DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48sle Jaargang. Zaterdag 14 Maart 1925. 14199 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiCn: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ïrfUSf rn9K-aller VerZekeriDg f F00 bij levenslan9e geheele invaliditeit ;T=£00 bij verlies van een hand, voet of ooq f 200 bij dood f 100 bn verlies van een duim; 160 bij verhes^eenwggvmge,; IlSbij^erlies van eiken anderen vinger. De verzekerip, wordt gewaarborgd cfcio* de N 5 oil Algem !v©r z ZkScZC Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buiteniands@b Nieuws. DE VOLKENBONDSRAAD. Het protocol. De Volkenbonclsraad heeft gister een cloor Bencsj voorgestelde resolutie aangenomen, om de Britsche verklaring in zake liet protocol ter kennis te brengen van de a.s. Volkenbonds vergadering in September, en de voorbereidende werkzaamheden voor de tenuitvoerlegging van het protocol t ot na deze vergadering te verdagen. De leden der bestuurscommissie in het Saer- gebied zullen volgens besluit van den Volken bondsraad voor een jaar herkozen worden. Het Zwcedsche voorstel in zake rouleering der be zetting van het presidentschap zal een volgend jaar worden toegepast. Persstemmen. De Engelschc pers betuigt over 't algemeen haar instemming met de door Chamberlain te Genéve gehouden rede. In de Fransche bladen wordt op verschillen de passages van Chamberlain's rede critiek uit geoefend. Vooral de linkschc bladen laten scherpe cri tiek hooren en betuigen hun trouw aan het protocol. De rechtsche bladen, die steeds liet proloco] als illusoir hebben bestreden, gaan uiteraard volkomen accoord met Chamberlain's critiek, doch ook zij achten het positieve deel zijner rede zwak, om niet te zeggen kinderlijk. In de „Echo de Paris" ziet Pertinax de «enige werkelijke garantie in een defensief verbond der volken, die door eenzelfde gevaar worden bedreigd. VERKLARINGEN VAN STRESEMANN. Over de Duitsche démarche inzake het vei ligheidsvraagstuk heeft dr. Stresemann in een onderhoud met de corr. der Köln. Ztg, o.m. ge zegd Het ontstaan van het Duitsche initiatief dagteekent, reeds van eenige maanden .her. Wij stonden voor de weigering der Entente om de Keulsche zone te ontruimen en ondanks al onze dringende verzoeken zijn ons de redenen daar van nog niet meegedeeld. Het „investigatie- protocol" van den Volkenbond over de uit voering van de militaire controle liet het streven uitkomen om de kwestie van Frankrijk's vei ligheid op te lossen door lasten op het Rijnland te leggen,die naar onze meening in strijd zouden zijn met het vredesverdrag. Er dreigde een ver drag tusschen drie mogendheden (Engeland, Frankrijk en België) 't welk tegen Duilschland zou zijn gericht, daar in breedc kringen van Frankrijk nog altijd de vrees bestaat hoe dwaas die ook moge wezen voor een Duit- schen aanval. Op die gronden heeft Duitsch- land zich bereid verklaard toe te treden tot een veiligheidsverdrag tusschen alle bij den Rijn belanghebbende staten en met alle staten ar bitrageverdragen te sluiten, zooals we dat met Zwitserland en Zweden reeds hebben gedaan. De minister constateerde met voldoening dat de Duitsche démarche met waardeering is ontvangen. Ongerijmd noemde dr. Stresemann de protesten tegen het plan in de Poolsche pers, die het tracht voor te stellen alsof Duitschland zijn oostelijke buren wil overvallen omdat hel de oostelijke grenzen niet in het beoogde verdrag betrekt. Er is geen Duitsche partij, van de Duitsch- volksche tot de communisten, die met de hand op liet hart zou kunnen verklaren, dat de loop van de Duitsche oostgrens beantwoordt aan de gedachte van het zelfbepalingsrecht der volken. Duitschland heeft geen verandering in de grens willen afdwingen, maar wanneer artikel 19 van het Volkonbonds-slatuut na drukkelijk verklaart, dat ontoepasselijk gewor den verdragen veranderd kunnen worden, dan kan toch wel niemand van Duitschland ver wachten, dat het .ervan afziet dit artikel in vreedzamen zin voor zich zelf in aanmerking te nemen. De bewering van de onhandelbare houding van Duitschland ten opzichte