lucette. DAGBLAD VOOR SGRiEDAM EN OMSTREKEN* feuilleton. Prijsverlaging „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. 48ste Jaarg&ng. Vrijdag 1 Mei 1925 ils®, 14239 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, alke regel daarboven 35 cent, 3 mee" plaatsen fwordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. psr regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongeyalleaverzekering 50U bij levenslange geiieele invaliditeitf 2Ö0 bij verlies van een hand, voet o! oog I 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; 180 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holi.Algcm. Vers. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. üMtenlaadgck Nieuws, DUITSCHLAND, Een oproep van Marx. Dr. Marx heeft gister lot de .partijen en kiezers van het Volksblock een proclamatie gericht, waarin hij onder meer het volgende zegt ,.Het is mij een diep gevoelde behoefte, de meer dan 131/2 millioen Duitsche mannen en vrouwen, die zich op den verkiezingsdag met mij voor een republikeinsch-democratischen slaat hebben uitgesproken, mijn oprechten dank te brengen. Wij moeten thans ten over staan van de geheele wereld het bewijs leveren, dat niet de Duitsche republiek bij den jongsten verkiezingsstrijd de nederlaag heeft geleden, en dat in Duitschland de geest, van werkelijk democratisehen en nationalen zin is blijven leven, en dat, wij vasthouden aan het besluit, langt den weg van eerlijk ove leg met de andere naties tot een pacificatie van Europa en van de wereld te komen." Marx wijst vervolgens op de noodzakelijk heid, de republiek te belijden, en zegt aan het. slot van zijn proclamatie onder meer „Ons vereenigt de wil, ons geheele openbare leven van dezen geest te doordringen en de inillioenen van onze volksgenooten, die onder den druk van de bezetting te lijden hebben, te bevrijden. Geen offer mag ons te groot zijn, om hun en het geheele vaderland de vrijheid te brengen. Vooi deze doeleinden blijven wij gemeenschappelijk Strijden. Wijden wij onze liefde en onzen arbeid aan liet vaderland De verklaring welke de Duitsche Rijkskan selier Dr. Luther, na zijn onderhoud met presi dent Hindenburg, heeft afgelegd, dat het in de bedoeling ligt zich te houden aan de hoofdlijnen der tot nog toe gevolgde buitenlandsche politiek, heeft over bet algemeen een gunstig onthaal gevonden in Engeland. De „Times" schrijft onder meer, dat deze verklaring een bewijs is dat de voorstellen van Duitschland er goecl voorstaan en dat de weg nog steeds open is voor de Staatslieden van West-Europa voort te gaan met de onderhan delingen welke twee maanden geleden geopend zijn. De „Times" vervolgt dat er ongetwijfeld geen sprake is van herstel van het keizerschap in de naaste toekomst. De voo,malige rijkskanselier dr. Marx heeft aan maarschalk Hindenburg een schrijven ge richt waarin hij dezen zijn oprecht gemeende gelukwenschen met zijn verkiezing uitspreekt en uiting geeft aan de hoop dat onder zijn Rijks presidentschap het Duitsche volk innerlijke rust en vrede naar buiten moge vinden waarop al ons streven is gericht." Hindenburg heeft in een schrijven aan den Reichswahlleiter verklaard dat hij zijn ver- toezing tot Rijkspresident aanvaardt. DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. De rechtsche pers te Parijs uit haar verbazing er over, dat de gezanten nog steeds geen instruc ties hebben gekregen aangaande de öntwerp- antwoordnota van maarschalk Foch, in zake de ontwapening van Duitschland en zij vraagt, 13) Arnold, riep cle bedrijfschet'. De concierge, die zooeven lorloran had aan gesproken, sprong op. Loop naar de redactie, ging Marteau voort. U zult daar in de groote zaal een nieuwen re dacteur vinden, een jongeman. Breng hem naai den directeur. Hij draagt een bril en heer. Cormoran. SartoranZoo een naam ongeveer. De deur wevdweer dichtgeslagen. Alfred bevend van ontroering was opgestaan. Arnold vroeg, zich tot hem wendend Kent u zoo iemand, 'n redacteur, die Romoran heet Tortoran, verbeterde zachtjes de aangespro kene. Die ben ik