Doorzittend en waaronder zij tot de H. Communie zullen naderen. Na voorlezing der potuien gaven secretaris A. van Dorp en penningmeester J. Verschuren een keurig jaarverslag, waaruit bleek, dat K. L. met vrucht heeft gewerkt de rekening en ver antwoording, met een batig sbldo sluitend, werd door de H.H. Jac. Rebers en J. Tas in orde bevonden. De voorzitter, de hr. W. v. d. Weijden, volgens rooster aftredend, motiveerde in het kort, waar om hij gemeend had het presidium niet meer te kunnen aanvaarden. Na twee stemmingen werd als voorzitter gekozen de heer Th. van Keme- nade, die niet ter vergadering aanwezig was toch kan hier worden medegedeeld, dat de nieuw gekozene, dankend voor het vertrouwen in hem gesteld, deze benoeming heeft aanvaard. Daarna volgde de keuze van twee bestuurs leden wegens periodiek aftreden van de heer J. van Dorp en wegens zich niet herkiesbaar steilen van den heer H. Scholte eerstgenoemde werd herkozen en de laatste werd vervangen door den heer Arn. Kamp. Nu nam de Moderator p. P. C. Biesta het woord in naam van alle leden afscheidnemen, zeide spreker, is gemakkelijk en moeilijk ziet men iemand gaarne gaan, is het wenschehjk dat iemand gaat, brengt heengaan verlichting dan valt het niet zwaar. Hier echter is het moei lijk èn voor den heer v. d. Weyden èn voor ons voor hem, omdat hij ruim 13 jaar voorzitter was, voor ons omdat wij ruim 13 jaar van zijn leiding mochten genieten voor hem, omdat de banden met K.L. zoo hecht en stevig waren', voor ons omdat wij een gevoelig verlies gaan lijden, wanL wij konden ons K.L. niet denken zonder v. d. Weyden als voorzitter. Pater Biesta meende dan ook aller gevoelens te vertolken, als hij v. d. Weyden dank bracht voor het vele en goede aan K. L. gedaan zijn bestuur heeft zich gekenmerkt naar Roomsch beginsel. Want bij ons heet besturen eigenlijk „dienen" de Paus heet toch „Dienaar der Dienaren." Zoo heeft ook de afgetreden voor zitter al die jaren'onze Vereeniging gediend op bijna alle vergaderingen, door met vastberaden heid en voorzichtigheid altijd recht door zee te sturen, door, ondanks tegenslag steeds op de' bres te staan, door geen offer te groot en geen moeite te zwaar te achten hij heeft gediend door te betalen met zijn persoon, door open oog en hart te hebben voor de nooden en rechtmatige wenschen der leden, door zijn tijd en veelzijdige gaven te offeren voor K.L. Omdat hij zijn krach tig bestuur heeft gekenmerkt door zich zelf niet te zoeken maar te geven, omdat hij zelf goed diende, was het ook aangenaam om onder hem te dienen. Met een hartelijk dankwoord overhandigde p. Biesta namens de geheele Vereeniging den scheidenden voorzitter ook een stoffelijk bewijs van groote waardeering. De scheidende leider erkende gaarne, dat het heengaan hem moeilijk viel na zooveel jaren arbeid toch was hij dankbaar voor de eerbie diging van zijn besluit. Zijn dank ging uit naar de leden voor hunne bereidwilligheid en toewij ding, maar vooral naar de verschillende geeste lijke leiders der Ver. wier hulp hij nooit heeft kunnen missen en die van hem gemaakt hadden wat hij geworden was in K.L. Zoo hij nog een les zou mogen geven, dan zou het deze zijn steeds in alles den Moderator te raadplegen en te volgen met een dankwoord voor het stoffelijk huldebewijs en met de verzekering als gewoon lid K.L. trouw te blijven, sloot hij deze verga dering. „Katholiek Leven" begint in October met het grootste vertrouwen in den nieuwen voorzitter het volgende vereenigingsjaar en verwacht toe treding van vele en goede leden. Gisteravond 7 uur werd de politie alhier met, het ongeval in kennis gesteld. Aanvankelijk wist men niet wien het ongeluk getroffen had. Toen echter om 9 uur de echtgendotc van S., verontrust door het lang uitblijven van haai man en kinderen, zich aandiende bij den inspec teur van dienst, begreep men dra alles, Heel voor zichtig heeft men haar toen den omvang^van de ramp meegedeeld. De zwaargetroffen echtgenoo- te en moeder blijft achter met vier kinderen. Ook de heer V., agent van politie te Tilburg, was gehuwd. Over twee maanden z°u Lij den dienst met pensioen verlaten. Het tragische ongeval heeft hier een diepen indruk gemaakt. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de familie voor het terugvinden van het stoffe lijk overschot van ieder der slachtoffers, 25 belooning uitlooft. S. O. c. 3 e 1 ij s t. De volgende bedragen zijn nog ingekomen P. Hoppe 25, Daniël Visser en Zn. 25, Duijs en Co. 2.50, If. A. V. Bank. 10, J. Nauman 2.50, Van't Ifof en Jongepier 10, A. Bijloo f 1 Kappelhof en Hovijjgh 25, H. C. Rijnbende 5, Tenniscl. S. V. R. f 10, J. Ingelse 5, G. Rui ter 2, H.C. v.d. Broek /5, Middagcollecte dames van Gymn. Ver. Hygiëa 53.57, Schied. Politie Sportvereen. 5, N. Haima v.d. Wal 10, Avond- collecte dames S.Z.C. 25.77. Het totaal der 3 lijsten is 1179.11. jes gingen verloren, zoodat de schade aanzien lijk is, Ir bij Wielrijders, een door de zon verschroeide Huid, 5chrijnen en Smetten,verzacht en geneest men met p m Gentengtf Nieuws, Tragisch ongeval. Gistermiddag maakte de 46-jarige scheeps bevrachter J. C. Sneyers uit de Ernmastraat alhier, met zijn twee stiefzoontjes, den 13- en 6-jarigen Piet en Johan Wanders en den 50- jarigen J. v. Vugt uit Tilburg, een logé, een zeil tochtje op de Maas, Te ongeveer half vijf werden zij nabij deKei- lchaven overvallen door een zware regenbui die vergezeld ging van hevige rukwinden. Blijk baar tengevolge van een verkeerde manoeuvre is het bootje toen plotseling omgeslagen. De vier inzittenden schijnen direct in de diepte te zijn verdwenen, terwijl het scheepje onderste boven bleef ronddrijven. Het eigenaardige van dit ongeval is, dat het slechts door één persoon, die op 300 M. afstand stond, werd waargenomen. Aan het einde van de Lekhaven, nabij het Katoenveem, bevond zich een groote menigte, die daarheen gevlucht was om voor de hui te schuilen. Slechts één der aanwezigen wierp een blik in de rivier en zag het vaartuig kan telen. Hij kon echter niet anders doen dan luid keels om hulp roepen. Een honderd meter verder waren twee andere jachten. Daar een dezer de zeilen reefde, Verkeer de de heer V. in de meening, dat zijn hulpgeroep was gehoord en dat de jachten naar de plaats des onheils zouden komen. Dat was echter niet het geval. Deze jachten voeren door. Wel was zijn geschreeuw opgemerkt door een wachtman en deze ging in een roeibootje de Maas op. Deze reddingspoging kwam echter te laat. Toen hij bij het omgeslagen zeilbootje kwam, warende vier inzittenden reeds in de diepte verdwenen. De heer V. was genoodzaakt een kwartier ver te loopen, alvorens hij de rivierpolitie tele fonisch kon bereiken. De rivierpolitie spoedde zich onmiddellijk met een snelvarende boot naar de plaats des onheils.Ondanks alle pogingen van dreggen mocht liet tot nu toe niet gelukken de lijken der dren kelingen te vinden. Bezoek Ncderlandsehe lteisvereeniginy. Zaterdag, had het aangekondigde bezoek aan onze stad plaats van de Nederlandsche Reis- vereeniging afdeeling Rotterdam, leider de heer G. Molenaar. Na Ontvangst door den heer W, Rademaker in het Gymnastieklokaal aan de Broersvest, werd gewandeld langs Lange Haven naar de St. Annazusterstraat het hoofddoel van het be zoek n.m. de bedrijven van de firma de N.V. Branderijen van de Erven Lucas Bols A. de Koning. De heer A. J. de Koning verwelkomde de 40 bezoekers en stelde het zeer op prijs dat bo vengenoemde afdeeling zooveel belangstelling toonde in hun bedrijf. Eerst werd de mouterij, waar het graan bin nenkomt, bezichtigd, vervolgens de maalderij, branderij, gistpakkerij tot aan de distilleerderij waar het graan verwerkt is tot moutwijn, gist en jenever. De bewerking werd zeer nauwkeurig door de gebr. de Koning uitgelegd, wat ook met veel animo werd gevolgd. Vele vragen werden gesteld en ook beantwoord. Onder het aanbieden van ververschingen in de distilleerderij nam de heer G. Molenaar het woorden betuigde den heeren de Koning zijn dank namens allen voor de schit terende ontvangst en eminente