berg, de Finsche professor Erich, de Zwitser- sche diplomaat Scbv,eider en de Belgische vol kenrecht sgeleerde prof. de Visscher. GRIEKENLAND. In de Kamer stelde premier Michalakopoelos bij de behandeling van een voorstel tot ver hooging der belastingen de vertrouwenskwestie. De Kamer nam daarop de motie van ver trouwen met 141 tegen 45 stemmen aan. De minister van Financiën verklaarde in een rede over het nieuwe fiscale ontwerp, volgens hetwelk de 10 opcenten op alle directe en in- "clirectë belastingen, welke thans geheven wor den, zullen worden Verdubbeld, dat hij van den voorgestelden maatregel het evenwicht der be grooting en het herstel van de drachmen ver wacht. Nadat het ontwerp in zijn geheel was aan genomen, ging de Kamer tot 16 Mei uiteen. ALLERLEI. Uit Beiroeth Balfour is naar Alexandria vertrokken. Er deden zich geen incidenten voor, maar medegedeeld wordt, dat ernstige onlusten niet te vermijden zouden zijn geweest, als hij gebleven ware. Officieel wordt medegedeeld, dat 12 gendar mes werden gewond bij de relletjes te Damascus Een der onruststokers werd gedood. Ook een koetsier werd gedood door een verdwaalden kogel. Uit Peking Een kleine afdeeling Japan- sche soldaten, welke behoorde tot de troepen, die belast zijn met de bewaking van den Zuid- Mandsjoerijschen spoorweg, is op 7 April aan de Liao-rivier door een twintigtal bandieten overvallen. Na een vuurgevecht werden de bandieten op de vlucht gedreven. Twee Japanners werden gedood. Een draadloos bericht uit New York meldt liet aftreden van den Amerikaanschen minis ter van Oorlog; Weeks. Uit Parijs Prof. Scelle, wiens benoeming bij de juridische faculteit te Parijs aanleiding was van de jongste incidenten, heeft zijn ontslag gevraagd, dat door den minister-van Onderwijs is aanvaard. Uit Moskou Het stqffelijk overschot van den patriarch Tichon is op 12 dezer in de ""kathedraal van het Donskoi-klooster bijgezet. Aan de plechtigheid namen ongeveer 100.000 personen deel. Onder de talrijke kransen bevond '"zich ook een van den aartsbisschop van Can terbury. Naar de Fransche bladen melden, is de lieer Patijn benoemd Lot voorzitter der gemengde commissie ter uitvoering van het verdrag van Londen, belast met de levering van goederen in natura aan het Rijnleger. De bijzondere taak van deze commissie bestaat in de verre kening der bezettingskosten. Binnenland, Na de HollandIndie-vlueht. Er is, gelijk men weet, een voorloopig Natio naal Comité gevormd, dat verschillende plannen heeft besproken en ten slotte het denkbeeld tracht ten uitvoer te brengen, gelden in te zame len, teneinde op een ook uiterlijk zichtbare wijze het luchtverkeer tusschen Nederland en Indië te bevorderen en daannede den band tusschen beide deelen van ons koninkrijk nauwer aan te halen. Van dat geld hoopt men onder meer twee vliegtuigen van de beste hoedanigheid te laten bouwen, die namens het Nederlandsche volk aan te bieden aan de daarvoor meest ge schikte organisatie, welke wellicht een machine in ons land en de andere in Indië zal plaatsen om daarmede studie te maken, ervaringen op te doen en wat meer noodig is, teneinde een ge regeld luchtverkeer tusschen Indië en het moe derland voor te bereiden. Dit Nationaal Comité heeft een eere-comité en een centraal uitvoe rend comité. Dc minister van Waterstaat heeft als vertegenwoordiger der Nederlandsche re geering het eere-voorzittërschap aanvaard. De Holland-Indië vliegers zijn Zondagavond tien uur, na een voorspoedige reis aan het Gare de Lion te