Goed, de directeur vraagt naar u: Ik weet het. Ik heb het gehoord. Met een onzekeren stap en kloppend hart, trad de jongeman op het vertrek van den be stuurder toe. Een oogenblik, ik zal u aandienen, zeide Ar nold. Hij trad eerst het kantoor binnen, en ging uit den weg om Alfred door te laten, terwijl hij met éen stentorstem aandiende Mijnheer Carburan wanneer cle gezantenraad nu eindelijk een be slissing zal kunnen nemen in deze kwestie. PRUISEN. De Duitsch-Nationalen hebben gister in den Pruisisclien Landdag een motie van wantrouwen ingediend. OOSTENRIJKSCHiDUITSCII WERKVERBOND. Onder voorzitterschap van prof. Weltstein is gister op een vergadering te Weenen, waarop tal van vooraanstaande leden van alle partijen en bekende figuren uit het openbare leven tegen woordig waren, een Oostenrijksch-Duitsche werk verbond gesticht. Dit werkverbond is voornemens, de Oosten rijksch-Duitsche betrekkingen te versterken en zoodoende de voorwaarden te scheppen voor de vereenjging van Oostenrijk met Duitschland tegen den tijd, dat Oostenrijk in staat zal zijn, zijn zelfbeschikkingsrecht, uit te oefenen. DE BELGISCHE CRISIS. De graaf De Broqueville heeft gisteravond de parlementaire verslaggevers ontvangen aan wie hij verklaarde dat hij geconfereerd had met Brunei, den graaf 't Kinfc de Roodebeke Vander- velde, Segers, Vandevijvere, Digneffe, Magnette, Hijmans, Lekeu, baron Ruzette, dus met ver tegenwoordigers van alle partijen. Hedenochtend, zoo zeide hij verder, ga ik met Thcunis, Poullet en Wauwermans spreken, terwijl ik 's middags naar Antwerpen denk te gaan, ten einde daar Van Cauwelaert en andere persoonlijkheden te ontmoeten. Ik wenseh er zeker van te zijn, voegde graaf De Broqueville er aan toe, dat ik m het parle ment steun zal vmden alvorens den koning te zeggen, dat ik definitief de kabinetsformatie aanvaard. SPANJE EN MAROKKO. Men zal zicli herinneren, dat de Spaansche xnillionnair Echevarrieta uit Bilbao, die twee jaar geleden met de Rifbewoners onderhandelde over den losprijs voor gevangen Spanjaarden, in begin Maart van wege Abd el Krim een ver zoek ontving, als vredesbémiddelaar op te treden. Een B. T. A. telegram meldde gister, dat Echevarrieta, komende van Malaga, thans te Madrid is teruggekeerd. Hij zou eenige malen een onderhoud hebben gehad met afgezanten van Abd el Krim, waarbij de onlangs afge broken vredesbesprekingen werden hervat. De censuur laat evenwel niet toe, hierover iets naders mede te deelen, doch het schijnt dat men nog niet tot een resultaat is gekomen. HET GRIEKSCH-TURKSCHE GESCHIL. Volgens een bericht uit Athene aan de bladen zou de f'ucumenisehe patriarch Constantijn cr in hebben toegestemd af te treden, teneinde het onlangs gesloten Grieksch-Turksch aceoord van kracht te kunnen doen worden. De Heilige Synode zal dus nu een nieuwen eucumenischen patriarch kunnen kiezen zonder protesten van Turksche zijde te doen ontstaan. partijcongres te Moskou, verklaarde de voor zitter van clen Economischen Raad Dzjersjinski, dat het belangrijkste economische probleem bestaat in het weer tot bloei brengen van de groot-industrie, van den machinebouw en van de'metaalindustrie. Deze industrie heeft in de laatste jaren 47 bereikt van de productie van voor den oorlog ter waarde van 350 millioen roebel. Spreker verklaarde zich een overtuigd voor stander van den invoer van werktuigen en het herstel van het bedrijfskapitaal van een on derneming. BULGARIJE. De auditeur-militair bij den Krijgsraad eischte gister tegen acht beklaagden in het proces be treffende den aanslag in de kathedraal de dood straf, namelijk voor de beklaagden Friedemann, Abadsjief, Giantsjarof, Petrini, Kosofski, Koeff en DimitrofLegen de beklaagden Daskalof cn Kamboerof, die na den aanslag den koster twee dagen verborgen hielden, hoewel zij van de daad op de hoogte waren, werden zware kerkerstraffen en boetes geëischt. Aan cle overige 50 zich in arrest bevindende beklaagden is de dagvaarding reeds ter hand gesteld. Hun is medegedeeld, dat de rechtbank voor hen verdedigers heeft