Linkerzijde Vrijheidsbond vóór vrijzinnig- democraten vóór sociaal-democraten vóór communisten tegen Plattelanders tegen. Rechterzijde Katholieken tegen, behalve van Dijk en Bomans antirevolutionairen allen te gen Christelijk-Historischen vóór; behalve Weitkamp, Krijger, Tilanus, Lovinck, Bakker Staatk. Gereformeerde partij, tegen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland, Rede van Mr. Dr. Baron Van Wijnbergen. Gisteravond heeft mr. dr. baron van Wijn bergen, in den Haag een redevoering ge houden voor de Katholieke Garde. Na een kort openingswoord van den voor zitter, mr, v. d. Oever, ving baron van Wijn bergen, die met applaus begroet werd, zijn rede aan. Spr. verdeelde het verkiezingswerk in twee deelen de candidaatstelling en een aansporing tot de kiezers om Katholiek te stemmen. Als spr. vraagtWas het streven der R. K. kiezers in de laatste maanden uitsluitend op het belang van partij en land gericht dan moet hij als eerlijk man antwoorden Neen. In de laatste maanden was liet werkelijk wel wat al te erg in de R. K. Staatspartij.Het schouw spel, dat rnen daar te zien kreeg, was niet ver heffend. Over persoonlijke aanvallen wil spr. niet spreken hij laat ze voor wat ze zijn. Spr. citeert de „Standaard", waarin gezegd is, dat het schijnt alsof er in de Katholieke Partij een actie gevoerd wordt voor personen, die geen Kamerlid zijn, maar die het wel schijnen te wdie-n worden. Spr. heeft den indruk gekregen dat, indien ooit de democratie niet beoefend is, dit het geval is geweest in den laatsten tijd. Wanneer zoo vraagt spr. zal ons volk dat eens inzien Wanneer zal categorise de vraag gesteld worden aan de verschillende per soonlijkheden Gij, die u aandient als demo craten,. op weiken staat van dienst kunt gij bogen 2 Wat hebt gij voor het volk opgeofferd en gedaan Met verwijzing naar hetgeen er gebeurd is en naar de welsprekende cijfers uit den laatsten tijd, vraagt-spreker aan Katholiek Nederland Word eens wakker en let op uw zaak. Help ons in de toekomst voorkomen, dat een kleine groep zou vernielen wat door verschillende generaties in het belang van SLaat en Kerk werd verwezen lijkt. Gaarne bréngt spr. hulde aan prof, Geurts, om diens moed om de waarheid te zeggen en om zijn juist politiek inzicht. Hadden wij een vijftigtal,mannen als hij, over ons land en over de verschillende redactiebureaux verdeeld, de zaken z.ouden veel beter gaan dan nu. De voorzitter der Chr.-Hist. Unie heeft in zijn rede gezegdHet gist in de Katholieke Staats partij. Dit is niet waar. Het Katholieke volk in zijn geheel is best en spr. vreest de democratie niet, als het geheele volk mee doet en niet enkele groepjes,, die bij den dag meer toonen, dat zij leiding behoeven in plaats van leiding te kunnen geven. Niettegenstaande alle moeilijkheden is er nog steeds een Katholieke partij. En als. spr. den uitslag van het politiek advie6 beziet, is er reden tot tevredenheid, want van de 32 plaatsen zijn er slechts 3 niet aanvaard. Deze wijziging betreurt spr. ten zeerste. Er hadden wijzigingen aangebracht kunnen worden, die minder zwaar gevoeld werden dan thans aangebracht zijn. Niemand heeft tot heden toe beweerd, dat de Katholieke zaak door deze verandering ge diend is. Ook de drie personen zelf niet 1 Het kiesreglement heeft goed voldaan, maar het is daarom wel voor verbetering-vatbaar. Voor alles moet echter verbeterd worden de mentaliteit der menschen. Er is toch gevraagd Zullen wij vrije lijsten bezigen Spr. begrijpt er niets van, dat zóó iets gevraagd kan worden nu de officieele lijst is vastgesteld. Het Bondsbesluur vertrouwt, dat men op de candidaten van de officieele lijst zal stemmen. Deze woorden zijn niet door het Bondsbestuur, maar door den aartsbisschop op den Nijmceg- schen Katholiekendag gesproken. Spr. hoopt, dat het vertrouwen in de Katholieke kiezers gesteld niet beschaamd zal worden. (Applaus). Maar er moet propaganda gevoerd worden, er moet belangstelling gewekt worden voor de politiek. De lijn van Sehaepman moet worden