OMGBLMB WOORSCMiEDMM OMSTREKEN. FEUBLLETON. Ver bo r ge n H e I den moed 48sê© Jaargang. Maandag 8 Juni IS25 14269 Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 206 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bnltenlsindsch Nieuws, 4) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Telefoon Intercommunaal 89. Postbus 39. Bureau KOEMARKT 4. UJ Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. AdvertentiCn: 1—5 regels 1.75, elke regei daarboven 35 esnt, 3 msal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cfc. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE VOLKENBONDSRAAD. Briand en, Chamberlain. De Britsche Minister van Buitenlandsclie Zaken, Chamberlain, is gistervoormiddag met een kleinen staf medewerkers te Genève aange komen, terwijl de Fransche Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Briand, Zaterdagavond per auto uit Parijs is gearriveerd, Briand en Cham berlain zijn onmiddellijk na de aankomst van laatstgenoemde de politieke besprekingen over de kwestie van het veiligheidspact begonnen, welke Voor het lot Van Europa in de eerst komende tientallen jaren beslissend kunnen zijn In de omgeving der beide ministers gelooft men niet, dat te Genève een formule ontworpen zal worden, maar neemt men aan, dat de beide ministers zich alleen over de voornaamste kwes ties in principe zullen verstaan en de uitwerking der formuleering aan hun ministeries zullen over laten. Men neemt dat aan beide zijden liet ver krijgen van een accoord niet moeilijk zal zijn. Omtrent den inhoud der gister gehouden be sprekingen tusschen de beide ministers wordt natuurlijk voorloopig niets met zekerheid be kend, maar het schijnt buiten twijfel te zijn, dat de Volkenbond in het veiligheidspact tot de vervulling van een belangrijker rol zal worden geroepen dan men tot dusver schijnt aan te nemen De 64ste zitting van den Volkenbond is heden voormiddag om elf uur oiyier voorzitterschap van het Spaansche lid van den Raad Quinones de Leon, begonnen met een geheime zitting tot Vaststelling der agenda. Daarna zal een open bare zitting gehouden worden. Op de agenda komen de volgende punten voor Behandeling van het vraagstuk der Bulgaarschc minderheid in Griekenland, der Poolsche min derheid in Lit.auen, der Hongaarsche minderhe den in het Banaat en Zevenburgen. Voorts de financieele reorganisatie van Hongarije, de kwestie der Poolsche posterijen in Danzig en het vraagstuk der betrekkingen tusschen Polen en Danzig, de financieele reorganisatie van Oosten rijk en de inrichting van een controlestelsel met betrekking Lot de bepalingen der vredesver dra gen inzake de ontwapening. DTJITSCHL AN AD'S ONTWAPENING. De nota niet gunstig ontvangen. V o n Seeckt dreigt met ontslag. Zaterdag verklaarde men in de Berlijnsche regeeringsbureaux, dat het nog niet mogelijk was, den termijn aan te geven binnen welken de ontwapeningsnota beanLwoord zal worden. De Rijkstermijn heeft bevolen, dat de nota door de betrokken ressorts onmiddellijk in behande ling mocl|worden genomen. Zoodra de departe menten tot een definitieve conslusie zijn ge komen, zal de ministerraad opnieuw bijeen komen. In den loop van deze week zal te Berlijn een conferentie van de minister presidenten der Duitsche landen gehouden worden, waartoe ook personen, op wier oordeel men prijs stelL, uitgenoodigd worden. Het' is niet te verwachten, dat het Duitsche antwoord binnen veertien dagen gereed zal zijn. Uit de commentaren in de rechtsche bladen blijkt, dat Generaal von Seeckt dreigt zijn ontslag te nemen, indien de organisatie van het leger en in het bijzonder van het opperbevel gewijzigd wordt zooals de ontwapeningsnota dat verlangt. Van regeeringszijde wordt er op gewezen, dat de positie van Generaal von Seeckt vastgelegd is in een Rijkswet, die aan den gezantenraad te Parijs is voorgelegd, alvorens zij door den Rijksdag is aangenomen. De politieke medewerker van het Wolff- bureau heeft in vooraanstaande politieke kringen eens geinformeerd, welken indruk de ontwape ningsnota der entente daar gemaakt heeft. Het resultaat van zijn onderzoekingen waardoor dus officieus de meening in regeeringskringen weergegeven wordt, heeft hij in het volgende telegram neergelegd: Na de geweldige prestaties reeds vroeger door Duitschland inzake