feuilleton. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Dinsdag 17 Maart 1825. Sa 14201 Bureau K O JE M A R K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf200 bij verlies van een hand, voet of oog duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd do* Advertentign: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 c«nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiteniandsek Nieuws, IIERRIOT EN CHAMBERLAIN. Uit Parijs verlujdt Het onderhoud tusschen Harriot en Chamberlain duurde gister tot 5 uur namiddags. Herriot deed persoonlijk Chamber lain uitgeleide en onderhield zich daarbij aller vriendelijkst met den Britschen minister. Voor dat hij afscheid nam zei Chamberlain „Den volgenden keer zien we elkaar in Londen „Afgesproken," antwoordde Herriot. Herriot verklaarde aan de journalisten, dat hij ten zeerste tevreden was en zichzelf geluk wenschte met zijn betrekkingen met Chamber lain, met wien hij reeds ten aanzien van som mige essentieele kwesties tot. overeenstemming was gekomen. Chamberlain, die gistermorgen uit Genéve aankwam, begaf zich tegen 3 uur cles namiddags naar de Quai d'Orsay en had aldaar een lang durig onderhoud met Herriot. Volgens het offieieele communiqué wisselden de beide ministers van gedachten over de pro blemen der buiteniandsche politiek, inzonder heid over het vraagstuk cler veiligheid, met het vaste voornemen om in volle harmonie oplossin gen te zoeken, die voor hun beider landen aan nemelijk zullen zijn. De gedachtenwisseling leidde tot een defini tie van de essentieele punten. Do onderhande lingen zullen langs diplomatieken weg in den- zelfden vriendschappelijke!! geest worden voort gezet in vereeniging met de andere" geallieerden. Na het vertrek van den Britschen minister werd Benesj door Herriot ontvangen. Chamberlain had in dien tijd een gemeen schappelijk onderhoud met vertegenwoordigers der Amerikaansclie, Britsche en Fransche pers en beantwoordde al bun vragen in het Fransch. Hij zeide met Herriot wel over cie Duitsehe voorstellen, maar niet over het Protocol te hebben gesproken. Aan beide zijden zullen de mogelijke voordeden van het denkbeeld der< Duitsehe regeering worden onderzocht, maar details waren dienaangaande nog niet uitgewerkt Hij vond het echter onmogelijk iets te. doen voor en aleer Duitschland zich tot aansluiting bij den Volkenbond bereid verklaart op gelijken voet met de andere stateii-leden. Gevraagd naar zijn meening omtrent een Pact van zeven mogendheden met Polen en Gechoslowakije daarbij inbegrepen, zeide Cham berlain alleen ,;Wij houden het oog op alle grenzen gevestigd, maar een dergelijk Pact dient nader te worden onderzocht." Hij zeide verder, dal voor het oogenblik geep verdere conferenties zullen plaats hebben. Hij is echter optimistisch gestemd omtrent de kwestie der veiligheid en heeft van Herriot afscheid genomen in de hoop dat er Len slotte goed werk voor beide landen en voor de wereld zal worden verricht. Herriot ontving des avonds dezelfde pers vertegenwoordigers. Hij legde den nadruk op zijn wensch om bij de bespreking van de vei ligheidskwestie de vorming van groote afzon derlijke politieke groepen te vermijden, omdat andei'S licht botsingen zouden kunnen ontstaan tusschen de groepen, welke verschillende plan nen voorstaan, Herriot achtte een pact van vijf of zeven mogendheden zeer wel mogelijk zodder aan vaarding van het protocol. Dit laatste zou evenwel kunnen dienen als leiddraad voor een nieuw te ontwerpen pact. Hij achtte de opwinding, ontstaan over de 75) „Zacht wat, zacht wat, mijn jongen" nep Holleben, de handen als tot afweer omhoog geheven. „Dat is te veel ineens voor mijn oud hoofd." Mag ik den getuige en medeplichtige voor u brengen, oom Hij wacht onder veilige be waking in de voorkamer, want ik heb hem zelf gevangen genomen." „Hoor eens, Guido wou je een grap met mij' hebben? Jij, iemand gearresteerd jij „Ja, en op eigen gezag en op het gevaar ai wegens vrij hei cisberooving op de bank dei beschuldigden te komen. Wil u den gevangene zien „Nu, in 's hemelsnaam, jij kwajongen. Hom maar hier met hem.Daar zal een mooie domheid aan den dag komen Bij het parkhek van Scliönheide hield een gesloten rijtuig stil, welks koetsier het uitdiuk- kelijk