Prijsverlaging „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. OAGBLADVOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. LUCETTE. FEUILLETON. 48s8e Jaargang. Maandag 4 Mei 1325. Ka. 14241 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets A d v e r t e n t i 8 n 1—5 regels 1.75, eikt regel daarboven 35 cent. 3 maal plaatsen fewordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeelingen 75 ct per recel Speciale conditiön voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 11 mcassuKusLen woraen oereKena. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. P. J. LEUSEN, alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in-de be neden- en bovenlocaliteit van het perceel Hoog straat 144 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 4 Mei 1925. Buitenlanigek Nieuws, BELGIE. De B o q u e v i 11 e bedankt. Giaaf de Broqueville heeft afgezien van de opdracht een ministerie te vormen. De toestand is thans buitengewoon gecompliceerd. Hij heeft den koning medegede ld, dat hij niet den noodi- gen steun heeft, gevonden in het parlement. Men is thans in een impasse geraakt, en de zaak zal waarschijnlijk uitloopen op Kamer ontbinding. Heden is het een maand geleden, dat het kabinet-Thcönis ontslag nam. DE WAPENCONFERENTIE. Zooals verwacht werd, heeft de Volkenbonds raad den Belgischen oud-premier Carton de Wiart tot voorzitter gekozen van de wapen conferentie, welke heden te Genéve geopend wordt. Carton de Wiart heeft deze benoeming aangenomen. Zijn zoon zal hem als secretarSs vergezellen. HINDENBURG. Naar wij vernemen zal Hindenburg niet in Hannover blijven totdat hij beëedigd wordt, maar zich reeds binnen enkele dagen in Potsdam vestigen. Hij zal tijdelijk gaan wonen bij zijn ouden vriend generaal van Lewinski. Ook de zuster van Hindenburg woont reeds jaren in Potsdam, daaruit is dan ook waarschijnlijk het gerucht ontstaan daL Hindenburg niet in Berlijn, doch in Potsdam zou blijven wonen. Het programma van Hindcnburg's ambts aanvaarding is thans definitief als volgt opge steld Op 12 Mei komt de nieuwe president des voor middags te Beilijn aan. Hij begeeft zich dan naar de woning van den Rijkskanselier. Na de beëedieing wordt hij den volgenden dag plechtig naar het presidentspaleis geleid, waar de waar nemende Rijkspresident. Dr. Simons, hem de zaken zal overdragen. Den 14dcn heeft dan de ontvangst van het corps diplomatique plaats. PRUISEN. Volgens de laatste telling zijn ei bij de jongste presidentsverkiezing in Pruisen 19.054.502 gel dige stemmen uitgebracht. Hiervan kreeg Marx er 8.984.030 en Hindenburg 8.827.155. Marx had in Pruisen dus de meerderheid. Deze omstandigheid zu' niet na'aten, inv'ocd uit te oefenen op de regecringssabotage der rechtsche partijen in den Pruisischen 1 mddag, immers mocht dooi deze sabotage het uit schrijven van nieuwe verkiezingen noodzakelijk woraen, dan valt aan de hand van de gegeven eijf-TS gemakkeliik te concludeercn, dat de nieuwe landdag er voor de rechtsche partijen ongunstiger voor zal staan dan de tcgenwoo. dige. 15) R'j goot zijn witten wijn door de keel en spoedde zich naar de inrijpoort. Alleen gebleven liet de werkman uit het huis hilie zijn glas weer eens volschenken en maakte aanstalten om uit een gomelastieken zak eenige stofdeeltjes van tabak te halen, die hij tever geefs beproefde tusschen een sigarettenblaadje te rollen. „Smerige regie," knorde hij. „En geen middel om ergens tabak te krijgen." Tegen den man, die achter de toonbank glazen spoelde, riep hij „Hé baas, hebt ge soms geen tabak voor me?" „Indien ik er had," antwoordde de aange sprokene, „zou ik beginnen met zelf een pijpje te stoppen." „Wat een leven," mompelde de werkman. Met een woedend gebaar frommelde hij 't blaadje papier en het weinigje tabak, dat hij had verzameld ineen en wierp alles door de geopende deur op straat terwijl hij pruttelde „Niks mee te doen, ze is zoo fijn als snuif." Bij het zien van dat geërgerd gezicht van een rooker, die zijn meest geliefde genoegen moest derven, kreeg Tortoran