van dem Volkenbond is volkomen onjuist. Het is mij ook volkomen duidelijk, dat een verdrag van vijf mogendheden, gelijk wij na streven, moeilijk buiten den Volkenbond staan kan met het oog op Duitschland's in beginsel bereid zijn tot den Volkenbond toe te treden, indien rekening gehouden wordt met zijn zaïr bij zonderen toestand. Het ligt verre van ons, aan het prestigevan den Volkenbond afbreuk te willen doen. Indien hij de andere mogendheden goede wil bestaat om op den grondslag van het beoogde veilig heidspact, met Duitschland op voet van gelijke rechten samen te werken, zal er ook een weg te vinden zijn, om deze moeilijkheden terzijde te stellen. van het voedseltekort en de ontmoedigde stem ruing van de vijandelijke stammen in Marokko, a 'rijke rebellen zich met hun gezinnen en wape nen komen aannu Iden, ten einde hun onder werping aan te bieden. Bevriende Harka's doen invallen in het vijandelijk gebied, waar zij groote schade aanrichten. CHINA. Naar uit Tientsin wordt gemeld, heeft de voormalige Chimjesche keizer zijn plannen, om een reis naar het buitenland te maken, op gegeven. DE DUITSCHE SPOORWEGSTAKING. Van wege de directie wordt medegedeeld De staking heeft zich tengevolge van den op roep der vakvereenigingen, welke in strijd m,:| de gedane beloften, werd gepubliceerd, uitge breid tot de spoorwegwerkplaatseii te Berlijn. Een groot aantal spoorwegarbeiders is daardoor bij de staking betrokken geraakt, zoodat een bedreiging met name van het sneltreinVerkeer is ingetreden. De directie heeft hulpwerkki achten aange steld. JOEGOSLAVIË. De ministerraad heeft gister besloten, alk mandaten der Raditsj-parlij op grond van de wet tot bescherming van den staat ongeldig te verklaren. ZOMERTIJD IN ENGELAND. Het Lagerhuis heeft met 2ö9 tegen 63 stem men de tweede lezing van het wetsontwerp aan genomen, betreffende de invoering van een permanenten zomertijd loopende van den eer sten Zondag in April Lot den eersten Zondag in October. 73) „Nu, ik denk toch dat de graaf hier zoo zijn zaken heeft. Hij wil hier ergens een landgoed koopen, als ik mij tenminste niet vergis." „Zoo, wil hij dat Daar u zijn vriend is, moet u dit weten." „En het was een zeer noodlottig toeval, dal Kruiskamp vermoord werd, voor Of Duffek ook dezelfde onaangename gewaar wording ondervond, die Guido's schitterende brilleglazen voorheen den rijken speculant Arm- brecht veroorzaakten, of dat hem tegenstond den naam Kruiskamp te hooren noemen, genoeg, hij wierp plotseling zijn sigarette weg en greep naar zijn pet, terwijl hij den bezoeker .onbeleefd in de rede viel. „U bewijst mij te veel eer, mijnheer von Reichenbach. Het betaamt niet, dat. ik hier sla te babbelen als met mijns gelijke. Bovendien heb ik binnen nog heel wat te doen." Als Guido nog een laatsten geringen twijfel aan de schuld of medeplichtigheid van den knecht gehad had, dfln was deze door het op vallend afbreken van liet gesprek toch geheel verdwenen. Hoe groot ook altijd de verant woording zijn moebt, die de jonge von Reichen bach door een eigenmachtig en in den grond EGYPTE. Volgen^ een officicele mededeeling zijn hij de gehouden verkiezingen voor het parlement m totaal gekozen 105 aanhangers van de re geering en 101 Zaghloelisten. In vijf districten moet een herstemming plaats vinden, doordat geen van cle candidaten een volstrekte meer derheid heeft gekregen. Over eenige weken zal nog in drie grensdistricten een verkiezing plaats vinden, waardoor het totaal aantal afgevaar digden zal stijgen tot 214. Het is nog onzeker, of de regeering over een kleine meerderheid kan beschikken. De Zaghloel- partij bezat in het vorige parlement 192 zetels. ALLERLEI. Uit Buenos Aires Een vertraagd tele gram uit Lima (Peru) meldt, dat in de hoofdstad van Peru Maandag te middernacht een algemee- ne staking is uitgebroken als protest tegen de beslissing in het Tacna-Arica geschil tusschen Chili en Peru, welke, gelijk reeds gemeld, in Chili algemeenc voldoening heeft gewekt. Uit BrusselZooals reeds werd vermoed, is dr. Claus van het vonnis waarbij hij tot 7 