Parijs'aangekomen. ?.'j z'ld Le Marseille uitgeleide gedaan door den Hoilandschen consul, den heer Story van Blokland en den vice-consul, den heer Van der Waerden. Aan het station alhier waren te hunner begroeting aanwezig de Nederlandsche gezant, jhr. dr. Loudon, het bestuur der Nederlandsche vereoniging en talrijke vertegenwoordigers van de Nederlandsche kolonie. Het staat nog niet vast, of de aviateurs, die, zooals men weet, Zaterdag per vliegtuig in Holland zullen aankomen, de reis als passagiers zullen maken, dan wel als bestuurders. Fransche belangstelling. Van 14:25 dezer zal prof. George Toudouze, die indertijd in de „Illustration" een artikel over ons land geschreven heeft, verlucht met illustraties van Louis Raemaekers, met zijn echt- genoote, en in gezelschap van den heer en me vrouw Raemaekers, een bezoek aan Nederland brengen. Het programma is voorloopig als volgt samen gesteld 14 April bezoek aan Rotterdam. Des morgens zullen de gasten op het stadhuis worden ont vangen. Daarna wordt een autotocht door de stad cn een boottocht door de havens gemaakt. Des avonds biedt het gemeentebestuur een maaltijd aan. 15 April wordt des morgens een bezoek aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij gebracht terwijl des middags een boottocht naar Dordrecht gemaakt zal worden. 16 April wordt Den Haag bezocht en op 17 April zal een autotocht naar Alkmaar gemaakt Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - brand - Doorgeloopen Branderige Voete worden dienzelfden dag w orden ook de Zuider zeewerken bezichtigd. Op 18 April worden Haar lem en de bloemententoonstelling te Heemstede bezocht. Op 19, 20 en 21 April is het gezelschap de gast van het Amsterdamsche gemeentebestuur Op 22 en 23 April zal een bezoek worden gebracht aan de heide-ontgmningen in Drente én op 24 April wordt Philips gloeilampenfabriek te Eind hoven bezocht. Op 25 April zal het gezelschap ons land weer verlaten. De Koningin niet naar Haarlem Volgens de „O. Haart. Ct." 'zou het bericht betreffende een door de Koningin voorgenomen bezoek aan Haarlem niet juist zijn. Bij infor matie heeft het blad althans vernomen, dat aan het Hof van zulk een bezoek niets bekend is Jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ht fa- ben een circulaire gericht tot de gemeenteraden, waarin zij het gevoelen vragen over een door hen ontworpen nieuwe regeling voor dén cuniu- latie-aftrek, toe te passeri op de jaarwedden Van burgemeesters en secretarissen. Volgens de bestaande regeling komen groote uitwas sen voor. Zoo zijn éi functionarissen, die b.v. het burgemeesterschap en het secretarisschap van een drietal plattelandsgimeenten waarnemen en daardoor dus een zestal ondergeschikte func ties bekleeden, die een totaal-inkomen uit die functies genieten van b.v. ƒ8000 it 9000. Hieraan willen Ged. Staten "voor de toekomst een einde brengen. Volgens de ontwörpélUriegeling bedraagt de wedde, verbonden aan de hoofdbetrekking, 100 pet. van den norm, terwijl in de andere betrekkingen clc wedde op 50 pet. van den norm wordt bepaald. Zou bij toepassing van deze regeling het totale bedrag aan wedden in aan- vangsalaris 50Ó0 en in eindsalaris 6000 over schrijden, dan worden dc wedden in de betrek kingen, die niet als hoofdbetrekking aangemerkt worden, elk met een gelijk percentage zoodanig verminderd, dat het totaal bedrag aan jaar wedden in aanvangsalaris ƒ5000 en in eindsa laris ƒ6000 bedraagt. Deze nieuwe regeling zal gelden voor hen die na de Koninklijke goed