DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OM&TREKEM» ""feuilleton. Ha hef roeken Het geheim van het moeras. WYBF.RT 48ste Jaargang. Woensdag 25 Maart 1925 Ia. 14208 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentifin: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen j wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk Sar)verteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden erekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gehecle invaliditeitf 200 bg verlies van een hand, voet of oog S ^81 bij doodf 100 bij varlies van een duim; £60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijh verzoeken van lo. M. C. KONING om vergunning tot uit breiding van de slachtplaats in het pand Broei'S- veld 51/4, kadaster Sectie B. No. 2761, nyt een rookerij van vleeschwaren in het pand Broers- veld 51/6 kadaster Sectie B. no. 2762. 2o. J. C. v.d. MEER om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van stoom- en andere werktuigen in het pand Kethelstraat. 9, kadaster Sectie Ai No. 1076, met een electromo tor van 5 P.K., drijvende een draaibank, een boormachine en een amarilsteen en met een electromotor van 1/8 P.K., drijvende een venti lator 3o. de UNION INDUSTRIEELS DU KAPOK S.A. te 's-Gravenhage om vergunning tot uit breiding van de kapokfabriek in het pand Over- schieschestraat 33, kadaster Sectie I. No. 2400 met 4 clectromotoren van resp. 15, l1/^ 3/4 en 3 P.K., drijvende 2 kapokmachines, 1 mengketel, 1 ventilator en 1 hijschlieren 4o. de Scheeps- en Machine Reparatieinrich ting „De SCIIIE" om vergunning toL uitbreiding van de machinefabriek in het pand 's-Graveland- sche polder J5, kadaster Sectie H. No. 63, met een scheepswerf en een constructiewerkplaats en door bijplaatsing van 5 electromotoren van totaal 11 3/4 P.K., drijvende diverse werktuigen, en door verwijdering van 2 electromotoren van elk 2 P.K. en een schaafmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 8 April a.s., des v.m. 11 uur, zal te Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dieverzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet Lot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij,die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 25 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 23 Maart 1925 het verzoek van de IIOLLANDSCHE FABRIEK VAN VUURVASTE MATERIALEN (H. HAR REMAN CO) om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van vuurvaste materialen in het pand Schie 24, kadaster Sectie A. No. 1123, met een electromotoi van 10 P.K., ter vervan ging van den bestaanden electromotor van 5 P.K. VERDAAGD, aangezien het de betreffend on derzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 25 Maart 1925. Ter algejneene kennis wordt gebracht dat op 82) Bijna buiten adem kwam Gerhard in den „Blauwen Leeuw" aan. „Woont hier juffrouw Dorenberg", vroeg hij. „En is zij te spreken." Het dienstmeisje schudde het hoofd. „Neen, zij is niet te spreken, want zij is reeds in de vroegte met haar vader heenge gaan." „Heengegaan? Toch niet op reis?" „Ik geloof wel dat zij op reis gegaan zijn. Hun beetje goed hebben zij ten minste meege nomen. Met wankelende schreden ging Gerhard de steenen trappen af. Hij voelde zich onge lukkiger dan ooit te voren in zijn leven. Tc voet ging hij naar den Moorhof. Een ge voel van bitteren weemoed vervulde zijn hart. Vriendelijk blonk het dak van de Moorhof zijn eigenaar tusschen het groen der blade ren tegen. Met een luid geblaf van vreugde sprong de waakhond op hem toe. Gerhard streelde liefkozend het glanzige vel van het trouwe dier en ging toen met vermoeide, lang zame schreden door het stille voorhuis, op zijn huiskamer toe. Hij trad binnen, doch bleef aanstonds ver rast staan. Het vriendelijke vertrek was met bloemen versierd. Ter zijde stond met een gelukkig lachje op het gelaat vrouw Jensen met een nieuwe kap en schoone witte schort. Woensdag 8 April a.s. des voormddags tien uur, een schouw zal gedreven worden over de sloot geegen in het Oost-Frankeland loopende langs den voet van den Groenendijk en de huizen er erven aan den Rot.terdamschen dijk en tenslotte aansluit op een riool naar de Buitenhaven. Schiedam, 25 Maart 1925. Nieuws. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Naar wordt medegedeeld, heeft president Coo- lidge aan Kellogg zekere stappen aangeduid, welke nog moeten worden gedaan in het belang der voorbereiding van de nieuwe conferentie be treffende de beperking der bewapening. CODIFICATIE INT. RECHT. Den eersten April a.s. komt te Geneve de com missie voor de codificatie van het internatio nale recht voor de eerste maal bijeen. ENGELAND. Chamberlain over G e n v e. In antwoord op een vraag van Arthur Hender son in het Lagerhuis, hoe het nu precies staat met liet protocol van Genève, merkte gister de minister van Buitenlandsche Zaken, Austen Chamberlain op, dat Henderson had gesproken als iemand, die Engeland vertegenwoordigde, in de jongste Volkenbondsvergadering en als een van de mede-opstellers van het protocol. De Britsche regeering echter, vervolgde Cham berlain, acht zich niet in staat, het protocol te onderteekenen. Zij bevindt zich, in dit opzicht, in hetzelfde geval als de regeeringen der groote dominions en van Indië. Zij is van meening, dat het niet kan bijdragen tot de bevordering der veiligheid, nóch lot vermindering der be wapening doch zij is er van doordrongen, dat, zij verplicht is zoo mogelijk, een bijdrage te leveren tot het groote doel en zij is van meening, dat Engeland en het rijk dit ook kunnen doen." Als i lid van den Volkenbond en als onder teekenaar van het pact hebben wij een ver plichting tegenover onze medeleden en deze ver plichting zullen wij op loyale wijze en te goeder trouw nakomen. Frankrijk heeft dringend behoefte aan vei ligheid. Zijn recht, te dien opzichte iets van ons te verwachten is algemeen erkend. Ik ver lang niets liever dan een basis te vinden voor een nationale politiek, waarmede wij allen kun nen instemmen en allen van ganscher harte kunnen medewerken. Vervolgens komende tot de voorstellen van Duitschland, zeide Chamberlain Ik ben overtuigd, dat de Duitsche regeering een eerlijke cn ernstige poging onderneemt ten einde te geraken tot een beteren stand van zaken en de hoop, die poging tot een succesvol einde te kunnen brengen, heeft ons er toe gebracht ernstige besprekingen hierover te openen. In hoofdzaak beoogt het Duitsche voorstel het volgende Duitschland heeft belang bij het tot stand komen van een speciaal verdrag als fundament voor een vreedzaam vergelijk met Frankrijk. Duitschland is bereid, toe te treden tot een wederkcerig pact met de staten die belangheb benden zijn bij den Rijn. In weemoedige ontroering reikte Gerhard haai de hand. „Dat is een aardige verrassing, beste vrouw Jensen. Hoe zal ik u daarvoor voldoende mijn dank kunnen betuigen De goede vrouw drukte hem de hand, doch schudde afwijzend het hoofd. „Niet mij, mijnheer Freising, niet mij. Dit wonderwerk hebben andere vingers tot stand gebracht dan de mijne. En als ik uw dank verdiend heb", voegde zij er zacht bij, „dan is het hoogstens daarvoor, dat ik de kleipe fee door allerlei listen verhinderd heb te ontvluchten. Ik verraad u niets, mijnheer Freising, maar zoek u maar, zoek u maar goed. Misschien vindt u dan nog een schoonere verrassing dan deze bloemen waren." Zij ging naar buiten. De veelbeteekenende blik echter, dien zij op de deur van het naaste vertrek had geworpen, was voor hem duidelijk geuoeg. Met een paar schreden was Gerhard bij deze deur, met een forschen ruk had hij ze opengetrokken en met den jubelkreet „Helene, mijn Helene", sloot hij de sidderende geliefde in zijn armen. Toen Friedrich Dorenberg een kwartier la ter de kamer binnenkwam, waren er geen lange verklaringen noodigbm hem den loop der zakente verklaren.En hij had lang genoeg geweten dat 'L zoo komon zou. „Als hier op den Moorhof nog een ervaren hoofd en twee krachtige armen te gebruiken zijn, dat blijf ik gaarne bij u, mijne kinderen", sprak hij, toen de eerste wisseling van begroetin gen en zegenwenschen voorbij was. ,,Is er echter niets voor mij te doen, dan keer ik naar Amerika Dergelijke arbitrage-tractatcn zouden kun-f nen worden gesloten met de andere aan Duitsch land grenzende landen, indien die staten dat, mochten wenschen. Ook is Duitschland bereid, af te zien van ieder denkbeeld om zijn toevlucht te nemen tot een oorlog, ten einde de in het Vredesverdrag vastgestelde