Prijsverlaging „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. VERST00TELINGE. 48ste «teargaitg. Dinsdag 7 April 1825 S® U219 Bureau KOEMARKT 4 - Telefoon lntereommunaai 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. - - Advertentifin: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 c»nt 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meuedeelingen 75 ct per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. wegwuuueu. incassokosten woraen tierekend. Bdteniaslsth Nieuw», FRANKRIJK. De Monzie's plannen. Heden zal dc minister van Financiën De Mon- zie zijn financieele voorstellen bij de Kamer in dienen en onmiddellijk bij het begin def'zit ting oen toelichtende verklaring afleggen. De wetsontwerpen zullen daarop naar de financieele commissie verwezen worden. Het openbare debat daarover zal waarschijnlijk Donderdag kunnen beginnen. Een kabinetsraad heeft gistermorgen drie uur lang over de voorstellen beraadslaagd en zette deze beraadslagingen gisteravond voort. De ministerraad, die hedenochtend onder voorzitterschap van Doumergue op het Elysée gehouden zou worden, zou de definitieve lijnen der ontwerpen vaststellen. Naar hetgeen reeds bekend is geworden, zullen twee ontwerpen wor den ingediend. 1. het wetsontwerp, dat de Banque de France machtigt 4 milliard nieuwe biljetten uit te geven, waardoor het wettelijk maximum der biljetten op 45 milliard wordt gebracht. 2. Een wetsontwerp, dat een bijzondere vrijwillige bijdrage in he' oog vat, welke in principe 10 van het kapitaal moet bedragen en 4 rente afwerpt. Omtrent het begrip der vrijwilligheid van de bijdragen bestaat voorshands nog verschil van meening. Volgens enkelen zal het in werkelijk heid een gedwongen leening worden. Alleen de aangifte van de schatting van het kapitaal zal vrij zijn en bijgevolg niet nader aan controle onderworpen zijn. Voor degenen, die voor hun inkomsten op grondbelasting zijn aangeslagen, zal de inteekening op de leening verplichtend zijn. Ter betaling van de bela tingen zullen alle Frasche staatsobligaties en schatkistbiljetten te gen den koers van den dag aangenomen worden. De opbrengst der belasting^ zal in de amortisa tiekas worden gestort. Indien de vrijwillige bijdragen niet het ver wachte resultaat zullen opleveren, zullen zij al gemeen verplichtend worden gesteld, terwijl de voorwaarden voor degenen die dan nog niet ingeteekend hebben, minder gunstig .zouden wor den. De keeren, dat men het in Frankrijk met vrij willige bijdragen voor ,,le salut de la France" geprobeerd heeft, zooals in het begin der groote revolutie in 1831 en in 1848, hebben nooit veel succes opgeleverd, zoodat men zeker een zeel' stevigen stok achter de deur moet houden, in dien men ditmaal op meer succes wil hopen. Bovendien zijn de omstandigheden voor derge lijke „vrijwilligc-gedwongen" leeningen niet gun stig. Met groote spanning wordt de verklaring van Minister De Monzie afgewacht. In de ,,Msb." lezen wij nog De politieke toestand is nog altijd zeer ver ward. De algemeene indruk is, dat de regeering niet weet, waar liet.heen moet. Indien de regeering niet valt op de financieele kwestie, zal zij vallen op de kwestie van het Vaticaan. Niemand gelooft meer, dat de tegenwoordi ge comedie kan voortduren. De ontvangst, die de senaat aan Millerand bereid heeft, was zeer kenmerkend voor den geest, die in dit hooge college heerscht. De dag van heden zal beslissend zijn, zoo de oppositie zich niel al te onhandig toont. DUITSCHL AND Hindenburg weigert. Naar de. „Vorwarts" meldt, verluidt in par lementaire kringen, dat de Loebell-commissie met^groote meerderheid (9 legen 3 stemmen) heeft besloten, Hindenburg voor het rijkspresi- dentsohap candidaat te stellen in plaats van dr. vlari'es. Een deputatie heeft zich reeds naar Hannover begeven, om den veldmaarschalk tol aanvaarding cler candidatuur te bewegen. Zoo als men weet, zal de Loebell-commissie over de definitieve candidaatstelling pas Woensdag aanstaande een besluit nemen. Naar wij intusschen vernemen, heeft Hin denburg reeds geweigerd de presidentscandi- datuur van het Reichsblock voor de tweede stemming aan te nemen. Hoewel de naar Han nover