DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. VERST00TELINGEN. 48ste Jaargang. Donderdag 20 Maart 1925 Sc. 14209 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met. Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertentiën: 1—6 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. p'er r«gel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk 'röverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele Invaliditeit ;T20ÖÏ»ïj verlies van een hand, voet of oog f £00 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bg verlies van eiken anderen vipger.De verzekerinK wordt Rewaarbor«d door de N.HolI. Alsem. Verz bank Schiedans Bnltenlandsali Nieuws, DE DUITSCHE VOORSTELLEN. De instructies, welke de Fransche gezant te Londen Leuriau van Herriot heeft ontvangen, zullen hem in staat stellen, met de. Engelsche regeering te onderhandelen over verdere stappen die genomen moeten worden ten aanzien van Duitschland. De Fransche regeering heeft aan de voornaam ste geallieerde regeeringen voorgesteld, dat zij tezamen aan de Duitsehe regeering een soort vragenlijst zullen voorleggen, die ertoe zalkunnen leiden, dat de aard van het garantiepact gelijk door Duitschland is voorgesteld, duidelijker zal lijken. De vorm en de inhoud van deze vragenlijst zullen door alle geallieerde regeeringen goedge keurd moeten worden. Wanneer de Engelsche regeering op dit plan ingaat, zal het de taak zijn van den Franschen gezant in naam van de Fransche regeering sa men te werken met Chamberlain en het Engelsche departement van Buitenlandsche Zaken voor het opstellen van bedoelde vragenlijst. CHAMBERLAIN'S REDE. De Engelsche pers levert over het algemeen een gunstig commentaar op de rede van Cham berlain. De „Times" legt er den nadruk op, dat eerst een poging moet worden gedaan om het pro bleem van het Westen op te lossen, yoor men er toe over gaat meer omvattende kwesties ter hand te nemen. De „Daily Telegraph" spreekt de hoop uit, dat de eerlijk gemeende voorstellen in andere Europeesche landen op dezelfde vriendschap pelijke wijze zullen worden ontvangen als in Engeland. Te Berlijn wordt de rede van Chamberlain genoemd „een mijlpaal in de politieke ontwik keling van Europa". Wel is waar volhardt men van officicele zijde in het stilzwijgen dat men sedert weken zoo hardnekkig ten opzichte van de Fransch-Engelsche onderhandelingen in acht neemt, maar dat belet niet, dat men in de pers •nogal voldoening en-tevredenheid over Cham berlain's verklaringen opmerkt. In het bijzonder commenteert, men met vol doening een passage uit de rede, waaruit men meent 'te conclüd'eerén, dat Engeland in geen geval wil deelnemen aan een Europeesch ver hond dat zich tegen Duitschland richt. Verder is men den Engelschen minister dank baar voor de wijze waarop hij de bepalingen van hetDuitsehe garantievoörstel uiteen heeft ge zeten de bedoelingen er van heeft verduidelijkt. Men meent in de woorden van Chamberlain groote sympathie voor het Duitsehe plan te kunnen ontdekken. Daarentegen hebben de passages van Cham berlain's rede over de kwestie van de Duitsehe Oostgrenzen een minder gunstigen indruk ge maakt. Men constateert bij den Engelschen minister te groote terughouding tegenover Polen en men zou liever van hem gehoord hebben, dat de tegenwoordige Duitsch-Poolsche grenzen gewijzigd moeten worden. Men meent hier, dat zijn vermaning aan Polen om te streven naar goede betrekkingen met het Duitsehe Rijk, te Warschau slechts geringen indruk zal maken en dat op deze manier een verandering van de Oostelijke grenzen.moeilijk