ÜAR ROwie Moerdijk 3. een ScheldeRijnkanaal (Ant werpen-Ruhrort). Hiertegenover staat, dat Nederlad een be tere verbinding krijgt met Luik en dat derhalve Rotterdam meer van het Belgische industrie gebied zal kunnen profiteeren. Men is nu begonnen met de economische voor- en nadeelen van deze overeenkomst op eengoude- schaaltje al te wegen. Met het gevolg, dat men te Brussel en in Den Haag (of als men wil te Antwerpen en te Rotterdam) tot geheel tegen strijdige resultaten komt. Van beide zijden hoort men het verwijt, dat de schaal te veel naar de andere zijde doorslaat. De oorzaak van dit misverstand ligt vermoedelijk hierin, dat de hee- ren te Rotterdam en te Antwerpen bij hun wege- 'rij verschillende gewichten gebruiken en hun zwaarste gewichten bij voorkeur in de veikeeide schaal leggen. Zoo ziet. men om alle beeldspraak te laten varen te Antwerpen voorbij, dat de Neder- landsche regeering aan alle economische eischen van België inzake de waterwegen is tegemoet gekomen. Méér heeft men van die zijde met gevraagd en is er dus voor onze Zuiderburen reden tot groote tevredenheid. In Rotterdam verliest men uit het oog, dat de verbinding met Luik wel degelijk van groot belang is en dat het kanaal AntwerpenMoer dijk, behalve aan de Vlaamsche Scheldestad, ook aan Westelijk Noord-Brabant, zal ten goede komen. Bovendien begaan de critici, welke voor namelijk in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant aan het woord komen nog een zeer ernstige fout. Zij verwijten de regeering wel, dat er aan België concessies worden gedaan, maar zij ergeten daarbij aan te toonen, op welken grond deze toe gevingen zouden kunnen worden geweigerd zon der bij de internationale verhoudingen ons fat soen in opspraak te brengen. Overigens wil het ons voorkomen, dat men, bij de opsomming der vermeende economische nadeelen, de politieke zijde van het Verdrag te veel negeert. Het politieke succes van den heer Van Kar- nebeek is wij schreven het reeds.van nega tieven aard. Onze groote winst is, wat niet in het verdrag staat geen servituten, geen over dracht van souvereiniteit, geen militair bond genootschap. Nu het onmiddellijk gevaar gewe ken is, weegt men deze dingen blijkbaar niet meer zóó zwaar. Maar een poosje geleden nog, toen het gevaar zeer reëel was, heeft de regeering, door sterk op haar stuk te blijven staan, veler bewondering afgedwongen. Het tegenwoordig verdrag registreert een negatief, maar niettemin groot politiek succes. Dat men van dit succes nu niet meer gewaagt, is onbillijk. Als wij goed zien, heeft Minister van Karne- beek tegenover de Belgische eischen zich van den beginne af op het o.i zeer juiste standpunt gesteld economisch willen wij U zoover als mogelijk en redelijk is tegemoet komen maar voor militaire afspraken zijn we niet te vinden aan onze zelfstandigheid en souvereiniteit laten we niet tornen. Toegeeflijkheid in eeonomisehen zin onver biddelijke afwijzing van politieke eischen. Tusschen beide ligt een essentieel verband. De toegeeflijkheid eenerzijds maakte de afwijzing gemakkelijk anderzijds. Met eenige woorden het (negatief) politiek succes is ongetwijfeld voor een groot deel aan de (o.i. redelijke) economische concessies te danken. Mocht de regeering nu, toen het politieke ge- vaar dat dreigde, voorloopig was geweken, de economische toezegging terugnemen '?