ihPUROL Zachte Huid stukken het mogelijk is, dal dit alles zoo maar vanzelf in orde zal komen, langs den weg der verkiezingen. Het gaat zoo langzaa nm Als wij morgen aan den dag'aan de Regeering kómen, zouden wij niets kunnen doen, dan het werk'der burgerlijken overnemen. Daarom stel iH me achter die lieden, die hier een groot vraag- teeken plaatsen. Dit is geen tijd van groote par lementaire ontwikkeling. Daarom is het zoo noodig, dat wij ons inwendig ontwikkelen. Als eenmaal ons de groote kans gebóden wordt, moeten wij in staat zijn, om die gelegenheid volledig te kunnen benut ten. Daarom druk ik met zooveel enthousiasme de hand der jeugd." De revolutionnaire gedachte, schrijft „de Tijd" die hij in 1918 zóó onomwonden heeft uitge sproken, laat Troelstra niet los. Bij zijn afscheid richt hij zich speciaal tot de jeugd, om haar op het hart te drukken, dat er nog een andere dan de parlementaire weg is om de macht te verove ren. Langs den weg der verkiezingen gaat het „zoo langzaam." Als eenmaal ons de groote kans ge boden wordt, moet de revolutionnaire daad opnieuw worden gesteld. Dit is het afscheidswoord aan de jeugd van den leider, die ontwapening predikt. Zou de bomaanslag van Sofia den heer Troel stra in deze revolutionnaire stemming hebben gebracht De Indische begrooting. Een vergadering ten gouvernements paleize, ter bespreking van de definitieve begrooting, heeft een vrijwel kloppende begrooting van 1926 vastgesteld. Motorwagendienstcu. Men meldt ons, dat bij de directie der Nederl. Spoorwegen het voornemen bestaat, binnenkort motorwagendiensten te openen op de lijnen De venterZwolle, DeventerAlmelo, Apeldoorn Deventer en AlmeloHengeloEnschede. en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 24 April 1925, des n.m. 2 uur. i lo.; de punten 10 en 14, voorkomende op agenda van 17 April 1925, worden van de agenda afgevoerd. 2o. Ingevoegd worden de volgende nieu we punten 10. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 14. Voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Mei 1925 de verzekering van de tuinlie den ingevolge de Land- en Tuinbouw-Ongeval- lenwet 1922 op te •dragen aan rie Tuinbouw On derlinge te "s-Gravenhage, „Reclit, plicht en orde." Katholieke Kiezers van Schiedam Zondag 26 April is een gewichtige dag voor JU en voor de Katholieke zaak. Dan toch geschiedt de stemming die zal uit maken, of het Politiek Advies zal worden gevolgd of dat daarin nog verandering zal worden ge bracht. Dit Politiek Advies geldt voor den geheelen Kieskring Dordrecht. Alle leden der kiesvereeniging zijn moreel verplicht, aan de stemming deel te nemen. Men kan stemmen over het Politiek Advies Jui zijn geheel, o"f op een der namen van de daar naast staande alphabetische lijst, j Wil Schiedam zijne krachtige positie in den "Kring handhaven, dan mag niemand zich aan deze gewichtige stemming onttrekken. De stemming wordt gehouden in het bonds- gebouw, Lange Haven 71 en in het" patronaats gebouw Hoofdstraat 1 en wel van 14 uur. Aan de stemming wordt deelgenomen uit sluitend op vertoon der lidmaatschapskaart van de kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde." A Wij noodigen U tevens dringend uit tot de vergadering, te houden op hedenavond 8.15 uur in de Gehoorzaal van het Bondsgebouw. Daar treedt als spreker op de hoogedelgestren- - ge heer C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer, die ook op het Politiek Advies der R. K. Staats partij geplaatst is. Een zestigjarig jubilé. 