„DE PHOENIX' lerven en Stoomen. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, F EU LLET O N. VERST00TELINGE. 1 48sle Jaargang, Maandag 30fMaart 1825. 14212 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti 6 n 1—6 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen Lwordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. tiratis-Ongevallen verzekering: f500 bij levenslange geheele invaliditeitf~2oo bij verlies van een hand, voel of oog f 200 bij doodf 100 bfl verlies van e<m duim; f R0 bij ver31es yiaJ^|^e|P ^vJjsv^n9er? f 15 bq verlies van eiken anderen vinger.Pc verzekering wordt gewaarborgd dooy fis N.Holi. Aigem.Ver?. bank Schiedam fiuitenkmdsek Nieuws, DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Een verklaring van Herriot. Herriot verklaarde Zaterdag in de Senaats commissie voor de buitenlandsche aangelegen heden, dat alle veronderstellingen, welke in de pers geopperd zijn betreffende overeenkomsten welke zouden zijn gesloten, ten eenen male onjuist zijn. Besprekingen vinden op het oogenblik plaats en de regeering bestudeert met de'meest moge lijke zorg de bestaande problemen. Zij zal even wel nimmer het sluiten van eenig pact, welk ook, overwegen, of eenig veiligheidsvoorstel aanvaarden, welke in meerdere of mindere mate de belangen der bondgenooten raakt, zonder goedkeuring dezer laatsten. ■^Niemand, vervolgde Herriot, heeft er ooit aan gedaoht, wat betreft Polen, te tornen aan zijn grenzen of zelfs maar tot onderwerp van be spreking te maken, zijn grenzen, welke bij het vredesverdrag zijn vastgesteld. Ieder nieuw pact zou slechts als aanvulling van het verdrag kunnen tot stand komen, op den dag, dat Polen zulk een aanvulling nuttig zou vinden voor eigen veiligheid. liet toetreden van Duitschland tot dep Vol kenbond blijft steeds de essentieele voorwaarde, waaraan voor ieder definitief accoord moet zijn voldaan. Zonder eenige verplichting op zich te nemen nóch eenige belofte te doen gaat de regeering getrouw aan de Fransche gedachte, vport met alle oplossingen te bestudeeren, welke naar haar oordeel eenige kans bieden, aan Europa den duurzamen vrede te schenken zon der c(at inbreuk gemaakt wordt op de bestaande verdragen. Frankrijk vindt bij zijn bondgenoot hetzelfde inzicht en den waarborg voor 'n samenwerking, welke in de toekomst op het werk van het ver leden zal voortbouwen. DE DUITSCHE VOORSTELLEN. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit W ashington een verklaring geseind over Ameri ka's houding ten opzichte van de Duitsche garantie-voorstellen, welke verklaring het blad authentiek en van betrouwbare zijde noemt. In deze verklaring wordt gezegd lo. De olïicieele kringen in Amerika blijven door de berichten van diplomatieke zijde voort durend van het verloop der Europeesche onder handelingen op de hoogte 2o. de Duitsche voorstellen zijn hier door de toonaangevende kringen gunstig ontvangen 3o. voorloopig wil men hier van iedere deel neming aan de onderhandelingen afzien, om niet den indruk te wekken als zou Amerika zich in de Europeesche aangelegenheden willen men gen. Later echter, indien het uitzicht geopend wordt, dat tusschen de Europeesche regeeringen overeenstemming zal worden bereikt, mag er gerekend worden op den moreelen en ook op den diplomatieken steun van de tegenwoordige regeering der Vereenigde Staten, die zich van een bevredigende oplossing der garantiekwestie ook voorstelt, dat zij haar eigen actie voor het tot stand komen van een nieuwe internationale ontwapeningsconferentie op beslissende wijze zal kunnen voeren. Zou het plan van Engeland, om in Augustus te Londen een conferentie voor de beraadslaging over de garantie-vraagstukken te houden, door gaan, dan zal de gezant Houghton gevolmachtigd worden, daaraan deel te nemen met de opdracht, den invloed der Amerikaansche regeering in de 4) Zij noemde hem het mijndorp, waar zij zich voor vele jaren met haar man gevestigd, in de hoop er gemakkelijker een bestaaan te vin den, en waar zij zoo harde slagen had verduurd. „Ik kom u bezoeken en, naar ik hoop, met goede tijding." Hiermede namen zij hartelijk afscheid van elkander en gingen huns weegs. Herman Seeber zat in den grooten leunstoel van zijn kleine werkkamer, om zijn middag slaapje te houden. Wat moeite hij echter ook aanwendde, hij kon den slaap