DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OM&TREKEH* """feuilleton. Verborgen Heldenmoed. 48ste Jaargang. Dinsdag 9 Juni 1925 14 14270 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. H| Abonnementen per 3 maanden 2,70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Advertentiêni 1—5 regels 1.75, clka regel daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeliugen 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bnltenlendssli Nieuws. DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Overeenstemming'. De Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, Chamberlain, heeft gister te Genève aan Briand het Britsche antwoord op de beide nota's der Fransche regeering, welke einde der vorige week naai- Londen zijn gezonden, overhandigd. Dit antwoord, dat beschouwd kan worden als het resultaat der Zondag tusschen de beide minis ters gehouden besprekingen, is door Briand onmiddellijk telegrafisch en per koerier aan Painlevé doorgezonden. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen beeft Briand vex'klaard, dat de overeenstem ming tusschen de Fiansche en Engelsche regee ringen over het aan Duitschland te zenden ant woord op het Duitsche voorstel in zake het vei ligheidspact volkomen is. De laatste geschilpunten tusschen Chamber lain en Briand betroffen, naar wij vernemen, inzonderheid de kwestie van Duitschlands toe treding tot den Volkenbond, de rol van den Volkenbondsraad in het garantiepact en de kwestie van de beslissing over het begrip aan valler in geval van een conflict tusschen Duitsch land en zijn Oostelijke naburen. Deze laatste kwestie moet bijzondere moei lijkheden hebben opgeleverd, welke evenwel, naar gemeld wordt, in principe zijn geregeld. Briand heeft gisteravond bij een ontvangst van persvertegenwoordigers, die hij gemeen schappelijk met den Britschen minister van Buitenlandschen Zaken hield, de mededeeling over de verkregen overeenstemming omtrent het antwoord aan Duitschland bevestigd. De beide ministers waren in een uitstekende stemming. Briand verklaarde dat, aangezien het hier niet gaat alleen omecntusschenDuitsch- land en Frankrijk te sluiten pact, het natuurlijk was, dat hij zich vooraf met zijn Britschen collega heeft willen verstaan. De nota zal zeer spoedig, binnen twee of drie dagen, naar Berlijn verzonden worden. Briand zeide het vaste vertrouwen te koesteren, dat men op de basis daarvan Lot overeenstemming met Duitschland zal komen. Aan de Duitsche regeering geeft de nota vrijmoedig en loyaal een gelegenheid mede te werken aan het vredes werk, waarbij hij hoopte, dat hetuiterstsolidezal blijken te zijn. Chamberlain verklaarde zich met deze uit eenzettingen volkomen accoord. Flij veront schuldigde zich glimlachend tegenover de jour nalisten, dat hij met Briand tot overeenstemming was geraakt. Op een vraag betreffende de rol, die den Volkenbond in het pact is toegedacht, antwoord de Briand met instemming van Chamberlain, dat het toch zeer natuurlijk was, dat aan den Volkenbond een belangrijke taak wordt toege wezen in een vredeswerk, welks voltooiing men juist in het milieu van Genéve had tot stand ge bracht. Aan de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond heeft nimmer noch te Parijs noch te Londen de minste twijfel bestaan, cnBriand zeide te hopen, dat Duitschland spoedig door zijn toetreding den Volkenbond zou aanvullen. ,Toen op deze woorden in een aangrenzende zaal, waar andere besprekingen plaats vonden, applaus weerklonk, verklaarde Briand ,,U ziet, mijne heeren, met. welken bijval Duitsch land reeds thans hier begroet wordt." Betreffende de deelneming van Italië, Polen 5) Maar de vreemde, die voor een huis in de voorstad was blijven staan, vroeg mij een oogen- blik op hem te willen wachten, dan zou hij mij naar bet college terugbrengen. Terwijl-ik daar stond en op den heer wachtte, wierpen twee man nen zich op-mij, bonden mij een doek om het hoofd, knevelden, mij aan handen en voeten en droegen mij het huis in. In den nacht werd ik op een paard gezet en de boeien werden mij niet eerder ontnomen vóór ik ver buiten Rheims was en ook dan eerst, toen ik mijn eerewoord gegeven had, geen poging tot vluchten aan te wenden. Sinds dien tijd ben ik zeer goed en zorgvuldig behandeld geworden. In groote haast spoedden wij ons voort naar de kust en kwamen na een voorspoedige