ügjfe Prijsverlaging „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. 0.A9"L^_^00^,SCHIEaAM EN OMSTREKEH. 48.§te Jaaggsng. Maandag 27 April ia&5 Bureau j KOEMARKT 4. TeJefoou Intercommunaal 85. Posthui 39 Abonnementen (per 3 maanden f 2 70 ner on t post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent ZatTrdll met Officieel Kerkbericht 10 cts. Cent> Z^erdagavondnummer Advertentifin: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 3^ rani 9 i plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 7ö' ct Der r^ Sprciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrat toegezonden. Incassokosten worden berekend. nvraag Baffteulnridscli Nieuws, DUITSCHLAND. Hindenburg president. De verkiezingen hebben gister een zeer span nend verloop gehad. In den loop van den avond gaven de resultaten, die hoofdzakelijk afkomstig waren van de groote steden, een voorsprong voor Marx te zien. Oost-Pruisen verminderde den voorsprong, doch daarna ging het stemmen- cijfer van den repubiikeinschen candidaat weer omhoog. Geleidelijk wijzigde zich echter het beeld, toen de resultaten vun het platteland binnenkwamen. De propaganda van het Reichs- block heeft hier de schaal ten gunste van Hin denburg doen overslaan. Uit de tot op dit oogenblik ter beschikking staande berichten, die slechts zullen worden aangevuld met eenige belanglooze uitslagen, uit landelijke kiesdistricten, blijkt, dat Hinden burg een voorsprong heeft van rond 900.000 stemmen. Uitgebracht werden op Hindenburg 14.639.927 stemmen, op Marx 13.740.489 stemmen, op ThSlmarm 1.789.420 stemmen. Derhalve zijn uitgebracht tot nu toe 30.169.836 stemmen, van de 39.215.232 kiesgerechtigden. Er is druk gestemd. In bijna alle deelen van Berlijn is het gister tot zeer ernstige botsingen gekomen tusschen de aanhangers der drie candidaten. De bloedige inleiding van Zaterdag, de moord op een Reichs- banner-man, had voor gister het ergste doen vreezen. De politie was dientengevolge met allp beschikbare manschappen in touw, doch hoewel ook overal het ergste kon worden voorkomen, hadden niettemin op verschillende plaatsen der stad bloedige vechtpartijen plaats, die voor de deelnemers nog een gerechtelijk staartje zullen hebben. Een ernstig geval speelde zich in het Oosten af. Het Reichsblock, dat de straten hier met reusachtige vracht-auto-colonnes overstroomde, het ook zulk een colonne, bestaande uit l'i auto s met muziekkapellen door do, PVankfur- ter Allee rijden. Toen deze colonne een stoet van 50 Rijksbanier-lieden te voet tegenkwam, ontstond onder de gebruikelijke scheldwoorden een ernstige kloppartij. De aanhangers van het Reichsblock, ongeveer 100 man sterk, stortten zich op de Reichsbannerlieden en men ging elkaar met knuppels en steenen te lijf. Hierbij werden 12 a 15 personen Zwaar gewond. De strijd werd tot in de huizen voortgezet, totdat het publiek eveneens partij koos tegen de zwart- wit-rooden. Eerst door een sterke politiemacht kon aan dit relletje een einde worden gemaakt. Twee aanhangers van het Reichsblock werden gearresteerd. Te Dresden geraakten Reichsbannerlieden en aanhangers van het Reichsblocjk met elkaar slaags, waarbij verschillende personen werden gewond enkelen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Ook te Kassei hadden botsingen plaats tus schen Reichsbanner-lieden en propagandisten voor Hindenburg. Hierbij kozen de communisten merkwaardigerwijze voor de Duitsch-Nationalen partij en verdedigden de zwart-wit-roode kleuren Te Dortmund ontstond 'n geregeld vuur gevecht tusschen Reichsbanner-lieden en com munisten, waarbij 5 personen werden gewond. Ook uit Silezië komen berichten over botsingen binnen. Te Hamburg werden bij een botsing ver schillende politie-agenten gewond, waarvan twee zwaar. Naar medegedeeld wordt moet gisteravond te Durbach bij de verkiezingen een ernstig incident plaats hebben gehad tusschen Reichsbannerlie den en aanhangers van het Reichshlock, waarbij twee personen werden gedood en verschillende gewond. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De verkiezingsdag te Halle is zeer onrustig geweest. Op verschillende plaatsen zijn schiet partijen geweestde politie moest van de blanke wapens gebruik maken. Een aantal personen werd zwaar gewond talrijke personen werden gearresteerd. BULGARIJE. De Bulgaarsche regeering heeft in Belgrado de uitwijzing van de zoogenaamde provisoire Bulgaarsche regeering" geëischt. Déze regeering bestaat uit de voormalige ministers en aan- ïangers van Stamboeliiski, Alexander Obof, Khrictof en Athanasof, die na den moord op Stamboeliiski uit Bulgarije gevlucht waren en m Joegoslavië als» politieke vluchtelingen wer den behandeld. Naar Bulgarije beweert, zou de provisoire regeering, welke zij daarna oprichtten, van Moskou uit gefinancierd en gedirigeerd -worden. Zij zijn het ook geweest, die volgens de Bulgaarsche regeering in Nisj en andere steden m de nabijheid der Bulgaarsche grens benden van communistische en agrarische vluchtelingen ui Bulgarije hebben georganiseerd, in totaal ongeveer 1200, welke meer dan 30 invallen op Bulgaarsch gebied deden. DE CRISIS IN BELGIE. De koning heeft Zaterdagmorgen een onder houd gehad met Vandevijvere en heeft hem de kabinetsformatie aangeboden. Vandevijvere heeft voor deze opdracht be dankt. Hij zou den koning den naam hebben genoemd van iemand, die in staat moet worden geacht te slagen. Gistermiddag vier uur heeft de koning den katholieken baron De Broqueville, die bij den aanvang van den oorlog premier was en minister voor de nationale verdediging ontvangen. BELGIE EN SPANJE. Iusschen België en Spanje is een economische modus vivendi tot stand gekomen, welke een einde maakt aan den tarievènoorlog van den laatst.cn tijd. GRIEKENLAND EN BULGARIJE. De premier Michalacopoulos verklaarde aan de geallieerde gezanten dat Griekenland pro testeert tegen de voorloopige vermeerdering van het Bulgaarsche leger welke door den Raad van Gezanten werd toegestaan. ALLERLEI. Uit Rome De „Secoio" meldt uit Belgrado dat het Joegoslavische legerbestuur besloten heelt, twee Zeppelins in Dnitschlaüd te bestellen. I ^Joegoslavische regeering heeft reeds een desbetreffend voorstel bij de intergeallieerde commissie ingediend. Uit Dresden De werkgever-s in de metaal industrie zouden besloten hebben tot algemeene uitsluiting. Hierbij zijn 200.000 arbeiders bc- tlokken. De Rijn-Elbe-Unie heeft 1500 arbeiders omslagen wegens de crisis in de mijnindustrie. Uit Sofia In Plevna werden gisteren het theater, het stadhui* en de stadsbibliotheek in brand gestoken door agrarische communisten, tijdens den brand in het theater ontploften drie bommen. I iins Frederick van Denemarken komt a.s. Woensdag te Parijs. De prins Zal vier dagen m de hoofdstad blijven en Donderdag een offici eel bezoek brengen aan hèt Denemarkenpavil- joen op de tentoonstelling der versieringskunsten wijziging van de Dienstplichtwet (het instituut der vooroefeningen etc.) In antwoord op de ter zake gestelde vragen deelde de minister mede dat het de bedoeling is een vooroefenings instituut, als zelfstandige instelling te laten bestaan, en het aantal oefeningsuren te bepalen op ten hoogste driehonderd voor de gehecle oelcnmgspei ïodcDat het bij de nieuwe regeling wellicht mogelijk zal zijn, het verband zoo noodig op te dragen aan een kapitein en dat de kaderlandstorm geen onderdeel vormt van het reservekader. De minister betoogt verder, dat met de voor- geoefenden in het leger thans voldoende ervaring is opgedaan, om op deugdelijke gronden te mogen besluiten, dat een reductie van vier maanden bij een eersten oefeningstijd van 51/, maand ontoelaatbaar is. De staking in de venen. Gisteren zijn opnieuw besprekingen gehouden tusschen de besturen van verveners en arbeiders organisaties in zake de staking in de Over- ijselsche venen. Overeenstemming werd niet veikiegen. De verveners wezen beslechting van het geschil door arbitrage wederom af. De ar beidersorganisaties besloten tot voortzetting der staking. De Oostinje-vliegers. Zaterdag zijn te 's-Gravenliage de Nederland Indië vliegers door sportief Nederland op groot sche wijze gehuldigd. 