te bereiken zal zijn. Sterker is.de critiek, die wordt uitgeoefend op" Chamberlain's verklaring, dat Duitschland zoo spoedig mogelijk tot den Volkenbond moet i) Gij hebt verlangd, vrouw, mij te spreken wat wenscht ge van mij Zeg op, maar kort, want mijn tijd is beperkt." Aldus sprak de eigenaar eener groote hoeve He rman Seeber op den Lindenhof tot eene vrouw, die daar vóór hem zat in afgedragen zwarte kleeding, het vermagerd, bleek gezicht door een zwarten rouwsluier bedekt. De vrouw be gon op haar stoel te beven, toen zij deze harde, koud toegesproken woorden vernam. „Is dat,, Herman, de welkomstgroet voor uwe zuster, die gij sedert jaren niét, meer gezien hebt zei de vrouw, terwijl zij den sluier opsloeg en den man, die in trotschc houding naast de kamer deur was blijven staan, in de pogen zag. „Zuster, zuster Ik heb geen zuster meer bui ten die, welke mijn huishouding verzorgt Gij zijt en blijft voor mij de vrouw van den arbeider Vphner onthoudt dat nu voor goed. Doorhet huwelijk met dien vervallen kerel hebt gij u van uwe familie losgerukt en gedane zaken nemen geen keer." „Schimp hier niet op de gedachtenis van mijn man, die nauwelijks onder de aarde rust", zei de weduwe, terwijl een lichte blos haar bleeke trek ken kleurde. „Zeker, mijn man heeft door de toetreden. Men merkt op, dat Chamberlain wel is waar d'e bezwaren der Duitsehe regeering tegen de toetreding opgesomd heeft, maar dat hij ze niet heeft weerlegd. Dat hij eveneens gezwegen heeft over de ontruiming van het Rijnland of slechts in zeer algemeene bewoordingen daar over gesproken heeft, acht men des te meer te betreuren, daar men beweert, dat zoolang Keulen niet ontruimd is, de kwestie van den Volkenbond in geen géval aan de orde zal kómen. Ookjj na de rede van^Chamberlain blijven de Fransche avondbladen een critische en af wijzende houding tegenover de Duitsehe voor stellen aanrtemen. ONTWAPENING. Uit Washington wordt gemeld, dat Coolidge eerst dan de nieuwe ontwapeningsconferentie zal bijeenroepen, wanneer alle vijf groote mari tieme mogendheden er mee accoord gaan. RUSLAND. Officieele berichten uit Leningrad, Moskou en trouwens uit geheel Rusland, spreken van een ernstige crisis op de graanmarkt. Verscheidene belangrijke centra melden, dat de vraag het aanbod verre overtreft en dat de prijzen stijgen. De opgewonden bevolking gaat tot buitensporige aankoopen over. De toestand is normaal in de Krim en Noord-Kaukasië. slechts zijn kan in het kader van het proto col. IN DE ROER. In het loongeschil in de mijnindustrie is gister de arbitrale uitspraak gevallen. Volgens deze wordt het dagloon voor gang houwers verhoogd van 6.10 Mark tot 6.60 Mark, dat voor ongeschoolde werkkrachten van 5.15 Mark tot 5.30 Mark. Het dagloon van de delvers zal in doorsnede bij iederen aanleg van iedere nieuwe gang min stens 7.60 Mark bedragen bij normale arbeids prestaties. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. In het gebied van Diarbekir heeft een detache ment geregelde troepen een gewapende bende, waarop het ten Oosten van de Tigris stootte in noordelijke richting verstrooid. Onder den druk van een op haar gedanen aan val nabij Tsjarsadak werden opstandige beunden eveneens in noordelijke richting teruggedreven. In de streek van Kharpoet voerden de op standelingen eenige zuiver plaatsleijke bewegin gen uit. AMERIKA. t Volgens een telegram uit Washington aan de „Chicago Tribune" loopen er hardnekkige ge ruchten over te verwachten wijzigingen in het Amerikaansche kabinet. Men beweert, dat de minister van Oorlog, Weeks, de