beschaving van ons Ncderlandéehe voLk, en hoe de vorming' der Nederlandsche natie een product is ook van katholieke cultuur. In de Vier algemeene vergaderingen zal dit onderwerp behandeld worden van uit enkele groote, algemeene gezichtspunten. Pater Molkenboer O.P., lector aan de Univer siteit te Nijmegen, zal de algemeene inleiding houden over De beteekenis van het Katholi- i isme als hoofdfactor in de beschaving van Europa. -- Pater Brune van Maastricht zal spreken over Ons volk, gekerstend door Rocmsehen tot Roomschen. Dr. Gerard Brom, professor te Nijmegen, over Onze steden als getuigen van ons katho liek verleden. Dr. Wit.lox, professor te St. Michiels-Gestel, over katholieken, verkort in hun burger rechten, toch oprechte vaderlanders. Prof. dr. Persijn uit België, over De vrij making en herleving van het katholieke Neder- landsche volksdeel. Alph. Laudy, hoofdredacteur van „De Tijd", in de slotvergadering over Onze historische roeping voor de toekomst. In de elf sectievergaderingen zal worden uiteengezet het aandeel, dat het Katholicisme in den loop der eeuwen heeft, gehad op de ver schillende terreinen der beschaving van ons vaderland. De bedoeling, die daarbij de leidende gedachte zal zijn, is niet om eenvoudig de ge schiedenis te geven van het Katholicisme in Nederland dit zou veeleer de stof zijn voor een historisch congres. Maar er zal worden aan getoond, welk aandeel de katholieken in ons land hebben gehad aan de Nederlandsche be schaving, zooals zij thans is geworden. Dit rijke program wekt de verpachting, dat de deelneming aan dezen Katholiekendag groot zal zijn. Tevens deelt het hoofdbestuur mede, dat er, evenals bii de twee vorige Nederlandsche Ka tholiekendagen, voor organisaties, die zulks verlangen, de gelegenheid bestaat, om tijdens den Katholiekendag een nevenvergadering te houden. Het verslag der nevenvergaderingen zal opgenomen worden in het ofi'icieele verslag boek, dat onmiddellijk na het houden van den Katholiekendag zal worden uitgegeven. De or ganisaties, die van de gelegenheid tot het houden eenor nevenvergadering wenschen gebruik te maken, worden verzocht hiervan mededceling te do n aan den algemeenen secretaris der N derlandsche Katholiekendagen, prof. J. D. J. A ngenent te Warmond, en wel vóór 1 Mei a.s. De Weeldebelasting. Het jongste nummer van „de Nederlandsche Nijverheid", orgaan van het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten Vereenigingen van 14 Maart bevat behalve de gewone rubrieken, in de eerste plaats een artikel over de Weelde belasting, waarin naast een overzicht van de voorgestelde regeling, met voorbeelden wordt aangetoond tot welke dwaasheden deze belasting aanleiding geelt. We begeven ons op een drukken Zaterdag avond op de markt. Het publick verdringt zich yoor een stalletje, waar koek, chocolade en suikerwerken verkocht worden. De een gooit een paar centen neer voor een chocoladereep, de ander voor een paar „zuurtjes", een darde voor een stukje koek of een ons biscuits. De koopman heeft de handen vol om de klanten te bedienen. Maar onderwijl moet hij bij den nie- tigsten aankoop eén bon schrijven, aangevende u cent betaald voor een chocoladereep, 1 cent belasting of 15 cent, 2 cent, enz. enz. Verkoopt hij nu tegelijk daarbij andere niet onder de be lasting vallende artikelen, b.v. sinaasappelen en manderijnen dan wordt het nog doller. Een huismoeder slaat een paar chocoladereepen en een paar sinaasappelen in. De koopman moet er aan denken, die aankoopen uit elkaar te houden en alléén voor de chocolade een bon af te geven. Hetzelfde geldt voor drukbeklante volkswinkels waar comestibles worden verkocht. Verschillende daarvan zijn belast, andere niet. Maar ieder oogenblik komt men daar tegelijk belaste en onbelaste waren koopen. Welk een tijdverlies, welk een bron van vergissingen is hierin niet gelegen. Gesteld, hel „blauwtje" raakt weg, waarmede de marktventer of winkelbediende m zijn bonboekje doorschrijft of het geeft niet, meer af. Dan kan hij zijn bonboekje niet meer behoorlijk invullen en lijdt de fiscus schade. Maar wie zal kunnen controleeren of hij inder daad voor alle aankoopen bons schrijft en af geeft Moet soms achter ieder kraampje en in iodereri winkel een belastingambtenaar of poli tieagent geposteerd staan De naleving van deze voorschriften is zoo bezwaarlijk, dat men er op rekenen kan, dat zij niet in acht zullen worden genomen. Maar of zulks al dan niet geschiedt, kan eenvoudig niet worden gecontroleerd, tenzij men zooveel kosten maakt, dat deze het grootste gedeelte van de opbrengst der belasting verslin den." Het Bezoek van Dr. Seipel aan Nederland. Dr. Ignaz Seipel, die van zijn reis naar Neder land te Vv oenen is teruggekeerd, heeft in een interview over zijn reis naar Nederland o.a. liet volgende verklaard „Mijn verblijf in Nederland heeft slechts drie dagen geduurd. Daar ik met het oog op mijn gezondheidstoestand de reis naar verschillende steden in Holland tot het houden van lezingen, welke ongeveer drie weken zou duren, moest uitstellen, wilde ik toch mijn reis naar Essen en Keulen minstens benutten, om de leidende per sonen van de organisaties, die mij tot het houden van lezingen uitgenoodigd hebben, persoonlijk t1 leeren kennen, en met hen overeen tc komen, wannéér ik later naar Nederland zou komen. De medewerking van den Oostenrijkschen zaak gelastigde, legatieraad dr. Duff'ek, heeft het mij mogelijk gemaakt dit doel, ondanks den korten duur van mijn bezoek, volkomen te bereiken. Ik was in de gelegenheid het bestuur van de vereeniging Oostenrijk-Nederland, welke onder de krachtige leiding van haar voorzitter Kalff, de betrekkingen tusschen beide landen bevordert de leiders van de vereeniging Geloof en Weten schap, den leider van het Katholieke School wezen in Nederland, dr. Verhoeven, den voor zitter van de Katholieke Yakvereenigingen, den ook in Oostenrijk bekenden arbeidersleider Serrarens, vertegenwoordigers van Hollandsche Werkgeversverbonden en delegaties der studen ten van de Nederlandsche Universiteiten te Amsterdam, Nijmegen, Groningen, Rotterdam en Delft te ontmoeten. Het resultaat is, dat mijn voordrachtenprogram nog eenigszins uit gebreid is. Wanneer ik weer geheel daartoe in staat ben en de omstandigheden in eigen land geen beletsel vormen, zal ik direct na Paschen weer naar Nederland vertrekken. Grootcn dank ben ik verschuldigd aan de staatslieden, die mij hebben willen ontvangen, den minister-president Ruys de Beerenbrouck, den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Kamebeek en den leider van de R. K. Staatspartij in Nederland, mgr. Nolens. Hun dank ik vele interessante gegevens - over de politieke samenstelling in Nederland, en omtrent de houding van Nederland ten opzichte van de wereldpolitiek. De indrukken, die ik bij mijn eerste bezoek aan Nederland heb opgedaan, waren zoo mooi en de ontvangst, die mij werd bereid, was zoo hartelijk, dat de wensch spoedig terug te keeren en meer van de geschiedenis van dat rijke land te leeren kennen, bij mij zeer versterkt is." Een verklaring, die veel zegt In De Politiebode, het orgaan van den Algem. Bond van politiepersoneel in Nederland, lezen wij de volgende verklaring „Het bestuur der afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland verklaart, dat het in geen enkePop- zicht, én in geenerlei vorm heeft medegewerkt tot het ontstaan van de artikelen over de Rotterdam sche politie, die in November 1923 in het dag blad Voorwaarts verschenen zijnverklaart verder, dat het zijn leedwezen uitspreekt en zijn verontschuldigingen aanbiedt over het feit, dat het bestuur kort na het verschijnen van bedoelde artikelen, circulaires van Voorwaarts heeft doen verspreiden, in welke circulaires