doorge trokken. Zoo lang spr. leiding geeft aan de Katholieke Staatspartij, zal de samenwerking met de andere rechtsche groepen niet verbroken worden. De overgroote meerderheid van ons volk wil dit ook niet. Wij moeten vooral niet spelen in de kaart van hen, die begrijpen, dat voor alles de rechtsche samenwerking verbroken moet worden. De instandhouding der coalitie is het middel om zoo dicht, mogelijk te naderen lof het ideaal in den Christelijken Staat. Dat moet nu eindelijk eens ingezien worden. Spr. wekt allen op om op I Juli a.s. te stemmen op de officieele lijst. Spr. besloot met uiteen te zetten op welke gronden men Katholiek moet stemmen. Wijziging van de Drankwet. De commissie van rapporteurs over bovenbe doeld wetsontwerp meent, na kennisneming van de memorie van arihvoord en de daarbij gevoegde not# van wijziging, er op te moeten wijzen, dat in laatstgenoemd stuk blijkbaar een vergissing i' ingeslopen, In plaats van de woorden in den ah sten regel „Artikel 25, lid 5, 1*., der Drank- •>l moet vermoedelijk gelezen worden: Ar tikel 2, onder IR." De commissie zou het op prijs stellen, indien de regeering, deze fout herstellende, tevens zou willen overleggen een gewijzigd wetsontwerp. De Olympische Spelen. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot subsidieering van de in 1928 te Amsterdam te houden Olympische Spelen met 48 tegen 36 stem men verworpen. Men zie de rubriek Staten-Gene- raal. De Kamerverkiezingen. Nu het Verbond van Actualisten door een besluit van zijn ceiitralen raad nitt deelneemt aan de verkiezingen, zullen groepen van het Verbond zelfstandig met een candidatenlijst, uitkomen. Deze lijst is in de verschillende kies kringen gelijkluidend en zal bevatten als nummer 1 den heer J. Schouten, in Den Haag, hoofd redacteur van „De Vaderlander", het orgaan van het Verbond, en als no. 2 W. H. G. baron Van Ittersum, te Apeldoorn. Blijkens bericht in „De Vaderlander" heeft, het dagelijksch bestuur van het Verbond ge meend, zich hiertegen niet te moeten verzetten. Prof. Mr. C. van Vollenhoven. Prof. van Vollenhoven, die naar men weet, en der drie leden is van de algmcenc gemengde commissie ter regeling van de geschillen tusschen de Vcreenigde Staten van Amerika en México, is voor overleg met zijne mede-leden en bespre kingen in verband met de vervulling van hun scheidsrechtelijke taak, gisteravond met de Nieuw-Amsterdam naar Amerika vertrokken. De hoogleeraar hoopt begin September in ons land terug te keeren. Zelf doen. Blijkens het Kamerverslag in de „N. R. Crt." heeft de heer Bomans Dinsdag in de Tweede Kamer bij de bespreking van het subsidie voor de Olympiade gezegd, dat voor de internationale bloemententoonstelling te Heemstede „ook van overheidswege door Haarlem en omliggende gemeenten een garantiefonds in 't leven is geroepen." De heer Bomans vergist zich, schrijft de „Tijd.' In het waarborgfonds voor de bloementen toonstelling hebben de gemeente Haarlem slechts voor 10.000, de gemeente Heemstede vooi 5000 en de gemeente Aalsmeer voor 1000 ingeschreven. Het overig^ 84 pCt. van het totaal bedrag is door particulieren bij elkaar gebracht. De bollenkweekers geven hier een mooi voor beeld van het zelf doen en de sportmannen moeten nu maar volgen. Andermaal gesloten. Dr. van Gils schrijft in de Tijd Verleden jaar heeft de uitsluiting van Katho lieken uit het geleerde genootschap „De Ko ninklijke Academie van Wetenschappen" heel wat stof opgejaagd. In „De Tijd" van 2 Mei 1924 wezen wij er op, dat onder de vier nieuwe leden in de Afdeeling „Letterkunde" geen enkel Ka tholiek voorkwam. Dat bezorgde ons o.a. een open brief van prof Bolk „Tijd" 27Maart 1924 waar wij in „De Tijd" van dien dag en van 12 Juni een open ant woord op gaven. Later werd de Afdeeling „Na tuurkunde" aangevuld met drie nieuwe leden, waaronder één Katholiek, de Leidsche hoog leeraar dr. W. H. Keesom. De toestand in de Afdeeling Letterkunde was in 1924 aldus, dat op de 50 leden 1 zegge en schrijve één Katholiek - Prof. Van Ginne- ken