bevel had ontvangen niet naar het slot zelf te rijden. Twee ernstig uitziende heefen in zwarte burgerkleeding verlieten het rijtuig en begaven zich naar het heerenhuis. „Bevindt zich graaf Ramin bij den heer Arm brecht", vroeg de oudste aan den bediende. grenzen van Polen ongegrond en verklaarde, dat Frankrijk niet ten koste van Polen de waar borging van zijn eigen grenzen zal aanvaarden. Ook weigerde hij Duitscblands ontwapening te beschouwen in verband met eenig pact en vond hij dat die kwestie door het vredesverdrag- geregeld is. De Fransche regeering heeft nog geen uit- noodiging ontvangen om deel te nemen aan een nieuwe ontwapeningsconferentie, maar Herriot herhaalde de formule, welke de veiligheid met ontwapening en arbitrage verbindt. Frankrijk kan niet buiten veiligheid on arbitrage om, over ontwapening spreken DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Het antwoord van den Volkenbondsraad op de Duitsehe nota heeft in Duitsehe regee- ringskringen over het algemeen een gunstigen indruk gemaakt. Ook in de kringen, welke zich tot dusver gereserveerd hebben gehouden, kan men niet ontkennen, dat uit het memorandum van den raad de oprechte wensch spreekt, Duitschland op faire voorwaarden tot den Volkenbond le doen toetreden. De slotzin waarin de wensch wordt uitgesproken,' dat Duitschland aan den arbeid van den Volkenbond moge deelnemen, en op deze wijze voor dc organisatie van den vrede de rol moge vervullen, die in overeen stemming is met zijn positie in de wereld, bevat een zoo ondubbelzinnige en tevens zoo dringende uitnoodiging dat er geen twijfel kan bestaan over de bereidwilligheid in toonaangevende Volkenbondskringen, om met Duitschland tot overeenstemming- t.c geraken over de nog niet geheel opgehelderde détailkwesties. Naar wij vernemen, zal in hel Duitsehe ant woord geen herhaling worden gegeven van het standpunt der Duitsehe regcering in zal-.e de toetreding tot den Volkenbond, doch hierin slechts opheldering worden gevraagd over enkele kwesties waaromtrent het antwoord van den Volkenbondsraad te algemeen is gehouden, met name betreffende den doormarsch van troepen in geval van een Volkenbondsactie. DE KLEINE ENTENTE. De „Vrima" publiceert een verklaring van den Joegosla vischen gezant Le Athene over het nieuwe Grieksch-Joegoslavische bondgenoot schapsverdrag. De gezant verklaart, dat het verdrag zal worden gesloten op de basis van hel voormalige verdrag tusschen Servië en Griekenland, en een zuiver defensief' bondge nootschap tot handhaving van den vrede op den Balkan zal ,zijn. Voorts verklaarde de gezant er van overtuigd te zijn, dat Griekenland binnenkort, zal ver zoeken, in de Kleine Entente te worden opge nomen. De „Vrima" merkt naar aanleiding hiervan op, dat het voornemen bestaat, hetzij Griekenland in het bestaande verbond van üe Kleine Entente als nieuw lid op te nemen, het zij een nieuwe Kleine Entente tusschen Roe menië, Joegoslavië en Griekenland tot stand te brengen, die met de bestaande zal samenwer ken. Deze aangelegenheid zal waarschijnlijk op de a.s. conferentie te Boekai-est beslist worden. T e n FRANKRIJK. de leekenwetten, De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Dubois, heeft, in tegenwoordigheid van den pauselijken nuntius Cerctti, in de Notre Dame verklaard, „Jawel was het aarzelend antwoord, „maar het diner is nog niet sfgeloopen, het gezelschap is juist aan het dessert." „Dat doet er niet toe. De zaak waarover wij den graaf wenscben te spreken is zeer dringend. Roep hem maar even." „Wien moet ik aanmelden dat, Duffelt er is. Dat zal voldoende Dit moest inderdaad voldoende zijn, want on middellijk daarop kwam Ramin uit de eet zaal in de ontvangkamer. Verwonderd en met blijkbaar ongenoegen zag hij naar de vreemde gestalten. „Hmr schijnt een vergissing te bestaan," sprak hij op onzekeren toon. „Men meldde mij dat mijn rijknecht mij wenschte te spreken". De beider heeren waren tegelijk naast liem gaan staan. „Het was een voorwendsel, dat ik gebruik te om de bewoners van dit huis een pijnlijk too- necl te besparen. Ik ben de politiecommissaris Bredron en heb de opdracht u in arrest te ne men." „Zoo, en waarom „Dat zult u bij den rechter van instructie ver nemen. Geef u den bediende bevel uw hoed te halen en u bij uw gastheer te verontschuldigen, als u dat wenschelijk acht,." „Met uw verlof zal ik zelf.