gezonden deputatie,, er ten zeerste bij Hindenburg op aandrong, om de candidatuur le aanvaarden, bleef deze bij zijn afwijzende houding. Men gelooft thans, dat de Loebell- commissie ook voor de tweede stemming we derom dr. Jarres candidaat zal stellen. Met het oog op het feit echter, dat bij zeer talrijke vertegenwoordigers der rechtsche partijen men van oordeel is, dat een Candida tuur-Jarres niet in staat is voldoende aantrekkingskracht op de kiezers uit te oefenen, houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de Loebell-commissie niet temin op het laatste oogenblik er toe zal over gaan een anderen candidaat te stellen. De ontbonden Kamer lieken, 68 socialisten, 4 partij, 33 liberalen en nieuwe Kamer zal zijn verlies van een bank Schiedam bestond uit 80 katho- leden van de Front een oud-strijder. De samengesteld uit 187 leden, en derhalve een zetel meer bevatten dan 4o oude Kamer, hetgeen een gevolg is van de inlijving van de kantons Eupen en Malmedy bij het arrondissement Vervicrs. Thans staat wel vast, dat de liberale demis sionair van Justitie, Masson, te Bergen niet her kozen is. De Frontpariij-candidaat, Van Severen, heelt ie Rocsselaere de vlag moeten strijken voor een candidaat van de lijst van den katholieken oud-minister Van de Vijvere. Te Dinant winnen de liberalen een zetel, doch ze verliezen er een te Bergen, Mechelen, Namen, Ostende, Tongeren, Doornik, Thuin, Leuven en Antwerpen. De minister voor de Nationale verdediging, Forthomme, is herkozen te Verviers. In de provincie Limburg zijn slechts katho lieken gekozen. HET DUITSCHE GARANTIE-VOORSTEL. In het Engelsche Lagerhuis heeft de onder staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken Mc Neill, in antwoord op een vraag of er reeds een officieel antwoord was gezonden op Duitschlands voorstel betreffende een Rijnpact, geantwoord, dat de regeering tot dusver nog geen schriftelijk antwoord heeft gezonden. HET PRUISISCHE KABINET. De door den Pruisischcn Landdag tot minis ter-president gekozen afgevaardigde Otto Braun heeft zijn kabinet a's vo'gt samengesteld Braun, minister-presidentSevering, Binnen- 'andsche Zaken Hopkev-Asclioff, Financiën Schrciber, Handel en Nijverheid Am Zehnhof, Justitie. Hirtsiefer, Sociale Zaken Prof. Becker, Onderwijs, Kunst en Wetenschap Von Steiger' Land- en Boschbouw. ii) „Ah, zoo mompelde hij boosaardig, terwijl hij den brief eruit nam en het dichtbeschreven vel papier begon te lezen, ,,dat is een kostbaar documentIk geloof, Eemond, dat gij u daar mede ecne smakelijke portiebereidheb.ïk wensch u van harte goeden appetijt 1" Hij stak nu den brief in zijn' eigen zak en verborg de portefeuille weer in Edmonds jas. Dan nam hij de pen en schreef onder den ande ren brief van Edmond ,,Öok van mij de harte lijke groeten, lieve tante. Spoedig schrijf ook ik u een interessanten brief. Willem." Toen Edmond een uur later opstond, zag hij Willems bed reeds leeg hij las het naschrift onder zijn brief, doch vermoedde geen dubbel zinnigheid. „Wat mag hij zoo interessant tc schrijven hebben vroeg hij zich in zijne arge loosheid af, doch clacht er niet verder over na en stak den brief zij zich den anderen kon hij er ook in de stad bijvoegen. Wellicht had Wil lem reeds met zijn vader over den b'ief gespro ken en dan kon deze hem misschien ook nog willen lezen. Vader en broer hadden echter het huis reeds Verlaten, Edmond moest alleen ontbijten en sloeg HET DUITSCH-ROEMEENSCH CONFLICT. liet Roemeensche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft van de Commissie van Herstel bericht ontvangen, dat zij zich niet competent verklaart in het Duitsch-Roemeensche geschil, in zake het inlossen van het tijdens den oorlog dooi de Duitsche bezettingsautoriteiten uitge geven ongedekte bankpapier. In klingen, die betrekkingen onderhouden met het ministerie van Buitenlandsche Zaken, acht men thans directe onderhandelingen tus- sclien Duitschland en Roemenië waarschijnlijk BELGIE. De verkiezingen. De nieuwgekozen Kamer zal vermoedelijk bestaan uit 82 katholieken, 76 socialisten, 25 liberalen, 3 leden van de Frontpartij en 1 com munis t. ITALIË. De Italiaansche Kamer en de Senaal zijn