DAGBLAD WO&R SCHIEDAM EN OMSÏÏREKEH. 'FEUIlllTON. Het geheim van het moeras. 48st« Jaarpang. Woensdag 18 Maart 1S25, 14202 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentifin: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 c#nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 50(1 bij levenslange geheele invaliditeitf200 bij verlies van een hand, voet of oog f 280 hij doodf 100 bij verlies van een duim; 160 bijverlies vaneen wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.BoH.Algem.Verz, b*nk Schiedsin Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. SCHOUW. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gezien art. 5 der verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven liggende in de gemeente Schiedam tus- schen den Rotterdamsclien dijk, den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der Ge meente Schiedam Brengen ter kennis van dc eigenaars van de landerijen en erven, als in het hoofd dezer be doeld, dat op Woensdag 1 April a.s.,' des vim, tegen negen uur, een schouw zal gedreven wor den over de slooten en hun land of erf, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. S c h i e d a m, 18 Maart 1925. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 1de N. V. van der. MEER en SGHOEP's Bakkerijen- en Handelmaatschappij te Rotter dam om vergunning tot oprichting vaneenfcrooef- bakkerij in het pand gelegen san het verlengde van den Oostsingel, hoek van Swindenstra-at, kadaster Sectie No. 2325 (ged.), met 2 z.g. kernovens en met. 2 electrom.ot.oren va.n resp. 2Va P.K. en 2 P.K., drijvende een melangeur en een deegkneedmachine 2. J. D. VAN HEES om vergunning tot oprichting van een stoomwach- el? fijn-st.rijk- inriehling in hel pand Westvest 76, kadaster Sectie C. No. 1276, met een stoomketel van 12 M2., verwarmingsoppervlak, een stoomma chine van 15 P.K., drijvende 3 waschmaehines en 3 elcctrómotoren van resp. 3, 2 en 1 P.K., drijvende 2 centrifuges, 1 stoommangel, 2 strijk- machines, 1 gascompressor en een transmissie- tafel 3. A. VAN MEURS om vergunning tot uitbreiding van zijn slachtplaats met rookery1 en kokerij van vleesehwaren in het pand Lange Achterweg 24, kadaster Sectie B. No. 1036, door verplaatsing van de inrichting in het achter gedeelte van bet pand naar het voorgedeeltè 4. A. SCHAPER om vergunning tot oprich- ring van een brandhoutzagerij aan den Haven- dijk, kadaster Sectie N. No. 375, met een ben zinemotor van 10 P.K., drijvende een cirkel zaagmachine. Deze verzoeken zijn mot de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 1 April a.s., des voormid dags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op ecne beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde huil bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 18 Maart 1925. 76) Met het geheele gewicht barer statige zwaar lijvigheid was zij op den naasten stoel neer gestreken. Met een uitdrukking van ontevre den verbazing had Armbrecht haar aangehoord, terwijl hij van zijn stoel opstond. „Wil u dus de goedheid hebben mij te zeg gen, wat u hier komt doen „Nu, voor mijn pleizier heb ik de reis van de stad hierheen niet gemaakt, maar wil u ten minste dien botmuil niet wegzenden, die daar staat te gapen." Het resolute optreden der zonderlinge vrouw bleef niet zonder uitwerking op Armbrecht en in plaats van liet bevel dat hij verwachtte om de vrijpostc vrouw buiten de deur te zet ten, kreeg Friedrich een wenk om zich te ver wijderen. „Zoo, nu zijn wij onder ons, nu kunnen wij vrijuit spreken" sprak vrouw ITabermann met zichtbare voldoening. „Hier Dit moest ik u overgeven en hooren wat u mij daarop te ant woorden hebt." Uit een zak van haar japon haalde zij een brief voor den dag, dien zij Armbrecht over reikte. Hij brak hem aarzelend open en las de Nieuws, DE VEILIGIIEIDSKWESTIE. Uit Parijs verluidt Uit de verklaringen, afgelegd door den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, Chamberlain, en den Franschcn premier, Ilerriot, valt af te leiden, dat hun langdurige bespiekingen eenige defini tieve resultaten hebben opgeleverd, die een mijlpaal beteekenen op den