DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSmSKV/W GOEDE VRIJDAG. 48ste Jaargang» Vrijdag 10 April 1925. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus* 39 AWWvs Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per" /tóSCSk d v e r e n t i n 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent 3 maal post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer wo^dt. 2 maa' berekend. Ingezonden mededeelingem 75 ct. p'er regel met Officieel Kerkbericht 10 ets. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden od aanvra-m toegezonden. Incassokosten worden berekend. UnyrrrAirmrrrrhrTim f ftP" hij 1rTFÏÏÖ= nu alidad °egez°nden-*ncas3okoste» morden berekend. duim; B0 Mi verliesvan een wijSvinfle1; 115J^v^^en^de^'viHg». L Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Schrik en angst heerscht te Jeruzalem Schelle kreten, jammerklachten, woeste uit roepen om hulp, om licht. Midden op den dag heeft zich een angst wekkende duisternis verspreid over de stad en geheel de omgeving. De hemel ziet als lood huizen, boomen en struiken zijn aschvaal. Schuw verbergen zich de dieren de honden janken, angstig tjilpend fladderen de vogels rond de boomen. Overal noodgeschrei, getier, verwarring een hopelooze, verslagen menigte Reeds bijna drie volle uren houdt de duister nis aan. Zou ze nog ooit wijken Zou de jongste dag zijn aangebroken Of had de hemel den kreet gehoord „Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen Terwijl Jeruzalem ronddoolt in het duister, hangt het eenig ware Licht aan het schandhout des kruises. Een sombere doodsche stilte heerscht op den berg van Calvarie. De spot zwijgt. De wachtsoldaten staan be drukt bij elkander en schouwen op naar den Man van Nazareth met eerbied en heimelijke vreeze. Geen ruwe scherts meer, geen harde lach. Het grootste deel der menigte heeft zich verwijderd en die nog bleven, zijn geheel ont daan door de groote, ongewone gebeurtenis op Golgotha. Die vreeselijke duisternis drukt op allen met looden lastde verheven kalmte van den Martelaar aan het kruis vervult hen met eerbiedige vrees. De enkele getrouwen weenen en treuren aan de voeten van den stervenden Meester. aan genoemde club meegedeeld, dat hij zijn spieekbeurt niet. kon vervullen, daai hem dien dag ter kennis was gekomen, dat volgens be- s.uit van de laatste Synodale bijeenkomst het den geestelijken van het diocees Haarlem ver boden is aan politiek te doen. Steeds bleeker wordt het aangezicht van den Zaligmaker. De wangen vallen in, de blau we lippen zijn half geopend. Het koude doods zweet parelt over al zijn ledematen. De met bloed doorloopen oogen beginnen te breken, doodskleur verspreidt zich over geheel het lichaam. Met moeite heft de Zaligmaker het met. door nen gekroonde hoofd omhoog en roept uit „Het is volbracht Nog eens ademt de Zaligmaker diep nog eens heft Hij het brekend oog ten hemel. Dan roept Hij met verheffing van stem „Vader in Uwe handen beveel ik Mijnen geest." Hij buigt het hoofd en sterft Op hetzelfde oogenblik, dat de mensch- geworden God den geest geeft, ontstaat een geweldige aardbeving, waardoo'r de aarde schudt op haar grondvesten. De rotsen splijten en scheuren. De graven gaan openen en vele li chamen van heiligen, die gestorven zijn, staan op.Het kostbare voorhangsel des tempels scheurt midden door van boven naar beneden. Dat alles bij den dood van den Man van Nazareth Aan den voet van het kruis staat Maria 's Heeren Moeder, ongevoelig voor alles wat rondom haar plaats grijpt, geheel vervuld' van smart bij den dood van Haar eenig Kind. Bij Haar staat Joannes, de geliefde leerling nu de beschermer van Haar, die hem tot Moeder gegeven werd. En op den grond, het kruis met haar armen omvattend, Magdalena, de rouwmoedige zon- daresse, uitsftikkend haar liefde-smart. Ook Maria, de moeder van Jacobus en Salome, de moeder van Joannes, die op een afstand ge bleven waren, treden naderbij. Gezamenlijk beginnen zij de doodenwake bij den teergeliefden Meester. Niemand heeft grootere liefde dan deze, dat iemand zijn leven geeft voor zijn vrienden" Jo. 15. 