II. J. VAN 00TB0P ZOON, Coupons Effecten Incasso's. LOOPDYTS BANK VOOR VERBOUWEN TU liotterdamsfhe Bankvereiilging OPENBARE VERKOOPINfi Amsterdamsche Bank UKANTOORSCHIEIAH, Westiest 36 HUIZEN EU FABRIEKSPANDEN. Openbare Vrijwillige Verkooping INCASSEERINQBN DEPOSITO'S, SAFE-DEPOSIT AAN- EN VERKOOP EFFECTEN Kapitaal f 55.000.009 Reservefonds f 42.090.000 Opent provisievrRe cheqae- rekenlna met rentevergoeding Aan- en Verkoop van effecten, cheques en Buitenlnndsch bankpapier. Safe-Loketten m (wegens sterfgeval) als Algerijnen, Polen, Russen, Tsjechen en Italianen, die reeds zoo menig bloedig misdrijf op hun geweien hebben, is groot. Als men een dezer vreemdelingen ontmoet, dan houdt men zich instinktmalig op een eerbiedigen afstand, zoo hebben hun wanbedrijven reeds eerbied ingeboezemd. België is in dit opzicht, door dezelfde kwaal aangetast als Frankrijk, waar ook duizenden vreemde" arbeiders een soort schrikbewind uit oefenen. En dit herinnert ons aan de aanhouding, die in bewogen omstandigheden dezer dagen werd gedaan te Brussel, nabij het Zuidstation, van de voortvluchtige leiders der Poolsche rooversbende Wladeck, die in Frankrijk tiental len van moorden heeft bedreven. Sedert eenige weken werden in de omgeving van Brussel, namelijk in de voorsteden Vorst, en Ukkcl ,1e quartier chic" met de andere hooge stadsgedeelten talrijke diefstallen gepleegd, met moordpogingen en revolverschoten. De poli tie kwam weldra tot de ontdekking dat men hr*r te doen had met beroepsdieven en vermoed werd dat de bekende Poolsche bandieten hier wel zouden kunnen mee gemoeid zijn, daar men wist dat zij te Brussel vertoefden. Weldra was uitgemaakt waar zij hun kwartier hadden opgeslagen. De aanhouding echter geschiedde niet zonder slag of stoot. De geheele politie van het Brusselsch parket was te been. Des nachts, wanneer in de straten nabij het Zuidstation alles verlaten scheen,, stonden de wetsdienaars in hinderlaag, verborgen in de deurnissen, 's Ochtends kwam Wladeck om 11 u. 30 met, zijn vriendin aangestapt. De politiemannen achter volgden hen, maar Wladeck koesterde argwaan, en gluurde, een hand in den zak, naar de per sonen die hem naliepen, en al te net gekleed waren Plots werd hij van alle, kanten vast gegrepen. Hij kon ontwapend worden op het oogenblik dat hij een schot loste. Een echte ,ciné-roman" Wladimir Zincsuk, alias Wladeck, ook nog bijgenaamd „De Chinees" is geen gewoon ban diet. Hij is 26 jaar oud en deed universitaire studiën in Rusland. Zijn vader was als politie ambtenaar in dienst van den tsaar zijn moeder- was een Poolsche. De Chinees" is vele talen machtig, onder meer het Franseh, dat hij vloei end spreekt'. Na zijn bandietenstreken in Frank rijk, vluchtte Wladeck naar Berlijn, waar hij een klant was van rerdachte huizen der Grenadier- strasse. De kerel bekende tot dusver niet minder dan elf moorden Deze en andere feiten hebben een stemming geschapen die wij niet dienen te omschrijven, en die reeds talrijke razzias van de politie in al de steden heeft tengevolge gehad om een schoon maak te houden onder de „ongewenschten." Dit zijn doelmatige middelen maar toch zou mén, indien men een*verklaring moest zoeken van vele der bloedige feiten die zich voordoen, ook andere redenen moeten aangeven don deze die gewoonlijk worden