weg van diploma tieke actie, welke een oplossing der hangende groote Europeesehe problemen beoogt. Het is thans duidelijk, dat Ilerriot niet af- keerig is van een pact met Duitschland, zoo lang dit land geen ontoelaatbare!! druk op Polen uitoefent. Ook werd overeengekomen dat deze kwestie een punt van bespreking Lus- schen de geallieerden en Duitschland moet uit maken, hoewel de geallieerden hef hierover na tuurlijk eerst onderling met elkander eens moe ten zijn. Voorloopig is er daarom nog geen conferentie in zicht. Ook zou een dergelijk pact niet in aan merking komen voordat Duitschland lid van den Volkenbond is geworden. Duitschland zou dan een beroep kunnen doen op art. 19 van bet Volkenbondspact, waarbij de algemeene vergadering van den Volkenbond ge machtigd is, over tc gaan tot een nieuwe bestu- deering van verdragen, die niet langer toepas selijk blijken te- zijn. Er wordt echter op gewezen, dat voor een wijziging van bestaande verdragen de instem ming van alle leden van den bond noodig is, zoodat Polen niet gedwongen kan worden tegen zijn zin in te stemmen met een wijziging. Iloe dit ook- zij, men acht. 't aanbevelenswaardig dat Duitschland zijn reeds gedaan aanbod wij zigt, opdat liet een basis kan vormen voor over eenstemming. Bencsj blijkt evenmin- afkeerig te zijn van een Westelijk garantiepact. Hij heeft iets der gelijks reeds langen tijd beoogd voor centraal Europa. Zijn denkbeeld is am Oostenrijk en misschien ook Hongarije in de kleine Entente op te nemen. Bencsj acht het tegenwoordige oogenblik ge schikt voor twee overeenkomsten met de vroe gere vijandelijke landen, een in het Oosten en de andere in hot Westen, beide gebaseerd op de handhaving van den territorialen toestand, door het vredesverdrag in het leven geroepen. DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. De directie van de Duitsche spoorwegmaat schappij heeft zich gister bereid verklaard dm de meeste voorstellen van het scheidsgerecht aan tc nemen. Zij wil en kan echter alle stakers niet weer in dienst nemen, omdat zij reeds een aantal hulpkrachten heeft aangenomen. Een paar honderd slachtoffers zouden er dus moeten vallen. Deze zouden echter wel weer gedeeltelijk in dienst worden genomen,zoodra er gebrek can arbeidskrachten mocht blijken te zijn. Deze beslissing van de directie is heden ter kennis van den rijksminister van arbeid gebracht. Het aantal stakers is heden iets minder ge worden maar bedraagt nog altijd 10,400 man. PRUISEN. De vertegenwoordigers van de fracties der Duilsch-Nationalen, Duitsche Volkspartij, Wirt- sehaftspartei, en Nationaal Socialisten, -hebben gister besloten een door Marx gevormde regee- i ing niet te aanvaarden, daar Marx candidaat w« is voor het rijkspresidentschap. Dit besluit werd aan Marx medegedeeld. In een interfractionneele bespreking deed Marx daarop mededeeling van deze houding en verklaarde, daL hij vóór morgen geen regeering kon vormen. FRANKRIJK. Bij de voortzetting van het debat in de Fran- sclie Kamer over het statuut van Elzas-Lotha- ringen, heeft zich gistermiddag een heftig in cident voorgedaan. De Elzassische afgevaardigde Michel Walter herinnerde aan de beloften, aan den Elzas ge daan door generaal Joffre, generaal Mangin, Poincaré en Millerand, dat de tradities van den Elzas zouden worden geëerbiedigd en geen wij ziging in de bestaande wetgeving aangebracht zouden worden zonder raadpleging der bevol king. In 1918 had Harriot in de „Annales" ook verklaard, dat de aan den Elzas gedane belof ten gehouden moesten worden, en Ilerriot had er toen zelfs den wensch aan toegevoegd, ging Walter voort, dat. de Elzas geen speelbal der discussies zou worden, De nationalistische afgevaardigde, Poitou- Duplessy riep hierop „Een bende Tartuffes President Painlevé riep hem daarvoor tot de orde, zeggende, dat hij de benaming „Tartuffe", welke hij tot den president van den minister raad had gericht, moest terugnemen. Toen Poitou-Duplessy hier geen gevolg aan gaf, eischte de linkerzijde, dat de censuur over hem uitgesproken zou worden. Poity-Duplessy, die daarop het woord kreeg, zeide, dat hij met „Tartuffes" niet Herriot be doeld had, maar de geheele linkerzijde De meerderheid der Kamer sprak daarop de censuur over hem uit, waartegen de oppositie zoo heftig protesteerde, dat de zitting geschorst moest worden. Na een pauze van 10 minuten kon Walter zijn rede voortzetten. IN ELZAS-LOTHARINGEN. De schoolstaking in Elzas-Lotharingen omvat, volgens de „Msb." 60 a 70 percent in de steden met een gemengde bevolking en 90 a 100 percent in de dorpen. De katholieken hebben unaniem aan de sta king deelgenomen. Te Straatsburg vielen de socialisten een be waarplaats binnen, om de kinderen met geweld naar de school te jagen. Overigens deden zich geen incidenten voor. DE KLEINE ENTENTE. Op verzoek van den Joegoslavischen minister van Buitenlandsche Zaken, Nintsjitsj is de con ferentie der Kleine Entente, welke oorspronke lijk den 23sten dezer zou plaats vinden, uit gesteld tot 1 Mei. De reden hiervoor is volgens een bericht uit Boekarest, dat men de kwestie van de toetreding van Griekenland tot de Kleine Entente nog aan een nauwkeurig onderzoek wenschi te onderwerpen. weinige met bevende hand geschreven regels- „Kent u den inhoud van dezen brief", vroeg hij na een poos met een argwanende» blik op de vrouw, die daar stijf rechtop zat. „Nu, zooals u het nemen'wil. oude Wend land wilde u vóór zijn dood nog eens spreken. Dat is het toch zeker „Maar er wordt ook nu gesproken van een jonge flame, ecne juffrouw Helene Dorenberg- Bevindt deze zich wérkelijk in uw huis „Zeker En als zij zich daar niet bevond, was zij 'Waarschijnlijk op cle straat va n honger omgekomen." Armbrecht streek de hand met een mismoe dig gebaar over het voorhoofd. „Natuurlijk is de heele geschiedenis, vopf zoover het mijn nicht betreft) een gevolg van een misverstand ging hij voort, zonder de waardin aan te zien. „Ik dank u voor uw be moeiingen en ik zal bij gelegenheid, ik denk morgen, aan het verzoek in dezen brief gedaan voldoen." „Neen, mijnheer Armbrecht, zoo is het 'niet bedoeld. Als u komen wil, moet u het vandaag nog doen. dadelijk. Morgen is het in.elk geval te laat." Armbrecht keek nog eens naar den brief. Zijn neusvleugels beefden yan. ergernis. „Nu. mijnentwege dan Zeg aan Wendland, dat ik aan zijn dringend verzoek voldoen zal. Ik heb nog eenige noodige dingen hiér te doen ENGELAND. De koning heeft gisteren den geheimen raad gepresideerd, waarmee hij voor het eerst sinds zijn ziekte weer een officieele functie vervulde, rie raad benoemde dé commissie, die tijdens t konings afwezigheid den raad bijeen kan roe pen als zulks noodzakelijk is, terwijl voorts de koning prins Hendrik, zijn derde zoon, als lid bij den raad introduceerde. en zal dan op weg gaan." „Tót weerzien dus hedenavond Vol waardigheid verliet zij het vertrek, met het trotsche bewustzijn haar zending voortref felijk te hebben volbracht. En tóen zij in de voorkamer den lachenden Friedrich voorbij ging, kon zij zich niet Weerhouden hem met een onbe- schrijfelijken blik van do grootste minachting te zeggen „Nu zou ik wel eens willen weten, wie van ons beiden bespottelijke!- gekleed is, ik of jij sprinkhaan Armbrecht had zijn belofte gehouden. In de zelfbewuste houding van een man, die zich mees ter voelt óver alle omstandigheden, ook als hy zich om een hoogere beweegreden gedreven ziet, schijnbaar toe tc géven, slapte hij met de in vallende duisternis de uitgesleten steenen trap pen van den „Blauwen Leeuw" op, Vrouw Ha- bermann kwam hem tegemoet „Zoo, ik dacht al dat u niét meer zou komen sprak zij, „Daarbinnen wordt u reeds lang ver wacht." Zij had hem tot aan de deur van het kamertje gébracht,"dat tot ziekenvertrek voor Wendland ingericht was. Het volgende oogenblik bevond Armbrecht zich met zijn voormaligen boekhoud* i en'vertrouweling' alleen. „Ik heb aan uw verzoek voldaan, Wendlanc sprak hij op koelen toon, „omdat ik mede lijden met u gevoel, maar niet omdat uw bedrei- IERLAND. -Een boodschap van de Valera. De Valera heeft gister ter gelegenheid \an St. Patricksdag een boodschap gericht aan de Ieren, die zich in het buitenland bevinden. In deze boodschap wordt o.m. gezegd Engeland heeft