vaart ija Londen, waar ik in het huis van lord Beauville ondergebracht werd. Openlijk bekende hij dat alles zijn werk was geweest, maar dat hij gehan deld had alleen uit liefde voor u en mij. Gedu rende de reis heb ik tijd genoeg geliad om over mijn lichtzinnige overtreding van het stienge gebod van pater Mordaunt, om nooit de stad in te gaan, te overdenken. De gevolgen van mijn ongehoorzaamheid hebben mijn berouw diep genoeg opgewekt, maar toch ben ik zoo blij, dat bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolLAlgem.Verz. bank Schiedam en Cechoslovakije aan het veiligheidspact ver klaarde Briand „Het pact is een aanvulling van een deel van het vredesverdrag, en genoemde staten hebben er zeer veel belang bij, dat een regeling met Duitschland tot Stand komt." Het thans tusschen Frankrijk, Engeland <n België tot stand gekomen accoord houdt in het formeele besluit van Engeland, om de Rijngrens, als vastgelegd in het verdrag van Versailles, te garandeeren. Engeland zal iedere schending door Duitschland van de territoriale en mili taire clausules betreffende de Rijngrens als 'n casus belli beschouwen. Om deze grens te gai-andeeren verbindt Engeland zich aan Frank rijk en België het geheel van zijn militaire, mari tieme en luchtstrijdkrachten ter beschikking te stellen. Ten aanzien van de oostgrenzen ven Duitschland, verklaart Engeland nadrukkelijk zijn trouw aan de bepalingen en verplichtingen van het verdrag van Versailles. De Poolsche en Cechische grenzen blijven onder de bescherming van het Volkenbondspact. Engeland laat aan Frankrijk volkomen vrij heid, om aan zijn algemeene verplichtingen, gemeen aan alle leden van den Volkenbond den vorm te geven, dip het 't meest past in het gelang van zijn geallieerden. Natuurlijk moet daarbij iedere conventie in overeen stemming blijven met den geest en de letter van het Volkenbondspact. In geval ten slotte zijn bondgenooten in het Oosten het voorwerp zouden zijn van een duidelijken aanval, zal Frankrijk het recht hebben de gedémilitari- seerde Rijnzone te gebruiken als operatieveld, ten einde zijn bondgenooten steun te verleenen. De toelating van Duitschland tot den Vol kenbond zal eerst plaats kunnen hebben op den dag, dat het veiligheidspact, geheel in overeenstemming met de hierboven genoemde voorwaarden, door Duitschland zal zijn onder teekend, Derhalve is Briand thans in staat ge steld, aan Berlijn den tekst van 't Fransche ant woord op het Duitsche voorstel in zake het vei ligheidspact mede te deelen.' D UITSCHL AND 'S ONTWAPENING. Het rapport van de intergeallieerde controle commissie, waarop de iongste ontwapenings nota aan Duitschland is gebaseerd, is gisteravond bekend gemaakt. Het ï'apport verklaart, dat de commissie scherpen tegenstand heeft ondervon den van den kant van de Duitsche m.iütaii'e auto-' riteiten, die in tah-jjke gevallen weigerden mede te werken en het onderzoekingswerk belemmer den. De officieren kregen meer en meer de over tuiging, dat men trachtte hen te misleiden. Het rapport besluit met Duitschland te beschuldi gen van opzettelijke misleiding waaronder het militair opleiden van jongelingen en het bezit ten van geheime voorraden aan oorlogsmateri aal boven het geoorloofde cijfer. GENERAAL VON SEECKT. In tegenstelling met de geruchten, dat Gene raal von Seeckt in verband met de Geallieerde ontwapeningsnota voornemens zou zijn af te treden, kan thans gemeld worden dat het Rijks ministerie dezeberichtencategorischtegensppèekt DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad heeft gisterochtend half 12 te Genève zijn eerste bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van Quinones de Leon, bij monde van wien de Raad hulde bracht aan de ik u, licVe moeder, weer bij mij heb „Lord Beauville heeft heel verkeerd gedaan, aldus te handelen" antwoordde de barones, „maar toch gevoel ik mij onuitsprekelijk geluk kig je nog eenmaal in mijn armen te kunnen slui ten. Laat me je eens goed bekijken, Walter. Lijk je op je vader Walter hief zijn hoofd op en de barones blikte in een gezicht waarop iedere moeder met recht trotsch kon zijn. Zachtjes streek zij de krullende haarlokken van zijn hoog, edel voorhoofd weg en staarde in de donkere, van levenslust vlammende oogen. Zij bewonderde zijn fijnbesneden gelaat, waarover een zonnig lachje gleed. Als de barones geluk kig glimlachend achterover leunde, kustè Walter herhaaldelijk haar bleeke, ingevallen wangen. ,',Wat zelfzuchtig ben ik, je hier terug te hou den, kindlief", viel de moeder opeens levendig uit. „Je zult wel zeer-moede zijn en naar een stevig maal verlangen. De andei'en zijn reeds aan den gang, ga je maar gauw bij hen voe gen." „Moeder",fluisterde de jonge man innig, „stuur mij met van u weg hoe kan ik naar spijs ver engen, nu ik mijn lieve moeder bij mij heb." Zoo verstreek de tijd waarin zij hun gesprek °P zachfcen toon voortzetten. 