de ontwapening volbracht, blijkt uit de geringheid van internationaal oog punt van de aangelegenheden, welker afdoening de geallieerden nog meenden te mogen eischen, dat de nota opnieuw uitdrukking geeft aan de volkomen misplaatste opvatting van de geallieer de regeeringen over den stand van de Duitsche bewapening, te meer bevreemdend daar van zware Duitsche vergrijpen en het niet nakomen van voorname bepalingen van het verdrag van Versailles wordt gesproken. De beweringen in de nota hebben als leidende gedachte, dat Duitschland zich de mogelijk heid zou weten te verschaffen om te eenigcr tijd een offensief leger op te stellen, dat met zijn groote bevolking overeenkomt. Deze ge dachte, die den waren stand van zaken precies omkeert, moet met de grootst mogelijke beslist heid van de hand worden gewezen. Van den anderen kant beteekent de nota een stap vooruit, wijl thans voor het eerst met eenige zekerheid te voorzien is, welke concrete eischen de geallieerden inzake de ontwapening nog aan Duitschland stellen, en wijl de geallieerden zich uitdrukkelijk verplichten na het voldoen aan deze eischen eindelijk de Keulsche zóne te ont ruimen. De betrokken departementen zullen onmid dellijk de nota aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen en den mogelijken achterstand onmiddellijk inhalen. In geen geval kan Duitschland evenwel maat regelen op zich nemen, die bij een loyale inter pretatie verder gaan dan het verdrag van Ver sailles of die later wederzijds goedgekeurde re gelingen prijsgeven. De Fransche bladen leggen alle den nadruk op den buitengewoon gematigden en hoffelijken toon van de geallieerde nota aan Duitschland met betrekking tot, de ontwapening. De „Times' en de „Daily Telegraph" schrij ven, dat de geallieerde nota aan Duitschland zoo welwillend is gehouden als slechts mogelijk was, in een document, dat dergelijke belangrijke verdragsschendingen aan een vreemde mogend heid moet mededeelen. De „Times" verklaart voorts, dat Duitsch land het thans in zijn hand heeft, door een snelle inwilliging van deze eischen, de onder handelingen over de veiligheidskwestie in een andere atmosfeer te brengen. „Ik geloof, dat het de barones veel goed heeft gedaan. We zullen haar nog eens geheel hersteld zien." Of Isabel ook moedeloos en treurig het hoofd schudde, toch vonden deze woorden weerklank in haar hart. „O, als ik mijn lieve moeder nog eensgenezon zag, dan zou ik alles kunnen dragen", fluisterde zij bij zich zeiven. Het was een heerlijke avond. Een machtige zonnegloed lichtte in het westen en wierp een purperen schijnsel over paden en wegen, toen Isabel en Mary de trappen van het bordes afste gen om lord Beauville te verwelkomen. De beide nichten boden een liefelijk beeld. Isabel s prach tig zwart haar hing in twee zware vlechten over haar schouders Haar hoofd was gedekt met een met gouddraad bestikt, puntig mutsje. Terwijl Mary's gezicht in jeugdige vroolijkheid straalde, was Isabel's voorhoofd door donkere wolken verduisterd en lag een kommervolle trek om haren mond. De graaf trad de oude ridderzaal binnen. Hij was een koninkijke verschijning. Zijn blik was DE AR BEIDSCONFERENTIE. De glas, blazer ij en. De arbeidseonferentie te Genève heeft bij de eindstemming over de tWeede lezing der conven tie in zake den wekelijkschen rustdag in de Glas blazerijen de conventie verworpen, daar een meerderheid van tweederden der stemmen niet bereikt werd, doch 68 voorstemmers tegenover 37 tegenstanders stonden. Met 46 tegen 40 stem men besloot de conferentie er ook geen recom mandatie van te maken. ernstig en donker, z'n gebaren afgemeten. Toen hij echter het jonge meisje aansprak, lachte hij zóó gul en ongedwongen, dat men geneigd was te gelooven dat hij door het hofleven zoo ge worden wasendatzijn gemoedsaard vroolijker en luidruchtiger was. Lord Beauville leunde op den arm van zijn jongen bloedverwant, een jongeling van onge veer twintig jaren. Evenals de graaf droeg hij een langen ruitermantel een Spaansche hoed stond hem diep op 't hoofd gedrukt en maakten zijn trekken haast onkenbaar. Hij bleef lord Beau ville op zij, toen de dames naderd en groette ook uiterst beleefd. Isabel bemerkte liet en gevoelde zich beleedigd, maar zij moest den groet van den lord beantwoor den cn hem aan Mary