du'm; 180 bii yeri!cs tan eMi wUsv"iger: tis ^r.r^:r[z:z israssx: VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. VERSTOOTEUNGE. 48s6ejsarg ang. Woensdag 8 April 1825 --""«"'""a o Apru lasa, i/oon T Telefoon Intercommunaal asoo m.mmm rnmamBW* BureauKOEMARKT i Telefoon Intereommunaai 85 Postbus 39 Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco' per P°? Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbencht 10 cts Ad vert ent i 6n: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cant 3 maal plaatsen ,-wordt 2 maal berekend. Ingezonden mcdcdeelingen 75 ct. ner renel bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden od aanvran* toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering I 5UU bij levenslange oeheele invnliilitpHn D Dcasso osten wordc Boltenlendssh Nlenws, FRANKRIJK. Kamerontbinding? In den gistermorgen gehouden ministerraad is het wetsontwerp tot saneering van den finan- cieelen toestand definitief vastgesteld. De groote verrassing er van is, dat met de verhooging van de limiet der bankbiljetten-uitgifte van 41 tot 45 milliard ook het. voorschot van de Banque de France aan den staat met 4 milliard verhoogd is, en dientengevolge van 22 op 26 milliard is gebracht. Dit is in strijd met alle tot nu toe dooi de regeering afgelegde verklaringen, hoewel hef feit op zichzelf zeer logisch is, daar de schatkist alleen op deze wijze uit de verlegenheid geholpen kan worden. Er is lang beraadslaagd over den rentevoet van de zoogenaamde gecontroleerde vrijwillige leening. Minister De Monzie had 4% voorge steld, terwijl de socialisten, ten einde de lee ning meer het karakter van een heffing op het kapitaal te geven 1 J 2 voldoende achtten. Er is toen 'n oogenblik gedacht om dien lagen rentestandaard gepaard te doen gaan met de mogelijkheid van het winnen van premies, maar ten slotte heeft men dit denkbeeld opgegeven en is men tot overeenstemming gekomen, de rente op 3 te stellen. Het ontwerp komt heden in de Kamer, morgen in de Senaat. Voor het geval de Senaat het financieele wetsontwerp afstemt, hetgeen waarschijnlijk is, zal het. Cartel van 25 April tot 3 Mei een actieve campagne voeren voor de gemeente raadsverkiezingen te houden op dien laatsten datum, waarbij dan het conflict tusschen Ka mer en Senaat als strijdleuze zal dienen, Daar na zal er waarschijnlijk geen andere uitweg blijven dan een Kamer-ontbinding. Deze moge lijkheid wordt langzamerhand door alle partijen in het oog gevat. FRANSCH-ZWITSERSCH VERDRAG. Cister is te Parijs tusschen Frankrijk en Zwit- sei and het verdrag van verplichte arbitrage ge sloten, dat in de plaats treedt van het in 1904 Jol stand gekomen verdrag, dat conflicten, welke e\ ensbelangcn, onafhankelijkheid of nationale eer der partijen betreffen, uitdrukkelijk buiten sloot. olgens het thans gesloten verdrag worden a Ie conflicten, van welken aard ook, aan de vreedzame procedure onderworpen. In eerste instantie worden de geschillen voorgelegd aan een permanente verzoeningscommissie. Alleen met wederkeerig goedvinden kunnen partijen zich direct wenden tot een andere in het ver drag genoemde instantie. CODIFICATIE INT. RECHT. Uit Genève verluidtDe commissie voor de codificatie van het internationaal recht beraad slaagde giser over de lijst van de te codificeeren onderwerpen, die door de subcommissie was opge steld. Zij besloot, dat de leden der commissie ieder een of meer dier onderwerpen in studie zullen nemen en daaromtrent in de volgende bij eenkomst der commissie, die vermoedelijk dezen winter gehouden zal worden, rapport zullen uitbrengen. In dien tusschentijd