Uil Aken De Sohützpolizei ontdekte hur een communistisch complot. In do verbor gen opslagplaats, die door dc leiders was inge richt. ontdekte zij een volledig arsenaal met revolvers, dolken, granaten en bommen. Er hebben verschillende arrestaties plaats gehad. Naar telegrafisch gemeld wordt, is op het staatsdepartem.ent" te Washington door de Ge zanten van Brazilië, Peru en Columbia een ver- drag onderteek end, waarbij grensconflicten tus- 'seberi deze drie landen in den zin van het bö- inaieieliiigsvoorstel van Hughes geregeld worden. Uit Paiijs De zaak-Sadoul zal 31 Maart «-- door den Krijgsraad te Orleans worden behan deld en zal waarschijnlijk verscheidene dagen in beslag nemen. Uit Sofia Het lid der regeeringspartii Georgijef is vergiftigd. De communistische afgevaardigde Stojanof is vermoord. De dader is gearresteerd. - Lord Gurzon, die aan haemorrhoide bloe dingen lijdt, zal heden een operatie ondergaan. B 1 a n en I a n d. Spoorwegen. Naar wij vernemen, zal 'in den loop van dit jaar bij de Nederlandsche Spoorwegen aange vangen worden met het weder in dienst stellen van het op wachtgeld gestelde personeel. Deze indienststelling zal geleidelijk geschieden, hoewel -er voorloopig weinig kans is op het terugnemen van trein- en wegpersoneel. Dankbaar Duitschlaml. Door bemiddeling van het comité van hulp aan kinderen konden destijds 865 kinderen uit KIberfeld en omgeving gedurende langen tijd bij Hollandsche families worden ondergebracht. I it dankbaarheid voor de goede verzorging heeft het Duitsche comité besloten de Holland sche pleegouders tot een bezoek van acht dagen aan Barmen en omgeving uit te noodigen. Dr. Seipel vertrokken. De oud-Bondskanselier van Oostenrijk, m°r. dr. Seipel, heeft na een kort bezoek ons land Voorloopig weer verlaten. De Oostenrijksche zaakgelastigde de heer Duffek, was aan bet station aanwezig, om "hem uitgeleide te doen. De riehtige heffing. Het dagelijksch bestuur der Algemeene R. K. Werkgeversvereniging heeft een brochure het Hrcht "doen zien, waarin naast eigen conclusion en naast het request, dat de organisatie tot de Tweede Kamer heeft gericht, de beoordeelingen van tal van deskundige personen en corporaties over het wetsontwerp tot riehtige belasting heffing zijn opgenomen. Dit materiaal met de daarin verwerkte argumenten zal, meent het bestuur, de overtuiging doen postvatten en zoo mogelijk versterken, dat aanneming van dit ontwerp de deuren openzet tot de grootst moge lijke willekeur en rechtsonzekerheid, terwijl vooral de terugwerkende kracht, die in het ont werp is neergelegd een onbillijkheid in het leven roept, waarvan de weerga in geen wetgeving zal worden teruggevonden. Eeuwfeest Pres. Kruger. In Pretoria worden toebereidselen getroffen 0111 liet eeuwfeest van de geboorte (10 Oct.) van Pres.. Kruger te vieren. Het standbeeld van Kruger, door van Wouw, zal geheel gerestau reerd, op het plein voor het station worden onthuld. Een historische optocht zal gehouden woi den en de Zuid-Afrikaansclie Akademie zal een leven van Kruger, in twee deelen, uitgeven en een herinneringsmedaille laten slaan. Een voorloopig comité, met den burgemeester als voorzitter, is gevormd. Vermoedelijk zal ook schrijft Zuid-Afrika in Nederland deze dag niet onopgemerkt voor bijgaan. Voorbereidende stappen tot een her denking worden reeds gedaan. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van van der Graaf en Co.'s Bureaux vooi den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Maart in Nederland uitgesproken 95 faillissementen tegen 101 faillissementen in - -dezelfde week van iiet vorige jaar Van 1 Januari Lot en met 6 Maart 1925 809 faillissementen tegenover 819 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Nederland en Zwitserland. Ter bevordering van de handelsbetrekkingen tnsschen Nederland en Zwitserland zullen de Zwitsersche autoriteiten ter gelegenheid van de aanstaande Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht 'èen officieel inlichtingenbureau openen. De Handelsregisterwet. Naai wij van betrouwbare zijde vernemen worden sedert eenigen tijd door den chef van de afdeelmg Handel en Nijverheid van het Departe ment van Arbeid besprekingen gevoerd met, ëenige personen uit de klingen van eenige Kamer an Koophandel, ten einde na te gaan of, en zoo ja, in hoeverre de Handelsregisterwet wijziging behoeft. Uil don aard der zaak wordt daarbij onder- zocht hoe de wet tot dusverre heeft gewerkt, om'eventueel op grond van de opgedane erva ringen. wetswijziging te kunnen voorbereiden.' Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Het bestuur der Broederschap van Ontvan gers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, verzoekt ons de volgende cijfers, met de daaraan vastgeknoopte opmerkingen, wel te willen publiceeren. Overzicht Van de bedragen, .welke resp. in eh* jaren 1871, 1903, 1913 en 1924 door de ont vangers der directe belastingen, invoerrechten accijnzen werden ingevorderd. Aan directe belasting 1871 21,688,870.16 1903 29,153,252.981/21913 41,720,422 1924 f 200,984,519.46. Aan prov. en gem. opcenten op die belastingen 1871 f 5,826,843.20 1903 11,368,658; 1913 17,248,470 1924 63,647,080.32. Aan opcenten „Leeningfonds 1914" op die belastingen 1921 38,875,892.38. Aan gem. inkomstenbelasting 1924 167,200,636.10. Aan dividend- en tantième bel. 1924 27,421,155i31. Aan invoerrecht en statistiekrecht 1871 5,337,153.75; 1903 10,666,440.727*1913 17,050,856.50 1924 38,901,484.66. Aan accijnzen (opcenten Leeningfonds 1914 inbegrepen, 1871 f 28.147.139.797*1903 53.068,660.04Vs,1913 66,741,722.20 1924 138,991,643.44. Aan andere ontvangsten 1871 f 1,031,232.99 1903 f 1,095,056.51 1913 1,584,280.25 1924 9,767,791.66. Totaal 1871 62,011,239.90 1903 105,352,068.26^ 1913 144,345,770.95 1924 685,790,203.33. Bij het vorenstaande kan nog worden op gemerkt, dat, wanneer met ingang van 1 Mei a.s. ook nog de invordering van de vermogens belasting en van de verdedigingsbelastingen la en lb aan de ontvangers der directe belastingen wordt opgedragen, zooals door de regeering wordt voorgesteld, de door deze ambtenaren te verantwoorden gelden nog weer met meer dan 30 millioen zullen stijgen, waaraan dan zeker nog plm. 20 millioen moet worden toegevoegd als meerdere opbrengst van de invoerrechten en van den accijns op tabak. Hét hierboven ver melde bedrag van 685,790,203.33 aan te ver antwoorden gelden zal dan oploopen tot plm. 736 millioen. Dit bedrag is echter te verminde ren met plm. 6 millioen, welke door de ontvangers der kleine grenskantoren worden ontvangen. In ronde sommen kunnen dus tegenover elkander gesteld worden in 1871 62 millioen in 1903: 105 millioen in 1913 144 millioen in 1924 685 millioen, en in 1925, volgens raming 730 millioen gulden. In tegenstelling met deze enorme stijging van de middelen, daalde het aantal ontvangers van 523 in 1870 tot 357 in 1924. De weeldebelasting. Zoodra het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond kennis genomen had van het ontwerp-weeldcbelasting, kwam liet tot de overtuiging, dat de belangen van den midden stand daarbij zoo nauw waren betrokken, dat een speciale behandeling daarvan op een alge meene vergadering van den Bond, niet mocht achterwege blijven. Diensvolgens besloot het Bondsbestuur, de?e vergadering te houden op Donderdag 19 Maart a.s. te Utrecht. Teneinde aan den Bond gelegenheid te geven rnet volkomen kennis van zaken zijn standpunt te bepalen, werd reeds voor eenigen tijd aan de diverse aangesloten bonden verzocht, het ontwerp in behandeling te nemen, en eventueele bezwaren en verlangens tijdig aan liet Bonds bestuur kenbaar te maken. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Stille Omgang. Het Bestuur van den Vriendenkring ter ee,T v. h. H. Sacrament brengt nog eens in herinne ring, dat de extra-trein voor den Stillen Omgang Zaterdagavond 21 Maart in Schiedam begint te loopen het vertrek van hier is bepaald op 11,55. de terugreis uit Amsterdam op Zondagmorgen begint 6.57. De kaarten voor heen- en terugreis zijn van Dinsdag 1 Maart tot en met Vrijdag 20 Maart s avonds van 7 tol 9 uur verkrijgbaar in het gebouw van de R. K. Leeszaal Lange Haven 92. Na Vrijdag 20 Maart worden voor den extra trein geen kaarten meer verkrijgbaar gesteld. De prijs voor heen- en terugreis is aanmerke lijk lager gesteld dan verleden jaar in plaats van f 4.50 is deze nu bepaald op 3.75. De Schiedamsche Vriendenkring houdt in de kerk te Amsterdam geen collecte. Het Bureau voor den Stillen Omgang te A'dam wijst dit jaar door den Hoog Eerw. Deken aan de deelnemers van buiten A'dam cle kerk aan voor de H. Mis en het gebouw om te ontbijten deze maatregel moest genomen worden wegens de overgroote deelneming. Voor Schiedam is bestemd „de Zaaier" aan de Keizersgracht 20 te 3 uur en het St. Dominicus- patronaat aan de Heerengracht 46 te 4 uur. Bij het reisbiljet zal tevens een gedrukt pro gramma worden verstrekt. De B.P.M.-film. De secretaris van het Departement Schiedam der Ned.Maatschappij voor Nijverheid en Handel verzoekt ons mede te deelen, dat de op Dinsdag 10 Maart o.s. in de zaal van den Ned. R. K. Volksbond alhier te houden vertooning van de interessante B.P.M.film precies om 8 uur zal aanvangen. Acceptaties van door het Bestuur verzonden uilnoodigingen zijn in grooten getale bij het secretariaat binnengekomen. Eventueele be'angstellenden kunnen zich alsnog op den dag der vertooning van 10—12 uur v.m. aanmel den ter introductie ten kantore v. d. secretaris, Mr. W. A. Hoek aan de Lange Nicuwstraat 51 alhier. Jubilé. Gister herdacht de heer Boks het feit, dat hij voor 25 jaar geleden, in dienst trad bij dc (hcmwkle zenuwen hébben in de eerste p'aats een kalmeercnd en versterkend rniddel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en n< men onrust, gejaagdheid en overspanning weg. K' k< r 75 ct. Bij apoth. en diogisten. 822 7 firma F. J. Smits(thans G. Sehaeffer Broérsveld 15 alhier). Per auto werden de jubilaris en z'n echtgenoote van huis gehaald, teneinde ten huize van z'n patroon een passende huldiging in ontvangst te nemen. Daar aangekomen, werd hij allereerst, bij mon de van den heer Papenhuyzen (voorzitter v.d. afd. Schiedam v.d. Nedeil.Bakkerspatroonsbond) gecomplimenteerd met zijn zilveren jubilé, en deze overhandigde hem hierop onder eenige toepasselijke woorden, namens dien patroons bond, een zwaar zilveren leg-inedaille alsmede een diploma van dien bond, voor de trouwe en eerlijke dienstvervulling gedurende 25 jaar. Alsnu nam z'n patroon, de heer G. Sehaeffer het woord, om hem in hartelijk bewoording ver dienden lof toe te zwaaien en stelde hem aan het overige personeel als voorbeeld, voor z'n stoere werken en trouwen plichtsvervulling. Spr. besloot zijn toespraak onder het overhan digen van 'n cadeau onder couvert. Vervolgens werd door 't jongste dochtertje van den patroon, een bescheiden doch niettemin alleraardigste bloemenhulde gebracht aan den jubilaris en diens echtgenoote, terwijl zij haar gevoelens door een passend vers vertolkte. Ook het personeel bleef in de huldiging niet achterwege en overhandigde den jubilaris een crucifix in kunstig bewerkte omlijsting vervat- Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op de heer v.d. Meer secr. v.d. Patroonsbond afd. Schiedam alsmede een deputatie van den bak- kersgezellenbond. De jubilaris bracht- tenslotte met eenige woor den dank voor de huldiging hem gebracht, welke ver boven zijn verwachting was gegaan Na nog geruimen tijd bijeen te zijn geweest, vertrok de jubilaris en z'n echtgenoote per auto huiswaarts, om verders het feest, in huiselijken kring te vieren. Kranige redding. Zaterdagavond ongeveer half elf keerde de vrouw van F. v. Heijningen, wonende in den 's-Gravenlandschen polder,uit de stad terug en werd door haar man met een bootje van de Over- schieschestraat afgehaald om zoo de Schie over gezet te worden. Toen v. H. het bootje van den wal stiet, verloor hij zijn evenwicht en viel te water. De vrouw die tot baar grooten schrik, 't ongeluk