werd aangetroffen. Optimisten meenden, dat in deze Afdeeling - waar de achterstand zoo schreeuwend groot was 1 op de 50 't. aantal Katholieken ko mend jaar zou worden uitgebreid. Zij hebben zich vergist. Andermaal 1925 -zijn 6 nieuwe leden benoemd, de heeren professoren Van Hamel, Suyling, Verrijn Stuart en De Vooys, allen te Utrecht verder de Leidsche hoogleeraren F. Muller J.Wz. en dr. R. van der Meulen, redac teur van het Woordenboek der Nederlandsche taal, te Leiden. Doch ook ditmaal1dus noch in 1923 noch in 1924, noch in 1925 werd een enkel Katholiek waardig gekeurd in de Afdee ling, die omvat de „Taal-, Letter-, Geschiedkun dige en Wijsgeerige Wetenschappen" een plaats in te nemen op de 5 correspondenten komt één Katholiek, prof. Van Kan te Weltevreden, voor. Over de beteekenis dezer uitsluiting hebben wij verleden jaar uitvoerig gehandeld. Wij her halen dat niet Alleen vragen wij, of de tijd nu noch niet gekomen is, om in het Parlement deze zaak te bespreken De Koninklijke x\cademie toch is een lichaam, van den Nederlandschen StaaL uitgaande, en vordert jaarlijks een ton gouds, die mede door de Katholieken wordt opgebracht. Stads- en Gewestelijk Nieuws» Lezing en demonstratie. Door de drie middenstandsvereenigingen en die van de huisvrouwen was, gelijk bekend, de lieer Doets, directeur van de gemeentelijke tech nische bedrijven uitgenoodigd om een uiteen zetting te geven over het gewoon- en woonhuis abonnement op de electrische geleiding. De heer Doets had aan dit verzoek gevolg gegeven en de lezing op gisteravond in Musis bepaald. Ondanks de gemeenschappelijke actie waren niet veel belangstellenden op komen dagen, zoo dat de heer Hijman die de bijeenkomst leidde, voor een matig bezette zaal het welkomstwoord moest spreken. Nadat rnevr. Goemans namens de huisvrouwen haar waardeering geuit had voor hen die dezen avond mogelijk gemaakt hadden was het woord O verspannen Zenuwen vragen een Kalmeerend en Zenuwsterkend Middel; Mijnhardt's Zenuvvtablelten beantwoor den volkomen aan dit doel. 1616 6 Prijs 75 et: Bij Apotli. en Drogisten. aan den heer Doets, die eerst verklaarde dat hij om misverstand wegvagende toenadering tus schen directie en afnemers te bevorderen gaar ne deze gelegenheid daartoe aangegrepen had. Daarna behandelde spr. het woonhuis-abonne ment. Als grondslag van zoo'n abonnement dient de gezamenlijke oppervlakte der verschillende ver diepingen van het huis, onverschillig of deze al of niet electrisch verlicht zijn alleen de opper vlakte van onbewoonbare kelderruimte wordt niet medegerekend. De wijze van berekening van het abonnement komt hierop neer,datelkemaand een vasstaand bedrag, berekend naar de grootte van het huis, in rekening wordt gebracht, waar door een hoeveelheid electriciteit mag worden verbruikt,|welke zoodanig is vastgesteld, dat deze voor de verlichting meestal voldoende is. Eventu eel hooger verbruik, zooals dat door toepassing van electrisch-verwarmen en koken zal voorko men,wordt tegen een veel lageren prijs in rekening gebracht, n.l. tegen slechts 10 cents per kilo-watt uur, plus een eventueele kleine bijslag, indien de steenkolen waar intpsschen niet veel kans op bestaat duurder zouden worden dan f 15 per ton. Voor ieder tiental vierkante meters van een woonhuis is een gebruik vastgesteld van 13 K.W. U., door elkaar berekend per jaar, tegen 26 cent per K.W.U. (gewone prijs 30 et.)' Evenwel wordt minstens 60 M2 en 'n opper vlakte boven 300 M2 slechts voor de helft in rekening gebracht. Blijft men onder het minimum dan wordt liet teveel betaalde teruggestort, naar een berekening van den gewonen prijs, zoo dat men dus nooit schade hij een abonnement kan hebben. Ieder doet verstandig vervolgde spr. indien hij zich om inlichtingen tot ons wendt. Opme tingen en vergelijkingen met het normaal ge bruik geschieden door ons gratis, en alleen wan neer we het voordeel vandenabonné daarin zien, dan advisceren wij tot het aangaan van bedoeld abonnement. Dit moge vreemd lijken, daar me nigeen