NIEUW OLfHPM THEATER HOOT GIBSON Hoot als Brandweerman. Mantel- en Tailleur stoffen Firma F. D4HEN, Siem Nleuwenhuizen en Philip Soesman, GEK, HE??? ROTTERDAM. BRUSSELSCHE KRONIEK. (Van onzen correspondent). Brussel, 2 April 1925. Verkiczingsarinosfecr. VV ie thans Brussel aandoet komt zijns ondanks onder den indruk van de op til zijnde ver kiezingen. Zondag a.s. 5 April is het n.l. de groote dag, waarop de Belgische kiezers in ge heel het land hun stem zullen uitbrengen om de wetgevende Kamers te vernieuwen. Het is een „groote" dag, zeggen we, omdat hij met spanning wordt verwacht. Het is het feit van den dag, de gebeurtenis. De journalist die een ander onderwerp zou willen ontdekken voor zijn kroniek, dat meer de belangstelling van het Belgisch publiek geniet, zou zich vergissen. De verkiezingen zitten in de lucht. Iedereen gevoelt dit, neemt dit waar. Het drukke stadsleven gaat zijn gang, zonder onderbreking de Beurs wordt er niet om gesloten en de dancings evenmin, maar heel de atmosfeer hier is er als door be zield. Er heerscht een afwachtende spanning die op den laatsten dag tot een obsessie worden zal. Het affichen-offensief van de verschillende partijen, die talrijk zijn te Brussel en Ant werpen zijn acht lijsten ingediend is reeds sedert lang ingezet. De muren spreken. De bladen staan vol van verkiezingsreclame. Strooibiljetten worden bij massa's verspreid en overal hangen karikaturen uitgeplakt op de politieke tegen standers. Dit biedt overigens niets speciaals. Zoo gaat het hier en elders in verkiezingstijd. Maar toch is er te Brussel iets veranderd ten goede, iets dat vroeger behoorde tot de politieke zeden van het land. Vóór den oorlog de oorlog geldt hier als de afsluiting van een tijdperk beleefde men het in de hoofdstad dat er dagelijks, in verkiezings tijd natuurlijk, optochten werden gehouden met muziek en vechtpartijen plaats hadden tusschen „voorstanders" van verschillende par tijen, die ik spreek speciaal van Brussel eigenlijk een ,,ketjes"-publiek vormden, uit de Marollen, de beruchte wijk achter het justitie paleis, of uit den „Bas-fond" het gedeelte tus schen de hooge en de lage stad, bekend als de Pütterijwijk, gedeeltelijk voor den Noord-Zuid verbinding gesloopt. Deze lieten zich namelijk flink betalen om serenades te brengen aan de honorabele kandidaten en hun de eer te bewijzen, „dü leur rang". De mannen van „Meulebeek" (St. Jans-Molenbeek) die de aartsvijanden zijn van de „Marolfiens" lieten zich echter stelsel matig aanwerven door de andere partij om het zelfde „werk" te verrichten. Dikwijls kwam het dan tot een treffen, dat nooit eindigde zonder slachtoffers. De „ketjes" zelf namen deze ont moetingen echter steeds op met echt Brusselschen sportieven geest,die in alles, hoe ernstig het geval ook zijn mag, een „formidabele zwans" ziet, en de verkiezingen, met misprijzende onverschillig heid voor de belangrijke kwesties waarom het gaat, bestempelt, als een groote „blague," En het baarde toen geen verwondering in de straten hjfliederen te hooren zingen als „En we zijn van Meulebeek, van Meulebeek, van Meu lebeek een enkelen zin, die in verschil lende variaties wordt herhaald, in steden van (le politieke strijdliederen. Alhoewel het er nu „gaat spannen", zooals het Brusselsch ketje beweert, hebben dergelijke incidenten zich nog niet voorgedaan. Alles blijft kalm, ook in de provincie. Te Antwerpen en in het Walenland, waar de communisten zich roeren onder de mijnwerkers, worden meetingen over hoop gezet, maar tot storende