giser op Paasch-reces gegaan. Daar de Kamer echter tegen half Mei weer is bijeengeroepen, veronder stelt men, dat de ontbinding niet, of in elk geval niet voor den herfst zal plaats vinden, hoewel men aan overrompelendebeslissingenvan Musso lini gewend is. Mussolini begeeft zich enkele da gen naar het land. loop van April en begin Mei uitwerken, zoodat het begin Juni in de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad kan worden voorgelegd. JOEGOSLAVIË EN TURKIJE. De Vossisehe Zeitung verneemt uit Belgrado: aangezien Joegoslavië noch het verdracht van Sèvres, noch dat van Lausanne heeft ondertee kend, leeft het formeel ïiog steed»in oorlogstoe stand met I urkije. Gevolggevend aan een uitnoo- diging van Turksche zijde zal weldra een Joego- sla\ische delegatie naar Constantinopel vertrek ken om te onderhandelen over een vredesver drag. DE PATRIARCHAATSKWESTIE. Naar vernomen wordt, heeft de Grieksche re- geering zich bereid verklaard, toe te stemmen in de oplossing van de Patriarchaatskwestie door t aftreden van den uitgewezen patriarch Con- stantijn. Zij heeft aan haar gevolmachtigde Exin- daris in dezen zin instructies gegeven. ENGELAND EN RUSLAND. De „Daily Mail" verneemt, dat de Sovjet- regeering op nict-officieele wijze de Britsche re geering gepolst heeft over het wederaanknoopen van onderhandelingen, ten einde te geraken tot een volledige erkenning van Rusland door Enge land en dat de Britsche regecring zich bereid zou hebben verklaard, dit voorstel in welwillende overweging te nemen. Naar verluidt heeft de regeering, wat betreft Rusland's poging, opnieuw te Londen een lee ning te plaatsen, verklaard, dat zij hiertegen geen bezwaar heeft. Evenwel zou de regeering hier bij uitdrukkelijk hebben vastgesteld, dat hier aan geen officieele waarborg kan worden ver bonden. ULSTER. Het resultaat van de algemeene verkiezingen voor het Ulster-parlement luidt als volgtUnio nisten 32, Nationalisten 10, Onafhankelijke Unio nisten 4, anderen 6. Dit wil zeggen, dat de regee ring 8 zetels heeft verloren. POLEN. Dc Poolsche landdag heeft met een belangrijke meerderheid het voorstel van de recruteering van dit jaar goedgekeurd. Het aantal recruten, dat dit jaar zal worden ingelijfd, zal 170.000 bedragen. De zitting van de landdag werd daarop ge sloten. De nieuwe zitting zal op 22 April worden geopend. DE MOSOELCOMMISSIE. De Mosoelcommissie van den Volkenbond is uit Alexandre naar Europa gereisd en zal haar rapport deels te Parijs deels te Genève in den DE STRIJD IN MAROKKO. De herovering door de Spaansche Troepen van Alcazar Seguir op de Zuidkust van de Straat van Gibraltar, heelt grooten invloed gehad op de naburige Jabala-stammen, die thans geneigd zijn tot verzoening met de Spanjaarden. Vele van de stamleden hebben reeds dienst genomen bij de Spaansche ongeregelde troepen, en de invloed van Abd-cl-Krim is in dit gedeelte van het land aanzienlijk verminderd. PALESTINA. De „Dai'y Te'egraph"* dee't mede, dat sir Herbert Samuel, wiens ambtsduur als Hooge Commissaris voor Palestina binnenkort af'oopt, zich niet beschikbaar zal stellen voor een her benoeming. A's zijn opvolger komt, naar men zegt, de vroegere gouverneur van Hongkong en van Nata', Mathew Nathan, in aanmerking. de ge- ALLERLEI. Uit Ostrau. In de metaalindustrie en chemische industrie is de staking overal eindigd. Veldmaarschalk sir William Birdwood is tot opvolger benoemd van generaal lord Rawlin- son als opperbevelhebber in Britsch-Indië. lot Birdwood's aankomst in Indië is Sjr Claud Wil liam Jacob met het opperbevel belast. Uit Londen. Uit Perth wordt bericht dat dc prohibitionisten hij de volksstemming in West-Australië, over dc al dan niet drooglegging van het land, de nederlaag hebben geleden. Zij wisten slechts 50 %,der stemmen te verkrij gen, terwijl 3/5 der uitgebrachte stemmen noo- d'g was vo°i" de aanneming van hun voorstel. Uit Berlijn. In verband met de staking der kopersmeden zijn de Schwarzkopf en Orenetein en Koppel genoodzaakt geworden, hun bedrijven geheel stil te leggen. Ook de turbine-fabriek van de A.E.G. is grootendeeis stil gelegd, evenals de locomotievenfabriek Ilennigsdorf, en de bedrij ven dei firma Borsig. In totaal zijn ongeveer 7000 metaalbewerkers ontslagen moeten worden. Blijkens een door het volkscommissariaat van arbeid aan. den wad van volkscommissaris sen uitgebracht rapport was het aantal werkloo- zen in dc Russische sowj et-republiek op 1 April Telef. 