DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN fe uTl l e t o m» Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Maandag 16 Maart 1925. 14206 Bureau: KOEMARKT 4. -Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco pér post ƒ3. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 c«nt 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekerin g f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf ¥00 bij verlies van een hand, voet of oog i 200 Mi doodf 100 bii verlies van een m; 80 Verlles van "^vfager. f 15 bij verlies van eiken anderen vh.ner.De verzekering wordt gewaarborgd Lr de N lU aL" VeT? h""'!jSLtS Boltenlaildselt NS»nWS. ten. opgeven bij het toetreden tot den Volken- De DE VOLKEN'BONDSRAAD. Zitting gesloten. Volkenbondsraod heeft zich Zaterdag ochtend beziggehouden met de bescherming der Bulgaarsche minderheden in Griekenland. Chamberlain, die rapporteur was over deze kwestie, verzocht, den Raad de Grieksche re geering haar verplichtingen in herinnering te brengen, welke voortvloeien uit liet verdrag, ter bescherming der minderheden. Venizelos, optredend voor Griekenland, tracht te de moeilijkheden uit den weg te ruimen, welke hij toeschreef am misverstanden. Daarna hield de Raad zich bezig met het, Turksch-Grieksche geschil, inzake den patriarch van Gonstantinopel Hij besloot advies te vragen aan hel Perma nente Hof van Internationale Justitie over de kwestie van zijn competentie, welke door de Turksche regeering is ontkend in verband met de uitwijzing van den oecumenischen patriarch. Voorts onderzocht de Raad de kwestie van het onderzoeksrecht van den Volkenbond in Duitschland en de andere gewezen vijandelijke landen. Ook werd de kwestie van de controle in de gedemilitariseerde Rijnland-zone geregeld, en ook maatregelen genomen ter regeling van de uitvoering van de taak, toevertrouwd aan com missies van onderzoek, opdat deze ten allen tijde in staat zullen zijn, haar taak aan te van gen. Vervolgens verklaarde Chamberlain de 33st zitting van den Volkenbondsraad gesloten. bond wordt verder in het antwoord behandeld. Ieder voorbehoud omtrent de mate van deel neming zou de- waarde van den Volkenbond vernietigen en.is onveioenigbaar met cle positie van cle stalen, die lid van den Bond zijn. Het komt den Raad onmogelijk voor, dat een lijf van den Bónd en van den Raad in gevaivan operaties, welke gaan tegen een het pact schcir- denden staat- een stelling zou innemen, welke aan de burgers de voile vrijheid laat, zich aan de algemecne verplichtingen van het Volken- bóndspact „te onttrekken. De Raad hoopt, dat deze uiteenzettingen e.loe zullen mogen leiden de houding van de leden met hitrekking tot de door de Duitsche regee- ring opgeworpen vragen duidelijk te maken. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. In de namiddagzitting van Zaterdag van den Volkenbondsraad werd het antwoord van den Raad van Duitschland op zijn nota van 12 December jl. behandeld. In dit antwoord, dat reeds telegrafisch ëarx de Duitsche regeering werd medegedeeld wordt o.a. gezegd, dat de Raad met bijzondere belang stelling heeft kennis genomen van de mede deelingen der Duitsche rcgecring betreffende de toetreding van Duitschland tot den Volken bond. De raad nam met veel genoegen kerrjms van de verklaring, dat „de Duitsche regeering gelooft, dat de loop der politieke gebeurtenissen in het laatste jaar Duitschland de mogelijkheid geeft tot den Volkenbond toe te treden" en dok „dat, cle Duitsche regeering de toetreding van Duitschland tot den Volkenhond, dientengevolge; zal