gebeurtenissen kwam het tot dusver nog- niet. Nochthans zijn de verwachtingen groot cn zou de nervositeit die in zekere kringen heerscht kunnen verklaren dat er een of andere uit den band springt. De politiek is een dorre geschiedenis eii be zwaarlijk kan het mijn bedoeling zijn de lezers bij een eerste kennismaking te vergasten op een uiteenzetting van het Belgische politieke leven, iets wat trouwens niet zoo prettig is. Nochtans bestaat er aanleiding zich af te vragen hoe er zal gestemd worden. Het antwoord daarop laat de mogelijkheid open voor alle voor spellingen, waaraan wij ons geenszins wenschen te bezondigen. Interessant is echter de geestes gesteldheid na te gaan waarin het kiezerskorps ter stembus trekt. De vorige verkiezingen hadden vier jaar ge leden plaats, in 1921. Sedertdien is er veel ge beurd dat de Belgische kiezers beïnvloeden kan gebeurtenissen die het volk tot in den ziel treffen. Voornamelijk in Vlaanderen, waar de agitatie grooL is geweest, veel meer dan in Wallonië waar de verschillende partijen vaste posities hebben ingenomen. Een beeld ophangen van alles- wat daartoe heeft bijgedragen, is lang niet gemakkelijk. De vier jongste jaren van de Vlaamsche geschiedenis bieden zooveel belangrijks, zooveel feiten waar van de draagkracht, met het oog op de evolutie die zich voltrekt niet te bepalen is, dat- een uiteenzetting ervan een lavig boekdeel zou be slaan. De ontwikkelintsgang heeft zich voorgedaan in stijgende lijn. Tijdens de vorige -verkiezingen, eenige dagen vóór de stemmen zouden worden uitgebracht, werd dr. Od. de Beuckelaere, een oud-strijder, die zijn candidatuur voor de Kamer verdedigde in het arrondissement Bruggen, als gevolg van een lage perscampagne van het Brusselsche" blad „Le Soir", dat hem van hoog verraad beschuldigde, aangehouden. Zijn can didatuur werd een fiasco en hij zelf bleef onge veer één jaar in preventieve hechtenis. Vrouw en kinderen werden onbemiddeld aan hun lot overgelaten en zijn advocaten-practijk werd verwaarloosd. De verontwaardiging was groot toen uit zijn proces bleek dat de beschuldiging, op grond waarvan hij werd aangehouden, geens zins was bewezen, en dat de echtheid van de Duitsche documenten, die haar moesten staven niet was uitgemaakt. Heel het geval werd ont maskerd als een maneuver, gericht tegen een Vlaming, om hem in zijn verkiezingsstrijd neer te halen. Dr. Od. de Beukelaere, naar het ge tuigenis van al zijn meerderen hij zelf heeft den oorlog als eenvoudig korporaal meegemaakt en weigerde elke bevordering had steeds een heldhaftig gedrag, zijn proces werd een apotheose voor de Vlaamsche soldaten en een schande voor de Belgische legerleiding. Tot in het kleinste hoekje van Vlaanderen vond de vrijspraak van dr. de Beuckelaere weerklank. Met zijn proces begon de eindelooze reeks van processen waarin Vlamingen als beklaagden terecht stonden. De vijanden van Vlaanderen ontzagen zich niets. Muiier, vertegenwoordiger van de Kortrijksche- Christelijke werklieden, lid van den provincieraad van West-Vlaanderen' werd het slachtoffer van een nieuwe perscam pagne) werd aangehouden en veroordeeld. Ge heel West-Vlaanderen werd er door getroffen. Voor de door den oorlog zoo fel geteisterde Vlaamsche streken van deze provincie, die zich kwalijk kunnen vereenigen met de voorgenomen militariseering ervan, was deze zaak als een zweepslag. Toen kwam het bewogen debat over de kwestie van de vernederlandsching der universiteit te Gent, dat tot een crisis aanleiding gaf en nog maals heel Vlaanderen in