3lads- en bewestelqk Nieuws. St. Liduma-teiiLoonstelling. De tentoonstellingscommissie mag met vol doening spreken van succes. Gisteren alleen zijn meer dan vijfhonderd bezoekers haar werk wezen bezichtigen en zooals het allen bezoekers verging vol verbazing bij het begin, ten zeerste voldaan na den rondgang. Een kostelijke aanmoediging voor hen is zeker ook het medeleven der kerke lijke autoriteiten. Had Mgr. de Bisschop van zijn belangstelling reeds doen blijken door hef zenden zijner beide secretarissen, dezer dagen mocht de voorzitter van het comité dezen eigenhandigen geschreven brief van Monseigneur ontvangen Haarlem, den 24 April Weleerwaarde Heer, Met groote belangstelling hebben wij kennis genomen van het Bijblad der N. Schied. Courant waarin lezenswaardige bijzonderheden worden verhaald omtrent St. Liduina, haar leven en „heiligverklaring":. Den opzet van het comité, hetwelk voor deze Uitgave heeft gezorgd en tevens georganiseerd een, naar wij Van onze secretarissen hebben ver nomen, zeer interessante tentoonstelling van die zaken welke op het leven van St. Liduina en haar heiligverklaring betrekking hebben, waardeeren wij ténzeerste en stemmen in met de Tentoonstel lingscommissie, dat deze expositie bij alle ka tholieke Schiedammers zal verlevendigen de ge dachte en beter doen beseffen de groote genade, dat zij zulk een groote Stadgenoote hebben ge- van het personeel en andere belangstellenden ontving hij geschenken en bloemstukken. „Inter Nos." Gisteravond gaf de Mannenzangverceniging „Inter Nos in Musis haar aangekondigde soiree amusante, die inderdaad dien naam waard was. waardoor de talrijke aanwezigen een echt ge- noeglijke avondpartij bijwoonden. Zooals gewoon werden de verschillende zang stukken naar behooren vertolkt, daar Inter Nos over goed stemmenmateriaal beschikt en er met veel toewijding cn gevoel gezongen werd vooral Kools „Deerne viel op door de juiste en zuivere weergave. De zangstukken werden afgewisseld door ko mische voordrachten van den begaafden humo rist L. dc Bruyn, die op onovertroffen wijze de lachspieren van allen werken deed. In ge sproken en gezongen woord liet hij een vloed van echt gezonde geestigheid de zaal intuimelen. De heer de Bruyn was op dreef Zanger en humorist kregen bijval op bijval en uit allés bleek dc goede stemming in de zaal. zoodat Inter Nos op een uitmuntend geslaagden avond terug kan zien. Toen het program afgewerkt was, ging een tombola met fraaie prijzen het gezellig samenzijn vooraf. a Waar reeds voor gevreesd werd, is dus ge schied Hindenburg heeft met een meerderheid van ca. 1.000.000 stemmen de overwinning behaald. Marx is helaas verslagen, dank zij zijn vroegere coalitievrienden der Duitsche Volks partij, wier leider de huidige minister van bui- tenl. zaken, Dr. Stresemann is. Men behoeft nu nog niet direct te denken, dat Duitschland een andere, dan de tot dusver gevolgde politiek zal gaan voeren, de meerder heid is republikeinsch en zal ook voorloopig wel zoo blijven, maar toch is de verkiezing van den ouden keizerlijken maarschalk een politieke blunder speciaal ten opzichte der geallieerden. Orpheus-Kerkeoncert. Op dit concert, dat a.s. Woensdagavond in de Groote Kerk alhier door de Koninklijke Zang vereniging zal worden gegeven, zal ook ten gehöore gebracht worden een compositie van Fe- iix Mendelssohn Bartholdy, die 3 Februaii 1809 te Hamburg werd geboren en 4 November 1847 te Leipzig overleed. Vele werken van den eersten rang bestaan er van zijn hand. Doch zeker zijn er zoo weinige treffend van eenvoudige schoonheid, als het door Orpheus" te zingen nummer Beati Mor- Lui". Het lied werd den componist geïnspireerd door de woorden uit de Openbaring van Jo hannes 14 13 „Zalig zijn de dooden, die in den Hoeve sterven, van nu aan. Ja, zegt de Geest opdat zij rusten mogen van hunnen arbeid en hunne werken volgen met hen." Het is, of we in dit werk teeds kunnen be luisteren den naderenden dood van den compo nist, die immers op nog jeugdigen leeftijd stierf. Maar zijn werk is blijven leven en spreekt nog steeds tot allen de taal des harten. Onder de orgelwerken, door den heer Paul van der Putten uit te voeren, treffen we er een aan, dat van overzee tot ons komt. Het is „Meditation", Opus 43, No. 2 van den Ameri- kaansehen organist F. Flaxingtön Harker. Dit is een compositie die in de Veréenigde Staten bij orgelconcerten dikwijls wordt ten gehoore gebiaclit, maar voor de toehoorders a.s. Woens dagavond geheel nieuw zal zijn. De aandacht moe't er op gevestigd worden, dat liet eerste nummer van het programma „Marche funèbrc et Chant séraphique" zal wor den uilgevoerd ter nagedachtenis van een over- Telef. 