een inval. Hij bood den werkman zijn sigarettenkoker IN FRANSCH MAROKKO. De strijdlustigeRiffs. De terugtrekking van de Spaansche troepen naar de kust in den jongs ten herfst heeft Abd-el- Ivrim in staat gesteld in de Fransche zone binnen te vallen. Heden is hij inderdaad op voet van oorlog met Frankrijk. Het zou onverstandig zijn te trachten het feit te verbloemen, dat get durende de eerste dagen der vorige week de toe stand ernstig was. Alle beschikbare Fransche en Moorsclie troepen werden onmiddellijk naar de bedreigde districten gezonden en vier bataljons uit Algiers erheen gedirigeerd. Sedert Woensdag echter is de toestand aanmerkelijk verbeterd. Drie colonnes opereeren thans tegen de Rif. Kabylen en de stammen die hen ondersteunen. Op het Westelijk front zijn de inboorlingen reeds met succes teruggeslagen tot de grens van de Spaansche zone, na enkele ernstige ge vechten. In het centrum concent reeren zich de Fran sche en protectoraatstroepen op El Arba-Tissa, ongeveer 40 K.M. ten N.O. van- Fez, waar dé aanwezigheid van groote contingenten Moorsche troepen wordt gemeld. Reeds zijn sterke af- deelingen daarvan door bomaanvallen uit de lucht bestookt. Verder naar het Oosten, ten N. van Taza hebben de Franschen eveneens succes gehad. Op het oogenblik zijn over het geheele front in actie 18 bataljons infanterie, 6 eskadrons cavalerie en 12 batterijen artillerie. Hoewel de vijandelijkheden reeds sedert lang verwacht werden, is deze plotselinge inval toch nog een verrassing geweest. In het geheel schijnen 4000 Rifbewoners erbij betrokken te zijn. Nog 4000 Riffs worden in reserve gehoudeu bij de grens van de Spaansche zone en houden zich naar beweerd wordt bezig met de verster king van de grensvalleien. Het onmiddellijke, gevaar schijnt evenwel vooi ij te zijn. De toestand baart de regeering van het Fransche protectoraat toch nog zorg, hoewei elk gevaar van een opstand binnen -het bransche gebied geweken schijnt te zijn, ALLERLEI. Uit I ai ijs De „Matin" deelt over een dezer dagen gevonden Communistische documenten mede, dat hieruit gebleken is, dat erstoi introepen bestaan van 800 jonge mannen, allen ruim voor- zien sr9n &utoiïicit/isclic pistolen. Tevens is bij de gedane huiszoekingen gebleken, dat via Amenka uit Moskou 30.000 oollars zijn ont vangen, welke tegen afgifte van kwitantie onder verschillende samenzweerders zijn verdeeld. Uit Berlijn Na afwijzing van de arbitrale uitspraak, volgens welke een toeslag van 40 pfennig op het dagloon zou worden gegeven, zijn de havenarbeiders in Stettin in staking gegaan. Uit Londen De 58-jarige hertogin van Fife, die als oudste zuster van den koning den specialen titel van Princess Royal voet, is ernstig ziek. Zij heeft een maarbloeding gehad en hoewel haai- toestand daarna eenigszins ver beterde is hij toch nog steeds zorgwekkend. Uit New-York Nadat nieuwe drastische bepalingen van de prohibitiewet in Indiana gedurende een week in werking zijn geweest, zijn op grond van die wet 250 personen gearres teerd. Zij zulien waarschijnlijk gevangenis straffen moeten ondergaan van 30 dagen tot 6 maanden. De vervolgingsambtenaren hebben een ware terreur ingesteld. Uit Parijs De verkiezingen voor den ge meenteraad hebben hier gister in alle kalmte plaats gehad. In den ochtend is er druk gestemd maar in den middag was dit veel minderhet geval, waarschijnlijk ten gevolge van het mooie weer. Binnenland. i De begrafenis van Bouwmeester. ^Zaterdag heeft te A'dam de begrafenis van Louis Bouwmeester plaats gehad. «faOm kwartier voor achten werd het stoffelijk overschot met een rouwauto van de zieken verpleging op de Prinsengracht afgehaald en onopgemerkt, slechts gevolgd door Raaf Bouw meester, naar den iStadsschousbure overge bracht. Op het Leidscheplein en omgeving, hij Ameri- cain, bij Hirsch enz. woei de vlag halfstok aan den btadsschouwburg ter weerszijden van de inrijpoort en onder de peristyle, brandden de electrische lampen, omfloerst met krip. De tocht daarna door de stad was een treffend bewijs van de groote