsche Zaken besloten de ambas-ade bij het Vaticaan op te heffen en slechts een vertegen woordiger voor Elzas en Lotharingen te hand haven. Thans is men tot een compromis gekomen in dien zin, dat de Fransche regeering, telken male wanneer dit noodig is, aan dezen dignitaris de bevoegdheden zal verleenen van vertegenwoor diger van Frankrijk. ALLERLEI. Lit Cairo Het onderzoek in zake den moord aanslag op generaal Lee Stack, brengt succes sievelijk 3e'daders aan het licht. Van de twee gebroeders, allebei Egyptische studenten die indertijd gearresteerd werden, terwijl zij ver momd in den trein trachtten te ontvluchtten, eikende de een, Abdel Fattah Enajat, kort na zijn aankomst te Cairo, schuldig te zijn. Zijn broeder Andel Hamid heeft thans ook een be kentenis afgelegd. - Uit KownoNaar vernomen wordt, is de Litausche regeering Voornemens gezant schappen in te stellen in Nederland, Oostenrijk en Hongarije. Uit, Wellington (Zeeland) Vrijwel de heele scheepvaart ligt thans stil. De werkgevers be sloten geen verdere arbeiders meer aan te ne men dan op de geldende loonen. Uit Berlijn. De centrales der vrije vak cr- eenigingen hebben den leden verzocht op 't uur der begrafenis van den rijkspresident op 5 Maart a.s. in het geheele land den arbeid van 11 uur tot J1 uur 15 te staken. Uit Praag. De secretaris van de Cechische communistische partij, Woditsjka, is gearresteerd op het oogenblik, dat een zekere Drzjak hem mi litaire documenten stafkaarten overhandigde. Drzjak, die eveneens werd gearresteerd, heeft bekend, dat hij spionnage bedrijft ten gunste van de bolsjewiki en door tusschenkomst van Wodits- ica t.' gen een zekere maandelijksche belooiung Moskou stelselmatig van militaire documenten voorzag, Uit Sofia. De recherche heeft te Kustendil een opsagplaats van wapens ontdekt en 10.000 patronen, 12 K.G. buskruit en 140 geweren in beslag genomen. Vijftien communistische samen zweerders zijn in hechtenis genomen. In verband met het onderzoek naar de commu nistische samenzwering in Bulgarije zijn boven dien nog 120 lieden aangehouden. Blnaenlind. JAPAN. Het Lagerhuis heeft met een groote meerder heid de nieuwe kieswet aangenomen waardoor er tien millioen kiezers bijkomen. De wet gaat nu naar het Hoogerhuis. Tweede Kamer. De Grondwet meldt, dat het bericht, dat de heer Juten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer zou hebben bedankt, onjuist is. Uit het bouwvak. Het, aan het „Hdbl." ontleende, bericht in het blad van gister over de bespreking tusschen de dagelijksche besturen van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven en den R. K. Bond van bouwpatroons is niet geheel juist. Daarin is het eindantwoord van de arbeidersbonden be handeld, niet vastgesteld een antwoord op dien brief van de hoofdbesturen der bouwvak ar beiders-organisaties. „Neen neen, daarvan kan geen sprake zijn „Nu, dat moet u zelf ook het beste weten Maar wat moet er nu gebeuren Wat denkt u te beginnen „Ik heb verschillende dingen geleerd en dacht dat het mij gemakkelijk gelukken zou hier m de stad werk of een betrekking te vinden Alle pogingen echter die ik in de beide laatste dagen heb aangewend bicven vruchteloos Men kon mij nergens gebruiken en men bejegende mij bijna overal met onverholen wantrou wen. „Natuurlijk Wie zou ook geen wantrou wen opvatten, als zulk een teer, fijn ding zich voor een betrekking aanbiedt Neen, kind, dat 7 7' ,777 U' a"hanS in dit kleine nest- In de hoofdstad zou u eer een betrekking krijgen die voor u geschikt is." De dienstbode stak haai1 hoofd door de achterdeur. „Och vrouw, de oude man op nummer één Vraagt naar u", meldde zij. „Ik geloof dat u /,d' haasten, want hij ziet er ui i alsof hij ieder oogenblik sterven kan." „Als dat zoo is, mag men hem zeker niet laten wachten sprak vrouw Habermann, ter wijl zij opstond. „Een oögenblik geduld, lieve juffrouw, ik