Voorwaarts aangeprezen werd op grond van die artikelen, die door den vorm, waarin de zakelijke opmer kingen waren weergegeven, en door de aanvallen, die in de artikelen op den persoon van den hoofd commissaris van politie waren gericht, voor deze zeer grievend waren." Het. Bestuur van dien socialistischen politie bond en het socialistische blad hebben zich blijk baar leelijk vergalopcerd. De Kamerverkiezingen. De Haagsche redacteur van de „Msb." schrijft Zooals men weet, moet volgens wettelijk voorschrift de verkiezing voor de Tweede Kamer plaats hebben binnen 45 dagen na de candidaat- stelling, welke aan den datum van 19 Mei is gebonden. De uiterste datum voor de Kamerverkiezng is dus 3 Juli. In Verband met de vele werkzaamheden, welke tusschen candidaatstelling en verkiezing moeten geschieden, wordt de datum voor de verkiezingen zoo laat mogelijk gesteld. Boven dien wordt voor den verkiezingsdag de voorkeur gegeven aan den Woensdag, opdat met zoo wei nig mogelijk hinder voor het onderwijs gebruik kan worden gemaaktvan schoollokalen als stem- bureaux. In verband met een en ander ligt het, naar wij vernemen, in de bedoeling der Regeering den datum van de verkiezingen te bepalen op Woensdag 1 Juli. Het wetsontwerp op het Middelb. voorber. H.O. Naar het „Hbld." verneemt, heelt de Tweede Kamer aan de Commissie van Rapporteurs ver lof gegeven het Voorloopig Verslag over het laatste afdeelingsonderzoek van het ontwerp M.O. en voorbereidend H.O. tot 15 Mei uit te stellen. Dat beteekent practisch, dat het ont werp voor deze zitting van de baan is. Een bijzondere leerstoel. Irt het Staatsblad is afgekondigd het Kon." besluit tot aanwijzing, overeenkomstig art. 170 der Hooger-Onderwijswet, van de Sint Rad- bou'w-Stichting te Utrecht, als'bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden een bijzonderen leer stoel te vestigen. De rlchtige heffing. De ereeniging van Nederlandsche Gemeen ten heeft inzak»; het wetsontwerp tot bevorde ring van de richtige heffing der directe belas tingen aan de Tweede Kamer in een adres haar bedenkingen hiertegen bekend gemaakt. Goed op de hoogte. De „Pravda" bevat een nog niet gepubliceerde rede van Lening uit het jaar 1918. In gespatieerde letters wordt in deze rede o.m het volgende gezegd „Gij weet immers, dat Nederland bezig is zich in een Sovjet-republiek te veranderen." De „Pravda" teekent hierbij aan „Hier hebben we óf met een drukfout te doenóf kame raad Lenin heeft deze woorden uitgesproken op grond van een dagbladbericht dat later onjuist bleek te zijn," Stads» en (ïtwttdelijk Nieuws. Pastoor A. Hoogeveen, Door een misverstand stond gister abusieve lijk vermeld, dat kapelaan Hoogeveen tot. pastoor benoemd was te Gouderak-polder dit moet zijn te Hout rak-polder (bij Halfweg). Voor de uieutve H. Ifart-kcrk. 'De collecte ten bate van de nieuwe II. Hart- kerk, Zondag in de Frankelandsche Kerk ge houden, heeft /938,401/2 opgebracht. De zeereei'W. heer pastoor Möller dankt, hier bij nogmaals hartelijk den hoogeenv. Deken voor zijn bereidwilligheid en alle parochianen voor hun milde bijdragen. Handhaving openbare orde. 't Raadslid, de heer Dinkelaar schrijft den gemeenteraad Ondèrgeteekende heeft de eer de volgende amendementen voor te stellen op de ontwerp- wijziging der verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid in Schiedam. In art. 1. de woorden bis, ter, quater, quin- quies, sexies en septies te verhangen door: 2o, 3o, 4o, 5o, 6o, 7o deze methode toe te passen bij elk artikel Art.. 101 quater sordt 101/4o. te lezen als volgt x Het is den bestuurders verboden voor het in nemen of uitlaten van reizigers stil te houden op de Koemarkt, in het. gedeelte van de Gerrit Ver- boonstraat tusschen de Koemarkt brug en Post kantoor en op de bruggen. Een nieuw art. 101/8o. luidende als volgt Het is verboden in een omnibus een grootcr aantal