15. dan den weg in naar de stad. Toen hij langs het postkantoor kwam, viel het hem in, dat hij den brief moest posten. Tot zijn schrik bemerkte hij, dat het vel papier uit zijn portefeuille was ver dwenen. Hij was boos op zich zelven hij meende toch ste"ig, den brief in zijne portefeuille gedaan te hebben. Waar was hij gebleven Had bij hem in zijne map laten liggen Dc gedachte dat Willem hem kon gestolen hebben, viel hem niet in. Maar zoo kon en wilde hij den brief niet verzenden. Snel trad hij de vestibule van 't postkantoor binnen, plaatste zich voor de schrijftafel en wierp in eenige korte zinnen zijne gedachten, wenschen en beden voor zijne tante Anna op 't papier. Dan postte bij den brief en ijlde naar 't gymnasium. VII. Toen Edmond Seeber des middags naar huis terugkeerde, ontmoette hij Willem bij het hek der groote weide aan den straatweg schuw s'ocg de laatste echter een zijpad in, langs den boomgaard, en verdween in 't veld. De oude huishoudster, die he middageten opbracht, zag er zenuwachtig uit. „Edmond", sprak zij, eenigszins bedremmeld en stokkend, „uw vader is zoo vreeselijk aangedaan ik weet niet wat er is voor gevallen m. gij moet aanstonds na het eten bij hem komen „Nu, wat is er gebeurd, Lena vroeg Edmond die nu zelf ook door eene hem onverklaarbare onrust werd aangegrepen;,,zoo moet iemand toch wel alle eetlust vergaan gij zijt zoo zenuwachtig alsof de hoeve in brand stond. Is er iemand ge" woest, die eene slechte lijding gebracht heeft „Ik weet het niet, Edmond, ik geloof, dat er sprake van een brief is, dien gij" „Van een brief 1" riep de jongeling uit, terwijl Dij plotseling doodsbleek werd. Daarom had Wil lem hem dus ontweken hij had den brief ge stolen en aan zijn vader gegeven daarover werd nu ter verantwoording geroepen Edmond schoof de borden ter zijde en zag langen tijd peinzend voor zich uit. Op eenmaal viel het hem te binnen, dat hij thans voor een beslissend oogenblik in zijn Ie\en stond. Het was goed, dat hij reeds wist, wat hij te wachten bad. In zijne ziel ontwaakte eensklaps die on buigzame energie en wilskracht, die ook zijn va der, hoewel in tegenovergestelden zin, kenmerk te. Een zijn gelaat tot nu toe vreemde trek ver toonde zich om zijne mondhoeken in den jon geling was vóór den tijd de man ontwaakt. Edmond stond op. De huishoudster trad op hem toe en legde hare hand op zijn arm. „Edmond, nu nog niet ga thans nog niet tot hem ik vrees, dat hij een ongeluk aan u begaan zal" 'v „Wees gerust, Lena, mij geschiedt geen kwaad, hij is toch mijn vader!" zei hij en dwong zich zelfs tot een glimlach. Dan liet zij de hand zin ken en Edmond ging. „Vader, gij hebt verlangd mij te spreken, hier ben ik," zei de jongeling en trad onbeschroomd naderbij. Dc oude Seeber zal onheilspellend bij zijne werktafel. Vóór hem lag cle gewichtige brief, door Edmonds hand aan zijne tante Therese geschreven en dicht daarnaast lag voor het wijdgeopende oog van den zoon een honden zweep. Hei gelaat van Herman Seeber was bleek zijn oogen fonkelden van toorn, de aderen op'zijn voorhoofd waren hoog gezwollen. „Willem biacht mij van morgen dezen brief," begon Seeber met yzigcon ii lispellende stem „weliswaar is hij ooi uwe ïarid geschreven, doch uit uw eigen mond zou ik wel eens willen vernemen, of gij ook de bedoeling hebt gehad of nog hebt, hem te verzenden, eer"Hij bracht het niet verder, doch met vlammende blikken zag hij in de oogen zijns zoons. Onbevreesd bleef dc jonge- ling zijn vader aanstaren. Dan riep de .oude op luiden toon „Eer ik u tuchtig, zooals men dat weerspannige bengels doet." „Vader, het zou de eerste slag zijn, dien uwe hand mij toebrengt, en gij zult ook thans, als gi.j verneemt" (Wordt vervolgd). NIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT Tl— Telefoon liitomntninimaai nc ii.l. nn ju. BamafWtt mm E ^Ti TiT imor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1