er onlangs van afgezien, te trachten de Iersche natie direct te vernietigen. Engeland tracht thans de natie te vernietigen door haar van binnen uit te verleiden. De Vroegere republikeinen worden gebruikt als agenten voor het rijk, om onder bun volge lingen de rol van den wolf in cle schapenvacht te spelen, Een groote rijks opstand zal ter gelegener tijd over cle geheele linie plaats hebben en van dc kracht van den rcpublikeinsclien tegenstand zal liet afhangen of wij, zooals onze imperiale vijanden dit wenschen, zullen komen in de positie van een stuk Britsche provincie of dat wij onze plaats zullen terugwinnen als vereenigde onafhankelijke natie. Zal zelfmoord het eind zijn van deze oude natie, welke nimmer door een buitenlandsche mogendheid direct gedood kon worden Zal dit geschieden door cle handen van hen, die zich Ieren noemen De onderwerping van ons land door Engeland zal clan voltooid zijn. Vier jaren geleden stonden wij in slagorde moedig voor onze rechten tegen het machtige rijk. Mogen wij eenige jaren later niet meer zijn dan het armzalig overschot van een natie, die eens het voorbeeld van anderen was Om dit te voorkomen, hebben de republi keinen de laatste drie jaren gevochten, ge waagd en geleden en zij strijden nog met alle kracht, waarover zij beschikken. Zij roepen de broeders en zusters van het Iersche ras en allen op, die hun vrienden zijn om hen te steunen, tot de overwinning is behaald. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. In een vertrouwelijke zitting van dc regee- ringspartij .verklaarde Ismed Pasja, dat dc op stand in Koerdistan thans geheel gedempt is. De algeheele vernietiging der opstandelingen zal nog wel cenigen tijd duren, hetgeen hoofd zakelijk een gevolg is van de terreinomstandig- heden, maar zij zal niet, uitblijven. PORTUGAL. Dc correspondent van de „Chicago Tribune" te Lissabon seint, dat de voorteekenen eener nieuwe revolutie zijn waar t.e nemen. De auto riteiten nemen de krachtigste voorzorgsmaat regelen. „De politieke toestand is zoo ernstig als het maar zijn kan. De revolutie kan ieder oogenblik losbreken." Aldus luidt het officieele antwoord op de vraag, waartoe de voorzorgsmaatregelen dienen. Dagelijks worden vijanden van de regcering in hechtenis genomen. De correspondent verneemt, dat de regeering inlichtingen had ontvangen, blijkens welke een revolutie Zondagnacht had moeten uitbreken. Het kabinet bleef tot vroeg in den morgen bijeen. In alle hoofdstraten waren politiebeambten en republikeinsche garden geposteerd, die den geheelen nacht door personen aanhielden en hun papieren en identiteitskaarten onderzoch ten. Maandagmorgen om 2 uur vormden zich groepen in verschillende deelen der stad, doch de betoogers werden, zonder dat van de vuur wapens gebruik behoefde te worden gemaakt, ging mij schrik aangejaagd heeft Wat is hel dus dat ge nu van mij wenscht Vermoedelijk een ondersteuning, want uw toestand en dc hoede dezer vrouw schijnt wer kelijk niet benijdenswaardig tc zyn. Wendland, die zich met moeite m een zit tende houding had opgericht, schudde het hoofd .Neen, mijnheer Armbrecht. Voor'mij zelf begeer ik niets meer." „Nu, wat verlangt gij dan anders", vroeg de andere op ongcduldigen toon. „Is het misschien uw bedoeling voorspreker voor mijn nicht te worden „Ja, mijnheer Armbrecht. U heeft niet met haar gehandeld zooals het uw plicht was". „Hoor eens, Wendland, ik ben, zooals u mijn komst alhier bewijst, gaarne bereid op alk- mogelijke wijze uw toestand te ontzien, maar ik ga op staanden voet heen, als ge beproeft misbruik te maken van mijn goedheid. Wat lusschen mij en de dochter van mijn zwager voor gevallen is, gaat u niets aan en het is voldoende als ik mijn handelingen jegens een eervergeten 'en ongehoorzaam familielid voor mijn geweten w -et te verantwoorden." ),En kunt u dat, mijnheel- Armbrecht Drukt u niet veel meer hel bewustzijn van het groote onrecht, dat u tegen Dorenbergen zijn hulpeloos kind begaan hebt Wordt u er niet toe gedreven dit onrecht weer goed te maken zoover dit in uw macht staat (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1