DAGBLADVOOR SGHIEDAM CAT QMSTREi€E&. FEUILLETON. VERST00TEL1NGE. 48ale Jaargang. Zaterdag 28 Maart 1925, Na. 14211 Bureau O E M A R K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geüeeie invaliditeit1200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij duim; f60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz verlies van een bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlands#!» Nieuws. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Naar de politieke medewerker van de Daily Mail" meldt, heeft de Engelsche regeering in antwoord op een officieuze informatie een nota naar Washington gezonden, waarin de bereid willigheid van Engeland om deel te nemen aan een door de Vereenigde Staten bijeen te roepen ontwapeningsconferentie te kennen wordt ge geven en waarin verder wordt verklaard, dat ook de dominions zich zullen laten vertegen woordigen. DE DUITSCHE VOORSTELLEN. Naar te Londen wordt vernomen, heeft de Duitsche regeering bij monde van den minister van Buitenlandsche Zaken Stresemann haar voorstel in zake een garantiepact met de weste lijke geallieerden opnieuw bevestigd en verder uiteengezet. Het oorspronkelijke Duitsche voor stel werd door minister Chamberlain tamelijk vaag genoemd. Het bevatte onduidelijke toe spelingen op verschillende arbitrage-verdragen, en bracht verder indirect de kwestie van Duit sch- lands Oostgrens naar voren, waarover inderdaad in mondelinge verklaringen van de Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers in hel. buiten land nadere uiteenzettingen werden gegeven. Dit bracht een stilstand in de onderhandelingen teweeg, daar het voor Frankrijk onmogelijk was, terug te gaan of zelfs den schijn te wekken terug te komen op zijn allianties met Polen en Cechoslovakije. Stresemann heeft nu duidelijk gemaakt, dat zijn aanbod geheel afhankelijk is en op geen enkele wijze beinvloed wordt door welke kwestie ook over de Oostgrens van Duitschland. Duitschland hernieuwde voorts zijn aanbod om vrijwillig in het pact op te nemen, de ver plichting ten aanzien van de demilitariseering van de Rijn-zone overeenkomstig het vredes verdrag. De onderhandelingen kunnen dus nu opnieuw beginnen. Op het oogenblik berust zooals reeds gemeld, de kwestie bij Chamberlain en den Franschen gezant te Londen De Fleuriau, welke laatste definitieve insructies heeft ontvangen van de Qaie d'Orsay én ook mondelinge besprekingen heeft gevoerd met Herriot over alle vraagstukken die hierop betrekking hebben. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Chamberlain is naar vernomen wordt de meening toegedaan, dat de handhaving van de Engelsch-Fransche entente het sluitstuk moet. vormen van het nieuwe pact met Duitsch land. Het memorandum, der Engelsche en Fransche diplomaten zal de houding hunner regeeringen uiteenzetten ten aanzien van Duitschlands voorstel. Men gelooft, dat dit me morandum thans vrijwel gereed is. De bedoeling is, dat de twee regeeringen, na beider inzichten tot overeenstemming te hebben gebracht aan de Duitsche regeering een gezamenlijke of af zonderlijke gelijkluidende nota's zullen doen toe komen over het voorstel. RUSLAND. Trotzki verdwenen. De correspondent van de „Daily Express" te Riga seintTrotzki is verdwenen uit zijn villa te Sukhum in den Kaukasus. Twee leden 3) Er moesten toch wegen en middelen zijn, om Therese van haren tegenwoordigen nood in kennis te stellen. Nog onder den invloed dezer schemering van hoop verzamelde zij al haar krachten, om haar weg te vervolgen, toen zij plotseling bespeurde, dat zij niet meer alleen was en een vriendelijke, jeugdige stem tot haar sprak „Goede vrouw, wat deert u Zijt gij ziek Aangenaam verrast, hief Anna het gezicht op en zag door heur tranen in het deelnemend op .