aangevoerd. Zoo is de vergiftiging van den volksgeest door allerlei moorddadige rooversgeschiedenissen ^en exploi tatie op grootc schaal. Met tientallen bestaan in Vlaanderen uitgevers dier dergelijke goedkoo- pe lectuur verspreiden. Een Vlaamsch blad, dat dagelijks meer dan 100.000 exemplaren drukt, vult zijn kolommen met zelfs de meest onwaar schijnlijke verhalen over moorden, branden en andere misdrijven, dan nog bijna uitsluitend georiënteerd op Frankrijk. Diezelfde firma, die een geweldig grooten invloed zou kunnen uit oefenen ten goede, heeft, sedert haar bestaan, een reeks romans uitgegeven waarin de wanda den van al de benden die ooit in Vlaanderen hebben huis gehouden, tot in de minste bijzon dei heden worden verhaald. Met duizendtallen zijn deze boeken verspreid En zoo werd het ook beleefd, dat, bij een banket, gedronken werd op Van Hoe-Vcrstuyft, die nog een sensatio- neele moordgeschiedenis de oplage van het blad door een uitgebreide verslaggeving van het proces, tot de 100.000 had gebracht Eigenlijk vormt deze Vlaamsche firmh geen Uitzondering op den regel die in de Belgische pers van kracht is. Naar- het voorbeeld van de Parijsche confraters, is het sensationeele de hoofdschotel van elk blad in België, dat voor- mamelijk de ziekelijke nieuwsgierigheid van den lezer exploiteert. Zoo is de „Dernière Heure" liet Brusselsche blad, dat bij de 200.000 exem plaren drukt, vrij uitsluitend samengesteld uit moordbericliten en andere gruwelijke dingen. En het blad specialiseert zich natuurlijk eenzijdig voor de gemengde berichten om vlug alle nieuws uit Londen en Parijs injde krant te hebben. Een ;,kadaverig" stelsel Alleen de katholieke bladen maken in zekeren zin uitzondering door een flinke beperking. Hoe hoog daarboven mag de Nederlandsche pers, die hier in alle perskringen ten voorbeeld wordt gesteld, uitsteekt is een zeer aangenaam verschijnsel. Dat eigenlijk, door wat wij hierboven hebben medegedeeld, de onveiligheid is toegenomen in België, is onjuist. De politie waakt en doet haar plicht met succes. Het zou verkeerd zijn hieruit te besluiten dat België vol zit met stru.ikroovers en moordenaars. Dit heeft mij echter zoover gebracht, dat ik er moét aan verzaken u nog te onderhouden over de schitterende ontvangst die luitenant- advocaat- Thieffry,die een vliegtocht naar Kongo heeft ondernomen, is ten deel gevallen, of over het bezoek der Fransche oorlogsinvaliden, en over de overslrooming der Leie, een echte ramp voor de vlasnijverheid van West-Vlaanderen, die millioenen schade .heeft veroorzaakt en de grootste verslagenheid heeft teweeggebracht. Beschouwingen over de regeeringscrisis, die België doormaakt, en nu, door de werking van den heer Van den Vijveren, katholiek afgevaar digde voor "Roeselare-Tielt, tot een, alhoewel weinig vaste, oplossing schijnt te komen, zal ik U hesparen. Het. is een zuivere berekening van politieke kansen die elk oogenblik kan verande ren. Toch wensch ik n nog wat te schrijven over een interessante volkskust, waarmc-e wij dezer dagen bij gelegenheid van het congres van der Vlaamschen Toeristenbond te Aalst, hebben kennis gemaakt. Onder andere punten meer stond op de agenda een reis vermeld naar 1 tekel- gem, een dorp een uur gaans buiten Aalst ge legen. Daar bevindt zich een nederige herberg op het