9 &&r\ C' ^ukkig daar in Rheims, mijn jon gen- „D ja, moeder, het Was er heerlijk. De pa eis zijn c e goedheid zelve en de mede-studen ten waren mij allen dierbaar. In het college be sla chLoffers van het vreeselijk ongeluk in den Libanon, dat onlangs het leven kostte aan Vol- kenbondsvertegenwoordigers, die op een offi- oieele missie waren. Daarna onderzocht de Raad verscheidene kwesties nopende de behandeling der minder heden in het Naburige Oosten, en nam kennis van het tusschen de Turksche en Grieksche re geering gesloten accoord in zake den oecumem- schen patriarch, Heden werd de zitting hervat. DENEMARKEN. Het werk hervat. Na elf weken van strijd werd gister de arbeid in geheel Denemarken hervat. Zoowela jbc-iders als werkgevers waren verheugd,dat zij den arbeid konden hervatten en den langen strijd aan de vergetelheid overgeven. In de haven van Kopen hagen is het werk weer in vollen gang en de schepen worden opnieuw op regelmatige wijze geladen. In totaal zijn er 7.000.000 werkdagen verloren gegaan, die meer dan 200.000.000 kr. hebben gekost. BELGIE. Het nieuwe kabinet. De nieuwe Belgische premier Poullet heeft gisteravond de parlementaire verslaggevers ont vangen „Ik had gehoopt, zeide hij, U hedenavond de samenstelling van mijn ministerie te kunnen mededeelen. Op het oogenblik zijn 9 van de 11 portefeuilles toegewezen, die van Lands verdediging en Koloniën moeten nog worden toegewezen." De Kamers zullen voor 16 dezer worden bij eengeroepen om de rcgeeringsverklaring aan te hooren. Tot dusverre zijn de volgende portefeuilles toegewezen Poullet (Kath.) premier en Economische Aar gelegenheden. Vandevelde (Soc.) vice-premier en Buiten landsche Zaken. Tschoffen (Kath.) Justitie. Anseele (Soc.) Spoorwegen. Wanters (Soc.) Aibeid en Industrie Janssen (Kath.) Financiën. Laboulle (Soc.) Binnenlandsche Zaken. De Liedekerke (Kath.) Landbouw en Openbare Werken. Huysmans (Soc.) Kunsten en Wetenschappen. DE BELGISCHE METAALINDUSTRIE. Het conflict in de Belgische metaalindustrie dreigt een ernstige wending te nemen. In de maand Februari van dit iaar hadden de werkgevers op grond van de economische crisis en den toestand van de metaalmarkt, voorgesteld, de looncn met 10 te verlagen. Hieromtrent heeft men geen overeenstemming kunnen bereiken. De fabrikanten hebben thans besloten, tegen 16 dezer een algemeene uitsluiting te procla- meeren, voor het geval de arbeiders geen genoe gen nemen met deze loonsverlaging. DE AANSLAG OP KONING ALFONSO. Het „Journal" verneemt uit Madrid, dat de voornaamste aanstichters van het complot te Barcelona tegen den Koninklijken trein terecht hebben gestaan voor den krijgsraad. Vier van hen zijn veroordeeld tot 20 iaren gevangenis straf de twee anderen kregen lichtere straffen. Het Spaansche koningspaar, de infante Bea- vinden zich de zonen van bijna alle katholieke familiën van Engeland. Het is wel sprekend, dat de gedachten aan de verbanning envervol- gingen die onze bloedverwanten in Engeland moeten dragen, ons niet treurig stemden. Vroo- 1 ijker gezelschap is nergens te vinden." „Dat wil ik gaarne gelooven", beaamde de barones. „Zelfs hier verheft zich in deze dagen van moord en bloed onze geloofsgeest wonder baar. Bevinden zich te Rheims ook de zonen van de familie Travers Walter Amy Travers is een oude, trouwe vriendin van mij." „Ja, er waren twee Travers, William en Basil. De eerste is naar huis teruggekeerd, de tweede toeft nog in Rheims en bereidt zich voor om den priesterlijken staat te omhelzen." „Basil, priester Dat had ik nooit van hem ge dacht hij was steeds een luidruchtige wilde spring-in-'t veld, terwijl William zich steeds ernstig op de studie toelegde." „Basil is een deugdzame, degelijke jongen t hernam Walter-met geestdrift, „vol moed streef, hij naar zijn heerlijk doel" En met zachtere stem