F EU ILL ET Het geheim van het moeras. Uw gezindheid! Bi 48ste Jaarfganq. Vrijdag 13 Maart 1825, No. 14198 BureauKOEMARKT i. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per. post 3. per kwartaal. Aizonderhjke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkberichl 10 ets, Advertentien: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 et. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. M^hH^T invaliditeit200bï verlies van een hand, voet of oog f 2,m bij'dood f 200 bij verlies van een .«I j-li-'- verlie» van eiken anderen Bui6©Blastls®ls Nieuws. DE VOLKENBONDSRAAD. HelProtocol. Chamberlain verklaarde gister te Genéve nog, dat Groot-Brittannië het protocol niet kan aanvaarden, doch liet Volkenbondsstatuut wil aanvullen door speciale regelingen voor speciale behoeften. Briand antwoordde, dat de Fransche regee ring vasthoudt aan het protocol, doch bereid is mede te werken tot versterking daarvan door pacten en garanties. Frankrijk geeft de idee van regionale ver dragen, waarin reeds in het Volkenbondspact en het protocol is voorzien, geenszins op, maar is overtuigd, dat slechts een toetreden der vol ken tot het protocol, den bewapeningswedstrijd kan staken en wanneer de grondbeginselen opgegeven worden, waarop het protocol berust, de volkeren langzamerhand weer zullen ver vallen in de oude gewoonte, om conflicten langs gewelddadigen weg dp te lossen. Na Briand legde Scialoja namens de Italiaan- sche regeering een verklaring af, waarin hij zich noch vóór, noch tegen het protocol uit sprak, maar waarin hij zijn instemming be tuigde met het meerendeel der argumenten van Chamberlain. Hij verklaarde verder, dal hij met het posi tieve voorstel der Engelsche regeering, het pact door speciale verdragen voor bijzondere geval len aan te vullen, kon instemmen. Graaf Isjii verklaarde namens de Japansche regeering, dat zij de bestudeering van het pro tocol nog niet ten einde heeft gebracht, maar met groote sympathie alle pogingen om het te vervolmaken, zal volgen. De Belgische minister van Buitenlandschc Zaken, Hymans, wees op zijn onüerteekening van het protocol en op het feit, dat hij reeds bij de besprekingen omtrent het protocol voor al te groot enthousiasme had gewaarschuwd. Hij wilde de argumenten van den Britschen minis ter van Buitenlandschc Zaken niet in détails bespreken, maar gaf uiting aan de hoop, dat eenmaal de wereld rijp zal zijn voor de tenuit voerlegging van de grondideeën van het protocol. Het Volkenbondspact bestaat onveranderd voort en zijn garanLies zijn niet te onderschat ten. Niettemin kan men het door de Britsche regeering gedane voorstel aanvaarden om po gingen te doen het pact door speciale overeen komsten aan te vullen. GENEVE, 13 Maart. Brianif ontving gister avond enkele journalisten en toonde zich niet buitengewoon teleurgesteld over de verklaring van Chamberlain. Het ergste, wat het protocol kon overkomen zou zijn, dat het geheel en al als dood werd beschouwd, doch dit achtte Briand uitgesloten. Hij vermoedde dat liet protocol met de gister door de raadsleden af gelegde verklaringen naar de zesde Volkenbonds vergadering zou worden verwezen. Dc vraag werd hem gesteld, of dit uitstel van hét geheele, ontwapenims- en zekerheidsvrsagstuk niet on- gewenscht was, waarop Briand ontkennend antwoordde. Hij meende, dat hét protocol in te kleine tijdruimte was tot stand gekomen om volmaakt te kunnen zijn zoodat ccn nadere bestudeering der vele vraagstukken, die er mee samenhangen, geen kwaad kan. 72) De rijknecht wendde zich ter zijde om een half geopende roos af te plukken, welke be weging hem echter niet belette met een wan trouwenden blik zijner kleine, listige oogen naar het gelaat van den bezoeker te loeren. „Als rechter soms," vroeg hij. „U js toch zeker hier ook bij de rechtbank „U- heeft een eigenaardige manier om de be zoekers van uw heer te ontvangen. Ik wensch aangediend te worden en ik meen dat do redenen mijner komst u niet aangaan." Duffek stak de stengel van den rozenknop tusschefi de lippen en glimlachte. „Mijnheer de graaf is helaas niet thuis. Maar ik kan hem misschien een boodschap over brengen." Guido zag wel in dat het er vooreerst op aankwam het blijkbaar sterke wantrouwen van den knecht weg te nemen. „O ja," sprak hij. „Dit wilde ik u juist vragen. Ik verwacht morgen eenige vrienden en de graaf heeft