nastreven." De Duitsche regeering heeft reeds de gemoti veerde antwoorden der tien regeeringen, die lid van den Volkenbondsraad zijn, ontvangen, zoodat de vertegenwoordigers dier staten in den Volkenbondsraad geen opmerkingen konden maken, Welke niet in overeenstemming zijn met deze antwoorden. Het antwoord deelt verder mede, dat de tien regeeringen het er over eens zijn, dat Duitsch land, zooals het zelf opmerkt, thans zonder speciale voorwaarden in den Bond kan treden, maar op voet van gelijkgerechtigde. Deze grondstelling heeft groote beteekenis voor de kwesties, welke de Duitsche regeering opwerpt, met betrekking tot artikel 16 van het pact, waarvoor Duitschland een aparte behandeling vraagt. De wil van Duitschland pm in geval van in ternationale conflicten zelf de mate van het actief deelnemen te mogen bepalen en ook de vrees van Duitschland zijn neutraliteit te moe. DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Chamberlain onderbreekt, zooals men weet, zijn terugreis uit Genéve te Parijs voor een onderhoud met Herriot. Dat vindt heden plaats. ermoedelijk zal hij niet eerder dan Dinsdag of Woensdag te Londen terug zijn. Herriot zal hedenmiddag eerst Chamberlain en daarna Benesj ontvangen. Het belangwekkendste deel van deze confe- rentie zal 't stelsel van speciale defensieve accQorden zijn. Chamberlain zal zonder twijfel met Herriot spreken over een pact van vijf of van zeven, in dit laatste geval ook met Polen en Cechoslovakije. Hierover gaat het juist, daar Duitschland vcfrklaard heeft, pogingen te willen doen om op vredelievende wijze zijn oostgrenzen te doen herzien. Ook Engeland, zou naar het schijnt, voor een nieuwe regeling te vinden zijn, maar dan in overeenstemming met Pglen. Benesj zal daar over, ook al omdat zijn eigen land in het spel komt, iets te zeggen hebben. Zooals bekend, za'l hij Herriot eerst later op den dag ontmoeten hij zal, evenals de Poolsche minister van Buiten landsche Zaken Skrzynski, eenige dagen in Parijs blijven om nader overleg te plegen. Skrzynski zal eerst Woensdag met Herriot spreken. Bij de besprekingen zullen ook de be zetting van de Keulsche zone en de ontwape ning van Duitschland aan de orde komen. Be treffende cle laatste zal voor de aanstaande intergeallieerde bijeenkomst waarschijnlijk in piincipe de datum worden vastgesteld. De komst van Hymans te Parijs is nog niet- 74) „U wordt beschuldigd, den landeigenaar Kruiskamp vermoord te hebben," sprak Guido scherp op een stoutmoedige ingeving van het oogenblik. Duffek, die slechts even getroffen scheen, antwoordde hem met een luiden lach: „Nu, als het anders niets is, kan ik den tocht met u wel wagen, mijnheer von Rcichenbach. Ik heb geen reden om voor zulk een krankzinnige beschuldiging op den loop te gaan." Werkelijk stapte hij zonder verdere pogingen tot verzet in het rijtuig en liet zich gemakkelijk in de kussens vallen. „Rij op, kerel," bulderde hij tegen den koet sier. „Wij zullen later wel met elkander af rekenen." De plotseling opgekomen gerustheid in zijn voorkomen bracht den heer von Reichenbach niet van de wijs. Zijn wanhopige pogingen om te luchten waren al te verraderlijke getuigen van een kwaad geweten. Hij zette zich naast zijn gevangene neer en wachtte kalm af dat Duffek verdere vragen tot hem zou richten. En zijn verwachting dat dit spoedig genoeg zou gebeuren, werd niet beschaamd. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. Coolidge .is voornemens, de mogelijkheid van bijeenroeping ecner tweede ontwapeningscon ferentie te Washington, wederom ernstig onder oogen te zien, en daartoe eventueel stappen te doen. Het schijnt hem toe, dat de plannen voor een door den Volkenbond bijeen te roepen confe rentie in dezen verlaten zijn.'In officinale kringen ,c Washington is men van meening, dat de ianden, die thans, het protocol van Geneve ver werpen, bereid zijn, te Washington bijeen te konjen, en de behandeling dier kwesties te hervatten, wplkc ,4 jaar geleden wel. te berde werden gebracht, doch niet afdoende geregeld. De Amerikaanschc regeering ja voornemens, zonder verwijl stappen te. doen, om na te gaan, of ne landen, die indertijd deelnamen aan de Washingtonsche conferentie, dit oogenblik ge- ogen achten voor een verdere beperking der bewapeningen. FRANKRIJK. V er zet der katholieken. Herriot heeft Zaterdagmorgen cïen afgevaar- mmmmmmKm digde Oazals, "voorzitter van de radicaal-socia listische Kamcrgroep ontvangen, die hem een interpellatie-aanvraag heeft overhandigd, be treffende de houding, welke de regeering denkt aan te nemen tegenover de aanvallen, welke de kardinalen en bisschoppen van Frankrijk richten tegen de leeken- en schoolwetten van de republiek. Deze interpellafie-aanvrage is het gevolg van de verklaring der Fransehc kerkvorsten tegen de leekenwetten. Dat dezen het op dit punt niet hij woorden zullen laten, blijkt wel uit het feit, dat mgr. Rpux, bisschop van Straatsburg', voor cle stad Colmar een driedaagsche schoolstaking predikt, welke heden beginnen moet als daadwerke lijk protest tegen de omzetting van de Katho lieke scholen in Lekenscholen. „Deze actie, zegt rngr. Roux in zijn proclamatie, beteekent, dat, als men raakt aan de gewetensvrijheid en de godsdienstige rechten van een enkelen Elzasser, al zijn broeders met hem zullen zijn cn zijif ver volgers zullen noodzaken zich terug te trekken. Ziedaar waarom deze actie zich opdringt. Zij is wettig en uw bisschoppen zegenen haar." Het aantal personen, dat hij dc technische nood hulp te werk is gesteld, bedraagt ongeveer 360. De stakende spoorwegarbeiders hielden gister een vergadering die een stormachtig ver loop had en die eindigde met de aanrteming van een zeer radicale resolutie. Er was reeds aangenomen een resolutie Van de stakingsleiding, waarin de uitspraak van de arbitrage-commissie van de hand werd gewe zen en cle organen werden, uitgenoodigd, den strijd uit te breiden al naar gelang zulks noo- dig zou zijn. De vergadering noodzaakte den voorzitter evenwel ook een meer radicale resolutie ju stemming te brengen. Daarbij verkreeg men eenmeerderheid voor de aJgcmeene staking en voor het nemen van die maatregelen, die ge schikt zouden zijn de staking ten uitvoer te brengen „Ik moet wel aannemen dat deze of gene grappenmaker zich een ongepaste aardigheid met u heeft veroorloofd," begon de rijknecht na een poos opnieuw. „Wie Ier wereld heeft mij voor Kruiskatnps moordenaar uitgemaakt „Uw eigen heer, graaf Ramin, als ge het d: n met ade geweld weten wilt Met een. ruk hief Duffek zich uit. zijn ge makkelijke, nonchalante houding op en de impertinente lach verdween van zijn bleek gelaat. Er was blijkbaar geen schurkenstreek waartoe hij zijn bondgenoot niet in staat achtte. „Dat is-met waar Dat is .onmogelijk. En u reeft geen recht mij te bedriegen. Ik eisch de waarheid van u Heeft Ramin mij werkelijk van deze chad beschuldigd?" „Dat zult ge spoedig vernemen,-» antwoordde ontwijkend. „En ge zoudt goed doen van alle nuttelooze ontkenning af te zien. Bewezen iciten zijn daarmee niet uit de wereld te he lpen. Of zoudt ge willen. loochenen, dat