—" Hij had op dat oogenblik zijn hand naar den borstzak van zijn jas opgeheven en toen op f 200 bij doodf 100 bij verlies van een f de N.Holl.Alffem.Verz bank Schiedam dat de brief van de kardinalen geen oorlogs verklaring beteekent. „Niemand wenscht aldus kardinaal Du bois meer dan wij den, vrede en bovenal den godsdienstvrede. Wij hebben alles gedaan óm dien le handhaven, en de verklaring is geen politieke daad. Wij doen niet aan poli tiek. De kerk blijft buiten en boven de par tijen." Karet. Dubois protesteerde vervolgens tegen de aantijging, dat de bisschoppen de republiek willen omverwei pen. UITSLUITING IN ZWEDEN. De reeds weken durende onderhandelingen tusschen de werkgevers en de werknemers in de Zweedsche industrieën, waaraan ook de premier en de minister van Binnenlandsche Zaken deel namen, zijn gistermorgen zonder resultaat af gebroken. Daardoor is de uitsluiting in werking getre den, welke 130.000 werknemers omvat van de textiel-, de cellulose-, de papier- en de hout industrie. Bij de bestaande zeer opgewonden stemming is (.e mogelijkheid niet uitgesloten, dat, aan beide zijden de radicale elementen de overhand zullen krijgen en het land derhalve voor een zeer langdurig arbeidsconflict staat. RUSLAND. Reuter seinl uit Malta uit betrouwbare bron, dat de positie van de sovjetregeering sinds het .ontslag van Trotzki dubieus is, omdat dc meer derheid den leider uit den welgeslaagden oorlog als den ecnigen uitweg uit de politieke moei lijkheden beschouwen. Daarom heeft het ministe rie van oorlog 56 divisies infanterie georganiseerd elk uitgerust met 4 tanks en 4 vliegtuigen. In Nederland,Spanje en Italië zijn 200 vliegtuigen, 500 stuks veldgeschut, 3000 machine-geweren en 25 millioen patronen besteld. Bij een particu liere maatschappij zijn 10 stuks zwaar vér-dra gend geschut besteld. Er is zeer veel cavalerie samengetrokken aan de W. en Z.W. grens van Rusland. DE GRIEKSCIIE PATRIARCH. De verbannen Grieksche patriarch heeft aan het Phanar, waar het patriarchaat te Constan- tinopel zijn zetel heeft, een telegram gericht, in krachtige bewoordingen gesteld, waarin de patriarch er den achtergebleven leden van de heilige Synode opmerkzaam op maakt, dat. zij slechts een klein deel der Synode vormen en niét, gemachtigd zijn lot onderhandelingen met den Turksclien gouverneur der stad over de verkiezing van een. nieuwen patriarch. Men vermoedt dat de verbannen patriarch het besluit van den Volkenbond zal afwachten en daarna zal bekend maken of hij zijn functie al of niet neerlegt. DE OPSTAND DER KOERDEN. De begrootingscommissie van de groote Na tionale Vergadering heeft aan de regeering een crediet toegezegd van 10 millioen Turksche ponden voor de onderdrukking van den opstand in Koerdistan. Een kort officieel communiqué zegt, dat bij de operaties nabij Diarbekir de opstandelingen op beide zijden van de Tigris zijn verspreid, en dat het overal elders kalm H, behalve te Varto, waar een van de zonen van Sjeik Said, den leider van den opstand, is gedood.- hetzelfde oogenblik de vuist van den beambte zijn pols met ijzeren greep omklemde viel een kleine, sierlijk bewerkte revolver op het ta- Pijt. „U maakt ons de uitvoering van onzen plicht onnoodig moeilijk", zei de beambte kalm, ter wijl hij zijn gezel een wenk gaf om het wapen op te rapen. „Ik kan u niet meer vei oorloven u van ons te verwijderen. Ik hoop echter dat u ons de moeite zult sparen u nog hier in dit huis de boeien aan te doen." Dit kleine tooneel had zich zeer snel afgespeeld. „Wees zoo goed mij hij mijnheer en me vrouw Armbrecht te verontschuldigen", sprak Ramin met doffe stem tot dén bediende, die weer binnengekomen was, „ik ben bij by een stervende geroepen. En breng mij eerst mijn goed 1" Eenige minuten later ontving Armbrecht de boodschap vtn den bediende. „D t is toch zonderling", sprak hij hooid- schuddend. „Nu, wij zullen spoedig van den graaf zelf de verklaring vernemen." „Van de graaf zelf", Vroeg Hertha met een eigenaardigen nadruk. „Ik denk wie zoo ïeen gaat, zeker niet de bedoeling heeft ooit, terug te këerén." HOOFDSTUK XVI. Armbrecht zat nog steeds in de slechtste luim