feuilleton. DE PHOENIX" Verven en Stoomen. DMORLMD VOOR SOHiEDMM EN OMSTREMEM, VERST00TELINGE. 48ste Jaargang. Vrijdag 3 April 1925. No. 14216 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaai 85 Postbus s 30. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of veiordenlngen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 April 1925 het ver zoek van lo. de N. V. FABRIEK VOOR METAAL- PRESERVEN te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een fabriek van bitumineuze- en andere verven in het pand Bakkerstraat 15, kadaster Sect ie L No. 196, met 2 electromotoren, van resp. 71 2 en 15 P.K., drijvende diverse werktuigen 2o. de N. V. NEDERLANDSCHE GIST EN SPIRITUSFABRIEK te-Delft om vergun ning tot oprichting van een inrichting tot het capsuleeren van kurken met een preparaat, be staande uit aether en collodion, in het gebouwtje, gelegen aan het Groenweegje en genummerd Noordvest 37a, kadaster Sectie A. No. 1680, alsmede tot bewaring van aether en van collo dion tot hoeveelheden van resp. 50 L. en 7 K.G. in een gemetselde kluis, geplaatst in een on overdekte ruimte, grenzende aan genoemd gebouwtje 3o. de N. V. „PRODUGTO" om vergunning lot oprichting van een pakinrichling van levens middelen en pluimveevoeder in het pand Nieuwe Haven 109, kadaster Sectie M No. 3369, met 7 electromotoren van resp. 5, 3, 3, 2, 1/2, 1/2 en 1/i P.K., drijvende een schoonmaehine, trans portbanden, een hijsehlier en pakmachines 4o. de N.V.UN1E WINKEL-MAATSCHAP PIJ om vergunning tot oprichting van een gros- sierderij in levensmiddelen in het pand Nieuwe Haven 105, kadaster Sectie M. No. 3369, met 5 electromotoren van resp. 6, 2, 1, 1 en 1/2 P.K., drijvende een lift, een hijsehlier een zakkenklop- per, een theebreekmachine en een monsterkoffic- brander 5o. de CONTINENTAL PETROLEUM COM PANY te Rotterdam om vergunning tot oprich ting van een ondergrondsclie benzine- opslag inrichting met een inhoud yan 2000 L. op het terrein achter het pand Westmolenstraat 33, kadaster Sectie C No. 1068, met een bovengrond- sche aftappomp in het trottoir van deWestvest, kadaster Sectic C No. 1174, ter rechterzijde van genoemd pand Westmolenstraat 33 VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 3 April 1925. Bnitenlaodgsli Nieuws. duitschland. De presidentskwestie. De onderhandelingen tot regeling van de pre sidentsverkiezing en van de Pruisische crisis vólgden gisteravond haar normale ontwikkeling. De rechterzijde nam een afwachtende houding aan in de hoop, dat men het in het linksche kamp niet eens zou kunnen worden. Deze verwachtingen zijn echter niet bewaarheid ge worden. De soc.iaal-democrat.en zoowel als de democraten namen heden het besluit dat slechts een enkele republikeinsche candidaat bij de presidentsverkiezingen gesteld mag wor den. Hoewel de naam Marx bij beide besluiten 8) Zii 1? zwart van de kolen." hernam de kleine, met een afwijzend gebaar, terwijl een trotsche, donkere trek op zijn gelaat kwam hij nam den dissel van zijn karretje weer op en schoof dit verder. „Gij schijnt u over mijn komst met te verheu gen, Bernard," zei Edmond, terwijl hij zijne hand op den schouder van den knaap legde. „Neen," hernam de knaap kortaf, zonder op 1/6 zien. „Heb ik u dan eenig kwaad gedaan „Mij niet, maar onze arme moeder hebt gij afgewezen en weggejaagd als eene bedelviouw. Ziek van leed en smart is zij thuis gekomen en gij zijt daarvan de schuld Bitter en hard kwamen deze woorden uit den mond van den knaap en tranen rolden hem ovei de wangen. „Ik geloof niet, dat uwe moeder zóo tot mij zal spreken, Bernard," zei Edmond, in t hart diep bedroefd over de verbittering, die de ha1 a- heid zijns vaders in 'L hart van dit kind had te weeg gebracht. „Of heeft zij je niet gezegd, dat ik het goed met u meen en dat ik zou komen niet genoemd werd, is het toch duidelijk, dat deze zoogenaamde'eenheids candidatuur slechts met den naam van Marx tot stand kan komen. Aan den anderen kant kwam ook het Cen trum den socialisten tegemoet. De democraat Höpker-Aschoff heeft heden in een