ïeeds op het feest van den heer Armbrecht mij beloofd, ook te zullen komen. Het was mijn bedoeling hem persoonlijk aan deze belofte te herinneren." ,,U noodigt den graaf uit u Neen mij piet kwalijk, mijnheer von Reichenbacli, maar FRANKRIJK'S KATHOLIEKEN. We lezen in de „Msb." Zooals te verwachten was na de krachtige aanmoediging der liga voor Katholieke actie, aan de verschillende vercenigingen tot verdedi ging van de geloofsvrijhc-den gegeven, heeft het Fransche Doorluchtig Episcopaat/bestaan de uit de Fransche kardinalen en aartsbisschop pen, in zijn jaarlijksche bijeenkomst van Woens dag het ordewoord gegeven, dat de grondslag zal vormen voor de Katholieke politiek in Frankrijk. Het welslagen der verdedigingsactie tegen de vrijzinnige vervolgingswoede der.vei eenigde socialisten en radicalen, die in den korten tijd van het bestaan van liet kartel alle gevaren et-per vrijzinnige concentrat ie hebben doen zien lu.l thans van alle kanten aandringende ver langen naar een Katholieke politieke actie, waardoor- de Katholieken niet langer de dupe bcioeven te zijn van dc electorale compromis sen, doch op hun eigen minimumprogram zich kunnen cöncentreeren ziedaar de twee geluk kige omstandigheden, die den tijd rijp hebben gemaakt voor een krachtige Katholieke actie. Het zal niémand verwonderen, dat het Door luchtig Episcopaat als uitgangspunt voor di actie de bestrijding der laiciteitswetten heeft gekozen. Inderdaad zijn die knevelwetten het middel, waardoor de loge en dc revolutie in Frankrijk don Kulturkampl voeren. Het is de verbanning van God uit het staatsrecht en het ten triomf voeren van de rede met al de ont aarding-, die er uit voort vloeit. Een rechtvaar digheid, die geen houvast meer heeft een sociale zorg zonder liefde, gevaar brengend voor de kern der maatschappij het huisgezin, een onderwijswetgeving, die de kinderen aan de ouders ontneemt en hen zonder God en-gebod onderrichtend, ze onopgevoed laat tegen de verwildering van den tijd. En we zwijgen maar over wat in het ontredderde Frankrijk van het gezag is terecht gekomen een plutocratische dictatuur onder voogdij van loge en revolutie. Helaas, de geheele Fransche politieke con steilatie had ook de Katholieken nog hoop g,j laten in de compromissen heil te vinden en te lange jaren heeft hun strijd dan ook bestaan in het. „schipperen" met de vrijzinnigen, die trouwens nog eenige gematigdheid loonden, doch wier gematigdheid te loor is gegaan onder het opdringen van links, zoodat links op het oogenhlik hoofdzakelijk radicaal en ïood is. Di Katholieken hebben met behulp der ge matigde vrijzinnigen erge dingen kunnen voor komen, doch zelfs de „Union Saerée" van tijdens de heproevingsjaren is niet bij machte geweest hen voor nieuwe vervolging te behoeden. De „gemoedelijke" poging, de overreding die methoden toonen haar failliet. Vandaar dat dan ook in de militante kringen men wel veel waardeering heeft voor Millerand's pacifi catie-concentratie (nationale Jiga), doch niet langer op haar alleen wil vertrouwen. Vandaar ook, dat zij zich organiseeren in de Katholieke liga (de Castelnau) en dat op het oogenhlik gezocht wordt naar een federatief program van minima-punten, waarop de Katholieken, die op sommige groote vraagstukken verdeeld zullen blijven, .(althans voorloopig) zooals de kwestie van don staatsvorm, toch hun krachten niet langer zuilen behoeven te versnipperen. "Dat op dit oogenhlik liet Doorluchtig Episco paat, waarnaar dit moeten wij tot eer der Fransche Katholieken zeggen altijd nauw keurig- is geluisterd, een zoo belangrijk orde woord geeft als het aanvaïs-bcvel tegen de laiciteitswetgoving het, nefaste en trotsche gebouw van do Cambetta's, dc Combes', de Kerriot's het is ongetwijfeld het belang rijkste feit der geschiedenis- van de Kerk in Frankrijk, sinds een eeuw afgespeeld. Het herderlijk schrijven is het uitvoerigst in de uiteenzetting van de actie, die door de Ka tholieken gevolgd moet worden. Het Doorluchtig Episcopaat wenscht een krachtige actie op de publieke opiliie door een doelmatige, propaganda, het voorhouden van de waarheid cn door het bestrijden van de vooroordeelen, die het volk verstrikt houden. In de tweede plaats een actie op de wetgevers en ten derde het aanwenden van zijn invloed op de regeering en de wetgevende lichamen. FRANKRIJK EN HET VATIC A AN. De findncieele