21 November a.s. hoopt het welbekende St. Joseph-gesticlit in de Tuinlaan, zijn 60-jarig be staan te herdenken. Werd 21 November 1865 dit klooster gebouwd en ingericht voor 't Noviciaat der zustersDomini- canessen van de Congregatie der IT. Catharina v. Senen, al spoedig bleek het hiervoor te klein. In 1888 werd alzoo 't Noviciaat overgebracht naar „Huize Bijdorp" te Voorschoten, dooi' de algemeene overnte Zr. Catharina Walraven; voor oude Schiedammers, geen onbekende. „St. Joseph" zou 't verblijf zijn voor rustende zusters der congregatie, alsmede voor jongere leden, die door ziekte of anderszins zich moesten onttrekken aan 't actieve leven. Al spoedig echter, n.l. in '89 gingen leden van „St. Jo eph" zich wijden aan de opvoeding der Schied. jeugd, zoowel op de bewaar- als leer- '1 scholen in 't Singel- en Gorzenkwarticr. Eenige jaren later wijdden zich wederom anderen aan de Ziekenverpleging, zoowel wijk- ,als particuliere verpleging. Zuster Magdalena, in 1896 hier geplaatst en zeker nog bij de meeste Schiedammers bekend, heeft zich jaren verdien stelijk gemaakt, vooral bij de armen. Voor dag en dauw trok ze met haar typisch bruine tasch er op uit, om de vele liefdewerken te verrichten. Dat Zr. leer gezien en hoog geacht was bij Schied. katholieken bleek wel na haar overlijden op St. Thereèia 1913, toen allen, rijk en arm, oud en jong, zich beijverden bij de plechtige uitvaart tegenwoordig te zijn in de Singelkerk en vooral ook door 't schenken van 'n eenvoudig; doch mooi grafmonument. Bleven in 1888 hier slechts 14 zusters achter, in den loop der jaren is dit getal uitgedijd tot 34,waarvan er niet minder dan 14 bij lietonderwijs werkzaam zijn. Dat de zusters met hun tijd weten mee te gaan zagen we weer toen de zustersziekenver- pleegster dapper van het rijwiel gebruik gingen maken om haar taak vlugger te kunnen vervul len. De nieuwste weldoende arbeid, dien zij bereid willig op zich genomen hebben, is de polikliniek, welke icderen middag geopend is. Kon 't gouden bestaan in 1915, door de droeve tijdsomstandigheden, slechts in intiemen kring herdacht worden, het zestigjarig bestaan zullen de Schiedammers, die zooveel goeds aan deze zegenrijke stichting te danken hebben, zeker niet in stilte laten voorbijgaan, maar vieren en laten vieren als een waar feest. Twee inwoonsters van bovengenoemd gesticht, de eerw. zusters Annacelta en Aimono, hopen Donderdag 30 April a.s. haar zilveren professie- feest te vieren. Woningbouw. De alhier gevestigde bou.wvereenigingen heb ben gezamenlijk het volgende adres bij den ge- ^meenleraad ingediend Geven beleefd te kennen, ondergeteekenden, vertegenwoordigende de alhier gevestigde, bij Koninklijk Besluit goedgekeurde Woningbouw Vereenigingen n.l. de Vereeniging „Volkshuis vesting", de bouwvereeniging „Eendracht", de R.K. Bouwvereeniging „St. Jozef" en de Ar beiders Woningbouw Vereeniging „Schiedam Vooruit". dat bij deze vereenigingen het ernstig streven bestaat, om in het alhier nog steeds bestaande, niet te ontkennen gebrek aan woningen voor de minder draagkrachtige gezinnen te willen voor zien, door zoowel de reeds in exploitatie zijnde, als de nog te bouwen woningen tegen dragelijke huurprijzen te verhuren dat, hoe gaarne adressanten in deze pogingen zouden willen slagen, belangrijke factoren zijn aan te wijzen, waardoor de vereenigingen worden belemmerd hieraan te voldoen dat een belangrijke factor in deze is, dat de door den Gemeenteraad bepaalde grondprijzen te hoog zijn, waardoor de vereenigingen niet in staat zijn een groot deel, zoowel van de bestaande als van de nog te bouwen woningen tegen betaal bare huurprijzen te verhuren dat, zoowel bij de reeds in exploitatie genomen, els bij de nog te bouwen woningen een verlaging van den canon van gunstigen invloed zal zijn op de exploitatie-rekeningen der Bonwvereenigin- gen en daardoor de vereenigingsbouw, meer; dan momenteel mogelijk is, tegen meer bereik) bare huurprijzen te verhuren zal zijn, en met minder tekorten zal zijn te exploiteeren. Redenen, waarom Adressanten er bij Uwen Raad ten sterkste op aandringen, de grondprijzen voor volkswoningbouw om de hier in hun adres genoemde bezwaren te herzien. Ten slotte worde onder de aandacht gebracht, dat de vereeniging „Volkshuisvesting" om re denen van practischen aard in zoover meent té moeten afwijken van het hierboven ingenomen standpunt, dat zij verzoekt, dat alleen de voor de toekomst uit te geven bouwgronden tegen goedkoopere prijzen zullen worden verstrekt De abattoir-kwestie. Door het lid van den Raad den heer J. van der Most is het volgende schrijven bij den Raad ingezonden. De ondergeteekende van meening zijnde dat de belofte indertijd door B. en W. bij dé begrooting gedaan, inzake de abattoirkwestie behoort te worden ingelost, opdat ook voor de slagers meer stabiliteit komt in hun bedrijf; noodigt den Raad uit dat zij in de zitting van Vrijdag 24April a.s. uitspreke dat gezien de hooge belastingen en den financieelen druk waaronder on-e gemeente gebukt gaat, gedurend eenige jaren het stichten van een Gem .