- En daar door weer voedsel geven aan gestook en roofzuch tige neigingen Wie toegeeft, wat redelijk is, staat sterker, om op onredelijke eischen een weigerend ant woord te 'geven. Dit te hebben begrepen en consequent daar aan vast le houden, is de groote verdienste van den heer Van Karnebeek geweest, die in dit verdrag zijn standpunt ziet zegevieren. Minister Aalberse en de a.s. verkiezingen. Naar men bericht zal de politieke landdag, die de Prov. Bond van R.K. Kiesvereenigingen in Overijsel op 13 Juni a.s. te Almelo zou houden en waarvoor Minister Aalberse als spreker was uit- genoodigd, niet doorgaan. Mini stek Aalberse wenscht blijkbaar vastte houden aan het gebruik om gedurende zijn Mi- nisterscha.p niet als spreker in politieke verga deringen op te treden. De vrijheidsbond en de anti-revolutionairen. Mr. LI. (I, Dresselhuys schrijft in het jongste nummer van „De Vrijheid", het weekblad van de Vrijheidsbond onder meer het volgende Het dagblad „De Morgen" blijft ondanks onze stellige tegenspraak van eenig convenant tusschen den heer Colijn en den Vrijheidsbond, voortgaan met dó stelling, dat tusschen de heer Colijn en „liberale Kamerleden" bespreking" zijn gevoerd voor de oplossing van eenige vraag stukken van algeineene nationale beteekenis." Hoezeer dke poging tot overtuiging van „De Morgen" vruchteloos schijnt, willen wij ons van een slotwoord niet- onthouden. Niet over de waarde van de tegenspraak van den heer Colijn, welke „Do Morgen" critisecrt, maar over dc feiten, voor zoover zij eenig verband zouden kunnen hebben met eenige uitlating van- of samenspraak mot figuren uit den Vrij heidsbond. En dienaangaande zij nogmaals uit drukkelijk vastgelegd, dat geenerlei afspraak, zelfs niet een voorwaardelijke of voorloopige aan een der Kamerleden van don Vrijheidsbond bekend is evenmin aan een hunner eenig plan, voor nu of' voor de toekomst, is voorgelegd of in uitzicht gesteld. Dc Olympische Spelen. Het bestuur Olympische Spelen 1928 deelt mee,dat het bedrag voor de nationale inschrijving gezien de vele toezeggingen, kans heeft bijeen te komen, indien de comité's, die op het oogenblik nog aan het werk zijn, flink succes blijven hebben dut echter voor het waarborgfonds van 1 mil- liotn tot dusverre geteekend is voor niet meer dan/805.000. 5 Ook indien men op ele subsidie, aangevraagd aan de Provinciale Staten van Noord-Hollancl rekent, ontbreekt nog een aanzienlijk bedrag. Het comité doet nu een beroep op die Neder landers en Nederlandschc instellingen, die tot dusver een afwachtende houding aannamen. De moeilijkheden in de communistische partij. Het secretariaat van het Revolutionair Ar beiderscomité deelt ons het volgende mede In zijn vergadering van Woensdtg3Juni let e ft het R.A.C. besloten over te gaan tot ontbinding op ,-j-ond ven de volgende motieven le. Het doel, dat het R.A.C. wensehte te bereiken door deelneming aan de komende Ka merverkiezingen, onr n.l. de aftredende commu nistische Tweede Kamerleden Wijnkoop en Van Ravensteyn te weren uit de nieuwe tweede Kamer om de door hen gevoerde politiek, die in de laatste jaren groote schade heeft toegebracht aan de revolutionaire beweging van ons land, kan als bereikt beschouwd worden, nu zij niet meer candidaat gesteld zijn voor deze verkiezing. Hun heengaan uit de leiding der communistische partij van Nederland en Int optreden der nieuwe luding, die openlijk heeft verklaard, dat de perio de-Wijnkoop afgesloten is en dat ecu goede ver standhouding met het Nationaal Arbeidssecre tariaat geschapen moet, worden, heeft de ver houdingen zoodanig gewijzigd, dat, liet R.A.C. het niet langer noodig acht zijn lijsten te hand haven. 2e De vraag, die in de N.A.S.-krmgen is naar voren gekomen, of het N.A.S. zich als zoodanig op parlementair politiek gebied moet bewegen en zelf het revolutionair parlementarisme in toepassing zal moeten brengen moet naar de meening van het R.A.C. nu de omstandigheden gewijzigd zijn, als in sub 1. aangegeven, op nor male wijze door discussie in de N.A.S.-organisu- ties en langs organisatoriselien weg door de N.A.S.-instanties tot een bepaalde oplossing worden gebracht. In verband met de opheffing van bet R.A.C. spreekt het van zelf, dat de candidaten, die op de R.A.C.-lijsten voorkomen, zicli als zoodanig terugtrekken. Hierbij moet worden aangeteekend, dat de leden van het R.A.C., die den Bond van Commu nistische strijd- en piopagand&clubs in het R.A. C. vertegenwoordigen, zich niet accoord 'ver klaren met. de in sub 1 genoemde motiveering. 