Thoresby voorstellen. Als de begroeting afgeloopen was, richtte de jonge man zijn oogen zóó vast op Isabel, dat zij in verwarring geraakte en zich nog meer gekrenkt gevoelde. Haastig wendde zij zich tot den graaf „U zult zonder-twijfel moede zijn en naar een goede tafel en rust verlangen, lord. Het avond maal staat gereed en mijn nicht en ik wilden zelf de eer genieten met u te eten." „Hartelijk dank, jonkvrouw", antwoordde de graaf op hoffelijken toon, terwiil hij de hand van Isabel aan zijn lippen bracht en kuste, „maar vooi clai, ik aan rust kan denken, moet ik u drin- gend 0111 de gunst verzoeken, in een afgezonderd DE GIFGASSEN-OORLOG. De wapenconferentie te Genève heeft ten slotte het principe goedgekeurd van het Amerikaansehe voorstel betreffende den chemischen oorlog en besloot liet voorstel naar de commissie van re dactie te zenden. De Engelsche gedelegeerde sloot zich aan bij het voorstel van de Amerikaansehe en Fransche gedelegeerden en bracht Coolidge hulde voor zijn voorstel. DENEMARKEN. LI et arbeidsconflict geëindigd. Volgens bericht uit Kopenhagen is het ar beidsconflict in Denemarken bijgelegd. De uitsluiting en do stakingen zouden heden worden opgeheven. Het arbeidsbureau deelt mede, dal beide partijen het bemiddelingsvoorstel van 3 Juni hebben aanvaard. BELGIE. De c r i-s i s opgelost. Het congres der socialisten heeft de mi- nistërieele samenwerking met de katholieken met 495.481 tegfh 1C8.325 stemmen cn 21.952 onthoudingen goedgekeurd. De vereischte meer derheid van twee derde is dus belangrijk over schreden en Poullet kan heden of Dinsdag zijn ministerie definitief samenstellen. Volgens de „Soir" krijgen de socialisten de volgende portefeuilles Buitenlandsclie Zaken Vandevvelde Arbeid en Nijverheid Wauters Spooiwegen Anseele Binrienlandsche Zaken Laboulle Kunsten en Wetenschappen Gamille ITuysmans. HET „SIRDAR "-PROCES. Uit Cairo verluidt Alle beklaagden in het proces inzake den moord op den Sirdar zijn ter dood veroordeeld, met uitzondering van den chauffeur van den auto, waarin de moordenaars ontkwamen, die tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Zoodra het vonnis was uilgesproken, stort ten de meeste gevangenen ineen. De gebroeders Enayat schreeuwden luide en klemden zich vast aan den rand van de beklaagdenbank, terwijl Ibrahim Moesa het luid uitschreeuwde cn de overigen in tranen uitbarslten. Alleen Sjafik Mamsoer en Machmoed ismael bewaarden hun kalmte. Het vonnis zal niet ten uitvoer kunnen worden gelegd, voor minstens vier weken verloopen zijn, daar den beschuldigden achttien dagen is toe gestaan om in hooger beroep te gaan en doordat het Bairim-feest aan het eind van deze maand valt. OPSTAND OP SAMOS. De gebroeders Gisyiagis, invloedrijke tegen standers van Venizelos op het eiland Samos, hebben een coup d'état ondernomen en met hun aanhangers het eiland in bezit genomen. Het telegraafkantoor op Samos heeft de ver binding met lui. vasteland verbroken. Een eskader van 8 torpedojagers is naar Samos vertrokken met. een bataljon Alhccnschc repu- bükeinsche garde, uitgerust met machinegewe ren, aan boord. Ook van Mytiïcne zijn troepen gezonden. IIET COMPLOT TEGEN KONING ALFONSO. Reizigers uit Barcelona dcelcn mede, dat de arrestatie van Jong-Cataloniërs voortduurt. vertrek met u een belangrijke zaak te bespreken.' Isabel kon het natuurlijk niet weigeren en zij voerde liern uit de ridderzaal naar een andere kamer. Tot haar groote verwondering bemerkte zij dat ook de vreemdeling den graaf volgde en zij bloosde van verontwaardiging. „Laat ik u mijn bloedvei'want voorstellen" zeide lord Beauville. Koel en trótsch mat Isabel den zwijgenden jonkman, die eindelijk zijn hoed afnam. Waarom staarde hij haar zoo diep en ontroerd aan Waarom die veelzeggende blik van den graaf? „Is hel mogelijk? O, bedrieg ik mij niet," barstte zij opeens uit. Hel volgende oogenblik sloot Walter de Lisle haar in zijn armen en weende Isabel aan de borst van haar broeder. III. „Breng hem bij mij, mijn zoon, mijn lieveling, fluisterde barones de Lisle, uit baar w< Ic achgc sluimering gewekt door de tijding die Isabel haar bracht. Het jonge meisje riep Walter uit het voorver trek, en een oogenblik later knielde hij voor het bed zijner moeder cn legde zijn hoofd tegen haar aan. Terwijl