gebeuren zag en door 't snel afdrijven van het vaartuigje geen hulp kon bieden, begon zoo luid mogelijk om hulp te roepen. Dit werd geboord door Rika Sluiters, de dienstbode van den veehouder P. Lourens, die terstond binnens huis alarm maakte. Lourens die zich reeds ter ruste had begeven, bedacht zich geen oogen- blik, vloog zonder een seconde te verliezen en gevolgd door de dienstbode naar buiten en beiden sprongen, daar zij spoedig den aard van 't onge val begrepen, in een roeibootje om den veron gelukte te redden. Op dit moment zagen zij juist v. H. weer aan de oppervlakte komen en door een handige manoeuvre wist L. langszij van den drenkeling te komen en htm te giijpen v. II. was toen reeds bewusteloos. Het binnen boord halen was door het wankele van 't bootje nog. verre van gemakkelijk zelfs met behulp van de dienstbode mislukten de pogingen. Gelukkig waren op het hulpgeroep ook vier jongelieden toegesneld, waarvan de sterkste, op verzoek van L,, met eenige moeite in de roeiboot wist te komen en nu was de redding dra volkomen. Men roeide naar den overkant waar de vrouw in spanning stond te wachten. Onder- tusschen was v. II. weer tot bewustzijn gekomen en kon zich toen naar zijn nabij gelegen woning begeven. Ongetwijfeld heeft hij voornamelijk zijn leven te danken aan de voortvarendheid van L. die zonder aan zich zelf te denken ter hulp snelde. UIT ROTTERDAM. De finandeele toestand. De leden van de Vrijheidsbondsfractie de hoeren T. de Meester, L. de Groot, J. Verheul Dzn E. de Korver, hebben bij den gemeenteraad al" hier een ontwerpverordening ingediend tot. toe passing met ingang van 1 April a.s. van verbaal van 5,/2 voor weduwen en weezenpensioen tot het bij doFensioenwetl922 toegestane maxi mum. In de toelichting wijzen deze raadsleden er op, dat, indien in den loop van 1925 geen wen ding ten gunste intreedt en andere maatregelen zouden uitblijven voor het sluitend maken van den dienst 1925, uit de inkomstenbelasting voor 1925—26 een bedrag van twaalf millioen gulden zal moeten komen. Daar van het loopende kohier slechts 2/3 ten bate van 1925 geboekt mag wor den, zal in totaal achttien millioen gulden opge bracht moeten worden, hetgeen een belasting- verhooging met 80 noodig zou maken. Gemengd Nieuws. De vreemde echtgenoo t.Te Bussum is, naar het Hdbl. meldt, een Duitscher aange houden, die eenige maanden geleden gehuwd was op in zijn kosthuis te Amsterdam gestolen pa pieren. Zijn vrouw kende hem niet anders dan onder den valschen naam. De moord op den spoorwegwach ter de J o n g. In de zaak betreffende den moord op den spoorwegwacliter de Jong te Gie- sen Nieuwkerk, begint thans eenig licht te komen. Zaterdag had een belangrijke arrestatie plaats en uien meent dat thans alle verdachten in voorarrest zijn. Doordat een der gearresteerden is gaan doorslaan, is thans met zekerheid be kend geworden dat de werkelijke moordenaars zich in banden van de justitie bevinden. Geheime brander ij. Vrijdagmiddag is te Maastricht, naar de L.K. meldt, een geheime branderij ontdekt in een perceel aan den Parallel weg, bewoond door zekeren R. J. H. Rijksambt.e- inarcn hebben daar in een geheimen kelder, welke ngebouwd was in den gewonen kelder, een go- heele, in volle werking zijnde branderij-installatie met de noodige grondstoffen gevonden. H. is ter beschikking Van de justitie gesteld. Nader meldt men nog De hoofdcommies Verdaasdonk stelde een onderzoek in in een groot heerenhuis, bewoond door den gepensionncerden hoofdonderwijzer Houben, aan den Parallelweg. Toevalligerwijze ontdekte hij in den tuin een klein rooster, waar uit warme lucht kwam. Hierdoor, en om ver schillende andere redenen kwamen hij en zijn collega's op het vermoeden, dat zich onder diet huis een geheime bergplaats bevond. Na lang snuffelen openden zij in een der benedenkamers een eikenhouten kleerkast, waarvan de bodem bedekt, was met een tapijtje. Toen dit kleedje opgelicht werd, bemerkten zij, dat zich in den bodem van de kast een klein valluikje