ge in den nacht waarin Kruiskamp vermoord werd, urenlang in e;cn greppel hebt,gelegen en je met champagne moed hebt trachten tc verschaffen, tot de gasten van het feest van Armbrccht terugkeerden En begint niet daar, waar ge gelegen hebt, het vóetpad door het moeras Het was met behulp van dezen weg niet moeilijk den niets kwaads vermoedenden Kruiskamp vooruit te komen." Duffeks onaangename trekken verwrongen FRANKRIJK EN HET V ATI (AAN. Uit Parijs verneemt de „Msb." Herriot heeft in cle senaatscommissie voor de financiën, bij het begrootingsonderzoek, opnieuw een zware nederlaag geleden op het punt van de Vaticaarfsche kwestie. Men zal zich herinneren, dat de commissie met 15 tegen 15 stemmen en een onthouding het crëdict voor dc diplomatie weigerde, omdat het gezantschap ten Vaticanc er niet meer op voorkwam. Herriot is naar aanleiding daarvan Zaterdag door de commissie gehoord. Hij heeft uitvoerig uiteengezet, waarom hij dat gezant schap wil' opheffen en onder meer gesteund op het jongste manifest van het Fransche episco paat. Herriot zeide, dat na dit manifest het hem des te minder mogelijk was, ook maar eenigs- zins toe te geven en daarom zal hij in den senaat evenals in de kamer, de kwestie van vertrouwen stellen. Hij verzocht de commissie terug te komen op haar besluit en den post goed te keuren, zooals hij was- voorgesteld. Na het vertrek van Herriot werd in de com missie na een betrekkelijk korte beraadslaging niet met 15 tegen 1.5, doch met 17 tegen 14 stemmen een vermindering van duizend francs, goedgekeurd als aanwijzing,- dat de senaats commissie het gezantschap wenscht behouden te zien. In dezelfde zitting werd met 18 tegen 8 stem men het voorgestelde crediet voor een slechts gedeeltelijke vertegenwoordiging te Rome ver worpen. Aangezien de commissie als veel meer links 'taapde dan de., senaat zelf wordt beschouwd, kón men er van heden af wel van verzekerd zijn, dat voor liet" kartel de kans,, om het ge zantschap ten Vaticanc op te heffen verkeken is. DE STAKINGEN IN GRIEKENLAND. Alle bemiddelingspogingen in zake de spoor wegstaking, zijn mislukt. De spoorwegverbindingen zijn eenigermate hersteld, doch over het algemeen is de situatie onbevredigend. Het electriciteits- en trampersoneel is ook in staking gegaan en men vreest dat het post-, telegraaf- en telefoonpersoneel dit voorbeeld zal volgen. DE STRIJD IN MAROKKO. Primo cle Rivera zal spoedig, uit Afrika 15.000 man naar Spanje terugroepen. Het Afrikaansche leger zal eenc reorganisatie ondergaan. Het ge rucht over den dood van Abd-el-Krim is niet bevestigd DE DUITSCHE SPOORWEGSTAKING. De Duitsche spoorwegdirectie heeft evenmin als de bij de spoorwegstaking betrokken vak- vefeenigingen het voornemen, om de gevallen uitspraak van het scheidsgerecht te aanvaarden. Indien beide partijen de uitspraak van het scheidsgerecht verwerpen, zal deze Woensdag a.s. bindend worden bëklaard. Eenige verande ring is in den stakingstoestand niet ingetreden. zich tot een grimasse van woede cn gloeiende haat. „Een schurkerij zonder einde Dat kan nie mand U gezegd hebben dan Ramin. O, als ik wist dat hij het gezegd had ,,Dan zoudt gij trachten u op hem te wreken. Dat laat zich bij uw karakter zeker gemakkelijk begrijpen. Ik vrees echter dat men uw verhalen weinig geloof zou schenken." „Wat? Staat het zoo? Zal ik werkelijk als oen moordenaar in de gevangenis moeten En hij zou vrij rondloopen, zou tijd winnen om zich in veiligheid te stellen Oho, mijn heer Ramin, zoo hebben wij niet afgesproken zoo niet „Houd je tong in bedwang, Duffek. Het