5. school Huysmansstraat 12086. school Ambachtschool 703 6a. school Iluysmansstreal 984 7- St. Joris Doele, 884 8. School Edi- sonplcin 884 9. R.K. bewaarschool Lange Singel st raat 898 10. school Broersveld 144 899 11- Oude Badhuis 895 12. Gymn. lo kaal. B. Havenweg 904 12a.school Edisonplein 936 13. school L. Nieuwstraat 918 13. schooi Dwarsstraat 913 15. school Dwarsstraat 864 16. Alidabewaaxschool 927; 17. school Fr. Mauritsstraat 1G56 18. school Pr. Maurits- slraat 1211 19. school Zwartewaalschéstraat 1004. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. ITaneiseus van Assisie". Op de laatst gehouden ledenvergadering werd lot voorzitter der afd. Schiedam gekozen da heer J. J. v. Noort. Op de Woensdag j.l. gehouden bestuursvergadering werden de andere bcstuujs- functies als volgt verdeeld secretaris J. Tuin der, penningmeester LI, v. Groencwegen 2e seer. mej. H. v. Dorp; 2e penningm. mej.J. Visser. R.K. bedienden welke nog niet ge organise" d zijn en toe wenschen te treden als lid kunnen zich opgeven aan het secretariaat 1 woede Tuin- singel 14. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris: Mr. H.M.G.Poortman Veiling 5 Juni. Een gebouw, verdeeld in drie stallen voor 78 stuks vee en paardenstal, voorts een afzonder lijken mestput, erven en open grond, staande en gelegen Le Schiedam, aan de Ovcrschieschestraal nrs. 59 a en 59 b. en aan de Sehie, groot. 520 vierkante ellen. Geveild voor 6.400. Afslag 12 Juni. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Mei 1925. Inlagen 180.330. Terugbetalingen 172.119.56. Aantal inleggers 1 Mei Nieuwe deelnemers Geheel afgeschreven deelnemers Aantal inlegaers 31 Mei 17059 90 17149 45 17104 Verschuldigd kapitaal aan inleg gers op 31 Mei 1925 4.683.283,53. Schied. Schoolvereeniging voor Bijz. Neutraal Onderwijs. Heden zijn de stukken voor de aanvrage der gelden voor de stichting eener Bijz, Neutrale School te dezer stede door het bestuur van boven genoemde vereeniging bij den Raad der gemeente ingediend. De Kamerverkiezingen. Op Zaterdagmiddag 13 dezer zal de openbare vergadering van het Centraal Stembureau plaats hebben, waarin de nummering van de verschil lende candidatenlijsten haar beslag krijgt R.K. Emigratic-verceniging. De door het Centraal Bureau der K.S.A. m het leven geroepen R.K. Emigratie-Vureeniging die zich ten doel stelt voorlichting te geven aan katholieke emigranten en dezen behulpzaam te zijn onder godsdienstig en economisch opzicht hield op 20 Mei j.l. haar eerste vergadering. De statuten werden in deze vergadering defim lief vastgesteld en besloten werd de koninklijke Goedkeuring op die statuten aan te vragen. e Als leden zijn thans tot de vereeniging toègc treden de Ncd. Boerenbond, bet R.K, Werk liedenverbond, de Alg. R.K. Werkgeversvereni ging cn de R.K. Journalist envereemging. Als voorloopig bestuur werden gekozen de hecren A. G. de Bruyn, Mr. LI. van Ha asters en mr. A. Tepe. Reeds werd door de commissie die de opricn- ting der vereeniging voorbereidde met de Ned. Vereeniging Landverhuizing en met deEmigratie- Ontralc Holland, beide gevestigd in den Haag. een regeling getroffen lot permanente samen werking. De vereeniging heeft reeds een aanvang ge maakt met hel inwinnen van infoimates in a die landen, die voor emigratie in aanmerking komen, welke informaties in hoofdzaak ten doel hebben omtrent de toestanden op godsdienstig en zedelijk gebied in die landen over de noodige gegevens te kunnen beschikken. De voorlichting in economisch opzicht zal versterkt Worden 111 overleg en samenwerking met de beide bovenge noemde vereenigingen. Uitdrukkelijk zij hier nog vermeld, dat de ver eeniging niet beoogt dc emigratie te bevorderen doch zij zal er naar streven om katholieken, die zich in den vreemde wenschen te vestigen, zoo goed mogelijk van voorlichting te kunnen dienen. Wie dus wil emigreeren kan zich daarvoor