maar niet vatten voortdurend was het, als zag hij nog het beeld voor zich eener vrouw met bleek gelaat, gehuld in rouwgewaad, ofschoon deze reeds sinds een uur zijn vertrek verlaten had. Immer nog meen de hij zijn zuster Anna, de arme, ver'aten wedu we, voor zich te zien, en dan wederomk'onken hem de woorden in de ooren, waarmede zij hem zijn hardvochtige hande'wijze voor de voeten had geworpen. Daar werd op de deur geklopt en deze ging zacht open. ^Stoor ik u wellicht, Vader vroeg Edmond, weegschaal te werpen voor ieder voorstel, dat de^vredelievende bedoelingen van de Europee- sche^regeeringen versterken kan. DE DUITSCHE PRESIDENTSVERKIEZING. De eerste verkiezing van den rijkspresident door het Duitsche volk heeft plaats gehad onder betrekkelijk geringe deelneming. Overal was men van meening, dat aan deze eerste stemming toch geen beteekenis viel te hechten, daar in ver band met het groote aantal candidaten in elk geval een tweede stemming noodig zou zijn. Zoo kan reeds thans worden vastgesteld dat de deelneming ver achter is gebleven bij' de Rijksdagverkiezingen van 7 December j) Tot vannacht 12 uur waren in totaal ongeveer 9 millioen stemmen geteld, waarvan zijn uitge bracht op Jarres 3.350.000 Braun 2.700.000 Marx 850.000 Thaelmann 850.000 Helpach 670.000 Held 350.000 Ludendorff112000. Het republikeinsche bloc heeft hier met bijna 41/J millioen stemmen een voorsprong van ongeveer driekwart millioen voor Jarres. Het staat reeds vast, dat een herstemming moet plaats hebben. DENEMARKEN. Uitsluiting begonnen. Ook de tweede poging der rijksbemiddelaars, om in het Deensehe arbeidsconflict arbitrage te doen aanvaarden, heeft geen resultaat opge_ ieverd. Dientengevolge treedt de groote uitslui ting, welke thans 112.000 man omvat, van heden af in werking. JOEGOSLAVIË. De Skoepsjtina heeft besloten lo. de ver kiezingen in de districten Maribor, Tasli en Bregialnitza geldig te verklaren, benevens 20 mandaten, verkregen door candidaten van de Raditsj-partij, die niet behoorden tot de vorige Kamer 2o. zes mandaten te annuleeren, verkregen door leiders der Kroatische Boerenpartij j 3o. een onderzoek te gelasten in zake 26 an dere mandaten van deze partij, verkregen door afgevaardigden, die lid zijnde van de vorige Kamer, de aansluiting van Raditsj bij deBoe- ren-Internationale niet goedkeurden. De beslissing werd verdaagd over drie man daten, toegewezen aan personen, die onderda nen zijn van andere staten en hun geloofsbrieven niet hadden ingediend In de Skpeptsjina werd de vice-president van de regeeringspartijMarko I'rifkivc, tot president gekozen. De oppositie had voordien bij wijze van protest de zaal verlaten. RUSLAND. T r o t z k i terecht. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van Trotzki's spoorloos verdwijnen uit zijn „herstellingsoord" in-den Kaukasus. Volgens bericht uit Riga melden thans de Litausche bladen, dat Trotzki, zonder de goéd- keuring af te wachten d,er sovjet-autoriteiten, naar Moskou vertrokken is, om er de zitting van den communistischen raad bij te wonen, waar Boekharin voornemens is, rapport uit te brengen over het conflict tusschen Trotzki en de communistische partijleiders. Trotzki is vastbesloten, zelf te antwoorden op de tegen hem aangevoerde beschuldigingen. terwijl hij op den drempel bleef staan. „Neen, Edmond, ik slaap niet, kon binnen Wij hebben dezen middag met het eten op u ge wacht, jongen, en daar gij zoo 'aat zijt geko men, hebben we. „Juist daarom wilde ik u komen spreken, va der", zei Edmond, terwijl hij binnentrad en te genover zijn vader op een stoel plaats nam. „On derweg ontmoette ik een vrouw, die op den hoeksteen bij de brug zat en mijn medelijden opwekte door haar weenen en snikken." Seeber richtte zich op in zijn leunstoelzijne wenkbrauwen fronsten zich en met spanning zag hij zijn zoon aan. „Nu, en wat verder „Ik had medelijden met haar, vader, én sprak haar daaróm aan." „En wat zeide zij „Vader, waarom hebt u haar afgewezen Zij is toch uwe zuster en verkeert in treurige om standigheden. Kondet gij haar tenminste niet de hoop laten, dat zij binnen korten tijd met haar vijf Kinderen op de hoeve onderdak zou vinden „Edmond, al wederom zijt gij bij uw hart in p aats van bij uw hoofd te rade gegaan Hoe vaak moet ik u zeggen, dat gij niet aanstonds aan de opwelling van uw