bevond, welke door een laddertje toegang gaf Rot, een grooten geheimen kelder, die met den gewonen kelder van bet huis geen communicatie had. In dezen kelder werd een volledige inrichting aangetroffen tot het branden van alcohol, welke in volle werking was. De branderij werd gedreven door gas uit de gewone gasleiding, terwijl de alcohol glucose bereid werd. Vermoedelijk was, toen de commiezen het huis binnentraden het gas afgesloten geworden. Desniettemin kon het feit gemakkelijk geconstateerd worden. De be woner van het huis werd gearresteerd. Hij deelde na een langdurig verhoor aan eien officier van justitie mede, dat hij niet de eigenaar van de inrichting was, doch dat hij den kelder verhuurd had aan zijn zwager Hazen, die enkele huizen verder een groote likeurstokerij en distilleerderij heeft. Deze laatste heeft bekend zich aan het heimelijk stoken van alcohol te hebben schuldig gemaakt om de accijnzen te ontduiken. Voor den hoofdcommies Verdaasdonk, die sinds twee maanden te Maastricht gestat-ionneerd is, is liet vinden van deze geheime, zeer modern in gerichte branderij een groot succes. Uit ver schillende gegevens is op te maken, dat de bran derij, die een zeer groote capaciteit heeft, eerst korten tijd in gebruik is. Een goede gemeente, De gemeente- raad van Hedikhuizen (N.B.) waar het nogal eens spookt in de debatten, heeft de verordening-tot heffing van een belasting op de boornen inge trokken, omdat. er niemand is te vinden die deurwaarder daar ter plaatse wil zijn. Radio-causerie. De heer A. Kolk man, van Jurgens's Margarinefarieken, zal he denavond 9 Maart, om zeven uur, door middel van het radio uitzenstation te Hilversum, een causerie houden over „Lotus-Margarine1'. Groote brand. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in dc fabrieken der N.V. Cacao- en Chocoladefabrieken voorheen Gebroeders D. en M. Grootes, in West- zaan. Zaterdagavond te 9 uur heeft het personeel de fabrieken verlaten terwijl tot Zondagmor gen 5 uur voormiddag in de fabrieken is ge waakt. Ook Zondagmiddag te ongeveer 4 uur, toen iemand van het personeel op het fabrieks terrein was, is geen onraad bespeurd. Een uur daarna stegen rookwolken uit het pand op. De plaatselijke brandweer was spoedig met een twee tal motorspuiten aanwezig om te trachten het vuur in den aanvang te bestrijden. Zoodra men evenwel een deur van de fabriek geopend had steeg een zware en verstikkende rook op, waar door de brandweer den haard van den brand biet kon ontdekken. De brandweer achtte liet raadzaam, met het oog op de vele brandbare stoffen, de brandweer uit de omliggende gemeenten te alarmeeren. De kapitale gebouwen van het bedrijf werden aan alle zijden door de brandweer uit de gemeenten Zaandam, Koog a.d. Zaan, Zaandijk, Wormer- veer en Krommenie Assendelft nat gehouden, doch zonder resultaat. Aangewakkerd door een feilen wind uit het Westen, greep het vuur meer en meer om zich heen. Duizenden kilo's Paascheieren die vóór ex port gereed stonden, zijn reeds verloren. Ook de oude molen, waarmede de firma Groo tes nu 100 jaren geleden haar bedrijf begon en die in de fabriek staat ingebouwd, zal als slachtoffer van dezen brand moeten vallen. Juist dit jaar zou het eeuwfeest der firma, die tot heden steeds voor brand was gevrijwaard, worden gevierd. Deze brand is een ernstige slag voor de ge meente.Een 140 tal arbeiders vond hier geregeld werk. fO Brandstichting. Gisternacht is de Si garenfabriek van den heer Sellers te Emmen tot den grond toe afgebrand. Het gebouw en de inventaris gingen in de vlammen op. De eige naar en zijn zwager zijn als verdacht van brand stichting voorloopig in de maréchausséekazerne opgesloten. Het gebouw was verzekerd. De emballeur B. te Leide n, d i e ter zake van den Donderdagavond op den Nieu wen Rijn aldaar gewoed hebbenden brand dooi de politie was opgesloten, is op vrije voeten ge steld, daar omtrent zijn schuld aan den brand niets is komen vast te staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2