beslag nam. Het leidde tot de Nolf-oplossing, die de Fransche universi teit laat bestaan, maar geleidelijk nieuwe Neder- landsche leergangen inricht, dus eigenlijk de verdubbeling voorziet van de bestaande univer siteit. Deze oplossing, die eigenlijk een carica- turale verminking is van het goede recht der Vlamingen en in zekere mate de bekrachtiging- van de ingebeelde tweetaligheid van Vlaanderen, waarop de franskiljons zich beroepen, deed feller dan ooit opnieuw den strijd ontbranden. De Vlaamsche studenten weigerden haar te erkennen en gingen over tot de boycot, die mot gróót suc- ses werd toegepast. Slechts een paar studenten volgden eenige leergangen. Een inzet van den huidigen kiesstrijd is het opheffen van de Nolf- Universiteit, en de algeheele onmiddellijke ver nederlandsching ervan. terwijl de beroering, door den strijd van de studenten te Gent verwekt, aanhield, bloeide de V laamsche studentenbeweging aan de Leu- vensche universiteit op schitterende wijze. Dit moest tot een jammerlijk incident leiden. Toen de Groot-Nederlandsche studentenbond er een congres hield, trachtten eenige Waalsche vecht hanen de boel in de war te sturen door ruzie te stoken. Van achter een half gesloten deur werd de Vlaamsche student Vallaeijs, een voorbeeld van beraden kalmte, neergeschoten door een zekeren Colbacq, een Wallingant, die in de Leu- vensche kringen om zijn gedrag beruchDwas, en den nacht, toen hij zijn daad pleegde, in gezel schap van een vrouw, half dronken rondliep. Hij beweerde uit zelfverdediging te hebben ge handeld, wanneer' hij niet was bedreigd gewor den. Slechts na maandenlange verpleging is zijn slachtoffer aan den dood ontsnapt. Colbacq, door den Leuvenschen onderzoekrechter van moord beschuldigd, werd in beroep tegen het vonnis der raadkamer, waardoor hij aangehou- den bleef, te Brussel voorloopig in vrijheid ge- steld. Zijn proces werd verdaagd tot na de ver kiezingen. Dit feit was als een bom in Vlaanderen en' was oorzaak van een verbittering, die tot dusver niet was gekend dan bij het neerschieten, te Antwerpen, van Herman van den Reeck. Van week tot week werden in geheel het Vlaamsche land bétoogingen, meeïingen en groote volksvergaderingen gehouden, die den tragischen strijd van het Vlaamsche volk aan diepte winnen deden. Dr. Jacob, die wegens activisme veroordeeld, zijn vrijheid geweigerd had, omdat hem beperkingen waren opgelegd, die niet strookten met zijn waardigheid, kwam na vijf jaren gevangenschap vrij en begon een actie met groote draagkracht. Het schandaal te Gent, bij de begrafenisplechtigheid van den door alle Vlamingen geöerden Hyp. Meert, naai Nederland uitgeweken, was nieuwe olie op het vuur. Het feit dat zelfs geen eerbied werd betuigd voor het lijk van een Vlaming, trof het volk. De verontwaardiging was opnieuw algemeen. I oen werd er te Brussel nogmaals bloed ver goten. De lamingen waren er, vanwege eenige lascistisehe belhamels, voortdurend het voor- werp van aanrandingen. De Vlaming Remy De Man geraakte, op een avond dat de Vlaam sche Harmonie een concert-wandeling had ge houden in de stad,aan de Beurs in een hinderlaag. Zijn metgezellen werden met stokken neerge- slageu. Toen hij zich ook bedreigd gevoelde, trok hij zijn revolver en schoot op zijn aanran ders. Een dezer, met name Maquet, secretaris van de fascistische organisatie te Brussel, werd zwaar gekwetst en overleed eenige uren nadien. Dit treurige incident, met de perscampagne die er op volgde en heL proces bracht nogmaals opwinding in geheel het Vlaamsche