kruispunt van den straatweg Brussel-Aalst gelegen. Dit landëlijk drankhuis, met zijn laag dak en groene luikjes is bewoond door de kin deren Callebant. Het draagt op den gevel het opschrift „An tapis de sable", maar is in de streek alleen bekend onder den naam van „Het zandtapijt". Juffrouw Cajlebant een 62-jarige heeft inderdaad een zekere faam verworven door het maken van schilderijen in zand, gelijk aan tapijten. In een zaaltje naast de herberg ligt een hel lende planken vloer 3,5 m. vierkant, waarop juffr. Callebant haar werk uitvoert en ten toon stelt. Als materiaal gebruikt zij daartoe zand, dat zij kunstig met kleuren vermengt, een 20- tal ongeveer, en waarmee zij talrijke kleur- schakeeringen weet te bereiken. De onderwerpen die juffr. Callebant behan delt zijn doorgaans zeer verscheiden een ge kleurde plaat uit een tijdschrift, een gekleurde weergave van een bekend schilderij, zijn ge woonlijk haar modellen. Op cfen in kleine vier kantjes verdeelden vloer brengt ze, in krijt, de vergrootc teekening aan, en geeft dan de kleuren weer van haar tientallen verschillende zandvoorraadjes. Gemeenlijk werkt juffr. Calle bant een tweetnl weken aan ieder tafereel of tapijt, een „Gobelin" in zand. Na drie, vier maanden wordt alles met den borstel wegge vaagd en zet, zij zich aan ccn nieuw werk. Op het oogenbKk is de bekende groep „De Drie Gratiën" in levensgrootte uitgebeeld. Bewonde ren moet de bezoeker voorzeker bet buitenge woon geduld, de handigheid, den smaak, het teekcntalent dat aan den dag gelegd is. Meer dan veertig jaar reeds lokt het Zandtapijt te Hekel- gem niet alleen de inwoners uit de omliggende dorpen, maar ook talrijke toeristen vooral sedert 1922, toen de Belgische Toeringclub de aandacht van haar leden vestigde op het bestaan van Het Zandtapijt. Honderden auto's houden aan de herbej'g halt en talrijk zijn zij die zich het tapijt laten toonen. Juffr. Callebant somt- u dan met ge wettigde fierheid al de namen op van de voor name personen die haar herberg bezochten zij zal u namen opgeven van Belgische ministers, van burgemeesters, van edellieden van vreemde gezanten Als men de gelegenheid heeft dan mag men niet nalaten Het Zandtapijt, oen honderdtal meter van den Boekhoutberg gelegen, te. be zichtigen. Korte Kerkstraat, Telefoon 77. Woonhuizen en Kantoorpanden, modern en practisch inrichten van Winkels, Magazijnen en Fabrieken is tegenwoordig het aange wezen adres Architect. uitsluitend |j I j KR flBBENtlAM Aannemer. Eorte Haven 38. Telefoon VIJFhonderd VIJF en VTJFtig. BIJKANTOOR SCHIEDAM van met erf en open grond te kadaster Sectie A nommer Bevattende parterre met Notaris P. Ft. VAN ELLËKOM te Schiedam is voornemens om bij veiling en afslag op Vrijdag 22 en 29 Mei 1925, tel kens des v.m. 11 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven aldaar Publiek te Verkoopen Perceel 1. Het HEERENHUIS met erf en open grond te Schie dam aan de Emm astraat 3 met achteruitgang naar de Hoflaanstraat, kadaster Sectie I nommers 657 en 1774 tezamen groot 1.90 Aren. BevattendeBeneden 2 kamers cn suite, serre, keuken en tuin; le etage 3 slaapkamers en badkamer 2e etage 3 slaap kamers en zolder. Voorzien van electra, gas- en waterleiding. Geheel in eigen gebruik. Grondbelasting f40.