aan melden bij de Ned. Vereeniging Landverhuizing Bezuidenhoutschcweg 97, den LIaag, welke ver eeniging zich alsdan met het secretariaat der R.K. Emigratie-vereeniging omtrent den aan melder in vei binding stelt, of rechtstreeks bij het secretariaat der R.K. Emigratievereenifeing 'Steenschuur 17, Leiden. kinds- en Gewestelijk Nieuws. Het aantal kiezers. Liet aantal kiezers, voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, voor deze Gemeen te bedraagt in totaal 19992, deze zijn verdeeld over de 21 stembureaux, t.w. 1. Raadhuis, aantal kiezers 911 2. school Oude Kerkhof 980 3. school G. Verboonstraat 1051 4. school St. Anna zusterstraat 866 1 Volksbadhuis. In de week van 24—30 Mei werden genomen 428 baden. lste klasse kuipbaden 29, regenbaden 59. 2de klasse kuipbaden 31, regenbaden 296. Kinderbaden 13. Gedurende de maand Mei werden genomen 2.340 baden. lste klasse kuipbaden 157, regenbaden 305. 2de klasse kuipbaden 183, regenbaden 1591. Kinderbaden 104. PELGRIMSREIS der Katholieke Garde, 's-GRAVE NH AGE, onder Geestelijke leiding der WelEerwaarde Ileeren P. J. ,M. v. d. BURG en J. B. P1JNACKER, KAPELAANS der Parochie O. L. V. v. Goeden Raadde 's-Gravenhage. Vertrek 31 Aug. Duur 12 dagen..Réissom vrijblijvend f 187.50. In!. Prog. bij den Voor zitter-Penningmeester van het Reiscomité der Katholieke Garde, Hendrik Zwaardccroonstraat 194, Den Haag. Mondelinge inJ. bij de tech nische leiders 2006 18 Beisbureau Lindeman Den HaagRotterdamLlaarlemArnhem GroningenLeeuwarden—Utrecht. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gistermorgen is te Velscn een voor een wagen gespannen paard op hol geslagen. liet dier rende den afsluitboom voor de stoompont door, vernielde deze cn kwam met den wagen in het Noordzeekanaal terecht, waar liet paard verdronken is. Daar paard en wagen in diep water liggen, kan het verkeer met de stoompont daaroverheen geschieden. Persoon lijke ongelukken zijn niet voorkomen. Gistermorgen is in de Schoolstraat te Velp, het 2-jarige zoontje van- D. v.d.;H. spelende, tegen een wiel geloopen van een juist passeeren- de met zand beladen kar van den voerman LI., met het ongeluk gevolg dat het knaapje kwam te vallen en overreden werd. Hij werd dadelijk opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht doch bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Den voerman treft in deze geen schuld, De 26 jarige ongehuwde ondergrondsche mijn werker Helgers, wonende te Merkelbeek, is op de Staatsmijn Hendrik te Brunssum onder afvallend gesteente gedood. Sluwe o p 1 i c h t i n g. De vorige week kregen de zes bewoners van twee aan den Es- senburgsingel te Rotterdam staandehuizenbezoek van een heer, die zich voördeéd als belastingamb tenaar, en nauwkeurig inlichtingen inwon orri- trent huishuur, den eigenaar van dc buizen, enz. Dinsdag j.l. kregen dezelfde bewoners be zoek van een anderen heer, die een actentasch bij zich bad en kwitanties aanbood voor de ver schenen huishuur. De kwitanties waren ge drukt en voorzien met den naam van den huis eigenaar en diens handteekening. Twee bewoners waren niet thuis, doch de vier anderen betaalden de gevorderde liuren, die van 50, tot ƒ60 be liepen. Bedoeldehuizen zijn een paar maanden ge leden van eigenaar verwisseld, zoodat bij de huurders geen argwaan werd opgewekt. Eerst toen gister de fcitelijkp huiseigenaar zijn kwi tanties voor de huur presenteerde, kwam de op lichting aan het licht. De dames zullen nogmaals huur paoeten be talen. De St. et., no. 106 bevat de sta tuten der naanilooze vennootschap Spiritus- maatschappij Gibrs. de Groot, alhier. Onbruikbare spoorboekjes. De nieuwe spoorboekjes, de Officieel? Reis gids der Nederlandsche Spoorwegen, zooals dc ambtelijke benaming luidt, zijn verschenen. In liet geheele land worden zij in kiosken, bij boek handelaren, op straat en overal gekocht door ie der, die met den trein reist. Echter, men zij op zijn hoede. Men