aangewezen tevens werd hun 24 uren Lijd gelalen voor het indienen van bezwaren tegen de dagvaarding. JOEGOSLAVIË. Minister-president Pasjitsj bood gisteren aan den Koning het ontslag van het kabinet aan. De Koning gaf Pasjitsj opdracht, de regeerings- zaken tijdelijk te blijven behartigen. RUSLAND. Op het gister geëindigde communistische ALLERLEI. Uit Berlijn De Rijksdagfractie van de Duit sche Volkspratij heeft een voorstel ingediend, waarin aan de rijksregeering wordt verzocht, ten spoed'gstc douaGe-maalrcgelcn te nemen tot steun van den Duïtsehen landbouw. Uit Weenen Zimmerman vertrekt op uitnoodiging van de Poolsche regeering op 16 Mei voor 3 dagen naar Warschau, om zich op de hoogte te stellen van het saneeringswerk van Grabski." Uit Berlijn De Pruisische landdag besloot voor de zaak-Höfle een uit 29 leden bestaande commissie van onderzoek in tc stellen. De tusschen Roemenië en sovjet-Rusland gevoerde onderhandelingen inzake de tegen woordige Dnjestr-grens hebben niet tot een resultaat geleid. De Belgische mijnwerkers hebben zich bij referendum voor staking uitgesproken. De on derhandelingen worden echter nog voortge zet. Inboorlingen hebben te Tanger en Melil- la den dood van Raisocli bevestigd. Het pa leis van het bekende stamhoofd te Arzilla en andere eigendommen zijn thans door de Spaan sche autoriteiten overgenomen. Uit Brussel. De Belgfsche Congovlicgers, die gister in hun vaderland zijn teruggekeerd, zijn te Antwerpen en te Brussel op echt triom fantelijke wijze ontvangen. In beide steden wer den zij officieel op het stadhuis gehuldigd. Uit Berlijn. Naar uit Halie aan de „Lokal- anzeiger" wordt ge meld,- zijn in Ttiüringerwald bij Ilmcnau ongeveer 10.000 arbeiders in de industrie van giazenflaeofts wegens een loonge- schi! in staking gegaan. Door deze staking zagen de fabrieken te Umenau en Lauscha zich ge noodzaakt hunnerzijds nog 10.000 arbeiders uit te sluiten. Het te Petersburg verschijnende Finsche communistenblad „Wapens" vermeldt bijzon derheden over de laatste zitting der communis tische internationale, waar het conflict met Trotzki opnieuw werd besproken en een ver zoening met het „Trotskiisme" tot stand kwam. Aan Trotzki zou Men post van Kameneff's hel per in den raad van arbeid en verdediging zijn aangeboden. Over de aankomst van den prins vap Wales, te Kaapstad valt te vermelden, dat de graaf van Lil zone, de gouverneur-generaal, en zijn vrouw prinses Alice, hem aan boord van de Repulse kwamen verwelkomen. Hierop stapte de prins in een barkas over, en werd op de pier o.a. ont vangen door generaal Hertzog, den premier, en andere bekende personen, o.w. ook Smuts. Onder groote belangstelling reeds de prins toen naar de groote plaats voor het stadhuis; die propvol met menschen was, waar hij offici- ciee werd ontvangen. Uit Parijs. De regeering heeft met het oog op de vierir.g van den 1 Mei-dag uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomeiK Na afloop van den Inden gehouden kabinetsraad heeft de minister van Binnenlandsehe Zaken officieel afgekondigd, dat heden geen enkele optocht in Parijs toegelaten zal worden. Ook zal geen enkele meeting gehouden mogen worden. Alleen zullen vier bijeenkomsten plaats vinden in de voorste den van Parijs en zulks op bepaalde plaatsen. Maatregelen zullen worden genomen om te ver mijden dat deze meetings in manifestaties ont aarden, welke de publieke orde zouden kunnen bedreigen. Gemengd Nieuws. Nieuw gesticht. Het landgoed Hohen- heim te Apeldoorn is in massa aangekochtdoor de R.K. Stichting Huize Padua te Boekelo voor 94:250. Het wordt bestemd voor Verpleging van geesteszwakken en zenuwzieken. De burgemeester van Benne- broek. De commissaris der Koningin in Noord Holland heeft den burgemeester van Benne- broek met 29 April voor een maand geschorst in afwachting van den uitslag van het ingestelde onderzoek. Even telefoneer en. Zekere G. te Leiden verzocht aan den heer K. in de Groen- oordstraat aldaar even te zijnen kantore te mo gen telefoneeren, wat werd toegestaan. Nadat G. vertrokken was, bemerkte de heer K., dat uit zijn lessenaar een portefeuille met 145 was weggenomen. De politie foulleerde G. en vond bij hem de portefeuille met inhoud. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. T r a m b o t s i n g. Op den Ilaansberg tus schen Strijbeek en Brunssum is gister een clec- trische tram uit dc richting Brunssum in volle Telef. 15. Alfred met drogen mond en l.oegeknelde keel, boog, na met heesche stem opnieuw zijn naam verbeterd te hebben. TortoranTortoran heet ik. Voor een groote Afnerikaansche schrijftafel zat een man van ongeveer zestig iaar. In de hand hield hij vellen copie, die de nieuwaangenomeno dadelijk herkende als die, welke hij zooeven had volgekrabbeld. Michaux en Marteau bleven onbeweeglijk naast hem staan. Ze glimlachten en dat scheen Alfred een gelukkig voorteeken te zijn. Eindelijk sprak de directeur Hebt u dit artikel samengesteld, mijnheer vroeg hij. Jawel, mijnheer de directeur. Aan welk dagblad hebt u reeds gewerkt Aan geen enkel, mijnheer. Dit is mijn begin. Verduiveld. U hebt geen ongelijk, Marteau, deze jongeman is een echte baas in de reportage. Laat hem die heele zaak vervolgen. Hij zal er zich beter doorhelpen dan wie ook. Terwijl hij zich opnieuw tot Tortoran wendde, hernam hij 1 U zu.lt zich voor de Gazette de Paris met dit drama bezig houden, waarin het nog niemand ge lukt is het minste licht te geven. En vanaf heden maakt u voorgoed deel uit van de redactie. Alfred geheel buiten zichzelf van vreugde, putte zich uit in dankwoorden, die hij een oogen blik later aan Marteau in de redactiezaal her haalde, wiens uitmuntenden geest, verborgen onder den schijn van woestheid en hoon, hij nu volkomen wist op prijs te stellen. Komaan, komaan, antwoordde de bedrijfschef. U zult me morgen bedanken. Ja, vergeet u nietVanaf morgenvroeg maakt u'even een ronde in de Rue d'Hauteville, in hel huis van de „geheimzinnige lift". En nu naar bed. Het wordt weldra middernacht. En ik heb mijn avondmaal nog niet genomen, galmde Tortoran uit, die weer tot, het bewustzijn der werkelijkheid was gekomen. Marteau antwoordde op deftigen toon De eerste deugd van een journalist is 't zonder zijn middag- en zijn avondmaal te kunnen stellen naar gelang hij tot een avond- of een morgenblad behoort VIL Over het nut van de tabak. De vreemde verdwijning van den kassier Gardenois had dadelijk de openbare meening geboeid. Ze werd bet onderwerp van alle ge sprekken, de meest onzinnige veronderstellingen werden geopperd, zonder dat een enkele bevre diging kon brengen. Eerlijk gezegd waren de dagbladen, uitge zonderd de Gazette de Paris z.ecr spaarzaam met bijzonderheden. Van het drama zelf kende men slechts bet ruwe feitCelestin Gardenois was in tegenwoor digheid van al zijn collega's van het huis Lam bert, op den beganen grond in de lift gestapt. Het toestel was in zijn tralieraam omhoog ge gleden, waar Lot de eersle verdieping geen uit gang bestond en waar het ledig is aangekomen, zooals het getuigenis van den heer René Lam bert zelf het bewees. Wat het „niet officieele" van de zaal betreft, had slechts Tortoran dank zijn onderhoud met Lucette, oorspronkelijke cn volledige inlichtingen kunnen geven. Deze Omstandigheid had hem, zooals.we hebben gezien, dadelijk de Vermaard heid van „baas in de reportage" verschaft. Maar na de vreugde van dezen goeden uit slag te hebben genoten, hacl hij vanaf den vol genden dag een bittere onrust gekend. In cle reportage geworpen als een badgast, die zich in 't water stort, zonder te kunnen zwem men, had hij hel ongehoord geluk gehad de jonge Lucette te ontmoeten die hem van de jammer- lijkste en volledigste nederlaag had gered. Maar zou hij, nu hij aan zichzelf was overge leverd, het vertrouwen van zijn superieuren me beschamen Gelukkig had hij*steeds vertrouwen m zijn geluk en het avotuur van den vorigen dag i>u dat geloof nog dieper in hem gevestig Ook toen hij zich naar de Rue M'Hauteville begaf, zeide hij bij zielizell' om zich meei moed te geven (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5