keuring daarvan in een der daarin bedoelde betrekkingen voor het eerst worden benoemd, Nederland en Belgie. In verband met de onderteekening van liet verdrag tusschen Nederland en België, heeft de Koningin het grootkruis der Orde van deii Nedcrlandschen Leeuw verleend aan den Bel gischen minister-president, den heer Theunis, eri aan den Belgischen minister van 'bufti-nland- sclie zaken, den heër PaüPHymans, en tot groot kruis in de Orde van Oranje-Naésau benoemd den prins De Ligne, den;. Belgischen gezant in Den Haag. Stads- en Gewestelijk Nieuw». De nieuwe Carmel ingewijd. Op echt feestelijk kerkelijke wijze', is'.heden morgen hét nieuwe gedeelte van het Theresianen- klooster ingewijd. De plechtigheid werd om 10 uur begonnen in de Irisch-fleurige kapel met 't opdragen door den hoogeerw. Deken Schraag van een gezongen H. Mis, waarbij hem do zeercerw. pastoors Jansen en Ligthart resp. dis diaken en subdiaken as sisteerden en welke behalve door de slotzusters ook nog door een aantal genoodigden werd bij gewoond. Na het Evangelie hield de hoogeerw. celebrant een korte, schoóne toespraak, aan de hand van den H. Schrifttekst En als hij den zeer kost bard parel gevonden had, verkocht hij alles, wat hij bezat, om dezen te koopen. De eerw. spr. leidde voorts zijn preek in, met er op te wij zen,'dat 't vandaag voor den Carmel zeker een dag van groote beteekenis was, waar God zicht baar had ingegrepen. Eerst 5 jaar geleden, ging de Deken voort, trokken de Zusters hier in dit wat verbouwde huis, dat natuurlijk als klooster een gebrekkige inrichting moest zijn.. Telkens kwamen er postulanten bij en weldra was dc oude verblijfplaats te klpin, zoodat dus een nieuw klooster noodig werd, om in alles den wa ren geest der H. Stichteres dei Orde te1 kunnen blijven bewaren. Dat nieuwe convict slaat er thans en wel is er derhalve reden, om God bij zonder dankbaar te zijn. Evenals de koopman in tt Evangelio.vervolgde dc eerw. spr., die van alles afstand deed om dat ééne kleinood in z'n bezit te hebben, zoo hebben ook de vrome bewoonsters van dit huis alles verlaten, om den schitterenden steen te vinden, dien grootsten schat 't geloof in Christus en Zijn navolging, door gebed en meditatie en 't beoefenen der drie geloften van armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid. In dc wereld zijn zeker ook zielen, die niet anders dan God zoeken, maar toch is daarvoor zoo schoon de gelegenheid niet, als in een klooster, waar die grootste schat gemakkelijker is te vindon en ongerept te bewa ren. Verleidingen en ijdelheid zijn in de wereld de groote vijanden van dien schat, die in een klooster veilig geborgen is, als in een rots kloof in 'L hooggebergte, waar vrede en kalmte heerscht en de wereldsche gevaren verre zijn. Den rijken jongeling in 't Evangelie viel 't te hard van zijn geld en goed afstand te doen en alleen Jezus te volgen, maar hier in den Carmel is 't leven één ofl'er naar lichaam en naar ziel en wordt met vernietiging van eigen ik alleen de wil van God en de overheden volbracht. Moge dan, besloot de Deken, 'te'nieuwe klooster, zijn bewoonsters in alle opzichten geven, wat zij Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne- i verzacht en geneest men met PUROL. er zoeken cn zij er verblijven als andere boetvaar dige Magdalena's en offerende St. Liduina's, op dat het in waarheid zij een „porta coeii" een „deur der Hemels". De gezangen onder de H. Mis werden uitge voerd door eénigc zangers van 't Frankelandsche koor, die hoog