de barones hem teeder m de armen slooL, verlieten Isabel en Rachel de kamer. Moeder en zoon waren alleen. Na eenige oogenblikken verbrak de barones Reeds zijn er meer dan honderd in hechtenis genomen. Men gelooft evenwel, dat, de nuestcn hunner na den terugkeer van den koning te Madrid weer in Vrijheid zullen worden gesteld, daar hun arrestatie slechts een voorzorgsmaat regel was in verband met het ontdekte complot tegen den koning. DE OPSTAND IN ALBANIË. Volgens een bericht uit Tirana is de opstand in Zuid-Albanië onderdrukt. De rebellie breidt zich echter in Noord-Albanië bij Prizrend cn Skoetari nog verder uit. TURKIJE. De Turksche regeejpng heeft in het geheele land alle afdeelingen en organisaties van de republikeinsche partij van vooruitgang ontbon den. Deze maatregel beteekent practisch de vernietiging van de oppositiepartij. DE RUMOR IN CHINA. 't Wordt al ernstiger. Uil vele steden door geheel China worden tal rijke stakingsdemonstraties gemeld, georga niseerd door studenten. Het aantal stakers te Sjanghai wordt volgens de jongste berichten, op 25(0.000 geschat. Een gedeelte is op het werk gebleven. De veiligheids maatregelen voor de vreemdelingen zijn uit gebreid. Zaterdagavond hebben te Canton straatge vechten plaats gehad. De Yoenan-troepen wor den uit de stad gedreven. Gevreesd wordt, dat de algemeene staking zal worden uitgeroepen. De telegrafische verbinding met Hongkong is verbroken. De Amerikaansehe regeering heeft aan de geallieerde regeeringen medegedeeld, dat zij wel is waar den ernst van den toestand in China vol komen inziet, doch dat zij nog niet kan toe geven, dat hierdoor reeds een gemeenschap pelijke actie op groote schaal noodzakelijk is geworden. De Amerikaansehe regeering kan voor het oogenblik slechts den Amerikaanschen marine commandant in het Verre Oosten toestaan, met de marine-autoriteiten van de andere lan den plaatselijk samen te werken. Particuliere berichten uit Washington mel den, dat de Amerikaansehe regeering uitge breide inlichtingen uit China heeft ontvangen, volgens welke de den vreemdelingen vijandige beweging slechts de inleiding zou zijn van een verscherpte verhouding tusschen Japan en Rusland, welke in een Japansch-Russischen oorlog zou kunnen eindigen. Tsjang Tsó Lin, die op het oogenblik te Tient sin vertoeft, heeft zich nog niet uitgesproken over den loop der gebeurtenissen in Sjanghai, doch verwacht wordt, dat hij een afgevaardigde naar Peking zal zenden ten einde den toestand met den president te bespreken. De studenten in Peking staken nog steeds. Dagelijks houden zij op verschillende punten in de straten bijeenkomsten, waarbij zij stem ming maken tegen liet „Britsch en Japansche imperialisme." Incidenten worden niet gemeld en ook van de voorgestelde boycott is nog niets te bespeuren. De militaire maatregelen der groote mogend heden, aldus uit Peking, waarbij Engeland voor- aangaat, doen de Chineesche agitatie en de haat tegen de vreemdelingen toenemen. De beweging het eerst de stilte en sprak „Walter, mijn eenige zoon, heb ik je dan toch werkelijk nog eens mogen omhelzen Acht lange jaren zijn ver loopen, sinds ik van je gescheiden ben, en bijna niets heb ik al dien tijd van je geboord. Walter, ie hebt je moeder toch niet vergeten Vergeten u," antwoordde Walter met trillende stem," „u, mijn lieve goede moeder dag en nacht heb ik u in mijn hart gedragen. O, ik heb zoo verlangd uw aangezicht weer voor mijn oogen te hebben. Hoezeer ik vertoord was over de wijze waarop ik hier geraakt ben, toch bedaarde mijn kwaadheid bij de gedachte dat ik u lieve moeder, weer zou zien." „Vertel me eens, kindlief", viel de moeder nu eenigszins bezorgd in, „hoe je naar Engeland gekomen bent „Eigenlijk was het mijn schuld," begon Walter terwijl een licht schaamrood zijn wangen kleurde. „Ik was zonder verlof uitgegaan en verloor bij mijn terugkeer naar het college den -veg. Een vreemdeling naderde mij en vroeg mij n 't Engelsch inlichtingen over onze inrichting, waarvoor hij veel belangstelling scheen te koes teren. „En gij hebt hem geantwoord „O, neen, moeder het is ons ten strengste ver boden dergelijke mededeelingen te doen en ik was vastbesloten dien dag niet ten tweede male ongehoorzaam te zijn. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1