Prijsverlaging „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. 48ste Jaargang. Vrijdag 10 April 1325, gt 142&£ Bureau: KOEMARKT i Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco' per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiieht 10 ets. Advertentiên: 1—5 regel» 1.75, elks regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 76 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven ct. per regel. toegezonden. Incassokosten worden berekend. worden op aanvraag dtiimLt 6 (/bij verlies van een wijsvinger; 1l5 bij veriL^^^iênv^^.^ verzekering woM^etaTborRddoo/ de N !hoU° Aigem ^Verz. ^nk Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Dtiitenlandssb Nieuws, DUiTSCHLAM). De candidatuu r-H indenburg, De „Vossische Zeitung" geeft het volgende verhaal, waaruit blijkt welke moeite men gedaan heeft om Hindenburg te bewegen de candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden niet alleen, maar ook hoe besluiteloos de veldmaar schalk is geweest. Tusschen 1 en 8 April schrijft het blad, hebben tusschen Berlijn cn Hannover de Duitsch-Nationakn en de leden der Duitsche Volkspartij voortdurend heen en weer gereisd. Dc Duitsch-Nationalen begaven zich naar Han nover om Hindenburg voor hun zaak te winnen, de Duitsche Volkspartij zond haar vertrouwens- 'icden naar Hannover om den generaal-veld- maarschalk van dit denkbeeld af te brengen. Dinsdag, onmiddellijk voor de beslissing, besloten de Duitsch-Nationalen admiraal Von Tirpitz opnieuw naar Hannover te zenden. Van de Duitsche Volkspartij zou de voormalige Pruisische minister van Financiën, dr. von Rich ter naar Hannover gaan om in tegenovergestel- den zin op den generaal in te werken. Intusschen kwam evenwel uit Hannover de verklaring a dat Hindenburg definitief had besloten niet te candideeren. Daarop bleef dr. Von Richter te Berlijn. Maar admiraal Von Tirpitz reisde niettemin naar Hannover en was dezen avond geheel alleen meester van het terrein, met gevolg dat de generaal-veldmaarschalk het slachtoffer werd van zijn welsprekendheid cn zijn definitief besluit, om geen candidatuur te aanvaarden, wijzigde in een definitief besluit, om de candidatuur wél aan te nemen. Zoo is de candidatuur tot stand gekomen. De Duitsche Volkspartij heeft zich door dc Duitsch-Nationalen laten beetnemen. Indien Dr. von Richter Dinsdagavond niet te Berlijn was gebleven, dan zou het rcchtsclie blok thans waarschijnlijk voor Jarres en niet voor Hinden burg warm loopen, zegt het blad. Generaal Luclendorff heeft bij een huldiging ter gelegenheid van zijn 60sten geboortedag de oandidatuur-Hindenburg in warme bewoor dingen aanbevolen. In een Bespreking der candidaLuur-Hinden- burg had het „Berliner Tageblatt" gistermor gen de vraag opgeworpen, of de leden van het Rijkskabinet van mcening zijn, dat de candi- daatstelling van Hindenburg de Vernietiging bcteekent van hun buitenlandsch-politieke plan nen. Het orgaan van minister Stresemann, de ,,Zeit", antwoordt thans hierop het volgende De buitenlandsche politiek der regeering is internationaal vastgelegd en het spreekt van zelf, dat deze politiek voortgezet zal worden en voortgezet moet worden. Het Rijkskabinét kan in deze politiek door den Rijksdag worden gedesavoueerd, bij wien de eindbeslissing over de verdragen ligt, die een uitvloeisel kunnen zijn dezer buitenlandsche politiek, voor zoover de ingeleide onderhandelingen haar doel be reiken en niet door een der Entente-mogend- heden doorkruisd worden. In hoeverre