De Voorzitter antwoordt, dat de beslis sing aan de Kamer blijft. Het voorstel van den voorzitter wordt z.h.s. aangenomen. Voorts stelt de Voorzitter voor, aan de agenda van 28 April toe te voegen eenige wets ontwerpen, waaronder het ontwerp tot wijziging van de Loterijwet en het ontwerp tot subsidiee- ring van de Olympische Spelen. Aldus besloten. Benoemd zijn tot voorzitters van de afdeelin- gen de heeren Bongaerts, v. Sasse v. Ysselt, v. Vuuren, Rutgers en Nolens en tot ondervoor zitters de heeren Snoek Henkemans, Bakker, v. "Sehaik, v. Dijk en A. Colijn. De vergadering wordt te 12.20 verdaagd tot 28 April, binnenland. Een rede van Ruys. In de Eerste Limburgsche Sociale Studieweek te Rol due heeft de voorzitter van den minister raad, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck ge sproken over „Christelijke politiek en algemeen welzijn van het land." Tégenover de dr;e rechtsche groepen, aldus 1 et verslag v jn r> de in „Do Tiju staat de linkerzijde, in partijen verdeeld, maar één in de ontkenning van goclsbeheersching van het staat kundig leven. Op deze partijgroepeering naar beginselen was de laatste tien tallen jaren het staatkundig leven opgebouwd en het is ondenk baar dat een der groote partijen in de Tweede Kamer in afzienbaren tijd de méerderheid zal verkrijgen, er zal dus steeds door samenwerking van partijen een legeeringsmeerderheid moeten worden gevonden. Zulke samenwerking kan tweeèriei grondslag hebben ze kan steunen op overeenstemming in de beginselen of op over eenstemming omtrent een voldoend aantal punten van practisch staatsbeleid. In liet laatste geval zfal de samenwerking van korten duur zijn. Ze valt uiteen, zoodra het program, waarop samenwerking werd verkregen, zal zijn afgewerkt. Zulk een coalitie loopt ook gevaar,onverhoeds door eenig principieel verschil uit elkaar te vallen. Een coalitie op principieelen grondslag staat sterker. Ook daar zullen punten bestaan, waaromtrent meemngsverschil heerscht. Maar bij zulke verschillen zullen zij, die om der beginselen wille samengaan, gemakkelijk tot een compromis kunnen komen, hetgeen bij een coalitie op een practiseli program onmogelijk zal zijn, omdat niemand met zijn beginsel t an- sigeert. Daarom is aan een samenwerking op beginselen de voorkeur te geven. Blijkt deze onmogelijk dan zal men zich met de andere, de minder waardige, moeten behelpen. In ons land is de linkerzijde in hare onderdeden zoo verdeeld, dat een linksche meerderheid tot geen regeering- krachtig kabinet zou kunnen leiden. Er zullen zich ook bij een coalitie op princi pieelen grondslag moeilijkheden van practischen en ook wel van principieelen aard voordoen, maar de proef die in de laatste 35 jaar in Neder land practisch gewerkt heelt, toonde „aan, dat 'ïij practisch mogelijk is. Zij heeft niet in alles aan de verwachting kunnen beantwoorden. Samenwerking beteekent immers ook niet sa mensmelting. Elke partij brengt een deel van haar zelfstandigheid ten offer. Er zijn verschil punten tusschen de Christelijke partijen even goed als er in elke partij scliakecnngen zijn, ook bij de socialisten en liberalen. Eenige be roering in de groote politieke partijen ïsdusnicts bijzonders. Men moet er zich echter voor hoeden, iets te v.erdedigen als beginsel, wat slechts een persoonlijk idee is. Men moet zich hoeden uit dergelijk meeningsverscliii te concludeertn, dat er van verzaking van het Christelijk beginsel sprake is. Spreker betoogt, dat de Christelijke partijen inderdaad het algemeen belang behartigen. Zij zijn in den waren zin des woords nationale groepccringen, elke maatschappelijke stand is in Hum- vertegenwoordigd, in tegenstelling met de Socialisten, die een klassenbelang dienen en liberalen, die tiet arbeiderselement in hun par tijen missen. Behartiging der stoffelijke belangen van alle Volksgroepen is, naar de practijk heeft geleerd in de handen der Christelijke partijen veilig. Spreker behandelt de opwerping die met