grenzen in Europa gewijzigd te krijgen. Dan is Duitschland genegen, toe te treden Lot een wederkeerig pact ter waarborging van den huidigen toestand in het Westen. Het is bereid te verklaren, dat het geen oorlog zal beginnen ten einde de grenzen in het Oosten gewijzigd te krijgen, doch het is niet genegen, wat de grenzen betreft, te verklaren, dat het afziet van alle hoop, te eeniger tijd door vriend schappelijke onderhandelingen, hier een wijziging te doen aanbrengen, hetzij dat dit langs diplo- rnatieken weg zou geschieden, hetzij door even tueel gebruik te maken van de goede diensten van den Volkenbond. Ik was het, dunkt mij, te Genève eens met de vertegenwoordigers der buitenlandsche re geeringen, die ik daar ontmoette, dat deze voorstellen niet wezenlijk konden worden ge negeerd of verworpen. Chamberlain sprak als zijn nieening «it, dat het Huis het eens zou zijn met zijner Majesteits regeering, dat het .een belangrijke vooruitgang is, dat dergelijke voorstellen ons uit eigen beweging van Duitsch land hebben bereikt, zij hel dan ook in vagen vorm Zij behelzen, als spreker ze goed begrijpt, dat Duitschland bereid is, voortaan vrijwillig t,e garandeeren, wat het "tot dusver slechts onder dwang had' aanvaard. Ik moest Herriot en den anderen buiten- landschen vertegenwoordigers mededeelen, dat de Britsche regeering niet in staat was het Protocol te teekenen. En ik moest tevens ver klaren dat de Britsche regeering niet bij machte Was aan de Fransche of Belgische regeeringen oen eenzijdig pact ter garantie van hun grenzen aan te bieden, dat direct tegen Duitschland ge richt zou zijn. Doch ik deelde hun mede, dat wij de grootst mogelijke beteekenis hechten aan deze Duitsche voorstellen, dat wij van meening zijn, dat ze met de meest mogelijke zorg behooren te worden onderzocht, opdat uitgemaakt kan worden, of zo inderdaad niet de deur openen tot een nieuwe en bet ere situatie en niet slechts dc deur grende len voor de huidige militaire operaties, doch ook voor de oorlogsatmosfeer in het algemeen. Chamberlain eindigde zijn rede als volgt „Tenzij gij aflaat van deze atmosfeer van vrees en achterdocht, van-deze gewapende hou- verdwijnt de onaange name smaak in den mond direct door ge bruik van de verfris- schende 1073 12 terug, waar ik mij ook een klein, bescheiden nest je heb gebouwd." Van dit laatste wilden de beide gelukkigen nu natuurlijk niets weten, en Gerhard ver klaarde met vaste, mannelijken ernst„Drie menschen, die de Voorzienigheid Gods bij elkan der gebracht heeft, zooals ons, hebben zeker den heiligen plicht voortaan onafscheidelijk vereenigd te blijven. Mij dunkt ons moet niets meer schei den dan dë dood." Zwijgend drukte Dorenberg hem de handen pas na een lang stilzwijgen sprak hij „Jelui viert een ernstig verlovingsfeest, mijn kinderen, want juist op het oogenblik van uw hoogste geluk moet ik u een doodstijding brengen, die ik zelf pas zooeven ontving. Je oom Armbrecht is dezen nacht aan een hersenberoerte overleden. Men vond in den vroegen morgen zijn lijk op het tapijt van zijn werkvertrek." „Die arme Hertha", riep Helene vol innig medelijden uit. „O, dat ik tot haar kon -.-nellen om haar bij te sLaan en te troosten in deze oogen- blikken van smart en kommer." „Daarvoor bestaat geen andere hinderpaal dan dit papier",zei Dorenberg,de schuldbekente nis van Armbrecht uit den zak halende. „Wil je dat ik die uit den weg ruim Helene sloeg haar armen om zijn hals. „Ja vader. Hij staat immers^ nu voor den Rechtvaardigstcn 'aller rechters. „En voor den barmhartigsten, naar ik hoop voegde Dorenberg er op plechtigen Loon bij. En langzaam scheurde hij het gewichtige docu ment in stukken. „Helene zal u later wel verklaren, mijn zoon aldus sprak hij nu tot Gerhard, „wat de beteeke nis van dit papier is. Laat ons nu naar mijn arme, ding, zal Europa, zoo al niet bij mijn .leven dan toch zeker ten tijde mijner kinderen en kindskinderen, overgeleverd worden aan een nieuwen tijd. Onze politiek is, niet geheel door onze eigen schuld, wankel en onzeker geweest. Onze invloed heeft ingeboet door onze aarzelende houdiiig. Ik zie achter deze voorstellen een beteren dag gloren. Met onze hulp zal het hoofdstuk „Oorlog" afgesloten kunnen worden en de tijd van waren