gevoel toe moet geven Die vrouw verdient niet, dat wij óns om haar bekommeren zij heeft a'tijd partij getrokken voói; de lichtzinnige Volmersfamilie, al onze raadgevingen in den wind geslagen en een mensch gehuwd, die uw vader een bloedzuiger schold, mem DE OPSTAND IN KOERDISTAN. De opstandelingen in Koerdistan hebben de steden Moesj, Boulansk en Melazmert bezet. JAPAN. Na lange beraadslagingen is men het in de vereenigde zitting der twee huizen van het Japansche parlement eens geworden over een compromis-amendement, op de mannchkies- rechtwet, waardoor alle partijen voldaan zijn ALLERLEI. Uit Londen Uit New York wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat in het Witte Huis rekening wordt gehouden met een vermeerde ring der familie Coolidge. Dit zal dan sinds 1863, toen Marion Cleveland werd geboren, de eerste maal zijn, dat de ooie vaar weer neerstrijkt op het Witte Huis. Naar de correspondent van genoemd blad verneemt, zullen president en mevrouw Coolidge een groot gedeelte van den zomer aan zee door brengen. Voor de verwachte blijde gebeurtenis keeren zij eVenwel naar Washington terug. Uit IndianapolisDe burgemeester, de hoofdcommissaris van politie en vijf andere inwoners van Bicknel (Indiana) zijn door de jury alhier schuldig bevonden aan overtreding van de drankwet. Uit WashingtonDe véreeniging voor een Iiarding-monument heeft besloten onmid dellijk met de oprichting van een monument te beginnen, waarvan de kosten 600.000 dollar zullen bedragen. Er is reeds een terrein gekozen in de nabijheid van Marion (Ohio). Uit Lijnden De prins van Wales is Zater dagmiddag om 2 uur zijn reis van 25000 zeemijlen met den slagkruiser „Repulse" naar West en Zuid-Afrika en Zuid-Amerika begonnen. Uit Moskou Het bestuur van het Centrale Executieve Comité heeft het wetsontwerp be krachtigd, waarbij aan de voormalige adellijke grondbezitters en hun gezinnen het recht wordt ontzegd weder verblijf te houden op hun vroege^ re bezittingen. ttijinenmud. Nederland en Belgie. Het departement van buitenlandsche zaken in Den Haag deelt het volgende mede Gelijk bekend, zijn dezen winter, in aansluiting op de mondelinge gedachtcnwisseling tusschen de beide ministers van buitenlandsche zaken te Genéve, besprekingen gevoerd over de af wikkeling van de in 1920 ontworpen herziening van de vebdragen van 1839. Die besprekingen hadden het karakter van een tweede lezing, waarbij enkele punten nóg voor zooveel noodig nader onder de oogen zijn gezien en geregeld. Thans is ter zake' overeens emming bereikt. In politiek opzieht bepaalt het te sluiten verdrag zich tot het vastleggen van het) ver vallen van de bepalingen Van hét Verdrag van 1839 betreffende de voortdurende onzijdigheid van België en de beperking, dat Antwerpen uitsluitend een handelshaven mocht zijn. Het vraagstuk van de Wielingen wordt geheel gelaten zooals hot is. Beide regeeringen hand haven, elk voor zich, hare souvereiniteiLsrecht'en en het voorbehoud, dat zij bij Vroegere tractaten te dien aanzien hebben gemaakt. Door brief wisseling zal dit 'worden vastgesteld. Het ontwerp-verdrag draagt overigens een oeconomisch karakter. Het huldigt, het beginsel, dat'de Schelde te allen tijde zal dienen te beantwoorden aan de klimmende eischen van de scheepvaart. Iedere staat zal.de kosten van onderhoud, betonning en verlichting van het vaarwater op eigen gebied nebben te dragen. Wanneer in den bestaanden toestand verbetering wordt gebracht, zal over de vraag, wie de kosten daarvan zal betalen, overleg worden gepleegd. Een Nederlandsch- Belgische commissie zal, voor zooveel de belan gen der scheepvaart betreft, over de Schelde het beheer voeren. Hare besluiten zijn aan de goedkeuring onderworpen van de beide regee ringen, terwijl bij gemis aan overeenstemming een scheidsrechterlijke uitspraak is voorzien, waarbij vertraging wordt voorkomen. Ten aanzien van de scheepvaarL op het kanaal GentTerneuzen wordt een soortgelijk systeem ingevoerd. In aansluiting op vroeger overleg wordt aan België medewerking toegezegd voor den aanleg van een kanaal van Antwerpen naar Ruhrort, voor welk kanaal van een behoorlijke verbin ding met de Maas is voorzien. Eveneens wordt medewerking toegezegd voor een eventueel kanaal van Antwerpen naar Moerdijk. De rege ling van de kosten van deze kanalen wordt aan nader