DAGBLAD WDOR SCHiEi 1MM LUCETTE. k £8 sta Jaargang. Dinsdag 19 Mei 1325 Ha. 14254 Bureau KOEMARKT 4 - Telefoon intercommunaal 89. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3,— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiBnJ 15 regel» f 1.75, elke regel daarboven 36 cent, 3 mul plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 76 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op' aanvraag - toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering: I 590 bij levenslange geheele in validiteit7?2oï) bij verlies van een hand, voet of oog i 200 bij doodf 100 bij verlies van een verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bq of krachten» wetten of verordeningen voor geschreven en oudere officieels af- en aan kondigingen van hei Gemeentebestuur. WINKELSLUITING. Ter algemeene kennis wordr gebracht, dat op grond van artikel 1 der Verordening op de win kelsluiting, het geoorloofd is op den dag vooraf gaande aan den Hemelvaartsdag de winkels voor het publiek geopend te houden tot 's avonds 11 uur. BtiHenlandsch Nieuws, DUITSCHLAND. Een rede van Stresemann. In den Rijksdag begon gister het groote poli tieke debat, dat door den Rijksminister van buitenlandsche zaken, Stresemann, werd inge leid met een lange rede, welke eenige uren duurde. De minister besprak in de eerste plaats het plan-Dawes, en wees er op, dat de Rijksregee- ring zich tot heden aan eiken termijn heeft ge houden, en dit ook verder zal doen. De minister erkende de" welwillende ge zindheid der Vereenigde Staten, gaf zijn warme sympathie te kennen met de ernstige beproe vingen van Bulgarije en drong zeer krachtig aan op een spoedige afdoening van het Duitsch- Spaansche handelsverdrag. Stresemann gaf verder zijne bezwaren te kennen, dat de Noordelijke Rijnlandsche zone nog steeds niet is ontruimd, en vroeg of het mogelijk is, een cultuurvolk van 60 millioen menschen op den duur achting en gelijkgerech- tigheid te weigeren. Hij meende voorts, dat het moeilijk is, een satire te schrijven over de wijze, waarop van de zijde der Geallieerden de kwestie der niet-ontruiming van de Keulsche zone is behandeld. Wanneer de Geallieerden werkelijk slechts de vervulling willen van de eischen, welke ingevolge het verdrag in zake de ontwapening gesteld kunnen worden, zou een de finitieve afdoening der kwestie nog slechts de hij legging zijn van de bestaande meeningsver- schillen over de uitlegging van het verdrag. Met het oog op den tegenwoordigen stand der bewapeningsverhoudingen in Europa is Duitsch- land als militaire factor geheel uitgeschakeld derhalve kan Duitschland ook onmogelijk de noodzakelijkheid erkennen van een zoodanig gesteld veiligheidsverdrag, alsof ook andere landen eene gerechtvaardigde behoefte aan be scherming tegen Duitsche aanvallen hadden. Duitschland kan veeleer het verlangen tot be scherming zijner grenzen te kennen geven, doch vermeent, dat oplossing der veiligheidskwestie zonder zijn medewerking een oplossing tegen Duitschland zou zijn. De minister noemde het de belangrijkste taak der Duitsche buitenlandsche politiek, aan de labiele toestanden aan de Westgrens door eene duidelijke regeling een einde te maken. Verder bestreed hij, dat het door Duitschland gedane voorstel aangaande de veiligheidskwestie tegen Polen gericht is. Duitschland houdt wel is waar de loop der Oostgrens voor een onmogelijken toestand die in strijd is met het zelfbestemmings- rccht der volken, doch wil geen veranderin teweegbrengen door geweld. Ten slotte gaf de minister de meening te kennen, dat een vruchtbaar samenwerken in den Volkenbond nieLjmogelijk is, zoolang de zwevende kwesties en de acute^geschiJlen met de Geallieerden niet zijn opgelost. Stresemann verklaarde ook nog dat de" be trekkingen van Duitschland met Nederland on veranderlijk goed zijn en opgebouwd met het traditioneele vertrouwen. FRANKRIJK EN ENGELAND. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland over de regeling van de schuld van Frankrijk aan Engeland, welke begonnen ziin met de nota van Churchill op 6 Februari, heb ben thans het stadium van besprekingen be reikt tusschen de experts van de twee regeeringen Tusschen de voorstellen van de Engelsche^n Fransche experts bestond een verschil van onge veer 17 millioen pond sterling. Sinds Caillaux minister van Financiën is geworden, zijn de besprekingen hernieuwd en de grond wordt voorbereid voor verdere onder handelingen. De Temps schrijftDe ministerraad heeft Vrijdag aan Briand en Caillaux opgedragen om de oplossingen te besfcudeeren, die aan het vraag stuk der intergeallieerde schulden gegeven kun nen worden. Wij meenen te weten dat zeer bin nen kort, en waarschijnlijk binnen éen termijn van 14 dagen de Fransche regeering aan de Ver eenigde Staten en Engeland een plan van precie- se voorstellen zal voorleggen voor de regelino- der oorlogschulden. b Naar aanleiding van het bericht uit Was hington, waarin gezinspeeld werd op een even- tueele reis van Caillaux naar de Ver. Staten t t regeling van de kwestie der Fransche ooi logs schuld aan Amerika, wordt door het depart ment van financiën medegedeeld, dat er g0(C sprake is van een reis van Caillaux. BELGIE EN AMERIKA. De Belgische schulden aan Amerika van na den oorlog bedragen 175.500.000 dollar Daarbij komt 'n aankoop van legergoederen voor 30 millioen dollar en ongeveer 70 millioen ren te, tezamen een waarde van ongeveer 9 mil iiard franken. BE ENGELSCH-TURKSC1IE ONDERHANDELINGEN. De Engelsëh-Turksche onderhandelingen zijn op een dood punt geraakt en voorloopig afge broken. De vertraging van de oplossing van de Mosoelkwestie wordt door het langzame vorderen der onderhandelingen van den Vol kenbond beinvloed. PORTUGAL. Leden van een communistische organisatie hebben op den politiechef van Lissabon Amaral een aanslag' met revolver gepleegd. Ofschoon het slachtoffer aan het voorhoofd en het dijbeen gewond werd, wist hij met zijn revolver zijn aan vallers te verjagen. In verband met dit voorval is de staat van beleg in Portugal tot 31 Mei a.s. verlengd. Z.-AFRIKA. Een officieele mededeeling zegt, dat Zuid-Afri- ka tot den gouden standaard teruggekeerd is. 28) Juist, alleen wat Tolstoi aangaat, heb ik me niet vergist. Deze vroolijkheid ontging Olga niet, die o.P haar beurl; lachte, terwijl ze haar kleine pun tige tanten liet zien, tanden, die gemaakt leken om te verscheuren en te bijten, maar waarvan Alfred slechts cle wonderlijke witheid zag. Tenslotte terwijl ze haar boek naast zich legde, sprak de blonde dame Het schijnt, mijnheer, dat wc geboren zijn om elkaar te ontmoeten. Wees er van overtuigd mevrouw, antwoordde Alfred levendig, dat ik me er zeer gelukkig om acht. Bij het hooren van haar zingende stem, nauwelijks ontsierd door een lichten tongval, ondervond hij een genot als van het luisteren naar langzame walsen, door violen gespeeid. Een korte pauze volgde op deze wedcrzijsche begroeting. Alfred voelde, dat hij z.ich belache lijk zou aanstellen, als hij deze stilte lang ilet aanhouden en van den anderen kant indien hij niet dadelijk van de gelegenheid gebruik maakte, zou het moeilijk zijn het gesprek met zijn reis gezellin te hernemen. Een duister voorgevoel zeide hem nochtans, ENGELAND. fjg °,Ö|C"S I-? avondbladen zal de regeering zeer waarsc njn ij aan de vertegenwoordigers van Europeesche communistische organisaties voor- r?; Veibleden om 'n Engeland voet aan c ze en, m verband met de communistische conferentie van eind-Mei te Moskou. In antwoord op een vraag bevestigde McNeill, onder-staatssecretaris voor buitenlandsche za ken, dat de Engelsche regeering van de Fransche een mededeeling had ontvangen aangaande het Duitsche voorstel tot een veiligheidsverdrag. De regeermg van Z. M. was thans bezig dit te oveiwegen, naai' hij zeide, cn zou voor het Huis een verklaring afleggen, wanneer de toestand der onderhandelingen dit gedoogde McNeill antwoordde ontkennend op de vraag, of de ïegeeiing er over dacht, besprekingen te houden met de regeeringen van Frankrijk en de andere Geallieerde landen, om gemeenschap pelijk de diplomatieke betrekkingen met de Russische regeering af te breken. Baldwin verklaarde, dat hij geen mededee lingen had ontvangen, waaruit bleek, dat de militaire uitrusting van het Biff-legcr van uit Britannic was verschaft of dat Engelsche piloten vlogen in vliegtuigen der Kabylen. dat het zoo beter was. Hij haalde de herinnering aan Lucelto weer op cn op zijn beurt nam hij een boek uit zijn zak met de vaste bedoeling