Hin denburg bij zijn eventueele verkiezing deze politiek zou tegenwerken, acht het blad moei lijk te zeggen. Het blad wijst op de houding van Hindenburg tijdens cn na de revolutie en meent, dat het geheel onmogelijk is, zich thans te willen voorstellen, dat Hindenburg, ingeval hij gekozen wordt, een andere dan een constitu- tioneele politiek zou voeren en persoonlijk zou ingrijpen in de buitenlandsche politiek. En toch was het de Duitsche Volkspartij en met name Dr. Stresemann, die aanvankelijk in verband met de buitenlandsche politiek, ern stige bedenkingen koesterde tegen de candida- Luur-Hindenburg. Naar verluidt is Hindenburg voornemens zich met Paschen met een manifest tot het Duitsche volk te wendpn. FRANKRIJK. H e r r i o t b 1 ij f t. De I' ransche Kamer heeft gister op verzoek van Herriot tot onmiddellijke behandeling van de interpellaties in zake de financieele politiek besloten. Herriot verklaarde dat de toestand geenszins verontrustend is, indien de noodige krachtsinspanning wordt gedaan en dit nog meer voor de toekomst dan voor het heden. De na-oorlogsche financieele lasten bedragen ten gevolge van het Duitsche in gebreke blijven 165 milliard francs, terwijl de oorlog zelf slechts 145 milliard gekost heeft. Alle vroegere mi nisteries hebben met dezelfde schatkistmoeilijk heden te kampen gehad welke men thans de huidige regeering verwijt en zij hebben ze door analoge maatregelen overwonnen. Herriot voegde hieraan toe, dat hij steeds van oordeel is geweest, dat men ééns tot een operatie op groote schaal zou moeten overgaan door een beroep op het land. Ten einde een dergelijke operatie te kunnen ondernemen moest men eerst de begrooting in evenwicht brengen. Het land zal inderdaad in het offer toestem men, op voorwaarde evenwel, dat zijn geld in een amortisatiekas gestort zou worden, welke het steeds zou kunnen controleeren. Voortgaande verklaarde Herriot, dat hij ten strengste de wet zal J-oepassen tegen degenen, die zich aan hun belastingplichten willen ont trekken. Hij legde er den nadruk op, dat hij alle po gingen in het werk stelde, om de voorschotten van de bank te verminderen, waaraan hij 1200 millioen franc zal terugbetalen. De Morgan- leening werd intact gelaten. Alles werd in het werk gesteld om den franc te stabiliseeren. Ten slotte vroegen zij het land het hoogste offer te brengen. Op 17 Maart beslisten zij in overleg met minister Clémentel, dat het mo ment gekomen was om dit offer te vragen, want zij waren de eersten, die zeggen konden, dat de begrooting in evenwicht was gebracht. Onze beste vrienden in 't buitenland spoorden ons tot een krachtsinspanning aan. Van oordeel zijnde, dat het uur was gekomen om het land te zeggen welke de situatie van iedere regeering zijn kan, las Herriot vervol gens een lijst voor, van de financieele ver plichtingen, waaraan Frankrijk in 1925 moet voldoen. De buitenlandsche schuld, in 1925 te betalen, is de volgende aan de Vereenigde Sta ten 59 millioen dollar aan Engeland 11.753.000 pond sterling aan Nederland 3 millioen gulden. Verder zijn enkele minder belangrijke sommen verschuldigd aan Argentinië, Canada en Egypte. Van de binnenlandsche schuld is op 13 April 333 millioen vervallen die door de regeering zijn betaald op 1 Mei moet 3 milliard en op 25 September 19.136 millioen betaald worden. De krachtsinspanning, die men van het land verlangt, zal een goede daad en een goede zaak zijn. Mij willen het aantal biljetten verminderen en er de waarde van verhoogen, laat