zal je geen nul doen, als je een ander in je lot wilt meesleepen." „In mijn lot Nu, ik denk dat de zaak juist omgekeerd is. En ik wil u nog iets zeggen, mijnheer von Rcichenbach niet ik heb Kruis kamp vermoord, maar deze gladde Ramin, die even weinig graaf is als ik of die paarden daar voor ons. Ik ben er niet hij geweest en .bekend heeft hij het mij ook niet maar ik weet daaróm toch dut hij het gedaan heeft cn hij beging stellig de grootste domheid van zijn leven, toen hij beproefde mij nu tot, dank voor mijne getrouwheid op zulk een schandelijke manier zich van den hals te schuiven." ,,Je praat onzin. Duffek Kruiskamp wa$ een ALLERLEI. Naar wordt vernomen heeft de bekende Vïaamsehe schrijver Herman Teirlinck een can- didaluur voor de Kamer aanvaard, na daartoe aangezocht te zijn door het hoofdbestuur der liberale partij. Hij zal candidaat gesteld worden in hei Arrondissement Brussel. Tot de liberale candidate! behoort ook de bekende luchtreiziger De Muyter, winner van den Gordon Bennet-be ker. Uit Washington De senaat heeft den latum, waarop de discussies zullen plaats heb ben over het voorstel nopens Amerika's toetre den tot het Internationaal Hof, bepaald op 17 December 1925. Uil Londen Uit New-York wordt bericht, dat de Amerikaansche Senaat op de weder benoeming van Warren door Goolidge als minis ter van Justitie heeft geantwoord door een motie voor te stellen, waarin wordt gezegd, dat het met zijn waardigheid onvereenigbaar is deze wederbenoeming, zooals deze~thans geschied is, te overwegen, Uit München De Beierschc Volkspartij besloot den Beierschen minister-president Held caudidaat te stellen voor het rijkspresidentschap. Uit Londen Lord Balfour zal heden zijn reis naar Jeruzalem beginnen ten einde de Joodsche universiteit aldaar te openen. Einde April wordt hij ie-Londen terugverwacht. Uit Berlijn Dr. Simons, de waarnemende rijkspresident, heeft voor een candidatuur voor het presidentschap bedankt. Hij is niet van plan zijn rechtersambt op te geven. Uil Genéve De Volkenbondsraad heeft in de kwestie van het Saargebied besloten aan de wenschen der bevolking tegemoet te komen, en de plaatselijke gendarmerie voor de periode van 1925-1926 met 250 man uit te breiden. vriend van den graaf. Iloe zou hij er toe hébben kunnen komen zijn besten vriend te vermoorden „Halia Ramin was zijn vriend, zooals de vos de vriend der hazen is. En al vas het zijn cig< n broer geweest, hij had hem een vcrvalschten wissel tot eiken prijs weer uit vy handen moeten krijgen. Hij heeft zijn domheid tamelijk duur moeten betalen, "de arme Kruiskamp, maar er is ten slotte niet veel aan hem verloren want hij was een der schandelijkste bloedzuigers, die ooit de aarde gedragen heeft." Toen het rijtuig de stad binnenreed wist Guido veel meer dan hij ooit had hopen te ver nemen en het lot van den avonturier en bedrieger Ramin was voor altijd beslist. Reeds buiten dc poort was Duffek van zijn banden bevrijd. De echter Holleben echter, die in zijn ambtvertrek over de acten van de moordzaak gebogen zat, keek zijn neef met een uitdrukking aan van grenzenlooze verbazing, toen deze hij hem bin nenkwam met de woorden: „Ik-heb heden zwaar tegen dc strafwet gezondigd, oom maar ik heb den moordenaar van Kruiskamp ontdekt, n als u nu een paar ver trouwde politiebeambten met. een bevel tot inhechtenisneming van den voorgewenden graaf Ramin naar het slot Schön- beidc; zendt, kan de onschuldige Freising nog heden uit zijn voorarrest ontslagen Worden." Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1