populariteit waarin Bouw meester zich tijdens zijn leven verheugd heeft. Langs de Stadhouderskade waren, ondanks het weder nu weer dreigend werd, duizenden samen gestroomd, ook op de langs den weg geschaarde voertuigen, vrachtwagens, autobussen, particu liere auto's (het verkeer was geheel stopgezet). Overal waar de stoet voorbij Kwam werd alle wem stopgezet. Voor alle ramen en op de balkons stonden de kijkers en werden bij het passeeren van den lijkwagen, ten teeken van. eerbied, de hoofden ontbloot... Even over den was de stoet op Zorgvlied in zicht. Voor de teraarde bestelling werden de kerke lijke absóute en beaarding verricht door pastoor J. G. Serbrock van de H. Rozenkranskerk, met assistentie van de kapelaans Th. J. v. Beers en J. L. Speet, resp. als diaken en sub-diaken. Aan de eigenlijke kerkelijke begrafenisplechtig heid ging vooraf de wijding van den grond, waarin de doode ter ruste zou worden gelegd. lerwijl de kist in de groeve werd neergelaten en pastoor Serbrock de liturgische gebeden uit sprak, zong een mannenkoor van leden van Amsterdamsche zangvereenigingen onder leiding van den heer Susan, dirigent van De Haghesan- gers, het Ecce quo modo moritur, van Handel. Mevr. De Boervan Rijk en Frits Bouwmees ter Jr. legden bloemen op het graf nadat de kist was gedaald. Na afloop van de liturgische verrichtingen verliet de geestelijkheid het graf en werd door vele sprekers de beroemde kunstenaar herdacht. Tot de brieven van rouwbeklag, die de familie Bouwmeester ontvangen heeft, behoort een brief uit naam van H. M. de Koningin en een andere van het gemeentebestuur van Middel- harnis, de geboorteplaats van Bouwmeester. Landarbeiderseonfliet. Nu de modern en christ. georganiseerde land arbeiders in Oostelijk Groningen de van werk geverszijde aangeboden loonregeling, waarbij de bestaande loonen en tarieven worden ge handhaafd, niet hebben aanvaard, hebben de neutrale en christ. werkgeversboriden in dat district besloten met ingang van 11 dezer den arbeiders ontslag te geven, daar het bestaande contract is afgeloopen. Van dit besluit is kennis gegeven aan de betrokken landarbeidersbonden. De Kamerverkiezingen. Men schrijft ons uit Nijmegen Mevrouw W. A. Brouns van Besouw, te 's Hertogenbosch, aan wie de plaats op een vrije lijst werd aangeboden, waarop haar verkiezing tot lid der Tweede Kamer verzekerd zou zijn, heeft voor die candidatuur bedankt. Het gezantschap bij den H. Stoel. De heer G. Nypels, die als medewerker van het liberale „Handelsblad" te Rome vertoeft en wel onder den indruk schijnt gekomen van wat hij noemt „de eeuwigheid van Rome," van het Pausschap „de dynastie zonder zwakke plek en zonder een teeken van verval" en „de grootheid van het Vaticaan", schrijft over dat Vaticaan als universeel centrum het volgende Die duizenden en duizenden, die hier, dag in dag uit, jaar in jaar uit-, als naar een bijen korf heenzwennen geestelijken, missionaris sen, geloovigcn van alle rangen en standen, wordert er gezeefd naar gelang van hun im portantie. Ze komen tenslotte allen terecht, daar waar ze, tot meer glorie en macht van de kerk, het nuttigste hun steentje kunnenbij- dragen. Welke regcering beschikt over zoo'n uit gebreid, over zoo'n toegewijd en betrouwbaar consulair-corps, over zulk een inlichtingsdienst Deze organisatie, in lange eeuwen steeds verder uitgebreid en- gegroeid is iets gewel digs geworden, eenig waarschijnlijk in de ge schiedenis der mensehheid, en waar alle Fo reign-office's en Quai d'Orsay's kinderspel naast zijn. Het ware m.i. wenschelijk, dat allen, die het nut of de gewenschlheid van een Vertegen woordiging hij het Vaticaan nog niet inzien, eens een dag of wat in dit Home konden rond kijken. Principieel? bezwaren zouden zoodoen de waarschijnlijk niet uit clen weg te ruimen zijn, maar al wie het groote belang begrijpt van steeds op de hoogte blijven van wat in deze best-ingelichte centrale ter wereld gere geld binnenloopt, zal zeker spoedig dé over tuiging krijgen, dat wellicht geen gezantschap /.ulk een prachtige observatie- en luisterpost ,s als juist dat bij het Vaticaan. Over groote bewegingen, als liet, voorldrin gen van het bolsjewisme in het ook in ons Oosten -over de verschillende argumenten, die de zendelingen en vertrouwden van de Komintern voor hun propaganda daarginder bezigen over de uitwerking daarvan over den rising tide of islam over de combinatie Telef. 