ons voor alles aan de toekomst van het land denken. Na deze rede van Herriot, waarin hij zijn beleid verdedigde, heeft dc Kamer met 290 tegen 246 stemmen een motie van vertrouwen aan genomen. Herriot blijft, dus nog voorloopig. In een bijeenkomst van de meerderheid heeft Loucheur een tegenvoorstel inzake het financieele herstel uiteengezet, dat neerkomt op de instelling van een amortisatiekas voor den duur vari 10 jaren, welke gevoed zou worden door een verdubbeling van de inkomstenbe lasting en door belastingen, _die het karakter van een weeldebelasting zouden dragen. Tevens voorziet het plan successievelijk conversies, teneinde ook zoodoende het bedrag van de schuld te verminderen. Alle partijen van de meerderheid, de socialisten inbegrepen, hebben Loucheurs voorstellen gunstig ontvangen. Deze zullen naar de financieele commissie gezonden worden. ENGELAND EN DE 8-UIlENDAG. In de gister gehouden zitting van het Lagerhuis heeft de minister van Arbeid Steel Maitland bij een discussie over de internationale regeling van den achturendag de verklaring afgelegd, dat de Engelsche regeering diplomatieke stappen bij de regeeringen der andere Europeesche indus triestaten overweegt om met de bemiddeling van het Internationaal Arbeidsbureau van den Volkenbond en gebruik makende van de reeds door dit Bureau gesloten conventies de arbeids voorwaarden- in de verschillende landen op een gelijk niveau te brengen. In het bijzonder zal deze diplomatieke actie betrekking hebben op een bespoedigde en gelijkmatige ratificatie van de tot nu toe op de conferenties van het Inter nationale Arbeidsbureau gesloten conventies. De minister verklaarde, dat de Engelsche re geering den inhoud van de conventie vafi Wash ington over de 48-uren-week welwillend gezind is, maar dat de conventie in haar bestaanden vorm door Engeland niet geratificeerd kon wor den, daar de bepalingen betreffende den werktijd geen rekening houden met de sedert jaren in Britsche collectieve arbeidscontracten gebrui kelijke bepalingen betreffende den vrijen Zater dagmiddag en de in talrijke bedrijven gebruike lijke verdeeling van den wekelijkschen werktijd over 5 dagen, zooals in vele mijndistricten en talrijke havens. Engeland kan beproefde ar beidscontracten niet zonder meer verscheuren. Indien het Arbeidsbureau van Genève met succes een internationale regeling van den arbeidsduur tot stand wil brengen, dan mogen de conventies geen dwangbuizen zijn, waarin de nationale arbeidsduur-bepalingen der af zonderlijke landen zich niet laten persen, in, dat Zweden niet zal toetreden tot het proto col, niet alleen wegens de afwijzende houding van Engeland, doch ook op grond van de vele gebreken, die aan het protocol kleven en de gecompliceerde consequenties ervan. Wat betreft de arbitrage-problemen, spreekt de commissie dc wenschelijkheid uit van een uitbreiding der verzoeningsprocedures. Het veiligheidsvraagstuk eischt een absolute verwerping van het systeem van sancties, gelijk het pi otocol voorstelt. Zweden moet vasthouden aan zijn recht, zelf te onderzoeken, wanneer er sprake moet zijn van sancties. ZWEDEN EN HET PROTOCOL. Do Zweedsche deskundigen ter bcstudeering van het protocol van Genève, de gewezen premier Ovon Sydiw, de gewezen premier dr. Eeden, de Zweedsche gezant in Noorwegen, dr. P. IToeger, prof. S. Wallengren en de vroegere minister van Justitie, E. Loefgren, hebben thans rapport uitgebracht. Met algemeene stemmen adviseeren zij hier- BELGIE. De koning is gister