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, in liooger beroep gegaan. Mc. Jules Destree zal hem weder verdedigen. L'it Gibraltar: De Rifbewoners namen gisLeren het kabelschip „Amber", van de Eastern Telegraph Cy. Ltd., dat langs de Afrikaansche kust stoomde, onder vuur. Ook toen de Engel schc vlag werd geheschen, hield het schieten niet op. Het schip beliep geen schade. Naderhand heeft een Spaansche kanonneerboot de kust beschoten. Uit Milaan De Bond van Metaalarbeiders te Milaan heeft zich aangesloten bij de actie in het metaalbedrijf en de staking geproclameerd voor alle fabrieken in Lombardije. Te Pavia heeft de meerderheid der arbeiders besloten het werk neer te leggen. Naar aan leiding hiervan zijn alle fabrieken aldaar gesloten. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 13 Maart. Het wetsontwerp tot afschaffing van den zomer tijd wordt Dinsdag in de afdeelingen onderzocht. Bij de behandeling van de justitiebegrooting bepleit de heer Janssen (R. K.) verbetering van de belastingwetten en hij roept den steun in van de regeering voor de reclasseering. De heer Verkouteren (C. TI.) acht de bezoldiging van de rechterlijke macht te laag. Hij bepleit verder een eenvoudige regeling van de administratieve rechtspraak. De heer De Veer (A. R.) wenscht strenger optreden inzake de goedkeuring van de statuten van naamlooze vennootschappen. Hij wil een leeftijdsgrens voor rechterlijke ambtenaren. Minister Heemskerk zegt, dat meer financieelen steun voor de reclasseering in dezen tijd onmoge lijk iè. Over het ontwerp tot inkrimping der kanton gerechten valt ook niet te spreken nu de Tweede Kamer het nog niet heeft behandeld. Maar niet groote aandacht zijn uitgekozen de te schrappen kantongerechten. Men vergete echter niet, dat we nog steeds er op uit moeten zijn hoogst zuinig te zijn. De begrooting wordt hierop z.h.st. aangeno men. Aan de orde is de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De heer D e M ural t brengt ter sprake de plannen tot oprichting van een Indische leer stoel aan de Ütrecht.schc Hoogeschool. Hij bestrijdt de Leidsche professoren en hun ojivattingen over Indië De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. MAROKKO. Het directoire deelt mede, dat ten gevolge onwettig handelen op zich nam, hij voelde zich sterk genoeg om deze verantwoordelijkheid te dragen. Hij mocht echter geen oogenblik ver liezen en alleen een snel, goed overlegd en door tastend handelen kon den beslissenden slag doen gelukken „Ik denk er niet aan, u op te houden, mijn goede man, sprak hij, terwijl hij zich nog eens tot vriendelijke kalmte dwong, „maar ik wilde u verzoeken, eerst mijn koetsier hierheen te roepen, wijl ik hem nog een opdracht te geven heb. Misschien houdt u intusschen wel een oog je op de paarden en het rijtuig Met brutale langzaamheid slenterde Duffek naar de plaats, waar het huurrijtuig stond, en eenige oogenblikken later kwam de koetsier bij Guido aan. „U heeft mij laten roepen, mijnheer von Rei chenbach „Ja Ik heb u noodig voor een gewichtigen dienst," antwoordde Guido haastig en met voorzichtig gedempte stem. De man die nu bij uw rijtuig staat, is naar mijn oveituiging een misdadiger en het is er om te doen, hem gevangen te nemen zonder dat hij de geringste kans heeft te ontsnappen. Tracht nu, terwijl ik op hem toetreed, on bemerkt achter hem te komen en, zoodra hij wil vluchten, pakt ge hem flink vast. Ik neem natuurlijk alle verantwoordelijkheid op mij voor.. alles wat er van komen mag." Duffek stond met van elkaar geplaatste bee- y.fy)SSEM's f729 15 non voor de paarden en bekeek die met een minachtenden glimlach, toen de beide anderen hem naderden. Eerst toen Guido op geheel veranderden, strengen toon hem aansprak, keek Duffek verwonderd op. „Hola, wat moet dat," vroeg hij ruw, terwijl hij dc handen langzaam uit de broekzakken haalde. „Iri naam der wet verklaar ik u gevangen te nemen en eisch van u in uw eigen belang dat ge mij zonder elke poging tot verzet volgt." Nog voor hij tijd had gehad om te begrijpen, welk een ernstige wending de dingen voor hem genomen