„haar gerichte gelaat van een omstieeks 18-jaiigen jongeling. Hij was van slanken, edelen lichaams bouw op het langwerpig gelaat leekende zich een gezonde, roode kleur uit de blauwe, lich tende oogen sprak vriendelijke, deelnemende goedhartigheid. Blijkbaar was hij student, want in zijn linkerhand droeg hij een bundel in een riem saamgesnoerde boeken. Vrouw Volmer stond op. „Neen, ik ben niet ziek", zeide zij, terwijl een lichte blos over haar smartelijke gelaatstrekken gleed ,,ik dank u voor uw deelneming, jonge man Daarmede wilde zij zich verwijderen, doch terwijl zij nog eenmaal in het deelnemend gelaat van den student blikte, viel haar een zekere gelijkenis op met den zoon van zijn staf, Nieolengo en Kal-z, worden even eens vermist. Dit nieuws heeft in sovjetkringen groote sensatie verwekt. Stallin, de ergste vijand van. Trotzki, heeft de.t.sjeka en anderen militairen en burgerlijke autoriteiten onmiddellijk bevolen Trot zki op'te sporen en te arresteeren. Spéciale agenten zijn in allerijl gezonden naar de Zwarl, Zee-havens, de voornaamste grenshavenS eift de groote spoorwegkruispunten. Alle passagiers worden onderzocht en ieder, die op Trotzki gelijkt, wordt gearresteerd. De bevelvoerders van de marine hebben strenge orders ontvangen elk schip op de Zwarte Zee aan te houden. Trotzki's vrienden over heel Rusland worden in het oog gehouden en in hechtenis genomen. Trotzki's secretaris, Zavadsky, werd een paar weken geleden gearresteerd hij een poging Rus land t.e verlaten. IN ELZAS-LOT'HARINGEN. Uit Parijs verneemt de „Msb." Mgr. Ruch, bisschop van Straatsburg, heeft zich naar aanleiding van de jongste school staking in een herderlijk schrijven tot de gc- Ioovigen gewend, om zijn dank Ie doen kennen voor de unanimiteit, waarmee de ouders gehoor hebben gegeven aan de uit.noodiging om bij wijze van protest tegen hei laicistisch gevaar de kin deren enkele dagen van school te houden. Van uwe ouderlijke macht gebruik maken om gedurende enkele dagen dê leerplichtige kinderen van school te houden, beteeken de uit te drukken,,Wij zijn de opvoeders der zielen, die aan ons zijn toevertrouwd. De vrij metselarij heeft niet het recht ons een school op te leggen, die gevaarlijk is voor haar geloof. En omdat zij een aantal onzer geweld aandoen, is heel de katholieke Elzas te hulp gesneld." Die taal hebt gij magnifiek gesproken. Door alle middelen tracht men uwe vrije gewetens te muilkorven. De pogingen onzer tegenstanders hebben niets anders gedaan dan hun nederlaag onderlijnen. Van de eene grens van het diocees tot de andere hebben drie kwart van alle ouders schitterend hun plicht gedaan. Te Colmar, waai de poging driémaal moeilijker was dan elders en waar de druk van de tegenstanders het maximum van durf bereikte, hoeft niemand der geloovigen zieh laten afschrikken. En mgr. Ruch zegt verder Gisteren is het voorgenomen doel bereikt. De waarschuwing en de bedreiging zijn volkomen geslaagd. Morgen en zoolang de vrijdenkers ons den strijd aandoen, zal hij voortduren. Hij kan hard zijn. Maar zoo gij vereenigd blijft en gedisciplineerd, moedig zooals gij het den zestienden Maart zijt geweest, dan zal het onmogelijk zijn, dat God u niet de overwinning geve. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. Volgens een officieel communiqué hebben de rebellen in Koerdistan een succesvollen aanval ondernomen op de nationale troepen t en zuiden van Kighi en hebben deze noordwaarts gedreven. Silvan is eveneens door de rebellen bezet. Er zijn geen aanwijzingen van de schaal, waarop deze operaties worden geleid, doch liet. is in ieder geval belangwekkend nieuws, daar gis teren gemeld werd, dat, de regeering het offen sief had begonnen. Het schijnt dat de rebellen erin geslaagd zijn, door het regeeringscordon heen te breken waardoor zij naar de bergge bieden in het oosten kunnen ontwijken. Intusschen verluidt ook nog De Turkse,lie baars broeders, hoewel slechts een familiege lijkenis de uitdrukking van dal, l'risch gelaat was overigens geheel verschillend van gene. De student bespeurde haar talmen en vroeg „Maar gij hebt geweend, goede vrouw kan ik wellicht iets voor u doen Zijn oog viel inmid dels op haar armoedig, afgedragen gewaad, en op dit oogenblik viel hem te binnen, dat zij zich op den kant der brug, naar de hoeve toege keerd, bevond Hij vroeg daarom snel „Zijl gij op gindsche hoeve geweest, „Ja, daar ben ik geweest." „En daarom hebt gij geweend Ik bedoel, is men er niet vriendelijk. „Zeg mij eerst, wie gij zijt, jonge man dan zal ik uwe vragen beantwoorden", hernam de we duwe. De eigenaardige nadruk, welken zij op deze woorden legde, maakte den student wat korrelig. „Ik heet Edmond Seeber en ben de tweede zoon van den eigenaar der hoeve daar, Herman Seeber", antwoordde hij kort. „Dan heb ik mij in de gelijkenis toch niet be drogen," zei de vrouw, en haar gelaat vertoonde weer de starre, smartelijke uitdrukking, die eerst bij de deelnemende