Prijsverlaging „DE PHOENIX" T.tf' Verven en Stoomen. DAGBLAD MOOR SCHIEDAM 'El® OMSTRENBIV» FlUi LLETQgy. LUCETTB. SI ÏÏiJnSKSa bij i 48ste Jaargang, Maandag 25 Mei 1925, Ha. 14258 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog t. 200 bij doodf 100 bij verlies van een rïnim; 160 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem Verz, bank Schiedam Buiienlandsth Nieuws, DE ONTWAPENING. Omtrent het standpunt der Duitsche regeering in zake de ontwapeningseischen der Entente, verneemt men uit gezaghebbende bron, dat Duitschland bereid is in het algemeen een tege moetkomende houding aan te nemen. Slechts in de kwestie van de kazeriieering der veiligheids politie zal men geen concessie doen. Men ver wacht, dat de Entente den eisch zal stellen, dat de politie niet langer in kazernes wordt ondergebracht.Van Duitsch standpunt beschouwt men de centralisatie der politie als een nood zakelijkheid om de binnenlartdsche rust te waar borgen. Omtrent de overige punten der Entente nota,voor zoover die langs officieuzen weg bekend is geworden, verwacht men geen groote moei lijkheden. DE WAPENCONFERENTIE. De wapenconferentie heeft een voorstel van den Amcrikaanschcn gedelegeerde aangenomen, ook andere mogendheden op te nemen ondei degenen wier ratificatie noodig is voor de in werkingtreding der Conventie. De Amerikaan- sche vertegenwoordiger constateerde, dat geen enkele staat van Latijnsch Amerika op de lijst der voornaamste wapenfabriceerende landen voorkomt. HET DEENSCHE ARBEIDSCONFLICT. Zaterdagmorgen om vier uur is in de Dcen- sche ijzerindustrie overeenstemming bereikt over een voorstel tot oplossing van het conflict Het voorstel" zal ter goedkeuring voorgelegd worden aan de verschillende organisaties. De antwoorden moeten voor 29 Mei ingezonden worden. De onderhandelingen betreffende de ongeschoolde arbeiders in de ijzerindustrie worden nog voortgezet. Het arbeidersblad ,,So- cialdemokraten" meldt, dat er goede kansen op bijlegging van het conflict bestaan. ZWEDEN. Het debat in den Zweedschen Rijksdag over de kwestie der nationale verdediging nam Zaterdagmorgen een aanvang. Ongeveer honderd leden hebben liet woord gevraagd, zoodat dit debat waarschijnlijk het grootste zal worden, dat tot nog toe ooit in den Zweedschen Rijksdag is gehouden. Er zullen waarschijnlijk tusschen de 20 en 30 amendementen.ingediend worden op het regeeringsvoorstel, gelijk dit door de defensie-commissie reeds gewijzigd is. BELGIE. Een e x t r a-p arlem entair kabinet? De koning heeft Zaterdagmorgen burge meester Max, den liberalen afgevaardigde, wiens motie Vrijdag den val yan het ministerie-Vande- vijvere heeft veroorzaakt, ten paleize ontboden, gelijk logisch, overeenkomstig het parlementair gebruik te verwachten was. De koning heeft Max verzocht, zich te belasten met de vorming van een nieuw kabinet. Rax heeft aangenomen te trachten de crisis op te lossen. Hij heeft als zijn bedoeling aan gekondigd, allereerst de mogelijkheid te 'bcstu- deepch, bij wijze van uitzondering en overgang pep extrg-parleprentair kabinet sapiep te stellen. Reden zal Max zijn arbeid in deze richting aanvangen, waarschijnlijk zonder succes. 32) t Het beeld van OJga ve-scheen weer voor zijn geest en een blinde woede welde in hem op tegen de vrouw die hem zoo schaamteloos had overgeleverd. Nooit zou hij haar de diepe Vernedering vergeving die de ontknooping hem had gebracht, Door een heel natuurlijke associatie van ge dachten bezorgde hem de stralende herinnering aan Lucette echter spoedig eemge bevrediging. Hij wankelde nog altijd bedwelmd dooi de noodlottige uitwerking van de prik. Hu moest tegen een boom leunen om met te vallen, llij ademde smartelijk, zijn beenen waren slap en zwaar. Ijskoude zweetdroppels parelden opzijn voorhoofd. Nooit zal ik kracht genoeg bezitten om te voet naar Nancy te komen, bromde hij woedend. En nochtans moet ik. Met samengeperste tanden, gonzende ooren, 6trakke oogen, de vuisten zoo krachtig gesloten dat hem de nagels in de handen drongen, vei- Üet hij den boom die hem tot steun diende en waagde eenige stappen op