15. aan, overvloedig voorzien. Een vreugdestraal blonk in de oogen van den rooker. „U is te vriendelijk, mijnheer," zeide hij en nam een sigaret, die hij haastig opstak en gretig rookte. Tortoran sloeg dat eerlijke en spottende gelaat gade, dat door het genoegen een heel andere uitdrukking h u! gekregen. Hij had een gedachte, die hij niet durfde te zeggen. De man hernam evenwel: „Dat zijn nu vier en twintig uren, mijnheer, dat ik niet gerookt had. Nu kan u zich voor stellen, hoe me deze sigaret smaakt." .i.Dan werd hij weer droefgeestig en vervolgde „Ongelukkig zal ik voor aanstaanden Zaterdag geen tabak vinden. Ja, in mijn wijk is Zater dags Tortoran greep de gelegenheid met beide handen aan „Wil u een pakje, twee pakjes, vijf pakjes. n ®e' 'k mezelf verplicht er u te leveren telkens wanneer 't u aan tabak ontbreekt?" ij zou den geheelen winkel beloofd hebben om den werkman gunstig voor zich té stemmen. Hij was zeer verheugd, dat hij de vier pakjes sigaretten en de vijf pakjes tabak van madame Pelamourgues gekocht had. De man beschouwde hem met eenig wan trouwen. Tortoran keek pm zich heen. Op dat oogenblik was het café zonder klanten en de baas zelf was even heengegaan. Toen haalde de reporter achtereenvolgens uit eiken zak al zijn schatten, plaatste ze op een rij op de toonbank en zeide „Ge ziet, dat het me ernst is De werkman nam dadelijk eën besluit „Hoeveel zeide hij, terwijl hij de hand naar de tabak uitstak, Langzaam, een voor een, gingen de pakjes weer in de zakken van Tortoran. „Ze zijn niet te koop," antWoordde de ver leider. „Maar ik kan ze u schenken onder één voorwaarde." „Welke voorwaarde?" „Luister, ik wil u de waarheid zeggen. Ik ben journalist." „Verduiveld," onderbrak dë andere met bitterheid, „ik was er zeker van. Alleen de journalisten én volksvertegenwoordigers hebben nu nog tabak Smerige regie." „Dus," ging Tortoran voort, zonder acht te geveii op de onderbreking, „ik ben journalist en zou de vermaarde lift, waarover iedereen, spreekt, van nabij willen zien. Neem me met u mee alsof ik uw helper was en ik geef u mijn woord, dat voor u de tabakserisis zal geëindigd zijn. In afwachting maken deze vijf pakjes een eerste voorschot uit." De werkman van Fifre, die moeilijk aan de bekoring kon weerstaan aarzelde nog. „Let wel, dat u hoegenaamd geen kwaad doet door een helpee met u mee te nemen, en dat dit heel natuurlijk zal schijnen." „Het is waar," vervolgde de rooker, „ik werk gewoonlijk niet alleen." „Ziet u wel, en bovendien beloof ik u, u voor goed te helpen." „Ja maar De man was aan 't wankelen gebracht, maar no" niet overwonnen. Hij bekeek de kleeren van den verleider, kleeren, die wel niet precies nieuw waren, maar die niet op die der handwerkers geleken. Tortoran begreep zijn gedachte. Heel diep in zijn zak telde hij het geld na, dat hem overbleef en besloot „Gun me vijf minuten tijd. Hier dichtbij is een confectiewinkel, ik haal een werkpak." „Ja, maar indien hel hoofd der politie ge durende uw afwezigheid komt „Dat doet hij niet „Waarom „Omdat ik altijd geluk heb Na dit prachtige antwoord, overtuiging den werkman voor blufte, spoedde Tortoran zich naar den winkel. Hij gebruikte zelfs de vijf minuten niet, die hij gevraagd had en zijn nieuwe gezel had nauwe lijks een derde glas witte wijn geledigd, toen de reporter weer voor hem stond, gekleed in een donkerblauw linnen werkpak, een muts op het hoofd en onder den arm, zijn uitgerafelde jas in een pak gerold en samengesnoerd Wordt vervolgd). waai van de goed over- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT JL 4* leipfnon fntAvnnmTnimaal AR Pnctltna QQ XSh. i .ii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1