woorden van den jongeling, wat getemperd was geworden. Ja. jonkman", voer zij met ontroering in haar stem voort, "k was op de hoeve daar en men heeft mij bijna als een hond uit het huis gejaagd, wijl ik met een bede kwam, op wier verhooring ik reclil had. Doch men heeft ze mij geweigerd en 1 roepen zijn ten Westen van de Tigris tot een offensief over een breed front overgegaan, waar bij zij de opstandelingen noodzaakten verschei dene stellingen op te geven. Nader meldt het Anatolisch Persagentschap, dat di> opstandelingen ook in het gebied van Diarbekir groote verliezen leden. De Turksche troepen zouden Varto (Goemgoem) heroverd heb ben JOEGO-SLAVIE. In de gister gehouden zitting van de Skoepsjti- na (het Joegoslavische parlement) heeft 'n afge vaardigde der Raditsj-part.ij eene vérklaring afgelegd omtrent het programma der partij. Bijzonderen bijval verwekte de verklaring, dat het Kroatische volk niet meer republikeinsch gezind is en dat het inziet, dat in Joegoslavië slechts de monarchistische staatsvorm moge lijk is Voorts werd gezegd De Republikeinsche Kroatische Boerenpartij staat, in geen enkel opzicht in verbinding met het buitenland en koestert ook niet den wensch daartoe. ALLERLEI. Uit Rome In den Italiaanschen Senaat heeft, de gewezen gezant te Washington, Rolandi Ricci een plan voorgesteld ter regeling van Italië's schuld aan de V. S. door middel van uitgifte van 4 te New York verhandelbare nbligalies. Hij zeide voorts, dat tegelijkertijd een dergelijke regeling met Engeland moet worden getroffen. Uit Washington President Coolidge heeft Thomas F. Woodlock benoemd als lid van de Interstate Commerce Commission, ter opvolging van Mark W. Potter, in weerwil van het feit, dat de Senaat deze benoeming niet heeft goed gekeurd. Uit Londen Ramsay Mac Donald, de leider van de oppositie in het Lagerhuis, is lijdende aan influenza. Hij zal eenige dagen zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten Uit Berlijn Het aantal werkloozen, dat volledigen steun ontvangt, is in de eerste helft van Maart van 540,000 tot 515.000 gedaald, een vermindering dus van 15 percent. Gedeelte lijken steun ontvangen 727,000 lieden, tegen voor 1 Maart 752,000. Uit Delhi r Dc pasbenoemde militaire opperbevelhebber in Britsch-Indië, lord Rawlin- son is gister overleden. Uit Stockholm Het groote arbeidscon flict is, zooals gemeld, gister bijgelegd het werk zal Maandag aanstaande worden hervat. Uit Berlijn De bekende voormalige sepa ratistenleider in het Rijnland, Smeets, is gister te Metz overleden. Sta tan-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag27 Maarl. Besloten wordt Dinsdag de eindstemming te houden over het ontwerp tot wijziging van de Beroepswet, en het ontwerp tot bevordering van de riehtige heffing der directe belastingen. Op een vraag van den lieer Dresselhuys ant woordt dc voorzitter, dat het Paasch-receswaar- schijnlijk tot 28 April zal duren. Aan de agenda wordt toegevoegd het ontwerp tot wijziging van de Kieswet (opheffing van den stemplicht). Aan de orde is de wijziging van de Pensioen wet. toen heb ik uw vader bittere woorden toege sproken, die hem nog lang in de ooren zullen klinken." Met klimmende bitterheid had vrouw Volmer gesproken, terwijl de student haar bij het ver nemen dier heftige woorden met smartelijke ver wondering aanzag. De weduwe bemerkte zijn ontsteltenis. „Ver geef mij, Edmond" zoo voegde zij er daarom aan toe „in de herinnering aan het geleden onrechl vergat ik, dat gij mij een deelneming betuigd hebt zoo weet dan Ik ben de zuster uws va ders ik kwam „O, zijt gij tante Anna, die ik tot lieden nog niet kende, dieZijn stem stokte en hij kleurde bij de gedachte aan het woord, dat hem op de lippen gezweefd had. Als om daarvoor vergeving te vragen, nam hij de hand der we duwe „Spreek maar verder, Edmond", zeide zij en wederom kwam de vroegere bitterheid in haar woorden „ik weet, wat gij zeggen wilt ik ben die tante, waarvan men zegt, dat zij schande over de familie Seeber gebracht lieelL doe i, neen Edmond, u kan, u wil ik het zeggen, want uw goed hart spreekt uit uw oogen. Geen andeic schande heb ik over uwen naam gebracht, dan dat ik een armen, jongen man, dien ik van kinds been af kende en I.efhad, mijn trouw bewaarde en verpandde door het huwelijk, ofschoon hij door de lichtzinnigheid zijns vaders en de verspilzucht