leiding der ex cursie. Dan volgde het tweede gedeelte van het pro gram n.m. bezoek aan den Stadstoren, waar de heer Rademaker de leiding nam en een verkla ring gal' van de klokken en het klokkenspel. Als attractie werden eenige nummers gespeeld door den Rotterdamschen klokkenist, dén lieer Tim mermans, die onder het gezelschap behoorde. Deze musicus geeft zich met hart en ziel om het in Holland zoo achteruitgaande klokkenspel op het peil te brengen van voorheen. Het Schie- damsche klokkenspel dat zeer mooi van toon is zou zonder hooge kosten te moderniseeren zijn. Hulde bracht hij aan zijn ouden collega den heer Textor, die trots zijn hoogen leeftijd nog immer den toren beklimt om zijn klokken te bespelen en sprak zijn dank uit dat hij voor en kele oogenblikken zijn klavier afstond aan een jongeren collega. Na Vanaf den omloop van den toren de stad in vogelvlucht aanschouwd te hebben, wat vooral in dezen mooien voorzomer de moeite beloont verzamelde het gezelschap zich op dc binnenplaats waar de heer G. Molenaar na mens allen dank bracht aan den burgemeester van Schiedam voor de gastvrijheid en't verlof tot bespelen van het klokkenspel. Den heer Rade maker, die meermalen de leiding op zich nam, werd hulde gebracht en een tot wederziens toe- gewenscht. Feestavond. Door de buurtvereeniging van Broersveld zal morgenavond een feestavond worden gegeven, waar alle bewoners met hunne huisgenooten gratis toegang hebben. Zooals het programma laat aanzien belooft het zeer gezellig te worden. In de Gemeente-Ziekenhuizen te Rotterdam werden den 18den, 19den en 221 sten dezer de examens afgenomen voor het di ploma voor ziekenverleging. Het diploma werd o.m. uitgereikt aan de can- didaten de zusters A.M. Hiltman, D. den Outer, F. C. Lichtenvoorde Klooster, M. C. Servaas en M. Boom, opgeleid in het Gemeente Ziekenhuis alhier. UIT ROTTERDAM. Zware brand. té Rotterdam werd eegister brand ontdekt in een groote opslagplaats van de Vereenigde In dustrieën Rotterdam (V.I.R.) aan de firma Ph. Verhagen tn Zn. aan de Oude Dijk. In deze op slagplaats waren zes wagons gloeilampjes opge slagen in doozen en stroohulzen. Het vuur greep zeer snel i'm zich heen. In korten tijd stond de 30 Meter lange loods in lichte laaie. Het personeel van de fabriek tastte met 5 stralen op de water leiding het vuur aan doch korf weinig uitrichten. De brandweer werd te hulp geroepen. Na een h: lf uur kon men constateeren dat de brandweer het vuur meester was. Ongeveer 800.000 lamp- AARD BEVING IN JAPAN. Twee steden V e r'w/b est. Aan de „Star" wordt uit To]g(p geseind On geveer 11 uur Zaterdagmorggnjjrjjk een aard beving los in de provincie Tajimp (aan de Ja- pansche Zee, ruim 100 K M ten N.W. van Kyoto) waardoor drie steden vernietigd werden. Vele menschenlevcns zijn verloren gegaan. Treinen met materiaal en personeel voor hulp verleening zijn naar het tooneel van de ramp gezonden. Deze aardbeving in West-Japan is de ernstig ste, welke dit gedeelte van het land sedert ja ren getroffen heeft. Het hevigst was de vernie ling in Kinosaki en Toyooka, welke steden ge heel werden weggevaagd door de aardbeving en den brand die er op volgde. Te Toyooka, een stad van 10.000 inwoners, verdween het spoor wegstation geheel en het postkantoor werd onmiddellijk bijna geheel door brand verwoest. Een groot aantal huizen zakte ineeh ën onmid dellijk daarop brak een brand uit, 'waartegen men geen middel meer had om op te treden. Op het oogenblik is het nog niet mogelijk het aantal slachtoffers vast te stellen, maar het moet in elk geval in de duizenden loopen. Al het verkeer aan de Japansche Zee-zijde van West-Japan is stilgelegd ten gevolge van de aardbeving en onder de bevolking is een pa niek uitgebroken. Alle klokken bleven stilstaan op elf uur, moment van de aardbeving. De menschen renden te Toyooka in wanhoop naar buiten. Rondom hen storten de huizen in. Vele personen werden verpletterd door de vallende steen en. Een later bericht uit Osaka zegt, dat de di recte telefonische en telegrafische verbinding met de getroffen districten is verbroken. De twee steden Kinosaki en Toyooka stonden van middag 5 uur Japanschen tijd nog in brand. Osa ka, de voornaamste industriestad van Japan, Kyoto en de vermaarde haven Kobe hebben geen schade geleden, maar de aardschok werd er. 