den weg. Maar plots weigerden zijn beenen hun dienst. Alles draaide om hem heen en met gesloten oogen en doodsbleek gelaat viel hij languit op den straat Weg neer. Doch zijn verwarden geest, die niets BULGARIJE. Uit Sofia wordt aan de ,,Tag" gemeld, dat de officier van justitie in het proces, in zake den aanslag te Wradza tegen alle veertig beklaagden de doodstraf heeft geëischt. De Bulgaarsche rcgecring heeft bij den gC- zantenraad verzocht om verlenging van dep termijn betreffende de verhooging van het Bulgaarsche troepe'ncontingent met 10.000 man. Zij motiveert dit verzoek hiermede, dat nog steeds binnenlandsche politieke gevaren be staan, welke een versterking van het Bulgaar sche leger noodzakelijk maken. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Rabat verluidt In weerwil van het échec der Riffs bij de gevechten tegen de colonnes van Freydenberg en Gambay, verwacht men stellig dat Abd-el-Krim zal voortgaan met zijn offen sief. In een officieele mededceling van de protec toraatsautoriteiten wordt het Fransche com munistische blad de „Iiumanité" in de Fransche zone absoluut verboden, daar het zekere op ruiende artikelen bevatte, welke reeds gevolgen hebben gehad. Naar aanleiding van het verleden week gemelde gerucht omtrent een wapenstilstand tusschen Spanje en Abd-el-Krim kan thans op hoog gezag worden- gemeld, dat de Spaansche autoriteiten alle onderhandelingen met de Rif- leiders hebben opgegeven. De plaatselijke onder werping van volksstammen, dorpen of afzon derlijke personen zal worden aanvaard door de Spaansche militaire autoriteiten, die evenwel niets, dat lijkt op een vrede of een wapenstilstand zullen overwegen. De Spaansche troepen in Mai-okko zullen doorgaan de rebellen te straf fen door luchtaanvallen en invallen, terwijl langs heel de Rivera-linie de vijandelijkheden zullen -yvorden voortgezet, ALLERLEI. Uit Krakau Een tot dusver onbekend ge bleven persoon heeft Zaterdag op klaarlichten dag een ambtenaar doodgeschoten, en daarna een bom in het Cechisclie passenbureau gewor pen. De bom ontplofte niet. De dader werd ge arresteerd. Uit Keulen In de jongste vergadering van den bond van Rijnsch-Westfaalsche werk gevers in het bouwbedrijf te Essen is besloten a.s. Woensdag alle bouwvakarbeidcis te ont slaan en te beginnen met Donderdag de uit sluiting te proclamecren. Er zullen nog onder handelingen te Berlijn plaats vinden om te trachten een accoord tusschen partijen tot stand te brengen. Uit Londen De commissie voor liet be houd van historische monumenten van den Londenschen graafschapsraad heeft besloten, dat geen gedenksteeneu mogen worden aange bracht aan huizen in Londen, waarin Karl Marx heeft gewoond. Binnen land. De Olympiade. Gisteravond vertrokken uit Amersfoort per D-lrein van 7.38 naar Praag de Nederl. afge vaardigden van het N.O.G., n.l. de lieeren Westerouen van Meeteren, baron Schimmel- penninck en Van Rossem. Kapt. P, W. Scharroo is reeds gisteren vertrokken. Het Ned. 01. Comité deelt het volgende mede Aangezien de vertegenwoordigers van Neder land op het Olymp. Congres te Praag morgen (Dinsdag 26 Mei] antwoord zullen moeten geven op de vraag of Nederlafld in 1928 gastheer wil zijn bij de Olymp. Spelen, en het antwoord op die vraag niet langer uitgesteld kan worden, heefl het. N. O. C. besloten, deze vraag beves tigend' te beantwoorden. Het N. O. C. vertrouwt dat het publiek voort zal gaan met het verschaf fen van geldelijken steun zoodat binnen korten tijd de benoodigde fondsen bijeen zullen zijn. liet N. O. C. spreekt den hartelijken dank uit jegens al degenen die tot heden hielpen en doet een ernstig beroep op hen die hebben afgewacht of de spelen zullen doorgaan, om thans hun gilt vast te stellen. Werkloosheidsverzekering. De besturen van het R.K. Werkliedenverbond hel Christelijk- Nationaal Vakverbond en liet Algemeen Nederl. Vakverbond hebben aan den minister van arbeid, handel en nijverheid twee adressen verzonden. In het eene wordt gezegd, dat bij de regeling- van de werkloosheidsverzekering voor 1921 door de regeering bepaald werd, dat onder dooi de