Smette te Peking kan door militair geweld niet worden onderdrukt. Het gevaar neemt daardoor voort durend toe. ALLERLEI. Uit Berlijn De „Vossische Zeitung" meldt, dat niet de Hongaarsche communistische dicta tor Bela Kun te Lissabon is gearresteerd, maar een Portugeesche communist, die dezen naam had aangenomen. Uit Londen De Zionistische organisatie meldt, dat de heer Bernard Baron aan dr: Weiss- mann heeft medegedeeld, dat hij 10,000 pond zal geven voor de Hebreeuwsche universiteit in Jeruzalem. Binnenland. Derde Internationaal Congres der Christelijke Vakbeweging. Het derde congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond zal op 17, 18 en 19 September 1925 te Luzern in Zwitserland bij eenkomen. Aan dit congres zal evenals in 1922 te Inns bruck wederom een conferentie der christelijke vakinternationales en een internationale con ferentie der christelijke arbeidsters verbonden worden. Deze beide conferenties vinden op 16 September plaats. Meerdere vakinternationales zullen op 14 en 15 September een eigen bestuursvergadering houden. Provinciale Staten. De eerste vergadering van de zomerzittjng 1925 van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land zal geopend worden op Dinsdag 7 Juli a.s., des voormiddags te 11 ure (behoudens tegen bericht), in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Provinciale opcenten. Gedeputeerde Staten stellen aan de Staten vergadering voor, te besluiten, ter bestrijding van de uitgaven der provincie voor het dienst jaar 1926 te heffen a. 20 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor de ongebouwde eigendommen over 1926 b. 20 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor de gebouwde eigendommen over 1926 c. 20 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting over 1926 d. 1 opcent op de hoofdsom der vermogens belasting over 1926/27 e. 1 opcent op 5e hoofdsom der inkomsten belasting over 1926/27, voor zoover die hoofd som betreft de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij art. la der Wet op de inkomsten belasting 1914. Voorts wordt voorgesteld met 'ingang van het jaar 1926 de subsidies, krachtens vroegere besluiten toe te kennen aan de vereenigingen tot Bescherming van Zuigelingen, gevestigd te Schiedam. Leiden 's-Gravenhage, Rotterdam en Dordrecht, te bepalen op ƒ500 per gedurende een vol jaar geëxploiteerd consultatiebureau of zooveel minder als noodig zal zijn om de rekening der betrokken veretniging over het afgeloopen jaar sluitend te maken. Verder wordt voorgesteld, te beginnen met het jaar 1925 onder bepaalde voorwaarden provinciale bijdragen toe te kennen ten behoeve van het houden van Moeder-cursusten in Zuid- Hollandsche plattelandsgemeenten aan recht- persoonlijkheid bezittende vereenigingen, welke dergelijke cursussen doen houden. Ged. Staten stellen wijders voor, aan de ge meente Noordwijk ten behoeve van de verbete ring van het op haar gc-bied gelegen deel van den verbindingsweg van Wassenaar naar de Noord- Hollandsche grens, welker kosten zijn geraamd op f 165,000, onder bepaalde voorwaarden, een subsidie uit de provinciale geldmiddelen tóe te kennen van 60 in die kosten tot een maximum van 99,000. Ook wordt voorgesteld, aan de gemeente Zoeterwoude een bijdrage van ten hoogste ƒ2500 te verleenen in de kosten van de verbreeding van de Bruggestraat. Voorgesteld wordt, aan ,,De Hanze", ver- eeniging voor den handeldrijv enden en indus- trieelen middenstand, gevestigd te Nieuwkoop- Noorden, ten behoeve van den demonstratieven proeftuin „Nieuw Leven", ten Noorden, voor 1925 en 1926 onder bepaalde voorwaarden een jaarlijksch subsidie toe te kennen van 5000. Dankbaar Oostenrijk. Men meldt uit Weenen De Nederlandsche pleegouders, die Weenen bezoeken, hebben een bezoek gebracht aan het stadhuis, waar hun officieel dank gezegd isvoor de groote toewijding en hulpvaardigheid aan de Weensche kinderen betoond. Nederlandsche sprekers dankten voor de