DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FiUiLLETON. LUCETTE. 48ste Jaargang. Dinsdag 12 Mei 1925. Bio, 14248 BureauKOEMARKT 4, Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medcdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 20Ö bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een Boitenl^nigeh Nieuws, DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Men neemt aan, dat de Franschc en Britsche regeeringen zoo ver tot elkaar zijn gekomen wat betreft de voorwaarden, aan Uuitschland te stellen met betrekking tot de ontruiming van de Keulsche zone, dat de Gezantenraad, die Woensdag bijeen zal komen, in staat zal zijn den definitieven tekst van de nota vast te stellen. Een verklaring van Benesj. Dr. Benesj ontving op zijn reis naar Boekarest den correspondent van de „Vossische Zeitung!' en deed hem de volgende verklaring betreffende den politieken toestand in Europa. Een garantieverdrag zou wel tot stand kun nen komen, zeide hij, maar er zijn staten zooals Engeland, die zulk een verdrag nooit zouden onderteekenen en er zijn staten, zooals bijvoor beeld Duitschland, die zulk een verdrag slechts met voorbehoud zouden onderteekenen.. Zulk een onderteekening door Duitschland zou geen kracht hebben, daar Duitschland door zijn onderteekening niet verhinderd zou kunnen worden, een nieuwen oorlog te beginnen, wan neer het zich voldoende sterk "zou gevoelen. De staatslieden van Europa moeten er vol gens Benesj naar streven, verdragen en over eenkomsten af te sluiten, welke zich er toe leenen een dam te vormen tegen die staten die aan revanche denken. Het is mogelijk, dit voor Oost-Europa in het leven te roepen. Duitsch land zal zich bij den huidigen toestand wel ernstig bedenken, Frankrijk aan te vallen, daar Gechoslovakije en Polen door bijzondere ver dragen met Frankrijk verbonden zijn. Het is duidelijk, dat Frankrijk er zeer veel belang bij heeft, dat in Oost-Europa geen wijziging in de grenzen plaats heeft. HET ROERGEBIED. In politieke kringen te Londen zegt men, dat Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen, in de nota van antwoord aan Duitschland in zake de ontwapening, rekening te houden met den Franschen eisch, dat aan Duitschland zal worden voorgeschreven, de ontwapeningseischen in twee étappes, tot uiterlijk 1 Augustus na te komen. Daartegenover zouden de geallieerden af gezien hebben van een vasthouden aan den Engelschen eisch, dat in de nota slechts de te kortkomingen van Duitschland zullen worden aangegeven en aan Duitschland de eisch gesteld, deze zoo spoedig mogelijk te herstellen en wei zoo snel, dat de ontruiming van het Roergebied en de Keulsche zone tegelijkertijd op 15 Augustus zal kunnen plaats vinden. Zoodoende is Frankrijk thans in staat, na 1 Augustus nogmaals een diepgaande controle te verlangen, ten einde te kunnen constateeren, of Duitschland alle ontwapeningsbepalingen in vollen omvang is nagekomen. DE INTOCHT VAN HINDENBURG. Hindenburg, de Rijkspresident, is gister middag met zijn zoon en schoondochter van Hannover naar Berlijn vertrokken. Op het slation beantwoordde Hindenburg een groet van den opperpresident Noske en betoogde de noodzakelijkheid der eensgezindheid. Tot het aanschouwen van den intocht van Hindenburg had zich reeds van ai' den middag een tallooze menschenmenigte geschaard langs den 5 K;M. langen weg, waarlangs hij moest plaats vinden, terwijl haar aantal voortdurend toenam, zoodat ze in de namiddaguren op 22) Niemendal, mijnheer," brak Max Du.rand plots af. „Met mijn persoonlijke aangelegen heden heeft de pers niets te maken. Goeien dag mijnheer, ik heb wel de eer." Tortoran drong niet aan en verwijderde zich niet zonder op zijn beurt den jongen man in wien hij Faverolles raadde, van het hoofd'tot de voeten opgenomen te hebben. In zijn binnenste verheugde hij zich er over en besloot denzelfden dag nog een bezoek te brengen aan René Lambert. Maar daar wachtte hem een teleurstelling. De patroon van Gardenois bleek niet thuis, hij zou eerst laat in den nacht thuis komen en pas den volgenden morgen hem kunnen ont vangen. Hij begaf zich dus naar de Gazette,-waar hij voor de tweede maal met het schrijven van een opzienbarend artikel begon. Tot zijn groote verwondering kwam men hem een brief aan zijn adres brengen, terwijl hij bezig was zijn copie te maken. Wie kan