—. Straatbelasting f 11.10. Perceel 2. Het PAND gelegen te Schiedam aan de Noord- vest 22, kadaster Sectie A nonuner 775 en 1456 gedeeltelijk, tezamen groot 1 are 98 centiaren. Verdeeld in beneden-boven woning en pakhuis. Bevattende de benedenwoning 2 kamers, keuken, vergader lokaal en open grond. Ver hu urd voor f 9.per week. de bovenwoning 2 kamers, keuken en zolder. Verhuurd voor f3.75 per week. Pakhuis parterre met 2 zolders. Verhuurd voor f30. per maand. Perceel 3. Het PAKHUISPAND Schiedam aan de Noordvest 24, 1456, gedeeltelijk, groot 2.16 Aren. 2 zolders. Geheel in eigen gebruik, Perceel 4. Het PAND met erf en open grond te Schiedam aan de Noordvest 26, kadaster Sectie A nommer 1378, groot 1.57 Aren. Verdeeld iri werkplaats met kantoor beneden- en bovenwoning. Bevattende Benedenwoning 2 kamers, keuken en zolder. Verhuurd voor f 3- per week. Bovenwoning; 2 kamers, keuken en zolder. Verhuurd v o o r f 3.7& per wee k. Werkplaats en kantoor in eigen gebruik. Grondbelasting f 20.80. Straatbelasting f 5.88. Perceel 5. Het gedeeltelijk'door brand beschadigde PAKHUIS- PAND met erf en open grond te Schiedam aan de N o o r d- vest 28 kadaster Sectie A. nommer 1109 groot 3.72 Aren. Bevattende parterre met diverse zolders. Verhuurd voor f33.per maand. Grondbelasting f 18.55. Straatbelasting f 4.95. De panden zijn te aanvaarden bij betaling der kooppenningen voor of uiterlijk op Maandag 29 Juni 1925, en te bezichtigen Woensdag en Donderdag in de weken der veiling en afslag n.m. 24 uur op vertoon van bewijs van toegang, Voorts zal op Woensdag 27 Mei 1925 des v.m. 10 uur in voorschreven panden aan de Noordvest 24—26Provisioneel worden verkocht: Diverse machinerieën en gereedschappen behoorende tot liet smidsbedrijfwaaronder Aambeelden, Werkbanken met bankschroeven, pijpenbuigma- ehine, spiegleuvenstcekrhachine, 2 revolver pons- en knipmachines, 2 draadsnijmachines, bandenvvals> platenwala, slijpmachines, draaibanken inet drijfwerken, zcagbank, schaafbank, boorma chines, electromotor 71/, P.K., drijfwerken, wagens enz. Deze goederen welke aanwezig zijn in de perceelen Noordvest 2426 voorschreven, zijn aldaar te bezichtigen Dinsdag 26 Mei a.s. des v.m. 9—12 en n.m. 2—4 uur. De koopers van deze perceelen zullen het recht van naasting hebben van Voorschreven zich in hun gekochte bevindende ma chinerieën en gereedschappen, tegen vergoeding van 10 a%n de provisioneelc koopers van hun biedingen. Inlichtingen en toegangbewijzen verstrekt genoemde Notaris, Kantoor Lange Nieuwstraat 51 telf. 191- 1732—154 bij veiling op Vrijdag 22 Mei 1925 en bij afslag op Vrijdag 29 Mei d.a.v. telkens des voormiddags elf uur in het Gebouw van den Ned. R. K. Volksbond aan de Lange FlaVen 71 te Schiedam. - Notarissen A. J. TASSEMEYER te 's-Gravenhage en D. BODDEUS te Schiedam zijn voornemens ten tijde en ter plaatse voormeld, bij veiling en bij afslag in het openbaar te verkoopen Perc. I. Een gunstig gelegen, goed onderhouden, hecht en sterk DUBBEL HEERENHUIS met crl en grooten tuin, gelegen te Schie dam aan de Lange Nieuws traatNo. 