minister van Binnenlandschè Zaken, Work de minister van Posterijen, New, en dè minister van Arbeid, Davis, op het punt staan' om verschillende re denen hun ambt neer te leggen. ALLERLEI. Uit Berlijn Uit Tanger wordt gemeld, dat door bemiddeling van civiele Spaansche per soonlijkheden niet-officieele onderhandelingen worden gevoerd tusschen het Spaansche direc toire en de Rif-Kabylen. Uit Kopenhagen De meest belangrijke ontwikkeling in het Deensche arbeidsconflict was gisteren de beslissing van het bestuur van den bond van arbeiders in de coöperatieve en particuliere slachthuizen om met ingang van 7 April de staking te proclameeren, nadat alle bemiddelingspogingen gefaald hadden. Omtrent den lijkdienst voor Lord Curzon wordt gemeld, dat de premier, de lord-kanselier, de speaker van het Lagerhuis, Ramsay Mac Do nald, Winston Chrurchill en lord Birkenhead slippendragers waren. Onder de kransen waren er ook van vreemde vorsten en regeeringen. Na den dienst is het stoffelijk overschot per extra- trein naar Kcdleston vervoerd, waar de begrafe nis in het familiegraf zal plaats hebben. Uit Londen wordt omtrent de aankomst van lord Balfour te Jerezalem gemeld, dat hij vergezeld was van dr. Weismann, voorzitter van de wereldorganisatie van het zionisme en eenige andere Zionisten-leiders. Hij zal op 1 April de Hebreeuwsche universiteit openen. Uit Berlijn. In den afgeloopen nacht is in de woning van den Deutsch-Volkischen majoor Weberstedt een inbraak gepleegd. Behalve voor werpen van waarde is ook een kast leeggeplun derd waarin een groot aantal brieven van Luden- dorff aan Weberstedt opgeborgen was. Men vermoedt, dat aan de inbraak politieke motieven ten grondslag liggen. Uit Brussel. In den toestand van ex-keize rin Charlotte van Mexico, wier gezondheidstoe stand de laatste dagen ernstige reden tot be zorgdheid gaf, is thans eenige wijziging ten goede gekomen. De Koning en de Koningin van Engeland zijn gister op het koninklijk jacht Victoria and Albert te Castellamare aangekomen. Uit Londen. Volgens een telegram uit El Arisj, wordt aan de grens tusschen Egypte en Transjordanië kanongebulder gehoord. Men vermoedt, dat de Wahabieten de vroegere resi dentie van koning Hoessein, Akaba aanvallen. De Egyptische grenswacht heeft een aantal pantserwagens naar de grens laten komen om 'de Wahabieten te verhinderen de grens te overschrij den. Staten-Generaal. venaren moet weigeren, wanneer die zijn opge leid aan eventueele Indische leerstoelen te Utrecht, waarvan de oprichting z.i. een aanklacht is tegen het Indische ambtenarencorps. De heer Cramer (S. D.) zegt, dat de wijze van sluitend maken van de begrooting zijn goedkeuring niet heeft. De vitale belangen der bevolking zijn er z.i. door geschaad. De heer De Waal M a 1 e f ij t (A. R.) brengt hulde aan den minister voor het sluitend maken der begrooting, clat hij een reuzenwerk acht. De toekomst blijft nog groote eischen stellen o.a. door de aflossing van de Amerikaansche lee ningen en het wegvallen van de extra finwinsten. Vervolgens vraagt hij of Timor niet geschikt is voor kolonisatie door Nederlanders. Hij verwijst naar een artikel daarover in De Indische Gids. Voor mais en katoen is het land zeer ge schikt. Wat de communistische beweging betreft, spr. geeft daarvan de schuld aan de predikers van deze theorieën. De heer Haazevoet (R. K.) bespreekt de zedelijke verheffing van den Indischen mi litair. De stoffelijke en de geestelijke welvaart dient in Indië bevorderd te worden. De regeering prijst hij voor de handhaving van het gezag en zij moge