me nu reeds aan dit adres schrijven vroeg hij zich zelf af bij het bekijken van het adres, waarvan het schrift hem onbekend was. omtrent 1 millioen geschat werd, waaronder minstens 1/4 millioen leden van vereenigingen en andere corporation. Even voor 6 uur liep, stipL op tijd, de D-trcin het station binnen met 2 bijwagens. De Rijks president had uitdrukkelijk verzocht, van het beschikbaar stellen van een specialen trein af te zien, om het geregelde verkeer niet te ver storen. Hindenburg werd op het eenvoudig versierde station door den Rijkskanselier, den minister van binnenlandsche zaken en andere regeeringsambtenaren kort begroet, waarbij de 10-jarige dochter van den Rijkskanselier een bloemruiker overhandigde vervolgens reed hij naar het paleis van den Rijkskanselier, waar hij verblijf zal houden tot na zijne beëediging die heden plaats heeft. Hindenburg, die in zwart civiel was gekleed, werd tot de Brandenburger Poort begeleid door eene patrouille politie agenten op motorrijwielen, daarna door cene aldeeling bereden veiligheidspolitie hij reed te zamen met den Rijkskanselier en werd doof de menigte overal stormachtig toegejuicht, waarvoor hij onophoudelijk dankte. De openbare gebouwen, op welke, volgens de verordening, eerst heden de vlaggen moesten worden uitge stoken, hadden dit alle reeds gistermiddag ge daan. Men nam met voldoening waar dat ook de buitenlandsche vertegenwoordigingen, waar onder de Engelsche, Amerikaansche, Franschc en Russische, eveneens de nationale kleuren droegen. Het weder, dat den geheelen dag somber en dikwijls regenachtig was, was opgeklaard, zoodat de tocht in een open wagen kon worden afgelegd. Het bonte kleurrijke beeld werd nog versterkt door het kruisen van talrijke vlieg tuigen boven het Wilhelm-kwartier gedurende den intocht. Incidenten kwamen niet voor. De belangstelling Van het publiek in den intocht van Hindenburg bleek ook daardoor, dat straatvensters met ansichten en andere souvenirs aan Hindenburg goede zaken maakten, evenzoo eigenaars van woningen aan de straat van den intocht, waar voor vensters tot 500 mark betaald werd. Hindenburg heeft, toen hij zijn intrek nam in de Rijkskanselarij, tegenover dr. Luther zijn levendige voldoening betuigd7 over de buiten gewoon hartelijke wijze, waarop de bevolking der hoofdstad hem ontvangen heeft. Hij was vooral opgetogen, dat zich onder de vereenigin gen en corporaties die zich langs den weg ge schaard hadden, ook een groot aantal vertegen woordigers der organisaties van handswerk lieden bevonden. De Berlijnsche avondbladen wijden aan Hin denburg bijzijn aankomst in Berlijn, lange hoofd artikels waarin zij hem begroeten en uiting geven aan hun verwachtingen omtrent de uitoefening van zijn ambt. De „Germania" schrijft Wij hebben de candidatuur Hindenburg bestreden de Rijkspresident Hindenburg verdwijnt voor ons uit het veld der politieke discussie. Dezelfde vaderlandslievende overwegingen, die ons tot de bestrijding der candidatuur Hindenburg bewogen, vereenigen zich heden tot onze hoop op den nieuwen, door de waarde van zijn ambt aan de laagheden van den politieken strijd ont trokken Hindenburg. Dat hij in een gelukkig®11 ambtstermijn het succes geniete, dat iedere goede Duitscher zijn vaderland toewenscht. De verkiezingsstrijd is uit. Leve de nieuwe rijks- president Hij maakte den omslag open, ontvouwde het papier en zijn blik zocht onmiddellijk naai de onderteekening de brief kwam van Lucette. „Lieve, beste vriend," schreef 't jonge meisje, „we worden achtervolgd en bespied. We moeten er in berusten elkaar tot nader bericht niet meer terug te zien. Een nieuwe ongeteekende brief is me vanmiddag bezorgd met allerlei bijzon derheden over onze ontmoeting van dezen na middag in het hofje Louis XVI en bedreigingen aan het adres van mijn vader voor het geval ik zou doorgaan jou iederendag te ontmoeten. Zoó dikwijls ik het verbod zal overtreden, zegt de brief, zooveel weken Vertraging zal de be vrijding van mijn vader ondervinden. Deze bevrijding voegt dc geheimzinnige briefschrijver er aan toe, zal weldra „Slechts Van mij en van mijn onderwerping" afhangen. Mijn lieve, beste vriend, ik begrijp niets van dat alles ik weet niet meer wat ik doen moet. Nu 'en dan raakt mijn hoofd heelemaal in de war. Wat er oöit van zij ik verlaat mijn huis, waarin ik nu bang :en