'duidelijker gevloeid dan twee jaar geleden, toen Tokio-verwoest werd. - Verder wórdt nog gemeld, dat è&ivliegmachine met verslaggevers, die foto's van de streken had den genomen waar de aardbeving plaats Vond, aldaar is aangekomen. Uit de foto's en uit de mededeelingen der verslaggevers blijkt, dat de ramp van gelijke hevigheid is geweest als dé groote aardbeving in 1923, doeh^lat het gebied niet zqo groot Te Toyooka zijn duizenden dakloos gemaakLEen meisjesschool stortte daar in en begroef de leerlingen onder de puinhoopen. Men denkt, dat te Toyooka 200 personen zijn gedood en 400 gewond. De stad Kinosaki vloog in brand na de aard beving. Er volgde een algemeene paniek, waar in, naar men vreest, honderden gedood zijn. De schade in de stad is enorm. Zij wordt slechts voor één millioen yen door verzekering gedekt. Er is voorts groote schade toegebracht aan den landbouw. Volgens de deskundigen werd de aardbeving veroorzaakt door een aardverschui ving. Het Japansche blad „Asahi" raamt het totaal aantal slachtoffers van de aardbeving, welke gisterochtend plaats had, op 100 dooden, 1000 gewonden én 10.000 dakloozcn. Tot deze slacht offers behöoren geen vreemdelingen. Volgens de aanduidingen der seismograftn was de hevigheid van deze aardbeving slechts 1/3 minder dan van die, Welke 1 September 1923 een ontzettende verwoesting te Tokio en elders aanrichtte. 'i0' Het vermaarde Japansche Spa, Kinosaki, blijkt grootendeels verwoest te zijn. De meeste hotels stortten in. Zooals gemeld, is ook de stad loyooka grootendeels verwoest. De hoofdstad werd ditmaal gespaard, maar Zaterdagavond, een kwartier voor middernacht, werden te Tokio twee schokken gevoeld, welke alle klokken tot stilstand bracht. De marinewerf te Maizocroe werd niet ernstig beschadigd. Het spoorwegverkeer werd slechts enkele uren gestremd en reddingstreinen konden zich spoedig naar het geteisterde gebied begeven. Een correspondent van dé British United Press, die per vliegtuig een onderzoek ging in stellen, meldt het volgende Te Kinosaki bleef geen enkel van de 600 huizen en hotels gespaard. Na deiyé'erstcn schok brak op 20 verschillende punten in die plaats brand uit. Kort daarop deed eéh t\veede schok talrijke huizen ineenstorten en Vveldra stond heel de stad in lichtelaaie. Toen de correspondent des avonds 6 uur over de stad vloog zag hij er niets dan zwarte puinhopen, waaruit dichte rookwolken opstegen. Volgens een gisteravond laat ontvangenbe- vicht is de kustplaats Sjioseki door een vloedgolf verwoest. Het aantal dooden én gewonden •wordt op 1500 geraamd. Zaterdag hebben in Amerika eeriige zeldzame natuurverschijnselen plaats gevonden, welke al of niet in verband kunnen slaan met de Japan sche aardbeving. Wat een vloedgolf kon worden genoemd, ver toonde zich aan de Zuidkust van het Huron meer. Het water liep eerst snel naar de Cana- dcesche kust en stroomde daarna weer in groote vaart terug naar den Amerikaanschen oever, sleepte enkele booten mee tn ook enkele kust- woningen. Bewoners van den Amerikaanschen oever zeggen,dat zij etnig gerommel in de aarde hoorden, maar tide's bleek men daarvan niets te hebbfcp gemerkt. De vloed geschiedde bij een licht briesje. In het midden-Westen van Amerika steeg des avonds de temperatuur zeer l oog voor den tijd van liet jaar, teiwijl ook een storm, opstak. In het Noorden van Michigan viel sneeuw en in Minnesota daagde de vorst weer op. De storm berokkende in de Noordwestelijke staten veel schade aan boerderijen en graanvelden, legen zonsondergang stak in de stad NewiYork een hevige wind op, die talrijke vensterruiten verbrijzelde, boomen ontwortelde en enkele zelfs over de huizen blies. Am undsen's Poolvlucht. Een te legram uit Oslo van