vrede kunnen aanbreken. Alles bij elkaar genomen, ligt dit in de handen van het- Britsche rijk. Wanneer het de vaste wil van het rijk is, dat ei'gccn oorlog meer zal zijn, dan is er nimmer meer oorlog." DUITSCHLAND. De Presidentsverkiezing. Zondag 29 Maart zal, zooals men weet, de Duitsche republiek haar tweeden president kiezen, of, indien bij deze verkiezing niet de vereischte meerderheid wordt verkregen voor één der candidaten, op 26 April. Do vraag, die men thans hoort stellen, is ■chter Hoe gaan deze verkiezingen in hun werk Het is n.l. de eerste maal, dat Duitsch land zijn president zal kiezen. Ebert werd des tijds door den Rijksdag gekozen, thans kiest het voJk een president en wel voor den f ijd van 7 jaar. Er moesten dus geheel nieuwe bepalingen voor deze verkiezingen worden vastgesteld. Volgens den stand der Decemberverkiezingen dan zullen 38.980.245 Duitichers hun stem kun nen uitbrengen. In het algemeen kan men zeggen, dat de ver kiezingen op dezelfde wijze zullen geschieden dis de Rijksdag- en Landdagverkiezingen. Ook de kieskringen blijven dezelfde. Het stembillet vermeldt de namen der can didaten in alfabetische volgorde. Onderaan is een vakje open gelaten, waarin de kiezers, die op de hjst geen candidaat van hun gading aan- treffen, hun eigen candidaat kunnen invullen. Stemgerechtigd zijn in Duitschland alle per sonen van 20 jaar, mits in het bezit van een mesbillet of ingeschreven in de kiezerslijst, met uitzonderingen voor onder curateele staanden, krankzinnigen etc. Heelt geen der candidaten de vereischte meerderheid op zich vereenigd,- meer dan de lielft van het totaal der uitgebrachte geldige stemmen dan deelt de Rijksverkiezingsleider dit den minister van Binnenlandsche Zaken mede, die den Rijksdag het voorstel doet tot een tweede stemming te besluiten. Dit zelfde is het geval, indien dc gekozene zijn benoeming niet aanvaardt. Bij de tweede stemming behoeft een candi daat niet meer dan de helft der stemmen op zich vereenigd te hebben om gekozen te zijn. Het is dan voldoende, de meeste geldige stem men te hebben. POLEN'S GRENZEN. In de Landdageommissit; voor buitenlandsche aangelegenheden heeft de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken rapport uitgebracht over zijn reis naar Genéve en Parijs. Het grootste gedeelte van de rede van den minister was gewijd aan de garantiekwestie. Hij verklaarde, dat de Engelsclie pers vooruit zwaar beproefde zuster gaan, Helene". En de zon lachte schitterender dan te voren, de vogels zonger vroolijker en de bloemen geur den zoeter om hen heen,nu zij hand in handvoort- schreden om licht en troost te brengen in het donkere huis van rouw. In een der stille elegante voorsteden der residentie Verheft zich een kleine vriendelijke villa, door een zorgvuldig onderhouden turn ÜU1 ^Kantonrechter von Reichenbach" is op een koperen plaat'op de deur te lezen en wie een blik in het inwendige mag wei pen, dien lacht een beeld van bescheiden welstand tegen. In den tuin zit aan de zijde eener vriendelijk uitziende matrone een blonde jonge vrouw, stra lende van geluk en schoonheid, die ijverig bezig is een rooskleurige kleine op haar schoot een zeer moeilijk kunststuk te leeren. En dc les heeft tot uitkomst, dat als op het middaguur met de snelle schreden van blij verlangen een ernstig man de straat afkomt, orn den tuin binnen te treden, zich twee ronde kinderarmpjes naar hein uit strekken en twee koraalroode lippen voor de eerst maal het zoete woord hem toestamelen „Papa Papa 1" En de drie gelukkigen blijven eenige oogen- blikken in een zalige omhelzing.' Hertha heeft reeds lang, geen afschuw meer voor de scherpe, flikkerende brilleglazen -n lang reeds heeft zij de trouwe oogen, die Z:.h daarachter verbergen, met duizend kussen ver giffenis gevraagd, dat zij eens de oorzaak ge weest is,dat zij bedroefden en smartèlijkéblikkeU om zich heen wierpen. EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT llllllllillllirillllllllllUllllllllllllllllilMiHIIIIIIMIIIIIIIUIIIIIIlllllltlllllllMMIIUIIllllilllllUIUIBliU^II TABLETTEN Groote doozen 65 Cts. liniiiiimiiiimniiinuiiiiiiiniinnmn'itiiniiiiniinnmniiiiiiiiimmiiiiiiiiiitimiiüiiiiiiiiiiiin[iii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1