een beroep op buitenlandsche toestanden, in Duitsch- land b.v., de samenwerking in ons land met andere dan de. christelijke partijen verdedigt. De samenwerking van het Centrum in Duitsch- iand mot de socialisten ontstond om te voor komen, dat de sociaal-democraten gedreven werden in de richting van het communisme. Het samengaan werd en wordt daar door het lands ki jang meer bepaald voor de buitenlandsche j j.tiek geëischt. De toestanden waren daar Ui.iU'is dan hij ons. Spr. haait vervolgens een artikel aan van den sociaal-democratisehen leider VVibaut, waarin betoogd wordt, dat wat wij onder huwelijk ver staan onder den invloed van eigendomsverhou ding ontstond en door de wijziging dier ver houding we,er verdwijnen zal. Spr. ziet de ka tholieken op het politieke erf liever samengaan met de Calvinisten, dan met de materieele voor deden lokkende sociaal-democraten. Spr. betoogt vervolgens, dat van staatkundig en godsdienstig standpunt beschouwd, het staat kundig als blijvende eenheid optreden van Neder lands katholieken van groot gewicht is. Al onze .v nschen zijn niet vervuld, er zijn zelfs katho lieke verlangens, die niet ingewilligd, soms van meer beteekenis zijn, dan wanneer wij de vesting fe-bben veroverd. Zij houden de eenheid der •ca' kolieken in stand. Wij genieten thans een meei'inderdc godsdienstvrijheid. Zal niet tc mniger tijd de storm der kerkvervolging 1 os- oreken, zullen wij dan dien storm het hoofd kunnen bieden, vraagt spreker, daarbij wijzende op Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Ten slotte wijst spreker op het feit, hoe te groote welvaart kan leiden tot verslapping der volken en wat van volken geldt slaat ook vast voor hen, die in het politieke leven een rol vervullen. Spr. hoopt, dat het katholieke volksdeel van Neder land gelijk zal blijven aan .de voorvaderen, wier leven onder de verdrukking was gelouterd. Japannceseh bezoek. Prins Yasuhiko Asaka en zijn gemalin prinses Nobuko Asaka, zullen in streng incognito, eenige dagen in ons land vertoeven, o.a. in Amsterdam en Den Haag, en Maandag 27 dezer op Het Loo door de Koningin ontvangen worden en aan een intiem noenmaal deelnemen. De prinses is een zuster van den Japanschen keizer. De vakbeweging. Ter gelegenheid van het derde lustrum van het bureau voor de R.K. Vakorganisaties ver scheen van de hand van den heer C. J. Kuiper het eerste deel van een boekwerk, waarvan de bedoeling is, „in geschiedkundigen zin vast te leggen en te Verklaren de feiten en verschijn selen welke op 't ontstaan, de ontwikkeling en de positie der Kathoheke vakbeweging in Ne- der'and van inv'oed zijn geweest." Volgens de R.K. Vakbeweging bedroeg op 1 Januari jl. het aantal leden van het R.K. Rijks- werkliedenverbond 94.138, tegen 101.068 op 1 Januari 1924. Tot het Verbond behooren thans ook de leden van de Diocesane Werklicdenbonden, welkte op 1 Januari j.l. 13.385 leden telden, die niet bij een vakbond zijn aangesloten. In het geheel telde het Verbond dus op 1 Januari 107.523 leden. Mgr. Seipel te Amsterdam. Mgr. Seipe1 is gister door het gemeentebestuur van Amsterdam ten Huize Couturier ontvangen. Daarop waren o.a. de heeren L. B. v. Nierop, dr. Hofstede de Groot, directeuren der Amsterdam- sche Bank mr. J. Te1 ders,directeur der Twent- sche Bank de deken van Amsterdam, Mgr. Strooiner de Oostenrijksche gezant en het be stuur van het Genootschap Neder'and-Oosten- rijk tegenwoordig. Burgemeester de V'ugt heeft een we'komst- woord gesproken. Mgr. Dr. Seipel, vergezeld van den Oosten- rijkschen gezant Duffelt en generaal Kalff, zal heden een bezoek brengen aan Delft. Bezichtigd zullen worden het Prinsenhof, Oude en Nieuwe kerk, de bibliotheek der Technische IToogeschoaJ,, het gebouw voor Mijnbouwkunde en het huis Poortugal der Technische Hoogeschool. De werkstakingen in Drente en Friesland. Gistermorgen zijn ook alle stakende turfgra vers te Appelscha aan het werk gegaan. Dé werk staking in Friesland's Zuid-Oosthoek