passagiers te vervoeren dan er zitplaatsen voor de reizigers beschikbaar zijn. Naar aanleiding van deze amendementen, schrijft de Commissie voor de strafvorderingen aan den raad Voorgesteld wordt de nummering der nieuwe artikelen in plaats van met de woorden bis, ter, enz. te doen.plaats hebben met. de bijvoegingen 2e, 3e, enz. Het gebruikt, de toevoegingen ,,2c, 3e, enz." achten wij niet juist, daar men bij het lezen van b.v. de toevoeging „2e" veeleer denkt aan het 2e lid of 2e punt van een artikel dan aan een zelfstandig nieuw artikel Wij zouden dan ook de voorkeur eraan geven, indien de door onze Commissie voorgestelde nummering werd gehandhaafd. Het tweede amendement bepogt, het stoppen von omnibussen te-verbieden niet. alleen op de Koemarktbrug en omgeving, zooals onze Com missie heeft voorgesteld, maai ook op de andere bruggen. Hoewel artikel 69 der verordening op dit punt reeds een regeling voor rij- en voertuigen in het algemeen geeft,, kunnen wij ons met de strekking van dit amendement vereenigen, Het derde amendement beoogt strafbaar te stellen het vervoeren van meer passagiers dan er zitplaatsen aanwezig zijn. Hierbij merken wij op, dat deze zaak geregeld is in hot Koninklijk Besluit van 31 Juli 1880 zooals dit laatstelijk (13 Juni 1924) is gewijzigd. Krachtens dit Koninklijk Besluit, is het. ver boden in een rijtuig als in dat Koninklijk Be sluit, bedoeld, een grooter aantal personen toe te laten, dan waarvoor het, vervoermiddel- be stemd is. Waar dit artikel ook volgens de ontwerp voorschriften van de Provinciale keuring, welke binnenkort zal worden toegepast, niet hooger zal worden gesteld dan het, aantal toegelaten zit plaatsen (tenzij de omnibus een balcon heeft) is dus aan den wensch van den'voorstel Ier o.i. reeds voldaan. Verbetering Klein Groenendal. B. en W. schrijven aan den Raad Het College van Regenten van het Weeshuis der Hervormden heeft een plan doen ontwerpen ter verbetering van de woningtoestanden aan het Klein Groenendal aan de zijde van de Hoog straat en den Langen Achterweg. Dit plan wordt zoowel door de Commissies v,oor Gemeentewerken en Woningdienst; als door ons College gunstig beoordeeld, zoodat wij gaarne daaraan onze medewerking willen verleenen. Zooals blijkt uit het rapport, dat de Directeur van Gemeentewerken onder dogteekening van 13 Maart j.l. no. 178 te dezer zake heeft uit gebracht, betreft het de afbraak van eenige panden aan het Klein Groenendal nabij de Hoogstraat en den Langen Achterweg en den nieuwbouw van een winkel met, woning, twee beneden- en vier bovenwoningen, waarvan de teekeningen hierbij gaan. In verband hiermede zal de straat ter plaatse kunnen worden ver beterd, zooals op bijgaanden blauwdruk is aangegeven. Deze verbetering zal een bedrag van 2000.vereischen. Regenten van het. Weeshuis zijn bereid hier van een som van 1000.voor rekening van hel Weeshuis te nemen. Waar het hier een belangrijke verbetering van dit stadsgedeelte betreft,.welke aan den „inkijk" vanaf de Hoog straat ten goede zal komen, zouden wij U willen voorstellen overeenkomstig de voorstellen van Woningdienst enGemeentewcrken hiervoor even eens 1000.beschikbaar te stellen. Voorts zal de verbindingsstraat, welke in 1908 tusschen de Baan en de Hoogstraat ten behoeve van den bouw eener bewaarschool wordt ontworpen, moeten wegvallen. Hiertegen is geen bezwaar, daar het plan voor bedoelden bouw is vervallen. Aanbesteding. Gister werd ónderhandsch aanbesteed, het verbouwen van een pakhuis a.d. Westmolenstraat alhier, voor rekening der firma Meijer Steg- man Hooykaas, Schiedam 2486.Slavenburg Scheurkogel, Schiedam ƒ2498.Heyiisbrock Kef hel, 2517 Nahring, Schiedam 2860.