voer hij voort „Hij verlangt er vurig naar om martelaar te worden endie kans is niet zoo heel gering. Verscheidene priesters heeft de Koningin om laten brengen, omdat zij de H. Mis lazen. Moeder, een de Lisle kan geen lafaard zijn. Sterven durf ik in een slag, met het wapen in de vuist maar als een hond, als een misda diger in Tyborne te sterven. o moeder, de gedachte alleen doet mij huiveren 1" trice Christina en admiraal Magaz zijn Zondag van Barcelona naar Madrid vertrokken. MAROKKO. Een officieel communiqué verklaart, dat het accoord met Frankrijk,betreffende zekere samen werking in het Marokkaansche probleem de beste vooruitzichten heeft. Gemeld wordt, dat een commissie van experts zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden te Madrid zal aanvangen. DE OPSTAND OP SAMOS. De opstandelingen op het eiland Samos heb ben de gevangenissen geopend en'de autonomie uitgeroepen. De bevolking staat vijandig tegen over de beweging. Een flottille torpedojagers blokkeert Samos. De staat van beleg is geprocla meerd. De regeeringstroepen zullen heden lan den. DE RUMOR IN CHINA. Volgens de laatste berichten uitShanghai blijft de toestand aldaar ernstig.Gister zijn te Shanghai 200 matrozen van de Japansche marine aan land gezet. Vier Japansche Lorpedoiagers zijn aangekomen, waarvan twee de rivier zijn op gevaren om de vreemdelingen in de havens van de Jang Tse Kiang te beschermen. De Ghi- neesche studenten die de beweging leiden, hebben op een vergadering 17 resoluties aan genomen, die den Ghineeschèn buitenlandschen commissaris zijn toegezonden, en waarin vier eischen zijn vervat, die vervuld moeten wor den, alvorens de stakers tot onderhandelen bereid zullen zijn, nl. lo. opheffing van den staat van beleg 2o. terugtrekking van de marine troepen 3o. vrijlating van de gearresteerden 4o. heropening van de gesloten scholen. In Kai Fing, de hoofdstad van de provincie Hoean is een sympathie-staking georganiseerd, die zich eveneens in hoofdzaak tegen de vreem delingen richt. ALLERLEI. Uit Berlijn. Volgens een telegram uit Con- stantinopel heeft de politie aldaar 6U personen gearresteerd. Onder de gearresteerden bevindt zicli de adiudant van den voormaligen sultan. Hun wordt ten laste monarchistische samen zwering, welke ten doelheeft, den sultan weer op den troon te brengen. Uit Berlijn. Volgens berichten uit Santiago hebben de arbeiders op de salpeterterreinen in Chili besloten het werk neer te leggen. De regee ring heeft uitgebreide maatregelen getroffen. Binnenland. De Kamerverkiezingen. Naar het „Huisgez." verneemt, zijn, anders dan in 1922, al de lijsten der R. K. Staatspartij tot één groep verbonden. Nieuw verdrag met Sirtm. Vandaag heeft op het departement van bui tenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van een nieuw vriendsehaps-, handels- en scheepvaartverdrag met Siam. Dit verdrag, dat in de plaats treedt van het verdrag van 17 December 1860, hangt samen met het streven van Siam naar herziening van het geldende régime in zake de rechtsbedeeling van vreemdelingen. Volgens het nieuwe verdrag wordt onder de noodige waarborgen de rechts macht der Siameesche gerechten erkend. Op De bleeke wangen van de barones werden nog witter. Langzaam hief ze zich overeind en sprak „God beware je voor zulk een sterven mijn jongen, „maar zij die zich daartoe geroepen ge voelen, achten het hoog en eeren het boven alles. Want waarlijk, die vernederende schande, die smaad waarvoor gij terugschrikt, vei heft zich tot glorie en roem in de oogen van Hem, Die tusschen twee moordenaren aan het kruis ge storven is. Maar", ging zij voort, „den eersten avond van ons samenzijn wil ik niet zulke be droevende gesprekken met je voeren. Ik geloof dat ik Isabel in de voorkamer hoor. Wil je eens gaan zien of zij daar is Zij had deze woorden nauwelijks uitgepsro- ken of Isabel en Mary traden lachend naar binnen. „Is het avondmaal al geëindigd, vroeg de barones. „Ja, lieve tante", antwoordde Mary", ik ben er heel blij om, het is een zegen van het bijzijn van zulk een verschrikkelijken man verlost te zijn 1" „Ben je dan bang voor hem, Mary" glimlachte de barones. „O, tante, het is een havik". (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT -~i| n-~Tl rrr-Tr-rmTirrffirTli'V i i I n m immuun ■—mm i mi mm m i n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1