in den ambtenaar een bloedzuiger ziet, maar wij willen in het voordeel van den abonné werken, omdat we begrijpen dat een goedkoope stroomlevering, het gebruik daarvan doet stij gen, zoodat èn burgerij èn gemeente bij deze wisselwerking gediend zijn. Vervolgens behandel de spr. het gewone abonnement, dat meer voor groote verbruikers bedoeld is, zooals voor win keliers, café-houders, enz. Dit abonnement wordt berekend naar de be lasting (een vakterm) op de lampen en het stroom verbruik in de maanden Nov., Dec. en Januari. Men betaalt dan 24 cl. per K.W.U., terwijl het meerder verbruik tegen 6 et. per K.W.U. in rekening wordt gebracht. Hoe minder men in de maanden dat er gecon troleerd wordt verbruikt, hoe lager wordt het verplicht aantal K.W.U. en hoe meer K.W.U. kan men dan dus voor 6 et. gebruiken. Met vele voorbeelden uit de stad bewees spr. vervolgens welke belangrijke bedragen de abon- në's aldus besparen kunnen. Het abonnement loopt van November tot November, maar een verkort abonnement kan iedere maand ingaan. Ook in dit geval doet men verstandig zich om inlichtingen tot de directie te wenden, en zal deze dan steeds adviezen geven in 't belang van den verzoeker controlecring en berekening ge schiedt gratis, alleen wanneer men tot een abon nement overgaat wordt voor de plaatsing van den rabatmeter een kleine vergoeding geëischt. Na de bespreking van deze abonnementen wilde de spr.ook nog even het juiste gebruikvan de gascomfortn behandelen, daar de meeste gebreken van het kookgas ontstaan door liet verkeerd regelen van den toevoer.-Wordt te veel lucht toegevoerd dan slaat de vlam in de meng- buis. en stroomt er te weinig lucht in, dan ont gloeit de koolstof niet, veel warmte gaat verlo ren, de vlam wordt te groot cn gaat loeven. Wanneer de verhouding goed is, dan moet de vlam niet heel groot zijn en een groene kern hebben. Deze juiste verhouding kan men vei- krijgen door het verstellen van de luchtscliuif bij de mengbuis. Het praatje van lucht in het gas werd door den spr. naar het rijk der fabelen verwezen. Juist om dit tegen te gaan wordt het gas herhaaldelijk scheikundig onderzocht, oök al omdat zuurstof het inwendige der toestellen verwoesten zou. Door verscheidene aanwezigen werden nog vragen gesteld, die door den heer Doets bevre digend beantwoord werden. Het dankwoord van den vergaderingleider aan den directeur der technische bedrijven was dus wel op zijn plaats. Tenslotte werden de aanwezigen in gelegenheid gesteld om de demon stratie te aanschouwen die met verschillende gas- cn electriciteitsapparaten gegeven werd. Veertig jarig jubilé. Zondag 10 Mei a.s. herdenkt de heer J. J. S. Engering den dag, wanrop hij vooi4 40 jaar terug als werkend lid van het zangkoor der Franke- landsche Kerk werd aangenomen. Al die jaren toonde de lieer Engering zich steeds als een ijverig en sympathiek zanger, voor wien de eere Gods op de eerste plaats gold. 't Is Zondag dan ook wel een heugelijke dag voor den jubilaris. R.K. Fabrieksarbeidcrsbond j,St. Willibrordus" Bovengenoemde bond houdt op Vrijdag 15 Mei 's avonds half acht in het gebouw R.K.Volks- bond een ledenvergadering. Bespreking Viering Encycliek feest pnz. Op komst dringend verzocht. Te waterlating. Gistermiddag werd met goed gevolg van één der hellingen der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" alhier, te water gelaten het stoomschip „Magician", in aanbouw voor The Charente Steamship Co. Ltd., Liverpool. Dit stoomschip is gebouwd volgens het bak-, brug- en kampanje type, heeft twee doorloopen- de dekken en voldoet aan de voorschriften van Lloyd's Register, en de Board of Trade. De hoofdafmetingen zijn Lengte tusschen de loodlijnen 394'11", breedte op buitenkant spanten 52'31/i", holte tot bovendek in de zijde 30'6", Hoogte van het tusschendek 10' 0", hoogte van Bak, Brug- en Kampanjedek 7' ll1/,". Draagvermogen ongeveer 8000 ton. Het schip heeft zes laadruimen, waarvan ruim No. 4 ingericht als dieptank voor waterballast. Verder heeft het schip twee