werkeloos voor zijn schrijftafel, toen rne- ALLERLEI. Uit Londen Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat het Arabische Uitvoeiend Comité in een open brief aan den Hoogen Commissaris voor Palestina, met ordeverstoringen dreigt, voor het geval de Zionisten toestemming mochten verkrijgen tot het houden van een demonstratie ter gelegenheid van de aankomst van Balfour en de opening der Hebreeuwsche Universiteit op 1 April a.s. Uit Bremen Naar uil München aan de „Welt am Mon tag" wordt gemeld, heeft de Oostcnrijksche regeering aan Hitler en dr. Dinter geen toestemming verleend, Oostenrijk binnen te komen. De beide leiders der Völkische partij zouden voor de Nationaal-Socialistische Arbeiderspartij tc Weenen spreken ove. de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Uit JeruzalemGedurende de maand Februari zijn 2114 personen naar Palestina geëmigreerd. Uit Milaan Gisternacht heeft eene con ferentie plaats gehad op initiatief van den sec retaris der fascistische partij, Tarinacci, tusschen de vertegenwoordigers van de werkgevers in de metaalindustrie en van de Lombardijsehe fascistische vakvereenigingen, waarbij overeen stemming is bereikt in zake de behandelde kwesties. In verband daarmede is order gegeven dc staking in Lombard ije op te heffen en de actie voor een staking' in de andere provincies te doen ophouden. Gisternacht werd medegedeeld, datc de socialistische organisatie der metaalarbeiders een communiqué heeft gepubliceerd, waarin zij een- beroep doet op haar leden, de staking krachtig door te zetten. Uit GenèveTusschen Zwitserland en Frankrijk zal een verdrag van verplichte ar bitrage gesloten worden in denzelfden geest als onlangs tusschen Zwitserland en Polen is tot stand gekomen. De wegens moord op Elsie Cameron te Londen terechtstaande pluimveehouder Thorn is door de jury schuldig verklaard en door den rechter Lot den strop veroordeeld. Uit Washington De Senaat heeft gister opnieuw, ditmaal met 46 tegen 39 stemmen, de bekrachtiging geweigerd van den presidenten- benoeming van Warren tot procureur-generaal (minister van Justitie). Binnenland.. Derde Nederlandschc Katholiekendag. Het Hoofdbestuur der Nederlandschc Ka tholiekendagen deelt ons het volgende mede Zooals reeds eenigen tijd geleden is bekend gemaakt, zal op Dinsdag, Woensdag en Donder dag 4, 5 en 6 Augustus van dit jaar de derde Nedorlandsche Katholiekendag gehouden wor den in Den Haag, in de zalen van den Dieren tuin, welke bereids daarvoor zijn afgehuurd. Het onderwerp, dat zoowel op de algemeene als op de sectievergaderingen zal worden be handeld is „De bet eekenig van het Katholicisme voor de beschaving in Nederland." Ongetwijfeld een hoogst belangrijk onderwerp. De bedoeling is namelijk om tc laten zien, hoe de cultuur, die onze Nederlandschc natie bezit, gegroeid is ook onder den invloed van het Katholicisme, m.a.w. om aan Le toonen, dat het. Katholicisme én in de middeleeuwen én ook in den lateien tijd een machtigen invloed heeft gehad op de drich hem het bezoek van vrouwFIabermann aan meldde. „Vrouw Habermann", vroeg de slotheer ver stoord. „Habermann Die naam is mij geheel vreemd. Zij zal misschien bij mevrouw moeten Neen. Zij wenschte u zelfs alleen te spre ken. Maar misschien is zij niet goed bij het hoofd. Zij is zoo bespottelijk gekleed en zij zei, dat mijnheer Armbrecht maar even bij haar moest komen, wijl zij hem iets in vertrouwen te zeggen had." „Zeg haar, dat ik niet te spreken ben. Ik' ben niet naar het land getrokken om mij door den eerste den beste lastig le laten vallen." Fricdrich wilde na een buiging terugkeeren, ma„r op het oogenblik, dat hij dc deur der kamer wilde dichttrekken, voelde hij zich door een paar krachtige armen zonder complimenten op zij geschoven en de waardin uit den „Blauwen Leeuw" trad de kamer binnen. „Goeden dag. Ikbcn de oude vrouw Haber mann uit den „Blauwen Leeuw" en niet de eerste de beste mot uw verlof",behon zij zonder nadere inleiding. „En als ik liiei kom, is het niét om iemand lastig te vallen, maar- uit. mcnsch- lievendheid. En daarom laat ik mij ook niet de deur wijzen met uw verlof." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COÜ smrm zijn." zijn. A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1