ondervonden gastvrij heid en boden het gemeentebestuur een album met afbeeldingen van Nederlandsche steden en de handteckeningen der pleegouders aan. Terugkomst der Koninklijke Familie. De koninklijke familie denkt 5 Juli a.s. uit Zwitserland terug te keeren en zich dan eerst voor eenige weken naar Den Ruigenhoek te begeven, om tegen midden Augustus het paleis Het Loo weer te betrekken. Gezantschap te Teheran Naar verluidt, zou bij de regeering het voor nemen bestaan, te Teheran weer een gezantschap te vestigen, alsmede een consulaat-generaal te Bagdad en een consulaat-generaal of een con sulaat te Beiroet. Voor den post te Teheran wordt mr. v.d. Sande Bakhuyzcn genoemd, die, zooals men weet, onlangs van een reis in Perzië is teruggekeerd. Armzalig Onder het opschrift „Brabant zal zedelijk zijn 't welk een wensch inhoudt dien wij zegt de Tijd" van ganscher harte zijn toegedaan die echter, in „Het Volk" uitgesproken, eenige schrik wekt, geeft dit voorname hoofdorgaan der S.D.A.P. weder eens een vriendelijkheidje ten beste over Katholieken. Het is ditmaal niet afkomstig van een naanrloozen „corres pondent", maar werd ingezonden door een zekere juffrouw Cathr-rina A. Nijhof, die haar adres opgeeft te Stratum-Eindhoven, nummer 2 in de straat, die naar een liefelijke bloem Narcis genaamd is. Zij schrijft Toen ik Woensdag uit de fabriek huiswaarts keerde, werd ik plotseling, zonder de minste aanleiding, door kinderen met zand en steencn gegooid. Ik vroeg, waarom ze dat deden en kreeg toen ten antwoord De zuster op school heeft gezegd, dat de kinderen gerust iemand mochten gooien, die met een. blooten hals over straat gaat. Van het verlof werd ruimschoots gebruik gemaakt. Nu vraag ik u, moet den kin deren op school dat geleerd worden Onze lezers vragen, ongetwijfeld; met ons zich af „Hoe komt deze juffrouw aan het ge wichtige „feit dat zij wereldkundig maakt." Dat naar haar geworpen werd met steenen en zand, heeft zij ondervonden.,Wij willen gclooven, dat het waar is. Zoo iets kan elke dame over komen, ook in de buurt van een openbare school, zelfs in een wijk, waar geen school staat. Dat mej. Catharina Nijhof „niet de minste aanlei ding" heeft gegeven,nemen wij ook aan,al wordt het verteld in „Het Volk". Aanleiding' en aan leiding zijn intusschen twee. Maar heeft een eerwaarde zuster zelve aan het ongelukkige slachtoffer van het afkeurens waardige straatkabaaltje meegedeeld, dat Z1J van wege haar blooten hals „op school" is vogel vrij verklaard door de onderwijzeressen Dit is niet mogelijk, want ,,de zuster" spoort de kin deren niet tot zulke wandaad aan. Onze redacteur, die is afingewezen, om de vuile bronnen op te sporen van den altijd rijke lijk vloeienden dommen laster van „Het Volk'' jegens katholieke priesters en nonnen, en hier mede schier dagelijks bezig is, kan bij dit juf frouw-verhaaltje w< rkeloos blijven. Voor eenig onderzoek bestaat geen aanleiding. Een der steenigende kinderen of misschien meer dan één heeft of hrbben een praatje ge maakt. Terwijl getuigenissen van kinderen dooi den rechter niet worden aangenomen of met de uiterste voorzichtighoidwordenbeoordeeld, steunt bij de soc. de. fabrieksarbeidster, die vermoedelijk zelve bij „de zuster" ter school is geweest, een ernstige aantijging tegen de eerwaarde geeste lijke onderwijzeressen op een looze verontschul diging van kinderen op straat. Hieraan maakt ook zich schuldig de redactie van „Het Volk"- Wij beseffen de moeilijkheid, waarin deze redactie geplaatst is, als er een ingezonden stuk komt van een partijgenoote. Opneming weigeren is haast onmogelijk. Er bestaat een Commissie van Beroep, ingesteld door het Congres, en het Congres zelf is er ook nog Zoo'n stuk opnemen en eronder schrijven, dat de juffrouw vermoedelijk erg zenuwachtig ge worden is, toen zij gesteenigd werd, en dat eer waarde onderwijzeressen, die den leerlingen een gepaste kleeding zullen hebben aanbevolen, haar niet tot woeste