13. Maar Jezus deed meer: „Hij stierf voor ons,zegt dc apostel I aulus, toen wij Zijn vijanden waren". „Zoozeer heeft God de wereld lief gehad dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon gaf, opdat alwie in Hem gelooft, niet verloren ga, maar het eeu wig leven hebbe." „Want God zond Zijn Zoon in de wereld, niet om de wereld te oordeelen, maar opdat de wereld door Hem gered worde." Jezus sterft om ons het leven te geven. Hij sterft den schandelijken dood des kruises. Maar boven het kruis vlammen de letters in goud en gloed „God is Liefde." Binnenland, De werkstakingen in Drente en Friesland. Ie Laudermarke,gemeente Vlogtwedde (Gron.) hebben zich vandaag 150 arbeiders bij de Drent- sche stakers aangesloten. Zij eischen een uurloon van 35 cent. /nde g°meente Nieuw-Wcerdinge zijn samen scholingen van meer dan drie personen verboden. De conferentie tusschen vervcners en arbeiders bonden onder leiding van den rijksbemiddelaar is mislukt. De verveners hebben gister in vergadering bij een de eischen van de arbeiders afgewezen. Even eens hebben zij de arbitrage van den rijksbemid delaar van de hand gewezen. De arbeiders zijn zeer opgewonden en hebben getracht de Emmer- denne in brand te steken. Arbeiders van het staatsboschbeheer hebben den brand gcbluscht. Het is tot een botsing gekomen met de mare- cliausse. Deze waren genoodzaakt krachtig op te treden. Als gevolg hiervan moesten verschei dene arbeiders zich onder geneeskundige behan deling stellen. De nieuwe Tariefwet. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten- vereenigingen meent te mogen aannemen, dat de invoering van de nieuwe Taiiefwet niet vóór midden Mei is te verwachten. Geestelijken eu de politiek. Bater dr. -G; Vrijmoed, die eergisterenavond in de Delftsche club „St. Michaël" als spreker zou optreden, heeft eergisteren in een schrijven Ned. R. K. Volksbond. Te Haarlem in „St. Bavo" hield de Centrale Raad van den Ned. R. K. Volksbond Maanda zijn 35e algemeenc vergadering. Tn de St. Josephskerk werd des morgens half 10 uur een H. Mis opgedragen voor de zielerust van wijlen den heer W. C. J. Pastoors, oud-presi dent van den R. K. Volksbond. Om half 11 uur werd de vergadering geopend door den voorzitter, den heer H. C. Silvius, die in liet kort naging de geschiedenis van den Bond Spr. wees er o.m. op, dat, nu de kopleiding is tot stand gekomen in de R. K. arbeidersbeweging de afdeelingen zich daarnaar hebben te ver vormen. In den loop van dit jaar zullen wel van het Bondsbestuur voorstellen komen, regelende o.m. de verhouding van de afdeelingen tot het bestuur. Aangespoord werd tot steun van de Dioce sane Inkoop Centrale. Na goedkeuring van de notulen der vorige jaarvergadering werd het jaarverslag over 1924 Uitgebracht, waaruit bleek dat de bond bij het begin van het 1924 115 afdeelingen telde en thans 113. Het ledental liep van 28.914 terug tot 27 190 Bij de bespreking van het beleid van het Centr. Bestuur vroeg Den Haag hoe het stond met de uitvoering van het program in het ge- heele Bisdom. Deze afdeeling meende, dat het er niet rooskleurig mee gesteld is. Een groot deel kent niet eens de lijnen waarlangs men moet gaan. Maar daarnaast meende de afdeeling toch ook wel een deel der schuld te mogen wijten aan de samenstelling van het Centraal Bestuur. De voorzitter beantwoordde de opmerkingen. Er is geen achterstand bij cle andere Bisdommen' De standsorganisatie hier mag ten voorbeeld gesteld worden aan geheel Nederland. Dat neemt niet weg, dat er hiaten zijn. Noodig is de indi- vidueele werkzaamheid van iederen arbeider. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer B. Lammers sloot, met een bedrag van 31.599.111/ Ret kas saldo bedroeg op 31 December j.l. ƒ1.730 411/,, De verlies- en winstrekening over 1924 sloof in eindbedrag met 20.957.52 en de balans met ƒ18.486.631/,. De boeken en bescheiden van den penning meester werden in de beste orde bevonden. b In de commissie vaji verificateurs over 1925 werden benoemd de afdeelingen Rotterdam Feijenoord en Overschië. Na de pauze werd allereerst begonnen met de behandeling van de begrooting, dienst 1925, sluitende m inkomsten en uitgaven, met een be drag van 24.220 over 1924 20.950. Over verschillende posten van de begrooting werden door een aantal afgevaardigden op merkingen gemaakt. O.m. werd door Den Haag voorgesteld, een tweeden vrijgestelde aan te steilen. Wijl dit.voorstel eerst schriftelijk had moeten wonen ingediend, werd dé behandeling ervan uitgesteld tot de volgende Centrale Raadsver gadering. hen slotte werd de begrooting overeenkomstig de raming vastgesteld. i D' a 'rvif'1','1®' bestuurfdeden, de heeren Ch. B. v. oh Bilt J. Boumans, B. J. Grobben, J. W. fimc