verdienstelijk o.m. de mooie vier stemmige mis van Gruber tri :t Jesu dujeis van Kothc ten gehoorc brachten. Na de Hi Mis zon gen de misdienaars 't Haec est dies en 't Laudate Doiniuuin. De heer S. Engering had de Mis-gezangen alle op correcte wijze begeleid. ToeAdit alles ten einde was, kon de eigenlijke wijdingsplechtigheid be ginnen, waartóe vanuit de sacristie dé volgende stoet werd geformeerd. Voorop schreed de eerw. pater rector met dc misdienaars, dragend kruis én kandelaars en 'n schaal met de sleutels van de Slotdeur, welke de hoogeerw. Deken op 't einde der plechtigheid aan de eerw. Moeder An toinette zou overhandigen. Dan volgden de zangers, de dienstdoende en overige geestelijken, 'o.w. pater Placides, ongeschoeid Carmeliet, pas toor te Groenendijk en kapelaan Leesberg na mens zijn pastoor onmiddellijk hierop de eerw. Moeder Antoinette met haar Zusters Theresianen dér 2e en 3e Orde, dan Zusters Dominicanessen en ten slotte eenige particulieren, o.w. Mr. van Velzcn, de architect Tonnaer, de opzichter v.d. Meer, de heer J. v. Vlijmenende uitvoerdervan het, metselwerk de heer Heetman de aannemer en schilder van den nieuwbouw, de heeren Th. en Fr. Naring, liepen bij de groep zangers. De bur gemeester had bericht wegens ambtsbezigheden niet aanwezig te kunnen zijn. Al zingend trok de stoet langs gangen en door alle vertrekken, terwijl de hoogeerw. deken dan telkens zegenend overal de wijding vervulde. Op Vele hóeken ston den hëiligen-beeldcn in schooncn bloenientooi opgesteld. Boven in de kapittel-zaal werd voor het altaar aldaar, waarop tusschen frisschen bloemenpracht 't gekroonde Jezuskind troonde, 't, Magnificat gezongen en de groote, algemeene wijding door den Deken verricht. Weer beneden gekomen sprak de Deken nog een bijzonderen zegen voor 't schoone relief-beeld der Zalige Kleine Theresia uit, waarop hij vervolgens na 't z.ingen der Regina coeli de sleutels der slotdeur aan de eerw. Móéder overhandigde, die ze eer biedig aannam. En hiermee was de plechtige wijding geëindigd. Nog eenige oogenblikken on derhielden zich de Slotzusters met dë geestelijken en kennissen, toen ging de deur dicht en was de nieuwe Carmel aan zijn vrome bewoonsters over gedragen. Zij huizen er thans, onze stad, de geheele we reld en zich zelf ten héilzamen, eeuwigen, zegen ,11et 2e lustrum van „Sint Paulus". Het Tienjarig bestaan der R.K. Vereeniging van Personeel in Overheidsbedrijven „St. Pau- lus"afd.Schiedamwerd gisteravond op uitnemen de wijze in de gehoorzaal van het Bondsgebouw herdacht. - Behalve dè leden met hunne dames waren ook de besturen der Standsorganisaties en der Vak organisaties genoodigd, en yelen hadden aan ditultnöediging voldaan. Zij hadden bovendien de attentie gehad, hare vaandels naast dat der feestvierende afdeeling in de zaal op te stellen. Daardoor, en door de smaakvolle versiering van het podium bood de zaal een aangenamen, gezelligen aanblik. Behalve de feestredenaar van den avond, pastoor Möller, en dc geestelijke adviseur, kape laan Paulussen waren bovendien gekomen de heer Guit, bondsvoorzitter en dc heer v.. Segge- len-, secretaris der Haagsche zusterafdeeling, tevens hoofdbestuurslid. 