regeering vastgestelde voorwaarden, de werkloozenkassen in staat zouden worden ge steld, de uitkeeringen te verstrekken, terwijl de gelden, noodig tot dekking van eventueele tekorten, voor dc helft door het Rijk a fonds perdu, voor de andere helft als renteloos voor schot zouden worden verstrekt, welk laatste bedrag te zijner tijd moest worden terugbetaald op nader te bepalen wijzen. Verscheidene werkloozenkassen, hebben van deze regeling gebruik moeten maken, hetwelic er toe leidde, dat deze kassendientengevolge grootcre of kleinere sommen aan liet rijk schuldig zijn. In de periode na 1921 is er een zeer groole wijziging gekomen in de ledentallen der kassen. Een groot gedeelte der leden, toegestroomd tengevolge van de opheffing van de steun- comité's, is langzamerhand weer heengegaan. In de ledentallen der kassen is door uittreding en inschrijving van leden een zeer groote wij ziging gekomen, waardoor een toestand is ont staan, dat de trouwgebleven leden veelal goede risico's met de later gekomen leden aansprakelijk zijn voor schuld, gemaakt dooi de heengegane leden. Daar komt bij, aldus schrijven adressanten verder, dat dc tegenwoordige schuld, die op de kassen drukt, een belemmering k&n zijn voor een normale funetionneering van de werkloos heidsverzekering, omdat de terugbetaling ten gevolge kan hebben, dat een ongunstige invloed wordt geoefend op de hoogte der uitkeeringen, den uitkeeringsduur en ook op de hoogte der bijdragen. De besturen meeneh, dat de door dc regeering getroffen maatregel een noodzakelijk gevolg was vau. de buitengewone crisis,zoodat wanneer het rijk de werkloozenkassen niet was tegemoet gekomen, toch op andere wijze voor de werk- loozen door 't rijk gezorgd had moeten worden. Om .deze redenen vinden zij vrijheid, den minister te verzoeken maatregelen te willen overwegen, waardoor de op bovengenoemde wijze voor de werkloozenkassen onstane schul den aan het rijk geheel voor rekening van het rijk komen. In het tweede adres schrijven dc besturen dat voor de uitkeeringen uit de werkloozen kassen het rijk verdeeld is in drie soorten van gemeenten, en zich thans gevallen voordoen, tengevolge van samenvoeging van kleinere met grootere gemeenten, bijvoorbeeld de gemeente Amsterdam, dat de bijgevoegde gemeenten in een andere klasse zijn ondergebracht, dan de gemeente waarmede ze thans zijn samenge voegd. Dit geeft aanleiding tot allerlei moeilijk heden. Vooral in Amsterdam staan in diebijge- vocgde gemeenten aanzienlijke woningcom plexen. Verhuist een lid ecner werkloozenkas binnen de gemeente Amsterdam, dan kenrt het voor, dat hij tengevolge van zijn verhuizing in een lagere uitkeeringsklssse komt. Hiercoor worden de leden gedupeerd, terwijl de kas- besturen in moeilijkheden komen. Den minister wordt Verzocht, zoodanige maatregelen te willen overwegen, dat de kiasse- iiideeiing voor de workloozenuitkceiing althans zoodanig gewijzigd wordt, dat leden van werk loozenkassen, die wonen in die gedeelten van de bijgevoegde gemeenten, welke aan het be bouwde complex der grootere gemeente aan sluiten, worden ingedeeld bij de uitkeerings- klasse der grootere gemeente. eu Gewestelijk Nieuws. Tcr-aarde-bestelling 1®. J. v.d. Valk. Hedenmorgen is 't stoffelijk overschot van wijlen 't R.K. gemeenteraadslid, den heer P. J. v.d. Valk, ter aaide besteld. Nadat om 7 uur 't lijk in de H. llart-kerk was gebracht, las kapelaan Leesberg om 7 1/4 uur een stille H. Mis van Requiem. De plechtige ge zongen uitvaartdienst werd om 8 uur door pas toor Mölier gecelebreerd, die tevens daarna de absoute verrichtte. Om 1U uur had vanuit de kerk de begrafenis plaats, waarbij behalve de familie o.m. ook de burgemeester en de wethou ders Boddetis, Houtman en Mr. v. Velzen tegen woordig waren van dé R.K. Raadsfractie we ren de voorzitter, de heer Evers, de secretaris, de heer Schelders en de heer Mr. Kavelaars aanwe zig. De gemeente-secretaris, de heer Sickenga, was door ziekte verhinderd, den overledene de laatste eer te bewijzen. De plechtigheden op 't kerkhof werden door kapelaan Leesberg verricht. Katholiek Leven. Vrijdagavond