de oorzaken der woelingen zooveel mogelijk wegnemen, hetgeen de beste wijze van bestrijding der beroeringen is. Ontevredenheid is de eenige oorzaak der beweging. Zending en missie dienen zooveel mogelijk bevorderd te worden. In dit verband houdt spr. eenige be schouwingen over art. 123, regelende de toe lating van missie en zending in Indië en bepleit volledige vrijheid. De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. BlnneolaDd. Uit de R. K. Staatspartij. De heer Loerakker heeft het voornemen te kennen gegeven, zich te doen schrappen van het politiek advies. De bedoeling is blijkbaar, aldus „de Tijd", dat de heer Loerakker zich onder de alphabetisch gerangschikte candidaten zal scharen, om aldus te trachten door de stemming in de kiesver- eenigingen een betere plaats op de groslijst te verkrijgen, dan hem door het adviseerend college is toegedacht. Nederland en België. De besprekingen, welke sedert eenigen tijd tusschen het Belgische en het Nederlandsche departement van buitenlandsche zaken zijn gevoerd met het oog op een wederopneming can het in 1920 ontworpen verdrag tot her ziening van eenige bepalingen van het tractaat ,'an 1839, zijn thans zoover gevorderd, dat een FRANKRIJK EN HET PROTOCOL. Paul Boncour, de afgevaardigde van Frankrijk bij den Volkenbond, heeft gistermiddag in de Kamer-commissie van Buitenlandsche Zaken rapport uitgebracht over het protocol van Genéve Hij concludeerde tot ratificatie van dit proto col, _cn zei voorts, dat wanneer men overgaat tot particuliere aecoerden, die den weg banen voor een algemeen veiligheidsprotocol, dit toch schuld zijns vaders en van zijn oudsten broer ge heel zijn vefmogen verloren doch dat hij liever werken wilde dan te luieren en op andermans beurs te teren, dat mag hem niemand tot schande aanrekenen, ook gij niet Heeft hij u ooit sinds ons huwelijk om een penning gevraagd 1" „Nu, hij wist ook maar al te goed, dat zulks, na alles, wat er is voorgevallen, vergeefsche moeite zou zijn geweest", zei Seeber met een koud lachje. „Mij dunkt, Herman, dat gij meer reden hebt om het voorgevallene te laten rusten, dan mijn man zaliger," hernam de weduwe, terwijl haar anders zoo treurige oogen een oogenblik op flitsten van ingehouden toorn. „Gij hebt destijds voor vader de zaak doorgedreven en de bezitting van mijn schoonvader tot u getrokken, doch hoe Daar zullen wij maar over zwijgen." uZijt gij hier gekomen, om mij beleedigingen naai het hoofd te slingeren", stoof de boer op, terwijl de aderen op zijn weldoorvoed gezicht opzwollen van toorn bedwing uwe tong, Anna ik laat mij niet ongestraft beleedigen. Als gij op die wijze uwe belangen wilt verdedigen, dan hebt gij al een zeer ongelukkige manier gekozen." „Het was ook mijn doel niet, om daarmede bij u aan te komen ik wilde mij daarover met mijn zuster Therese onderhouden, doch wijl ik hoorde, dat zij wegens een ziekte elders in een i nrichting vertoeft, wilde ik niet heengaan zonder u gesproken te hebben en nu ontvangt gij mij zoo EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 25 Maart. Aan de orde is de Indische begrooting. De heer De Mural t (V. B.) acht Indië I definitieve regeling van het vraagstuk als grond- nog niet rijp voor zelfbestuur en verdedigt de -lag voor de toekomstige betrekkingen tusschen bekende circulaire aan ambtenaren in Indië '>eide landen kan worden tegemoet gezien, betreffende het optreden buiten diensttijden. Een der Belgische onderhandelaars zal spoedig Hij wil interneering in plaats van externeering uit Brussel vertrekken, waarschijnlijk reeds