W(-rdeix herkozen en gekozen de lieer F. Spit, Den Haag. Hel voorstel van het Centraal Bestuur, waar bij dit door den Centralen Raad gemachtigd werd, om die middelen (instellingen) der stands organisatie, welke voor centralisatie vatbaar zijn, te centraliseeren in het verband van het Centraal Bestumwerd door den voorzitter uitvoerig toegelicht en verdedigd. Het voorstel werd na eenige bespreking aan genomen. De afdeeling Feijenoord stelde voor, het Centraal Bestuur op te dragen, te trachten te komen tot een landelijke actie ter verkrijging van een wettelijke algemeene Zondagsrust voor allen. Het Centraal Bestuur adviseerde, een lan delijke actie te verwekken tot herziening van de verouderde Zondagswet, wat werd goedge keurd. De afdeeling Den Haag stelde eenige wijzi- gingen \an het reglement voor. Een ervan hield vroeger toezending van de agenda in, waaraan zooveel mogelijk tegemoet zal worden gekomen. Leiden stelde voor, dat het Centraal Bestnnr goede rechtskundige voorlichting en bijstand vooi de leden van de standsorganisatie be- vordere door plaatselijke of gewestelijke rechts kundige bureaux, welke door den Dioc. Bond zouden kunnen worden gesubsidieerd en voorts, dat het Centraal Bestuur van het R. K. Werk liedenverbond zou trachten te verkrijgen, dat deze zaak landelijk worde geregeld mede met steun van de landelijke vakbonden. De voorzitter deelde mede, dat het Werk liedenverbond een commissie zal benoemen om te trachten werkzaam te zijn in den geest als door Leiden bedoeld, waarom het Centraal Bestuur het denkbeeld-Leiden aanvaardde. Hierna rondvraag en sluiting. Mjangas. Naar men weet, is tusschen Nederland en de Vereenigde Staten een compromis tot stand ge komen, waarbij de vraag, of het eiland Miangas aan Nederland dan wel aan de Vereenigde Sta ten behoort, aan arbitrage wordt onderworpen. Naar wij thans vernemen heeft prof. Mr. C. van Vollenhoven, te Leiden een opdracht, als agent "van Nederland op te treden voor het scheidsrecht dat uit een enkelen, nader in over leg met de Amerikaansche regeering aan te wijzen arbiter zal bestaan, aanvaard. met geen woord van nationale ontwapening. Integendeel. De handhaving der landsverdedi ging is voor de „socialisten" daar een principieele eisch. Van de beruchte socialisatie wordt onder de „socialisten in België met eens gesproken. Misschien zit in dit zwijgen over al wat maar cenigszins naar socialisme zweemt,, het geheim dezer „socialistische" overwinning. Wij wagen ons niet gaarne aan voorspellingen. Maar juist het optreden van een in hoofdzaak socialistische regeering te Brussel zou voor de S.D.A.P.-sche verkiezingscampagne wel eens een heel kwade zaak kunnen worden. Want het regeeren van zoogenaamde socialisten in andere landen is de ervaring met de Labourparty in Engeland heeft het geleerd het sterkste plei dooi tegen de dwaze eischen, die de S.D.A.P. in Nederland stelt. De Bclgisehe verkiezingen. De uitslag der verkiezingen in België heeft aan de socialisten een winst van elf zetels ge bracht. „Het Volk" is hierover, zooals van zelf spreekt, zeer verheugd. Wij begrijpen dat en zouden het zelfs waardeeren, wanneer het hoofd orgaan der S.D.A.P. van deze gelegenheid ge bruik maakte om hare lezers in ons land eenige objectieve voorlichting te geven omtrent het Belgische socialisme. Doch dèt doet „Het Volk" liever niet. Integendeel. Om de beteckenis van deze overwinning zooveel mogelijk op te schroe ven, neemt „Het Volk" het met de lieve waar heid niet zoo erg nauw. In de eerste plaats moeten wij -schrijft het blad ons reeds als Nederlanders verheugen over de versterking der Belgische sociaal democratie, omdat die de meest afdoende fnui king beteekent van het annexionisme, dat eenige jaren geleden bij onze- zuiderburen zich zoo bedenkelijk roerde, het begeerig oog wierp op Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen en een onbehagelijke, zelfs niet ongevaarlijke stem ming tusschen de beide landen schiep. Wat 'eert nu de historie, vraagt de „Tijd". Ziehier te VersaP'es weiden in 1919 de bekende annexionistische eischen geste'd door en namens gehee' de Be'gische de'egatie. Deze de-egatie bestond uit drie personen de 'iberaoe Minister Paid Hymans, de katho'ieke Minister van Staat Heuve'mans en de socia'istische minister van „justitie" Em. Van der Velde, oud-voorzit ter der Tweede Internationa'e en overwinnaar in den jongsten