gisLervoormiddag meldt Zeventig uur na het vertrek der beide vlieg tuigen van Amundsen ontbreekt nog elk be richt omtrent den terugkeer of aankomst der vliegers. Men had te Oslo Zaterdagnacht om 12 uur het eerste bericht van hem verwacht, 54 uren na den start. De koortsachtige spanning waarmede men te Oslo berichten van Amund sen verwacht, vindt haar oorzaak in de ver klaringen van Amundsen zelf, dat hij aan den Noordpool slechts enkele uren zou blijven en in totaal slechts een paar dagen zou wegbijven. *fn elk geval, verklaarde Amundsen, zullen wij om elk risico te vermijden, er voor zorgen, dat onze machines niet van elkaar geraken. Wan neer het noodig zou zijn, zullen wij terugkeeren zonder te landen, want van een hoogte van 1000 voet, waarop wij vliegen, kunnen wij alle nood zakelijke geografische waarnemingen doen. in de bladen wordt er op gewezen, dat Amund sen slechts voor twee uren langer brandstof aan boord heeft, dan de tocht naar de Noordpool en terug duurt. Bij sterken tegenwind zou de brandstoffenvoorraad uitgeput kunnen raken men neemt echter aan, dat Amundsen in het uiterste geval een motor zal afstellen en in zijn vliegtuig de brandstof alsmede de bemanning van het andere vliegtuig zal overnemen en het legervliegtuig zal achterlaten. Zijn goed uitge ruste machine zou in staat zijn 3200 K.M. af te leggen, mits het juiste tijdstip voor de landing gekozen wordt. De bladen spreken de hoop uit, dat heden berichten van de expeditie zullen wor den ontvangen. Julius B a r m a t in v r ij h e i d. Julius Barmat, die, zooals bekend, sinds eenige weken in een sanatorium te Berlijn werd verpleegd, is daaruit ontslagen, in afwachting van de uit slag van zijn proces en voorloopig vrijgelaten. Op verderen aandrang van zijn advocaten heeft de rechtbank de aanvankelijk op 200.000 mark bepaalde waarborgsom verminderd tot 45.000 mark. Nadat dit bedrag was gedeponeerd, werd Julius Barmat in vrijheid gesteld. S c h i p b r e u kj o p dcFransche k u st Twee vaartuigen zijn in volle zee, ter hoogte van Penmarch vergaan. Twee reddingbooten, die zich ter hulpvèrlecning buitengaats waagden, sloegen om en werden op de kust geworpen. Van de samen 32 koppen tellende bemanning zijn 27 verdronken.' Kerknieuws. Het Seminarie Hagcveld. Naar we vernemen zal de nieuw-gebouwde kapel van het Seminarie „Hageveld" te Heem steden op 16 Juli a.s. worden geconsacreerd. De II. Tlieresia van Lisicux. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven is aan Z. D. H. den Bisschop van Haar lem een levensgroot beeld aangeboden van de Zalige Tlieresia van het Kindje Jezus. Z. D. H. heeft dit geschenk in dank aanvaard en bepaald, dat het beeld der nieuwe heilige zal geplaatst worden aan den ingang der H. Familie-kapel der Haarlcmsche Kathedraal. Het beeld wordt vervaardigd in de ateliers van den beeldhouwer J. Maas té Haarlem. Laatste Bedekten. Weerbericht. Verwachting: Matige tot zwakken wind uit Z. richtingen, meest half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk met eenigen regen of onweer zelfde temperatuur. Nieuwe staking in de venen. Doordat de verveners den eisch der veenar beiders te Baj-ger-Compascuum om 90 pCt. van het loon van het vorig jaar te ontvangen, heb ben afgewezen, is besloten de staking opnieuw te proclameeren. Naar aanleiding daarvan heeft de burgemees ter besloten opnieuw den staat van beleg af te kondigen, echter alleen voor Emmer-Compas- cuum. Emmer-Erfscheiderveen en omstreken. Een zeer sterke politiemacht is samengetrokken. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 22 Mei 25 Mei Londen12.07®/g 12.09% Berlijn- 59.21 - 5922 Parijs- 1291 - 12 73 België- 12.52 - 12 43 Zwitseiland - 48.14 - 48 li1/» Amerika-2.4811/!, -2 48% Weenen - 0.0035 - 0 0035 Kopenhagen -46.72% - 46.7772 Stockholm66.52% - 66.58% Oslo-41.75 - 41.86 j Madrid - 36.01 - 36.22% Milaan -10.13 - 10.03 g Telegrammen. AMERIKA ALS SCHULDEISCHEI1. WASHINGTON, 25 Mei (draadloos) De I 186U 10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2