23 en strekkende tot de Nieuwe Haven, Kaster Sectie L. Nr. 577, groot zes aren 30 centi aren en Sectie L. No. 576 gedeeltelijk. Het huis bevat rez-de-ehaussee vestibule, marmeren gang, salon woonkamer, serre, studeerkamer, hall met toilet, keuken en schuur tje. Op de eerste verdieping drie slaapkamers, badkamer, balcon dienstbodenkamer, studeerkamer, gang en tusschenkamer en voorts ruimen zolder. Het perceel i3 verhuurd voor 1350 per jaar zonder tijdsbepaling. Grondbelasting 63.95. Straatbelasting 17.52. Perc. II. EEN DUBBELPAND bestaande uit twee kantoren met overbouwd bovenhuis, erf en open grond te Schiedam aan de Lange N i e u w s t r a a t N r s. 25 en 29, Kadaster Sectie L. Nrs. 572 en 2480, samen groot een are. Nr. 29 is vrij van huur. Nr. 25 is verhuurd voor 700 per jaar zonder tijdsbepaling. Grondbelasting 49.64. Straatbelasting 13.86. Perc. III. EEN PAND, thans in gebruik als auto-herstelplaats met ruime zolders, smederij, overbouwde poort en open grond te Schiedam aan de Lange Nieuwstraat. Nr. 27, Kadaster Sectie L. Nr. 2479 groot drie aren 16 centiaren en Nr. 575 (gedeeltelijk) groot 30 centiaren met het recht van laden en lossen aan de Nieuwe Haven. Verhuurd voor ƒ800 's jaars, zonder tijdsbepaling. Grondbelasting 26.63. Straatbelasting 7.26. Perc. IV. EEN KAPITAAL PAND, gebouwd als mouterijmet ruime zolders, open grond cn loswal te Schiedam, achter perceel III, plaat selijk gemerkt Lange Nieuwstraat Nr 27 a strekkende tot de Nieuwe Haven, Kadaster Sectie L. Nr. 575 (ged) ter grootte van ongeveer zes aren 55 centiaren. Vrij van huur. Grondbelasting 76.70. Straatbelasting ƒ21.06. Perc. V. EEN FABRIEKSPAND, thans in gebruik als meubelfabriek, met erf, open grond en gang, staande en gelegen achter en naast de vorige perceelen plaatselijk gemerkt Lange Nieuwstraat Nr. 23a, strekkende tot de Nieuwe Haven, Kadaster Sectie L. Nr. 576 (gedeeltelijk) ter grootte van ongeveer drie aren 21 centiaren. Verhuurd voor ƒ600 's jaars zonder tijdsbepaling. Grondbelasting 35.66. Straatbelasting 9.78. Perc VI. 1.66.07 Hectare als bouwterrein geprojeeteerden grond, thans wei- en tuinland, met schuur, weg en erf, gelegen in den polder Oud Mathenesse, ten Zuid-Oosten van het Station der H. IJ. S. M. te Schiedam, kaster Sectie I. Nrs. 334, 335, 333, 1746, 2027 en 2029. Verhuurd tot 24 December 1925 voor 500 's jaars, behalve de Nrs. 2027 en 2929, zijnde thans openbare straat. Grondbelasting ƒ31.81. Perc.VII t/m. X.VIER afzonderlijk te veilenbijeen gelegen PERCEELEN als bouwterrein geprojeeteerden grond, thans weiland, gelegen te Schiedam ten Oosten van en uitkomende aan den Overschieschen Weg, respectievelijk groot H.A. 1.36.65, FI. A. .95.65, H.A. .86.45 en H.A. .86.45 overeenstemmende met de bouwblokken van het Gemeentelijk Uitbreidingsplan, Kadaster Sectie 1. Nrs. 2 en 3, totaal groot H.A. 4.05.20. Het geheel is verhuurd voor 1000 's jaars lot 24 December 1925. Grondbelasting totaal ƒ52.31. N. B. De perceelen I t/m. V samen vormende één complex, zoomede de perc. VII t/m. X worden ook in combinatiën afgeslagen. AANVAARDING cn BETALING 1 JULI 1925. Bezichtiging Dinsdag 19, Woensdag 20 en Donderdag 28 Mei a.s. voorm. 1012 en 's nam. 24 uur, op vertoon van een permis- siebiljet, afgegeven door Notaris D. BODDEUS te wiens kantore aan de Lange Haven 73, te Schiedam (telefoon 390) evenals ten kantore van Notaris A. J. TASSEMEYER te 's-Gravenhage Koninginnegracht 13 (telefoon 14145) nadere inlichtingen alsmede veilingsnotitiën met kaartje zijn te bekomen. 1731 166

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 6