zie'1 in het lezen te verdiepen. De „blonde dame" die het hoofd lichtjes op zij neigde, bekeek Alfrd op zoodanige wijze, dat deze er van huiverde. Met een stem, die een beetje beefde, knoopte hij het gesprek weer aan. Aangezien het toeval ons met zulk een ge lukkige volharding bij elkaar brengt, is het nood zakelijk, dat ik mij aan u voorstel. Mijn naam is Alfred Tortoran, en ik ben journalist. vroolijke verwondering verscheen dade lijk op het mooie gelaat van Olga. Met het meeste genoegen lees ik sedert eenige dagen de artikelen, aie u over degeheimzinnige zaak der Rue d'Hauteville- in de Gazette de Paris schrijft. Door deze weinige woorden werd Tortoran volkomen ingepalmd. Oji mijn beurt, hernam de jonge vrouw, moet voorstel.len- Ik heet Olga Baranoff. Dat weet ik, onderbrak Alfred onbezon nen. Hoe dat Ze was bleek geworden en fronste de wenk brauwen. De uitdrukking van haar gelaat was plots heelernaal veranderd, haar streng gewor den blik, haar tocgenepcn mond, bewez.cn dat ze hoogst ontevreden was. Verwonderd over deze gedaanteverandering, ALLERLEI. Uit Bremen. Sedert Zaterdag vertoeft de ex-kroonprins in Bremen, waar hij zijn eclitgenoo- te en beide oudste zoons heeft afgehaald die met de „Siërra Norana" uit Teneriffe zijn terugge keerd. Binnenland. Een onjuist telegram. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mee In het onlangs verschenen le deel van het boekwerk Les Arniécs francaises dans le grande guerre, uitgegeven door het Fransche ministerie van oorlog, en bewerkt door den Franschen gcneralen staf, is opnieuw, zonder eenige tegenspraak, melding gemaakt van de valsche voorstelling, als zouden Duitsche leger eenheden bij het uitbreken van den grooten oorlog over ons grondgebied zijn getrokken. Het onware bericht is vervat in een telegram van den toenmaligen Franschen gezant te Brus sel aan zijn regeering te Parijs. In opdracht van den minister van builenland- sche zaken heert Hr. Ms. gezant té Parijs doze zaak onder de aandacht van de Fransche re geering gebracht en er op gewezen dat deze be schuldiging, waarvan de leugenonomstootelijk is vastgesteld, een pijnlijken indruk in Nederland- sche kringen heeft gemaakt. Daarbij werd de verwachting uitgesproken, dat in het eerstuitkomend deel van opgemeld ge schiedkundig werk een rectificatie zou worden opgenomen. De strijd in de communistische partij. Omtrent den strijd in de Communistische Partij, waarbij de meerderheid van het Partij bestuur zich verzette*tegen de beslissingen van Moskou, welk verzet door het Congresbesluit werd bekrachtigd, doch waarop een nieuw veto van Moskou volgde, lozen wij in „De lribune" dat als gevolg van het ingrijpen van Moskou de meerderheid van het partijbestuur is afge ■treden. Als lid van het Partijbestuur bedankten Wijn koop, van Ravesteijn, Geton, Brommert, Ster- ringa, Stam-Ponsen, van Burink, van Walree en de oandidaat-parlijbestuurder Peterson, Van de candidatenlijst voor dc Tweede Ka mer trokken zich terug Wijnkoop, van Raven- steijn, Stam-Ponsen, Petcson en van Bmink De nieuwe candidatenlijst van deCorrtmunis- tische Partij is thans als volgt vastgesteld De Visser, Seegers, een Indonesische partij genoot, Frederiks, Klooster, Schalkcr, Roorda en van Munster. De leiding van de redactie van „De Tribune" is eveneens overgegaan in handen van het nieuwe bestuur. die hem onverklaarbaar was, bood Alfred zijn verontschuldigingen aan, verklaarde zich nader Wees naar het bordje en beschreef niet zonder humor, hoe hij zich, voor de aankomst te Chalons zijn aanstaande reisgezellin had voorgesteld Door die beschrijving opgevroolijkt, barstte ze in lachen uit en vertelde waarvan ze geschrok ken was. Ik vroeg mezelf af, zeide ze, wie u mijn naam had verraden. Ik dacht inderdaad niet aan dat bordje. Aldus aangeknoopt, kon het gesprek slechts levendig worden. Achtereenvolgens stapten de andere reizigers in de volgende halten uit en Alfred bleef met Olga alleen. De jonge vrouw vertelde haar leven. Ze was de weduwe, zeide ze, van een man, die onder de vroegere Regeering in Rusland een kolos saal vermogen had bezeten. Tijdens de groote omwenteling was het haar gelukt het buitenland te bereiken met haar juweelen, waarvan de ver koop haar welstand had gelaten. Ze begaf