overleg voorbehouden. Anderzijds verkrijgt Nederland het recht van verbetering van de Zuid-Willemsvaart voor de vaart van schepen van 1000 ton en, desgewenscht, hóoger. Daaraan zal zich aanslui ten een verbreeding van het kanaal van Luik naar Maastricht en de aanleg van een verbinds- kanaal van de Zuid-Willemsvaart met de Maas ter hoogte van Maastricht. Nu de onderhandelingen met België tot over eenstemming hebben geleid, is alleen nog eene gedachtcnwisseling noodig met de Britsche en de Fransche regeeringen, die bij twee der ver dragen van 1839, welke thans vervallen, partij waren. Een Vertegenwoordiger der Belgische regeering zal heden naar Londen vertrekken om de Engel- sehe regeering met den tekst van de overeen komst tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeering in kennis te stellen. In alle kringen te Brussel begroet men de overeenkomst met groote vreugde. Men is van meening, dat het feit moet worden gevolgd door een daad, die de gevoelens van het Belgische volk weergeeft, hetgeen zou kunnen geschieden door een bezoek van den Koning der Belgen aan Nederland. Van die meening was dezer dagen uit de bladen reeds een weerklank te vernemen. De Kamerverkiezingen. Naar het „Hsgz." verneemt, hebben dr. Moller en mevrouw Brouns—van Besouw be dankt voor de plaats, die hun op het politiek advies (R. K.) voor den kieskring 's-Hertogen- bosch was aangewezen. Tegen Protectie. Door een aantal in het bedrijfsleven vooraan staande personen is opgericht het Algemeen Comité van Vei'zet tégen Protectie. Uit dit Comi té is aangewezen èen Commissie van dagelijksch bestuur, bestaande' uit de heeren Jhr. Mr. H. Smissaert, 's -Gravenhage, Voorzitter, II. P. Telef. 15. alleen dèarom, wijl ik zijn lichtzinnigen vader den eenen keer na den anderen uit het moeras heb geholpen en voor een algeheelen ondergang heb bewaard. Dat ik ten slotte, toen zij toch bankroet zouden gaan, mijn rechten liet gelden, Was ik toch aan u en aan uw broeder verschul digd „Maar vader, ik denk toch, dat de voormalige bezitting der Volmershoeve, voor zooverre mij bekend is, aan tante Therese toebehoort en dan heeft zij in deze zaak toch ook een woord mede te spreken,- Seebers gelaat nam een donkere uitdrukking aan. „Uwe tante Therese is een ziekelijke, teringachtige vrouw, die wel niet lang meer zal leven en zij stemt geheel in mee mijne beschik kingen Sinds jaren is het reeds een uitge maakte zaak, dat niemand anders dan gij zelf, zoodra gij meerderjarig zult zijn geworden, de pachthoeve zult erven, terwijl uw broer Willem de SeebershoeVe zal behouden. Bij deze mededeeling zag Herman Seeber de oogen zijns zoons levendig schitteren. „Gelukkig dacht hij bij zich zeiven „De vreugde over het-bezit begint reeds in hem te ontwaken nu zal hij er Wel nietmeer aan denken, om die vrouw nog een plaats iri de hoeve in te ruimen. Dóch een geheel - andex beeld dan de oude Seeber vermoedde was thans voor Edmonds geest opgerezen. Als een bliksemstraal was een edel 'besluit' in zijn hart opgekomen, doch hij bewaarde het voor zich zeiven, want de houding, die zijn Vader tot nu had aangenomen ten op zichte zijner ongelukkige zuster, deed Edmond Vreezen voor de verijdeling zijner plannen, indien hij ze bekend maakte. Nog onder den invloed dezer gedachten, bleef Eemond eenige nogenbiikken zwijgend tegenover zijn vader zitten. Deze vroeg nu „Welnu, mijn jongen, zijt gij daar niet tevreden mede Gij zit daar als een geluksvogel, die niet weet, wat hij met zijn goudstukken moet aanvangen. „Toch wel, vader, ikverbeug mij zeer over de goedheid, waarmede gij voor mijn toekomst zorg wilt dragen", antwoordde de jongeling, terwijl een genoegelijke glimlach om zijn mond speelde. „Daar we toch over de toekomst spreken, zoo zou ik ook weleetxs van u vernemen willen, wat gij denkt te Worden. Uwe studie op het gym nasium loopt ten einde en gij zult derhalve een keuze moeten doen. De dwaze gedachte, om priester te worden, zult ge toch eindelijk wel hebben laten varen De laatste woorden kwamen bijna op drei genden toon van de lippen van den trotschen boer. „Gij noemt dat een dwaze gedachte, vader Z'-i Edmond met edele vrijmoedigheid. „Maar het bij mij geen kinderlijke lu.m, doch een va it in onveranderlijk besluit. (Wordt vervolgd). EDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1