'Dé voorzitter, dc beer L. V. Ruttën heette in een koj-t openingswoord allen welkom cn wierp een terugblik op de afgeloopen jaren. Hij erken de dankbaar, dat door de samenwerking van allen met tevredenheid op den afgelegden weg kón worden teruggezien, al was dan nóg niet alles bereikt, wat te verlangen viel. Hij gaf daar na den feestredenaar het woord. Pastoor Möller verheugde zich, dat hij", Vö'or het eerst in zijne nieuwe functie,als spreker mocht optreden in dezen Paaschtijd. Hij betreurde bet, dat tallóozcn nog niet de vredesboodschap des Evangelies aanliooren. Juist daarom ligt op de schouders van de arbeiders de verheven taak niet alleen strijd te voeren tegen onze tegenstanders en voor betere levensvoorwaarden, maar ook de apostolische laak, eenheid te brengen in onze eigen gelederen. Die onvolprezen eenheid die St. Paulus predikt als hij zegt, dat wij allen lede maten zijn Van eenzelfde lichaam, waarvan Chris tus het Iloofd is. Zooals het heele lichaam lijdt, als.één lid krank is, zoo ook moeten wij allen smart gevoelen bij den aanblik van de ontelbaren, die den waren vrede van de Katholieke Kerk nog niet bezitten. Een der groote oorzaken van dit afwenden van onze Moederkerk is het pauperisme, dat in de vorige eeuw erger was, doch ook thans nog niet verdwenen is bij de schrikkelijke werkloosheid. Deze groote armoede en de daaruit ontstaande .onverschilligheid en onzekerheid der toekomst Werken verwoestend op het geestelijk leven der gezinnen. Er zou niet zooveel verwaarloozing van Godsdienst zijn, als er niet zooveel armoede was. Daarom moeten de arbeidersvereenigingen met alle kracht streven, zoowel naar voldoende stoffelijke verbetering als naar verdieping van het Godsdienstig leven, cn zoo tot de zede lijke verheffing der gezinnen. Nergens is het ware geluk te vinden, dan iu den dienst van God. Daarom ook is er zelfs hij hen, die mèt aardsche goederen gezegend zijn, en bij hen die het intellect bezitten, een drang naar hoogere goederen. i - Wij hebben den plicht, door ons voorbeeld zooSvel in het gezin, als in de maatschappij, door ons levensgedrag te toonen, dat wij dat hoogste goed bezitten. Ons gedragen moet in dezen ook een apostolaat zijn. Dc oogen der rnen- schen moeten door onze daden toj, ons getrokken worden. IloevéJen zoeken bij Socialisten en Communis ten de hooge idealen, die in hune harten wonen, zonder dat zij ze daar vinden, terwijl ze van die leerstellingen geen kennis dragen. In den ouden tijd was er eene ware broeder schap der volkeren, toen keizer en Paus samen werkten aan den algemeenen vrede. De Kerk is thans niet vrij genoeg om onbelemmerd haar apostolaat te vervullen, hoewel wij ons in ons land in eene groote mate vrijheid mogen verheu gen. Daarom moeten wij katholieken streven zoo na mogelijk tot ons ideaal te komen, want fouten in ons, geven eerder ergernis en worden meer gegispt dan in anderen. Vooral de jeugd moet onze bescherming genie ten. Immers de jeugd verwijdert zich niet in eens va(n het godsdienstig leven. Dit geschiedt geleidelijk door het slechte voorbeeld, op fabrie ken en werkplaatsen, door de intense propaganda onzer tegenstanders en de z.g. neutrale vakpers in helaas vele huisgezinnen. Het brengen der jeugd in de Katholieke organisaties is daarom dringend noodig. De arbeiders moeten dus leekenapostelen zijn ieder in eigen gezin en ook daarbuiten. Er zijn er nog niet genoeg, die gerekend kunnen worden tot wat Schaapman noemde mannen van rots vast geloof en kennis. Moed alleen is niet genoeg. Ook kennis is er noodig. En Schiedam geeft daar zoo bijzonder gelegenheid toe in zijne prachtige R.K. Leeszaal. Met eene aanhaling uit Vondel besloot spreker zijne heerlijke rede, door allen met de grootste aandacht aangehoord cn met krachtig applaus beloond. De voorzitter dankte den.spreker en sprak