van communistische ongewenschte elementen t hehen, tot sluiting van de overeenkomst tus- dringt aan op minder geheimzinnigheid betref- j schcn Nederland en België, betreffende de fende een hoogovenbedrijf en betoogt, dat de belasting op naamlooze vennootschappen ver plaatsing van lasten van groote op kleine onder nemingen veroorzaakt. §j De heer Van E m d e ir (v. d.) oordeelt, dat de minister van koloniën benoemingen van amb- „Gij wilt het dus beproeven bij de weekhartige Therese Daar ik nu echter eenmaal meester ben op den Lindenhof, mag ik toch zeker ook wel vernemen, wat gij van haar verlangt, want denk er wel om,Anna, zonder mij geschiedt hier niets, boort gij Niets J" „Herman, wees toch niet zoo hard tegen mij", zei de weduwe, die zich nu bedwong om een smeekenden toon aan te nemen „mijn man is vóór veertien dagen begraven ik heb u het zware verlies, dat mij getroffen heeft, medegedeeld, doch niemand kwam, om mij in deze droevige uren bij te staan en mij een woord van troost toe te spreken. Misschien hebt gij het Therese niet-eens medegedeeld, want ik kan niet geloo- ven, dat zij mij, als zij het geweten had, in mijn ellende alléén had gelaten. Nu sta ik daar met mijn vijf kinderen alléén en verlaten in de ■Wereld ik heb niets anders dan het kleine we duwen-pensioen cn het geringe kindergeld, dat mij de vereenigingskas uitkeert, Wij wohen in een mijnwerkerswoning, doch hoe lang nog Dan moet ik die verlaten om plaats te maken voor een arbeidersgezin. Zie, Herman, dat is u bekend, dat, het huis en daarbij behoorend land hetwelk gij destijds voor vader-Zr liger var; de familie van mijn man-zaliger. verkregen hebt, op den naam van onze zuster Therése is opge schreven. Lach.niet zoo mecdoo'genloos, Hei man", zoo onderbrak de weduwe zich zelve, toen de boer bij deze woorden der arme weduwe in een luid en hardvochtig gelach uitbarstte, „ik Schelde. Zijn we goed ingelicht cn komt er niets tusschen, dan zou hij nog een geringe wijziging willen zich aangebracht met de strekking den definitieven tekst nog eenigszins te vermijden. Gezien den goeden geest, welke de wederzijdsche onderhandelaars bezield heeft, dacht men in begeer toch niets van uw eigendom slechts wenschte ik voor mij en mijne kinderen een bescheiden en stil verblijf, waaruit mij niemand Verdrijft." Zoo, zoo, Anna", zei Seeber op hoonenden, toon, „dat is recht sluw door u bedacht", gij zoud't u daar dus willen innestelen en wij zouden u en uwe blagen moeten voeden, want van de lucht zult ge toch in dat huis niet kunnen leven. Werkelijk sluw ingedacht,- maar toch minder slim om mij uw plan te verraden. Laat mij u aanstonds maar zeggen, dat er niets van komt, lk heb 't huis noodig voor de gezinnen mijner arbeiders en die kunnen daarvan geen kamer missen." Herman, is dat uw laatste woord zuchtte de weduwe onthutst. Neen, nog niet mijn laatste, ik heb u nog iets te'zeggen. Ik wil ook niet, dat mijn zuster, die beneden haar stand getrouwd is en daarbij met een man, die mij vroeger doodehjk beleedigd heeft, mij een bloedzuiger noemde en meer ande re dergelijke titels naar het hoofd wierp, in de onmiddellijke nabijheid van mijn hoeve woont Ik wil dit ook hierom niet, wijl zij de gezindheid van haar overleden man jegens mij in zich heeft /pgenomen en daaraan zooeven nog, lucht ge geven heeft, al is het pok geschied in bedekte termen. (Weidt vervolgd) C m impinwwnBfja—wm—«ara—mm—bm—wmwimii u»i> Bjaia)iMwaa»wwBaBWMM»wwgaaaMWMaMÉwBa««p»miimiwiiiii—imi miiiwii mi mm mi—1—1 mm BjBIK «S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1