is thans geheel geëindigd. De Rijksmiddelaars. Blijkens het verslag van de werkzaamheden der rijksbemiddelaars gedurende 1924 hébbén vier rijksbemiddelaars van 16 April tol 31 Dele. kennis genomen van 56 dreigende of reeds uitge broken arbeidsgeschillen. In 26 van deze ge vallen hebben zij op grond van artikel 3 van de Arbeidsgeschillenwet bericht ontvangen van ecjii burgemeester, dat in zijn gemeente een staking of een uitsluiting was ontstaan. In 18 van deüje gevallen hebben ze uit eigen initiatief meestéi op grond van een bericht in de dagbladen een burgemeester om inlichtingen betreffende een uitgebroken conflict gevraagd. In 2 gevallen werd van werkgeverszijde en in 1 geval van arbei derszijde om tusschenkomst gevraagd. In 1 geval werd er van arbeiderszijde de aandacht op gevestigd, dat een conflict dreigde. In 1 gevai heeft een rijksbemiddelaar op gemeenschappelijk verzoek van werkgevers- en arbeidersorganisa ties partijen bijgestaan in het bereiken van over eenstemming ten aanzien van eenige geschil punten. In de overige 7 gevallen hebben de rijks bemiddelaars zich bepaald toL het bijeenbrengen van gegevens, omdat een conflict dreigde. In het verslag wordt een beknopt overzicht gegeven van de beoeiingen van de Rijksbemid delaars in een 19-tal geschillen van zeer onder scheiden aard. Vrij willigen landstorm. De staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 12 December .1910 no. 56 (legercommissie), heeft verslag uitgebracht betreffende bezuini ging op de kosten van den gewonen vrijwilligen landstorm. De commissie -komt tot de volgende gevolg trekkingen 1. Bezuiniging op de kosten van den gewonen vrijwilligen landstorm is mogelijk door wijziging van da'organisatie en de daaruit voortvloeiende inkrimping van het bij het instituut werkzame beroepspersoneel. 2. Bezuiniging op materieel en kleeding is mogelijk. 3. In de sub. 1 bedoelde gewijzigde organisatie en in de bestaande organisatie kan een vereen voudigde administralie worden toegepast, waar door bezuiniging verkregen wordt. 4. Het is noodig dat in het VUIste Hoofdstuk der Staatsbegrooting een juist overzicht worde gegeven van de kosten die uitsluitend op den Gewonen Vrijwilligen Landstorm betrekking hebben. 5. Het Instituut van den Gewonen Vrijwilligen Landstorm en dat van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm behooren in regeling en uit voeringsmaatregelen geheel van elkander ge scheiden te zijn. 6. De benaming „Vrijwillige Landstorm" is oneigenlijk en geeft aanleiding tot begrips verwarring vervanging door een andere be naming b.v. „Vooroefeningsinstituut" is ge- wénscht. Posterijen. Naar helbestuur van de Verecniging van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie verneemt, bedraagt, het overcom pleet aan personeel,alle rangen samen genomen, nog ongeveer 400 ambtcnar. n op ruim 19.000. V^r^r- Overijsel. Uit Overijsel ontving de „Tijd" in verband met de benoeming van een Commissaris der Koningin in die provincie een schrijven, waaruit wij de volgende zinsneden lichten „Het is hier niet onbekend gebleven, dat de Regeering vrij wat zwarigheden ondervindt bij de benoeming van een opvolger van den heen- gaanden Commissaris. „Een bepaald aangewezen persoon is er in de provincie niet. „Behalve een bekend katholiek ingezetene van Zwolle, wiens naam in de pers is genoemd, hebben reeds verschillende katholieken voor bet aangeboden Commissariaat bedankt. Daartoe behooren onder meer een tweetal, wier namen in de provincie een uitstekenden klank hebben cn die persoonlijk voor het ambt alleszins bekwaam moeten worden geacht." Een onwelriekenden adem is vaak het gevolg van onregelmatigen stoel gang. MijnhardCs Laxeertablctten regelen den stoelgang zonder kramp of pijn. Doos 60 et. Bij apoth. en drogisten. 1444 6 Stads- en Gewestelijk Nieuws, R.K. Vrouwenbond. De voorz., mevr. Evers, had gisteravond het genoegen de laatste vergadering in dit seizoen', der afd. Schiedam van den Vrouwenbond, voor een stampvolle Volksbondzaal te openen. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen, deed spr. eenige zakelijke mededeelingen aan de leden, o.m. dat op aanvraag aan het Centraal Bureau Hoogt 1 te Utrecht, hulp voor het niet- grovc huishoudelijke werk verstrekt wordt, gaf zij het woord aan pater Koenders, die bij fraaie scherpe lichtbeelden een levensschets van de gelukzalige Theresia zou geven. Pater Koenders, een Carmeliet, diu een orde genoot van de Gelukzalige, bleek een uitstekend redenaar te zijn, die met hart en zie! zijn onder werp behandelde en meestal zich vrij wist te houden van het sentimenteele, om met zuiver der middelen op het gevoel te werken zijner toe hoorders en hen te ontroeren door het innige en treffende waar Theresia's leven en vereering zoo rijk aan is. De duisternis in de zaal maakte notities moei lijk, waarom we ons moeten bepalen het levens beeld dat Pater Koenders zoo nauwkeurig schil derde, in eenige trekken na te schetsen. Theresia Martin werd te Alengon geboren 2 Januari 1873. Haar ouders waren toonbeelden van deugdzaamheid, zoodat hun gezin niet al leen een model van een christelijke huishouding, maar zelfs een gemeenschap van heiligen in 't klein was de vijf dochters die het echtpaar van hun negen kinderen bespaard bleven, traden al len in een kloosterorde. Hoewel Theresia zeer godsdienstig van aard was, heeft zij haar heiligheid niet ten geschenke gekregen, doch wel degelijk bevochten, want bij een drukken en bewegelijken aard, had zij in haar prille jeugd een koppig karakter cn een tamelijken eigendunk. De geheele omkeer hierin is deels te danken aan de voortreffelijkeopvoeding die Theresia, na den vroegen dood van haar moe der, ontving van haar oudste zuster Celine en voor het meeste aan den diepen indruk die de eerste H. Communie, na een voorbereiding van vier jaar, op haar maakte. Van dien dag af dateert ook haar roeping tot het kloosterleven. Met haar veertiende jaar smeekte zij haar vader de toestemming daarvoor af. De brave man stemde toe maar de overste van het kloos ter oordeelde dat zij nog zeven jaar wachten moest. Theresia ging naar den bisschop zijn meening luidde gelijk. Verre van den moed op te geven trok zij ter bedevaart naar Rome en deed haar verzoek aan Paus Leo XIII zelf. Hoe wel deze geen dadelijke inwilliging gaf, loste de bezwaren zich toen langzamerhand op, en kon Theresia 15 jaar oud, haar intrede in 't Carmeli- tesscnklooster te Lisieux doen. Daar begon toen geleidelijk haar ontwikkeling tot de bloem van Carmels lusthof, ontwaakte in haar de apostolische geest, de bekeeringsijver en door veel geestelijk en lichamelijk lijden heen, de opperste liefde tot Christus. Na een smartvol lijden van achttien maanden stierf Theresia den 30sten September 1897, in geur van heiligheid, om de taak te beginnen waarvan zij zelf dikwijls gewaagd had door een rozenregen van gunsten, harten voor God te winnen. Na de pauze behandelde de pater het proces van haar zaligverklaring, dat zijr, glorierijk einde kreeg in 1923, toen Paus Pius XI van haar provi dent ieele zending in de tegenwoordige wereld gerept heefthaar verheerlijking door vele won deren haar vereering in alle landen, rangen en standen en tenslotte haar figuur in de Christelij ke kunst. Pater Koenders eindigde natuurlijk niet, zon der er op tc wijzen dat het doel van den avond was sympathie voor Theresia te wekken en haar zegenrijke vereering te bevorderen. Tot dat doel hadden in de pauze eenige meisjes reeds portretten van de aanstaande heilige en novene-boekjes aangeboden. Een dameskoor van de congregatie der Haven- kerk, heeft het geheel opgeluisterd, door een drietal toepasselijke liederen verdienstelijk ten beste te geven. De voorzitster dankle Lot besluit den spreker met welgekozen woorden gelijk 't publick het met een hartelijk applaus had gedaan. De Vrouwenbond kan op een mooien avond terugzien. Hedenmorgen ca h a 1 1' elf heeft op de