propaganda voor dit juiste denk beeld kunnen hebben aangezet, dat dit niet. is aan te mmen, zou redelijk geweest zijn. Maar de Commissie van Beroep en het Congres En dan de eigen gemoedsgesteldheid van de redac tie. Leelijke gemenigheidsjes vertellen van de katholieken van geestelijken vooral, is bij haar een redectioneele methode, een voorschrift. „Het Volk" schreef dus niet verstandig Het gaf onder het lasterlijke verhaaltje, op de vraag van mej. Nijhof het volgende antwoord Heelemaal niet en door zusters allerminst zelfs het werpen van den eersten steen werd, gelijk bekend is, alleen toegestaan aan wie ge heel zonder zonden was en dat zal van de kin deren der zusterschool wel niet gezegd mogen worden. Ook wij meenen dit niet. Maar dat de juffrouw, die steenen gooit naar een schoolzuster en dat de redactie van „Het Volk", die een flinke kei van de straat neemt, om nog eens hetzelfde te doen, „zonder zouden" zijn meenen wij, wat de eerste betreft, niet te mogen gelooven, en spreken wij, wat de laatste aangaat, met kennis van zaken en met de grootste beslistheid, tegen. en Gewestelijk Nieuws. l'ropagandaclub St. Clemens. (Parochie van het H. Hart). Vergadering op Woensdag 10 Juni des avonds ten 8 uur in het Patronaatsgebouw, Hoofdstraat 239. Deze vergadering is ook toegankelijk Voor alle parochianen welke bij het vele propagandawerk zouden willen helpen vooral ook zij die in het bezit zijn van een fiets. De weleerw. adviseur, kap. Leesberg, zal dien avond een kort woord spreken. Dus aller opkomst zeer gewenscht. Dames zoowel als heeren zijn welkom. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Jaarverslagl92 4. In lijvigen vorm en keurig verzorgd is Versche nen 't jaarverslag over 1924 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas waaraan wij voor onze lezers 't volgende ontleenen Voor de Nederlandsche Handel en Nijverheid gingen vooral in de tweede helft des jaars de berichten minder ongunstig luiden, zoodat aan genomen mocht worden, dat ons land het diepste punt der economische depressie achter zich had het behoeft derhalve geen verwondering te baren, in dit district, gelegen in het centrum des lands, MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90*» Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75«t Laxeer-Tabl^tten 6o« HoofdpijruTabletten 60<* Bij Apoth. en Drogisten. 2049 8 aan den hartader van het overzeesche verkeer, gelijke verschijnselen waarneembaar waren. Zoo waren de prijzen van moutwijn, gist en spoeling voor het brandersbedrijf vrij be vredigend. Het distillateursbedrijf daarentegen gaf minder redenen tot tevredenheid, ofschoon de vermeer derde export naar Nederlandsch-Indië vooral in het einde des jaars als een lichtpunt moet worden aangemerkt. Met de glasindustrie bleef het nog steeds droef gesteld toch geeft de algeheele reorganisatie van de Vereenigde Glasfabrieken hoop, dat dit belangrijkste glasbedrijf in ons district weer spoedig met succes op de wereldmarkt zal kun nen concurreeren. Niet ten onrechte werd het vorig jaar de ver wachting uitgesproken,dat 1924 voor het scheeps bouwbedrijf eenige verbetering zou brengen. Door de aan de scheepswerven verleende over- werkvergunningen kon, wat reparatiewerk be treft, worden medegedongen op de wereldmarkt. De nieuwbouw werd nog steeds belemmerd door het teveel aan tonnenmaattoch is het een verheugend feit, dat desondanks, vooral tegen het einde des jaars, opleving merkwaar was waarbij een belangrijke order aan de Maatschapij- pij „De nieuwe Waterweg" voor Engelsche reke ning hier wel speciaal genoemd mag worden. Ook te Vlaardingen werden in buitenlandsche opdracht eenige motorvischschepen gebouwd. Tot een van de allerbelangrijkste waardemeters voor de economischen toestand des lands be hoort het aantal en de tonnenmaat der binnen gekomen schepen. Voor den Nieuwen Water weg zien wij een stijging van 9194 schepen in 1923 tot 11.714 in 1924, metende respectievelijk 