commissie uit den Senaat zal zich eerst definitief over de aangelegenheid van de Fransche ambassade bij lieL Vaticaan uitspreken, nadat zij Herriot daarover zal heb ben gehoord. De „Soir" gelooft te weten, dat Herriot voor de commissie het werk van de Kamer verdedigen zal. De samenkomst van Herriot met de Senaats commissie zal waarschijnlijk nog hedenavond plaats vinden als Herriot ten minste niet te lang in de Kamer wordt opgehouden. sche partij heeft zich gisteravond laat bezig gehouden met de kwestie van de aanwijzing van een eigen candidaat voor het rijkspresident schap. Het voorstel om den rijkSweerminister, Gessier, candidaat te stellen moest men laten vallen daar Gessier verklaarde van de eandida- tuur af te zien. Het uitvoerend comité besloot daarop, den staatspresident van Baden, Hellpach aan het partijbestuur als candidaat voor te stellen. HANDELSVERDRAGEN. Posse, dje Trendelenburg voorloopig als voor zitter der Ruitsclie delegatie vervangt zal Maan dag te Parijs aankomen en dan de laatste in structies van zijne regeering mede brengen. Op het ministerie van Handel hoopt men, dat de modus vivendi, welke de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschiand tot 1 Decem ber van dit jaar regelen zal, in den loop der volgende week zal kunnen worden onderteek end. DE DÜITSCHE CONTROLE. Het aanvullende rapport betreffende de ont wapening van Duitschiand, door den gezanten- raad aan maarschalk Foch gevraagd, zal eerst over 8 dagen gereed zijn. dat is merkwaardig." „En waarom zou ik liern niet uitnoodigen Hij verkeert toch in de beste gezelschappen „Zeker, maar ondc-r ons gezegd daaT weet men niets van de affaire in de club. Ik zou denken dat het Hamin weinig- genoegen heeft gedaan u weer te zien." „Als hij bevreesd geweest is dat ik hem zou verraden, dan is hij intusschen daaromtrent geheel 'gerustgesteld. Welk belang zou ik er bij hebben een lang vergeten geschiedenis weer op te rakelen Misschien was Guido's talent voor comedic- spc-lon niet 'groot genoeg om Duffek's argwa nende scherpzinnigheid te misleiden. Met de roos nog steeds tusschen de lippen sprak de rijknecht met zijn Stereotypen onheschaamden glimlach „Zeker, welk belang zou u daarbij hebben Maar het blijft tóch merkwaardig dat u hem uitnoodigt. Ik was bediende in de club, toen die geschiedenis voorviel en ik heb zeer goed gehooid, hoe u het bestuur tot scherper maatregelen tegen Ramin wilde bewegen, of schoon u niet eens gewoon lid, maar slechts geïn troduceerd was:" „U heeft een voortreffelijk geheugen, mijn goede man." "O ja, en dit voortreffelijk gelleugen zegt mij nog meer. Dat ik mijn goede betrekking in de club verloor, had ik zeker wel aan niemand anders te danken dan aan u. U was toch de eenige, die mijn kleine vriendelijkheden voor den graaf had opgemerkt. En ten slotte liacl EBERT'S OPVOLGER. Gister had in den Duitschen Rijksdag de beëediging plaats van den plaatsvervangenden rijkspresident Dr. Simons. Het huis en de tribunes waren goed bezet. De communisten waren niet verschenen. Dr. Simons werd door den voorzitter Loebe dc zaal binnengeleid. Na een korte toespraak van Loebe, waarin deze wees op het algemeene vertrouwen, dat in het rijk bestaat voor den met groote meerderheid gekozen plaatsvervan genden president, sprak Simons de voorgeschre ven eedsformule uit. Dr. Simons hield daarop een rede tot de leden van den Rijksdag waarin hij, wijzende op het voorbeeld van Ebert, zeide te zullen streven naar een onpartijdige waar neming van zijn ambt. Het Centrum zou Marx tot candidaat voor het Duitsche rijkspresidentschap gesteld heb ben. Rijkskanselier Luther heeft zich voor de candidatuur-Gessler uitgesproken. Het uitvoerend comité van de democrati- kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende DE DUITSCHE SPOORWEGSTAKING. Gistermorgen had te Berlijn op het Rijks- ministerie van Arbeid een bijeenkomst plaats van vertegenwoordigers der vakvereenigingen en de directie der spoorwegen. De besprekingen hadden tot resultaat, dat een arbitragecommissie werd ingesteld, welke lieden haar eerste zitting za. houden. Beide partijen hebben de toezegging gedaan, hangende de onderhandelingen niets te zullen doen, waardoor de toestand zou worden verscherpt, zoodat van een ontspanning in de situatie kan worden gesproken. DE SPOORWEGSTAKING IN GRIEKENLAND. De Grieksche