door den vice-voorzitter van den Pruisischen Landdag voorgelezen schrijven zijn mandaat als kabinets formateur in Pruisen definitief neergelegd, zoodat Pruisen opnieuw zonder minister-presi dent is. Nu staat dus het Centrum en den de mocraten niets meer in den weg, om heden als opnieuw'in den Landdag een minister pre sident gekozen moet worden, den sociaal-demo craat Braun, zooajs de socialisten dit wen- schen, tot minister-president te verkiezen. Deze stemming vindt hedenmiddag plaats. Waar schijnlijk! zal, als Braun tot minister-president is gekozen, onmiddellijk door de democraten en de socialisten worden hekend gemaakt, dat zij zich op Marx voor de candidatuur voor het presidentschap vereenigen. Het zoogenaamde „Reichsblock" deelde mede, dat het, pas na de aankomst van Jarres te Ber lijn een besluit zal nemen over de kwestie van de definitieve eandidaatstelling voor de twee de presidentsverkiezinging. Naar de „Kommunistische Pressedienst" meldt heeft het bestuur van de communistische partij besloten ook voor de tweede stemming voor het rijkspresidentschap dc candidatuur-Thalmann vast te houden. HET GARANTIE-PACT. Volgens een bericht uit Rome bestaat in officieuze kringen in Italië twijfel over de moge lijkheid, het protocol van Genéve ten uitvoer te leggen. Een garantieverdrag tusschen Italië, Engeland, Frankrijk, België en Duitschland wordt welkom geheeten. De beste weg Lot een goed resultaat acht men voor alles een principiee- le overeenstemming tusschen Rome, Londen Parijs en Brussel, gevolgd door een uitnoodiging aan Berlijn om zich daarbij aan te sluiten en daarna een algemeene conferentie van de be trokken regeeringen om een aannemelijke over eenkomst te sluiten. FRANKRIJK. S t u d;e ntenstakin r. De door de algemeene studentenvereeniging te Parijs voor gister geproclameerde staking blijkt een succes te zijn. In dn meeste inrichtingen van hooger onderwijs bedraagt het aantal stakende Studenten 80 90 Het bleef den heiden dag rustig in het Ouatier Latin. In den namiddag werd door 3—4000 studen ten van alle faculteiten een grooten optocht ge houden om tegen de door de regeering tot dus ver genomen besluiten te protesteeren. De studenten der universiteiten van Poitiers, Marseille, Toulouse, Montpellier en Bordeaux hebben zich met hun Parijsche collega's solidair verklaard en zullen protestmanifestaties orga- niseeien. De „Intransigeant" maakt melding van een gerucht, als zou Francois Albert het voornemen koesteren als minister af te treden. M i n i s t e r c r i.s i s. De „Msb." verneemt uit Parijs De crisis is vermoedelijk reeds uitgebroken. Herriot heeft gisteravond in het gebouw van het minister-presidentschap vergaderd met alle Telef. 15. om u te helpen, zoo goed ik kan „Zoo gij kunt Ja, wat kunt gij dan Gij zijt nog pas student. Het is waar, moeder zëi, dat gij viiendelijk jegens haar geweest zijt; maar zij zei ook, dat uw vader u zou wegjagen, als hij bemerkt, dat gij voor ons partij trekt en ons helpen wilt. Of weet uw vader, dat gij hier zijt Zendt hij u „Neen, dat niet, maar" „Ziet gij Ik wist het wel, vader heeft het mij zoo dikwijls gezegd en moeder laatst ook nog, toen zij bij u geweest was, dat hij een hart bezit van steen." Edmond bewaarde het stilzwijgen, Wat zou hij op deze aanklacht antwoorden'? Uit den mond van dezen knaap sprak de harde, naakte waarheid, die hij met kon weerleggen. Nadat zij nu een poosje zwijgend naast elkander waren voortgeloopcn en het huisje naderden, waarin de arme weduwe woonde, bleef hij staan en zei met zachte bevende stem „Gij wilt dus niet, dat ik met u meega en uwe moeder en broertjes en zusjes een vriendelijk woord toespreek Do smartelijke toon, die uit Edmonds vraag bijna als een verwijt klonk, trof het hart van den knaap meer dan de welsprekendste woorden zou den kunnen vermogen. ,,IIet spijt mij, Edmond." zei hij eri stak hem de hand toe, niet meer denkend, dat zij zwart was van de kolen, „dat ik u leed gedaan heb. ministers en alle leden der financieele commissie. Om 12.10 uur verlieten de