fn neeni mijn intrek bij mijn tante, te Nirollay. Ik zal je wel nader bericht zenden. Hiermgesloten overhandig ik u ten eerste een photografie, die ik zelf heb genomen van den afdruk, dien ik je op de kast van mijn kamer heb getoond, den dag, waarop je bij ons gekomen bent ten tweede een stuk van het ongeteekende briefje, dat een volkomen overeenstemmenden afdruk vertoont. Dat zal, denk ik, jou in je FRANKRIJK. De plannen van C a i 11 a u x. De opbrengst der indirecte belastingen over de maand April bedraagt 176 millioen francs meer dan de raming en 233 millioen meer dan in het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar. Het financieele programma van Caillaux zal een regeling op langen termijn bevatten, welke verscheidene jaren in beslag zal nemen. Caillaux zal, verwacht men, terstond nieuwe bronnen van inkomsten aanboren, te weten drie milliard door middel van nieuwe belastingen en voorts wijziging der bestaande. De Duitsche betalingen op grond van het Dawes-plan zullen op een afzonderlijke rekening worden geboekt en uit sluitend worden gebruikt voor het herstel dei- bevrijde gebieden en voor de aflossing van de tot nog toe door Frankrijk voor het herstel dei- aangerichte schade voorgeschoten bedragen. DE WAPEN-CONFERENTIE. In de technische militaire commissie van de conferentie betreffende den handel in wapenen enz. is het Britsche voorstel aangenomen om oorlogsschepen en luchtvaartuigen te lichten uit de eerste categorie, die het eigenlijke oorlogs materiaal omvat, waarop de voorgestelde con ventie in volle zwaarte drukt. Daar de beslissing in deze, uit militairen bestaande commissie eerst na herhaalde stem mingen en met een kleine meerderheid moet zijn genomen, is het niet waarschijnlijk, dat de Centrale Commissie een zelfde besluit zal nemen. DUITSCHLAND. Het „Berliner Tageblatt»' verneemt uit lei dende Centrumskringen, dat Rijkskanselier Lu ther pogingen in het werk stelt, om een nauwe re samenwerking tot stand te brengen tusschen de Centrumpartij en zijn regeerings-coalitie. Dr. Luther wil het Centrum uit zijn afwachtende houding en zijn niet bindende, zakelijke samen werking tot een meer verantwoordelijke deel neming aan de regeering brengen. Volgens informaties van het „Berliner Tageblatt" heeft het Centrum deze pogingen van Luther zeer gereserveerd opgenomen. Het wil zijn afwach tende houding blijven handhaven. Het blad her innert er aan, dat de regeering-Luther thans zeer ernstige problemen heeft op te lossen, n.l. de kwestie der ontwapening, het veiligheids pact, de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, de handelsverdragen, de douane tarieven, de belastingwetten en de valorisatie. BELGIE. De crisis opgelost. Vandevyvere stelt zich voor in den „Moniteur" van Woensdagochtend de lijst der leden van het nieuwe ministerie te laten verschijnen. De regeeringscrisis zal dan 37 dagen hebben ge duurd. Zij slaat daarmee alle Belgische records, waaronder met 2 dagen de cr'sis van 1852, ont staan door het aftreden van het liberale kabinet- Rogier. Eerst na 35 dagen van onderhandelen werd dit ministerie toen n.l. vervangen door een extra-parlementair kabinet. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft in tweede lezing de wet °P den gouden standaard goedgekeurd. BULGARIJE. In het proces wegens de aanslagen op den onderzoekingen helpen. Voortaan moet je me naar Viroflay, poste restante schrijven. Tot weerziens, mijn beste vriend, wees er van overtuigd, dat het niet zon der diep hartzeer is, dat ik voor langen tijd wel licht genoodzaakt ben dengene niet weer te zien, die tot me gekomen is, toen ik in verlegen heid was en me den moed en de hoop heeft te ruggeschonken. Met heel mijn ziel de uwe. Lucette." „P.S. Aangezien je pas 's avonds naar je dagblad gaat, vergeet je overjas niet. Dc avonden zijn koel." Alfred had alles te samen, brief en post scriptum, gelezen met lachenden mond en vochtige oogen. Het leek hem, wanneer hij de woorden ontcijferde, of hij de helklinkende stem van het jonge meisje hoorde. In haar zinnen vond hij haar aard terug, sentimenteel en prac- tisch, oprecht, in ieder geval eerlijk en vast beraden. Dit mengsel van verheven gevoelens en burgerlijke voorzichtigheid dat was Lucette °p en top. Hij bracht heimelijk den brief aan zijn lippen en onderzocht daarna nauwkeurig de beide