begonnen met zijn be sprekingen met de partij-leiders over de samen stelling van het nieuwe kabinet. Hij heeft eerst een onderhoud gehad met den voorzitter van een Senaat, graaf 'L Ivint de Rodenbeke (ka tholiek). Vervolgens onderhield hij zich langen tijd met den voorzitter van dc Kamer en socia listisch afgevaardigde van Charleroi, Brunet. De politieke situatie is zeer verward. De liberalen hebben geweigerd deel van een nieuw kabinet uit te maken, zoodat er niets zal komen van een ministerie, bestaande uit vertegenwoor digen dei drie groote partijen. DE KLEINE ENTENTE. Uit Boekarest wordt aan de „Berliner Börsen- kurier" gémeld, dat in een interview, dat minister Benesj kort geleden aan een spccialen correspondent van de „Argus" toestond, door dezen werd gezegd, dat het toetreden van Polen tot de Kleine Entente niets meer in den weg staat, aangezien de Cechisch-Poolsche betrek kingen in den laatsten tijd zeer hartelijk zijn. De Joego-Slavischc minister van Buiten landsche Zaken verklaarde aan denzelfden journalist, dat Polen wellicht reeds tijdens de a.s. bijeenkomst der Kleine Entente te Boe karest daarin zal worden opgenomen. DE MOESOEL-KWESTIE. Naar bevestigd wordt, heeft Engeland te Angora stappen gedaan om met Turkije tot overeenstemming te geraken inzake de Mosoel- kwestie. 't Schijnt, dat Engeland verlangt, dat voordat de Volkenbond een beslissing neemt, een toenadering wordt verkregen tusschen het Turksche en het Engelsche standpunt. HET DUITSCH-ROEMEENSCHE GESCHIL. Volgens een bericht uit Boekarest worden de door den Duitschen gezant ten aanzien van de Duitsch-Roemeensche kwestie gedane voorstel len door de Roemeensche regcering als een ge schikte onderhandelingsbasis beschouwd, zoodat een spoedige oplossing van het conflict zeer waarschijnlijk is. ALLERLEI. Uit Faenza Drie onbekenden, vermoedelijk communisten, hebben verscheidene revolver- Schoten gelost op drie fascisten, van wie er twee gedood werden, terwijl de derde zwaar werd gewond.De moordenaars namen daarop de vlucht Uit Milaan De regeering heeft den prefect- opgedragen niet alleen openbare, doch ook'huis- houdelijke vergaderingen der oppositiepartijen te verbieden. Uit Londen Moestafa Kcmal pasja, de VERST00TELINGE. 14) Streng en lang had de gure wintervorst ge- heerscht. Maar nu was al'e 'eed doorstaan, nu deed de jonge, blijde lente haar intocht, nu ver toonden zich reeds hier en daar aan den zoom van het beukenwoud de eerste lievelingen der pas ontwaakte lente. Het was omstreeks half April, op den voor avond van Pahn-Zondag.Zóó onrustig als deoude Seeber zich in deze laatste dagen had getoond, had de oude Lena hem nog nimmer aangetrof fen. Reeds den ganschen morgen had hij dooi de velden gedwaald cn ook des namiddags be gon hij zijn wandeltochten opnieuw. Juist wilde de grijsaard zijn woning verlaten, toen de huis houdster uit de keuken trad en zeide „Mijnheer Seeber, morgen is het Palmzondag zoudt u niet, als u langs het bosch komt, mij eenige palmtakken willen afsnijden Ik zou mor gen gaafne een bosje palm laten wijden." „Dat wil ik doen, Lena antwoordde Seeber. Het was voor haar een voldoening te mogen ondervinden, dat haar meester den gevraagden dienst met zekere bereidwilligheid toezeide „Als jongen heb ik ook steeds palmtakken naar de kerk gebracht." Telef. 