15. Binnenland. De Volkenbondscommissie voor hygiene. Dc hygiënische Volkenbondscommissie te Ge neve heeft haar zitting beëindigd. Vermeldens waard is nog, dat de commissie van gevoelen is dat er nationale of zoo mogelijk internationale maatregelen zullen moeten worden getroffen er bestrijding van de reclame voor goedkoope, als een soort wondermiddel aanbevolen zalfjes, pillen en andere zoogenaamde geneesmiddelen, cc. zoo menigeen van een tijdige deskundige medische behandeling afhouden. Aan een sub commissie werd opgedragen, dit onderwerp nader te behandelen. Nieuwe torpedobootjagers. De minister van marine heeft, na gehouden inschrijving, aan Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam den böuw op- gediagen van twee torpedobootjagers, gelijk aan den op deze werf reeds onderhanden zijnden torpedobootjager Evertsen. Troclslra-oord. Naar „Het Volk" verneemt, heeft een milde geefster, die ongenoemd wil blijven, een stuk grond van vier JI.A. te Beekbergen op de Veluwe geschonken aan het Troelstra-oord. De voor-bereidingen voor de stichting van een gebouw zijn in volle gang. De vooroefeningen. Verschenen is de Memorie van Antwoord aah de Iweede Kamer over het wetsontwerp tot had, en nog bezitten zulk een machtige voorspreek ster in den hemel. Moge door de milddadigheid der katholieken van Schiedam ook Uwe commissie in staat worde gesteld om blijvend te arbeiden aan de versprei ding der kennis, waardeering, hoogachting cn vereering van de groote Heilige Liduina an Sch iedam Met alle hoogachting inmiddels, Uw dienaar in O. H. f Augustinus Josephus Bisschop van Haarlem. Den Weleerw. heer L..P. J. Paulussen, Kapelaan te Schiedam. 't Zal wel niet noodig zijn de katholieken van Schiedam aan te sporen deze woorden ter harte te nemen en bij alle voorkomendegelegenheden deze commissie te steunen. Veel, we moeten het eerlijk toegeven, hebben ze reeds bereikt, maar 'iog veel meer blijft te doen over Heden en morgen zijn de laatste dagen der tentoonstelling. Wie dus deze zoo bijzondere expositie wil nog bezichtigen, haaste zich Gouden jubilé. Heden is het 50 jaar geleden, dat de heer J. J. Bakker-, thans meesterknecht, in dienst trad bij de firma Johns de Kuyper Zoon, Schiedam/ Rotterdam. De jubilaris werd door den oudsten iirmant gecomplimenteerd, die hem, onder over reiking van een geschenk onder couvert mede deelde. dat het II.M. dc Koningin behaagd heeft, hem te begiftigen met de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden Eere-Medaille in zilver. Ook leden werkend lid. In verband daarmee is het zeer gewtnscht, dat de bezoekers niet later dan acht uur in het Kerkgebouw komen. Orpheus" beoogt in de voornaamste plaats van zijn jaarlijksch kerkeoncert wijding te doen uitgaan en de hoorders te brengen onder den verheffenden invloed van den sonoren mannen- zang. Men stcune het Mannenkoor zoo krachtig mogelijk in dit streven. i Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags katoenen blouse, brief, defect vulpotlood, defecte autoband, sleutel, ring met 2 sleutels, bril in étui, gewicht, fabriekspenningen, witte kinder handschoenen. Bij vinders gouden medaillon met ketting, B. Bakkens, St. Liduinastr. 13a spaarboekje, A. Loch, Broersveld 18/5 rozenkrans in étui, G. Verveen, Vlaardingerdijk 10 sleutel, A. AbcJ, Da ml aan 49/7 bruin hondje, P. Moonen, Mid- delharnisschestr. 25 ring met sleutels, K. Scholte, Westfrankelandschestr. 68 portemon- naie met inh., P. Winkelman, Brouwerstr. 30 blauwe jockeypet, P. Roinijn, Put.tershoeksche» str. 18 houten paal, A. Kuperus, Rotterdam- sehedijk 154 sokje, R. van Roeijen, Binten- havenweg 76 blauw ketelpak, A. de Koning, van Beverenstr. 16 grijze glacé handschoen, J. Klein, Bakkcrshaveu 23 d. portemonnaie niet inh., W. Daniels, Zwartewaalschestr. 37 post duif, F. Roovers, Gordonstr. 34 duimstok E. Dijkstal, Singel 208 mast, C. Bakker, Noord- vest 55 sleutel, ti. Gonlagh, Rotterdamsche- dijk I/* schildpadledercnportefeuille, J, Wessel, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1