-abattoir worde, achterweg egelaten. Sehiedamsche Schoolverceniging voor Bijzonder Neutraal Onderwijs. Men schrijft ons Gelijk in vele andere gemeenten Van ons land het geval zich voordoet, is ook te dezer stede sinds geruimen tijd in verschillende kringen toenemend bezwaar gerezen tegen allerlei maat regelen, welke, als uitvloeisel van de nieuwe Rijksvoorschriften, aan de openbare lagere scholen zijn of worden getroffen, maatregelen die, naar veler gevoelen, op het onderwijs een uiterst nadeeligen invloed uitoefenen. Een der voornaamste bezwaren is wej het verhoogen van het aantal leerlingen per klasse, zelfs tot het maximum van 48 is bereikt, een getal, waarbij vruchtdragend onderwijs zoo goed als uitgesloten is, zelfs bij den besten, meest toegewijden onderwijzer. Een tweede verderfelijk gevolg der desbe treffende bepaling is voorts, dat leerlingen van zoogenaamd vrijkomende scholen, meermalen midden in den cursus, over de klassen van an dere scholen moeten worden verdeeld. Waar nu in de wetgeving voor het lager onderwijs voorshands geen verandering te ver wachten is en het zich dus laat aanzien dat toestanden, als hierboven in 't kort weergegeven, van blijvenden aard zullen zijn, hebben ten slotte een aantal ouders de mogelijkheid overwogen om op grond van de wet op het lager onderwijs van 1920, ook hier ter stede een school te stich- lÜgv Voc>r |r% Behoud van Pu een Gave en van Handen en Gelaat gebruik ik altijd 1453 10 ten, waar de genoemde bezwaren zouden kunnen worden ondervangen. De door hen gevoerde be sprekingen hebben ten slotte geleid tot de op richting van een vereeniging, beoogend het stichten van een bijzondere school op neutralen grondslag een voorloopig bestuur, bestaande uit 7 leden, werd gekozen om de noodige voor bereiding op zich te nemen. Maandagavond 27 April a.s. zal in de boven zaal van Musis Sacrum vanwege de pas opgerichte vereeniging, welke dezer dagen Koninklijk is goedgekeurd, een openbare vergadering worden gehouden, waar de heer J. van Apeldoorn, hoofd der bijzondere neutrale school te Delft, een korte inleiding zal houden over dit soort scholen. IV aarschuwing. De laatste dagen wordt door twee personen, die met sigaren venten, tevens een lijst ter teekening aangeboden, waarvan de opbrengst heet te zijn, voor stakende sigarenmakers. De Commissaris van politie waarschuwt echter dat voor deze inzameling geen toestemming is gegeven. De beide mannen gaan sluw te werk. Zoo heb ben zij op genoemde lijst valschelijk namen van gegoede ingezetenen en daarachter groote bedra gen gezet, om aldus anderen in de val te laten loopen. Men wordt aangeraden bij aanbie ding der lijst door deze mannen, de politic te waarschuwen. Vereenigde Glasfabrieken. De gis te r te Rotterdam gehou den jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Vereenigde Glasfabrieken te Schiedan,heeft de balans en de winst- en ver liesrekening over 1924 goedgekeurd en het divi dend op 3 pet. (v. j. nihil) bepaald. In het verslag over 1924 lezen wij o.a. De vergeleken bij 1923 thans zooveel gunstiger toestand der vennootschap is niet in de eerste plaats toe te schrijven aan een algemeene ople ving van zaken, welke men in het afgeloopen jaar op verschillende tijdstippen meende te bespeuren. De mogelijk daarvan verwachte voordeelen wer den veelal opgegeven door de scherpe concurren tie op de buitenlandsche markten, van welke ons exportbedrijf afhankelijk is. Indien thans naar in