Broorsvest, Ter hoogte van de drogisterij van S. een vrij ernstige aanrijding plaats gehad, welke gelukkig echter nogal goed is afgeloopen. Vanuit de richting Tramhuisje kwam een Ford vrachtauto der Glimfabrieken te Rotterdam ge reden en moést volgens 't zeggen van den chauf feur bij genoemde drogisterij uitwijken voor een handwagen, doch op 't zelfde oogenbïik kwam C. V. W„ de jongste slagersbediende van den heer P., van het Broersveld, per rijwiel het Heerenpad af en werd door de auto gegrSpen, met 't gevolg, dat de wagen z'n beide beenen op meerdere plaat sen bloedig schaafde en de fiets totaal werd ver nield. 't Lukte den jongen nog tusschen twee personen de woning van zijn patroon tc bereiken daar verloor hij echt,er van den schrik en de in spanning 'L bewustzijn, maar was door de goede zorgen der familie P. toch spoedig weer bijge bracht en zijn eerste woordën waren toen zij hebben niet gewaarschuwd. Door welke oorzaak 't ongeluk intusschen zich eigenlijk heeft voorgedaan, zal nog nader moeten worden onderzocht, Bij of krachten? wetten sf vereninningen voor geschreven en andere of'lciecle af- en aan kondigingen van het Genteentebestnur, HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 1. de N.V. „ACETYLENA", Bijkantoor Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een benzine-ins.tallatie met een ondergrondsch reservoir, inhoudende 2000 L., en een boven- grondsche aftapinrichting in en op de voet straat van de Nieuwe Haven, kadaster Sectie M. No. 320 (ged.), voor het pand Nieuwe Haven 247, kadaster .Sectie M, no. 2977 (ged.;, 2. de N.Y. De Nieuwe Isoleer Maatschappij „DE NIM" om ontslagen te worden van een gedeelte van voorwaarde d. van de aan haar dd. 29 Juni 1922 verleende vergunning tot weder oprichting van de fabriek tot vervaardiging van isolatiemateriaal in de panden St. Annazuster- straay 24/26, kadaster Sectie A. No. 1661, lui dende „dat de rookgassen van den stoomketel moeten worden afgevoerd in een schoorsteen hoog minstens 25 M. boven den beganen grond enz", in dier voege, dat kan worden volstaan met den bestaanden schoorsteen van 12 M. hoog te. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 6 Mei a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 22 April 1925. (iemengd Nieuws, De verdwenen postbeambte. Uit de Schelde is te Antwerpen opgehaald het lijk van den Nederlandschen postbeambte v. H„ uit Oostburg, die tijdens zijn reis naar Antwerpen om den voetbalwedstrijd BelgiëNederland bij te wonen, spoorloos was verdwenen. De vissc hers ramp op 18 Juli 1 9 2 4. Volgens de eindrekening van het Vlis- singschArnemuidsch comité voor steun aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van»de visschcrsramp van 18 Juli 1924 is in totaal aan giften met de gekweekte rente ont- van 51.659.13. Uitgekeerd is 5640.12. Het resteerende ad. groot 46.190.01 is overgeschre ven op het Provinciaal Watersnoodcomité te Middelburg, dat de verdere uitkeering ter hand heeft genomen. Heling. Te Vlissingen is bij een opkooper rubber in beslag genomen, afkomstig van de lading van de Jonge Catherina. Tegen den op kooper, die geen aanteekening had gehouden van den naam van den verkooper, is proces verbaal opgemaakt. Familiedrama. De landbouwer K. te Wildorvank heeft gister twee schoten uit een jachtgeweer gelost op zijn schoonzoon, G. K„ te Veendam, die zijn vrouw, de dochter van K. mishandelde. De toestand van den getroffene is ernstig. Doodelijke v a 1. Te Enschede ismej. W. door het openen van een Verkeerde deur in een diepen kelder gevallen en kort daarna over leden. Het tekort in de gemeentekas. In de vergadering van den gemeenteraad van Engwirden bleek het tekort van den geschorsten gemeente-ontvanger tot 1924 ruim f 17.500 te bedragen. Diens klerk, is zooals reeds is gemeld, als verdacht van verduistering gearresteerd. Gearresteerd. Te Antwerpen is aange houden de spoorwegbeambte H. deG., uit Dord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2