masten, welke voorzien zijn van houten inschuifbare toppen voor de vaart onder de Manchester Kanaalbrug, 6 laadpalen en 16 laadboomen, terwijl beide masten voorzien zijn van inlichtingen om met een 40 tons laadboom te hijsehen. De machine-installatie zal bestaan uit een triple expansie machine, werkende met over verhitten stoom. Daarvoor zullen worden opgesteld- 2 dubbele Schotsche ketels, voorzien van oververhitters. Het totaal verwarmd oppervlak dezer ketels bedraagt 7700 vierk. Eng. voet. UIT ROTTERDAM. Conversie-leening. Naar de „Msb" verneemt is op bovengenoemde leening voor een dusdanig bedrag met recht van voorkeur ingeschreven, dat op de vrije inschrij vingen slechts een gering percentage kan worden toegewezen. Geraenyd Nieuws» I n verband met de moordzaak te Culumborg, is naa.' het Hdbl. meldt, gister middag een achterneef van de slachtoffers van Culemborg naar Tiel overgebracht. Ongelukken. Toen vannacht de logger Kees, Katwijk 105, de haven van ÏJmuiden binnenkwam, wou men tusschen de pieren het achterzeil inhalen. Daarbij klom de stuurman H. v.'B. op de giek, om het zeil af te trekken. Door een rukwind is hij toen overboord gesla gen en verdronken. Van B. was ongehuwd en woonde te Katwijk. Te Amersfoort is vanmorgen half-tien mej. Z., in de wachtkamer bij dokter Prins plotseling overleden. De politie onderzoekt, of deze dood verband houdt met een aanrijding door een mo tor op Maandag. Zaterdagmiddag j.l. is te Oostburg een vier-jarig meisje door een auto zoodanig aange reden, dat het gistermiddag in het St. Antonius- gesticht aldaar aan de gevolgen is overleden. Tijdens een vossenjacht is gistermorgen een onderofficier te Alphen aan den Rijn met zijn motor in volle vaarf tegen een boom gereden. In vrij ernstigen toestand is hij naar het Elisa- bethsgesticht te Leiden overgebracht. Gister is de 83-jarige J. v. d. Valk te Balgoij (Gld.) in de Maas gevallen en is na eenigen tijd levenloos opgehaald, Te Bodegraven heeft een schipper dichtbij een paar bussen benzine een pijp aangestoken, met het gevolg, dat een vonk in een der bussen terecht kwam. De bus ontplofte en de schipper werd ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Wraak. Gister is te Winschoten in arrest gesteld de 22-jarige rijwielmaker J. W. u't Mun tendam, die uit wraak den auto van zijn vader in brand gestoken heeft. Dankbare verpleegde. Mej. P. M. Veen, lidmate der Doopsgezinde gemeente te Sneek, heeft, naar de Leeuw. Ct. meldt, onder bezwaar van vruchtgebruik van haar vader, den lieer J. P. E. Veen, en na enkele legaatjes, het R.K. St. Antonyziekenhuis te Sneek, in welke inrichting zij 9 April is overleden, tot haar uni verseel erfgenaam benoemd. Het vergeten schoolkind. De Dordr. Crt. meldde gisteravond De onderwijzeres M. J. van Kessél, die de 9- jarige C. Kurvers school hield en haar daarna ver gat, wat tot gevolg had dat het meisje in het raam klom en daaruit viel of sprong, is voor- loopig door het schoolbestuur geschorst. Het is meermalen voorgevallen dat mej. Van K. leer lingen school hield en dan het gebouw verliet zonder verder aan hen te denken of één harer collega's te waarschuwen en zij had hierover reeds eenige malen een ernstige reprimande ge kregen. Intusschen heeft het schoolbestuur nieuwe verplichtingen ingesteld, ook geldende voor de andere scholen, opdat herhaling van een derge lijk geval vrijwel buitengesloten is. Over zus Kurvers kunnen we nog mededeelen dat zij naar het R.K. ziekenhuis vervoerd is voor een onderzoek met X-stralen. Men heeft echter geen nadere verwondingen of kneuzingen kunnen constateeren en de patiënte maakt het zeer wel. Voor de fi 1 m. Op de bloemententoon stelling te Heemstede vei toefde gister een ge zelschap van ongeveer driehonderd Volendam- mers en Edammers,meisjes en jongens. Zij moes ten dienst doen bij het opnemen van films van de Cranfiehl and Clarke te New York. Deze film zal als reclame voor Nederland in Amerika wor den afgedraaid. ■5 -A7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2