vergelijking met de verliezer van vroeger jaren gunstiger resulta ten kan worden verwezen, dan is zulks te dan ken aan de voortzetting van de in het vorig jaarverslag aangegeven gedragslijn. In overeen stemming met de toen aanvaarde reorganisatie voorstellen zijn wij overgegaan tot het stelsel matig stil leggen van ons over de geheele linie verliesgevend handbedrijf. De ontwikkeling van de feiten heeft aanvankelijk wel hen in het ge lijk gesteld, die van de verkorting Van den ar beidstijd een vermeerdering van werkgelegen heid verwachtten, want de productie per man daalde, zelfs ondanks de pogingen van velen der arbeiders, in die mate, dat een aanzienlijk grooter aantal handen noodig was voor een zelfde pro ductie. Als gevolg daarvan kwam op het bedrijf een] zware loonlast te drukken, welken ons massa artikel niet kon dragen. Tot besluit van dezen kringloop werden wij genoodzaakt tot afschaf fing van de handbedrijven en tot ontslag op groote schaal van arbeiders, die thans voor de moeilijk heid staan, zich in andere beroepen arbeid te ver schaffen. De directie zegt, dit eenigszins uitvoerig aan te stippen ter wille van de historie, omdat daarmede een begin is gemaakt met het verdwijnen van een oude handswerksnijverheid, die van het blazen van flesschen uit de hand. Van gunstigen invloed op den gang van zaken was het, dat de machinale bedrijven te Schie dam en Leerdam, werkend met de Owens-instal- laties, gedurende het verslagjaar volop van or ders waren voorzien. Na het den 16en April te dén Haag gehouden examen voor Ned. Handelscor respondentie slaagde o.m. mej. G. van Geeren- stein, leerlinge Instituut Pont. UIT OVERSCHIE. Mislukte achtervolging. Gisteravond is de agent van politie B. v.d.B. op den weg van R'dam naar Overschie waar hij een auto achtervolgde, bij het nemen van een bocht in den weg met zijn motorfiets in een sloot terecht gekomen. Hij is met een gebroken enkel en pols, een wond boven het rechteroog op ver schillende schaafwonden in het ziekenhuis opge nomen. UIT DELFT. Mgr. Seipel. Mgr. dr. Seipel heeft gister een bezoek aan Delft gebracht. Hij kwam daar per auto uitDen Haag, vergezeld van den Oostenrijkschen gezant, dr. Duffek, en generaal Kalff, voorzitter van het comité Nederland-Oostenrijk, en den heer II. v. d. Mandere, secretaris van dat comité. De heeren werden op de studentensociëteit Phoenix ontvangen door mr. G. van Baren, burgemeester van Delft en curator van de Technische Hoogeschool. Daar waren ook aan wezig prof. ir. Sluyterman, jhr. H. Strick van Linschoten, secretaris van curatoren van de Technische Hoogeschool, en de geheele senaat van het Delflsche Studentencorps. In drie rijtuigen van dien senaat, getrokken door rood-gepluimde paarden, werd na de ont vangst uitgereden. Vóór het noenmaal werden de Oude en de Nieuwe Kerk en de historische zaal van het Prinsenhof bezichtigd. Op de sociëteit Phoenix werd het noenmaal gebruikt. De heer Alma, president van het Delftsche Studentencorps, sprak daarbij een welkomst woord. Na het noenmaal voegden zich bij het gezel schap de rector magnificus van de Technische Hoogeschool, prof. Feldman de president van de sociëteit, de heer Badon Ghijben, en de presi dent van Vrije Studie, de heer De Vos tot Neder- veen Cappel. Er werd toen een bezoek gebracht aan de bibliotheek van de Technische Hooge school, het gebouw voor mijnbouwkunde, het Roomsch-Katholiéke hoje aan het Oosteinde en het Huis Poortugal, van de Technische Hoogeschool, waar de thee gebruikt werd. Gemengd Nieuws. Vervalsching van postwissel/,. Den laatsten tijd zijn in verschillende plaatsen van ons land aan postkantoren, postwissels ter uitbetaling aangeboden, die later vervalscht bleken te zijn. Het bedrag, daarop aanvankelijk voorkomende, was door wijziging of toevoeging valschelijk vergroot. Dank zij de oplettendheid van een ambtenares aan het bijkantoor aan de van Limburg Stirumstraat te 's-Gravenhage is men er gisterochtend in geslaagd, de hand te leggen op één der personen, die