12.775.021 netto registerton en 17.158.806 ton. ToL deze, met dankbaarheid geconstateerde opleving, droeg dit district in steeds stijgende mate bij immers waren in 1923 van de 9194 binnengekomen schepen er 530 of 5.76 voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bestemd, in 1924 vielen van de 11.714 schepen er 791 of 6.75 in deze plaatsen binnen. Hierbij is, als gewoonlijk, de visschersvloot niet gerekend, wat geenszins zeggen wil, dat de visscherij als van geringe beteekenis moJct worden bcschonwd, integendeel. Het is een verblijdend feit, dat de visscherij, die voor enkele jaren ten ondergang gedoemd scheen, herleeft en aan tal van handen werk geeft. Op dit laatste zij nog speciaal nadruk gelegd er zijn weinig bedrijven, die tegenover het betrekkelijk geringe kapitaal, dat erin wordt vastgelegd, zooveel aan arbeid vergen. Vandaar, dat zoowel voor- als tegenspoed in de visscherij in zoo wijden kring wordt gevoeld. Leverde de beugvaarl in 1924 bevredigende resultaten op, de uitkomsten der haringvisscherij mogen, dooreen genomen, goed worden genoemd. Wel waren de vangsten niet overvloedig en in AugustusSeptember zelfs schraal, zeer tot schade van die schepen, welke ontijdig de vis scherij moesten eindigen, of ook verder tegen slag hadden, doch de zeer hooge haringprijzen maakten voor velen de teelt goed. De verruiming van afzetgebied, ontstaan, doordat_Ruslend weder als voor den oorlog op trad als kooper van Engelsche en Schotsche haring, oefende een gunstigen invloed uit opden haringhandel. Uitgevoerd werden in 1924 69.462.000 K.G. ter waarde van 13.367.000.—, waarvan naar Duitschland 43.456".000 K.G. ter waarde van ƒ8.340.000.- Voor gelijk tijdsverloop in 1923 waren deze cijfers: 45.352.000 K.G. voor 6.421.0001—, waarvan naar Duitschland 17.926.000 K.G. ter waarde van 2.261.000. Duitschland, dat in 1923 3/8 van onzen haring- export, tot zich trok, deelde hierin gedurende het afgeloopen jaar voor 5/8 en herneemt dus zijn positie als het belangrijkste afzetgebied voor onze haring. In het afgeloopen jaar stond de Kamer meer malen op de bres om voor Handel en Industrie schadelijke of belemmerende maatregelen af gewend of gewijzigd te krijgen. In dit verband dient genoemd te worden ons verweer tegen het ontwerp-Tariefwet. Immers, in het oorspronke lijk ontwerp werden tal van zulke ingrijpende wijzigingen voorgesteld, dat dit den onder gang van onderscheidene belangrijke industrieën in ons district beteekende. Derhalve werd, na tal van besprekingen met bevoegde autoriteiten, door de Kamer 't bekende adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden. Het was voor de Kamer een groote voldoening te mogen vernemen, dat de Minister van Finan ciën in een nota van wijzigingen aan alle bezwa ren der Kamer tegemoet was gekomen. In het belang van den Handel besloot de Kamer voorts tot het vaststellen van een Arbitrage- Beglemenl, dat in ve,le gevallen dure procedures kan voorkomen en een spoedige beslechting van geschillen kan brengen. Voorlichting trachtte onze Kamer te geven door mannen van wetenschap uit te noodigen in openbare vergadering verschillende onder werpen te behandelen. Zoo besprak Prof. Diepen horst 31 Januari onze Handelspolitiek te Vlaar dingen, terwijl 10April Dr. Kortenhorst te Schie dam het nut van kalenderhervorming bepleitte, en de heer S. A. Maas den 15den October belang stelling wist te wekken voor het vraagstuk der „Retorsiemaatregelen." Tal van practisehe bijlagen completeeren het jaarverslag volkomen. Bestrijding werkloosheid. Om arbeiders, die nog steeds weikloos zijn, aan arbeid te helpen, zullen met medewerking der regeering daarvoor in aanmerking komende arbeiders werk in de mijnstreek van Limburg kunnen krijgen. Arbeiders van 18 tot 30 jaar oud kunnen zich bij de arbeidsbeurs aanmelden. De loonen zijn, voor werklieden van 18)21 jaar per dienst 3.25, boven 21 jaar per dienst 3.50, voor gehuwden per dienst 3.75 