zu'Ien ook de reeds bestaande vereenigingen en organisaties, die zich met de studie van het internationaal recht bezig houden, worden geraadpleegd. Hoewel over de vraag of het oorlogsrecht al of' niet behandeld zal worden geen principieele beslissing is genomen komt het practisch hier op neer dat dit gedeelte van het internationaal recht voorloopig buiten beschouwing blijft, zoo als het Nederlandsch lid. dr. Loder in de openings zitting had aanbevolen. DE INTERGEALLIEERDE SCHILDEN. De d plomatieke medewerker van de „Daily Tel." zet uiteen, dat er nog geen sprake is vaii een spoedige schikking der intergeallieerde schul den, of zelfs maar van werkelijke onderhandelin gen. Uit de tot nu toé gevoerde besprekingen, welke door de crisis in Frankrijk onderbroken zijn, blijkt, dat er voor het oogenblik een niet te overbruggen meeningsverschil bestaat. DE VERKIEZINGEN IN BELGIE. olgens de laatste berichten krijgen de katho- iieken 78, de socialisten 77, de liberalen 24, de roofpartij 5, de communisten 2 c-n de Daensisten 1 zetel. Forthomme, de liberale minister van lands verdediging, die zitting had voor Verviers, in met herkozen. Volgens de allerlaatste, doch nog st-eeds niet definitieve gegevens, hedennacht om 1 uur Ügen de socialisten 79 zetels en de katholieken slechts 78, de liberalen 22, de Frontpartij met bondgenooten 6, de communisten 2. Het is thans nog onmogelijk te zeggen, hoe net nieuwe kabinet zal worden samengesteld. Logisch gesproken zou de koning Vandervdde met de taak moeten belasten, een nieuw mi nisterie samen te stellen, doch de socialistische linkerzijde beschikt over niet meer dan 78 zetels waardoor de socialistische partij niet zou kun nen regeeren zonder den steun van andere groepen. Men spreekt van een zakenkabinet samengesteld uit de vertegenwoordigers dei- drie groote partijen, doch het schijnt dat de libe- lalen niet veel voor deze oplossing voelen. Men begi ijpt dus, dat de situatie moeilijk is. IIET DUITSCHE GARANTIE-PACT. Naar verluidt wordt de vorm van het Fran- sche antwoord op het Duitsche pact-voorstel op last van Herriot herzien. Aanvankelijk zou het antwoord hoofdzakelijk bestaan uit een vragen lijst, waarin de Duitsche regeering zou zijn ge vraagd om duidelijke verklaringen nopens zekere kwesties, door haar voorstel gerezen. Thans is besloten, dat de bewuste punten niet in den vorm van vragen zullen worden behandeld, maar als uiteenzettingen van de inzichten en voorwaarden van de i ransche regeering. DE OPSTAND DER KOERDEN. Naar uit Teheran wordt gemeld heeft de Per zische regeering troepen naar de Perzisch- I'urksche grens gezonden omdat verschillende punten van dc-ze grens door de opstandige Koel den worden bedreigd. 1 In de grensstreek van Moso'el is weer een Koer dische sjeik opgestaan. Er zijn vier lichtingen i eservisten te Konstantinopel opgeroepen om den Koerdische opstand te onderdrukken. landpunt de oorzaak van den oorlog aangeven. Naar via Parijs uit Tokio wordt gemeld, hebben verschillende Japansclie maritieme krin gen zich tegen deelneming van Japan aan de ontwapeningsconferentie uitgesproken. Uit Praag. Gister is te Praag de Russische generaal Broessilof aangekomen. Hij bevindt zich op weg naar een badplaats in Bohemen. In Juni zal de voormalige Fransche minis ter-president Briand te Karlsbad komen. In denzelfden tijd zal president Masaryk aldaar vertoeven. Uit lokio. Japan heeft Noord-Sachalin ontruimd en het bestuur overgedragen aan de Sovjets. liet aantal werkloozen in Engeland en Wales bedroeg op 30'Maart 1.194.300 of 7.015 minder dan de week tevoren. bit Parijs. De Kamer