zijner broeders en niet, minder door De heer Van Braambeek (S. D.) ver dedigt zijn amendement, om te voorkomen, dat door de arbeidsovereenkomst de ambtenaren niel onder de wet zouden vallen. De heer K-c t e 1 a a r (V.D.) licliX zijn amende ment toe, om de pensioengerechtigdheidsgrens van 400 op ƒ250 te brengen. Minister C o 1 ij n wijst er op, dat dit ontwerp voor het fonds slechts een verlichting brengt van /3 millioen jaarlijks. Dit is slechts 1/3 van wat noodig- is. Daarom moet spr. zich tegen ieder beknibbeling verzetten. Het amendement-Van Braambeek is niet noodig, daar de regeering voldoenden waarborg heeft om tegen misbruiken van publiekrechtelijke lichamen te kunnen wa ken. Spr. wijst, het amendement-Ketelaar af. Het amendement-van Braambeek wordt ver worpen met 35 tegen 27 stemmen. Vóór de linkerzijde en de heeren Bulten, Schouten en Snoeck Henkemans. De heer J. te r L a a n (S. D.) stelt voor over punt a (burgerlijke contracten) afzonderlijk te stemmen. Dit voorstel wordt verworpen met 49 tegen 13 stemmen. Art. 2. wordt aangenomen met 46 tegen 16 stemmen. Art. 3. De heer v.d. Weerden (8. D.) lichtten amendement toe. Mej. Groeneweg (S. D.) bespreekt eenige gevallen van onderwijzers bij het buitengewoon lager onderwijs, waarin het twijfelachtig leek of zij onder deze wet vallen. Zij vraagt den Minister nog eens uitdrukkelijk te verklaren dal deze onderwijzers onder de wet vallen. De Minister verklaart dat deze onder wijzers alle onder deze wet vallen. Het amendement v.d. Waerden acht spr. eenigszins gevaarlijk, omdat hij de gevolgen er van niet kan beoordeelen. De heer v.d. Waerden (S. D.) wijzigt eenigermate zijn amendement', zoodat het aan den wensch van den Minister voldoet en beslist geen nieuwe categorieën van abtenaren onder de wet brengt. De M i n i s t e r neemt, het amendement over. De heer Van D ij k (R. K.j vraagt namens de Commissie van Rapporteurs dit amendement eerst eens gedrukt te mogen zien. Art. 3. wordt daarom aangehouden. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag- één uur. Binnenland. Een Nederlandsche eskader naar de Oostzee. Hef voornemen bestaat Hr. Ms. Tromp en Heemskerck, vergezeld door twee torpedobooten en twee onderzeebooten, dezen zomer een reis te laten maken naar de Oostzee, waarbij Kopen hagen, Stockholm, Riga, Reval en llelsingfors zullen worden aangedaan. Kopenhagen zou in dien tijd worden bezocht door een groep zeevliegtuigen der Koninklijke marine. De vliegtocht Nederland1Indie. Het huldeblijk, dat aan de vliegers van den vliegtocht, NederlandIndië zal worden aan geboden en ontworpen is door den lieer W. van Rossum du Chattel te Leiden, is een zilveren plaat, rustend op een groen marnieren sikkel. Op de plaat is 'gegraveerd als landkaart de route AmsterdamBatavia; Amsterdam, dia mantstad, wordt aangegeven door een l'onke- de hebzucht uws vaders geheel zijn vermogen verloren had." „Tante, tante, zoo iets nieogt gij niet zeggen riep de student smartelijk getroifen uil, „in uwe verbittering doet gij mijn vader onrecht aan Gij weel. het niet, mijn jongen ging Anna voort gij kunt Let niet weten, want gij waart destijds' nog niet geboren maar gij moet het weten opdat gij mijn gerechte zaak zoudt kun nen verdedigen, als zich de gelegenheid daartoe aanbiedt. Welnu, luister dan uw vacfer heeft misbruik gemaakt van de lichtzinnigheid van mijn mans vader, den ouden Volmer en liern het eene kapitaal na het andere tegen hooge rente geborgd. Zoo heeft hij hypotheek op hypo theek gestapeld en ten slotte, toen er geen andere uitkomst meer was, de kleine grondbezitting en hoeve der familie Volmer op den Seeberhof laten overschrijven. Weinige maanden na den over gang stierf de oude Volmer en met de rest van het kleine kapitaal, zijn de beide lichtzinnige broers van mijn man zaliger stilvcrfrokken. Waarheen Dal. weel niemand. Mijn armen man bleef niets anders over dan zijn gezonde handen en mijn liefde ik ben hem trouw gebleven en zijn vrouw geworden, ofschoon hij slechts van den arbeid zijner handen kon leven en ook ik daardoor verstoeten werd van mijn familie. „Maar tante", zei de jongeling, wiens gelaat bij het verhaal zijner tante geheel verbleekt was, „gij zegt zelve, dat vader aan den ouden Volmer het eene kapitaal na het andere leende hoe zou NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1