land. De Man, die reserve-officier is van het Belgische leger, en tijdens den oorlog uitzonderlijke be wijzen van moed en dapperheid heeft gegeven, o.m. vrijwillig aan het hoofd van een 100-tal manschappen vertrokken, kwam hij slechts met een dozijn "ervan terug werd door de coirectioneele rechtbank te Brussel tot. drie jaren hechtenisstraf veroordeeld. De beschuldi ging luidde onvrijwilligen doodslag. Voorna me personen, tevens politieke tegenstanders van Reny De Man, getuigden ter zitting dat hij werkelijk uit zelfverdediging had gehandeld. Niettemin werd hij veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf en 50.000 fr. schadevergoeding aan de burgerlijke partij. In hooger befoep werd dit vonnis echter gewijzigd, en werd hij vrijge sproken van alle schuld. Dit besluit, waartegen beroep in verbreking is aangeteekend door de burgerlijke partij en het openbaar ministerie, bracht eenige verlichting, die echter met het proces van dr. Claus, zenuw arts, gewezen lid van den Raad van Vlaanderen, weer verdween. Het, verloop ervan ligt vermoedelijk nog frisch in het geheugen van den lezer. Dr. Claus, die vermijden wou dat een atmosfeer zou worden verwekt van Duitschgezindheid wat in gelijk aardige gevallen reeds dikwijls was geschied had de Fransche proceduur aangevraagd. Des- wijze had hij de gelegenheid den gewezen mi nister van kunst en wetenschappen, Destrée, een Waal die bekend is om zijn federalistische op vattingen en om zijn brief aan den koning, waarin hij plechtig zei Sire, il n'y a pas des Beiges, als. verdediger aan te stellen en kon hij de debatten op een zuiver juridisch vlak brengen. Het Hof heeft echter, op grond van allerlei spitsvondig heden, waartegen de Brusselsche balie, waarvan nochtans zeer vele Vlaamsch-vijandige advoca ten deel uitmaken, protest heeft aangeteekend, de Nederlandsehe proceduur toegepast. Destrée, die het Nederlandsch niet machtig is, bevond zich in de onmogelijkheid te pleiten, en rok zich onder protest terug. De ambtelijk aangestelde advocaten weigerden te pleiten en de beklaagde, in deze omstandigheden, te antwoor den. Desondanks werd dr. Claus tot 7 jaren hechtenisstraf veroordeeld. Deze parodie van rechtspraak, eenige weken vóór de verkiezingen, weder met al de andere feiten die wij zelfs niet eens hebben vermeld, heeft een mentaliteit geschapen die wij niet Wenschen te omschrijven. Vast staat het echter dat zij den uitslag van de verkiezingen tot uiting zal komen. Een jonge generatie neemt voor de eerste maal sedert den oorlog, aan de verkiezin gen deel. De levensduurte is in het afgeloopen jaar uiterst nijpend geweest. Algemeen wordt dan ook vermoed dat de uitslag der verkiezingen veel verrassingen zal voorbehouden, en zij als een mijlpaal zullen zijn in hel Belgische politieke leven. GALÈSSï IA Woensdag 8 April. Het Hanze-adviesbureau houdt eiken Woensdag van 10 tot 12 uur zitting in de Katholieke Kring, L. Haven 92. Vervolg Kerkbericht. KALENDER. Parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie en van het Allerh. Hart van Jezus. Zondag. Palmzondag Palmwijding blz. 479 Mis blz. 494 geen gloria wel credo praefatie van het H. Kruis blz. 30 in de stille Missen laatste Evangelie blz. 511. Maandag. Van den dag Mis zonder gloria en credo. 2e Oratie van Paus of Kerk blz. 512. Dinsdag. Van den dag Mis blz. 517 als gisteren. Woensdag. Van den dag Mis blz. 532 als gisteren. Donderdag. Van den dag Mis blz. 554 gloria en credo, praefatie van het H. Kruis blz. 30. Communicante, huncigitur en quipridie blz. 560 Vrijdag. Plechtigheden blz. 595. Zaterdag. Paaschzaterdag vuurwijding blz. 633 wijding Paaschkaars blz. 639. Prophe- tiën blz.' 644wijding Doopvont blz. 677. Paasehmis 689. a.s. Zondag. Paschen. agenda. Maandag 6 April. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. Dinsdag 7 April. 8 uur. Ledenvergadering, tevens cursusavond Ned. R. K. Volksbond. Spreker de Wel Eerw. Heer L. Ph. J. Paulussen. Verkiezing van 4 leden in het afd.bestuur. R. K. Mannenzangvereen. „St. Gaecilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond" repetitie van 8\l2 tot 101/2 uur. Bij of kvachtena wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat aanvraagformulieren ter bekoming van een num- merbewijs voor een motorrijtuig of een rijbewijs om motorrijtuigen te mogen besturen verkrijg baar zijn gesteld ter Gemeente-Secretarie (afd. Algemeene Zaken). De kosten per bewijs bedragen 1.50.' Kunst en Letteren. Tentoonstelling De internationale tentoonstelling van deco ratieve kunsten te Parijs zal geopend worden op 29 April aanstaande. De openingsplechtigheid zal den dag te voren plaats hebben in het Grand Palais, onder voorzitterschap van den. Presi dent ter Republiek, die daarbij tegenwoordig zal zijn met de geheele regeering, het parlement, het corps diplomatique, den gemeenteraad van Parijs en de buitenlandsche commissarissen- generaal. Uitlotingen. Stad Parijs 1910 2 3/4 pet. No. 7942 betaalbaar met 100.000 frs. De volgende nummers ieder met 800 francs 5408 6534 15610 16720 17372 21127 23103 24613 28842 36218 38410 40117 42598 48700 49338 50408 51536 52167 52633 52.947 59098 63458 65775 77202 78786 86740 87137 92200 92644 94151 95959 98159 99099 99324 99773 106488 114577 115547 SPORT. VOETBALPROGRAMMA. Het programma van den N.V.B. voor a.s. Zondag luidt o.m. Kampioenschap van Nederland Den Haag H.B.S.Sparta Breda N.A.C.Frisia. Afd. 1. Promotie-Competitie 2e klasse Zand- voort ZandvoortQuick. Afd. II. le klasse Rotterdam Excelsior R.C.H. 2e klasse A. DelftD.H.C.S.V.W'. B. Rotterdam NeptunusKampong Gou- dam OlympiaTransvalia Rotterdam St. HoogerA.D.O. 3e klasse D. Rotterdam U.D.I.'t Noor den Vlaardingen V.F.C.Schiedam Vlaar- dingen VlaardingenU.S.C. Promotie-Competitie Reserve 2e klasse Schie dam S.V.V.IISt. Hooger II. Ned. R. K. Dambond Donderdagavond vond de ontmoeting plaats tusschen de damclubs T. en P. Rotterdam en W.I.K. Schiedam voor de 2e ronde der competitie. Eerstgenoemde club won met 128. Burgerlijke Stand. Geboren: April. 2. Hendrika d.v. G. de Ruiter en J. Meerman, Stationstraat. Maar ten z.v. R. Onink en M. Sitton, Mariastraat. Pieter Johannes z.v. P. J. Deijl zn J. Harteveld, Klaaswaalsehcstraat. Cornelia d.v. C. Krom menhoek en M. va Puffelen, Baansteeg. 3. Arie Boltus z.v. J. van Woerkom en A. A. Her laar, Wattstraat. Overleden: April 1. P. Groenewegcn, oud 23 j., Abbenbroekschestraat. Genre Anglais f 3.25 f 3.75 Effen Travers f 3.25 f 3.75 Ottoman 1231-38 f 3.75 f 5.75 Kasha f 5.75 f 10.50 Stalen op aanvraag. Hoofdsteeg, 28. Tel. 4616. ROTTERDAM. Directeur :A.TUSCHIN8KI. Vrijdag 3 April optreden van Uw geliefden Heldenspeler IN Een echt lekkere HOOT GIBSON. Sensatiefilm in 6 bedrijven. OP HET TOONEEL: in de klucht Lachen. Lachen. Lachen. GEEN TOEGANG VOOR KINDEREN. 1236—80 voor de moderne garQonne jassen 140 c.M. breed in nieuwste kleuren 130 c.M. breed 140 c.M. breed 140 c.M. breed extra kwaliteit marine en zwart moderne tinten 4e laatste mode 140 c.M. breed naturel met rand geborduurd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 7