heeft gister goedge keurd het wetsontwerp volgens hetwelk de vrou wen bij de gemeentelijke verkiezingen het actief en passief kiesrecht zullen krijgen. Uit Genève. Bcnesj schijnt gepolst te zijn over de mogelijkheid van zijn benoeming tot voorzitter van de internationale arbeidsconfe- rentie, die 18 Mei a.s. hier geopend wordt. Hij heeft zich bereid verklaard, die benoeming aan te nemen, indien de conferentie hem met die functie zou belasten. Uit Essen. Naar vernomen wordt zal de Krupp-fabriek binnenkort haar onlangs aange kondigde bedreiging ten uitvoer brengen en in totaal 2000 bedienden en 9000 arbeiders ont slaan. levens wordt gemeld dat de Bochumer Bergwerkvercin een hoogoven heeft gedoofd. Zoowel de patroons als de leiders der vak- vcrcenigingen van de Berlijnsche metaalbewer- keis hebben zich bereid Verklaard tot nieuwe on derhandelingen, zoodat een algemeene staking in de Berlijnsche metaalindustrie vermoedelijk zal kunnen worden vermeden. Het aantal sta kende kopersmeden was gisteren onveranderd. deze exploitatie niet meer van Staatswege te doen geschieden, maar in handen te geven van een geconcessioneerde particuliere maatschappij. Het iuternationaal rechtsverkeer. Frankrijk en Zwitserland hebben onze Ko ningin uitgenoodigd zich bereid te willen ver klaren, indien beide landen niet tot overeenstem ming kunnen komen omtrent de samenstelling van de permanente verzoeningscommissie tus schen deze staten of omtrent de aanwijzing van den superarbiter, harerzijds daartoe over te gaan. De Koningin heeft erin toegestemd deze opdracht te aanvaarden. Binnenland. De Holland-Indic-vlicgers te Port-Said. Men seint aan boord van de Patria d.d. 6 dezer aan het Haagsphe Aneta-kantoor De Holland-lndië-vliegers zijn, te Port-Said aangekomen in goeden welstand. De heeren Van der Hoop en Van Weerden Poelman maken de reis in de. eerste klasse. De heer van den Broeke reist tweede klasse. De operateurs van de Hispano-Film maakten opnamen van hun aankomst te Port-Said. 12) „Ja, ik zal u tuchtigen gelijk een hond, als gij niet nederig bekent dat gij niet langer mijn be velen zult weerstaan." „Dat kan ik u niet beloven, vader, want gij vordert een onrecht van mij, en ik beken u open lijk, dat ik in den zin van dien brief daar aan tante Theres-e geschreven heb"...... .Watjongengij hebt". Zijn hand greep naar de zweep, doch eer hij kon grij pen, had Edmond ze door het venster geslingerd zoodat de ruiten in scherven naar beneden rin kelden. Dan sprong hij eenige schreden terug en bleef in het midden van 't vertrek met fiere, op gerichte houding staan, bleek als een do'ode zijn oogen vast op zijn vader gericht. De woede van den ouden Seeber steeg thans tot razernij. „Jongen", schreeuwde hij, opspringend en de gebalde vuist tot slaan opheffend „gij waagt het mij te wederstaan, terwijl gij achter mijn rug zulke streken hebt uitgehaald Ik sla u dood als een dollen hond „Vader, vader riep nu Edmond, „sla mij niet Onteer mij nietIk heb uw toorn niet verdiend." Doch de razende man had alle heerschappij over zich zeiven verloren hij liep op zijn zoon ALLERLEI. Naar de „Westminster Gazette" meldt, zal binnenkort van de hand van vicount Grey een boek verschijnen met als titel Vijf en twintig jaar, 1892—1916. Het blad publiceert in zijn nummer van gister een eerste excerpt uit het werk. Lord Grey wil van Engclsch diplomatiek 'oe deze week echter bliksemsnel ter zijde greep een tegen den muur staanden stoel en hield hem beschermend voor zich. Sprakeloos van woede, liet nu de oude Seeber zijn gebalde vu is- ten zinken en stond een oogenblik sprakeloos als