zich aan deze vervalschingen heeft schuldig gemaakt. Voor de politie heeft hij reeds een bekentenis dienaan gaande afgelegd. Bedoelde persoon, de 32-jarige zeeman, J. J. van R. zonder vaste woonplaats, die tijdelijk verblijf hield in een logement aan de Ammunitie- haven, vervoegde zich gisterochtend aan het loket, van bovengemeld kantoor, waar hij ter uitbetaling aanbood, een postwissel ten bedrage oogenschijnlijk van 18. De ambtenares, die den postwissel in ontvangst nam, bemerkte, dat deze vervalscht was, doordien 't bedrag was ver groot en ging onmiddellijk naar haar chef om dezen haai' bevinding mee te deelen. Dit trok de aandacht van V.R., die de plaat poetste. Een der ambtenaren snelde den man na en slaagde er in, hem op den Parallelweg staande te houden en hem, met behulp van eenige voorbijgangers, naar het kantoor terug te voeren. Inmiddels was de politie gewaarschuwd en deze bracht v. R. over naar het hoofdcommissa riaat waar de man in den loop van het verhoor, bekende dat hij zich in verschillende plaatsen des lands aan vervalsching van postwissels heeft schuldig gemaakt. Voorts is gister te Rotterdam een kameraad van v. R. aangehouden, die zich aan een soortge lijk misdrijf moet hebben schuldig gemaakt. Ontsporing. Op het stationsemplace ment te 's-Hertogenbosch is gistermiddag de locomotief van trein 1510, komende uit de rich ting Boxtel, ontspoord. De tender liep op den bagagewagen. Een 3de klas rijtuig werd zwaar beschadigd en een seinpaal ligt omver. Persoon lijke ongelukken zijn er niet gfebeurd. Het ver keer heeft verti aging ondervonden. Onbewaakte overweg. Toen Dins dagmiddag de koopman Van Ieperen uit En- spijk den onbewaakten overweg bij den voorma- ligen wachtpost 23 aan het Laageinde met paard en wagen wilde oversteken, werd het voertuig door den sneltrein 310 uit 's-Hertogenbosch aan gereden. De trein stopte onmiddellijk. Zwaar ge wond werd de bestuurder opgenomen. Twee geneesheeren, die zich in den trein bevonden, ver leenden de eerste hulp, waarna de man huis waarts werd vervoerd. De wagen is geheel ver brijzeld het paard heeft evenwel geen letsel gekregen. s[ 1 Botsing. Gistermiddag is' een tram, be staande uit een locomotief en een personenwa gen, komende uit de richting Gulpen, in botsing gekomen met een goederentram, komende uit de richting Wijlre. De wagens werden in elkaar geschoven de personenwagen werd verbrijzeld en uit de lijn geworpen. Ernstig verwond werd een apotheker. Een machinist brak een knie, de andere machinist bleef ongedeerd. De materieelc schade is vrij aanzienlijk. De studentenrelletjes te Leu ven. De boetstraffelijke rechtbank te Leuven heeft gister uitspraak gedaan in de zaken Col- bacq en Perrin. Men weet, dat de Waalsche fas cistische student Colbacq tijdens het negende Groot-Nederlandsch Studentencongres te Leu ven, een jaar geleden, zijn Vlaamsche medestu dent Bertqn Valleys van achter een deur bescho ten en levensgevaarlijk verwond heeft. De recht bank veroordeelde Colbaq tot 3 maanden gevan genisstraf en 150 francs boete voor de toege- biachte slagen en verwondingen, tot 15 dagen en 78 francs wegens verboden wapendracht en tot 1 maand en 150 francs boete wegens het ste len van de studentenpet van Vallaeys, alles voorwaardelijk, alsook tot het betalen van een schadevergoeding van 14.000 francs aan Vallaeys De rechtbank deed eveneens uitspraak in de zaak van MecheleifcPerrin. Advocaat Per rin, die bij den aanvang van hetzelfde congres aan het hoofd van een groep anli-Vlaamsche studenten een inval in een hotel deed met het doel zich meester tc maken van de boekhouding en te beletten, dat Hollandsclie studenten aldaar tijdelijk hun intrek zouden nemen, werd bij het gevecht in de gelagkamer van het hotel door den zoon van den eigenaar van Mechelen met een messteek gewond. Van Mechelen is veroordeeld tot 5 maanden hechtenisstraf, voorwaardelijk, en tot het betalen van 6000 francs schadevergoe ding aan Perrin. 4i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2