hield deze vereeniging haar jaarvergadering in de zaal van den Kath. Kring het rnooie zomerweer was zeker oorzaak, dat de leden, ofschoon er een belangrijke agenda was, niet volledig aanwezig waren. De voorzitter memoreerde het droevig verlies van het lid den hr. Th. Rebers; slaande de vergadering werd voor zijne zielerust gebeden den leden wordt bericht wanneer in de Singel kerk een H. Mis voor hem wordt opgedragen meer uit de werkelijkheid kon begrijpen, kwam het voor alsof hij gerinkel van bellen hoorde daarna een geknars van wielen dan geroep. dat was alles Deze tweede bezwijming was veel korter dan de eerste, Ter zelf dei-tijd dat hij in de keel het gevoel van een brandwonde gewaar werd, als bij de aanraking van gloeiend vuur, maaktehij een lichte beweging. Een opgeruimde stem klonk in zijn ooren Wel jongen, je bent er goed afgekomen, hoor, ik heb alle moeite van de wereld gehad om den „onstuimigen Bucephalus" tegen te houden. Is me dat nu een idee midden op den straatweg te gaan slapen. Bij Melpomene en Thalia, een se conde later en je was verpletterd geweest. Dat is twee keer, mompelde Tortoj-an, zonder de oogen te openen. Hij ijlt, zeide een andere, zachtere, stem. Bah, een druppeltje van mijn ouwen brande wijn en hij komt heelemaal bij Alfred voelde dat men den hals van een flescli tusschen zijn tanden schoof en liet gevoel van een brandwond prikkelde weer zijn slokdarm. Ditmaal opende hij de oogen en richtte zich oP> terwijl zijn hand de flescli wegduwde. Een eerlijk glad geschoren gelaat was over hem. heen gebogen. Achter het hoofd ontwaarde 1 ortoran het gezicht van een veertigjarige vrouw, waarvan liet haar opvallend geel zag. Komaan, het gaat beter, zeide de man. De drank werkt. Arme jongen, zuchtte de vrouw, hij heeft misschien eer eten dan drank noodig. Tortoran glimlachte zwakjes en kon antwoor den. Ik dank u wel, maar ik geloof dat ik 't een noch het ander noodig heb. Maar een goed bed, riep de vrouw met geel haar uit, dat had ik moeten begrijpen. Rodolpln- hreng hem in onze kamér. Morbleu, antwoordde de aangesprokene, je hebt gelijk Elvire, cn de god der gastvrijheid spreekt door uw mond. Vooraleer Alfred zich had kunnen verzetten, had Hodolphe hem in zijn armen opgelicht, -alsof hij met een kind te doen had. Terwijl hij innerlijk 's mans enorme spiei- kracht bewonderde, vroeg Tortoran zich ze ef van welke kamer sprake was. Eindelijk begreep hij, dat de reus iem naai een kermiswagen bracht, waardoor een groot mager paard (waarschijnlijk de „onstuimige Bucephalus" zelf) gespannen stond, dat vreed- Wm dé jonge bladeren van een boom afknab belde en de zachtaardigste van alle viervoeters scheen te zijn. Zonder in het.minst door zijn last gehindei d te worden, beklom Rodolphc het trapje van n woonwagen, trad er binnen, stapte door een klein keukentje en ging in een tweede verlre v, waar hij den dagbladschrijver op een kraakzin delijk bed neerlegde. Toen verklaarde hij met iets plechtigs En nu is u thuis, jongeman, 't Staat u vrij uw onderbroken slaap weer te hervattem tuwij^ Bucaphalus u in de richting van ]iivoorfete]_ bit». .Hij w» '"df W En aldus zou hij den heeien dag en den heelen nacht slapen. Zijn. gastheer eerbiedigde deze verkwikkende rust en legde zich met zijn vrouw dien avond op een stroozak neer in de andere afdeeling van den wagen, welke als keuken en eetkamer diende. De jongeman werd 's anderensdaags door tromgeroffel gewekt. Ditmaal viel het hem niet moeilijk zijn gedachten bijeen te brengen. .Hij gevoelde zich frisch cn monlcr, hoewel zijn maag van honger rammelde. Hij stond snel uj>, met het doel den geweldigen, eetlust, elie iun kwelde te bedaren. Maar inlusschen had het tromgeroffel op gehouden en een tentorstem kondigde aan Dezen avond om acht uur, in de zaal van het „Café du Commerce", luiste rrijke opvo. ring van „La Tour de Nesles" vertolkt door den vermaar den kunstenaar Rodolphc Pradevelli cn rip beroemde gade Elvire.' ((Wordt vervolgd] NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN /.U}„

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1