aan den grond-genageld. Was dat zijn tot 'dan oe zoo toegevende', gehoorzame zoon, die tegen over hem geen eigen wil had schijnen te hebben'? En thans stond hij daar in 't bewustzijn vanzijn kracht en bood weerstand aan zijn ruw geweld „Wat, gij waagt het, de hand op te heffen tegen uwen vader zoo klonk het luid uit zijn van woede overkropte borst. „Vader, ik ben mij van geen schuld bewust. Ik wil geen deel hebben in de zware misdaad, die aan een dochter dezer familie begaan is' en ik laat mij daarvoor niet tuchtigen als een kwajongen gij hebt mij tot noodweer gedwon gen." „Pak u weg uit mijn huis, gijgij schijn heilige, stijfkop riep de woedende in zijn opnieuw ontketende razernij. Dan wilde hij nog eenmaal zijn zoon te lijf, doch deze bleef pal stand houden. Eindelijk inziende, dat geweld urn niet zou baten, liet hij de gebalde vuist zinken. Half onmachtig liet hij zich in zijn stoel ecTvahen zijn borst hijgde hevig het bloed X?] gr°ote heftigheid in zijn slapen als «ekrtu t adcren doen bersten een smartelijk gekreun steeg op uit zijn borst. nnör °i°'V nep bij en zijn rechterhand wees naar de deur voort, uit mijn oogen 'Gij zijt bij mijn vijanden in de leer geweest. Gij zijt een De Medische Hoogeschool te Peking. Naar men verneemt heeft de Rockefelier- boundation (New York), aan een Nederlander, dr. S. T. Bok, laboratoriumarts aan de Valerius- kliniek te Amsterdam, een professoraat in ana tomie aangeboden aan haarmedischehoogeschool c t eking, meer in liet bijzonder om onderwijs te geven in embryologie en weefselleer. Kootwijk. Naar het „Hdbl." verneemt heeft de commis sie tot onderzoek van den TechnischenDienst bij het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie in een dezer dagen uitgebracht Uveede rapport betreffende de werkwijze van het radio-telegrafische station Kootwijk en de exploitatie der radio-telegrafie in Nederland, a«n den minister van waterstaat geadviseerd Een advies van prof. Veraarl. In „Dc Morgen waarschuwt prof. Veraart als volgt tegen het indienen van vrije lijsten „De R. K. Volkspartij vaart reeds op ellendig avontuur. Nu zou weer een katholiek-democra tisch sinaldecltje uitvaren even onzeewaardig Tot eiken prijs moet die versnippering worden voorkomen, die slechts de reactionnairen van alle makelij zou doen juichen. Weet de katholieke democratie zich niet aan een ijzeren tucht te wennen, dan is zij verloren. En daarom moet zij thans arbeiden met het bestaande kiesreglement, dat, indien alle krachten worden ingespannen, misschien niet eens zulke slechte kansen biedt." Naar Finland. De gezant van Finland te 's-Gravenhage, de heer Yrjö Saastamoinen, heeft in het legatie gebouw ontvangen den heer D. Hans, voorzitter van den Nederiandschen Journalistenkring, om dezen mededeeling te doen van het feit, dat bin nenkort de Finsche Journalistenvereeniging en eenige andere belangrijke Finsclie vereenigingen en colleges een. officieele uitnoodiging zullen zenden voor een bezoek van Nederlandsche journalisten aan Finland in den aanstaanden zomer. papenknecht geworden en met hun zedenleer werpt gij u op tot rechter over uw eigen vader Ik heb niets anders gedaan dan mijn eigendom in bescherming genomen en gij wilt het zoo moeizaam verkregene als een bedelpenning weg werpen. Het kuiken wil slimmer zijn dan de hen Maar nog ben ik meester op de Seeberhoeve en zoolang ik ademhaal, zal hier mijn wil'geschieden en niemand anders heeft hiér, openlijk op in 't geheim, ies daartegen in te brengen. Gij wilt u voor mijn wil niet buigen nu goed, dan hebt gij ook geen deel aan mij ga tot dengene die u bever is dan uw