toonde ons een spoorboekje, waarvan in het eerste gedeelte, daar waar de algeineene opmerkingen staan af gedrukt en in de dienstregeling der lijnen 1 tot en met 8, tal van onbedruktefdadzijden voorkomen, aldus het „Hbl." Vermoedelijk zijn er, op wat voor wijze ook, tusschen de spoorboekjes een aantal misdrukken gekomen, die er van buiten even volledig uit zien als hun soortgenooten, die een complete dienstregeling bevatt.cn doch die, door het aan tal onbedrukte bladzijden, waardoor juist de dienstregeling op enkele der drukste lijnen tal van hiaten vertoont onbruikbaar zijn. Tenzij men de ontbrekende gedeelten niet noodig heeft, of mocht dit wel liet geval zijn, de dienstregeling uit zijn hoofd zou willen leeren. UIT ROTTERDAM. Vrouw in brand. Alhier was gistermorgen de 69-jarige mevrouw C. van D. wonende in de Van Cittersstraat, bezig handschoenen te wasschcn in benzine. Zij deed dit dichtbij een brandend gascomfoor. Op een gegeven oogenblik geraakten de handschoenen in brand met het gevolg, dat de kleefcn van de vrouw vlam vatten. In enkele oogcnblikkcn stond mevr. v. D. in lichte laaie. Buren kwamen op haar geroep te hulp en wiste® door haar in dekens te wikkelen de vlammen te elooven. In- tusschen had de vrouw zeer ernstigebrandwon- den bekomen aan het hoofd en het geheele boven lichaam. In hoogst ernstigen toestand bracht de geneeskundige dienst haar naar het ziekenhuis. Men vreest voor haar leven. Schipper J. S. heeft in een café in de Sint Laurensstraat alhier, waar hij binnen gelokt was door een kwartjesvinder, met valsch kaart spel/ 1000 verloren. De daders hem onbekend, maakten zich met het geld uit de voeten. Baldadigheid. Dc politie te Schore heeft de daders opgespoord van het werpen van een groot aantal asphalt-spijkers op den Schoor- schen Zandweg, waardoor verschillende banden van auto's, motorfietsen en rijwielen hetmoesten ontgelden. Do vallende vliegers. In den Van Pallandpolder onder Middelharnis is gister middag ongeveer half één -een dubbel bestuur baar Engelsch vliegtuig, van de Havilard Aero Cy., neergestort. Het toestel was op weg van Londen naar Berlijn en werd bestuurd door den bekenden vlieger Gopham. Gopham en de waar nemer Edward, afgevaardigde van het Engelsche ministerie voor de luchtvaart, bleven ongedeerd. Het toestel is geheel vernield. Het ongeval is te wijten aan een motordefect. Het vernielde toestel wordt gedemonteerd, om naar Londen vervoerd te worden. Gistermiddag ongeveer 3 uur moest de militaire vliegmachine Spijker 34 uit Socsterberg bij Haarlem, onder de gemeente Haarlemmer- liede, een noodlanding maken wegens een defect aan den motor. (Twee bougiekabels waien gebroken). Het vliegtuig kwam neer in een land bij het Spaarne, bij het z.g. Zwarte weggetje, in de nabijheid van den Ouden weg en geraakte met den voorkant in een sloot. Alleen een vleugel werd beschadigd. De leerling-sergeant-vlieger B. v. d. Kamp en een sergeant-mecanicien kwamen er goed af. Liet vliegtuig zal door auto's uit Soesterberg gehaald worden. Op een hoogte van 200 h 300 M. was de motor plotseling stil blijven staan. Frauduleuze kapitaal uitvoer. In verband met verdachte transacties met een bedrag van 1.000.000 frs. aan defensiebons, heeft de Fransche minister van Linanciën, Caillaux, een aanklacht ingediend bij het parket, In verband hiermee zijn onmiddellijk huiszoe kingen verricht. Het onderzoek wordt voort gezet. Op het ministerie wordt meegedeeld, dat Caillaux formeele instructies heeft gegeven, opdat de frauduleuze kapitaal-uitvoer zoo krach tig en streng mogelijk zal worden vervolgd. De hittegolf in de V. S. De hittegolf, welke dezer dagen de Ver. Staten van het Oosten naar het Westen doorstroomt, heeft reeds vele slachtoffers geëischt. In Chicago en andere steden bedraagt liet aantal dooden meer dan 20. Verscheidene personen zijn bij het baden verdronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2