—; Wuisman Zn, Schiedam ƒ3040. Slavenburg contra Scheurleer. De Haagsche Rechtbank heeft heden vonnis geveld in de bekende zaak Slavenburg contra Scheurleer en stelde daarbij eischeres (Slaven burg en Go's Bank) over de geheele linie in 't ge lijk, zoodat Sc-heurleer's Bank te Gouda, ver oordeeld werd de betreffende som met de rente, groot ruim ƒ400.000 te betalen. Gelijk men weet traden voor eischeres als ver dedigers op de heeren Mr. M. van Velzcn en Mr. v. Houten en voor gedaagde eer^t Mr. Backer en later Jhr. Mr. de Brau. Er was veel publiek bij de uitspraak. Scheurleer's Bank kan van het vonnis nog in beroep gaan, Schoolbioscoop. Naar wij Vernemen bestaat er bij autoriteiten zoowel als in Onderwijskringen groote belang stelling voor de demonstratie-voorstelling ter propagandeering van de Schoolbioscoop welke zal worden gehouden op morgen Woensdag des middags 2 uur in Luxor (Broersvest) door den heer D. v.Staveren dir. dei- Gemeentelijke school bioscoop te Den Haag. Zij die nog wenschen hun plaatsen te reser veeren worden aangeraden dit. alsnog spoedigst te doen. DoorB. enW.is tot t ij d el ij k a m b - tenaarbij de plaatselijke belasting alhier benoemd de heer H. J. Bos. Als jongste bediende ter ge meentesecretarie alhier is door B. en W. benoemd voor afd. Bevolking M. J.vanPlettenburg en voor afd. Financiën F. van Dijk. UIT ROTTERDAM. Uit de tram gesprongen. Een schipper A. B. is gister uit een in volle vaart zijnde motorwagen van lijn A gesprongen. Hij viel en kreeg een schedelbreuk. In zorgwek- kenden toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. UIT DELFT. Dr. Waller. De heer dr. Waller, die ruim veertig jaren verbonden is geweest aan de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, zal in de a.s. vergade ring van aandeelhouders ontslag nemen als directeur van de Gist- en Spiritusfabriek. INjj of krachten» wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 13 Maart 1925 VER GUNNING VERLEEND aan A. P. S. SWART- JES tot oprichting van een herstelplaats van stoom- en andere werktuigen, stoomketels en tanks in het pand' Mariaslraat 2, kadaster Sectie M. No. 108, met een electromotor van P.K. drijvende diverse werktuigen, en een electromo tor van 1/a P.K., drijvende een ventilator. Burgemeester en wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 16 Maart 1925 het verzoek van de N.V. ZAKKEN- EN JUTE- INDUSTRIE te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het sorteërën, kloppen en repareeren van zakken in de panden Tuinlaan 76 en 78 kadaster Sectie L. Nos. 1647, 1648, 1649, 168 en 387, met 5 electromotoren van resp. 10, 10, 6 en 1 en 1 P.K., drijvende 2- lieren, 1 zakkenpers en 2 zakkenklopmachines, VER DAAGD, aangezien het desbetreffende onder zoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 17 Maart 1925. Gemengd Nieuws. De Soera ka rta. Gistermiddag zijn de stookplaats en de bunkers van de „Soerakarta' lens gepompt, en is met het stoken aangevangen. Hedenmorgen is in ruim III een duiker voor bodemonder/oek afgedaald. Wanneer het moge lijk is,ruim III te dichten zal het schip vermoede lijk drijfvermogen hebben, om te worden afge bracht. Een kranig meisje. Zondagmiddag- geraakte aan de Leidsche kade te Utrecht een ongeveer 5-jarig jongentje al spelende te water. Terwijl aan de kade vele jongelui om hulp ston den te roepen, snelde het 13-jarige zusje van den drenkeling toe, bedacht zich geen oogenblik, sprong terstond gekleed te water en mocht het genoegen hebben, haar broertje op het droge te brengen. Een vreemde geschiedenis. Bij den bicrbottelaar J. de Br., te Lisserbroek heeft op last van den voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, een deurwaarder der belas tingen, een verkooping bij executie gehouden, ter verkrijging van betaling van 7.20 voor rente- zegels in zake een persoon, die in bedoeld tijd vak, bij hem in dienst niet geweest is. Een kachel bracht dadelijk de som op welke noodig was tot dekking van de zegels en de daar op vallende kosten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2