vader." „Vader, vergeef mij zoo ik heftig geworden oen, zei Edmond met bevende stem. Slechts met inspanning aller krachten gelukte het hein 1 e uit zijn beklemde borst opstijgende zuchten en snikken te bedwingen. „Het 'komt mij niet toe, er over te oordeelen, hoe de Volmershoeve in ons bezit is gekomen. Maar ik kan niet anders, lieve vader, ik kan het met mijn geweten niet overeenbrengen, dat onze tante, uw eigen zuster, een brave en rechtschapen vrouw, tot liet lot «ener arme waschvrouw wordt veroordeeld, ter wijl wij in overvloed leven. Wanneer ik daar aan niet mag denken en trachten het te veran deren, dan wil ik liever het lot der arme vrouw deelen, dan" „Zwijg met uw roerende, zalvende preek onderbrak hem Seeber, die bij de vermelding zijner zuster immer door een geheimzinnige on rust werd aangegrepen, „dat is huichelarij en schijnheiligheid. Het is de eerste plicht van een Prijscontrole. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer. Staalman, betreffende het instellen van een commissie tot controleering van de prijzen van levensmiddelen heeft de minister van arbeid handel en nijverheid o.in. geantwoord Ei bestaan op dit gebied niet veel meer dan enkele statistieken, door het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn tijdschrift gepubliceerd, en eenig statistisch materiaal, verzameld en gepubliceerd door enkele gemeenten, als Am sterdam en s-Gravenhage; Deze statistische gegevens bestrijken echter niet hét gëheele land, doch slechts enkele' gemeenten en géven daaren boven, ook wat die gemeenten betreft, nog slechts een zeer onvolledig beeld van den toestand. Daar enboven hebben die abstracte' cijfers op zichzelf betrekkelijk weinig waarde, zulke gegevens verkrijgen eerst dan "eenige niéerdère waarde, indien men onderling vergelijkbare cijfers beeft vooi een groot aantal gemeenten in ons land en komen eerst dan geheel tot hun recht, wanneer z'J vergezeld gaan van beschouwingen, waaruit de ooizaak Van éventueele' stijging of van de onderlinge afwijking in de cijfers van verschillen de gemeenten blijkt. Dozq. aangelegenheid is daarna nader door de regeering overwogen. Zij was teri slotte van ook f dal een onderzoek, als door de deputatie weid geopperd,- inderdaad nuttige gegevens zou kunnen opleveren. De regeering besloot ei irdve in beginsel, dat een kleine commissie zoon, zijn vadér te gehoorzamen deze wet is zoo oud als de wereld en die treedt gij met voetén."" Héb ik u xioil in iets geweigerd te gehoorza men, Vader vioeg Edmond, steeds nog hopend, hem zachtmoedig te Stemmen. „Nu, omdat ik het u gemakkelijk gi meakt heb doch thans, nu er van uw gehoorzaamheid 'een offer gevraagd wordt, nu weigert gij," „Hét offer, der gewetensovertuiging vordert gij van mij, vader, en dat kan noch mag ik bren gen 1" „Wat overtuiging! De verantwoordelijkheid voor hetgèen hier geschiedt, draag ik zelf zij gaat u niet aan." 1 J „Het gaat mij wei aan, dat onze naaste bloed- vervyante het brood eener waschvrouw moet eten en dat haar brave kinderen van armoede ver- v\wjiu n i eeld dier arme familieleden zweeft mij steeds voor 00gen, en daarom cnsdi, maakt mij niet woedend; gij zult dien naam m mijn tegenwoordigheid niet meer noemen ik haat, ik veracht haar, wijl zij zich weggeworpen en verbonden heeft met mijn doods vijand." „En daar hun ellendig bestaan een voortdu rend verwijt voor u is, Vader, neem die erger nis toch weg uit de wereld; indien gij wist., hoe verbitterd nu reeds het hart van don kleinen Bernard wegens uw hardvochtigheid tegen u is, dan zoudt gij". (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1