niet-ministers het ministerie. Zij weigerden ook maar iets los te laten. Herriot is vooral in woede ontstoken door het feit, dat Glementel zich niet aan de afspraak heeft gehouden om over de financieele aange legenheden te zwijgen tot na de verkiezing van Millerand. De minister had pas Maandag het woord mogen voeren. Clementel heeft geweigerd den krijgsraad van hedennacht bij te wonen. Ook in de zitting van den vannacht was hij niet aanwezig. Vermoed wordt, dat hij zijn demissie gevraagd heeft. Heel laat gingen in de politieke kringen geruchten, dat een wijziging'van het ministerie beproefd zal worden. Herriot zou vervangen worden door Pain- levé. Minister van finantiën Doumer, terwijl Painlevé ook de portefeuille van onderwijs van Albert overneemt; buitenlandsche zaken zal men Boullon aanbieden. Deze geruchten lijken absoluut niet onmo gelijk. Er kan échter voor morgen niets defini tiefs bekend gemaakt worden, wijl eerst de pre sident der republiek Doumergue volledig op de hoogte moet gesteld worden. BELGIË. Bij een bespreking tusschen de ministers Theunis, Masson, Poullet on Hymans werd besloten, dat het kabinet Zondagmorgen (5 April) zijn ontslag zou indienen. /Zooals men weet vinden Zondag a.s. in Bel gië de nieuwe verkiezingen voor het parlement plaats. DE STRIJD IN KOERDISTAN. De Turksche troepen hebben Palu Arghana en Hami bezet. Aan den anderen kant is het den Koerdisch™ opstandelingen gelukt tot Silwan op le rukken. ALLERLEI. I il Parijs Naar'het „Journal" uit Barcelona verneemthebben de studenten in de medicijnen aldaar gemanifesteerd tegen de benoeming van een nieuwen rector. Zij braken de deuren van het rectoraat open en vernielden de meubels. De rector zocht een toevlucht in zijn kamer, waar hij de hulp van de politie inriep. Deze voerde verscheidene charges op de studenten uit, met het gevolg, dat twee personen gewond werden. Er hadden talrijke arrestaties plaats. De colleges zijn tot nader order gestaakt. Uit München Het oorspronkelijk Völ- kische doch thans Duitsclï-Nationale lid van den Landdag, Pöhner, die bij het Hitler-proces lot vijf jaar vestingstraf werd veroordeeld, doch wiens straf wegens ziekte eerst drie maanden geleden is ingegaan, is door de regeering be genadigd, waarmede de laatste der veroordeel den thans vrij is. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Rio de Janeiro hebben de regeeringstroepen het laatste toevluchtsoord der opstandelingen in genomen, waar zij veertig rebellen en dertig officieren gevangen namen. De opstand in Brazilië is hiermede definitief onderdrukt. Uit Londen Uit Napels wordt gemeld, dat het Engelsehe koninklijk echtpaar gisteren Vandaar naar Messina is gestoomd. Volgens het blad „English Life" zal Sir James Grarg, na de bijeenkomst van het nieuwe Kom, ga met mij mee moeder is wel niet thuis, waar Therese en de kleinen zullen zich verheu gen, als zij u zien. Die zijn niet zoo bitter en terugstootend als ik." v.Dat zijt ook gij niet, Bernard," herman Ed- ttioncl vol hartelijkheid „de smart doet n zoo spreken, gij voelt meer dan de anderen het leed en den kommer met uwe moeder mede." therese, mijne oudste zuster ook, Edmond aan ons beiden klaagt moeder vaak haar leed, opdat we haar helpen zorgen de anderen zijn nog te klein. Moeder heeft ook anders niemand, want met vreemden spreekt zij daarover nooit.' „Gij zegt, uwe moeder is niet thuis, Bernard waar is zij dan Kan ik haar niet spreken „Dat zal wel niet gaan zij' wascht in de villa bij den directeur der kolenmijn. Dit werk heeft zij' aangenomen, ten einde de huur onzer woning te kunnen opbrengen." „Zij wascht?" zei Edmond met een smartelij- ken toon van verwondering in zijne stem. „Arme tante Anna ging hij voort, meer tot zich zei ven dan tot den knaap, en zijne oogen werden vochtig van aandoening „dat zult gij niet lang meer behoeven te doen, de maat van uw lijden is vol ik zal het doen ophouden tot iederen prijs." Intusschen schoof de knaap zijn kleine hand kar achter de woning en betrad dan met zijn neef Edmond de kleine, doch