15. „Weet u nog," mijnheer, "begon Lena, aan gemoedigd door zijn vriendelijken toon, „hoe trotsch ook onze goede Edmond steeds op zijn palmtakje was, met wat ijver hij dc schoonste takken bijcengaardc En dat deed hij zelfs nog als student." „Ja, ik weet het zeide de oude Seeber en Lena bemerkte, hoe deze herinnering hem ont roerde „Zeg eens Lena, gij kunt bij gelegenheid weieens ginds bij mijne"Zijn stem werd eensklamps onzeker en hij brak af. „Het is goed, Lena", ging hij naar eenige oogenblikken voort" "ik zal aan den palm denken." „Mijnheer Seeber", begon daarop de huishoud ster wederom, niet zonder eenige schroomvallig heid, „dezen avondik bedoeler is afgekondigd. dat dezen avond. in onze parochiekerk. „Sinds wanneer hebt gij toch dat stotteren ge leerd, Lena vroeg Seeber. „Ja, mijnheer, ik weet niet, of ik hef zeggen mag." „Nu, gij maakt mij nieuwsgierig, Lena kom, zeg eens op." „Mijnheer, dezen avond begint in onze kerk de missie Lena herademde blij, dat het gewichtige woord er mt was. „Missie W at voor een missie V' vroeg de grijsaard en zijn wenkbrauwen fronsten zich donker samen. „Capucijner Paters zullen komen, om hier missieprecken te houden dezen avond om zes uur is de opening." „Zoo, Lena, en nu zoudt gij ook wel een beetje Capucijner pater willen spelen om mij te bekeeren", spotte de oude, doch niet onvriende lijk „een kap draagt gij immers reeds maai den zult ge wel weinig succes hebben ik ben een oude stam, Lena, en die draagt geen groen meer." „Dat kan men niet weten, mijnheer", meende de trouwhartige huishoudster „inzonderheid, als. als hier. ik bedoel, als hier dezer dagen een van die Capucijner Paters eens in huis woonde." „Menschenkind, zijt gij dwaas riep Seeber Uit en zijn gelaat kreeg een hoogroode kleur „wat moet dat beteekenen Gij wilt mij, ouden man, toch niet voor den gek houden „God beware me, mijnheer Seeber, neen Doch dezen morgen, toen gij op wandeling waart, was hier mijnheer Pastoor. Hij wilde u bezoeken enen toen heeft hij mij gevraagd, om u in zijn naam te vragen, of gedurende de missie niet een der Paters missionarissen hier in huis kon Iegecren er waren er zooveel. en daarom kon hij hen niet allen in de pastorie herbergen. Indien gij echter geen plaats hadt, dan zou ik ginds, bij. bij vrouw Volmer eens vragen." „Neen maar, zoo iets Seeber werd onrustig hij trek zijn jas uit en hing hem aan den kap stok. Dan betrad hij opnieuw de woonkamer. Tot haar vreugde bemerkte Lena, dat or och een zekere inwendige blijdschap uit zijn blik ken sprak, hoezeer hij ook de wenkbrauwen peinzend samentrok. „Maar, menschenkind, waarom spreekt gij mij eerst thans daarvan Er moeten toch maatregelen genomen worden. de vreemdenkamer moet in orde gebracht werden En hoe staat het met den kelder Is er voorraad voor de keuken „Wees gerust, mijnheer Voor alles is best gezorgd sprak Lena „het gaat er maar om, of gij den Pater wilt ontvangen of niet." „Nu, dat spreekt toch vanzelf, zulk een armen Pater, die slechts aan anderen en niet aan zich zclven denkt, dien neem ik gaarne op cn dat- geeft nog eens wat afwisseling in ons overigens zoo eenzaam cn eentonig leven. Daarom kwelt mij-dus in de laatste dagen zulk een bijzondere onrust,dat ik niet wist,wat ik met mij zclven zou beginnen. Wie had ooit gedacht, dat ik in mijn oude dagen nog een Pater in mijn huis zou op nemen Merkwaardig, hoogst merkwaardig 1" Een blijde glimlach kwam over Lena's gelaat Seeber echter bespeurde hit. niet, anders zou hij ook wel op de gedachte gekomen zijn, dat het toch merkwaardig was, hoe zij reeds alle maat regelen voor de ontvangst van den gast getroffen had. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5