zich nu naar Nancy om cr een ta melijk belangrijke som in ontvangst te nemen, door, bemiddeling van een notaris in die stad, nl. een bedrag dat eertijds door baar man aan een vriend, die nu ook gestorven was, geleend werd. Ze kende Nancy niet, waar ze voor de eerste maal heenging en die reis vond ze niets aan trekkelijk. Alfred luisterde met aandacht naar haar. De Nationale Redevaart naar Rome. De leiding dezer groep seint ons dato 16 en 17 Mei Nadat wij 15 dezer om 7 uur 's avonds be houden te Rome waren aangekomen, hebben wij den volgenden morgen de H. Mis, met korte toespraak en algemeene H. Communie, voor onze pelgrims, gelezen door den hoogeerw. heer de Graaf, Deken te Delft en vicepresident van het comité bijgewoond. Vervolgens brachten wij een bezoek aan S. Ignazio, Pantheon en Animakerk. De voorgenomen bezichtiging van de St. Pieterskerk kon 's namiddags niet plaats hebben, daar zij gesloten was toen bezochten wij de missietentoonstelling. Op Zondag 17 Mei bij de plechtige en indruk wekkende heiligverklaring der Zalige Theresia van 't kindje. Jezus konden alleen de deelnemers aan de bedevaart van de eerw. pater Carmelieten tegenwoordig zijn. Des namiddags maakten wij bij prachtig we der een wandeling naar de Ara Goeh, Kapitool, Mamertijnsche gevangenis, over het Forum Ro- manum naar Coliseum en vandaar naar den Palatijn. „De Witte Stad" en de Olympische Spelen. Naar aanleiding van het door het N. C. verspreide communique wordt ons door de Di rectie van „De Witte Stad" medegedeeld, dat zij ten sterkste ontkent dat uit de door haar ge plaatste annonces etc. een andere indruk zou kunnen worden gewekt, dan dat de netto-op brengst van de leening H geheel belangloos dor haar aan het N.O.C. ten behoeve der Olympische Spelen zal worden afgedragen, „Van eenige bijzondere aanbeveling", schrijft ons „De .Witte Stad" „bevoorrechting, toezeg ging etc. is nooit sprake geweest. Nadat het aanbod der Witte Stad" door bet N.O.C. in dank was aanvaard werd door ons onmiddellijk aan de Pers van liet geaccepteerde aanbod (dus een overeenkomst) kennis gegeven op speciaal verzoek van den Secretaris van het N.O.C. Op ons verzoek werd dit bericht door het Persbureau eerst naar de bladen verzonden na dat van de juistheid van dit bericht van het N.O.C. door het Persbureau zelve een bevesti gend antwoord was ontvangen. Wij ontkennen ten slotte ten sterkste dal uit onze annonces iets anders is te lezen. Zonder eenige voorwaarde hebben wij de geheele netto winst aan het N.O.C. ten behoeve der Olympische Spelen afgestaan. Wij waren de eersten die aan boden geen percentage doch tijdelijk de geheele winst ter beschikking te stellen waarvan het bedrag dooi accountants zal worden vastgesteld.' Een nuchter woord. De Haagsche Post" zegt een bezadigd en nuchter woord over de Olympiade. Het blad kan met degenen die bezwaar maken tegen sport" eenigszins sympathi seren hoewel om andere beweegredenen dan de hunne. De ,H, P." voelt immers niets voor Olga wilde nu, dat Tortoran op zijn beurt ver trouwen in haar stelde en ondervroeg hem over zijn leven, zijn werken, zijn vooruitzich- ten En plots geestdriftig zeide hij hoe dol hij van zijn nieuwe beroep hield, hoeveel vreugde hij er in vond, met welken ijver hij liet uitoefende. Olga vroeg op bedekte wijze Deze reis is zeker een reisvoor zaken Die vraag bedoelde hem dadelijk. Hij was op zijn hoede en antwoordde ontwijkend. Ze drong niet aan en praatte over wat an ders. Nochtans kwam ze steeds op den werkkring van Alfred terug, en bracht het verhaal van de lift met meer algemeene beschouwingen in ver band, maar ze stelde soms een vraag op den man af, alsof ze wou weten wat de jonge repor ter precies van de zaak afwist. Hij verdedigde zich tamelijk goed en werd ijskoud zoodra ze zich onbescheiden toonde. Zijn oordeel was het volgende Kijk dat is nu een persoontje, dat graag de eerste zou willen zijn om aan haar vriendinne tjes te zeggen „Ik weet wat de G_azette dc Paris morgen over het geheim van de lift zal bekend maken." Deze pedanterie S' heen hem tamelijk on schuldig, maar hij wilde er niet aan toegeven, minder uit verdedigingsinslinct dan uit bezorgd heid voor zijn beroepsgeheim (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1