den wensch uit, dat de leden naar zijne woorden mochten handelen. Hij hoopte, pastoor Moller nog menigmaal in deze zaal te mogen hooren. Kapelaan Paulussen feliciteerde de Vereeni ging met haar feest, sprak over dc deugden van den Hemelschen beschermer St. Paulus van het Kruis in verband met de deugden onzer stadshei- ige St. Liduina en spoorde de aanwezigen aan de dezer dagen te houden tentoonstelling in de Leeszaal en de lezingen in deze zaai te gaan be zoeken. De Bondsvoorzitter, dc heer Guit bracht den dank van het Hoofdbestuur over, niet alleeen aan de bestuursleden maar ook aan hunne vrouwen, die in opofferingsgezindheid naast hare mannen staan. De heer v. Seggelen bracht de groeten over van de Haagsche Zusterafdeeling. De voorzitter dankte deze heeren voor hunne belangstelling en sprak nog een woord van waar deering tot den heer v.d. Valk, als bet eenige R.K. Raadslid dat deze feestelijke vergadering bijwoonde. Hij sloot hierna het ofl'ieieele gedeelte en gaf voor h,et volgende deel, het meer vroolijke, de gelegenheid aan de bekende gebroeders Zoetmul der, die op hunne boven lóf verheven wijze zorg den, dat ernst en luim de stemming er in hield. Het toonéel was voor hun optreden op voorname wijze gedecoreerd. Ook was in de pauze voor eene zeer in den smaak der dames vallende verassing gezorgd. De heer Vlug vulde de kleine openingen op verdienstelijke wijze met pianomuziek. Het bestuur van „St. Paulus" mag met vol doening op dezen avond terugzien. „L. van Beethoven." Maandag 27 April a.s. zal Feltzer's orkest „Beethoven" zijn tweede Winterconcert geven. Als soliste verleent hare medewerking mej. Greta v. d. Wal, celliste, uit 's-Gravenhage, die onlangs het Koninklijk Conservatorium aldaar verliet met de hoogste onderscheiding voor Solospel. Zij zal o.a. een concert van Leonardo Leo voordragen, met begeleiding van strijkorkest door mej. v. d. Wal zelf als zoodanig bewerkt. Het orkest speelt eèn symphonic van Mozart, alsmede nè de pauze een groote fantasie uit 5e Opera „Carmen" van G. Bizet, welke opera 50 jaar geleden voor 't eerst werd vertoond te Parijs. Aangezien het dit jaar ook 100 jaar geleden zal zijn, dat de beroemde Wals- en Operette- koning, Johann Strauss geboren werd, is voor die gelegenheid de keuze gevallen op de Ouver ture van de Operette „Methusalem" en de mooie wals „Wein, Wei bund Gesang". In laatstge noemd stuk zal tevens medewerken een dubbel mannenquartet, gevormd uit leden van de ko ninklijke vereenigingSchiedamsch Mannen koor Orpheus. Het programma belooft dus alweer een genotvollen avond. Hedenmorgen heeft de arbei- der H„ werkzaam bij de firma Jordaans, een bei- te', die dit de tang schoot, tegen het hoofd,ter hoogte van een zijner oogen gekregen. De b'óe- dende wond is door dr. Ris verbondon. Hedenmiddag kwart voor drie reed de 12-jarige W. v.d. Klink met zijn 7-jarig broertje op 'n rijwiel, vlak bij de Dam-sluis, par does in de Lange Haven. De heer L. v. Eijk, die het ongeluk zag, bedacht zich geen oogenblik sprong te water en wist de drenkelingen naai den kant te brengen, waar hulpvaardige handen voor de verdere redding zorgden. Daar het onge val vlak bij de ouderlijke woning gebeurde wer den de jongens daar binnengebracht zij waren er met den schrik en een nat pak afgekomen. Gemengd föteuw», Twee booten gestrand. Men meldt ons uit Hoek van Holland Het Engelsche stoomschip „Trevilley" groot 4259 ton van de reederij Hayn te Londen w— 1368 (i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2