ben, dadelijk weer terug". Met veel ge ïuisex ging zij het buffet voorbij om op den achtergrond van het vertrek te verdwijnen. De courant in de handen, van den vreemdeling beef de en utselde nog meer dan te voren. Toen sprak DE STRIJD IN MAROKKO. Nagenoeg alle Rif- en Jaballahleiders bevin den zich in het hoofdkwartier van Abd-el-Krim die een nieuwen veldtocht tégen de Spanjaarden van zins is en, volgens de Daily Telegraph, zelfs Let terugtrekken van de vooruitgeschoven fransche posten zou eisehen. Generaal Primo de Rivera is gister naar Alge- erts on Tetoean vertrokken. h'j lotseling met een zeldzaam beven en sidderen in de stem „Helene, mijn kleine Helene Herkent ge mij dan niet Hij kon zijn vraag nauwelijks voleinden. Met een kreet waaruit een gejubel van onmete lijk geluk klonk, was Helene opgesprongen. „Vader o mijn lieve, lieve vader", snikte 'J en ze wierp zich ontstuimig aan zijn borst. Nocli de armoedige klceding van den vreemde- hng, noch zijn groote, grijze baara, noch het zwarte verband om zijn oog hadden haar ook maar een oogenblik belet hem te herkennen. Zij vroeg niet door welk wondei deze ontmoeting was veroorzaakt, zij verlangde niet te weten waar om hij eerst nu gekomen was om haar in zijn airnen te sluiten zij gaf zich slechts aan het ge- Juk van het oogenblik over en vergat alles wat achter haar lag, zooals men een benauwden droom vergeet, als bii het ontwaken de zachte Meilucht en de zonneschijn door het venster binnendrin gen. Nu, Fiiedrich Dorenberg zou haar in de eerste minuten ook zeker het antwoord schul dig gebleven zijn. Tnkens weer drukte hij haar in de armen slechts afgebroken geluiden kwamen over zijn lippen en heete tranen rolden over zijn wangen. Hij had oeht.er weer tijd gehad zich op de mogelijkheid van dat weerzien voor tc bcrt.den en hij was een man. Daarom werd hij de storm achtige gevoelens in zijn hart spoediger meester dan zij.Zaeht en behoedzaam, zooals dit alleen Het millioen voor de Olympiade. Na een politieke rede die het Tweede Kamer lid mi. dr. van Rijckevorsel voor dc Provinciale Kieskring Iilburg hield werd hem uit de ver gadering gevraagd hoe hij dacht over het voor stel van een millioen subsidie voor do Olympiade. De heer van Rijckevorsel zeide dat hij zijn mede- wérking niet zou verleenen om een dergelijk groot bedrag voor dat doel te voteeren. Wel meende hij dat de regeering zich niet geheel aan het steunen van de O. S. kon onttrekken maar nu met het oog op de finanliecle omstandigheden op tal van noodzakelijke uitgaven moet worden bezuinigd kan van zulke cijfers volgens hem geen een vader kan, leidde hij de willooze jonge vrouw naar de bank terug en terwijl Helene haar hoofd tegen zijn schouder liet rusten, greep hij op tee- dere wijze haar beide handen. „Ik heb je veel te vertellen, mijn arm kind. Vooraf is het echter aan u mij op. nbarUg antwoord te geven op een belangrijk; vraag. Wist je, dat ik niet gestorven was En heeft men je verteld dat ik als een gemeen misdadiger, als een falsaris en bedrieger ontvlucht Ren Met blijkbaren tegenzin bracht hij deze vree- selijke wooiden over zijn lippen en Helena voelde hoe zijn lichaam sidderde. Hoe zou zij echter in staat zijn geweest hem in dit gelukkig jjur een onwaarheid te zeggen „Ja, vader sprak zij, „dat heeft men mij verteld." „En wie wie heeft dat gedaan Vernam je deze dingen soms uit Armbrechts mond?" „Uit zijn eigen mond, toen ik weigerde den man mijn hand te reiken, dien hij voor mij ge kozen had." Een smartelijke zucht, die als een gekerm blonk, kwam uit Dorenberg's borst. „Daarom heb je dus nu zijn huis verlaten „Ja. Ik kan zijn aanblik niet meer verdia- gen, wijl ik de beschuldiging niet geloofde, die j ij tegen u aanvoerde en ik lean geen weldaden meer van hem aannemen zonder mijn eigen vader tê verloochenen." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1