zindelijke voorkamer, waaruit hem reeds vroolijke kinderstemmen te- parlement van Noord Ierland om particuliere redenen aftreden en worden opgevolgd door den markies van Londonderry. Verder verneemt het blad, dat sir James Craig, zich voor goed in Engeland zal vestigen en dat hem een paerschap zal worden aangeboden. Uit Londen. De minister van Binnenland- sche Zaken kondigt aan, dat de zomertijd zal ingaan in den nacht van 18 op 19 April. Uit Berlijn. In Hamburg is gisteren de aan gekondigde algemeene verkeersstaking uitge broken. De werknemers éischten nl. de weder invoering van den 8-urendag, welke in een aan tal bedrijven, o.a. bij de Hochbahn, in een negen- urigen was veranderd. Hieraan wenschl.cn de directies niet te voldoen. Uit Berlijn. De Borlijnscce gemeenteraad heeft het complex Pommer- en Budapester- strasse den naam gegeven van de Friedrich E- bertstrasse. Baldwin heeft in het Lagerhuis aange kondigd, dat een nieuwe regeling inzake de Re covery Act met Duitschland zal worden getrof fen. - Binnenland. Mededeelingen van de R.K. Sfaalsparlij. De volgende op het politiek advies geplaatst,e candidaten hebben den wensch Le kennen gege ven, daarvan te worden afgevoerd 1Dr. H. W. E. Moller, Tilburg. 2. Mevr. W. A. Brouns-van Besouw. den Bosch. 3. J. Loerakker, Schoten. 4. G. W. Kampsehöer, Monster. 5. P. L. H. Cremers, Nuth (L.) Ingevolge lid 7 van het Algemeen Kiesregle ment wordt dit ter openbare kennis gebracht. De Bondssecretaris, Frans Teuuncs. Nederland en Belgie. M i n i s t e r II y m ans heden in Den Haag. Naar ons uit Brussel wordt gemeld, zal minister Hymans heden kwart voor twaalf van daar vertrekken om zich naar den Haag te be geven Hij wordt vergezeld door de lieeren De Ruclle en Van Zuylen, twee der onderhandelaars. De overeenkomst zal te 5 uur onderteekend -worden. De Fransche en Engelsehe regeeringen moeten gisteravond hun goedkeuring geschonken heb ben aan de wijzigingen, welke de overeenkomst in de acte van Berlijn aanbrengt. De Zomertijd. Is het Corr. Bur, wel ingelicht, dan zal nu de Eerste Kamer het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd heelt verworpen, de uitvoe ring van den zomertijd in geen geval kunnen gescieden alvorens de zomerdienstregeling der Spoorwegen zal zijn vastgesteld, opdat niet het geheele internationale spoorwegverkeer in wanorde gerake. Vermoedelijk zal de invoering dus, gelijk minister Buys reeds zeide, eerst in de eerste dagen van Juni,wellicht 5 Juni,kunnen geschieden. De gemalin van den gewezen keizer. De echtgenoote van den gewezen keizer Wilhelm, prinses Liermine, die naar men weet in een sanatorium te Berlijn herstel van gezondheid heeft gezocht, is, naar het „Hbld". meldt, gisterenmorgen met haar zoon naar Doom teruggekeerd. genklonken. Wel verstomden deze in 't eerste oogenblik, toen de net gekleede, slanke jonkman binnentrad. Therese dit is onze neef Edmond, van wien moéde]- ons'laatst verteld heeft," zei Bernard en verdween dan door de deur, om gezicht en han den van het kolenstof te reinigen. Therese, een meisje van dertien jaar, met een jeugdig, flink gelaat, waarop innemende vriende lijkheid en goedhartigheid te lezen stonden, was juist bezig met de borden op het heldere tafel laken te plaatsen. Met vriendelijken blik trad zij op den gast toe, reikte hem de hand en zeide „Dat is lief van u, Edmond, dat gij ons bezoekt, Wat zal moeder zich verheugen 1" Nu kwamen ook de kleineren naderbij, Willem en Truda en de kleine Anna, de een na de ander kwamen Edmond vriendelijk een handje geven. En toen hij nu de doos met suikergoed voor den dag haalde, had hij de harten der kleinen stor menderhand veroverd. Spoedig zaten nu de gast en de vijf kinderen aan tafel. „Wilt ge het sobere maal, dat wij gekookt hebben, voor lief nemen vroeg Therese en een donkere blos steeg haar naar de wangen. „Hoe kunt ge dit vragen, Therese" zei Edmond vriendelijk lachend. „Zou het mij niet niet sma ken, waar ik zoo lieve vriendelijke gezichten om mij heen zie Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1