en een bijslag en goedkoope kolen tot een bepaald kwantum. Hoogere loonen zijn te wachten. Gisteravond half twaalf is in een stal van Kooij's fouragehande 1 aan den Ou dendijk brand uitgebroken, waarschijnlijk door hooibroei. Toen de brandweer arriveerde had het vuur al zoo gewoed, dat er weinig meer te redden was. Wel heeft men de paarden nog uit de stallen weten te halen. UIT ROTTERDAM. Katholieke Landdag. Na drie jaren van rust is Zaterdagmiddag het Landdagcomité, dat in 1921 en 1922 den eersten en tweeden Roomschen Landdag heeft georga niseerd, wederom bijeengekomen. Besloten werd op den laatsten Zondag van deze maand, den 28sten Juni, den derden Roomschen Landdag t-e houden. UIT DELFT. Hoog bezoek. Delft genoot gister de hooge eer Mgr. Dr. J. O. Smit, bisschop van Paralus en Apostolisch Vica ris van Noorwegen en Spitsbergen te mogen ontvangen. Op het verzoek van den St. Olavkring te dezer stede werd mgr. Smitgaarne bereid gevonden, om tijdens zijn kort Verblijf in het vaderland aan de Noorsche Missieactie te Delft door zijne tegen woordigheid meer luister bij te zetten. Des morgens hield de ijverige Missiebisschop in de St. Hypolituskerk onder de gelezen H. Missen en onder de Solemneele Floogmis, welke hij zelf opdroeg, een toespraak over de toekomst der Katholieke Kerk in Noorwegen. 's Avonds te zes uur celebreerde Z. D. H. een plechtig Lof in de St. Jozefskerk waarna een feestvergadering plaats had in Stads Doelen. Hier werd wederom door mgr. Smit het woord gevoerd waarbij den talrijken aanwezigen een blik vergund werd in de toestanden en missionarisleven in 't hooge Noorden, waar de bevolking zoo sym pathiek staat tegenover het Katholicisme. Schrijnen en Stukloopen der Huid Doorzitten bij Wielrijders, verzacht en geneest men met PQRQL Bij Apoth.en Drogisten 2051 9 Bij of kiachtem wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestnnr. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit d.d. 28 Mei 1925 vergunning verleend aan A. VAN MEURS OM VERGUNNING TOT uitbreiding van zijn slechtplaats met rookcrij en kokerij van vleeschwaren in het pand Lange Achterweg 24,kadaster Sectie B. No. 1036 door plaatsing van de inrichting in het achtergedeelte van het pand naar het voorgedeelte. Schiedam, 8 Juni 1925. B. en W. van Schiedam hebben bij hun beslui 1. van 4 Juni 1925 vergunning verleend aan de N.V. „ACETYLENA", Bijkantoor Rotter dam, om vergunning tot oprichting van een benzi neinstallatie met een ondergrondsch reservoir, inhuodende 2000 L„ en een bovengrondsehe aftapinrichting in en op de voetstraat van de Nieuwe Haven, kadaster Sectie M. No. 320 (gcd.) voor het pand Nieuwe Haven 247, kadaster Sectie M. No. 2977 (ged). Gemengd Nieuws. Tragisch. Zaterdagavond viel het kind van den heer H.Bolissen, sehipper van het schip „Koopvaart" 36 te Veghel in de liaven. Direct sprong de man z'n kind na, doch kwam onder de sehuit terecht. Van wanhoop sprong ook zijn vrouw te water, doch het gelukte haar niet het het kind te te grijpen. Preciespasseerde daar de heer F. de Kort, die zoo spoedig mogelijk met de roeiboot op de plaats van het ongeluk was. Hij slaagde er in de vrouw en het kind te redden, doch de schipper was onder het schip doorgegaan en lag tusschen het schip en de wal en was jammerlijk verdronken. De vrouw werd bewusteloos naar het gasthuis vervoerd. De schjpper H. Bo,lissen was 26 jaar en nog slechts een jaar gehuwd. Een noodlottig schot. Toen eergis teren teWanel de rijwielhandelaar F. van Kessel bezig was met het schoonmaken van een revol ver ging het wapen plotseling af en trof den ko gel hem in den buik. Hij is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht Moordaanslag. Zaterdag circa 4 uur heeft te Tilburg aan de Oelschestraat een dub bele moordaanslag plaats gehad, welke vrij goed is afgëloopen. Tengevolge van een veete, die korten tijd geleden tusschen zekeren H.A. en de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2