verkiezingsstrijd. Bovendien is bekend, dat de invloedrijkste kopstukken van de Belgische werkliedenpartij, onder wie de roode Kamervoorzittei Breunet en de toenmalige socialistische minister van Onderwijs Jules Destrée openlijk voor het annexionisme hebben geijverd. Oud zeer kan worden vergeten. Maar „Het Volk" zal juist daarom verstandig doen nooit meer op die snaar te tokkelen. „In de tweede plaats vervult ons zegt ,,Het Volk" de Belgische overwinning met nieuwen moed voor onze eigen Juli-verkiezingen. In veel opzichten geleek de politieke toestand in België sterk op de onze Als die gelijkenis zóó sterk is, zal „Het Volk" wel geen bezwaar vinden om het verkiezings program der Belgische socialisten eens te pu- bliceeren. Hare lezers mogen toch weten, dat, de „partijgenootcn" in België heel andere „socia listen" dan de volgelingen van mr. Troelstra zijn Het program der Belgische S. D. A. P. rept Toch wel grof. Wij lezen in de „Limburger Koerier". Stel u voor een reeksje caricatuurteekenin- gcn. Eerste teekening een brok steenkool, om geven door een Stralenkrans. Onderschrift „De Zwarte diamant is wel een der nuttig ste voortbrengselen der aarde. Vereischt een geweldige energie om hem te bereiken." De tweede teekening vertoont dan met een silhouet van mijngebouwen op den achtergrond, een mijnwerker, starend naar het stralende stuk steenkool, er onder leest ge „In zijn schitterend oppervlak weerspiegelt zich voor den een 'n Doodskop grijnst op de naar den man toegewende zijde van het koolblok. De legende van het derde plaatje luidt „Terwijl hij voor den ander een onuitputtelijke bron is." Uit het stralende blok steenkool druipen geldstukken en bankbiljetten in groote hoeveel heid, die in een wijd geopende tasch worden opgevangen door een figuurtje, welks hooge hoed en breede grijns het blijkbaar als de ver persoonlijking van het kapitalisme bedoelen aan te duiden. Verder gaat de reeks „Voor de vrouwen der werklieden dikwijls zóó eindigend." De teekening vertoont een dubbele rij dood kisten waartusschen in 't zwart gekleede vrou wen en kinderen wanhopig staan afgebeeld. ,en voor de „Dames" weer op een andere wijs." Zegt het bijschrift van het laatste plaatje, dat een meneer vertoont, een modern gekleed modenufje een welgevulde étui aanbiedend, waaruit zij een groot parelsnoer aanneemt. Ziedaar de leerzame serie. En waar, denkt ge, dat ge dit ophitsend en booswillig gebaar kunt aantreffen In een communistisch blad, of desnoods in een sociaal democratisch propaganda-orgaan Neen, in een blad, dat de ongerepte katho lieke beginselen, dus ook die van vrede en ver zoening in de maatschappij, onder ons volk zegt te willen brengen, en dat de Kath. Staats partij daartoe niet principieel genoeg vindt In „De Morgen" het Michaëlistisch orgaan, no. van 6 dezer, achterpagina, onder den titel „Het Mierende Menscbdom in „de Morgen". Inderdaad, het is wél een droevig gemier m de morgen. Beroepskeuze-Voorlichting. De vergadering j.l. Maandag 30 Mrt. gehouden ten kantore van het Centraal Zielkundig Bc- roepskantoor te Utrecht is een succes geworden. De nationale organisaties, uitgenoodigd door het Zielkundig Beroepskantoor, ter bepaling van het standpunt t.o. van het beroepskeuze- vraagstuk, waren nagenoeg alle vertegenwoor digd. Bovendien werd de vergadering bijge woond door Mr. A. I. M. J. Baron van Wijn bergen en Dr. Verhoeven. Directeur van het Centraal Bureau van Onderwijs en Opvoeding. Met groote eenstemmigheid werden volgende conclusies vastgesteld I. Het beroepskeusadvies is naast een zaak van arbeid vooral een zaak van opvoeding Als zoodanig behoort de regeling van het regelmati ge gebeuren hieromtrent niet bij het Ministerie van Arbeid, maar bij het Departement van On- derwijs. De overgang van het eene beroep naar het andere, hoe frequent ook in crisisgevallen, is en blijft een uitzondering. II. De Staats- en Gemeentebemoeiing in èen zaak, die als het Beroepskeusadvies zoo nauw verband houdt met de levensbeschouwing, dient derhalve op analoge wijze geregeld, als dit voor de school ten slotte met goedvinden van alle partijen is tot stand gekomen, met inschakeling echter van de hier toch ook nimmer te vergeten arbeids- en bedrijfsbelangen. III. Zoolang deze aangelegenheid bij de wet niet is geregeld, zal het zaak zijn onze organisatie NIEUWE SCHIÊDAMTHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1