hadden, voelde de rijknecht zich on zacht van achteren bij de armen gegrepen en hoorde hij het bevredigde lachen van den koet sier achter zijn rug. „Dezen hebben wij, mijnheer von Reichen bach. Die komt niet meer los „Denk je dat, schurk," knarste Duffelt, en het volgende oogenblik tuimelde dc man, door een krachtigen vuistslag onder de kin getroffen, met een kreet van pijn terug. De bevrijde had nu ongehinderd kunnen vluchten, als Guido niet op deze mogelijkheid gerekend had. Terwijl hij zich met het. volle gewicht van zijn lichaam op Duffek wierp, omklemde hij hem met beide armen. De koetsier, die van den eersten schrik zich spoedig hersteld had, stort'te zich nu vol woede cp zijn vijand, nog vóór de worsteling voor Guido een ongunstiger! keer had genomen TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 13 Maart. Aan de orde is het wetsontwerp tot aankoop van een perceel bestemd voor ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken. Dc heer S c h a p o r (S. D.) begrijpt niet, hoe een minister, die op zulke belangrijke posten van de begrooting bezuinigde, thans met een voorstel kan komen om een half millioen beschik baar te stellen voor een woningvoor een minister. De heer F1 e sk e n s (R. K.) meent, dat hier een weg bewandeld wordt, die aan geldverspilling doet denken. De heer.Snoeck Henckemans (C. H.) zegt, dat met dit ontwerp de bezuiniginsfeer wordt gebroken. Hij zal alleen voorstemmen, als ee zaak geen uitstel kan lijden. De heer Van R a veste ij n meent, dat het een koninklijk gebaar zou zijn geweest, als de Koningin het Huis ten Bosch ter beschikking had gesteld, nu zij ren ander paleis terugneemt. Minister G o 1 ij n wijst erop, dat de koop is aangegaan onder voorbehoud van goedkeuring door de wettelijke macht. Daarom heeft hij hot ontwerp gehandhaafd na het ongunstige voor- loopig verslag. Hij heeft geen andere oplossing gezien. Het departement kan geen zalen voor een ontvangst missen. Alle andere perceelen zijn te klein. De Ridderzaal is niet geschikt, omdat de atmosfeer en geschikte meubileering ontbro ken. De voorgestelde oplossing is zijns inziens het billijkst en meest practised. Het wetsontwerp wordt verworpen met 620 stemmen. Aan de orde zijn de conclusion over het ver slag der Commissie voor de Staatsuitgaven om trent het Verslag der Alg. Rekenkamer betref fende haar werkzaamheden over 1922. (Kisten, melkbussen en melkvaten). Dc conclusie wordt z.h.st. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. B!nn«oland. Uit het Mijnbedrijf. Men seint uit Heerlen In de gister gehouden vergadering van de Contactcommissie voor het Mijnbedrijf werden de besprekingen voortgezet over de loonen welke van 1 April a.s. af zullen gelden. De directies deelden mede, dat zij, dank zij Dc zware greep van den steel der zweep, die hij van den hok naar beneden gerukt had, kwam met zulk een geweld op Duffeks achterhoofd neer, dat het lichaam van Mezen plotseling zwaar en hulpeloos uit de armen van von Reichenbach op het zand» van den straatweg neeizeeg. Mensch, wat heb je gedaan," riep Guido verschrikt. „Je hebt hem doodgeslagen Geen nood, mijnheer," antwoordde de koet sier' op giimmigen toon. „De schurk heeft een harden schedel. Help mij nu maar gauw hem de handen binden, anders kun hij ons nog de handen vol werk geven. De meening van den koetsier, die wellicht op de ei va ringen van menige vechtpartij be rustte, bleek inderdaad de juiste. Ternauwei- nood waren den rijknecht met een der stevige (ouwen, zooals de koetsiers die steeds bij zich hebben, de armen op den rug gebonden, toen hij de oogen weer opende en trachtte op te springen. Rij erkende echter te gelijk het hopelooze van zijn toestand. „Dat zal je duur te staan komen, siste hij tusschen de tanden tégen Guido. „Stap in het rijtuig," beval Guiclo, zonder op zijn woorden acht te slaan. „Het is toch in uw belang niet eer.J. anderen op deze gebcui te- nis opmerkzaam te maken." „Neen! Ik verzet geen voet, voor u mij ge zegd hebt, waarom ik gevangen word genomen (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1