documenten, die het jonge meisje er aan toe gevoegd had. De afdrukken kwamen heelemaal met elkaar overeen. De bezoeker, die eenige dagen te voien dé woning van Girdenois had doorzocht, was dus dezelfde persoon als degene, die door onge- koning en in de kathedraal is gister het vonnis door den krijgsraad geveld. De koster Zadgorski en de beklaagden Friedmann, Abadjef, Stane, Dimitrof, Gantjarof, Petrini, Kossowski en Koef zijn ter dood veroordeeld, Daskalof tot 6 jaar en Kambarof tot 3 jaar gevangenisstraf. Abadjef, Dinitrof, Gantsjarof, Petrini én Kos sowski zijn bij verstek veroordeeld. CONFERENTIE KLEINE ENTENTE. Op grond van een verklaring van Benesj omtrent den toestand in Oostenrijk, werd be sloten, de Oostenrijksche regeering voor te stellen, in het belang van een goede verstand houding met de staten van de Kleine Entente alle Bolsjewistische propagandacentra op Oos- tenrijksch gebied op te heffen, zijn staatsfi nanciën door het vermijden van onnoodige uitgaven te saneeren, en allen pogingen tot aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland weerstand te bieden. Wanneer deze voorwaarden vervuld zijn, zal aan Oostenrijk de mogelijkheid worden geboden, met de successiestaten afzon derlijk in onderhandeling te treden betreffende economische samenwerking, want alleen zulke onderhandelingen verschaffen den staten de mogelijkheid hun belangen te behartigen. In het officieele communiqué wordt verklaard, dat voor het einde van de conferentie nogmaals de toestand in Europa zal worden besproken en wel speciaal in verband met het protocol van Genéve en de nieuwe voorstellen omtrent een garantiepact. De volgende conferentie van de Kleine En tente zal te Belgrado plaats vinden, doch de juiste datum is nog niet vastgesteld. De mi nisters van Buitenlandsche Zaken van de Kleine Entente zullen tijdens de in September te houden vergadering van den Volkenbond bijeenkomen en bij deze gelegenheid de data voor de volgende conferentie van de Kleine Entente vaststellen. ALLERLEI. Uit Wellington De eersle-minister van Nieuw Zeeland Massey is overleden. Bluoen l«nd, Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Naar wij vernemen, zal het nieuwe 25.000 ton groote dok van de Amsterdamsche Droog dok-Maatschappij, dok 5 genaamd, dat lig plaats heeft in het Y op den hoek van het Nieuwendammer kanaal en waarin bij wijze van proefneming een tweetal schepen werd op genomen, Vrijdagmiddag a.s. officieel door de Koningin in gebruik worden gesteld. De aankomst van de Koningin te Amsterdam op Woensdag a.s. zal plaats hebben te 6.27 nam. v— De kruiser Java en de verkiezhigen. De kruiser Java, thans liggende in de binnen haven te Vlissingen, wordt 19 Mei in dienst ge steld. Het schip zal daarna naar den Helder Vertrekken en in de nabijheid van de kust gaan stoomen. Daarna wordt dé Java in liet dok te Rotterdam opgenomen. De réis naar Scandinavië zal niet voor 1 Juli plaats hebben, ten einde de opvarenden in de gelegenheid te stellen aan de Kamerverkiezingen deel te nemen. Opruiing. De bekende anarchist Jo de Haas, die. on langs tijdens de woelingen in de venen werd gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht teekende brieven Lucette trachtte schrik aan te jagen. Uit deze overpeinzingen werd Alfred genikt door de stem van Marteau, die bits zijn „copie verlangde. Tortoran haastte zich zijn artikel te eindigen, waarin hij uitvoerig de huiszoeking van den voormiddag beschreef en opzettelijk Verzuimde over Max Durand en Micheline te spreken, o m niet de andere dagbladen op het spoor te bren gen, zonder eerst zelf liet grootste voordeel daaruit te hebben getrokken. Hij besloot het artikel op de Volgende wijze „Er bestaat geen aannemelijke verklaring van deze zonderlinge gebeurtenis. Wij zelf hebben de lift van zeer nabij nauwkeurig onder zocht en bevestigen op ons woord van eer, dat er niets aan hapert en dat het onmogelijk is er anders dan door de portaaldeur uit te komen. Maar nu zijn de getuigenissen talrijk en over eenstemmend, volgens welke Gardenois goed en wel plaats heeft genomen in de lift, terwijl de kast leeg was toen ze op dc eerste verdieping kwam. Daar in dit opzicht geen bedrog mogelijk is, schijnt 't bijna dat we heelemaal in het do mein der reinste hekserij verzeild zijn geraakt," Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1