spoorwegstaking schijnt defini tief mislukt te zijn. De spoorwegverbindingen zijn voor het grootste deel hersteld. De werk lieden der electiische fabriek te Athene dreigen in staking te gaan, doch de regeering neemt alle noodige maatregelen om te verzekeren, dat de instandhouding van het bedrijf verzekerd blijft. EGYPTE. De Egyptische parlementsverkiezingen heb ben in liet geheele land een rustig verloop gehad. Een poging te Alexandrië om een demonstratie te houden is door de politie verijdeld. Tot dusver zijn van 61 kiesdistricten de resul taten reeds bekend. Daarbij zijn 27 aanhangers van Zaghloel gekozen. De overige zetels zijn ver deeld onder onafhankclijken cn liberalen. Zagh loel zeil' is met een overweldigende meerderheid ge kozen, maar verscheidene Zaghloelistischc cx- ministers zijn verslagen. Sidky pasja, de minister Van Binnenlandsche Zaken is gekozen. Volgens de laatste berichten zijn gekozen 96 Zaghloelisten eft 97 anti-Zaghloelisten. Er moeten nog 18 uitslagen bekend worden. 848 12 u toen geen grooler belang er bij om mij en den graaf in ongelegenheid te brengen dan u nu kunt hebben. Als de graaf aa n de oprecht heid uwer vriendschap gelooft dan is het mij wel. Hij zal wel spoedig van Sehöiiheide terug- keeren. Misschien wil u op hem wachten." „Goed, ik zal nog een kwartier op hem wach ten. Steek intusschen een sigaar op." „Dank u, ik ben overvloedig voorzien maar als u mij toestaat in uw bijzijn te rooken, dan wij ik gaarne de vrijheid nemen. Zonder het gevraagde vei lof af te wachten, haalde hij een fijne zilveren sigarettenkoker te voorschijn, die bijna geheel gevuld was. Met. een enkelen blik liad Guido de initialen des sultans op het mondstuk herkend en ofschoon hij zonder dat bijna zeker van zijn zaak geweest was, deed deze ondubbelzinnige bevestiging zijn hart sneller kloppen. „Je permitteert je nog al zoo iets," zei liij. „Het is niet gemakkelijk deze sigaretten te .bekomen." „Ja, wij zijn een beetje verwend," sprak Duf fek trotsch. „De graaf leken die dingen niet meer en daarom hoeft hij mij eenige weken .geleden zijn gehcel.ep voorraad ten geschenke gegeven. Ik rook er minstens veertig per dag Ér is geen beter .middel tegen verveling." „Uw dienst schijnt niet zwaar te zijn, c'at ge zoo over verveling klaagt." „Gelukkig niet. Mijnheer en ik staan op tame lijk goeden voet met elkaar, Meent u dat ik mij anders zou verwaardigen deze slavenkleeding AMERIKA. President Coolidge heeft geweigerd zich neer te .leggen bij de verwerping van zijn benoeming van Warren tot attorney-general door den Senaat Hij legde gister opnieuw die benoeming aan den Senaat voor, na een conferentie op het Witte Huis, waarbij Warren gelegenheid heeft ge vraagd, zich te verdedigen tegen de aanvallen op zijn verleden. Deze stap van Coolidge is evenwel in strijd met het advies van de republikeinsche leiders, dit aandrongen op de benoeming van een ander. te dragen „Ik was in elk geval verbaasd u in zulk een betrekking te vinden. Bij uw bekwaamheden hadt ge toch wel hoogerop kunnen komen." „Bekwaamheid kan men overal gebruiken, ook in mijn betrekking, mijnheer von Reichen- baoh." ..Wel mogelijk! De eentomgi stilte van het landleven zal u toch zeker Weinig bevallen. I t:j van uw slag hebben het leven en het gewoel van eon wereldstad noodig om zich in hun ele ment te bevinden." Daarin kunt u wel gelijk lubben. Het was een domheid hierheen te gaan. Ik verga bijna van verveling, ofschoon ik het geluk heb my in mijn dierbare geboorteplaats te bevinden." „In uw geboorteplaats Zijl ge dan hier geboren „Ja, mijn vader oefende tien jaren lang naast zijn schoenmakershandwerk het ambt van nachtwaker in het dorp Klein-Gollnow uit. Ik ben, zooals u ziet, van góede familie." „Dan kent u zeker de menschen en de streek zi er nauwkeurig ,,Oi' ik die ken Met een blinddoek voor de oog en zal ik u brengen naar welke plaats u wilt." „Dat is zeker van veel belang voor uw lieer ..Hoe meent u dat," vroeg Duffek met een 'c erenden blik. (Wordl vervolgd). liuini'.iiiiiihiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiHmniiiidffiiiii.TuniTu.GMiiiiiiiiiuiiiH TABLETTEN Groote doozen 65 Cts. miiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiHiiiiiiHniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiinimiiiiimiiiiiniiinminiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1